S)e C<2icbe(Boii^cmt winL DE ONTMOETING TUSSEN KENNEDY EN CHROESJTSJEF Persoonlijk contact kan veel doen VIER DODEN BIJ AUTO-ONGELUK Rijk geworden Koreanen gearresteerd Proccs- Eichmann Rood „topje" gaat eraan vooraf Gevechten in Kasai jewarekilvezufare! Frankrijk en Algerië Tsjombe in Leopoldstad Directeur J. F. M. KOENS Hoofdredacteur: L C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 29 MEI 1961 51ste JAARGANG No. 15332 Chroesjtsjef van top tot top Telef. 2 0 9 3 5 Red 20015, 25594 - Advert.2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) Giro 103003 Abonn. 0,59 p. w„f 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17ctp.mm., Telefoontjes 1,50 Amerikaanse ambtenaren hebben verklaard, dat president Kennedy tij dens zijn overleg met Chroesjtsjef in Wenen in de eerste plaats zal pogen de conferentie over het staken van de kernproeven te „redden". Zoals be kend blijven beide partijen hardnekkig op hun standpunt staan. Voorts zou Kennedy in Wenen de weg willen effenen voor onderhande lingen over algemene ontwapening. En verder zou hij Chroesjtsjef willen overhalen om ermee akkoord te gaan. dat de internationale commissie voor toezicht voor Laos volledige bevoegdheden tot het verrichten van inspecties krijgt. wordt, dat in elk geval een klein Russisch garnizoen zal achterblijven in de buurt van het meer Balaton, waar Russische raketbases zijn aan gelegd. HET PROGRAMMA. Het programma van de ontmoeting - op 3 en 4 juni - tussen president Kennedy en premier Chroesjtsjef is zaterdag gelijktijdig in Washington en Moskou bekend gemaakt. Het eerste onderhoud zal plaats hebben in de Amerikaanse ambassa de in Wenen, terwijl de volgende dag, zondag, een tweede gesprek zal volgen in de Russische ambassade. Zjj zullen elkaar voorts nog ont moeten tijdens 'n diner op zaterdag avond, dat door de Oostenrijkse pre sident Scharf te hunner ere wordt aangeboden. Zondagmiddag ongeveer 5 uur ver trekt Kennedy naar Londen. De Amerikaanse president zal o.a. worden vergezeld door de minister van buitenlandse zaken, Rusk, de onder-minister tevens adviseur voor Sowjet-zaken Charles Bohlen, de on derminister voor Europese zaken Kohier en de Amerikaanse ambassa deur in Moskou, Llewellyn Thomp son. Chroesjtsjef wordt op zijn reis o.a. vergezeld door zijn echtgenote en zijn zoon Sergei. Ook minister van buitenlandse zaken Gromiko en de Sowjet-ambassadeur in de Ver. Sta-- ten, Mensjikof, maken de reis mee. ROOD „TOPJE" Chroesjtsjef zal eerst een „topcon ferentie" van communistische Oost- europese leiders in Praag bijeenroe pen, voordat hij op 3 en 4 juni in Wenen president Kennedy zal ont moeten; zo is vernomen uit betrouw bare Oosteuropese bron. Hoogstwaarschijnlijk zal Chroesjt sjef zijn korte verblijf in de Tsjechi sche hoofdstad, Praag, gebruiken voor de een of andere demonstratie van communistische eenheid. Een dergelijke demonstratie zou vooral gericht zijn tegen communistisch China, dat weinig ingenomen is met de bijeenkomst Chroesjtsjef-Kennedy De afkeer van Peking voor het ge sprek komt duidelijk tot uiting door de totale afwezigheid van elk Chi nees commentaar. Mogelijk zal Chroesjtsjef ook be kend maken, dat de Russische troe pen uit Hongarije worden terugge trokken. In de Hongaarse hoofdstad doen de laatste dagen hardnekkig geruchten over een spoedig afscheid van de Russen de ronde. De sterkte van de Sowjetstrijdkrachten in het land wordt op het ogenblik op 30 tot 40.000 man geschat. Aangenomen COMMENTAAR VAN RADIO-MOSKOU Het voeren van onderhandelingen om te komen tot een akkoord over de belangrijkste internationale vraag stukken is niet het doel van de ont moeting tussen Chroesjtsjef en Ken nedy in Wenen, zo heeft een com mentator zondag voor radio-Moskou verklaard. Het persoonlijke contact tussen beide mannen en de uitwisseling van ideeën, die daaruit zal voortvloeien, kunnen echter bijdragen tot een be tere verstandhouding tussen de Ver. Staten en de Sowjet-Unie, zo merkte hij op. Hij zei dat de betrekkingen tussen de Ver. Staten en Rusland uiteindelijk de internationale toe stand bepalen en dat men niet kan verwachten, dat deze toestand weer normaal wordt als de vijandschap tussen deze twee landen blijft be staan. Volgens een mededeling van het hoofdkwartier der Verenigde Naties in Leopoldstad zijn vrijdag bij het meer van Mokamba, in Zuid-Kasai, vier Baloeba-soldaten van het leger van „koning" Kalondji gedood tij dens een schermutseling met Gha- nese V.N.