HET STU I F. EILAND WOENSDAG 31 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGfNA 9 RUMOERIGE INTERLAND TE STOCKHOLM DAMMEN OM DE LDDB DAMKAMPIOENSCHAPPEN Th. Zwetsloot heeft nu de leiding In de 5e ronde om het pers. damkam pioenschap der LDDB, verdrong Th. Zwetsloot, door in een sterk gespeelde partij van A. v. d. Zwan te winnen, laatst genoemde van de leidersplaats. A. Turk gaf bij de 6e zet zijn tegenstander een schijf cadeau, wat hem op een derde nul kwam te staan. In de eerste klasse behield C. B. Jans- sens de leiding door een overwinning op J. Baerveld. De ged .uitslagen luiden: Hoofdklasse 5e ronde: A. Turk-C. Varkevisser 0-2; Wa J. v. d. Starre-J. Paschier 1-1; A. v. d. Zwan-Th. Zwetsloot 0-2; A. Brunt-G. v .d. Wiel 0-2. Ie Klasse 4e ronde: J. Sjardijn-J. Ma- surel 2-0; C. B. Janssens-J. Baerveld 2-0. De standen luiden: Hoofdklasse: 1. Th. Zwetsloot 7 punten uit 5 partijen; 2. A. v. d. Zwan 6 uit 4; 3. J, Paschier 6 uit 5; 4. C. Varkevisser 5 uit 4; 5. W. Heems kerk 5 uit 4; 6. W. J. v. d. Starre 5 uit 5; 7. G. v. d. Wiel 3 uit 5; 8. A. Turk 2 uit 4; 9. A. Brunt 1 uit 4. Ie Klasse: 1. C. B. Janssens 6 uit 3 en 1 afgebr.; 2. J. Baerveld 3 uit 3; 3. W. Kleijn 2 uit 2 en 1 afgebr.; 4. J. Sjardijn 2 uit 3; 5. J. Masurel 1 uit 3. Donderdag wordt in Bellevue de 6e ronde gespeeld. Oplichting met „voetbalpremie- apparaat" Voor de rechtbank te Almelo heeft gistermiddag terecht gestaan de 33- jarige J. B. uit Hellendoorn. Deze wordt er van beschuldigd in de pro vincie Overijssel tal van mensen te hebben opgelicht. Overal vertelde hij fantastische verhalen over door hem gedane uitvindingen, zoals bijv. een voetbal-premie-apparaat, ma chines voor de zuivelindustrie enz. Hij beweerde deze te kunnen ma ken en er reeds octrooi op ontvan gen te hebben, maar niet over het voor de realisering van zijn ideëen benodigde geld te beschikken. In 1959 opereerde hij in Enschede en in Haaksbergen; in 1960 in Deven ter, Hellendoorn (viermaal) en in Almelo. Met zijn verhalen zou hij tienduizenden guldens van lichtge lovige mensen hebben losgekregen. Tegen hem werd achttien maan den onvoorwaardelijke gevangenis straf geëist. Over veertien dagen zal de rechtbank uitspraak doen. VOETBAL ALPHEN SPEELDE OPNIEUW GELIJK VOOR B. EN W. BEKER Ook in de tweede wedstrijd voor de B. en W. bekercompetitie heeft Alphen nog geen volledige winst kunnen beha len. Speelden de mannen van trainer Daudy vorige week tegen ARC met 2-2 gelijk, dit keer bleef het op eigen veld tegen Alphia bij een 1-1. De wedstrijd begon met een klein Alphens offensief, dat echter telkens dood liep op de keiharde defensie van van Alphianen. In een periode, dat Al phia het meest in de aanval was en Al phen geheel op eigen helft werd terug gedrongen, wist Hagen bij een snelle te genaanval te profiteren van een fout van doelman Rietveld en zijn ploeg de leiding te geven (1-0). Na de thee had Alphia de wind ach ter, iets wat al spoedig merkbaar werd. vooral toen de Oranje achterhoede met forse trappen steeds weer de bal in het Alphense backgebied deponeerde. Bij 'n hoekschop op het Alphen doel kreeg Thomasse het leer onverwachts goed vrij en even later lag de gelijkmaker achter doelman Van Leeuwen (1-1). Ondanks pogingen van beide partijen In Stockholm heeft het Zweedse nationale voetbalelftal de Zwitsers met 40 