HET STILLE EILAND £sso, Holland winnaar van trialmeet voor Hellas en Quick Jubileumronde Swift-combinatie met prominente renners in Leiden Zuid-West DINSDAG 23 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Ter gelegenheid van vlaggetjesdag ls op het Scheveningse strand een ouderwetse visafslag gehouden. Keel Smit, de Holland-sprinter, die s|jn oude vorm weer teruggevonden beeft, legde de basis voor de Holland overwinning in deze clubontmoeting. De 100 m. won hy voor zijn club in 11.1 sec., deselfde tijd als hy liet noteren in de PH-bekerwedstryden. We verwachten, dat hy zeer zeker dit seizoen weer bihnen de 11 sec. komt en slch by de top van Nederlands sprint elite gaat voegen. Andere Holland-lopers vergrootten de punten voorsprong. Piet Selier nam de 800 m. voor zijn rekening in 1.58.2 min., en Piet de Haas deed hier niet voor on der en won de 3000 m. in 8.42.6 min. Op de technische nummers was Henk Aart, Hellas, de grote man: discuswerpen le 42.19 pnt en kogelstoten 14.62 m., even eens de le plaats. Lelds record. By de jongens C zorgde de Holland atleten voor een verrassing door het zeer scherp staande Leids record 4x80 m te evenaren met 41 sec. rond. Morgenavond, 24 mei, wordt het 2e ge deelte van deze wedstrijden op de Leid- ee sintelbaan afgewerkt. Het programma «iet er als volgt uit: Dames: 80 m. horden en verspringen. Meisjes A B: Kogelstoten, 60 m, horden tn hoogspringen. Meisjes C D: verspringen, kogelstoten. Jongens A B: 80 m. horden, hoogsprin gen en 1500 m. Jongens C D: verspringen en kogel stoten. Nationale jubileum wedstrijden in Rijswijk De nationale jubileumwedstrijden die tweede Pinksterdag op het nieu we sportpark Prinses Irene in Rijs wijk werden gehouden, zijn ietwat teleurstellend verlopen. Niet omdat de hinderlijke wind de prestaties be ïnvloedde maar wel omdat een groot gedeelte van de ingeschreven atleten verstek had laten gaan. De beste prestaties van de dag werden ongetwijfeld geleverd door de Amsterdamse discuswerpster Loes Boling, die verleden week het Ne derlands record scherper stelde en nu zegevierde met een worp van 46.15 meter voor Corrie Huygen met 45.56 meter. Bij de ceremonie proto colair bezweek zowat het erescha votje toen Kees Koch (112 kg) Piet van der Kruk (115 kg) en de Am sterdamse kastelein Cees van Wees (110 kg) in die volgorde hun prijzen in ontvangst mochten nemen. Vooral de kogelstoot van Cees Koch, 15.82 meter, opende perspectieven. Marinus Bos bevestigde zijn goede vorm op de 110 meter horden in 14.9 sec. voor tienkamper Herman Tim- me die na een langdurige ziekte toch weer 15.3 sec. liet afdrukken. Ook op de 100 yards was Marinus Bos de snelste in 9.7 sec. voor Hans Smit, die te laat vertrok en reeds een dag tevoren een wedstrijd in zijn benen had. Ellen Ort zegevierde tweemaal, namelijk op de 100 yards in 11.1 sec. en bij het verspringen met een sprong van 5.77 meter, waarmee zij met twee centimeter haar Amster damse rivale Paula van der Wegen versloeg. Toos Mutter was weer ou derwets op dreef met een hordentij d van 11.5 sec. over de 80 meter hor den. Harrij Jansen op de 880 yards in 1 min. 56.9 sec. en Mijndert Blanken- stein op de mijl in 4.21.6 hadden geen tegenstand van betekenis, maar vooral de alleen loop van- Harry Jan sen was van prima gehalte en krijgt nog meer relief wanneer men weet dat de Amsterdammer na een nier- operatie aan een verloren seizoen dacht. Tot zijn eigen verbazing heeft de vorm niet geleden. De jeugd verrdient aandacht door de 10.9 