Spectaculaire roeiwedstrijd voor de Australische kust Spieren en beleid tegen woeste zoutwaterlawines Sport staalt karakter en uithoudings vermogen Mexico is aan 't verzinken DE LEIDSE COURANT Op weg van het strand naar de op ongeveer een kilo meter afstand in zee bevindende boei, schepte ,Wanda" (rechts op de voorgrond) nauwelijks een druppel water, terwijl zij haar weg kiest tegen de breakers in. Sommige boten overwonnen ook dit obstakel, maar de ,Wanda' schepte water en was verder uitgeschakeld. (Bijzondere medewerking). VEEL jonge Australiërs hebben met veel jonge Ne derlanders gemeen, dat zij dol zijn op het water en op diverse takken van watersport. Hieraan is het toe te schrijven, dat zowel daar als hier zeilen, zwemmen, ka no-varen, waterpolo en roeien populair zijn en veel worden beoefend. Wat de Nederlandse jeugd niet ter beschikking staat en de Australische wel, is de vervaarlijke branding voor vele delen der Australische kusten. Deze bran ding tart als het ware de jonge Australiërs tot strijd met de zee. Hij dwingt hen om hun krachten te beproe ven op ,surf riding', .rijden op de golven'! Hij dwingt de Australische jongemannen voorts om zich te meten met hem in ranke roeiboten. U moogt er beslist niet te licht over denken, als u zich voorstelt, wat het betekent om in zo'n ranke boot aandonderende .watermuren' te weerstaan, hetzij tegen de golven in, zeewaarts dus, hetzij met de golven mee in de richting van het strand. Nederland heeft tal van uitstekende roeiers, maar zij beoefenen hun sport vrijwel uitsluitend op rustig of vrij rustig water. .Branding-roeien' kan in ons land niet beoefend worden, omdat wij voor onze kusten geen noemenswaardige branding hebben. En .branding roeien' krijgt men pas onder de knie, als men een uit stekend roeier is en bovendien zwaar getraind is en heeft. Het aantal .branding-roeiers' is in Australië tamelijk groot Zij oefenen welhaast dagelijks en voeren onafge broken strijd tegen de soms zeer grimmige Stille Zuidzee. Die grimmigheid, ja, boosaardigheid weerhoudt de roeiers niet om hun krachten met de zee te meten. Met de zee en onderling. Men organiseert namelijk van tijd tot tijd branding-roei wedstrijden'. Tijdens die wed strijden komen de allerbeste en allersterkste roeiers tegen elkaar uit De boten - aan de ranke kant hebben elk een vijfkoppige bemanning, te weten een ftnuT-n-13"-commandant, en vier roeiers, leder met één Inderdaad, de aanvaring bleek onvermijdelijk en num mer drie zal weldra bij het ongeval' betrokken worden, want ook deze boot zoekt de zelfde landingsplaats uit. Een spannende wedstrijd met een spannend slot! Rustig blijven temidden van woedende golven is niet iedereen gegeven. Zij, die het wèl kunnen, moeten niet slechts beschikken over persoonlijke moed, spierkracht en behendigheid, maar boven dien over een deugdelijke training. Maar zelfs als een bemanning van vijf koppen stuk voor stuk over dat alles beschikt, gebeurt het herhaaldelijk, dat de roeiers het moeten afleggen tegen de brute kracht en het ruwe geweld van branding en water. roeispaan. Dan geldt het de riemen te hanteren met gespannen spieren en een open oog voor de gevaren en mogelijkheden der zee! Dan bevechten ze de branding en elkaar, dat het een aard heeft en een lust is! Maar dan gaan er ook velen kopje onder, ja, worden sommi gen zelfs gewond, want dat branding-roeien' is verre vdn ongevaarlijk. Dit jaar konden wij op het Mereweather Strand nabij de industriestad Newcastle de nationale kampioenswed strijden .branding-roeien' bijwonen. De Stille Zuidzee