PROTESTANTS BIJBELS MUSEUM VOORZIET KATHOLIEKE BEHOEFTE IN Boeiende „kijkkasten" in de se Willemskerk Haags 't Hoorntje zaterdag 20 mei 1961 de leidse courant het LIGT NIET ZONDER MEER VOOR DE HAND, dat wij meer dan gewone belangstelling zouden koesteren voor hetgeen zich achter de gotische, Engels aandoende fagaden van de Hervormde Willemskerk aan de Nassaulaan te Den Haag verborgen houdt. Passeert men in de wande ling een der geopende toegangspoorten, dan zou de blik kunnen vallen op een bord met de mededeling, dat hier een Bijbels Museum gevestigd is. Het zou ons - we bekennen dit thans met enige schaamte - indien wij niet door aansporingen gedreven waren geenszins tot stilstaan genoopt hebben en wij zouden argeloos verder zijn gewandeld langs de pseudo-gothiek van de door koning Willem II gebouwde manege, welke door koning Willem III aan de Ned. Hervormde gemeente werd geschonken en in onze dagen als Willemskerk te boek staat. Aansporingen uit de katholieke hoek waren het die ons ertoe brachten, nader kennis te maken met dit protestants museum, dat ons volledig heeft geboeid en waarvan wij kunnen zeggen, dat het ook in een katholieke behoefte kan voorzien. Het Joodse volk ziet op naar de koperen slang: een diorama, dat imponeert door opzet en uitbeeldingskracht. Markante beelden uit gewijde geschiedenis De heer W. Blokzijl, administra- vandalen en hun handlangers vanuit teur van het müseum, vindt het. he- ^e Amsterdamse synagoge op straat A werd gegooid en tussen de mensen lemaal niet bijzonder als_ wij ons terechtkwam. Later verkocht een ontpoppen als Roomse bezoeker, opkoper deze rol weer aan een „Och meneer, er zijn al «velen vóór *5^5 u geweest, vooral leerlingen van niet meer terug naar de synagoge, katholieke scholen die hier echt hun zij is ontheiligd.... „Het enige, dat -*„11 i j tt de Joden nog met deze Torah zou- ogen hebben uitgekeken. Ook de H. den kunnen edoen is haar begraven Landstichting toont interesse en de in Wassenaar", zegt de heer Blok- paters zullen zelfs in het orgaan van .v**f/ne hangt bij de Torah x ook een „jad", een zilveren handje, •het H. Land aandacht aan de expo- want het is verboden bij het lezen sitie besteden". Overigens is het de tekst met „de jatten" aan te ra- museum in de afgelopen vier jaar ^en' Te kust en te keur bezocht door ruim 30.000 belangstel lenden uit heel het land en daarbui ten. VOORDAT MEN HET Bijbels Mu seum, dat gearrangeerd is op de galery rond de kerk, betreedt, wordt men allereerst getroffen door een magnifieke verzameling diorama's, 28 „kijkkasten" van de hand van de bekende kunstschilder S. v, d. Schaar uit Blaricum. Het is een reeks expressieve uitbeeldingen, ge plaatst in een moderne, heldere om geving, betrekking hebbend op ge beurtenissen uit het Oude en Nieu we Testament. Dode Zee-rol Het museum bevat nog veel meer fraaie en waardevolle voorwer pen.. Dit jaar nog is de expositie uitgebreid met een fotokopie van de in Qumraan gevonden Dode Zee-rol, inhoudende de regel der Essenen uit het begin van onze jaartelling, en een afbeelding van de kruik, waarin de rol zich bij de vondst bevond. Ook is er een kaart van Jeruzalem anno 1483 en een pelgrimskaart met heilige plaatsen, waarvan men voor de verkoop een aantal exem plaren uit Israël voor welke jonge staat ook een plaatsje op de tentoonstelling is ingeruimd heeft .laten komen. Op kleurrijke vlakken, perspec tivisch achter elkaar staande, ko men de feiten uit de gewijde ge schiedenis, vaak reëler en minder Voorts is er een uitgebreide collectie „zoet" dan onze katholieke voor- bijbels in verschillende talen, Ame- stellingen, op markante wijze tot rikaanse bijbelse „strips" als „Sjors ons. De ark van Noë in deze van de Rebellenclub", maar óók de omgeving Noach dobbert er op Canisiusvertaling en het „kleinste de woeste baren, waarin het laai- boekje ter wereld", dat het Onze ste leven hulpeloos ondergaat.. Vader in zeven talen bevat en met Even verder zien wij de vertoorn- het blote ook niet te lezen is. On- de Mozes, die hoog boven het dergebracht ook is een groot aantal trouweloze volk, dat om het gou- voorwerpen uit het oude Oosten, den kalf danst, de stenen tafelen zoals Joodse gebedsmantels, kruik- der wet verbrijzelt. U kunt een jes, olielampje, afkomstig van op- ogenblik verwijlen bij de offeren- gravingen en bronzen en kalkstenen de hogepriester Aaron en bij de Hjkbeeldjes. U kunt een beeld krij- zalving van David. Mèt Jonas gen van het gerief en bedrijf, het kunt u uw gedachten laten gaan bouwen en woner van de oosterling over het rampzalige Ninivé, de en u kunt gebogen staan over een stad die in felle kleuren onder maquette van Jerusalem. Jeugdige HOOIGRACHT 54 LEIDEN PRINS BERNHARDSTR. 