3)e £ei&ie(BotiAa/tit Kennedy: „Binnen 10 jaar een Amerikaan op de maan" Amerika wenst vrede met Rusland Katwijk 73 won de haringrace Koning Hoessein trouwde Evian gaat in stilte verder Eerste Hollandse 'nieuwe' is binnen Spanning in Zuid-Afrika Directeur: J. F. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 26 MEI 1961 51ste JAARGANG No. 15330 Wat wil Kennedy- met de maan? Telef. 2 0 9 3 5 Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 u.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., f 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 MEER DOLLARS VOOR RUIMTEVAART President Kennedy heeft donderdag tot het Amerikaanse Congres gezegd, dat de Verenigde Staten het op zich moeten nemen in de komende tien jaar een man op de maan te doen landen en hem veilig naar de aarde terug te brengen. Daarvoor is het nodig, dat dit jaar 531 miljoen dollar meer moet worden uitgegeven voor ruimteprograms. In de toekomst zal dit bedrag nog meer moeten worden verhoogd. De Amerikaanse president zei dit op een bijeenkomst van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat in een speciale boodschap. Het verlangen een rol op het gebied van de ruimtevaart te spelen is niet een gevolg van wat andere landen op dit gebied presteren. De president zei te hebben besloten, dat de voortstuwing van de startraketten veel krach tiger moet worden dan thans het geval is. Men zal zowel met de ontwikke ling van raketten met vaste brandstof als met die van raketten met vloei bare brandstof doorgaan, totdat gebleken is welk type de beste mogelijk heden biedt. Er zal niet één man op de maan landen maar een heel volk. Alle Ameri kanen moeten hun medewerkng verlenen om een man op de maan te brengen, aldus president Kennedy. NIEUWE OFFERS President Kennedy deed voorts een beroep op het Amerikaanse volk in te stemmen met nieuwe offers, die gebracht moeten worden we gens de internationale toestand en voor het voortbestaan van het land, dat zich gesteld ziet tegenover het gevaar van het communisme. Het Westen heeft zijn hulpbronnen nog niet in voldoende mate kunnen mo biliseren. Te dikwijls heeft het Wes ten een louter defensieve houding aangenomen. Hij zei van plan te zijn, de niet- nucleaire vuurkracht van het Ame rikaanse leger te verhogen en tevens een diepgaande reorganisatie en modernisering van het leger in te voeren. Hij wil meer dan 100 mil joen dollar besteden aan de reorga nisatie van paramilitaire organisa ties en bestaande strijdkrachten om ze beter geschikt te maken voor niet-nucleaire oorlogvoering. Het is verder dringend noodzakelijk het geheel van de Amerikaanse inlich tingendiensten te reorganiseren om de verdediging van het land te ver sterken in „een tijdperk van verbor gen gevaren". President Kennedy zei voorts, dat hij premier Chroesjtsjef te Wenen zal zeggen, dat de Verenigde Staten in goede verstandhouding met het Russische volk willen leven en dat zij niet uit zijn op veroveringen, satellietstaten of rijkdommen. Eén van de sterke punten van de Ver enigde Staten is hun wens naar vrede. De reacties van de Russen bij de onderhandelingen over beëindiging van proeven met kernwapens en el ders zijn niet bemoedigend. Toch is het, volgens Kennedy, belangrijk, dat de Russen weten, dat het geduld van de Amerikanen aan de conferen tietafel bijna onuitputtelijk is, dat de Amerikanen op vrede blijven ho pen en dat zij vastbesloten zijn hun veiligheid te beschermen. „Om deze redenen heb ik al lang gedacht, dat het verstandig zou zijn de Sowjet-premier te ontmoeten voor een persoonlijke gedachten- wisseling", aldus de Amerikaanse president. Hij verklaarde verheugd te zijn binnenkort president De Gaulle van Frankrijk te ontmoeten, die hij Frankrijks „grote leider" noemde. Deze ontmoeting is van „bijzonder belang". Op dergelijke ernstige bij eenkomsten voor een nauw en veel omvattend overleg ter versterking van beide partijen en in het