sec. op de 100 meter van Van Dijk. Wim Loman van de trek vogels, die derde werd in 11.1 sec. zorgde in de estafette 4 x 100 meter voor een goede race en is wanneer hij zijn stijl verbeterd, niet zo loopt te schudden en meer kracht kan ont wikkelen, een atleet met toekomst. Joke Bijleveld leverde topprestatie Tijdens internationale atletiekwed strijden in Weimar heeft Joke Bijle veld (Celebes Den Haag) het Neder lands record vèrspringen dames dat sinds 12 juni 1960 met 6.28 meter op haar naam stond verbeterd en ge bracht op 6.31 meter. Zij bleef met deze prestatie slechts negen centi meter van het wereldrecord dat met 6.40 op naam staat van de Oostduitse Hildrun Claus. JUNIOR LIEP 1500 METER IN 4.01.8 Tijdens de zondag in Duisburg ge houden tweekamp tussen Duisbur- ger S.V. en D.O.S. uit Rotterdam heeft de 17-jarige a-junior Ab Schrijver (D.O.S.) de 1500 meter ge wonnen in 4 min. 1.8 sec. Hij bleef daarmee slechts 0,4 seconden boven het Nederlandse juniorenrecord op deze afstand, dat in bezit is van Chris Konings van Zaanland, die in 1960 4.01.4 liep. WIELRENNEN Janssen kampioen van Zuid-Holand, maar goede prestaties van Karstens en Zoet Het provinciaal kampioenschap van Zuid-Holland voor amateurs is za terdag te Stompwijk gewonnen door de grote favoriet, de Nootdorper Jan Janssen. De winnaar legde de 153 kilometer af in 3 uur 46 min. en 18 sec. Janssen was ongeveer 5 kilo meter voor het einde ontsnapt uit een kopgroep van negen renners en passeerde de eindstreep met een voorsprong van ongeveer 500 meter. De uitslag was verder: 2. M. den Outer (Nieuwerkerk a. d. IJsel); 3. G. Karstens (Leiden)4. J. de Waard (Rijsoord); 5. B. Zoet (Sassenheim); 6. J. Hermes (Berkel); 7. J. Mesters (Den Haag); 8. H. Veldkamp (Den Haag); 9. L. van der Leur (R'dam); 10. W. Jansen (Noordwijkerhout). SWIFT-COMBINATIE Bij de adspiranten werden P. de Jong en P. Wesselman, Roelofarends- veen, resp. 5e en 9e. !De uitslagen voor de nieuwelingen waren: J. v. Amsterdam, Leiderdorp 2e; C. v. d. Hulst, Zoeterwoude 4e; C. Schijff, Rijnsburg 7e; C. Klooster man, Leiden 16e. In de ronde van Beverwijk werd P. de Jong uit Roelofarendsveen le; een fraai resultaat. Poblet zette ronde van Italië in met twee overwinningen De Spanjaard Miguel Poblet heeft zaterdag de eerste etappe van de ronde van Italië gewonnen. De rit ging over 115 km. en werd gereden op een circuit rondom Turijn. De uit slag was: 1. Miguel Poblet (Sp.) 2 uur 52 min. 10 sec.; 2. Franco Balmanion (It.); 3. Aurelio Cestari (It.). De Nederlander Stolker eindigde op de 30e plaats in de tyd van 2 uur 53 min. 29 sec. De tweede landge noot in deze ronde, Piet van Est, kwam als 84e binnen in 2 uur 57 min. 22 sec. Ook de tweede etappe was voor Poblet. Over de afstand Turijn-San Remo (185 km.) deed hy 4.27.54, ge middeld 41.432 km. per uur; 2. Sor- geloos (Belg); 3. Van Geneuchten (Belg); 142 Michel Stolker 4.38.12; 153 Piet van Est 4.42.10. De derde etappe, een rit over 149 km. van San Remo naar Genua langs de Rivière, is zondag gewonnen door de Belg Willy Schroeders, Michel Stolker finishte als elfde in de tijd van 3 uur 28 min. en 51 sec. Het peloton met alle favorieten en onze landgenoot Piet van Est passeerde vier seconden na Stolker de eind streep. Het algemeen klassement luidt na de derde etappe: 1. Poblet (Sp.) 10.48.59; 2. Fischer- kller (Did.) op 36 sec.; 3. Pambianco (It.) op 55 sec.; 4. Balmanion (It.) op 59 sec.; 5. Cestari (It.) z.t.; 6 t.m. 9 Ciampi (It.), Coletto (It.), Gilbert Desmet (B.), Liviero (It.) op 1 min. 19 sec.; 15 Stolker op 2 min. 18 sec.; 16. ex aequo o.a. Bahamontes (Sp.), Anquetil (Fx.), Gaul (Lux.) en Van Looy (B.), bp 2 min. 18 sec; 139. P. van Est (Ned.) op 19 min. 28 sec. WATERPOLO KON. NED. ZWEMROND Polorooster voor Kring Gouwe- Rijnstreek voor de week van 22-27 mei 24-5: GZC-LZC (M); GZCa-LZCa (J); Boskoop 1-AZC 3 (H). 