Vorstelijke verloving Vrouw doodde haar pasgeboren kind ZO ZIJN ONZE KINDEREN Een sportieve trui ZATERDAG 20 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 dachte in sterk verminderde mate toerekeningsvatbaar moet worden geacht. Volgens hem dient de vrouw echter, met het oog op vroeger ge pleegde misdrijven, geruime tijd uit de maatschappij worden verwijderd. „Geen bewijs" De raadsman van mevrouw van G.-B., mr. J. E. B. van Julsingha uit Utrecht, meent, dat het bewijs dat het kind heeft geleefd, niet is geleverd. Hij legde er de nadruk op, dat in het sectierapport wordt ge zegd, dat uit niets blijkt, dat het kind heeft geademd. De verklaring van de moeder dat zij gevoeld zou hebben, dat het kind leefde, bewijst niet dat het ook inderdaad zo was, zo verklaarde hij. Mr. Van Julsing ha is daarom van oordeel, dat zijn cliënte van het ten laste gelegde dient te worden vrijgesproken. De rechtbank doet over twee we ken uitspraak. (Advertentie) ROTTERDAMS MEISJE ONDER TRAM Onvoorzichtigheid bij het overste ken heeft gisteren omstreeks het middaguur het leven gekost aan een achtjarig Rotterdams meisje, Aaltje Langenberg. Haar vriendinnetje, de even oude Marianne Luijendijk, werd gewond. Beide meisjes werden op de Brielselaan aangereden door 'n tram- stel van lijn 2. Marianne kreeg een klap van de motorwagen, Aaltje ge raakte er onder. Het slachtoffertje werd ruim 25 meter meegesleurd. De Een recente foto van prinses Birgitta van Zweden en haar verloofde prins motorwagen moest wordsen gevij! Johann Georg von Hohenzollern-S.gmarmgen, gemaakt op het komnkhjk 2eld v0*r de g0neeskundige dienst paleis te Stockholm. Aan de muur op de achtergrond hangt een portret van assistentie kon verlenen de moeder van de bruid, prinses Sibylla. Tien maanden geëist Een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek van voorarrest en ter beschikkingstelling van de regering eiste de officier van Justi tie bij de rechtbank in Utrecht, mr. P. van Dijke, gistermiddag tegen de 29-jarige mevrouw van G. B. uit Eemnes. Deze werd ten lastegelegd het met voorbedachte rade beroven van het leven van haar kind, kort nadat dit was geboren op de negen tiende augustus van het vorig jaar. De zaak werd voor een groot deel, met gesloten deuren behandeld. De officier stelde in zijn requisi toir, dat de kardinale vraag in deze zaak is, of het kind na de bevalling al dan niet heeft geleefd. Hij was van mening, dat het kind heeft ge leefd, dit naar aanleiding van het geen verdachte verklaarde bij haar eerste verhoor na haar aanhouding, en uit hetgeen is gebleken uit het sectierapport. Hij meent bovendien, dat het bewezen is, dat zij het kind van het leven heeft beroofd met voorbedachte rade. De vrouw hield voor iedereen, ook voor haar man de zwangerschap geheim. Zij bracht haar kind in een. schuur ter wereld en sloot daarna de luchttoevoer van het kind af door haar hand op mond en neus van de baby te hou den. Het lijkje werd pas twee we ken later gevonden in de Ned. Her vormde kerk in Eemnes, waar haar man koster was. Mr. van Dijke zei, dat uit de psy chiatrische rapporten blijkt, dat ver- OPLOSSING: HEI, T IS IN DE MEI 1 torenspits, 2 gat in vogelhuisje, 3 bloem op linker schilderdoek, 4 tasje van dame in het midden, 5 boompaal in tuintje rechts, 6 hou weel in tuin links, 7 staart van kat, 8 palet van onderste schilderes. VOORJAAR BIJ EMILIO SCHUBERTH In het Kurpark van Wiesbaden zien we de Italiaanse ontwerper Emilio Schuberth met drie mannequins, die v.l.n.r. presenteren: „Game", 'n middagensemble van witte katoen structuur, afgezet met blauwe zijden banen; „Rhapsody", een ruwzljden zomeravondjapon; en „Harmony", een namiddag- of cocktailjapon van Trevira met bijbehorende mantel. Copyright P. t. B. Bo« 6 Copoohogon HET MOET NIET Zó Peter komt van school thuis: „Moeder.onze juffrouw was vandaag zo slecht te spreken. Ze is steeds maar tekeer gegaan of we nu iets deden of niet." De moeder: „Dat is toch wel treurig. Zo iemand zou geen onderwijzeres mogen zijn als zij haar slechte humeur op de kinderen afreageert." EEN GOEDE RAAD: Het is altijd beter naar een oor zaak te zoeken dan botweg te veroordelen. Peter: „Nou mams, de juffrouw was werkelijk echt boos vandaag; de hele tijd heeft ze maar staan vitten." Moeder: „Dat is jammer, maar je zult zien, dat het morgen best weer zal gaan. Misschien had ze wel hoofdpijn of misschien was ze om de een of andere reden droevig gestemd." Praktische