verslagen. Op 'n gegeven moment werd de Zweedse doelman Bengt Nyholm ongeoorloofd aangevallen door de Zwitser Schneiter. De Zweed liep een gebroken neusbeentje op, zodat hij de strijd moest staken (foto links). De Zwitser werd door de Portu gese scheidsrechter Soares het veld uitgestuurd, waarmee zijn teamgenoten geen genoegen namen en hevig protesteerden (foto rechts). Beide ploegen speelden later met 10 man verder. STRUISVOGELPOLITIEK SPORT Federatie van beroeps sportleiders in wording? Wanneer op 10 juni a.s. in hotel Ter minus in Utrecht op een vergadering met vertegenwoordigers van de sport bonden wordt besloten, een federatie van beroepssportleiders op te richten dan zal een commissie bestaande uit J.- B. A. Abrahams (schermen), C. H. W. de Bois (voetbal), K. Boot (gym nastiek, W. Dooyes (C.I.O.S.), A. Eekhout (N.A.T.V.). W.Hemmes (ten nis) en J. Nauwelaerts d'Agé (judo), succes hebben geboekt. Deze commissie is namelijk van me ning, dat een nauw kontakt tussen de Nederlandse sportfederatie en de be roepssportleiders zeer vruchtbaar kan zijn voor de sport in Nederland. Het is niet alleen de bedoeling om betaalde krachten in deeze federatie onder te brengen, maar ook die trai ners en coaches die op grond van hun prestaties of degenen die een door de resp. bonden goedgekeurd diploma be zitten, aan te trekken, zodat men door midden van gerichte trainingsopbouw en de aanpak van kadervorming tot één. doel komt, namelijk de vorming en de opvoering van het prestatiepeil van de sportman en de sportvrouw. WIELRENNEN De Ronde van Italië Anquetil neemt de leiding over De Fransman Jacques Anquetil heeft in de tiende etappe van de Ronde van Italië de leiding in het algemeen klasse ment overgenomen van de Belg Van Tongerloo. De rit, van Bari naar Poten- za over 140 km. leverde een zege op voor de Italiaan Vito Taccone in de tijd van 4 uur 02 min. 43 sec. De uitslag was ver der. 2. Junkermann (Did.) z.t.; 3. Zamboni (It.) op 38 seconden; 4. Poblet (Sp.); 5. A. Desmet (B)6. Michel Stolker (N); 7. Bahamontes (Sp.) allen in dezelfde tijd als Zamboni; 11. een peloton van 20. renners onder wie Charly Gaul (Lux.), Jacques Anquetil (Fr.) en Rik van Looy (B). Anquetil was maandag door een sterk gereden tijdrit opgerukt naar de tweede plaats met een kleine, maar in dit sta dium van de strijd belangrijke tijdwinst op zijn concurrenten. Toen de Italiaan Balmanion. die in deze Giro al meer de aandacht had getrokken, in de tiende rit het sein gaf tot een aanval en Rik van Looy, Miguel Poblet, Federico Bahamon tes en Charly Gaul hem daarbij steun den, moest Anquetil wel meegaan. Rose- truidrager Van Tongerloo miste de slag en aangezien de kopbroep. waarin zich ook onze landgenoot Michel Stolker be vond, genoeg inhoud bezat om de ver worven voorsprong tot Potenza te behou den, kon Anquetil de leiderstrui aan trekken. Kort voor de finish gingen de Duitser Junkermann en de 21-jarige Italiaan Taccone alleen op avontuur uit. Baha montes zette de achtervolging in en kreeg daarbij weldra gezelschap van 'n groepje met Armand Desmet, Poblet en de zeer actieve Stolker. De beide vluch ters konden toen evenwel niet meer worden achterhaald. In Poteza was de eerste plaats voor Taccone, die zich in de sprint rapper toonde dan de Duitser. De Nederlander Piet van Est werd in de tiende rit 103e in 