Patiënt gaf verpleegster benzinebad en wilde haar daarna in brand steken „Uit de kinderjaren van de Elektriciteit" Ir H. A. van Oerle krijgt ZWO-subsidie voor Historische Atlas van Leiden Dr Tilanüs-medaille voor EHBO-er G. van Leeuwen Spelen met vuur in Rijksmuseum voor de geschiedenis der Natuurwetenschappen WOENSDAG 31 MEI 1961 DE LEIDSE COU. vNT PAGINA 8 Eis in hoger beroep: 3 jaar zine en een hakmes in een weekend tas 's middags naar het wijklokaal is gepleegd? deelt het ministerie van Binnenlandse Zaken mee. ï'ormeei overleg. In de komende weken zal hierom trent met de organisaties van poli tiepersoneel formeel overleg worden Het ligt in het voornemen van de minister van Binnenlandse Zaken de burgemeesters der gemeenten met ge- De procureur-generaal bH het Am- Uit de talrijke getuigenverklann- Durgemeesiera uer gemeenten met ge stel damse gerechtshof heeft giste^- gen bleek, dat Van de? V. de ver- meentepolitie zo spoedig mogelijk pleegster „boete wilde laten doen"' in de maand juni nader in te lich- taiï&JSTSÏ? vrcr"hS I^da."zFom Saai- ^«"7 straf met aftrek en daarna ter be- sing had verzocht nadat Van der V. ??5_fjfej schikkingstelling van de regering) ge eist tegen de 50-jarige meubelma ker G. van der V. uit de hoofdstad, die op 10 augustus 1960 in een wljk- gebouw van het Oranje-Groene Kruis kering met een andere patiënt zou toenadering was gaan komen. Dit zou ?alQ k^P,nen 8elden> alsmede welke d. rreubelmaker nooit goed hebben ^na"c'e'':, e"„F„tre maatregelen bunnen verkroppen, vooral niet nadat regering zich in verband daar- hem ter ore was gekomen dat zg ver- mede voorstelt. in Amsterdam een benzineblik over l ebben, een verpleegster heeft leeggegoten en daarna zou hebben geprobeerd de vrouw in brand te steken. De werktijdverkorting De minister heeft de burgemeesters echter reeds thans verzocht ermede rekening te houden, dat de arbeids tijd voor de politie met ingang van 1 juli 1961 46 uur per week wordt. Geadviseerd wordt de rooster voor de politie te doen opstellen uitgaande van 45 uur per week. Het 46ste uur roos ter maar zonder betaling van over werk, te worden opgedragen. „Ik wilde haar alleen maar een vies bad geven", heeft de verdachte, die van 45 uur Per week- Het ^st als astmapatiënt geruime tijd door VOUr UC gCmeeiliepOllUe per week dient dan buiten het de verpleegster werd behandeld, +or' TTVQQr' steeds beweerd De procureui-gene- Nu de resertng heeft bcsIoten „m ril, hu fc j j voor de rijksambtenaren (vroegere Deze methode heeft het voordeel, Ti hJ h?, d00,d- «-»'"• werkers) de wekelijkse ar- dat met ingang van 1 januari 1962 ken ^ïii achtte hem sehnli^ff e.ê beldstÜd met ""gang van 1 juli 1961 wanneer de arbeidstijd op 45 uur per verkorten tot 46 uur en met in- week zal worden bepaald, de dienst- met voorbedachteiTrade eang van 1 'a.nuari 1962 tot 45 uur, roosters voor de gemeentepolitie niet zal deze regeringsbeslissing ook voor opnieuw behoeven te worden gewij- Gok voor het gerechtshof hield Van de PoIitie consequenties hebben, zo zigd, aldus de minister. der V. vol dat het niet zijn bedoe- ling is geweest de .verpleegster te doden. Hij verklaarde op de ochtend var. de 10e augustus, moedeloos ge worden doordat hij een vriendin niet had thuis getroffen, twee liter ben zine te hebben gekocht. Wat daarna preoes was gebeurd, kon hij zich niet herinneren. „Ik had 10 glazen De Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappeiyk Onderzoek v® ppLw? Jp wpipMo heeft ir' H' A' van 0erIe' bouwkundig ingenieur te Leiden, een subsidie ben geweest zei de verdacht,, die verleend voor de afronding van zyn historische atlas over de stad Leiden, over.gens geen vertclanng had voor Door deze subsidie is het de heer Van Oerle mogelijk geworden om een h?i mft W hn?hpi" deel van de kaarten te laten bewerken door de heer Byisma, gepensioneerd ieder geval dat hij met het b ik ben- ambtenaar van het kadaster te 's-Gravenhage. Ir. Van Oerle, wiens familie van geslacht op geslacht in Leiden heeft gewoond, koestert een buiten gewoon grote belangstelling voor de historie