was die dag beslist niet goed gemutst en het was be paald geen dag voor een landrot om naar het ruime sop te verlangen. Doch de branding-roeisport staalt de moed, het karakter en het uithoudingsvermogen der roeiers. Daarom lieten zij zich door het boze gezicht van .Mevrouw Pacific' niet afschrikken. Zij stapten kor daat in hun boten en togen ten strijde. Het slot was, dat een paar boten behouden op het strand terugkeer den, doch dat andere sneuvelden, zij het op de meest eervolle wijze. Wat de bemanningen der .duikboten' zeiden? „Och, we krijgen dit jaar nog veel kansen om de branding en .Mevrouw Pacific' wel de baas te blij ven!" En zij hadden gelijk. De wedstrijd zelf? Er als landrot een beschrijving van te geven, zou tot misverstand aanleiding kunnen geven. Maar de foto's, die onze fotografen namen, spreken een even duidelijke als keiharde taal. Als eerste rond de boei, maar bij lange na nog niet uit de moeilijkheden. De bemanning is samengedrongen achter in de boot, in de hoop, dat de, boot de golf zal .pakken' en meegevoerd worden. Al 2 a 3 meter gezakt Vier miljoen mensen wonen In 'n stad die aan het „zinken" is. Dit is de conclusie van de gemeentelijke autoriteiten van Mexico, die op merkzaam waren gemaakt op het „slingeren" van wolkenkrabbers en het veelvuldig openbarsten van stra ten. Uitvoerige onderzoekingen heb ben duidelijk aangetoond, dat het peil van de stad Mexico thans ca. 23 meter is gedaald, vergeleken met het niveau van 1900. Het bekende monument „De Gou den Engel", dat in het centrum staat, heeft sedert 1910 het omliggende stratendek met ca. 2 meter zien da len. Men weet dit zo nauwkeurig omdat dit monument op zeer stevige lange peilers is gebouwd en haast niet kan verzinken. Het proces van „verzinken" van de hoofdstad van Mexico gaat nog steeds voort. Er zijn thans ca. 500 mensen werkzaam, die niets anders moeten doen dan aan de peilers van grote gebouwen werken, om het verzakken van de gebouwen te voorkomen. De oorzaak van de moeilijkheden in de Mexicaanse hoofdstad moeten gezocht worden in de bodem waar op de hoofdstad is gebouwd. Over dreven gezegd is de stad op een „pudding" gebouwd, die een grote hoeveelheid grondwater bevatte. De snelle uitbreiding van de stad en de groeiende industrie vroegen steeds meer water en dit water werd prompt uit de bodem onder de stad geleverd. Het waterverbruik werd zó groot, dat de natuurlijke water toevoer vér bij het gebruik ten ach ter bleef. Het gevolg; was dat het water in de bodem verdween en er bleven lege ruimten achter. Het ge wicht van de stad drukt nu lang zaam maar zeker deze holle ruim ten tezamen en het gevolg is dat de stad Mexico in de bodem zinkt. Wanneer deze daling tot 'n einde zal komen is nog onbekend. Er ligt der halve nog een duistere toekomst bo ven de huizenzee van de stad Mexico. Natuurlijk is het laatste woord in deze ontwikkeling nog niet gesproken. Het probleem heeft de grootste aandacht van de autoritei ten, waarbij het vraagstuk voor de situatie ten aanzien van de wolken krabbers het zwaarste weegt, want voor de kleine huizen weegt het pro bleem van de „verzinking" niet zo zwaar. Men mag nu in de stad Mexi co geen water meer uit de grond halen, maar moet dit aanvoeren van buiten de stad, via de leidingen. Er zijn satelietsteden ontworpen, waar van er thans reeds enkele in bouw zijn. Er worden voorts nieuwe bouw voorschriften verwacht terwijl er mogelijkheden worden besproken om nieuw water in de bodem onder de stad te brengen. MEXICO VERZINKT

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4