Esso In Evian gaat het stroever Franse teleurstelling Nu vrijheidsbaders' Vastgelopen overleg over Laos De ruil van Joden tegen vrachtwagens Zuid-Afrika vandaag republiek Het ging niet door Visserij-incident bij de Far Oer Degraderen of promoveren De lotgevallen van Robinson Crusoë WOENSDAG 31 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 De Franse regering maakt zich zor gen over het aantal communistische en andere linksgerichte afvaardigin gen, die vanuit Frankrijk naar Zwit serland reizen om daar steun te ver lenen aan de vertegenwoordigers van de voorlopige Algerijnse regering, die met Frankrijk onderhandelen. Van de zijde van het Franse minis terie van binnenlandse zaken is dins dag meegedeeld, dat men overweegt hiertegen op te treden. Men wil de Zwitserse regering verzoeken deze delegaties de toegang tot Zwitser land te ontzeggen en tegelijk gerech telijke stappen ondernemen tegen de mensen, die al naar Zwitserland zijn gegaan om de Algerijnen te steunen. Gisteren begon de muur van ge duld en stilzwijgen, die van het be gin af het overleg te Evian heeft omgeven, scheuren te vertonen. Hierdoor werd het mogelijk de ge prikkeldheid der Fransen over de tactiek, die de vertegenwoordigers der Algerijnse rebellen tot nu toe te Evian hebben gevolgd, te bespeu ren. Van Franse zijde werd ver klaard, dat het overleg tot nu toe nog steeds „in de lucht heeft gehan gen" en dat er „geen tekenen zijn te bespeuren, dat vaste grond in zicht komt". Hieraan werd toege voegd, dat de Algerijnen alle pogin gen hebben ontweken om hen te be wegen met tegenvoorstellen te ko- men naar aanleiding van hetgeen van Franse zijde is voorgesteld met betrekking tot het verstrekken van waarborgen voor de rechten van 't miljoen Fransen, dat in een onaf hankelijk Algerië zou komen te wo nen. Dit punt is waarschijnlijk het belangrijkste van de onderwerpen, die in Evian ter tafel zijn gekomen of nog zullen worden behandeld. Ook wordt uiting gegeven aan teleurstel ling over het feit, dat van Algerijn se zijde het vraagstuk ener erken ning van de „voorlopige Algerijnse regering" opnieuw ter tafel is ge bracht. Frankrijk heeft tevoren ge zegd, de Algerijnse „regering" te Tunis thans niet te kunnen erken nen, daar dit zou neerkomen op „vooruitbeschikking" in plaats van zelfbeschikking. De strijd gaat voort Het Franse opperbevel in Algiers heeft dinsdag meegedeeld, dat ruim 50 Algerijnse verzetsstrijders buiten gevecht zijn gesteld, toen zij in de nacht van 29 op 30 mei in het ge bied van Oejda de westelijke grens- versperringen wilden doorbreken. Voorts zijn dinsdag weer op ver scheidene plaatsen in Algerië plas tieken bommen ontploft, waarbij enige schade werd aangericht, maar waarbij geen slachtoffers vielen. In Sidi el Abbes in West-Algerië werd een Mohammedaanse taxi chauffeur door een andere Moham medaan doodgeschoten. In de buurt van Algiers reed een vrachtauto op een mijn. Een Europeaan werd ge dood. Een andere Europeaan en drie Mohammedanen werden zwaar ge wond. Elf jonge negers hebben dinsdag in Florida zich gewaagd op 'n strand dat uitsluitend voor blanken be stemd is. Zij gingen in zee, maar werden in een ommezien omringd door een driehonderdtal blanke bad gasten, die een dreigende houding aannamen. De politie moest snel in grijpen om gewelddaden te voorko men. Eén van de negers verklaarde, dat de actie niet was voorbereid zoals die van de vrijheidsrijders" in Ala bama en Mississippi. Hij voegde er aan toe, dat de elf negers zondag weer naar het voor hen verboden strand zullen gaan. Uit New Orleans, in de Ameri kaanse staat Louisiana, is dinsdag morgen een nieuwe groep „vrij heidsrijders" vertrokken, op weg naar Jackson, in de staat Mississippi. De acht leden van deze groep willen ditmaal trachten de rassenscheiding in de treinen te doorbreken. De vo rige „vrijheidsrijders" voerden hun actie in autobussen. De Britse en de Russische voor zitter van de internationale confe rentie, die thans te Genève wordt gehouden ter bepaling van de status van de Indo-Chinese staat Laos, hebben dinsdag twee uur beraad slaagd in een poging om het vast gelopen