-militairen. Het incident gebeurde, toen de Ghanezen de Baloeba wilden belet ten een groep arbeiders, die werk zaam waren op een landingsbaan, te molesteren. De Baloeba openden het vuur, dat door de Ghanezen werd beantwoord. Aan de zijde der Gha nezen vielen geen verliezen. Intussen heeft de ronde tafel-con ferentie in Coquilhatstad aangedron gen op afkondiging van de noodtoe stand in Kasai, in verband met de veelvuldige gevechten tussen de stammen onderling, en van een ver bod van alle troepenbewegingen- Omstreeks half twee vannacht zijn in Winterswijk vier jongemannen uit Goor om het leven gekomen, doordat de auto waarin zij reden met grote snelheid tegen een boom botste. Het ongeluk gebeurde even buiten de be bouwde kom van Winterswijk, op de rijksweg naar Groenlo. Enkele bromfietsers hebben gezien, hoe de Volkswagen, die met grote snelheid reed, een slingerende beweging maakte en vervolgens met een harde slag tegen een boom botste. De wagen werd vrijwel in tweeën gereten. De vier inzittenden, in leeftijd variërend van 20 tot 24 jaar moeten op slag dood zijn geweest. De slachtoffers van het auto-ongeluk zijn vanochtend geïdentificeerd. Het zijn G. H. Welberg, 22 jaar, zijn 21-jarige broer H. B. J. Welberg, B. J. M. Andriessen, 21 jaar, en H. Deijk, 23 jaar. Alle vier waren zij afkomstig uit Goor. (Advertentie) Niet zodra was in Londen officieel bekend gemaakt, dat prinses Margaret van Engeland in de herfst van dit jaar een baby verwacht, of bij het Ken sington-paleis, waar de prinses en haar man, Antony Armstrong Jones, wonen, vormde zich een lange rij van belangstellenden, die hoopten een glimp op te vangen van de aanstaande moeder. Toen de prinses met haar man per auto vertrok naar de Royal Lodge in Windsor (foto boyen) voor het doorbrengen van een weekeinde met andere leden van de Engelse koninklijke familie, was de rij wachtenden zeer lang geworden, (foto onder) Tegen de corruptie De Zuid-Koreaanse revolutionaire raad heeft zondag meegedeeld, dat in de ochtend 26 personen zijn ge arresteerd, die ir de afgelopen acht jaar op onwettige wijze rijkdommen hadden vergaard. Tot hen behoren 150 zakenlieden, tien functionaris sen van de voormalige regeringen van Syngman Rhee en John Tsjang en vijf gepensioneerde officieren. Voorts werd een decreet uitge vaardigd, waarin bijzonderheden worden gegeven van optreden tegen mensen, die ervan verdacht worden dat zij op onwettige wijze rijk zijn geworden. Eén der gearresteerde officieren is vice-admiraal Yoeng Hoen Lee, voor malig chef marine-operaties. Van de regering van John Tsjang is alleen de minister van financien, Yoeng Soen Kim, in hechtenis genomen. Verder werd de arrestatie van de procureur-generaal, Pai Hi Lee, meegedeeld. Er werd geen reden op gegeven. Tegen negen personen die trein- passagiers hebben geterroriseerd zijn gevangenisstraffer. van zes maanden tot vijftien jaar uitgespro ken. Het ministerie van voorlichting heeft de lijst van kranten, nieuws bureaus en weekbladen, die op grond van de nieuwe persbepalingen van het nieuwe bewind zijn toegelaten, gepubliceerd. Hieruit blijkt dat 39 van de 115 kranten mogen verschij nen, alsmede 32 van de 485 week bladen. Slechts elf van de 316 nieuwsbureaus mogen hun werk zaamheden voortzetten. Zeventig journalisten die aan verboden pu- blikaties meewerkten, zijn gearres teerd. Het merendeel van de bladen en nieuwsbureaus was ontstaan na de val van Syngman Rhee. Zij zou den zich aan onverantwoordelijke journalistieke praktijken, zoals chan tage en afpersing, hebben schuldig gemaakt. In de zaak tegen Adolf Eichmann is