„Heilige daad'-functionarissen weekten miljoen los Kind gered uit put Jaarvergadering Ned. Vereniging tot bescherming van dieren in Den Helder VRIJDAG 26 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Ontploffing kostte arbeider het leven Gisterochtend heeft zich in een chemische fabriek te Roermond een ernstige ontploffing voorgedaan, waarbij een arbeider om het leven is gekomen. Zekerheid omtrent de oorzaak van de ontploffing is er op het ogenblik nog niet. Op de foto zien we hoe het stoffelijk overschot van de omgekomen arbeider het zwaar geteisterde fa brieksgebouw wordt uitgedragen. Fantastische verhalen in de rechtzaal Een striemend en sarcastisch be toog heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gehou den, toen hij het zijne opmerkte over de gedragingen van de twee „Heilige Daad"-functionarissen, de 40-jarige J. J. en de 42-jarige M. J. J. V. „Leugens, leugens, leugens", riep hij uit. „Soepele leugens geladen met kwade trouw". Tegen J. J. „ambassadeur" van „Die Heilige Tat" vroeg hij een ge vangenisstraf van twee jaar en drie maanden, tegen M. J. J. V. een ge vangenisstraf van één jaar, beiden met aftrek van voorarrest. De rech ter zal over veertien dagen uitspraak doen. „Die Heilige Tat" heette de „bo- veristatelijke" organisatie, die met voorkennis en onder goedkeuring van de paus was opgezet, als voort zetting van een middeleeuwse orga nisatie, die sociaal en cultureel werk zou gaan doen". Zo althans stelden beide verdachten het voor, die dit verhaal hoe langer en fraaier op sierden tijdens een „strooptocht" door Europa, die van Oslo tot Gla- nerbrug leidde. Op dit verhaal ging men incasse ren: reizend door heel Europa, be laden met allerlei papieren, die de zelfde opzet hadden als geloofsbrie ven van diplomaten getekend door een Duitser uit Wiesbaden de café houder A. Th. D. die als president van „Die Heilige Tat" optrad. J. „ac teerde" als ambassadeur van de schertsorganisatie; V. was volgens de papieren „Provincial" voor Zwitserland. Bij een Noorse zakenman in Oslo wie ze hetzelfde verhaal vertelden, vingen ze „bot": hij voelde er niets voor om, met als enige „dekking" dit fantastisch verhaal, een bedrag van 200.000 ter beschikking te stel len. Wel lukte het nog van een on dergeschikte Socrates-functionaris 700.los te krijgen. Het grote slachtoffer was echter Socrates-di- recteur Nic. den B. In het kader van de financiering van een filmproject, de uitvinding van een duitser betreffende 'n drie dimensionale film, was Den B., die deze transactie voor „Die Heilige Woensdagavond is in de omgeving van de Duitse stad Frankfort aan de Main een grootscheepse reddingsaktie begonnen, nadat de driejarige Wolf gang Muth, het zoontje van de 44-jarige trambestuurder Konrad Muth, tijdens het spel in een zes meter diepe put was gevallen en gedeeltelijk was bedolven. Meer dan 2000 belangstellenden volgden de pogingen van politie, brandweer en genie van het Amerikaanse leger om het kind te redden, hetgeen uiteindelijk in de vroege ochtenduren van donderdag mocht gelukken. Foto: een van de redders brengt het kind, dat voortdurend bij kennis is gebleven, uit de benauwde diepte naar boven. De angstige span ning is geweken, (telefoto) Tat" financierde, een bedrag tussen 350.000 en 240.000 kwijtgeraakt. Men maakte Den B. met bovenstaand verhaal enthousiast; verder zou, als hij de aanloopperiode voor 't film- procedé financierde, de N.V. „Socra tes" de grote bouwobjecten van „Die Heilige Tat" o.m. op Majorca, mogen bouwen. Invalide gedupeerd. De 25-jarige Ingrid R. Boukamp, die vorig jaar nog als secretaresse bij Socrates werkte maar nu manne quin is, had tijdens haar dienstver band bij deze miljoenenorganisatie veel gehoord over de heilige daad. „Het interesseerde me niet" zei deze getuige, die op zekere dag 3000. aan het tweetal leende. „Ze hadden het nodig voor reisgeld". Overigens gaf deze getuige er blijk van weinig geloof te hebben gehecht aande heililge daad-verhalen en de status van ambassadeur, die zij zouden heb ben. Mej. Boukamp wacht nog op terugbetaling van haar „laatste spaarcentjes", die zij op korte ter mijn met 500.rente zou terug