overleg weer op gang te brengen. Er zijn moeilijkheden in verband met de staking van het vuren in Laos. Beide partijen beschuldigen elkander van schending van het be stand. Het wlachten is thans op een Russisch antjwoord op Britse voor stellen om naleving ervan te verze keren. Men verwacht echter over het algemeen in Genève geen duide lijke vooruitgang in het overleg, zo lang de kjomende ontmoeting te Wenen tusaen president Kennedy en premier Chtroesjtsjef nog niet achter de rug is. Onder de Westerse afvaardigin gen wint de mening veld dat, indien er te Wemfcn geen nieuw licht wordt geworpen op de Russische voorne mens ten aanzien van Laos, het Ge- neefse ovierleg in een mislukking zal eindigen. ÏVog eenmaal trekschuit A'dam-Haarlem Op zaterdagmiddag 3 juni a.s. zul len dertig leden van de Amsterdam se bnjnenvaartsociëteit, gehuld in japonrfen en kostuums uit de tijd van Hildebrands „camera obscura" een in historische omlijsting ge plaatste tocht per trekschuit van Amsterdam via het IJ en het Spaar- ne n&ar Haarlem maken. Voor deze merkwaardige tocht heeft de Am sterdamse binnenvaaftsociëteit twee aanleidingen: in de eerste plaats is het dit jaar juist 350 jaar geleden dat de stadsbesturen van Amster dam en Haarlem een overeenkomst sloten over een geregelde scheep vaartverbinding tussen de beide steden en in de tweede plaats is men ziah de laatste jaren met name in Amsterdamse haven- en scheep- va»artkringen meer en meer bewust gejworden dat Amsterdam en Haar lem betrokken zijn bij een onge kende ontwikkeling, die ook wel de ontwikkeling van de Noordzeeka- raaalagglomeratie genoemd wordt. De originele trekschuit, die de sociëteit na lang zoeken' nog heeft kunnen vinden, zal zaterdag om half twee vanuit Amsterdam ver trekken. Bij de verwelkoming van de Amsterdamse scheepvaartdienaars in de Spaarneveste zal Godfried Ro mans een passende tekst uitspreken. Wéér Germaanse neder zetting in Schiedam gevonden De archeologen van de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonder zoek en leden van „Helinium", een afdeling van de archeologische werk gemeenschap voor Westelijk Neder land, hebben in Schiedam in de na bijheid van het tracée van de aan te leggen rijksweg 20 enkele belangrij ke oudheidkundige vondsten gedaan. De meest opzienbarende vondst is een pijpaarden beeldje van een paard, ter grootte van ongeveer één deci meter. Het is de eerste maal, dat een dergelijk beeldje in Nederland is ge vonden. Zij zijn meermalen aangetroffen, echter steeds in België, Frankrijk en Duitsland. Men vermoedt dat de beeldjes gebruikt werden bij de ver ering van de Gallische godin Epona, de beschermster der paarden. Deze paardenbeeldjes zijn in groten getale gemaakt, door middel van vormen, waarin de pijpaarde werd gedaan en vervolgens gebakken. Voorts zijn in Schiedam gevonden een snoertje van 18 barnstenen kra len, enkele glazen kralen, bronzen fibulea (kledingsgespen), twee bron zen belletjes, die om de hals van het vee werden gebonden om onheil af te weren en tenslotte potscherven, zowel van inheems handgevormd aardewerk als Romeins draaischijf- aardewerk. Er zijn veel stukken terra sigilita gevonden. Onder de potscherven bevindt zich een geheel onbeschadigde drijf- schaal. Kook voordelig op Esso Gas Wanneer u vlug en voordelig wilt koken, gaat er niets boven gas. De inhoud van een fles Esso Gas - ge garandeerd 13 kg veilig gas - Is voldoende voor weken. Ook voor verwarming en warm water is Esso Gas ideaal. Wat een mogelijkheden. Het is geen wonder dat zoveel huisvrouwen aan Esso Gas de voorkeur geven. Roode Kruis- week 1961 Talloos velen offeren vrijwel al hun vrije tijd op om de ta ken van het Roode Kruis te helpen verwezenlijken. Indien U daartoe niet in de gelegen heid isj kunt U helpen door uw financiële steun. Denkt daarom aan de Roode Kruis- week en geeft mild! h&f-gav ütetefl&oi (Advertentie). Voor pl.m. de helft van de blanke bevolking van Zuid-Afrika is 't van daag een overwinningsdag 't hoog tepunt van een lange strijd voor een zelfstandige republiek. De houding van de Engelssprekende Afrikanen echter varieert van terughoudend