25-5: Sleutelstad 2-AZC 1 (D); Sleutelstad 3-AZC 4 (H); Plas 1- LGB 2 (H); Gouwe-OZVa (J). 26-5: OZVb-GZCc (J). Altijd warm water met Esso Gas Wat een gemak - op elk moment van da dag warm wa ter in keuken en douchecel. Zoveel als u wilt. Esso Gas maakt u het huishouden heel wat lichter. Eén fles be vat gegarandeerd 13kgveilig gas, ookvoorverwarming en om te koken. Mogelijkheden genoeg. Geen wonder datzoveelhuisvrouwenaanEssoGasdevoorkeurgeven. GAS MORGENAVOND: Met de gebruikelijke wedloop naar zee is het Scheveningse badseizoen geopend. De Swift-combinatie heeft weer haar wielerronde door Leiden. Mor genavond wordt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Leidse Sportstichting een grote jubileum ronde verreden voor amateurs en adspiranten. Het parcours van de ronde is als volgt: Rooseveltstraat, Kuypers Rietbergstraat, Montgome- rystraat, Van der Helmstraat, Roose veltstraat. De adspiranten gaan het eerst van start namelijk 6 uur n.m. De adspi ranten zullen rijden over 20 km. De amateurs starten om 6.45 uur. De 80 renners nauwgezet geselecteerd uit 120 aanmeldingen zullen met el kaar de strijd gaan aanbinden over een afstand van 75 km. Renners van naam zoals Jan v. Dijk, Krijn Post; Gerben Karstens, Bert Zoet, Rudr Liebrecbts en Hillebrand zullen voor de nodige spanning zorgen. De eerstaankomende Swift-adspi- rant zal eigenaar worden van de zil veren bokaal van de Sportstichting, terwijl de eerste Swift-amateur de Van Dambeker krijgt. WAARSCHUWING! Voor de veiligheid van toeschou wers en renners wordt iedereen aan geraden op de stoepen te blijven en de bevelen van politie en bochtcom missarissen op te volgen. Oversteken van de rijbaan is levensgevaarlijk! De buurtbewoners worden ook verzocht honden en katten binnenshuis te hou den. Het zou, afgezien van het per soonlijk leed in hoge mate betreu renswaardig zijn als door een onge val een schaduw geworpen zou wor den op de Jubileumronde. Wederom overwinning voor Gerben Karstens De ronde van Beverwijk is Tweede Pinksterdag gewonnen door Gerben Karstens. De Leidenaar, die samen met Henk Nijdam (2e bij de laatste wereldkampioenschappen achtervol ging) direct van start wegsprong, slaagde erin om een ronde uit te lo pen. In de sprint reed Karstens zich geheel los van zijn mededingers en finishte met ruim twintig meter voor sprong. De uitslag luidt: 1. Gerben Kar stens; 2. Henk Nijdam; 3. Gerrit Wes- seling; 4. Timmer; 5. Cees Lute; 6. P. Kooiman (Swift); 7. W. Zonne veld; 8. H. v. Dorp; 9. H. de Hartog; 10. H. Schouten. KON. NED. KORFBALBOND Hoofdklasse B: Het Zuiiden-Deetos (17-5) 3-7, Deetos-Spangen (20-5) 4-5, Vicus Orientis-ZKC (22-5) 3-3. Zuid-Holland. 