ontvangen. Zij verloor ook nog eens een aandelenkapitaaltje van 25.000, die zij aan de heer Den B. leende. De 28.000 die de 51-jarige Amster damse verkoper J. Hagedoorn in sep tember 1957 aan zijn oude vriend Jolle J. beschikbaar stelde om in Horecabedrijven te beleggen, was eigenlijk bestemd als spaarcentje voor zijn ongelukkige dochter. Het geld lag thuis in de kast, doch Jolle J. gaf zijn oude vriend in overweging het geld te beleggen. Onder voor waarde dat het geld belegd zou wor den en dat hij 10% plus aandeel in de winst zou ontvangen, hetgeen Jolle J. beloofde, verstrekte deze thans totaal berooide invalide Am sterdammer het geld. Het laatste spaargeld 8000) kreeg Jolle J. on der dezelfde condities later, zodat deze man 36.000 armer werd. De heer Hagedoorn heeft vernomen, dat het geld in gronden op Majorca zou zijn belegd en dat Jolle J. er een reis van naar Menton maakte. „Maar het was geenszins de bedoeling" zo meende deze getuige, die bij de po litie aangifte deed van verduistering. Dit feit (verduistering subs, oplich ting) is alleen aan Jolle J. ten laste gelegd, die verklaarde dat het voor stel voor de belegging van 8000 van de heer Hagedoorn zou zijn uit gegaan. De 59-jarige wielrijder G. uit Sittard is gisteren door een autobus bestuurd door B. uit Waldfeucht (Did) aangereden. Hij was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van twee volwassen kin deren. Nestor Ned. perswezen gehuldigd M. S. Vaz Dias ridder van Oranje Nassau De nestor van het Nederlandse persbureau wezen, de heer M. S. Vaz Dias wiens jeugd op Tweede Pink sterdag tot 80 jaar werd verlengd is gisteren met zijn echtgenote in het Amstelhotel te Amsterdam op bijzondere wijze gehuldigd. Onder meer door zijn bevordering tot of ficier in de Orde van Oranje Nas sau. Een grote vriendenschaar o.w. vele betrokken bij het publiciteits- en voorlichtingswerk in ons land en evenzo velen uit de onderscheiden kringen waarmeee „M. S." tientallen jaren welhaast dagelijks contact had, vonden de gelegenheid in die hulde bij te dragen tijdens een feestelijke lunch in meer besloten kring, die de buitenlandse persvereniging in Ne derland aanbood, en tijdens een daaropvolgende receptiee die 'n hul- &ginê*cocnit6 had gearrangeerd. Geen vijfdaagse maar wel korter werken voor de politie Tussen vertegenwoordigers der mi nisters van justitie en binnenlandse zaken enerzijds en vertegenwoordi gers der politie-organisaties ander zijds is in principe overeenstemming bereikt over invoering van de werk tijdverkorting op 1 juli a.s. voor de gemeente- en de rijkspolitie. Omdat de politie steeds paraat moet zijn is er uiteraard geen sprake van 'n „vijf daagse". De ministerraad zal nog een be slissing moeten nemen over de vraag, of het gehele politiepersoneel een 46- urige dan wel een 45-urige werkweek zal krijgen. De vertegenwoordigers van de regering komen op 7 juni weer met die van de politiebonden bijeen om de regeringsbeslissing te bespreken. Rijkspersoneel neemt motie aan Overgangstoelage op korte termijn De centrale van rijkspersoneel heeft gistermorgen op haar algemene ver gadering in Utrecht een motie aan genomen, dit naar aanleiding van de grote onrust en ontevredenheid die er bestaan ten aanzien van de sala rispositie van de ambtenaren. De vergadering droeg het bestuur op, er bij het ambtenaren centrum op aan te dringen, dat het streven dit jaar af als voorzitter men- Hierbij wees hij o.a. op 't be- gerioht blyft op samenwerking met J paalde in artikel 1 van de wet, waar de andere partners in het georgani- ff ,r ,v bij algemene maatregelen van be- Hedenmiddag heeft dr mr.W. Hu- stuur 2ijn toegezegd inzake ketting, genholtz in Den Helder de 98ste al- honden en kistkaiveren. gemene jaarvergadering van de Ne- Aan ae- ejnde van zyn rede zeide derlandse vereniging tot bescherming HugenholtZ) dat naar hy in de centrale stappen te worden on- ateing flX^Hdder Xdt£- 1958> de tljd f<*omen achtte om - dernomen die ertoe kunnen leiden, houden Ueeleeen in het feit dat de na de 861,316 8 Jaar President te zijn Rot aan niio amhtpnarpri nn knrtp ter- houden, g atgeweest van de in 1950 te s-Graven- afdelmg Den Helder dit