heid tot bittere gevoelens, terwijl 't overgrote deel van de 13 miljoen zwarte Afrikanen weinig belangstel ling heeft. In de grote kerk in Pretoria heeft gouverneur-generaal Swart vanmor gen, met de hand op de Bijbel, de eed van trouw aan de republiek af gelegd. Hij werd hiermee de eerste president van Zuid-Afrika, en ver vangt koningin Elizabeth als staats hoofd. Zuid-Afrika is na Ierland en Birma het derde land dat uit het Gemenebest treedt. Het heeft gedu rende 155 jaar nauwe betrekkingen met de Engelse kroon onderhouden en veldmaarschalk Smuts was een der oprichters van het Gemenebest. In de afgelopen weken zijn de uiter lijke tekenen van de banden met de Engelse monarchie geleidelijk ver dwenen. Namen en titels zijn ver anderd, regimenten hebben andere kleuren gekregen en de portretten van de leden van het Britse konink lijk huis in de parlementsgebouwen in Kaapstad zijn weggehaald. Gisteren aan de vooravond van het uitroepen van de republiek, heb ben nog minder Afrikaanse arbeh ders gehoor gegeven aan de sta- kingsoproep dan maandag. Slechts in Johannesburg bleef gisteren on geveer de helft van de Afrikaanse arbeiders thuis. Op de zitting van dinsdag in het proces-Eichmann is voortgegaan met het verhoor van Joel Brand, destijds lid van de Joodse raad in Boeda pest, die in 1944 door Eichmann uit Hongarije naar het buitenland werd gezonden om te trachten *14.000 vrachtwagens te vinden, die voor een miljoen Joden zouden kunnen worden geruild. Brand vertrok op 18 mei van dat jaar per vliegtuig uit Wenen naar Turkije. Hij werd vergezeld door Bandi Grosz, volgens Brand een agent van de geheime dienst vnn de S.S. Brand en Grosz werden in Istan bul gearresteerd, doch later weer vrij gelaten. Zij reisden door naar Aleppo, in Syrië, waar zij een ont moeting hoopten te hebben met Moshe Sharett, een hoge functiona ris van het Joodse agentschap en la ter minister van buitenlandse zaken van Israel. Bij de Turks-Syrische grens wer den beiden echter gearresteerd. Brand werd-later naar Cairo over gebracht, waar hij viereneenhalve maand werd geinterneerd. Na behandeling van enige docu menten, stelde Eichmann's verdedi ger, dr. Servatius, een aantal vragen aan getuige Joel Brand. Eén der vragen was, of de En gelsen de komst van een miljoen jo den als een te grote last beschouw den. „Een last of niet, zij wilden ze niet hebben", aldus getuige. Gistermiddag werd ook mevrouw Brand, evenals haar man lid van het comité voor hulp aan joden, als getuige gehoord. Eichmann scheen „bijzonder tevre den" dat de ruil niet doorging. „Ziet u wel, niemand wil de joden hebben, ik moet ze houden" zo zei hij tegen mevrouw Brand. „Hij was tevreden, dat hij zjjn handen niet vuil behoefde te maken, dat hij de joden kon deporteren zon der dat iemand hem een verwijt kon maken". Mevrouw Brand bleef in Boeda pest tot de Russen in december 1944 de stad bevrijdden. Zij woont thans met haar man in Israel. Na haar ge tuigenverklaring werd de zitting verdaagd. Een Deens inspectievaartuig voor de visserij, de „Niels Ebbesen", heeft dinsdag het vuur geopend op een Schotse treiler uit Aberdeen, de „Red Crusador", die trachtte uit te wijken, nadat een groep Deense politieman nen aan boord was gezet om 't schip op te brengen. Volgens de Denen had de treiler gevist binnen de visserij- grenzen rondom de Far Oer, de Deense eilandengroep ten noorden van Schotland. De 294 ton metende vissersboot kreeg een treffer. Een woordvoerder van de Deense marine, die dit te Ko penhagen bekendmaakte, zei, dat 'n Brits vaartuig, dat Britse treilers beschermt, op weg was naar de plaats van het incident. Hij dacht dat daarmee de kwestie van het opbren gen van de vissersboot wel te rege len zou zijn. De vraag of de „R?d Crusador" inderdaad in verboden water heeft gevist, zou vermoedelijk door een rechtbank moeten worden beslist. Loodgieterspatroons: Verkorte werkweek in strijd met oude arbeidersideaal De verkorte werkweek, het keer punt in het ambacht en de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, zijn factoren, die veel belapgstelling ver dienen, aldus de bondsvoorzitter, de heer