maandag als getuige gehoord de New Yorkse psycholoog dr. Gusave M. Gilbert, voorzitter van de psy chologische faculteit van de Long Island universiteit, in Brooklyn die tijdens de Neurenbergse pro cessen tal van gesprekken heeft ge had met de voor het internationale gerecht gebrachte Duitse oorlogs misdadigers. Zijn bedoeling was de nationaal- socialistische ideologie te toetsen. Zij verklaarden persoonlijk nooit iets tegen de joden te hebben gehad, aldus dr. Gilbert. Zij noemden dit allemaal ideologische onzin en zei den dat enige van hun beste vrien den joden waren geweest. Dr. Gilbert had na elk gesprek met de bewuste nazi's daarvan uit voerige aantekeningen gemaakt. Om dat bepaalde dingen echter „zo on gelooflijk" waren, liet hij hen bij wijze van bevestiging hun 'verkla ringen ook nog op schrift stellen. De militaire junta heeft zijn eer dere besluit, waarbij voor regerings ambtenaren de zondagen en officiële feestdagen als rustdag werden afge schaft, weer ingetrokken. Generaal Tsjang Do Jong, het hoofd van de nieuwe militaire rege ring in Zuid-Korea, heeft vandaag op een persconferentie aangekon digd, dat hij de grondwet en de kies wet zal wijzigen alvorens de macht aan een burgerlijke regering over te dragen. Sabotage in de V.S. Drie torens in de Amerikaanse staat Utah die worden gebruikt voor het overbrengen van transatlantische telefonische boodschappen, zijn zon dag door ontploffingen gedeeltelijk vernield. Men meent, dat hier sabotage in het spel is. De niet bewaakte torens zijn in het westen van Utah gelegen. Telexverbindingen van persbureaus waren verscheidene uren gestoord. Voorts moesten radiostations in dit gebied gedurende deze tijd hun uit zendingen staken. Terwijl het personeel van telefoon maatschappijen met spoed met het herstellingswerk begon, stelden agen ten van de FBI een onderzoek in. Leden van de territoriale wachten werden in Utah en de aangrenzende staat Nevada belast met het bewaken van de 22 overige soortgelijke posten, die zich in deze staten bevinden. Er schijnen geen slachtoffers te zijn gevallen. De Frans-Algerijnse besprekingen in Evian over de toekomst van Al gerië zijn zaterdagmorgen en -mid dag voortgezet. Conform de tussen de beide delegaties bestaande af spraak, werden ook zaterdag geen bijzonderheden over het verloop der besprekingen bekendgemaakt. De woordVoerdei der Franse dele gatie deelde slechts mede, dat de beide delegaties hun standpunten hebben kenbaar gemaakt over de kwestie van het zelfbeschikkings recht van de Algerijnse bevolking en de bij de uitoefening daarvan te volgen procedures. Deze gedachtenwisseling verliep in een zelfde sfeer al op de vorige bij eenkomsten heeft geheerst; er heer ste een levendige stemming, zonder dat er heftig gesproken werd. In twee voorsteden van Parijs, Courbevoie ei Asnières, zijn zater dagavond plastieken springladingen ontploft. Niemand werd gewond. Op de plaats van de aanslagen waren de initialen van het „geheime leger" gekalkt. In Bone, Algerië, zijn zaterdag avond vier plastieken ladingen ont ploft. Een Algerijn werd zwaar ge wond. Een Mohammeaaanse verzetsstrij der heeft zondag op het strand op 40 km. ten /esten van Algiers een granaat gegooid naar een groep ba ders. 13 Mensen, onder wie vijf kin deren, werden gewond. De verzets strijder is gearresteerd. Doodvonnissen in Albanië Vier vooraanstaande Albanezen zijn gisteren door een hooggerechtshof, dat recht sprak in een bioscoopthea ter, ter dood veroordeeld wegens po gingen het regime van dictator Enver Hoxha omver te werpen. Zij zouden in augustus of septem ber van het vorige jaar een opsiand hebben willen organiseren, welke „buitenlandse inmenging" door Griekse en Joegoslavische strijd krachten zouden hebben uitgelokt. De Amerikaanse Zesde Vloot zou dan de Albanese marine hebben aange vallen en troepen aan land hebben gezet. Aldus de beschuldiging. Enkele van de samenzweerders vijf anderen werden tot lange ge vangenisstraffen vooroordeeld; het vonnis over een zesde, die ziek is, moet nog volgen zouden