wenken voor de huisvrouw VLEKKEN OP DE PARKETVLOER Afdrukken van gummi zolen of schoensmeer op de parketvloer zijn een eeuwige ergernis voor 'n beetje precieze huisvrouw. Beide sporen kunnen met terpentine worden ver wijderd, maar daarmee lost ook de boenwas op en bovendien blijven er nog sporen over op de vloer. Ge bruikt u liever meubelpolitoer. Daarmee kan een in de was ge zette vloer gereinigd worden zon der dat er sporen van ongerechtigd heden in achterblijven. TOT IN ALLE HOEKEN Een fijn kwastje of penseeltje is een idéaal voorwerp om versierde of gesneden meubelen mee af te stoffen. Bovendien kan men met gemak tot in alle hoeken doordrin gen en het gaat tweemaal zo snel als met de stofdoek. DIE DUIM UIT JE MOND SNAUW ZE NIET AF Belangstelling, begrip en tact gevraagd Kent u ze ook, de oogknippers, de nagelbijters, de hoofdkrabbers, de grote en kleine neuspeuteraars? Hebt u die toevalligerwijs nooit ontmoet, dan kent u misschien, wel de gezichtenlrekkers, de handen- wrijvers of de wenkbrauwenfron- sers. Voor zover het volwassen betreft, is het meestal slechts met de groot ste moeite op te sporen hoe zo'n gewoonte zich heeft ontwikkeld. Men zegt wel eens, dat al die aan wensels voortkomen uit nervositeit, maar zenuwachtig is iedereen wel eens. Babies kunt begaan beter laten Zuigelingen en kleuters wennen zich, zoals een ieder weet, gemak kelijk het sabbelen en zuigen op een duim of op één van de andere vin gers aan. Deze gewoonte komt in allerlei mate van hevigheid en ook met verschillende variaties voor. Het ene kind is er voortdurend mee bezig, het andere alleen vóór het inslapen. Anderen hebben naast een vingertje nog een tip van het laken of een doekje nodig! De tandartsen houden over het algemeen niet van dit kinderaan wensel, want het geeft een kans op misvorming van het mondje. Psy chologen zijn er echter vaak weer terughoudend mee de kleintjes het duimzuigen met alle geweld af te leren. Jonge babies, vinden zij, moet men daarmee maar laten begaan, het verschijnsel verdwijnt immers vaak vanzelf. Te wienig belangstelling Als kinderen van drie tot tien jaar, en soms nog ouder, hardnek kig aan het duimzuigen blijven vast houden, dan is er iets met hun ge voelsleven niet in orde. Zij krijgen dan mogelijk te weinig warme, werkelijke belangstelling. Als zoiets zich laat vermoeden, is er alle aanleiding, dat de ouders zich in gemoede eens beraden over hun verhouding tot het betrokken kind. Dat is veel beter en dat kan ook veel vruchtbaarder zijn dan een geforceerd onderdrukken van 't onprettige aanwensel. Het is een feit, dat iedere op merkzame moeder haar kind de duim ziet pakken, wanneer het moe of verdrietig is en wanneer het dus zachtheid en troost behoeft. Bonzen met het hoofd Ook nachtelijke onzindelijkheid berust nogal eens op innerlijke moeilijkheden. In zulke gevallen is de normale oefening in het beheer sen van de blaaswerking waar voor de kleuterjaren bij uitstek ge schikt zijn verzuimd Het resul taat is, dat dé jonens en meisjes, ook als ze groot zijn, nog met het nare euvel van het bedwateren tobben. Verder zijn er kinderen, die de vreemde gewoonte hebben in hun bedje heen en weer te schuiven, zittend op de knieën, waarbij ze soms het hoofd telkens met een harde bons tegen het hout of het ijzerwerk stoten. Volgens moderne inzichten kan het best zijn, dat hierin een zelfde tekort aan mede leven tot uiting komt als bij het hardnekkige duimzuigen. Zulke kleuteraanwendsels schij nen min of meer uit te slijten op de leeftijd van het* bezoek aan de lagere school. Bij kinderen tussen tien en veertien jaar kan men ze echter best weer zien opleven. Er worden dan weer nagels af geknabbeld, velletjes van de vin gers gebeten, er wordt aan de neus gekrabd of aan de lippen gepeu terd. Het is goed die opgroeiende lummels, die toch al zo weinig raad met hun houding weten, niet te hard te vallen over zulke onheb belijkheden. Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Als besluit van de verschillende koude melkdranken, waarvan wij in de vorige weekmenu's recepten hebben gegeven, ditmaal nog de z.g: milkshakes. Zo'n milkshake bestaat uit roomijs, melk en een smaakje (bijv. limonadesiroop, chocolade- siroop of vruchtenmoes) en desge wenst suiker naar smaak. De ver houding is ongeveer: 4 delen melk, 2 delen roomijs, 1 deel siroop of moes. Eerst wordt de siroop, dan het ijs en tot slot de melk in een mengbeker gedaan en zolang ge schud tot een luchtige drank is verkregen, die dan ook onmiddellijk moet worden gedronken. Voor milkshakes geldt hetzelfde als voor melkcocktails en -flips: een shaker is ideaal maar met een kom en garde kan men zich desnoods ook behelpen. ZONDAG: Milanese soep, kalfstong met zure saus, spinazie, aardap pelen, roomvla met aardbeien. MAANDAG: tongragoüt, stoofsla, aardappelpuree, yoghurt-grape- fruit-cocktail. DINSDAG: een schelp Waldorf sla, andijvie en knappende aardappel koekjes met kaas. WOENSDAG: hamlappen, bloem kool en aardappelen, appelyog- hurt. DONDERDAG: bloemkoolsoep met kaascroütons, stoofschotel prei, niertjes en aardappelen. VRIJDAG: gebakken paling, sla, aardappelen, óf gnocchi met sla en aardappelen, rijst met rabar- brecompóte. ZATERDAG: Irish stew, griesmeel- plakken. ROOMVLA Vt 1 koffieroom, 1 vanillestokje, 4 eierdooiers, 100 g suiker. De room met het vanillestokje V» uur laten trekken, het stokje er daarna uithalen. De dooiers met de suiker schuimig roeren, de room er al kloppend langzaam bijgieten en de vla au-bain-marie- binden. GNOCCHI V: 1 melk, 125 g griesmeel, 100 g boter, 100 g geraspte kaas, 2 eieren, peper, iets zout en noot. De melk met het zout en 2/3 van de boter aan de kook brengen. On der voortdurend roeren het gries meel erin strooien en blijven roeren tot de massa als een dikke bal van de pan loslaat. Een voor een de eieren en daarna de helft van de geraspte kaas erdoor werken. De massa laten afkoelen op nat vetvrij papier. Als het deeg goed koud is, worden er vierkante stukjes van ongeveer 4 cm van gesneden. De stukjes laagsgewijs, liefst piramide vormig, in een beboterde vuurvaste schotel leggen (iedere laag rijke lijk bestrooien met kaas). Over de gehele stapel de rest van de kaas strooien. Wat gesmolten boter er over sprenkelen en de schotel on geveer een half uur in de oven laten rijzen en goudbruin kleuren. GRIESMEELPLAKKEN yK 1 melk, 100 g griesmeel, ci troensap, 60 g suiker, boter, paneer meel. Een stijve griesmeelpap koken, op smaak afmaken met citroenrasp én suiker, overdoen in een met koud water omgespoeld blikje of platte vorm, met een nat mes glad strijken en laten afkoelen. De pudding in plakken snijden, deze door paneer meel wentelen en in hete boter aan weerszijden bruin bakken. U KUNT NIET ALLES WETEN Wilt u voordelig stoken, stook dan gemengde brandstof, zoals eierko len en cokes (kleine afmeting). Vul uw kachel niet half, maar voi. Even laten trekken en daarna af sluiten, zodanig dat er toch nog al tijd wat rook naar buiten kan. Het „weer" krijgt men uit een spiegel, als men droge, zeer fijne lijm op het glas strooit. Daarna goed afwrijven met een wollen lap. De Nederlandse vrouw is helaas genoodzaakt reke ning te houden met het Nederlandse klimaat en wat dat betreft is zij be slist minder goed bedeeld dan haar zuidelijke zusters. Wanneer onze zomer na dert, dan moeten we er toch echt wel rekening mee houden, dat er een meer of minder aantal fris se, zo zelfs niet kille da gen in voorkomt. Wij zijn dus echt niet gereed met een zomergarderobe vol luchtige toiletjes. Neen, er zullen ook stukken ln moe ten voorkomen die eigenlijk meer iets winters over zich hebben. Veelal bestaat die kleding uit mantelpakjes, truitjes en vestjes waarin we ons kunnen verschansen wan neer het weer onaardig gaat doen. Nu moeten we echt niet denken, dat die vestjes en jumpertjes maar een bij zaak zijn, want zo is het niet. We dragen ze soms meer dan ons wel lief ls en dus moeten we ervoor zor gen, dat ze stuk voor stuk aan alle eisen voldoen. Ze moeten leuk zijn en ze moeten ons staan en bovenal, ze moeten ons beschermen tegen de frisheid van vele zomerse dagen. Over het algemeen zullen de zelfgebreide truien er in hef zomerseizoen niet aan te pas komen, omdat deze door hun grove steek te winters en te zwaar zijn. De modemagazijnen komen ons in deze tegemoet met interes sante jumpertjes van licht gewicht en fijne steek. Ons model toont zo'n bijzonder leuke, sportieve trui, die echt geschikt is om op kille dagen te dragen en wel in het bijzonder tijdens onze vakantie of bij sport. Zij heeft een zwarte kraag en halve mouwtjes en het gebreide dessin is wel het meest opvallende. Er zijn vele goed met elkaar harmo niërende kleuren in verwerkt in een fijn, maar druk patroon, dat echter door zijn symmetrie prettig aandoet Zo'n trui is een aanwinst in onze garderobe I

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7