belang van de wereldvrede en de vrijheid, is een algemene eenstemmigheid geen vereiste, aldus Kennedy. De president verzocht het Congres, het bedrag voor militaire hulpver leningen aan het buitenland te ver hogen van 1,6 miljard dlr tot 1,885 miljard, om zowel in Azië, Latijns- Amerika en Afrika het hoofd te kunnen bieden aan het gevaar van het communisme. Voorgaande regeringen hebben de burgerlijke verdediging te zeer ver waarloosd. Voor de bevordering van de ontwikkeling op dit punt zal een bureau worden opgericht, dat direct onder de president komt. De president heeft het Congres verzocht, in te stemmen met alle maatregelen, die hfj zal nemen om de werkloosheid te bestrijden en de honderdduizenen arbeiders te helpen die het slachtoffer van de automatie zijn geworden. Hij wees er in dit ver band op dat in de afgelopen twee maanden de goudreserves met ze ventien miljoen dlr zijn toegenomen. De totale door de president in zijn rede bepleitte uitgavenverhoging be draagt 724 miljoen dollar. RUIMTECABINE VOOR DREE MAN Functionarissen van het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA) hebben verklaard, dat president Kennedy doelde op een Apollo" ruimtecabine met drie inzittendend toen hij gisteren over een reis naar de maan sprak. De „Apollo" zal zodanig worden geconstrueerd dat zij, behalve een baan om de maan te beschrijven, ock een landing op het maanoppervlak kan maken. Vandaag al eerste nieuwe a f 1,10 De eerste „Hollandse Nieuw" van dit seizen, is aan land. Vanmorgen om 17 minuten voor 8 kwam na esn spannende race aan de „Te- geltjesmarkt" in IJmuiden binnen de Katwijk 73 „Maria Jacoba". 5 Minu ten nadat de logger was afgeméerd, arriveerde het tweede schip, de Vlaardingen 85 „Bertina". Schipper Jaap v. d. Plas van de Katwijk 73 ver telde dat hij 44 kantjes haring aan boord had en dat het vooral gedu rende de laatste uren van de haring- jacht had gespannen wie 't eerst zou aankomen. De Vlaardingen 85 zat de Katwijk 73 gedurende de gehele nacht dicht op de hielen. De 44 kantjes werden zo spoedig mogelijk gelost en wer den omstreeks 9 uur in de afslag te Katwijk aan Zee verkocht. De vangst van de Vlaardingen 85 bestaat uit 68 kantjes. Aan boord van de Katwijk 73 is namens de gemeen te Velsen aan schipper Jaap van der Plas de zilveren legpenning van de gemeente overhandigd, welke pen ning elk jaar wordt uitgereikt aan die logger, die als eerste haring in IJmuiden aanvoert. Vanmiddag was de eerste haring in de winkels en aan de stalletjes. Ze kostte 1,- tot 1,10 per stuk. Zaterdagmorgen 9 uur begint de verkoop van deze echte Coster- aanbiedingen; Zuiver wollen AaBe jongens- sportcolberts Vele moderne streep-en ruit- dessins. Eersteklas maakwerk. Tot 13 jaar, A AVP ALLE MATEN9 Gabardine super kinglon perion jongenspantalons met ceintuur. In prachtige multi- Tol°lV Jaar, 1 1 75 ALLE MATEN- m In Amman, de hoofdstad van Jordanië, is donderdag het huwelijk voltrok ken tussen koning Hoessein en Moena al Hoessein alias mej. Toni Gardiner, de tweede gemalin van koning Hoessein die eerder is getrouwd geweest met prinses Dinah, die het leven schonk aan een dochtertje. Foto: na de sobere plechtigheid rijdt het bruidspaar in een open wagen door de straten van Amman. telefoto) De struktuur van het Algerië van morgen LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hoek GondejLngel Katendr. Lagedljk hoek Dorpsweg West-Kruiskade 35 (Advertentie) Aanrander in Leiden gegrepen Een 15-jarige timmermansleerling uit Leiden is door de politie ingeslo ten voor het plegen van een aantal aanrandingen in het Paterstraatje. Drie gevallen van aanranding heeft hij tegenover de politie bekend. De Leidse politie is er echter van over tuigd, dat de knaap zich vaker aan deze misdrijven schuldig heeft ge maakt. Met klem verzoekt de politie dan ook vrouwen of meisjes, die in deze omgeving of waar elders zijn lastig gevallen zich met haar in ver binding