LMCLGM ^jmmTAD De wieken van d'Heesterboom zijn in Leiden gearriveerd Even aandacht voor het Roode Kruis Leidse Universiteit Burgerlijke Stand In 1960 leende O.L.B. „Reuvens" 222.222 boeken uit! WOENSDAG 31 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT m De Roode Kruisvlag breidt zich als een paar beschermende handen uit overal waar strijd woedt en nood heerst. Daar brengt het Roode Kruis hulp en uitkomst namens U. Uzelf bent het Roode Kruis, want Uzelf zoudt hulp brengen in nood, indien dit mogelijk was. Laat anderen die taak overnemen door uw geldelij ke hulp. Sympathie voor het Roode Kruis blijk uit het lidmaatschap van meer dan een half miljoen Neder landers.... maar veel hulp vraagt veel geld! Eén extra bijdrage is dus dringend nodig en zeer welkom. Helpt daarom uw Roode Kruis. Een jaar lang, dag en nacht, staat het Roode Kruis op de bres voor al- wie in nood verkeert, nu al bijna 'n eeuw. Wellicht morgen voor U! Eens per jaar, in de laatste week van mei en begin juni klopt het op zijn beurt bij U aan om een bijdrage. Dat kloppen doen vrijwilligers in hun eigen tijd, terwijl U rustig van uw vrije tijd geniet. Laat hen niet vergeefs kloppen! Ook in de donkerste dagen blijft het Roode Kruis op zijn post: daar op kunt U zich voor U en de uwen verlaten En wat doet U, op uw beurt, nu voor het Roode Kruis? Laat de col lectanten niet met ledige handen weggaan! Geslaagd voor het Doct.ex. Ned. Recht de heer B. C. Romijn te Den Haag; voor het Notarieel-ex. 3e ge deelte de heren J. W. Schattenkerk te Oegstgeest, J. W. G. M. Kroon te Bergen op Zoom, mr. J. H. Westra van Holthe te Bilthoven en D. Caminada te Den Haag; voor het Notarieel-ex. 2de gedeelte de heer H. S. Jansma te Rotterdam; voor het doct.-ex Ge schiedenis de heren J. W. Andriessen te Leiden en C. Soekarman te Voor burg. Geboren: Jannetje dochter van J. Nijgh en A. Wassenaar; Norbert Jo- han zoon van F. G. ter Mors en M. H. S. v. d. Linden; Pieter zoon van P. de Vries en J. L. v .d. Meijden; Mar- garethe Caroline Maria Joanne Ja- coba dochter van N. G. Zandvliet en J. M. E. J. Hoogeveen; Jeroen Caron zoon van N. de Langen en J. Z. Olie; Angela Jeanette dochter van T. H. Verhave en C. J. Glasbergen; Johan na dochter van W. van Leeuwen en M. J. van Duijvenbode; André Rei- nier zoon van R. L. Zielhuis en H. A. v. d. Worp; Sophie Helene dochter v. C. J. Haasnoot en H. M. de Heij; Wim Dick Kees zoon van J. C. van Baaren en C. H. Stam; Katy dochter van A. Vis en T. Zwaneveld; Lambertus Hermanus Wilhelmus zoon van L. W. O vervliet en P. M. Ruijzenaars. Getrouwd: G. Mulder en D. G. van Venetien. Overleden: H. J. Telgen 63 jaar man; P. Hollebeek 72 jaar echtgen. v. W. Berlemon; A. Brouwer 67 jaar man; J. J. Vertuin 59 jaar man; M. Hoek 61 jaar echtgen. van L. de Vreugd; A. van Leeuwen 64 jaar man; S. P. Vogel 48 paar echtgen. v. H. J. Lobel. De restauratie van molen d'Hees terboom aan de Haagweg te Lei den vindt gestadig voortgang. Dezer dagen zijn de molenroeden (de kruishouten van de wieken) met een zeer omvangrijk trans port uit Franeker in Leiden aan gekomen. Deze kruishouten zijn door vaklieden gemaakt. Tevens zijn de schoren gearriveerd, zo als de foto laat zien; het zijn de houten waarmee de kap gesteund wordt en waarmee de molen gekruid of op de wind gezet kan worden. De heer Noordman, firmant van de houthandel aan de Haagweg, die eigenaar blijft van de molen, maar een zeer ruime subsidie van Rijk, provincie en gemeente geniet, vertelde, dat hij straks ook kan beschikken over een molenaar, de 18-jarige Piet van der Bosch uit Oude Wetering, zoon van de watermolenaar, die zal kunnen voldoen aan de wens van het gemeentebestuur zo nu en dan de molen in vol bedrijf te zien. Er zal zelfs op gezette tij den gezaagd worden in de mo len. Zij wordt namelijk geheel naar het oude model hersteld. Zagen op windkracht