van zijn geboortestad. ROBOT maakt zeereisje Byna een passagier, maar toch nog bagage, is de robot Sabor, die gistermiddag met zijn gees telijke vader ir Peter Steuer uit Bazel, met het s.s. „Rotterdam" naar New York vertrok. Achter af leek het kapitein C. Bouman wel te spijten, dat Sabor in een van de ruimen verdween. Want toen hij voor het vertrek van het schip een korte demonstratie met de „machinemens" zag, waarbij deze hem vuur voor zijn sigaret aanbood, vroeg de kapitein met 'n vleugje spijt in zijn stem: kan hy misschien ook het schip be sturen? Sabor 5, zoals de robot offi cieel heet, heeft al in de meeste Europese landen, in Turkije, in Griekenland, gedemonstreerd, en gaat nu voor het eerst naar Amerika. De heer Steuer (40 jaar, ongehuwd) zal hem daar aan de pers introduceren en keert dan zelf weer terug. Om te denken over robot 6, die hy zo graag televisie-ogen zou geven.... Sabor maakt met twee assisten ten van de ingenieur een tournee door de Verenigde Staten. Oude bebouwing op plattegrond van nu In een onderhoud vertelde ir. van Oerle, dat de opzet van zijn histo rische atlas over de stad Leiden, reeds uit de bezettingstijd dateert, toen er voor architecten weinig te bouwen viel en hij op het gemeente archief van Leiden rustig kon wer ken. Leiden, zo vervolgde hij, heeft na het beleg en de economisch moeilijke jaren daaraan voorafgaand, een eeuw van zeer grote bloei ge kend. Het werd in korte tijd een van Hollands grootste en welva rendste industriesteden, waarvan het inwoneraantal groeide van 12.000 tot 70.000 zielen. Dit heeft het toenma lige stadsbestuur voor grote sociolo gische en stedebouwkundige proble men geplaatst. Deze ontwikkeling is van den beginne af met zeer des kundige en vaste hand geleid en wat zeer bijzonder is ook nauw keurig geadministreerd. De naam van ae stads-secretaris Jan van Hout staat hierbij in het midden punt In deze jaren werd een mo derne volkstelling gehouden, de stad werd kadastraal opgemeten en er werden nauwkeurige belasting kohieren samengesteld, waarin alle gegevens werden opgetekend. Deze gegevens maken het, teza men met het oud-archief van de technische dienst der stad, dat ook vrijwel compleet bewaard is geble ven, mogelijk, de ontwikkelingsge- ALPHEN AAN DEN RIJN Tijdens een gisteravond in het Ro de Kruisgebouw aan de Hooftstraat gehouden buitengewone bestuurs vergadering (ook de dames waren aanwezig) van de afdeling Alphen aan den Ryn van de Koninklijke Nederlandse vereniging E.H.B.O., heeft de heer G. J. Verweij uit Voorburg, lid van het districtsbe- stuur Zuid-Holland, namens het hoofdbestuur aan de heer C. van Leeuwen de Dr. Tilanus Jr. medaille uitgereikt. De heer Van Leeuwen ontving deze onderscheiding omdat hy 25 jaar lid is geweest van het bestuur van de plaatselijke afdeling van de EHBO. De heer Verweij wees daar bij op het vele verdienstelijke werk, dat de heer Van Leeuwen in die 25 jaar voor de EHBO heeft verricht. De voorzitter van de afdeling, de heer J. van Brummen, dankte de heer Van Leeuwen voor diens acti viteiten en zijn veelzijdigheid in het EHBO werk, zoals het les geven aan de B.B., massagehulp bij de Laura- tochten, verbandmeester bij cursus sen enz. enz. Hij betrok ook me vrouw Van Leeuwen in de hulde en bood haar een fraai bloemstukj^ aan. Afgevaardigden van de R.K. ver eniging St. Martinus boden eveneens een bloemstuk aan. Nadat de heer Van Leeuwen voor de hartelijke huldiging had bedankt, bleef men nog enige tijd in de beste stemming by een. schiedenis van de stad nauwkeurig te reconstrueren. Reconstructie. De historische atlas, die uit 36 kaarten zal bestaan, heeft dit alles tot onderwerp. Het werk zal op een schaal van 1 1000 een reconstructie van de stad kort na het beleg bevat ten, waarin, huis aan huis, alle gege vens zijn geregistreerd, zoals bewo ners, gezins-samenstelling, beroep, huur, eigendomstatus en dergelijke. De atlas geeft voorts een beeld van de stedelijke uitbreiding in deze eeuw, met alle daaruit voortvloeien de wijzigingen in het stadsbeeld. Een deel van de kaarten is gewijd aan