4.11.02. Het algemeen klassemer' luidt nu als volgt: 1. Jacques Anquetil (Fr.) 41.38.41; 2. An- tonio Suarez (Sp.) op 56 sec.; 3. Van Tongerloo (Sp.) op 1 miin. 42 sec.; 4. Balmanion (It.) op 2 min. 34 sec.; 5. Jun kermann (Did.) op 2 min. 59 sec.; 6. Po blet (Sp.) op 3 min. 30 sec.; 7. Fischer- keller (Did.) op 3 min. 33 sec.; 8. Van Looy (B) op 3 mini. 47 sec.; 9. Pam- bianco (It.) op 5 mini. 15 sec.; 10. Gaul (Lux.) op 5 mini. 45 sec.; 13. Defilippis (It.) op 7 mini. 02 sec.; 15. Stolker (N) op 7 min. 38 sec.; 17. Bahamontes (Sp.) op 8 min. 16 sec.; 35. Piet van Est (N) 41.55.03. WAGTMANS TWEEDE IN MADRID In Madrid is dinsdagavond een wie- lerwedsdtrijd met motorgangmaking ge houden waaraan Spaanse en Nederlandse renners deelnamen. Winnaar werd de Spanjaard Gomila. Wout Wagtmans be zette de tweede plaats. Koch de vierde en laatste. DE DAUPHINE LIBERE De Fransman Jean Graczyk won dinsdag het eerste gedeelte van de tweede etappe van de Dauphine Libe- ré, van Vals les Bains naar Valence over 161 km in 4 uur 06 min, 59 sec. De uitslag luidt verder: 2. Ruegg (Zwitserl.) 4.07,3. Wolfs- hohl (Did) 4.07.2; 4. Picot (Frankr.) 4.10.05; 5. Marigil (Spanje) z.t.; 6. Adri- aenssens (Belg.) 4.10.08. Jef Lahaye finishte in 4 uur 14 min. 16 sec. in het grote peleton. De derde etappe, een ploegenrit over 37,2 km. tussen Valence en Romans, die in de middaguren werd gehouden, leverde een overwinning op voor Rapha Gitane-Geminiani met een tijd van 48 min. 31 sec. De Belgische groene Leeuw equipe werd tweede in 49 min. 24 sec. en Alcyon-Leroux derde in 49 min. 33 sec. Het algemeen klassement luidt na de derde etappe: 1. Wolfshohl (Did.) 10.52.00; 2. Thie- lin (Fr.) 10.55.22; 3. Adriaenssens (Belg.) 10.55.59; 4. Picot (Fr.) 10.56.58; 5. Milesi (Fr.) 10.57.04; 6. Abate (Fr.) z.t.; 14. Lahaye (Nederland) 11.00.07 Bijna alle topfiguren in 10e Olympia-toer Nieuwe etappeplaatsen De ASC Olympia is er in geslaagd praktisch bijna alle topfiguren onder de amateurs en onafhankelijken in de wie wereld onder te brengen in de twaalf ploegen, elk van zeven renners, die op 9 juni a.s. van het Rembrandtplein in Amsterdam vertrekken voor de tiende Olympia-toer. Voor een groot deel is dit te danken aan het feit, dat nog geen veertien dagen na afloop van deze toer de Nederlandse ploeg in de nieuwe toer van de toekomst zal starten. De Olym pia-toer, het grootste amateurevenement op wielergebied in ons land, zal in de selectie voor de ploeg voor de grote ronde zeker meetellen. In zes dagen zullen de deelnemers ruim 1.000 kilometer onder de wieltjes wegdraaien, in vijf hele en een halve etappe plus een ploegentijdrit over 31 km. Olympia doet dit jaar drie nieuwe etappeplaatsen aan: Roosendaal, Zut- phen en Leeuwarden. Ook in deze ronde is de Afsluitdijk opgenomen. Nu niet zoals in de afgelopen Ronde van Neder land reeds op de tweede dag maar men heeft deze „moordenaar" bewaard voor de slotrit van Leeuwarden naar Amster dam. Het veld bestaat dus uit 84 renners, te weten 76 Nederlanders en acht Bel gen. De ploegen worden geleid door fi guren uit de wielersport, die hetzij in het verleden hun sporen hebben ver diend, hetzij nog steeds actief zijn. AUTOMOBILISME Een van de jongste Amerikaanse cou reurs, A. J. Foyt uit Houston, heeft de 500 mijl van Indianapolis gewonnen en daarmee een prijs van ongeveer 