loont niet, omdat de produktie gering is, maar het is niettemin aardig een oude traditie in ere te houden. Op molen d'Heesterboom - een van de weinige houtzaagmolens, die nog in de oude vorm hersteld is - werd al gezaagd in het jaar 1805, een jaar na de bouw, die werd bekostigd door de heer Van Hees. De naam Van Hees vindt men terug in De Heesterboom. Het herstel van de molen wordt uitgevoerd door de firma Verbij te Hoogmade, die het dekken met riet van kap en muren heeft onder-aanbesteed aan firma J. P. Opdam te Oud Ade. De balie of omloop van de molen is inmiddels gereed ge komen; het gehele werk zal in oktober of november klaar ko men en met enig vertoon in ge bruik worden genomen. Oud-penningmeester M. Eek benoemd tot erelid De Voorzitter van de Openbare Leeszaal en Bibliotheek „Reuvens", mr. P. J. Teebaal herdacht in zijn openingswoord van de algemene le denvergadering allereerst drie per sonen, die haar kortelings zijn ont vallen en die zich bijzonder ver dienstelijk hebben gemaakt voor de ze instelling: t.w. mevr. D. Kueneu Wicksteed, ere-voorzitster en oud presidente van de Leeszaal dr. K. Simon Thomas en de heer P. M. van Sermondt, leden van het algemeen bestuur. De vergadering eerde staande hun nagedachtenis. Voorts werd in de vorm van een bij acclamatie aan vaard voorstel tot zijn benoeming tot ere-lid, hulde gebracht aan de grote activiteit van de heer M. Eek, thans directeur van de Ned. Mid- denstandsbank te Haarlem en voor heen te Leiden, die gedurende ruim 10 jaar als penningmeester op voor treffelijke wijze het financiële be leid der Leeszaal heeft gevoerd en daarenboven als voorzitter der Bouwcommissie initiatieven heeft ontplooid. Het jaarverslag van de wnd.-secre- taris de heer A. van der Loo, maakte gewag van vier bijzondere gebeurte nissen: de herdenking van het 50- jarig bestaan der Bibliotheek, het 25-jarig jubileum van de directrice, mej. H. B. A. Heyse, de vestiging van een nieuw filiaal in de school Obrechtstraat en de spectaculaire vernieuwing van de courantenzaal. december j.l. 34.382 delen waarvan er in 1960 25"88 werden afgeschreven en 5222 werden aangekocht of door schenking verkregen. Er werden in het verslagjaar 222.222 boeken uit geleend, waarvan 138.729 aan vol wassenen en 83.493 jeugdboeken. Het aantal leden-lezers over beide cate gorieën vertoonde een kleine daling, n.l. van 5321 tot 5215. De exploitatierekening over 1960 sloot met een eindcijfer van pl.m. 121.000 aan baten en lasten en een nadelig saldo van ongeveer 49.000. Ingevolge de wettelijke regeling ver leende het Rijk een subsidie van rond 14.800, de Provincie 5.000 en de Gemeente Leiden van 20.000 terwijl voor het overige tekort an dermaal een beroep moet worden gedaan op de gemeentekas. Beide jaarverslagen werden onder dank aan de samenstellers goedge keurd. De begroting 1962 werd vast gesteld op een bedrag van 134.670 met een geraamd nadelig saldo van ƒ53.900. Nadat de heer A. van der Loo was benoemd tot lid van het al gemeen bestuur, werd uitvoerig ge discussieerd over een nieuw ont werp der statuten, dat in hoofdzaak een vereenvoudiging var. de struc tuur der bestuursinrichting omvat en welk copcept tenslotte met alge mene stemmen werd aangenomen. De nieuwe statuten zullen ter Ko ninklijke goedkeuring worden voor gedragen. Leidse Agenda WOENSDAG 31 MEI Rozenkranskruistocht - St. Petrus- kerk, 6.45 uur K O Comedje Kasteel in Zwe den, 8 uur n.m. VVV-Leiden Alg. ledenvergade ring, Gulden Vlies, 5 uur n.m. APOTHEKERSDIEN ST Geopend Apotheek Van Driesum Mare 110, tel. 20406. BIOSCOPEN TE LEIDEN Trianon: „De vechtjas", 18 j. Dgl. 2.30 7.—, 9.15 uur; znd. 2.15, 4.30 7.9.15 uur. Casino: „De hond van de Baskervilles' 14 jaar. Dgl. 2.30. 7.—, 9.15 uur znd. 2.30, 4.45, 7.—, 9.15 uur. Lido: „De vijand in de schaduw", 14 jaar. Dgl. 2.30, 7.—, 9.15 uur znd. 2.30, 4.45, 7.—. 