te stellen. Alleen wanneer de politie alle gevallen van aanran ding worden meegedeeld, kan voor 100tegen dergelijke onverlaten worden opgetreden. RASSEN PROBLEMEN P1RWLTL IN JERUZALEM de ras senwaan in de persoon van Adolf Eichmann terechtstaat, komen zowel in Zuid-Afrika als in Amerika ge beurtenissen voor, welke aantonen, dat het probleem der rassen nog altijd niet overwonnen is. In Jeruzalem staat de meest af schuwelijke vorm van een georgani seerde rassenwaan terecht, welke ontaardde in een moordpartij, zoals men niet voor mogelijk zou hebben gehouden in onze eeuw. In Amerika is het heel wat minder erg; daar gaat het niet om een van overheidswege georganiseerd negervervol- 0 ging, maar om uitspattingen van individuele blanken. In de Verenigde Staten hebben de ne gers op papier gelijke rechten, maar in de practijk manikeert daar nog wel eens wat aan, hetzij omdat de af zonderlijke staten beperkende maat regelen toepassen, hetzij omdat de minachting voor de slaaf van vroe ger nog altijd diep geworteld is in de mentaliteit van vele blanke be woners van de Zuidelijke staten. Men heeft er dezer dagen weer over kunnen lezen, hoe een groep negers, die de beperkende bepalin gen voor de zwarten in autobussta tions willen bestrijden, verzet uitlokt, welk verzet gepaard gaat met mis handelingen. In Amerika culmineert het rassenprobleem zich in deze vraag: „Hoe ruimen we de afkeer op van de blanken voor de negers in die Zuidelijke staten, waar de zwarte bevol'kdng in groten getale voor komt?" In Zuid-Afrika heeft het rassen probleem 'n heel ander aspect. Daar leeft een blanke bevolking als min derheid tussen een ver overwegen de zwarte meerderheid. Daar is het probleem: „)ioe handhaven wij de blanke cultuur tegen het dreigende gevaar van overspoeld te worden door de cultuurloosheid van de zwarten?" In Amerika dreigt zelfs in de Zuidelijke staten geen gevaar dat de zwarten baas zullen worden, maar in Zuid-Afrika wel. In Algerië kunnen de Fransen desnoods de wijk nemen naar het moederland, maar waar moeten de blanke Zuid-Afrika nen heen? Men kan en naar onze mening ook terecht bezwaar heb ben tegen de wijze, waarop Ver woerd c.s. het probleem willen oplos sen, maar aan de andere kant moet men begrip hebben voor de moeilijke positie, waarin de blanke Zuid-Afri kanen zich bevinden. Een oplossing van het rassenprobleem is daar wel uitermate moeilijk. Volgende week wordt de uittre ding van Zuid-Afrika uit het Britse Gemenebest een feit en bij die gele genheid verwacht men allerlei onlus- ten zowel van de zijde der negers Vanochtend om zeventien minuten voor acht is de Katwijkse haringlogger Kw. 73 „Maria Jacoba" van schip als van de zijde der pro-Engelse Per Jaap van der Plas de haven van IJmuiden binnengelopen met aan boord de eerste 44 kantjes Hollandse blanken. Het rassenvraagstuk heeft Nieuwe. Foto: terwijl de Kw. 73 reeds begonnen was zijn haring te lossen (voorgrond) meerde de VL 85 „Ber- al heel wat ellende gebracht tina" als tweede logger in IJmuiden. De buit van de JBertina" bedroeg 68 kantjes. Donderdag zijn de Franse en Al gerijnse onderhandelaars in Evian tweemaal bijeen geweest. Na de mid dagzitting werd bekend gemaakt, dat men zaterdagochtend aanstaande te half elf Ned. tijd opnieuw bijeen zal komen. Volgens welingelichte kringen hebben de Franse en de Algerijnse delegatie donderdag een gemeen schappelijke basis gevonden voor hun gesprek over de belangrijkste aspec ten van het overleg. De kern van de opvattingen der twee afvaardigingen over het Algerië van morgen betrof de structuur van een republiek Al gerië, haar banden met Frankrijk en de betrekkingen tussen de Moham medaanse meerderheid van de be volking en de Europese minderheid. Minister Joxe verklaarde, dat Frankrijk bereid is, zijn grote uit gaven voor de economische en so ciale ontwikkeling van Algerië voort te zetten, als de Algerijnen zich voor handhaving van de