boven dien reeds in 1956 Hoxha opzij heb ben willen zetten. De bezem in Perzië De regering van Iran (Perzië) heeft een commissie ingesteld, die belast zal worden met de uitvoering van de perswet. In deze wet is o.m. bepaald, dat uitgevers van dagbla den geen regeringsfunctie mogen be kleden, van onbesproken gedrag moeten zijn en dat hun inkomen en dat van hun medewerkers moet voortvloeien uit het uitgaven van dagbladen en niet afkomstig mag zijn van andere bronnen. Volgens welingelichte kringen in Teheran zouden tussen tien en veer tig dagbladen door deze maatregel worden getroffen. De vroegere burgemeester van Teheran, Montasser, is zaterdag ge arresteerd op de beschuldiging van misbruik van gemeentegelden. De Perzische premier, dr. Amini heeft gisteren tegenover United Press International verklaard, dat „alle berichten over spanningen of onlusten in het land elke grond mis sen". De premier gaf dit commentaar nadat overal in Europa geruchten werden gehoord over een revolutie tegen de Sjah, die thans vakantie houdt in Rome. Bommen in Lissabon Zondagavond is een plastiekbom in een telefooncel van een station van Lissabon ontploft, waardoor vier per sonen werden gewond. Men ver moedt, dat de bom geplaatst is door tegenstanders van de regering-Sala- zar. Er zijn zondagavond nog 2 bom men in Lissabon gevonden. De ene werd aangetroffen in de tuin voor het presidentiële paleis te Belem, terwijl de andere zich in, de afdeling voor paketten van een Lissabons postkan toor bevond. De gezondheidstoestand van de Franse zangeres Edith Piaf geeft reden tot bezorgdheid. Dit is meege deeld door iemand van het Parijse ziekenhuis, waar zy vorige week is geopereerd. De zangeres, die vorig jaar drie soortgelijke operaties heeft ondergaan, lydt aan geelzucht. Zij wordt nu kunstmatig gevoed. President Tsjombe van Katanga is maandag per schip van Coquilhatstad, waar hij geïnterneerd was, naar Leo poldstad overgebracht, evenals zijn minister van buitenlandse zaken Kimba. Er was een escorte van 200 soldaten aan boord. Tsjombe leek in goede welstand te verkeren. Hij en zijn minister zijn naar een militair kamp op tien kilo meter van Leopoldstad gebracht. De stakingsactie in Zuid-Afrika Bijna alle arbeiders in de neger- wijken van Johannesburg bleken maandagochtend gehoor te hebben gegeven aan de oproep tot een sta king van drie dagen als protest te gen de apartheid en het uitroepen van de republiek. In andere plaatsen daarentegen zijn de niet-blanke arbeiders vrij wel allen naar hun werk gegaan. Het heeft zondagavond boven midden-België gesneeuwd. Ook in Brussel is sneeuw gevallen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Iets minder koud De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Gedurende het weekeinde hand haafde zich boven onze omgeving een gebied met ook in de hogere luchtlagen voor de tijd van het jaar bijzonder koude lucht. Overdag ontwikkelden zich in* deze lucht buien, waarvan sommige met hagel en onweer gepaard gin gen, maar gedurende de nacht kwa men langdurige opklaringen voor en daalde de temperatuur plaatse lijk tot waarden, welke in deze eeuw zo laat in de maand mei nog niet eerder waren voorgekomen. Er trad op uitgebreide schaal nachtvorst op. Inmiddels hebben zich in de alge mene luchtdrukverdeling enige wij zigingen voltrokken, welke tot ge volg zullen hebben, dat er in ons land weer enige wind komt uit oost tot noord, waarbij tevens iets voch tiger lucht zal worden aangevoerd. De nachtvorstkansen worden dan ook kleiner, hoewel overigens de koude polaire lucht zich over West- Europa nog steeds zal handhaven. De koude lucht drong ook door tot aan het Alpengebied, waar plaatse lijk zelfs tot in de laaggelegen stre ken sneeuw viel. Zo meldde Zürich maandagmorgen 18 mm regen en sneeuw. ZON- EN MAANSTANDEN 30 Mei: zon op 04.28; onder 20.47; maan op 20.57; onder 05.08. H oogwa terstanden 30 Mei: v.m. 3.21; n.m. 3.47. KORRELTJE In de liefde neemt men gebreken op de koop toe.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1