150 dui zend dollars (ruim 500.000 gulden) ge wonnen. Foyt vocht in de laatste 100 mijl een fel duel uit met de veteraan Edie Sachs. Wereldkampioen Jack Brab ham, die met een Cooper van start ging, kon geen rol van betekenis spelen in het veld van specialisten op dit 4 km. lange circuit, dat 200 keer moest worden „ge rond". Kort nadat de eerste 100 mijl onder de wielen waren doorgegaan, dreigde een spectaculair ongeluk een smet op de race te werpen. Toen de brokstukken echter uit elkaar waren gerafeld, bleek de schade voornamelijk tot het materiaal beperkt te zijn gebleven. Op het rechte stuk raakte de wagen van Don Davis uit het spoor en botste tegen de afzetting. Vijf wagens, die dadelijk achter Davis reden, vlogen boven op het wrak. Won der boven wonder liepen enkele cou reurs slechts lichte verwondingen op. SCHAKEN Intern. Meestertoeronoi Langeweg nog steeds op de eerste plaats Kick Langeweg heeft ook in de vijfde ronde van het internationale meester- toernooi in Amterdam g ewonnen, dit maal met zwart tegen De Rooi. Deze 5e overwinning in successie betekent vrij wel zeker, dat de jonge Nederlandse spelers een meesterresultaat zal boeken, hij behoeft in de nog zes resterende par tijen slechts l'/j punt te verzamelen. Het spannendste was het duel Crab- bendam-Donner. Eerstgenoemde slaagde er vrij spoedig in de theoretische banen van het Siciliaans te verlaten, om daar na verwikkelingen te scheppen, die voor de grootmeester allerminst plezierig wa ren. Johner speelde ongelukkig tegen Wade. De laatste had weliswaar enig overwicht, doch beslissend scheen dit niet te zullen worden Plotseling liet de Zwitser echter een toren staan, met een verontschuldi gende glimlach borg de Nieuw-Zeelan- der het kleinood op, 0-1. Van den Berg versloeg Bernstein in een aantrekkelijke ontmoeting. De vorige nederlagen weet hij aan onver klaarbare inzinkingen. Wolthuis en Enevoldsen kwamen remise overeen. De afgebroken partij tussen Kuypers en Tan zal waarschnijlijk ook wel in een pun tenverdeling eindigen. Uitslagen luiden: Van den Berg (N)-Bernstein (Fr.) 1-0; Wolthuis (N)-Enevoldsen (Den.) va-1/»; De Rooi (N)-Langeweg (N) 0-1; Johner (Zwits.)-Wade (Nw. Zeeland) 0-1; Crabbendam (N)-Donner (N) vt-vs; Kuypers (N)-Tan (Ind.) afgebr. Na de vijfde ronde luidt de stand: 1. Langeweg 5 pnt.; 2.-3. Donner en Wade 4 pnt.; 4. Enevoldsen 3 pnt.; 5. Crabben dam 2'/i pr^t.; 6-7. Kuypers en Tan bei den 2 pnt. en 1 afgebr. partij; 8-9. Van den Bereg en Johner beiden 2 pnt.; 10-11. De Rooi en Wolthuis beiden 1 pnt.; 12. Bernstein »/t pnt. is het daarbij gebleven. Tijdens atletiekwedstrijden in Korn- westheim won de 21-jarige Duitser Peter Gamper de 100 m. in 10.3 sec., zijn land genoot Cullmann legde in 10.5 sec. be slag op de tweede plaats. Klaus Ostach zegevierde op de 1000 meter in 2 min. 23 sec., voor Eyerkaufer die er 0.1 sec. lan ger over deed. Ludwig Mueller was ten slotte met 8 min. 26.8 sec. de snelste op de 3000 meter. CRICKET WEDSTRIJD BONDSTEAM-AUSTRALIAN CC AFGELAST De cricketwedstrijd tussen een Neder lands bondelftal en de Australian CC, die 16 en 17 juni in Nijmegen zou wor den gespeeld, gaat niet door. Aan het in ternationale programma is nu de ont moeting tussen een KNCB-team en een elftal van de RAF uit West-Duitsland toegevoegd. De wedstrijd wordt 30 juni en 1 juli op het