2e klasse A: Swift- Merwede 6-1. Sport in 't kort Op de tweede dag van het toer nooi om het internationale militaire basketbalkampioensohap heeft Ne derland in een wedstrijd voor groep C met 8450 gewonnen van Irak. Bij de rust leidden onze landgenoten met 3726. Het Nederlands zaterdagelftal heeft zaterdag te Zwolle met 22 gelijk gespeeld tegen het Engelse amateur selectieteam Middlesex Wanderers. Bij de rust hadden de Engelsen een 21 voorsprong. De interlandwedstrijd voor de voorronden van het wereldkam pioenschap voetbal tussen Portugal en Engeland, die eerste Pinksterdag in Lissabon werd gespeeld is geëin digd in een 11 gelijk spel. Bij de rust was de stand 00. De voetbalinterland tussen Po len en Rusland, die zondag Eerste Pinksterdag in Warschau werd ge speeld is geëindigd in een 10 zege voor Polen. Bij de rust was de stand 0—0. De Amerikaanse atleet George Davies verbeterde tijdens wedstrij den in Boulder (Colorado) het we reldrecord polsstokhoogspringen met een sprong van 4.83 meter. Hij ver beterde met drie centimeter het oude record van zijn landgenoot „Tarzan" Don Bragg, die op 3 juli 1960 in Stanford tot 4.80 meter kwam. 65 Hij begreep wel dat het allemaal niet zo gemakkelijk zou gaan en voor het eerst voelde hij zich ook niet geheel zeker van zichzelf. De sympathie, die hij tot nog toe gewon nen had door zijn vriendelijkheid, goedgeefsheid en bluf, had hij be reikt bij dorpsnotabelen, die stuk voor stuk minder slim en veel dom mer waren dan hy. Maar nu ging het om een hogere prijs, de hoogste prijs voor De Stee. In gedachten zag hij Ermeline hoe ze was op haar achtste jaar. Heel lief en kinderlijk blij. Hij wreef zich over z'n spitse neus en vroeg zich af of zij daar nog iets op aan te merken zou hebben. Terwijl hij voortreed over de weid- seweg, slaande met zijn lange rij zweep naar de bloemen aan de kant, bedacht hij dat het eigenlijk heel vreemd was, dat hij onderweg was om een vrouw voor De Stee te ver- overen, die hy maar een keer in zijn ROMAN door Walter Breedveld leven had gezien. Als hy eerlijk wil de zijn tegenover zichzelf moest hij bekennen, dat zij hem eigenlijk niet in het minst interesseerde; op de ke per bezien was de hele geschiedenis een dwaze inval, grote flauwe kul. Maar hij zou toch eens moeten trou wen. Op het eiland was er geen, die het aankijken waard was, daar ston ken ze bovendien allemaal naar mest en zweet, behalve 's zondags als zij zich gewassen hadden met veel reukzeep. In de omtrek waren er wel een paar, die heel aardig waren om te zien, maar ze waren te arm en te dom. Ze konden niet veel meer dan handwerken, rare gedichten maken en praten over allerlei onzin. Deze Ermeline was het waard om ermee te trouwen, want zij zou De Stee omtoveren tot een aards paradijs. Hij begreep dat hij onzin zat te denken, maar heel de wereld be stond uit onzin, dus waarom zou hij er niet aan meedoen. Hij was flink, handig, rijk en hy had manieren ge leerd. Hij zou met Ermeline kunnen praten over allerlei dingen, die hij gezien had op zijn reizen. Dan zou ook zij tegen hem opzien, want zij was alleen in Frankrijk geweest als hij goed was ingelicht. Toen hij de dijk opreed zag hij plotseling het kasteeltje voor zich liggen in een kromming van de ri vier. Er ging een gevoel door hem heen van onrust en hoogmoedige trots; een heel sterk gevoel, dat het zweet uit zijn poriën dreef. Hy hield zijn paard stil en richtte zich hoog in de stijgbeugels op. Minutenlang bleef hij in die houding naar het kas teeltje kijken, toen gromde hy in zichzelf en zijn paard in de lenden porrend reed hij in vliegende galop naar het oude huis. Hij was wel onrustig, maar niet in het minst bang of verlegen. Hij sloeg de leidsels om een boom en stapte op de grote poort af waarvan hij de klopper op het oude eikenhout liet dreunen. Toen stond hij tegenover de oude jonkvrouwe, die een grote luister- hoorn in de hand hield en hem met haar zachte, koele ogen aankeek op een