de invloed van de stad buiten de wallen en geeft een beeld van het stedeiyke rechtsgebied, dat zich destijds uitstrekte tot onder de rook van Den Haag, Delft, Haarlem en Amsterdam. Dt. oudste registers zyn bewerkt door mejuffrouw dr. E. Wegener, in leven lectrice aan dq Leidse universiteit. Dit werk is voortgezet door verschillende mede werkers, in hoofdzaak werkstuden ten. Een belangrijk aandeel wordt geleverd door de tachtigjarige heer W. J. Kret, die zich reeds jaren ge heel belangeloos bezighoudt met het interpreteren en verwerken van de topografische gegevens en het sa menstellen der kaarten. Het gemeen te-archief geeft hieraan een ruime medewerking. De kaarten van Lei den en omgeving worden getekend op een ondergrond van ae foto- grammische kaarten van de topo grafische dienst, waardoor het mo gelijk zal zijn alle objecten in het huidige stadsbeeld te projecteren en de plaats van de oude ruïnes en kloosters en kastelen te identifice ren. Dit maakt het weer mogelyk om by de uitgroei van de stad tydig het onderzoek naar deze historische overbiyfselen ter hand te nemen en bij het projecteren van gebouwen te weten, waar vroeger waterwegen hebben gelopen. Bydragen moderne geschiedschrijvers. Deze historische atlas zal voor wetenschappelyke werkers een steun zijn by de studie van de verschil lende aspecten van de stadsgeschie denis en een bijdrage vormen om te kómen tot een moderne geschied schrijving van de stad Leiden. De IN HET RIJKSMUSEUM voor de geschiedenis van de natuurwetenschappen aan de Steenstraat te Leiden is hedenmiddag een expositie geopend getiteld: „Uit de kinderjaren van de Elektriciteit". De opening geschiedde door prof. dr. ir. R. J. Forbes, voorzitter der commissie van advies van het museum en secretaris van de Hollandse Maatschappy der Wetenschappen. De tentoonstelling, die geopend blijft tot en met zondag 29 oktober a.s., biedt een overzicht van de ontwikkeling van de leer der elektriciteit vanaf de eerste ontdekkingen door de Engelsman Gilbert in 1600 tot Faraday's ontdekking van de elektromagnetische inductie in 1831. In wetenschappelijk opzicht biedt de expositie veel belangryks. Oude instrumenten, portretten, boeken en prenten, geven een praktisch volledig beeld van de" ontwikkeling tussen de genoemde jaren. Daarnaast is echter aan deze tentoonstelling een voor de bezoekers interessant aspect gegeven door de opstelling van een aantal demonstratie-objecten, die men zelf door de bekende druk op de knop in werking kan stellen. Zonder twyfel zullen deze demonstratieopstellingen een grote attractie vormen voor jong en oud, die op deze wijze kunnen grasduinen in „de speelkamer der natuur". DAARDOOR is het ook geen tentoon stelling geworden in de gewone zin van het woord, een opstelling van dode dingen, maar door een geheel nieuwe opstelling en de genoemde demonstraties is er 'n levend element ingebracht. Dat heeft heel wat werk en voorbereiding gekost. Niet alleen van de samensteller, de conservator van het museum drs. P. v.d. Star, maar ook van de twee instrument makers en een timmerman van het museum, die vanaf half augustus van het vorige jaar aan de constructie van de demonstratietoestellen bezig zyn geweest. Deze demonstratie toestellen zyn zó in rangorde opgesteld, dat ze de ontwikkeling van de kennis der elek triciteit volgen. Het begint met de dansende snippers van Newton, waar door men, door het eenvoudige wrij ven van een glasplaat vlierpitbolle- tjes kan laten dansen. Door middel van elektriseermachines kunnen de bezoekers voorts een aantal proeven demonstreren als de dansende poppe tjes, de invloed van de Leidse fles op de vonk, gasontladingen, bewegende magneten, het principe van de dyna mo, en dergelijke. Ingenieus wordt de bekende vlie- gerproef van Benjamin Franklin ge demonstreerd, compleet met „blik semflits" en overschietende vonk, maar het aardigste is wel een heuse- lyk rydende reconstructie van een elektro-magnetisch wagentje, dat al- s volledigheid van het oude stadsar chief en de grote aandacht, die ge schiedschrijvers in het verleden