J. W. M. Rijbroek, in zijn ope ningsrede in „Musis Sacrum" te Arn hem tijdens de gistermiddag gehou den landelijke jaarvergadering van de Nederlandse Katholieke Bond van Werkgevers in het Loodgieters-, fit ters- en Sanitair Installatiebedrijf. De verkorte werkweek is lijnrecht in strijd met het oude arbeidersideaal van de achturige werkdag, omdat het vijf dagen van negen uur betekent. De loodgieterspatroons komen moei lijk tot mechanisatie of automatise ring, waardoor het misschien moge lijk zou zijn de krappe arbeidsmarkt te ondervangen. In het begin van 1961 was in Nederland een tekort van 60.000 arbeiders. Dit tekort is steeds stijgende en het behoeft dan bok geen betoog, aldus spreker, dat door de invoering van de arbeidstijd verkorting een somberder perspectief op de nationale markt zal ontstaan. KORTE ~G()LF Twee Westduitse journalisten, de correspondent in Bonn van de in Dortmund verschijnende „Westfaeli- sche Rundschau" Peter Hinterholzer en Ludwig Delhes uit Frankfort zijn gisteren gearresteerd. Zij worden verdacht van spionage voor commu nistische landen. De 61-jarige heer J. H. Popijus, gewoond hebbende Leliestraat 9 in Dordrecht kwam gisteravond om streeks zus uur op de Burgemeester de Raadtsingel te vallen, toen hij met het voorwiel van zijn bromfiets het achterwiel van een voor hem rijdende fiets raakte. Juist op dat moment passeerde een vrachtauto .met aanhangwagen geladen met be tonnen tegels. De rechterachterwie- len van de aanhanger raakten het hoofd van het slachtoffer.. De heer Popijus moet op slag dood zijn ge- De vereniging NederlandBel gië, die zich ten doel stelt het bevor deren van een nauwe en vriend schappelijke samenwerking tussen Nederland en België en al wat verder de goede verstandhouding tussen deze landen kan verstevigen, is opge richt. Voorzitter is de heer J. C. Winterink, oud-directeur van de we reldbibliotheek. In de ridderzaal van het Mui- derslot was gistermiddag een groot aantal auteurs en andere bekende figuren uit de wereld van de kunst tezamen gekomeji ter bijwoning van de uitreiking van de P.C. Hooftprijs 1960 (staatsprijs letterkunde) door de staatssecretaris mr. Y. Scholten, aan de 68-jarige dr. Victor E. van Vriesland. De 72-jarige A. Vreeze van de Meidoornsingel te Rotterdam is gis termiddag op 't trottoir van het Hof plein bij het in aanbouw zijnde Hil- ton-hotel onder een vrachtwagen ge komen, die achteruit de bouwput inreed. De heer Vreeze werd naar het Bergwegziekenhuis vervoerd waar hij bij aankomst bleek te zijn overleden. 4 etherklanken DONDERDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.15 Inlei ding Hoogmis. 8.20 Plechtige Hoog mis. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gewijde muziek. 12.00 Middagklok noodklok. 12.04 Gram. 12.35 Voor de boeren. 12.35 Land— en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Milit. ork. NCRV: 14.00 Lichte muz. 14.25 Gram. 15.30 Gram. 16.00 Verkenningen i. d. Bijbel. 16.20 Zangrecital. 16.45 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Sociaal perspectief, lezing. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Pianorecital. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. lezing. 20.00 Man en Paard, wedstrijd. 20.30 Gram. 20.40 Vocaal ens. 21.00 Promenade- ork. en solist. 21.40 Gram. 21.50 Pe riodieken Parade. 22.00 Kerkorgel recital. 22.30 Nieuws en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek- bespr. 23.00 Gram. 23.30 Lezing. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Vlaggetjesdag v. d. sportvissers, rep. 7.25 Gram. VPRO. 7.50 Dagope ning. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Vlag getjesdag voor sportvissers, rep. 8.20 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.40 Mor genwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Gram. 11.45 Levenskunst, lezing. 12.00 Vierhandig orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Metro- pole-ork. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlag getjesdag voor sportvissers, rep. 13.20 Reded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Dansmuz. 14.00 Pianorecital. 14.35 Act. 15.05 Viool en pianorecital. 