terrein van Quick-Nij- megen gespeeld. gaat u met vakantie? Regen en temperatuur in: frankrijk i Ingemar Oesterberg maakte een grote kans om de nationale grasbaan- wedstrijd in Ulriksdal bij Stockholm te winnen, toen hij plotseling van de movor werd geslingerd en de grond indook. Zweefviegers braken records Een te grote buitenactiviteit boven Overijssen en de Achterhoek belette de zweefvliegers maandag aan de hun ge geven opdracht, een tweehonderd ki lometer driehoeksvlucht, te voldoen. Gisteren echter beleefden de zweef vliegers een topdag in de nationale zweefvliegkampioenschappen: op deze vijfde wedstrijddag namelijk werden door een groot aantal deelnemers opmerkelijke prestaties geleverd. Begunstigd door goede termiek en een matige noordoosten wind zweefden de vliegers over België tot ver in Frank rijk. Twee van hen, Arie Breunissen en Ed van Bree, slaagden er in af standen van meer dan vijfhonderd ki lometer af te leggen door op het vlieg veld „Beauville" ten zuiden van Le Havre te landen. Aangezien zij deze landingsplaats vóór hun start vanaf „Teriet" als doel hadden opgegeven, vlogen zij vier kilometer verder dan het sinds 1960 met 509 kilometer op naam van Wim Toutenhoofd staande Nederlandse doelvluchtrecord. De vlie gers Hetty Amade en Ordelmans leg den resp. 465 en 440 km af door hun zweefvliegtuigen 's avonds in de buurt van Rouaan aan de grond te zetten. Hettij Amade verbeterde hiermede het vrouwelijke afstandsrecord, dat reeds sinds 1960 op haar naam stond. Met nog twee te vliegen wedstrijdda gen luidt het totaalklassement van de kopgroep thans als volgt: 1. Arie Breu nissen, 2. Ed van Bree, 3. G. J. Ordel mans, 4. Hetty Amade, 5. Sypko An- dreae. ZWEMMEN Natalie Steward heeft zich moeten te rugtrekken uit de Engelse zwemploeg, die vrijdag en zaterdag a.s. te Cardiff tegen Nederland uitkomt. Zij heeft een infectie aan haar voet en wordt daarom op de rugslag vervangen door Carole Husseyh. Wel of geen judo op Olymp. Spelen te Tokio? Anton Geesink blijft in elk geval thuis De strijd om judo wel of niet op de Olympische Spelen in Tokio toe te laten is in volle hevigheid ontbrand. Reeds nu zijn de olympische comité's van de verschillende landen gepolst over het opnemen 'van judo in het olympische programma. Otto Mayer, kanselier van het internationale olym pische comité is van mening, dat voet bal één van de sporten is die heel goed van het olympische programma zou kunnen worden geschrapt, om plaats te maken voor judo. Een mening die door verscheidene landen in het geheel niet wordt gedeeld. In België en West-Duitsland waren de reakties ten aanzien van de toe voeging van judo op de spelen 1964 ge matigd. Men zag geen bezwaren en Willy Daume, de president van het Tuitse olympische comité was van me ning, dat het wel een aardige geste ten opzichte van de Japanners zou zijn. Nederland heeft ook geen bepaalde houding aangenomen tegenover judo op de spelen in Tokio, wel zal men met hand en tand strijden om kano te be houden. In een opzicht zijn zowel de Nederlandse, jiu jitsu en judo als de Nederlands olympisch comité het eens. Anton Geesink of welke andere leraar dan ook zal, indien judo in het olym pische programma wordt opgenomen in geen geval worden uitgezonden. BOKSEN JOHNNY CALDWELL WERELDKAMPIOEN BANTAMGE WICHT De Ier Johnny Caldwell is dinsdag avond te Londen wereldkampioen ban- tamgewicht geworden. In een gevecht over vijftien ronden, dat werd geleid door de Nederlandse scheidsrechter Bril, zegevierde hij op punten over titelhou der Alphonse Halimi (Frankrijk). I Gemiddelde maandelijkse I hoeveelheid regen in mm. a Gemiddelde temperatuur in i de betreffende maand.