Overeenstemming cao-metaal OMZS WOENSDAG TtP KVP-gespreksgroep Amsterdam over het Koninkrijksstatuut „Suriname verlangt geen algehele onafhankelijkheid" Mr. H. W. van Doorn voorzitter van de K.R.O. Geheel vrij reizen voor militairen Winkels dicht op zaterdag DINSDAG 30 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Damesconfectie-vakbeurs in de RAI 60 JAAR R.K. MIDDENSTANDS BOND '-HERTOGENBOSCH De burgemeester van 's-IIertogen- bosch, mr. R. Lambooy, heeft gis termiddag aan de heer A. v. Mac- kelenbergh, voorzitter van de R.K. Middenstandsbond in 's-Hertogen- bosch, diens benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau me degedeeld en hem de daarbij beho rende versierselen opgespeld. Hij deed dat tijdens de feestelijke her denking van het zestigjarig bestaan van genoemde bond, waarvan de heer Mackelenbergh sinds elf jaar voorzitter is. De vakraad voor de Metaalindustrie maakt bekend, dat de gisteren ge houden besprekingen over een wij ziging van de loonbepalingen in de CAO tot volledige overeenstemming hebben geleid. Deze overeenstemming houdt in, dat onder voorbehoud van goedkeuring door de bevoegde instan ties van de werkgevers- en werk- Bij een langere normale weke- nemers-organisaties en door het col- lijkse werktijd wordt het weekinko- lege van rijksbemiddelaars, voor wat Tien overeenkomstig bovengenoemde betreft de tijdlonen de minimum cijfers verhoogd. Voorts hebben de uurlonen voor de volwassen werk- wergevers in de vakraad meegedeeld nemers (rubriek a) per 1 juli 1961 dat, gelet op de bereikte overeen- met tien cent en per 1 april 1962 stemming in de met de minister van met 5 cent zullen worden verhoogd. Economische Zaken gehouden prijs- Voor de tariefbasislonen zal de ver- gesprekken bij de indiening van de hoging van de tabellen per 1 juli loonvoorstellen door de vakraad bij negen cent bedragen. Een en ander hij college van rijksbemiddelaars, de geldt bij een werktijd van 45 uur vereiste prijsverklaring zal kunnen per week. worden overgelegd. Alleen geldig woensdag 31 mei Katoenen pakje in diverse vrolijke dessins. Sanfor. Opgestikte zakken, ook op het broekje. In het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam is gisteren de negende dames confectie-vakbeurs „Dacova" geopend. Op de eerste dag werd een mode show gehouden van toiletten welke alle uit synthetische vezels waren vervaardigd. We zien hier een van de getoonde modellen. Ter decoratie werden bij de show enige honden gebruikt. Banden moeten losser gemaakt rikaanse landen als koloniale wor den gezien. Kritiek werd geuit op het feit, dat ons land hoegenaamd niets heeft gedaan bij de voorberei- MCnp. ja irvT> ding van jonge Surinamers en An- Een gesp eksgroepvande KVP- tillianen op belangrijke bestuurs- kring .Amsterdam teelt Ev"eneens ®e'Jrd gememo- Sï hrt ki reerd' dat het ministerie van Bui- NuWl.nri tenlandse Zaken tot op heden grote S .Hnli,'. vJl-rl.terughoudendheid heelt getoond bij de opleiding van Surinamers en An- mirin rnt lir,™ tillianen voor diplomatieke functies. f'AÏJ; Tenslotte werd als wens uitgespro- Kamer w JXJ,nnn ken- dat da banden met Suriname Ïkvk iS van i. p'rnJni'el.u «Sen en de Antillen op economisch, finan- ^N^d.nHodieUnT dthe.eSrU^ TTnorcorr ikvp ü<i Tïdapha trom»! ten volle gesteund dienen te wor- dr°Tdne 'Sr-„ FB2-' da «gering en het bednjls- santo, stond onder leiding van de voorzitter van de kring Amsterdam, mr. M. A. Mommersteeg. Betoogd werd, dat het statuut een „ondoor zichtig document" is, dat moeilijk te hanteren valt. De gesprekspartners zeiden zich te kunn envoorstellen, dat men in Suri name de indruk heeft geregeerd te worden vanuit Den Haag. Mr. Krop man meende, dat het koninkrijk in de huidige constellatie geen toe komst heeft. „De rijksdelen moeten, als ze het graag willen, zelf him boontjes doppen. Het is veel beter vrij en arm te zijn dan rijk en ge- ...altijd mee op reis NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND Rondetafelconferentiei is begonnen Zelfstandig behartigen vergaderingen in een sfeer van be grip en van vriendschap gezamenlijk bonden," aldus mr. Kropman. De buitenlandse betrekkingen tot aanvaardbare oplosingen te ko- heer Koersen zag het statuut als 'n „Men kan niet met concrete voor- stap tot zelfstandigheid. „Ik meen De minister-president van Surina- dat het laatste stadium voor deze stellen komen, zolang men niet weet, me, mr S. D. Emmanuels, zei dit giste- stap is