banden met Frankrijk zouden uitspreken. Volgens genoemde kringen zal pas aan het einde van de conferentie worden gesproken over problemen betreffende het organiseren van de volksstemming, waarin de Algerijnen zelfbeschikkingsrecht gebruik zullen kunnen maken. Men is begonnen met vraagstukken, waarvoor men 'n gemeenschappelijk uitgangspunt kan vinden. Ongeregeldheden in Algerië. Voor de derde achtereenvolgende Dit nummer bestaat nit 12 pagina's dag hebben voorstanders van een „Frans Algerië" donderdag in Oran 1 ongeregeldheden veroorzaakt. De betogers vernielden drie win kels van Algerijnen. Europeanen, die de Algerijnen wilden helpen, werden met stenen bekogeld, evenals de po litie. Vier agenten en een onbekend aantal demonstranten liepen ver wondingen op. Honderden ruiten zijn gesneuveld. In Algiers zijn gisteravond twee bommen ontploft, één voor het huis van een Europees journalist, die be kend staat om zijn liberale ideeën. De bommen richtten slechts mate riële schade aan. Van doorgaans betrouwbare zijde is vernomen, dat drie Franse solda ten, die zochten naar de daders van de overval op Sidi Aich, zijn ge sneuveld. Bij deze overval werden zeven Franse militairen gedood. Vuurgevechten in Parijs. Bij een vuurgevecht tussen een groep Algerijnen en Algerijnse hulp politie in de buurt van het vermaaks centrum Pigalle te Parijs, zijn don derdagavond zes personen gewond. Volgens de, politie deden de Al gerijnen in een stille straat met handgranaten een aanval op een pa trouille Algerijnse hulppolitie. In be paalde delen van Parijs, waar veel Algerijnen wonen, wordt de politie bijgestaan door Algerijnse hulpkrach ten. Na de aanval ontstond een vuur gevecht, waarbij een passerende automobilist door een kogel werd getroffen. Om hun aftocht te dek ken, wierpen de aanvallers nog een granaat waardoor drie voorbijgan gers gewond werden. Ook twee leden der hulppolitie werden gewond. Een der aanvallers werd aange houden. Ook in een zuidelijke wijk van Parijs had een schietpartij plaats tussen politie en Algerijnen. Hier werden twee arrestaties verricht. Koud weer De Zuidafrikaanse minister van binnenlandse zaken, de Klerk, heeft de regeringsambtenaren er donder dag voor gewaarschuwd, dat zij ont slagen kunnen worden, indien zij volgende week, als Zuid-Afrika een republiek wordt, van hun werk weg blijven. Hij zei in zijn oproep er bij alle ambtenaren, ongeacht van welk ras zij zijn, erop te willen aandringen aan het werk te blijven, nu er po gingen worden gedaan hen ertoe te bewegen op 29, 30 en 31 mei niet te werken. In Port Elizabeth zijn donderdag pamfletten verspreid, waarin de amb tenaren ertoe worden aangespoord niet te verschijnen. Volgens pamflet ten van de raad van nationale actie dienen alle Zuid-Afrikanen, blank en zwart, te staken. Zakenlieden moe ten hun winkels en bureaus sluiten, arbeiders moeten thuis blijven en de ouders moeten hun kinderen niet naar school zenden. De weersomslag hing samen met de passage van een koufront, dat gis teren dicht bij onze kust vrijwel stil lag, maar dat vanochtend in ver sneld tempo naar het zuiden ging be wegen. Koude lucht van arctische oor sprong kon daardoor Nederland met noordelijke winden binnenstromen. De noordelijke stroming breidde zich over onze omgeving uit ten gevolge van luchtdrukdalingen boven het vaste land van West-Europa enerzijds en luchtdrukstijgingen bo ven de Britse eilanden anderzijds. Het ziet er naar uit, dat Nederland het komende weekeinde in de koude lucht zal blijven, waarbij morgen vooral in de kustgebieden de noorde lijke wind nog af en toe krachtig zal zijn. Er kunnen zaterdag bovendien plaatselijk enkele buien voorkomen. De kans op opklaringen wordt echter wel weer groter. ZON- EN MAANSTANDEN 27 Mei: zon op 04.31; onder 20.43; maan op 17.18; onder 03.32. H oogwaterstanden 27 Mei: v.m. 1.12; n.m. 1.38. KORRELTJE

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1