9.15 uur. Lnxor: „Susanne" volwassenen. Dgl 2.30, 7.9.15 uur; znd. 2.30 4.45. 7.—, 9.15 uur. Studio: „De vuurproef", volwassenen Dgl. 2.30, 7.9.15 uur; znd 2.30. 4 45. 7.—, 9.15 uur. Rex: „Dodenrit", 14 jaar. Dgl. 2.30, 7.15, 9.15 uur; znd. 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 uur. REPETITIE 3 OKTOBERCANTATE Reeds twee donderdagen klonk in de Zuiderkerk aan de Lammen- schansweg „koraalmuziek". Hoewel Herman Stanz niet ontevreden is over de in twee repetitie-avonden bereikte resultaten, stelt de opkomst van het aantal zangers(essen) hem zeer teleur. Enkele tientallen heb ben zich onder zijn leiding enthou siast gezet tot het instuderen van de 3 oktobercantate, maar dit moe ten er honderden worden, wil de uitvoering in de ochtend van 3 ok tober aan haar verwachtingen be antwoorden. Het is daarom beslist onjuist om van de gedachte uit te gaan „ik wacht wel op de repetitie avonden in De Waag". De tijd is dan te kort om de cantate goed „onder de knie te krijgen". De komende don derdagen te beginnen met mor genavond half negen verwacht Herman Stenz dan ook een belang rijke versterking van zijn koor. Een prettig bericht voor dege nen, die van plan waren eens naar Banneux te gaan, is, dat de week end bedevaart van 17 en 18 juni op zaterdag 17 juni om 12.15 uur zal vertrekken uit Lieden vanaf de Beestenmarkt. De overige bedevaar ten vertrekken uit Den Haag. Wie dus mee wil uit Leiden en omge ving, kan zich dus het beste voor de bedevaart van 17 en 18 juni laten inschrijven. Opgave mogelijk bij ka pelaan A. Wentholt, Herensingel 3, Leiden. Door de Rijksgebouwendienst te 's-Gravenhage is onderhands aanbesteed: het aanbrengen van een electrische installatie in het gebouw der Sterrenwacht te Leiden. De in schrijvingen waren: L. G. v. Nieuw- poort te 's-Gravenhage 61.240; Er gon Elektric te Leiden 57.500; K. F. Henneman, 's-Gravenhage ƒ53924. Het werk werd nog niet gegund. Eveneens werd door de Rijksge bouwendienst aanbesteed: het aan brengen van een electrische instal latie in het Rijksmuseum voor Nat Historie te Leiden: voor dit werk schreven (ondershand) in: Elektr. Techn. Bur. Suy ver en Roossen, Am sterdam 109.483; Ergon Elektric Leiden 97.335 en het Technisch Bu reau Elton te Leiden voor ƒ94.700. Ook voor dit werk werd de gunning nog aangehouden. SPORTPARADE Het bestuur van de R.K. Leidse Harmoniekapel wijst zijn leden er nog met nadruk op, dat de muzika le medewerking aan de Sportstich ting bij de sportparade niet vanavond doch morgenavond (donderdag) ge vraagd is. De sportparade is nl. een avond verzet i.v.b. met een t-v.-uit- zending. Het bestuur verwacht ech ter morgenavond alle leden op het afgesproken uur in het repetitielo kaal. Op de jaarvergadering met de le denraad van de Coöperatie „Voor uit" zijn de heren S. Nasveld en A. W. Vitters herkozen als bestuurslid. In de plaats van de heer J. J. van Stralen, die na een 40-jarig bestuurs lid niet meer voor een bestuursfunc tie in aanmerking wenste te komen, werd gekozen de heer C. R. L. Oost veen, tot nu toe commissaris van de coöperatie. In die plaats werd be noemd de heer F. C. van Vliet. Vrijdag 2 juni, kwart over vier, hoopt ir. C. A. Muller, benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de fa culteit der wis- en natuurkunde om onderwijs te geven in microgolftech niek en haar toepassingen, zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uit spreken van een rede in - het Groot Auditorium. - De deelnemers van de gymnastiek vereniging „Victorie" aan de Sport parade op donderdi gavond, 1 juni, worden om kwart over zes verwacht aan de Van Vollenhovenkade. Dit in tegenstelling met de mededeling, welke de leden thuis hebben ontvan gen. FEDERATIE VAN KLAVERJAS- VEREN1GINGEN LEIDEN EN OMSTREKEN Vrijdagavond 2 juni a.s. zal de Fe deratie van Klaverjasverenigingen in Leiden en omstreken in de re