„De KABO wenst niet met zich te laten spelen" Electronische aanwijsborden op Utrechts station Openstelling winkels GANGETJE op zondag ft Jaarvergadering van Kath. Jongeren uit de Middengroepen Gouden bruidspaar (Goede Nederlanders) in Oegstgeest Jeugdige meisjesbende in Utrecht opgerold THE BONA STARS EERSTE KLASSER DINSDAG 30 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Die blijvende service, daar houden ze zich ook prompt aan bU LIGTVOET. Het woord van een werkgever, ge geven aan lijn personeel, moet zijn een onwankelbaar element in het te voeren personeelsbeleid. Dit geldt nog sterker voor de Re gering, welke een eenzijdige beslis singsbevoegdheid heeft inzake de vaststelling van de rechtspositie van het overheidspersoneel". Zo begon de heer A. C. M. Weij- ters, voorzitter van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel, zijn congresrede, uitgesproken op de bui tengewone bondsvergadering van deze organisatie in het Kurhaus te Scheveningen. In het vervolg van zijn rede, die vooral opviel door een felle en te gelijk teleurgestelde toon, liet de heer Weijters overduidelijk blijken, dat men in KABO-kringen tot de overtuiging is gekomen, dat 't woord van de regering, waar het de vast stelling van de rechtspositie van het overheidspersoneel betreft, volko men waardeloos is. De KABO zou De Nederlandse Spoorwegen heb ben op het centraal station in Utrecht nieuwe aanwijsborden voor de ver trekkende treinen in gebruik geno men. Deze borden worden vanuit een centraalpost langs elektronische weg bediend en geven de richting en het tijdstip van vertrek van de diverse treinen aan. Tot nu toe werden op het C.S- Utrecht twintig van deze boTden geplaatst. In het najaar zal daarnaast in de stationshal een installatie worden aan gebracht, waarop de eerstvolgende twitig treinen met perronaanduiding en vertrektijden worden vermeld. Deze investering kost de N.S. ruim 200.000. Men beoogt hiermede ver* hoging van de service aan het pu bliek en personeelbesparing. Gemeente Den Haag voert 5-daagse werkweek in De gemeenteraad van Den Haag heeft zijn besluit van 10 april jongst leden inzake de invoering van de vijfdaagse werkweek ingetrokken Dit besluit werd bij K.B. van 25 april j.i. tot 1 september geschorst. De raad besloot nu met ingang van 1 juli de vijfdaagse werkweek in te voeren, voor zoveel zulks naar het oordeel van B. en W. moge lijk zal zijn en met dien verstande dat de werktijd in de regel ten hoog ste 45 uren per week en 9 uren per dag zal bedragen. CONGRES OUD-LEERLINGEN EUROPESE JEZUÏETEN COLLEGES Marseille zal van 3 tot en met 7 september „het kruispunt van de Zo nen van St. Ignatius" zijn. Gedurende die dagen zal daar na melijk het vijfde congres van de Europese federties van Oud-leerlin gen van Jezuietencolleges worden gehouden. Op de tweede en derde congresdag zal van gedachten worden gewisseld over het onderwerp „Les anciens élèves au sein des commu- nautés nationales et Internationales". Een der inleidende sprekers is pater Hoefnagels S.J. Vorige congressen van de Europese federaties, waaron der ook de Nederlandse Unie van Oud-leerlingen. werden gehouden in Bilbao en Antwerpen. in het vervolg, na de vele teleur stellingen, opgedaan in het overleg met de regering, alle bewegingen van de regering met een zekere arg waan nagaan, uitermate critisch toe horen en verduidelijking vragen, daar waar vroeger de goede trouw voldoende basis gaf. De heer Weij ters drukte zich als volgt uit: „Het op menig punt onbegrijpelijke en onaanvaardbare regeringsbeleid heeft onze vastberadenheid verscherpt en onze strijdbaarheid verhoogd. Deze vergadering is daar het bewijs van; voortzetting van het overleg met 't geweer aan de voet een gevolg. De KABO wenst niet met zich te laten spelen". De gemeentelijke regelingen, op grond waarvan in 333 gemeenten winkels op zondag gedurende een aantal uren geopend mogen zijn, zijn in overeenstemming met het doel en de strekking „van de winkelsluitings wet 1951 tot stand gekomen". Dit antwoordt o.m. de staatssecre