voor deze tyd hebben gehad," geven de stad Leiden het voorrecht een gedetailleerd beeld te leveren van een bloeiende industriestad in de zeventiende eeuw, aldus besloot ir. Van Oerle. reeds in 1835 door twee Groningers, S. Stratingh en C. Becker, werd ge construeerd. Hoewel vanzelfsprekend het hoofd doel van deze tentoonstelling weten schappelijk is, zullen deze druk-op- de-knop „Spielereien" aan de belang stellende bezoekers, jonge maar on getwijfeld ook ouderen, op populaire wijze leiding geven bij hun rondblik in de eerste ontwikkelingsgang van de elektriciteit. VAN DE VELE opgestelde instru menten zyn er een groot aantal oor spronkelijk, andere zijn natuurge trouwe, zy het dikwijls ook reeds eerbiedwaardig oude copieën. Ze stammen uit de eigen collectie van het rijksmuseum aan de Steenstraat of zijn in bruikleen afgestaan door het beroemde Teyler's Museum te Haarlem en het Utrechtse Universi teitsmuseum. Bekende namen komen we tegen. Galvani, Volta, Franklin, von Gue- ricke (de man van de bekende Maag denburger halve bollen), Faraday, Newton, om maar enkele buitenlan ders te noemen. Maar ook niet min der beroemde Nederlanders vragen de aandacht als Musschenbroek, die de eerste goede beschrijving gaf van de bekende fles, die daarom door zyn vriend, de Franse Abbé Noliet, de „Leidse fles" werd genoemd, en Van Marum, anderhalve eeuw gele den directeur van de verzameling Pieter Teyler van der Kftilst te Haar lem. Van Marum is de bouwer van de reusachtige elektriseermachine, die nog steeds de trots van de Haar lemse verzameling uitmaakt. Drs. P. van der Star heeft voor de tentoonstelling een beschrijvende ca talogus samengesteld, waaraan een korte geschiedenis van de elektrici teit van 1600 tot circa 1831 vooraf gaat. Grote wrijvings-elektriseermachine, volgens Winter, circa 1860 door Pa- rijse instrumentmaker geconstrueerd. Dit model trok in het begin van de 19e eeuw grote aandacht vanwege de, naar verhouding van de afmetin gen, grote vonk. Sedert 1865 werden de wrijvingsmachines echter steeds meer verdrongen door de inductie elektriseermachines. Het afgebeelde apparaat (cat. nr. 48) is eigendom van Teyler's Museum te Haarlem. Studiereis van Leidenaar langs kruisvaartburchten Eind juli zal dr. R. B. C. Huygens, wetenschappelijk assistent aan de ryksuniversiteit te Leiden, een stu diereis langs de historische burch ten dei kruisvaarders ondernemen, die hem in vijf maanden door Rho- dus, Cyprus,, Libanon, Syrië, Jorda nië en Turkye (Antiochië, Istanbul) zal voeren. De heer Huygens zal hier- by door één of twee studenten wor den vergezeld, onder wie een Ara bist, tevens fotograaf. De reis, waarop vooral zal worden getracht fotogra fisch materiaal te vezamelenr, wordt ondernomen in overleg met de oud heidkundige diensten van de Libanon, Syrië en Jordanië. De verwezenly- king er van is mogelyk gemaakt door medewerking van particuliere zyde, alsmede van de Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschap- pelyk onderzoek. A utotechnische SPELING IN HET STUUR Als u straks in uw auto stapt, moet u eens aan het stuur draaien. Misschien zult u verbaasd staan hoeveel ruim te er in de overbrenging zit. Merkwaardig genoeg merkt u tijdens het rijden die speling niet eens op; de ruimte in het stuurhuis neemt langzaamaan toe en u, als bestuurder van de auto, groeit als het ware met het euvel mee. Totdat het zelfs u gaat opvallen, omdat u bij het recht uitrijden, de auto niet op liet „rechte pad" kunt houden zonder voortdurend het stuur heen en weer te moeten brengen. Als u dan naar een vakman gaat om „er iets aan te laten doen", zal hy u vertellen, dat de onderdelen in het stuurhuis wel vervangen moeten wor den. Veel goedkoper en gemak kelijker was het geweest als u by de toename van de speling in het stuur, de zaak even had laten bystellen. Wanneer de politie by een ongeluk een ge brek aar. de stuurinrichting constateert, is dat gebrek in negen van de tien gevallen af komstig van een niet tydige afstelling van het stuurhuis.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8