jaar veertig hage opgerichte wereldfederatie tot jaar bestaat. beschermingg van dieren, die flo reert en nu reeds miljoenen leden Tlr mr Hnwnnlinlt/ trpeilt tientallen verbeteringen, die nu met Ltr mr nugennonz ireeai de nieuwe wet tot stand zyn geko. seerd overleg, ondaniks de in het verleden, volgens haar, gebleken on wil van de zijde van de drie zuilen. Tevens dienen, naar het oordeel dat aan alle ambtenaren op korte ter mijn een overgangstoelage wordt verleend teneinde de sedert jaren bestaande achterstand in de sala riëring te compenseren, daarbij voor- uitlopende op definitieve hemde- Deze vergadering aldus dr. mr over de gehele wereld telt - dit pre- Hugenholtz, staat geheel en al in t sidentschap neer te leggen, hij het voor een jaarlijkse gratificatie de bestaande vakantie-uitkering. nine" van de ambtenarensalarissen. van ae oniangs in werKing ge- n langzamerhand tijd vond worden "ïf de motie wordt voorts gepleit VÓÓ,T W eÜ,d -W >or een jaarlijkse gratificatie naast 6£ Hme Mm^steft dl rerertaf en Jaaf °Sk, h,et ™OTZ1?'?rschaP vf ,d6" ne nare Majesieu, ae regering en landelijke vereniging neer te leg de Staten-Generaal voor dit ge- schenk, voor deze moderne dieren beschermingswet, waarmede zeer veel strafbaar is geworden, dat voorheen onmogelijk te achterhalen was. Bij De staatssecretaris van Onderwijs, dit alles worde bedacht, dat dier en- Kunsten en Wetenschappen, mr. Y. bescherming de kunst van het be- heeft de Sweelinckprijs reikbare is en in het bijzonder de Hendrik kunst van wat op een gegeven mo- Scholten, toegekend aan prof. Andriessen voor zijn totaal compo- ment „politiek haalbaar" is. Hoopvol sitorisch oeuvre. Prof. Andriessen is directeur van Te Leiden opgericht Dr mr Willem Hugenholtzstichting was het, de regering en vele Kamer- leden voorts nog te hebben horen Te Leiden is bij noatriele akte de Dr. het Kon. Conservatorium voor Mu- verklaren, dat deze wet nog geens- Mr. Willem Hugenholtz-stichting op- ziek te De:. Haag en buitengewoon zins een eindpunt was, maar slechts gericht, die ten doel heeft uit de hoogleraar in muziekwetenschappen een momentopname. Hierna gaf de revenuën van bijeengebracht en nog aan de universiteit te Nijmegen. voorzitter een kort overzicht van ie bijeen te brengen kapitaal dieren- noden te lenigen. De stichting kwam tot stand op T initiatief van zeer velen in den lande, VAZ DIAS OFFICIER ORANJE NASSAU di<= hiermee uiting wilden geven aan u hun gevoelens van dankbaarheid voor alles wat dr. mr. Willem Hugen- holtz op nat onaal en internationaal gebied voor de dierenbescherming heeft gedaan. President-directeur KLM naar Amerika De president-directeur der KLM, drs E. H. van der Beugel, is gister middag van Schiphol naar New York vertrokken. Hij zal daar deelnemen aan de circa 4 dagen durende jaar lijkse bijeenkomst van de bestuurs raad dei LATA, de internationale organisatie van burgerluchtvaart maatschappijen. Op de bijeenkomst zullen allerlei punten, die op de bur gerluchtvaart betrekking hebben, ter sprake komen. De heer Van der Beugel zei voor zijn vertrek van Schiphol, dat hij weliswaar contact zou opnemen met de Nederlandse luchtvaartdelegatie, die op het ogenblik onderhandelin gen in de V.S. voert in een poging a L a landingsrechten voor de KLM op Los H.M. de Koningin heeft de oprichter van het „Centraal Correspondentie- Angeles te verkrijgen, doch dat hij bureau voor Dagbladen" de heer M. S. Vaz Dias, die onlangs 80 jaar is zich niet persoonlijk in deze bespre- geworden, benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Tijdens een kingen zou mengen. „Ik ga hele- lunch in het Amsterdamse Amstelhotel heeft de staatssecretaris van O. K. maal niet naar Washington", voegde en W., mr. Y. Scholten, de heer Vaz Dias de versierselen opgespeld. hij er aan toe. HET PRINSELIJK HUWELIJK IN ZWEDEN In het koninklijk paleis in Stockholm is prinses Birgltta in het huwelijk verbonden met prins Johann Georg von Hohenzollem. Foto: na de huwelijksplechtigheid van links naar rechts: prins Johann Georg, prinses Birgltta prinses Sybilla en koning Gustaaf Adolf, (telefoto),

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7