14.35 ret. 15.55 Gram. 16.25 Voordracht. 16.45 Gram. 17.Ü0 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.50 Regeringsuitz.: Zelf doen geldt ook voor woningruil, door W. J. A. H. van Berkel,, hoofd af deling woonruimte van het ministe rie van maatschappelijk werk. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.50 Ge- spronken brief. 18.55 Lichte muz. en Koek en ei, radiostrip. 19.50 Sport- praatje. 20.00 Nieuws. 20.05 omr.- ork. en solist. 21.05 Vrouw aan boord, hoorsp. 22.20 Gram. 22.30 Nieuws. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Lichte muz. 23.40 Zang en hammondorgel. 23.55—24.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 20.00 Journ. NCRV: 20.20 Act. 20.30 Filmbe spreking. 20.50 Graaf of niet, toneel stuk 22.30 Dagsluiting. a Nr. 46. De gedachte het eiland eens met een boot te kunnen verlaten, liet Robinson niet los. Hij velde een boom waarvan een zijde uitgehold was, zodat het bou wen van het vaartuig reeds vergemakkelijkt was. De gehele dag hakte hy er met zijn bijl op los, maar het werk vlotte niet. Een ander had het wellicht reeds lang opgegeven, maar Robinson volhardde. Toen de zon in het westen onderging had hij amper een klein gaatje geboord, waar met moeite een hapd in kon. In de eredivisie worden a.s. zondag de laatste wed strijden gespeeld. Onge twijfeld zullen verscheide ne ontmoetingen zonder veel interesse gespeeld worden omdat er al be slissingen zijn gevallen, maar voor enkele clubs is het toch wel zaak, dat er nog met vuur gestreden wordt. liet duel tussen VW en Feijenoord heeft niet veel te betekenen, maar voor VW is 't toch een aantrekkelijke ge dachte, de kampioen" te verslaan. We geloven, dat de Venlonaars er een ge lijk spel uit kunnen sle pen. Voor Rapid JC-PSV verwachten we eerlijk ge zegd hetzelfde resultaat. PSV heeft tot nu toe op Kaalheide slechts nederla gen geboekt en de defen sie van Rapid zal de man nen uit. Eindhoven niet te veel kansen gunnen. MVV ontvangt thuis Ajax. Voor beide partijen is aan deze ontmoeting niet veel gelegen en als Ajax even wil zal 't met een overwinningen de zak naar Amsterdam kunnen terugkeren. Elinkwijk zal NOAD v/el als een „zacht eitje" beschouwen, 'n Ze ge voor de Utrechtenaren zit er dus wel in, maar 't blijft uitkijken, want er wordt in Tilburg gespeeld en het is niet zeker, dat Kruin meedoet. DOS moet thuis van Willem H kun nen winnen; dit is wel een hebben elkaar al heel wat op de huid gezeten. Die vinnigheid zal er nu wel af zij en daarom houden we het hier maar op een gelijk spel. Voor Alkmaar ziet het er niet al te best uit. Als het zondag van Sparta op Spangen verliest en van de minst riskante voorspellingen. Wat te zeggen van DWS/A-Fortuna '54. Wel Fortuna mag blij zijn als het in Amsterdam 'n punt je uit het vuur van De Oude c.s. kan wegslepen. Wij zien dat zover nog niet komen: winst voor DWS- A. GVAV en Enschede daar zal het toch wel op uitdraaien verlaat Alk maar de eredivisie, waar het naar onze smaak toch geen gek figuur in heeft geslagen het afgelopen seizoen. NAC zal nog wel de vechtlust tonen die het tegen VW heeft laten zien. Een nederlaag voor ADO achten wij dan ook wel vrij zeker. Het "eeds gedegradeer de Helmondia zal thuis van het naar een sterke vorm gegroeide HVC gaan verliezen en KFC moet van HDVS winnen als het zijn kans op een tweede plaats in de eindrangschik king wil behouden. In Vel- sen zal het er wel fel aan toegaan. Daar strijden VSV en EBOH om een plaats te behouden in de eerste divisie. Hier geven wij VSV de meeste kan sen, omdat het spel van de Velsenaren meer ver rassingen in zich bergt dan dat van de club uit Dordrecht. Voor DHC blijft het ook nog even doorzetten. Het zal van Eindhoven moeten winnen om althans gelijk te blij ven met Heracles in 1B. UVS trekt zondag naar Rigtersbleek. Een ontmoe ting zonder veel beteke nis, maar winst voor Lei den zit er wel in. Ten slotte is een puntje al ge noeg voor Hilversums pro motie naar de eerste di visie. De Baronie zal te gen dit streven in 't Gooi niet veel kunnen inbren gen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11