creatiezaal van de HCW en NEM aan de Zoeterwoudseweg de prijzen uitreiken, die zijn gewonnen in de competitie 1960-61 en in het Blin den Klaverjastoernooi. Deelnemers aan het Blinden Klaverjastoernooi, die om de persoonlijke prijzen heb ben gekaart en meer dan 4900 pun ten hebben behaald komen voor een der persoonlijke prijzen in aanmer king. Deze prijswinnaars worden eveneens verzocht vrijdagavond om 20.00 uur in bovenvermelde recrea tiezaal aanwezig te zijn. De uitsla gen van het Blinden Klaverjastoer nooi luidden als volgt: le klasse: 1 Sportief,1, 2 T D 1, 3 Oosthoek 1, 4 Katwijk 1. 2e klasse: 1 Oosthoek 2, 2 KNG 2, 3 T D 2, 4 't Centrum. 3e klasse: 1 Bentse Ruiters 2, 2 WPSV 1, 3 DSB 4, 4 Menken 4. De wedstrijden om het Klaverjas- kampioenschap van Nederland zul len worden gespeeld op woensdag 7 juni a.s. in de cantine van de Kla ver jasvereniging „Oosthoek" te Zoeterwoude. In dit toernooi zal „Oosthoek", kampioen van de FVK- Leiden de Leidse kleuren verdedi gen. H. C. M. SIEBERS VOOR K. EN O: OVER „De SPIEGHEL DER SALICHEIT" Een aantal K. en O.-leden hoopt op 16 juni a.s. een bezoek te brengen aan het Prinsenhof te Delft, waar dan door de Nederlandse Comedie het middeleeuwse spel „Elckerlyc" zal worden opgevoerd. Gisteravond hield de heer H. C. M. Siebers in het Snouck Hurgronjehuis een lezing on der de titel „De spiegel der Salicheit van Elckerlyc". Deze lezing gold te vens als een inleiding tot het bezoek aan het toneelstuk. Tijdens de middeleeuwen bestond er een grote belangstelling voor de klassieken om het eigen cultuurleven te verrijken. Ondanks het feit, dat men in deze tijd grote feesten houdt en kostbare kleding draagt, neemt de doodsgedachte in het leven van de mens een grote plaats in. Johan Brugman, een volksprediker uit het IJsselgebied, wijst dan ook in zijn preken op de onverbiddelijke dood en trekt dientengevolge de aandacht. De Rederijkers, die men in Frankrijk reeds in de twaalfde eeuw kent, be ijveren zich in de b-oefening van de welsprekendheid. In het begin gaf de overheid hen vele previleges, maar als zij zich later mengen in godsdienstige, politieke en maat schappelijke zaken worden zij van hogerhand niet meer gesteund, aldus de heer Siebers. Tot de belangrijkste uitingen van kunst behoort ook het schrijven van toneelstukken. Over de ontstaangeschiedenis bestaan twee opvattingen. Het middeleeuwse dra ma komt voort uit de Kerst- en Paasspelen in de kerk. Omstreeks 1100 ontwikkelt zich het kerkelijk toneel sterk, maar nu niet meer als onderdeel van de liturgische diensten Bij een besluit van 1273 wordt het opvoeren van toneelstukken in kerk gebouwen verboden. Niettegenstaan de dit verbod zijn er nadien toch nog wel enkele stukken in kerken opge voerd. De tweede opvatting van het ont staan,. is dat de mens een natuurlijke drang heeftf om iets uit te beelden en op deze wijze zouden de wereld lijke spelen uit de 14e eeuw zijn ont staan. De toneelstukken in deze tijd spelen zich vaak af in een sfeer van het hoofse en ridderlijke. Het gees telijke spel- is te onderscheiden in verschillende categoriën, t.w. mys teriespelen, heiligenspelen, mirakel spelen en in moraliteiten- of zinne- spelen. Onder de laatste categorie valt ook het spel „Elckerlyc", waar in God Elckerlyo (waar iedereen mee bedoeld wordt) de dood laat halen, daar hij een goddeloos le ven leidt en zich in weelde baadt. De onverbiddelijke dood staat hem slechts één gunst toe: hij mag iemand kiezen, die hem op zijn boetetocht mag vergezellen. Het stuk is in tegenstelling tot an dere stukken uit deze tijd een ana lyse van de mens. Na de lezing bestond er gelegen heid tot vragen stellen. Van de groep A l van de eind examen-kandidaten van het gymna sium slaagden de dames: E. F. Goe- koop te Leiden; M. E. Beukema toe Water te Oegstgeest en J. Chr. Blin- denbach te Voorschoten en de heer N. W. Chr. Opdam te Leiden. Met 4 kandidaten van deze groep wordt het examen voortgezet. HILLEGOM KERKE VEILING ST. JOSEPH-PAROCHIE Gisteravond werd in hotel Flora de kerkeveiling gehouden voor de St. Joseph-parochie. De - heren A. Plug en H. Hogewoning van de Ho- BaHo te Lisse hadden de leiding en het geheel geschiedde ten overstaan van Notaris B. J. van Linden v. d. Heuvell. Om ongeveer l uur kon pastoor Theissen mededelen, dat de veiling en lotenverkoop in totaal had opgebracht het prachtige bedrag van 22.537,50 (in I960 was dit 19.500.