manier, die hem doodverlegen maakte. Voor een ogenblik slechts, want meteen had hij zijn zonnigste glimlach by de hand en zei dat hy Gijsbert Cabus was. Hij herhaalde het een keer door de hoorn en toen ze vroeg wat meneer Cabus wenste, zei hij dat kennis wilde komen ma ken met de jonkvrouwe en de jon ker. Zij keek hem aan alsof hij een heel vreemd wezen was, doch toen scheen de naam Cabus toch iets in haar op te roepen, want ze nan hem mee naar de grote zaal met haar kaal versleten sofa's en vroeg hem plaats te nemen. De jonker kwam heel nieuwsgierig met opgestoken veren kijken om die Gijsbert Cabus te zien waar hij wel eens over had horen praten. Stram en recht stond hij voor de jonge landheer, afwach tend wat deze te zeggen zou hebben. Er was iets heel komisch in de situ atie, maar de jonge Cabus, die hoe genaamd geen gevoel had voor de trots van andere mensen, stak heel vriendelijk zijn hand uit en de jon ker legde zijn vingertoppen erin. Gijsbert begon te praten en 't won der van overal herhaalde zich ook op het kasteeltje van jonker van Schevickhöfen. Zijn flair om zich geheel te geven in rondborstige eer lijkheid, zijn gulle lach en zijn vol maakt zelfvertrouwen wonnen de sympathie van de oude jonker en de jonkvrouwe en weldra waren zij in een druk gesprek gewikkeld. Gijs bert was allerminst een mensenken ner en hy begreep niets van wat er omging in het hoofd van de jonker. En toch was hij slim genoeg om te begrijpen, dat hij getaxeerd werd op zijn waarde voor de verarmde fa milie. Temidden van het gesprek, dat nog altijd 'n voelen en tasten was, kwam Ermeline binnen en daar schrok hij van. Hij had zich van alles voorge steld, maar deze blonde schoonheid had hij niet verwacht. Ze was mooi er dan de prinsessen uit zijn sprook jes. Ze maakte een gracieuze buiging en reikte hem haar handje toe, dat hij nauwelijks durfde aanraken. Heel erg voelde hij zich 'n ongelikte beer, een boerenhark, en hij wist niet wat hij haar moest zeggen. Maar zij hielp hem over zijn verlegenheid heen en hij kwam weer tot zichzelf. Hy repte niet over hun eerste kennismaking van jaren geleden, maar hij begon te praten over zijn reizen en trek ken. Hij praatte lang en ofschoon zij zeer vriendelijk b"lëven, bleef ook de vreemdheid tussen hen. En toen hij eindelijk heenging, had hij het ge voel dat hij voor het eerst van zijn leven tegen iets gestuit was dat te groot en te geweldig voor hem was om het te verzetten. „Het is een vreemde man", zei de jonkvrouwe toen hij vertrokken was. „Het is de raarste jongen, die ik ooit ontmoet heb", glimlachte Erme line. Maar de jonker zei: „Hij is schat rijk en dat betekent iets". Zijn lichte ogen glommen van begeerte, maar hij ging de zaal uit zonder er verder iets over te zeggen. Gijsbert reed terug naar De Stee in een heel wat minder opgewekte stemming dan hij was gegaan. Er was daar iets niet goed meende hij. Het was moeilijk onder woorden te brengen wat dat precies was geweest en hij weet het aan zijn onwennig heid om met zulke mensen om te gaan. De oude jonkvrouwe met haar koele, bijna uitdrukkingloze ogen, had er de ganse tijd bijgezeten met die rare hoorn aan haar oor. Ze had niet veel gezegd en wat ze gezegd had was allemaal flauwe kul ge weest. O, dat is buitengewoon inte ressant, meneer Cabus, als hij iets vertelde wat hij onder de alledaagse dingen rekende. O, dat is waarlijk affreus, meneer Cabus, als hij iets zei wat beslist niet affreus was. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10