(c°; t^Pjl Wat lezers schrijven Leiden, 31 mei 1961 TOCH O! DE PIER? In uw krant van gisteren (maan dag) zag ik een stukje in de krant staan van: „TV-wagen kan niet op de nieuwe pier; daar ik er ook zon dag geweest ben, ben ik misschien tot een oplossing gekomen. Als de TV-mensen de banden van de wa gen nu eens leeg laten lopen. Het scheelt immers maar een drietal decimeter. Met vriendelijke groeten JAAP VAN ROODEN, Lage Rijndijk 30, Leiden. 72 „Zal ik hem nog wat meer wijn geven of moet hij eerst water drin ken?" vroeg de zachte stem, die hij al zo vaak gehoord had. Tegelijk dat hij begreep, dat er een of andere vrouw in de kamer was, boog zij zich over hem heen. Hij zag iets heel be kends in de witte figuur met de weelderige krans van blonde krul len om haar lief gezichtje. Het was heel verwarrend en hij vroeg, of schoon hij tegelijk voelde, dat hij er volkomen naast was: „Bent u zuster Roozeboom?" De bulderende lach van de dokter was te fors voor de ziekenkamer. „Zuster Roozeboom?" brulde hij. „Ach kerel, wat is het heerlijk dat je nu aan zuster Roozeboom denkt. Die goede ziel heeft je indertijd in letterlijke zin afgepeld en je daarna ROMAN door Walter Breedveld zo gezond gemaakt als een snoek. Ik heb nu een andere zuster voor je meegebracht en zij zal het wonder herhalen., Maar ik waarschuw je Gijsbert Cabus, dat ik niet kan blij ven doorgaan met om de zoveel jaar je zo'n geschenk te geven". De zuster boog zich diep over hem heen en vroeg: „Ken je mij niet meer Gijsbert?" Hij sperde zijn ogen open en keek haar secondenlang aan. Toen gleed er een glimlach over zijn gezicht en hij voelde dat hij blij werd tot in z'n merg en bloed. „Akke", zei hij stamelend. „Ben jij werkelijk de kleine Akke?" Hij kon niet over zijn verbazing heenkomen. In verscheidene jaren had hij haar niet gezien en zij was uitgegroeid tot een heel mooi meisje. Zij boog zich over hem heen en kuste hem op de wang, heel vluchtig. „Ik blijf bij je zolang het nodig is", lachte ze hem toe. „Ik zal dok ter Van Everloo helpen om je weer helemaal beter te maken". Zijn omzwachtelde handen schoven over de deken tot hij haar handje gevonden had. „Akke", fluisterde hij, wat vreemd is het dat jij gekomen bent. Ik geloofmaar toen werd hij gegrepen door een vreemde ont roering en. hij begon te schreien als een kleine jongen. Ze streelde hem over de wang en bleef bij hem zitten zonder te spre ken. Even later vroeg hij waar de dokter was en zij antwoordde dat Van Everloo was heengegaan .Hij komt morgen terug, maar hij heeft gezegd dat je wat bouillon straks mag drinken". Dat interesseerde hem niet, wat was het voor flauwe kul om nu over bouillon te gaan praten. Maar hij zei er niets over en wachtte. Waarop hij wachtte wist hij niet. Het werd hem duidelijk toen zij naast het bed ging zitten en zijn hand in de hare nam. „Weet je nog Gijsbert" vroeg ze, „dat wij samen bij ons thuis zo dikwijls gespeeld hebben op het ganzebord?" Dat wist hij nog en hij zei haar dat met zijn glimlach. Zij