taris van economische zaken op schriftelijke vragen van de Tweede Kamerleden Van de Wetering (CHU) en Van Eijsden (ARP) betreffende de toepassing van de winkelsluitings wet met betrekking tot de zondag. In zijn antwoord zegt de staats secretaris o.m. bereid te zijn de be dm0% 1 Erkende 4 Philips service trokken colleges van burgemeester en wethouders te verzoeken om, wanneer de omstandigheden sinds de goedkeuring van de verordening zo danig zijn gewijzigd dat openstelling van winkels op zondag niet meer nodig is, de intrekking van de des betreffende verordening te bevor deren. „Slechts intrekking van de veror deningen door de gemeenteraden kan het aantal goedgekeurde verorde ningen betreffende winkelopenstel ling op zondag beperken", zo wordt nog opgemerkt in het antwoord van de staatssecretaris. Werk van vormings- weekeinds moet worden aangemoedigd Zondagmiddag hebben in restaurant Brinkman te Haarlem de Katholie ke Jongeren uit de Middengroepen in de bisdommen Haarlem en Rot terdam (de K.JJV1.) hun jaarverga dering gehouden. De organisatie- K.J.M., welke Interdiocesaan is en zich als milieugroepering richt tot alle jongeren van achttien tot dertig jaar inioverre zij behoren tot de middengroepen werkt met de jongeren uit de middengroepen in de andere bisdommen samen in het Nationaal Verbond van Katholieke Jonge Middenstandsverenigingen (K.JJW.V.). Zij vormt daarvan een zelfstandig onderdeel en is door de voorzitter, vice-voorzitter en secre taris vertegenwoordigd in 't Bonds- bestuur. Een van de opdrachten van het Nationaal Bondsbestuur is de vorming van de diocesane kaders. De jaarvergadering werd geopend door de voorz. van de K.J M., de heer P. M. M. Vredebregt. In een korte inleiding herinnerde hij de bestuur ders van de verschillende plaatselij ke afdelingen, die tot het bijwonen van de vergadering waren uitgeno digd, er aan, dat het voornaamste doel van de beweging is: het ten goede beïnvloeden van de mentali teit van de huidige katholieke jonge ren. „Onze voornaamste taak bestaat hierin, onze medejongere bewust te maken van de verantwóórdelijkheid, die* de katholiek in het huidige leven draagt". Het afgelopen jaar is de splitsing van het K.J.M.-werk volgens de dio cesane grenzen een van de domine rende gedachten geweest. Het be langrijkste motief om tot splitsing te A etherklanken WOENSDAG 31 MEI 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Waterst. 9.40 V.d. huisvr. 10.10 Gram. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram. 11.00 Pasto rale, hoorsp. 12.10 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Gewijde muz. 12.37 Kerkdienst. 13.00 Nv/s. 13.15 Amus.muz. 13,45 Gram. 14.00 Rep. Bondsdag v. d. Bond v. Geref. Vrou wenver. 14.45 Gram. 15.10 Gram. 16.00 V.d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Koor zang. 18.20 Het Spektrum, rep. 18.35 Kamermuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Gram. 20.10 Kamerork. en orgel (I. d. pau ze: De Kerk en de Pinksterbewe ging, lezing). 21.40 Na 50 jaar weer Republiek, rep. over Zuid-Afrika. 22.00 Bijbelse quiz. 22.3C Nws. en SOS-ber. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Platennieuws. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VA RA. 19.30 VPRO. 20.00-24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 Schoolradio. 10.20 V.d. huisvr. 11-00 Dit is uw leven. 12.00 Orgel en zang. 12-30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Pianoduo. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda. 13.20 Instr. kwint. 13.45 Gesproken por tret. 1400 Vrouwenkoor. 14.10 Ka merork. en soliste. 15.00 Kinderen uit Berlijn, vraaggespr 15.10 V. d. jeugd. 17.00 Hammondtrio. 17.25 Roe meens ork. 17.50 Regeringsuitz.: Het ernigratiepraatje van H. A. v. Luyk. 18 00 Nws. en comm 18.20 Act. 18.30 Dansmuz. 19.00 V.d, kind 19.10 Kanttekeningen. 19.20 Gram. 19.30 V.d. jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Metro- pole ork. 20.35 De verdachte rolgt het spoor, hoorsp 22 05 Pianorecital. 22.20 Sportuitsl. 22.40 Lichte muz. 23.10 Spontane reacties, discussie. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 15.00-15.25 Eurovisie: Rep. v. d. Engelse Derby te Epsom. NCRV: 17.00 V.d. jeugd. NTS. 17.30-17.40 Jeugdjourn. 18.55 Eurovisie: Rep. v. d. finale om de Europese voetbal- beker te Bern. 20.45 Journ. en weer- overz. AVRO: 21.05 Gevar. progr. 21.50-22.15 Wat lezen jullie daar?, TV-spel. GRAMMOFOONPLATENPROGR. DRAADOMROEP (Over de 4e lijn) Van 18-20 uur: Steppin' out with my baby, I love you, Samantha, Who, Great guns, Ridin' high, Rosa lie, Why do I love you. Make be lieve, It's delovely. Nigt is made for love, By myself, Close your eyes, Love walked in, There's a small ho tel, Ca e'est l'amour, She didn't say yes, Easy to love, Little brown jug, Goodnight ladies, Dixie two beat, Going home, Bye bye blues, Goody, goody, Button up your overcoat.. What a price, My girl Josephine, Softly, as in a morning sunrise, Ma (he's making eyes at me), Theme for a dream, Man of mystery, F B.I., I love you, 's Wonderful, Yes! we have no bananas, Lucille Ebony eyes, Delicado, Vaya con Dios, Tu amor y mi amor, Aunque me cuestie la vida, Portugese washerwomen, I'm beginning to see the light, Tzena, tzena, tzena, Tenderly, On the sun ny side of the street. Mon Dieu, Non, je ne regrette rien, It's a sin to tell a lie, Happy anatomy, Moanin', Greensleeves, You go to my head, East of the sun, Time after time. VATIKAANSE RADIO (196 m.) 22.15 De eerste christenen in de Romeinse kutakomben (II). komen, te weten: de intensivering van het werk, vond een bevestiging op de zes weekends die dit jaar wer den gehouden. De weekends hadden ten doel, enkele belangrijke aspecten van het thema „Menselijke verhou dingen" op dusdanige wyze te be lichten, dat de deelnemers daardoor geïnspireerd zouden worden om ook in de plaatselijke afdelingen de no dige aandacht te bestedei aan de op het weekend behandelde vraagstuk ken. In de afdelingen, die hoe langer hoe meer gespreks-mlnded werden, werd de behoefte aan goede ge spreksleiders gevoeld als zeer urgent en even noodzakelijk als de regel matige aanvoer van gespreksstof. Het verstevigen van de relaties tussen de groepen en het interdioce saan bestuur vond vooral plaats in het onderling contact op de sinds september in het leven geroepen voorzittersraden. Zelfs de meest ge- isoleerde groepen ontdekten daar, dat contact met voorzitters van an dere plaatsen verrijkend kan wer ken en zeer prahtische resultaten tot gevolg kan hebben. Voor het in terdiocesaan bestuur zyn deze bij eenkomsten zeer belangrijke infor matiebronnen geweest. Plannen. Vooral de „vormingsweekends" be horen tot de vele plannen van de K.J.M. voor het volgende jaar, Tij dens deze weekends zullen drie thema's behandeld worden, namelijk, „De zin van de arbeid", „Ontspan ning en vrije tijd" en „Vrije tijd in dienst van de parochiegemeenschap". Om het samenspel van de verschil lende groepen nog béter te doen ver lopen, zal het bestuur de contacten tussen bepaalde topografisch nauw verbonden groepen helpen bevorde ren. Door een nauwere samenwer king tussen de groepen en uitbrei ding van het K.J.M.-werk, hoopt het bestuur de splitsing daarvan naar de twee bisdommen te bespoedigen. Na het jaarverslag hield mr Hans Velu een inleiding over het nieuwe jaarthema „Leef je leven". Hij was van mening, dat de tegenwoordige jongere dermate intens en bewust moest leven, dat de hele wereld zijn wereld moest worden. Hij moest zich zowel met de situatie in Congo als met de verwarde toestand in Laos geconfronteerd willen zien. Om een werkelijk inzicht in het wereldge beuren te verkrijgen, moet de jon gere zich af en toe bezinnen. Hij prees daarom zeer de vormingsweek ends. In zijn slotrede zei de voorz., de Vredebregt, dat het de wens van het bestuur was, dat niet alleen een zo groot mogelijk aantal jongeren uit de middengroepen gebruik zal gaan maken van de „service", die het be stuur biedt, maar dat ook de milieu gedachte hoe langer hoe meer ter rein gaat winnen. „Immers, de mi- lieuverschillen verdoezelen lijkt ons