-) TER AAR Behandeling beroepschrift In de openbare vergadering van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland op donderdag 1 juni komt onder meer in behandelinig een beroepschrift van de fa. C. J. J. Koeleman, tegen het besluit van 't bestuur van de Noord- eind- en Geerpolder dd. 29 augustus 1960, waarbij de aan genoemde firma verleende vergunnning voor het lo zen van afvalwater van haar conser- venfabriek op het polderwater met ingang van 1 januari 1961 is opge zegd. I.ETDSCHENTHM Koops Stalenramen jubileert. - Op maandag 5 juni a.s. zal de stalen- ramen-fabriek „Koop" aan de Broek- weg haar 75-jarig bestaan vieren. Op die dag zal de eigenaar-directeur J. C. Koop een halve eeuw aan de fabriek verbonden zijn. 47 JAAR DEZELFDE LETTERS Schilderijen óm vragen te vermijden \7erbaasd kijken elke dag tiental- len voorbijgangers naar pand no. 1 in de Korte Pieterskerkkoorsteeg te Leiden. Grote gele letters op de ruiten vertellen nl., dat een „Fruit- Groenten- en Aardappelhandel' al daar is gevestigd. Op zich is dat niet zo verbazingwekkend; dezelfde let ters stonden er 47 jaar geleden ook al op; maar in de etalages is geen voorwerp te :ien, dat ook maar in de verste verte op een peer, kropje sla of aardappel lijkt. Neen, merk waardigerwijs vindt men er schilde rijen, tekeningen en geboetseerde klompjes klei, die naar eventuele kopers staan te lonken. Vele Leide- naars zijn al naar binnen gestapt om deze ongerijmdheid nader te onder zoeken, en om de bewoonsters, de dames De Greef, te vertellen, dat er ergens iets niet klopt. Het is een overbodige moeite, de vriendelijke dames weten heel goed, dat de re- klame-tekst op de ruiten niet over een stemt met de artikelen in de winkel. Het hele interieur doet trou wens nog denken aan de bestemming die deze ruimte tot augustus 1959 had: de verkoop van fruit, groente en aardappelen. De bruinhouten be timmering, de ouderwetse toonbank met daarop de antieke weegschaal met glimmend gepoetste gewichten en de aardappelkist. \71ak voor de mobilisatie in 1914 verhuisde de heer H. C. F. cie Greef met zijn negotie vanuit de Herensteeg naar Korte Pieterskerk koorsteeg 1. Bij zijn overlijden in '44 werd de zaak door z'n oudste zoon voortgezet. Diens overlijden twee iaar geleden, 7ette de handel stil en daardoor kwam de winke1 leeg te staan. De gezusters De Greef bleven het woongedeelte naast de winkel bewonen. Keer op keer traden nu echter mensen binnen om te trach ten de lege ruimte te huren. Daar begonnen de dames niet aan, omdat de winkel alléén zich niet laat ver huren zonder dat zij al te veel in haar bewegingsvrijheid beknot wor den. Dat vragen ging de dames zo vervelen, dat zij op 't idee kwamen schilderijen en kleifiguren in de eta lage te plaatsen. Die vulden de ruim te en liet huurgrage personen buiten ie deur. De schilderijen zijn door de 68- arige mej. H. J. C. de Greef zelf ge schilderd. Ze zijn niet onverdienste lijk, wanneer men in aanmerking neemt, dat mej. De Greef nooit in de gelegenheid is geweest schilder lessen te ontvangen. Ook de klei figuren zijn met artistieke vaardig heid gemaakt. De letters op ruiten en het interieur bleven ongewijzigd; ter nagedachtenis aan vader en broer, die de dames hiermede in ere willen houden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2