ging er op door en praatte over die tijd in zijn leven toen hij niet wist wat hij was. Dat wist hij eigen lijk nu nog niet en het interesseerde hem ook niet. Zij praatte zo lang tot zijn ogen zwaar voelde worden en hij weer insliep. „U heeft een zeer hard hoofd", lachte de graaf z'n hagelwitte tan den bloot. Gijsbert keek hem aan, er kwam een frons in z'n voorhoofd, maar met dat laatste restje wrevel was z'n laatste wrok en ook z'n ver bazing voorbij en hij lachte mee. De graaf en Ermeline waren de laatsten die hij had verwacht bij z'n bed, maar nu ze toch gekomen waren vond hij het best. Met grote belang stelling keek hij naar de knappe rij zige man, die lui achterover lag in de oorstoel van zijn vader, en zich uitstekend op z'n gemak scheen te voelen. Zyn belangstelling gold ech ter minder de man om diens ruiter lijke bekentenis van schuld en zijn aanwezigheid in de hoeve om dat zelf te komen zeggen, dan wel zijn postuur en gewicht. Want hij vroeg zich met verbazing af hoe hij hem met één machtige zwar' van de grond had kunnen zwieren om hem op de rug van het paard neer te kwakken .Toch was hem dat gelukt en daarom had hij geen hekel meer aan de graaf. De man had in z'n overmoed gedacht dat hij die Hol landse boer met een slag van de zweep op de vlucht had kunnen drij ven en daarin had hij zich vergist, het was hem heel slecht bekomen. Ermeline zat in de kleine fauteuil van z'n moeder naast haar graaf. Ze was in het geheel niet verlegen of beschroomd, doch evenmin was ze nieuwsgierig hoe het met hem ging. Even had ze geglimlacht toen ze binnenkwamen, een koele glimlach waar ze hem zeker niet mee aan het zweten kreeg. Det enkele woorden had de graaf in krakend, nauwelijks verstaanbaar Nederlands z'n excuus aangeboden voor de zweepslag en toen waren ze op uitnodiging van Trien in de fauteuils gaan zitten. Even was het stil geweest tot de graaf het gesprek hervat had met de mededeling dat z'n hoofd zeer hard was. Goed, dat was dan ook weer vastgesteld en hoe moest het nu ver der gaan? Ze zaten hem niets in de weg, hij vond het zelfs fijn dat ze gekomen waren. In z'n hoofd zou 't nooit opgekomen zijn om op het kas teel z'n excuses te gaan maken, maar hij had dan ook niet het eerst ge slagen. Dat had de graaf gedaan en daarom was het goed dat ze hier waren. Maar de stilte werd vol verlegen heid en omdat hij daar niet van hield zei hij nogal agressief: „Ik vermoed dat de jonker u de reke ning heeft meegegeven". Hij zag dat de graaf, die hem blyk- baar niet had verstaan, in verwar ring geraakte toen Ermeline met een lichte blos het hoofd afwendde. Daarom herhaalde hij z'n vraag in z'n beste Frans en verbaasde zich over de reactie. Met beide handen gesticulerend zei de graaf: „Ah, món ami, dat is de kwestie niet. Het had niets te betekenen". Gijsberts ogen gingen wijd open van pure verbazing. Hoe kwam de man daarbij? Hij had er huis gehou den als een jonge drieste leeuw. Een jonge leeuw, hij schrok toen hij dat woord in gedachten uitsprak. Wat een bluf. De honden zouden hem opgevre ten hebben als de jonker niet tussen beide was gekomen. „Ik heb nogal wat kapot gemaakt en dat wil ik betalen", zei Gijsbert. „De jonker had me ook in de ge vangenis kunnen laten stoppen. Ik heb gehoord dat de freule dat niet wilde".

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9