mank gaan aan een ongezond en ir- reeël idealisme". „Het is evenwel de overtuiging van het bestuur, dat de basis voor iedere goede samengang ligt in de innerlijke kracht van hen die tot sa menwerking zijn geroepen. Onszelf bewust worden van wat wij zijn en daarnaar bewust handelen, is een van de voornaamste opdrachten van het komende werkjaar, niet alleen voor het interdiocesaan bestuur, maar eveneens voor allen die zich op de een of andere wijze verbonden voelen met de K.J.M.". Om vijf uur 's middags werd er in de kapel van de zusters aan de Ko ningstraat een H. Mis opgedragen door aalmoezenier B. P. M. Schoone- beek. In het Concertgebouw was het des avonds groot feest, waarvoor alle le den van de K.J.M. uitgenodigd Wa ren. Voor de pauze trad het Lore lei-cabaret op; tot middernacht heeft men gezellig kunnen dansen. De Nederlandse studentenraad heeft gistermiddag aan de secretaris van de ambassade van Zuid-Afrika in Ne derland een motie aangeboden, waar in bij premier Verwoerd wordt ge protesteerd tegen de apartheidspo litiek in Zuid-Afrika. In de motie staat, dat de Nederlandse studenten zich als deel van de internationale studentengemeenschap verantwoor delijk voelen voor het bewaren van de rechten van de mens. A.D. Wethouder van Helmond in opspraak Tijdens de gisteren gehouden ge meenteraadsvergadering van Hel mond, in welke bijeenkomst de be groting voor het jaar 1961 werd be handeld, is gesproken over de positie van de wethouder van sociale zaken in deze gemeente. Enige maanden geleden zou de wethouder betrokken zijn geweest bij een verstoring van de openbare orde. Hij zou in de nacht van 15 fe bruari op 16 februari jongstleden direct na carnaval een wijziging hebben aangebracht in de plaatsing van een aantal waarschuwingen voor het verkeer. De heer J. Hamacher, voorzitter van de KVP-fractie in de Helmondse raad, merkte hieromtrent o.m. op, dat „de fractie met zeer grote be zorgdheid kennis genomen nad van het feit, dat een der leden van het college zich door zijn gedrag in ern stige mate in opspraak heeft ge-' bracht. Wanneer de publiekelijk te gen hem uitgebrachte beschuldigin gen op waarheid berusten, zouden we dit ten zeerste betreuren. Wij zijn niet bereid ons definitief oordeel over deze zaak te geven, zolang deze nog sub-judice is. In afwachting daarvan zullen wij ons onthouden van enige verdere gedachtenwisseling hierover." Een ander lid van de raad, jhr. De Jonghe van Zwijnsbergen verlangde een uitvoerige verklaring van hèt gemeentebestuur, waarin opening van zaken zou worden gegeven over de moeilijkheden, waarin de wethou der van sociale zaken is komen te verkeTen. Morgen zal het gemeente bestuur de verschillende sprekers antwoorden. MINISTER POPOVIC UIT NEDERLAND VERTROKKEN De minister van Buitenlandse Za ken van Zuid-Slavië, de heer Koca Popovic, die op uitnodiging van de Nederlandse regering een officieel bezoek van 4 A dagen aan ons land heeft gebracht, is vanochtend van Schiphol naar Parijs vertrokken. Over enkele dagen keert hij vandaar naar Zuid-Slavië terug. Een mooi, echt landelijk weggetje voert naar het huis van de familie v. d. Poel-Van Rijn aan de Haar lemmertrekvaart te Oegstgeest. Dit echtpaar viert morgen de dag waar op zij voor 50 jaar in het huwelijk traden. Het erf was prachtig versierd, vrolijk wapperde het rood-wit en blauw en we moesten onder een erepoort door alvorens de huisdeur te bereiken, waar mevr. v. d. Poel van Rijn ons gastvrij ontving. De heer v. d. Poel is 78 jaar en is, he laas, wat slecht ter been geworden. Maar toch neemt hij nog volledig deel aan het leven rondom hem, bij gestaan door zijn 71-jarige vrouw, die maar wat best voor hem zorgt. Gedurende de afgelopen vijftig jaar heeft het gouden bruidspaar veel meegemaakt. De tegenslagen van het leven zijn hun niet bespaard gebleven. De heer des huizes heeft altijd boerenarbeid verricht en de tijd dat hij dagelijks van 's mor gens 4 uur tot des avonds half ze ven moest werken ligt hem nog ta melijk vers in het geheugen. Uit het huwelijk kwamen 8 kinderen