bereikt". i—» -iren m zun rede tndens de eerste zit- KomnKryitsorgaan. of men het eims is over beginselen' F.en in rede tijdens de eerste zit- Handhaving van de banden met de Daarom heeft de Surinaamse dele- van _er.ro" e rc?D^er^ rijksdelen in de west werd door de gatie aan de ronde-tafelconferentie beginselen voorgelegd. Het zou tac- beschouwd Juli 1962 ontslag als voorzitter van KVP Het bestuur van de Katholieke Ra dio Omroep heeft in zijn vergadering van gisteren als opvolger van pater drs. E. H. J. van Waesberge O.P. be noemd tot voorzitter van de KRO de heer mr. H. van Doorn te Rotterdam, thans voorzitter van de KVP. De heer Van Doorn zal als voorzitter van de KRO in functie treden op 1 juil a.s. Het KRO-bestuur deelt omtrent deze benoeming het volgende mede: Nadat bekend geworden was, dat pater Van Waesberge in verband met zijn verkiezing tot provinciaal van de dominicanen, als voorzitter van de KRO zou aftreden, is vanwege het bestuur van de KRO contact ge zocht met mr. H. M. van Doorn. Deze deelde toen mee, dat hij, aange zien hij toch reeds voornemens was in 1963 als voorzitter van de KVP af te treden in beginsel bereid was een kandidatuur voor het voor zitterschap van de KRO te aanvaar den, evenwel onder de voorwaarde, dat hij niet terstond als voorzitter van de KVP zou behoeven af te tre den. Deze zienswijze was gebaseerd op de opvatting, dat det KVP een re delijke termijn geboden zou moeten worden om een opvolger te vinden. Nader overleg van de zijde van het bestuur van de KRO met mr. Van Doorn heeft na ruggespraak van deze met het dagelijks bestuur van de KVP geleid tot zijn bereidver klaring om het voorzitterschap van de KRO op zich te nemen per 1 juli 1961, mits de KRO geen bezwaar zou hebben tegen een combinatie van beide functies tot uiterlijk 1 juli 1962. Het bestuur van de KRO ging ■iier- mee akkoord. Mr. Van Doorn heeft inmiddels aan het bestuur van de KVP zijn ontslag aangeboden en wel met ingang van de datum waarop in zijn opvolging zal zijn voorzien, doch uiterlijk per 1 juli 1962. Mr. Van Doorn zal geen ontslag vragen als lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. behoud van een nauw samengaan op dit gebied met Nederland en de Ne derlandse Antillen. 2. Suriname vraagt geen algehele onafhankelijkheid, het verlangt de band met het Huis van Oranje te be stendigen en het wil zeer nadrukke lijk, dat Koningin Juliana het hoofd blijft van de regering van Suriname 3. De huidige regeling ten aanzien van de defensie vindt de Surinaam se delegatie bevredigend. 4. Suriname heert er geen bezwaar tegen, het waarborgen van menselijke cechten en vrijheden, van rechtszeker heid en deugdelijk bestuur aan een dragen, mits dit orgaan ook feitelijk op voet De autoriteiten van het departe ment van Defensie en de Nederlandse Spoorwegen onderzoeken momenteel de mogelijkheid, de vrij-vervoerpas, die aan militairen wordt verstrekt, wanneer zij met weekendverlof gaan, af te schaffen. In plaats daarvan zou een vrijver- voerbiljet worden verstrekt, dat voortdurend geldig is. De spoorwegen zouden daartoe een hogere vergoeding van het departement van Defensie moeten krijgen. De onderhandelingen tussen het departement en de Spoor wegen zijn nog steeds gaande. Wan neer overeenstemming wordt bereikt, zou dit een aanmerkelijke besparing van personeel betekenen. De voor Suriname belangrijke be- van gelijkwaardigheid is ingesteld, ginselen zijn: Door deze opsomming hoopte mr. 1 De verdere ontwikkeling van E^^els eind te kinnen maken gesprekspartners schadelijk voor het internationaal tisch niet goed "zijn, aan concrete prestige van Nederland. Mr. Sieg- voorstellen publiciteit te geven, Suriname maakt het noodzakelijk, ^"speculaties^ie wlee^he^on- mann betoogde, dat deze banden waardoor zij zouden verstarren, dat het land zijn buitenlandse be- juist vooral in de Afrikaanse en Zuidame- wanneer het mogelijk is, in besloten trekkingen zelfstandig behartigt met Ned. Antillen. De Antilliaanse minister-president, de heer E. Jonckheer, zei in een toe spraak, dat sinds de inwerkingtre ding van het Statuut de Nederlands- Antilliaanse organen grote activiteit aan de dag hebben gelegd, om de ver worven staatsrechterlijke bevoegdhe den bevredigend uit te werken en toe te passen. Wanneer dit de toe passing van onze hoogste rechtsre geling betrof, bracht steeds overleg met de partners in het koninklijk verbreding van inzicht en zoveel meer