voort, waarvan 3 zijn overleden, Vier Utrechtse meisjes van 12 tot 14 jaar, die zich in de afgelopen maanden aan een reeks van dief stallen hebben schuldig gemaakt, zijn het afgelopen weekeinde door de politie gearresteerd. Zij zagen kans tal van portemonnees te rollen en zich daardoor een bedrag van ruim drieduizend gulden toe te eigenen. Leidster van deze kleine bende was de 12-jarige Van E. Zij stal de porttemonnees. terwijl de andere meisjes, een 14-jarige zusje en twee vriendinnetjes, de beide zusjes H., voor de afleidingsmanoeuvres zorg den. In warenhuizen boden de kinde ren de cliënten de helpende handen en prezen zelfs jurken, tasjes en an dere artikelen als ervaren verkoop sters aan. Wanneer de kopende da mes hun tassen even neerzetten wer den snel de portemonnees gerold. Op een dag was de buit bijzonder groot. Toeft stalen de kinderen uit een damestas een portemonnee met 1500.—. Zij maaikten bij hun röl- werkzaamheden gebruik van gestolen fietsen, waarmee zij zich snel van het ene naar het andere warenhuis kon den verplaatsen. Acht fietsen wer den door het viertal ontvreemd. Later zetten zij de fietsen óp een andere plaats weer teen een winkel. De po- pitie wist het viertal te arresteren, toen een zeventienjarig meisje aan gifte deed, dat haar portemonnee in een warenhuis was gestolen. Zij her innerde zich de heisjes en toen een der rechercheurs de 12-jarige Van E., die al eerder met de politie in aanraking was geweest, aan de tand voelde viel deze door de mand. Het geld werd opgemaakt aan snoep en reisjes naar Amsterdam. tevens werd het huis van de fam. V. d. Poel het tehuis voor 3 pleeg kinderen. Thans kan het bruidspaar bogen op 34 kleinkinderen, zodat morgen de belangstelling wel groot zal zijn. Mevr. v. d. Poel schijnt nogal eens als „baker" te zijn opgetreden in vroeger jaren, maar zij wilde zich er verder niet over uit laten. Zij is wel een getrouw abonné van de Leidse Courant, „want", zo vertelde ze, „we lezen hem al vijftig jaar, en dat is bijna zolang als de krant be staat. Als ze het abonnementsgeld wel eens vergaten op te halen ging ik het zelf even brengen in Leiden". Gedurende de oorlogsjaren was 't huis van de familie open voor on derduikers. Men had o.a. een Joodse familie onder dak, doch dit lekte uit. De heer v. d. Poel zat dertien maan den gevangen in Vught en St. Mi chielsgestel. Maar gelukkig kwam hij er zonder kleerscheuren af. „Praat mij niet over die tijd, het was heel erg", zei de gouden bruid. Tóch zal men er morgenochtend nog wel even aan terugdenken als om tien uur in de St. Willibrordus- kerk de gezongen H. Mis uit dank baarheid zal worden opgedragen. God geve dat dit gouden bruidspaar nog lange tijd mag genieten van een gezegende levensavond. CLUBHUIS IN AMSTERDAM AFGEBRAND Het oude houten clubgebouw van Roelvink's tennispark aan de zuide lijke wandelweg in Amsterdam is vanochtend tot de grond toe afge brand. De heer Roelvink heeft van een postbode vernomen dat scholie ren de brand zouden hebben ge sticht. Het jonge volkje had het reeds en kele weken lang op dit clubhuis Voor zien. Het zou over enige tijd worden afgebroken i.v.m. saneringsplannen. In verband daarmede had de heer Roelvink de inventaris reeds naar 't nieuwe clubhuis overgebracht. Het houten clubhuis was reeds ge deeltelijk door de jeugd vernield. De politie probeert de mogelijke brand stichters te achterhalen. De heer Roelvink was tegen brandschade ver- In aansluiting op het verslag van gisteravond drukken wij hier een foto van het eerste team van The Bona Stars af. The Bona Stars wonnen zaterdag de promotiewedstrijden tegen de kampioenen van de afdelingen Haarlem en Rotterdam, zodat de Leidse vereniging de volgende competitie gaat spelen in de eerste klasse van de Nederlandse Basketball Bond. Staand v.Ln.r.: N. Overdevest, W. Bailey, N. Nordsieck, L. v. d. Meel, A. Kallenberg (coach). Zittend: L. v. d. Poel, D. Hollander, H. v. Haver, K. Pleij en A. Hollander (Foto: De Leidse Courant)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8