begiip, dat het ongewijzigd voort bestaan van het Statuut werd gepre fereerd boven een gesprek om te trachten door een herziening daarvan enig gevoel van onbehagen weg te nemen. Er is een basis aanwezig voor vruchtbaar overleg tussen Nederland de beide rijksdelen uit de West, ?ei minister-president prof. De Quay, 'oen hij de r.t.c. opende. Prof. De Quay constateerde funda- nentele overeenstemming op ten minste de volgende punten: 1. De gelijkheid van de delen •innen het koninkrijk; 2. Him verbondenheid aan de vroon; 3. De bereidheid elkaar naar vermogen bij te staan en te steunen ir. de behartiging van eikaars belan gen en de belangen van het konink rijk als geheel. Een beeld van de rondetafelconferentie. Van links naar rechts: prof. dr. J. E. de Qnay; premier dr. S. D. 1 nuels; Z.Exc. E. Jonckheer en ZJÜxc. A. Korthals. Voorzitter Chr. Bond Detaillisten Koopavond op vrijdag Op de maandag in Apeldoorn ge houden jaarvergadering van Prodeha, de Christelijke Bond van Detaillis ten in Huishoudelijke Artikelen en- zo voorts, heeft de voorzitter, de heer J. F. Mulder uit Amersfoort, sluiting van de winkels op zaterdag middag en de instelling van een koop avond op vrijdag bepleit. Hij merk te op dat het een kwestie van wen nen is. In de openingsrede van voorzitter Mulder was een uitgebreide para graaf aan het thema van de vrije za terdag gewijd. Hij wees er op dat de Kon. Ned. Middenstandsbond voors hands géén vrijdagse koopavond wil. In plaats daarvan wenst deze een betere vakantieregeling en een „randversiering" van de beloning. De Katholieke Middenstandsbond staat ongeveer op hetzelfde stand punt De Christelijke Middenstands bond sprak zich terzake nog niet uit. De 12-jarige scholier Wim de Man uit Hilversum is gistermiddag met zijn fiets op de Kleine Drift al daar onder een hem inhalende vee- transportwagen gevallen. De jongen, die onder de achterwielen terecht kwam, was op slag dood. M. J. POST (HILVERSUM) HOOFDCOMMISSARIS KATHOLIEKE VERKENNERS De heer H. J. Post uit Hilversum is door de nationale raad van de VKJB benoemd tot hoofdcommissa ris van de verkenners van de katho lieke jeugdbeweging in de vacature mr. F. B. I. M. Janssens. De officiële installatie zal plaats vinden tijdens de nationle Koempoe- lan welke 3 en 4 juni a.s. in Over- asselt wordt gehouden. Dan zal ook afscheid worden genomen van mr. Janssens die sinds het vertrek van H. F. M. baron van Voorst tot Voorst in 1956 de katholieke verkenners heeft geleid. De heer Post, die in 1908 in Naar- den werd geboren, is thans directeur van de Stichting Algemeen Waar borgfonds voor de Middenstand te Amsterdam. Van het district Het Gooi was hij tot aan zijn benoeming de bezielende leider. Het interdio cesaan Bureau van Utrecht en Gro ningen te Arnhem verliest in hem een bijzonder actieve voorzitter. Sinds 1959 was de heer Post vice- voorzitter van de katholieke jeugd beweging en als hoofdkwartiercom missaris-beheer was hij lid van de Nationale Padvindersraad, het over koepelend orgaan van de beide pad vindersorganisaties in Nederland. VROUW AANGERAND. Op een stille landweg in de ge meente Beek en Donk is gistermid dag een jonge vrouw, moeder van twee kinderen, aangerand. De vrouw, mevrouw P. Claassens, was met een dochtertje aan het wan delen toen zij werd aangevallen. De rijkspolitie stelt een onderzoek in na het gebeurde. Prins Bernhard keek naar verjaarsgeschenk Ongeveer midden juni hoopt men een proeftocht te kunnen maken met het motorjacht, dat het Neder landse bedrijfsleven prins Bernhard bij diens 50ste verjaardag gaat aan bieden. Zoals gemeld heeft de prins toen hij afgelopen week een bezoek aan Alkmaar bracht even een kijk je genomen op de werf waar het schip in aanbouw is. Het stalen vaar tuig, dat een lengte over alles van 12.90 meter krijgt, is bedoeld om zonder vaste bemanning te worden gevaren. In het voorschip is 'n klei ne 2-persoons slaaphut aangebracht, daarachter een toilet met douche en een keuken. De midscheeps gelegen salon is betimmerd door de bouw werf. In de stuurstand zijn de be dieningshandles voor de motoren en diverse meters ingebouwd. De boot wordt uitgerust met een magnetisch kompas, echolood, log, richtingzoe ker en „ship to shore"-telefonie- instalatie. De machine-installatie be staat >it twee motoren van elk 180 pk bij 2800 omw /min., die elk via een tandwieloverbrenging de schroe ven aandrijven.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7