51 NOORDWIJK (Advertentie) Van der Putten gaat geluidsband afdraaien De technisch hoofdambtenaar van het ministerie van defensie, de heer F. H. van der Putten uit Bitssum zal de geluidsband, waarop hij vorig jaar het bewijs van een poging tot uitlok king van een aanrandingsscene meent te hebben vastgelegd, voor de rijks politie in Oudewater afdraaien. Dit heeft hij gistermiddag besloten na overleg met zijn Amsterdamse raads man, mr. N. J. Geleijnse, die gisteren antwoord heeft ontvangen op zijn brieven betreffende deze zaak van de Rotterdamse officier van justitie, mr. 1. H. van de Roemer. Op 24 april j.l. verzocht mr. Ge leijnse de Rotterdamse officier van justitie hem mede te delen of het on derzoek in de Oudewaterse geën sceneerde aanrandig was afgesloten en zo ja of hij voornemens was een strafvervolging in te stellen dan wel de zaak te seponeren. Naar aanleiding van zijn deze week verzonden rappel ontving mr. Ge leijnse gisteren van mr. van de Roe mer de mededeling, dat hij het van het beluisteren van de geluidsband wil laten afhangen of hij het onder zoek zal laten voortzetten. Als de ge luidsband nadere gezichtspunten op levert, is mr. Van de Roemer daar toe bereid. Hij heeft in zijn antwoord tevens laten weten dat wanneer de heer Van der Putten niet bereid blijkt de geluidsband af te draaien, zijn klacht tegen een functionaris van het ministerie van defensie zal wor den geseponeerd. Hotel bedreigd door duinafslag Ernstig en vol aandacht luisteren de leerlingen (let op de kleding, die de schilder volkomen verantwoord heeft vastgelegd) naar de Berg rede van Christus. druk met hun papyrus, welnu, het Bijbels Museum houdt deze indruk levendig. Achter glas lig gen twee kolossale, verstijfde sprinkhanen op hun ruggetje; u ziet, ook de dames komen hier aan hun trekken. Het Bijbels Museum herbergt beslist geen „oude rommel". Een van de Heeft1 u biologische aanleg, dan doelstellingen is, misverstanden zult u ongetwijfeld genoeg be- rond de H. Schrift weg te nemen en wondering kunnen opbrengen de kennis van de Bijbel te vergro- voor verzamelingen watervlooien ten. Hierin zijn de inrichters van dit en luizen, want werkelijk, ze zijn reformatorisch museum, dat tot ok er. Voor anderen zijn er dan al- tober is geopend van 10-14 uur, be- tijd nog de vele houtsoorten, de halve 's zaterdags, uitstekend ge- kristallen, de ertsen (koning Sa- slaagd. En het zou hun èn ons een lomons mijnen zijn onuitputtelijk) groot genoegen doen als dit prach- en de stenen ,tot smaragden, dia- tige studiemateriaal tot lering en manten en amethysten toe. De stichting strekte van de katholieke Egyptenaren maakten destijds in- medechristenen. Afscheidsconcert van Bernard Drukker De „duinafslag" - het afkalven van het duin, dat ook de onneembare „At- lantikwall" parten speelde, - bedreigt nu een hotel in Cadzand-bad. Steeds dichter nadert een gapende afgrond het hotel; de trap voor de gasten, welke naar het strand voerde is reeds geheel weggeslagen, zodat de eigenaar een noodtrap heeft moeten oprichten. Langs de afgrond is een prikkeldraad versperring gezet, om te voorkomen, dat onbekenden met de situatie een ongeluk krijgen. De eigenaar van het hotel, de heer P. Faas (foto) ziet de toekomst somber in Bernard Drukker, voormalig stadsbeiaardier van Amsterdam, maar een vurig rode hemel met vernie- bezoekers kunnen een keus maken vee] meer bekend als de bespeler van het hammond-orgel in de Amsterdam- tiging gestraft zal worden. uit bouwplaten van tempelonderde- se cinema „Royal", vertrekt op 24 mei per „Willem Ruys" uit Rotterdam len of een tekening van de tempel naar Australië, waar hij zich zal vestigen. Foto: gistermiddag gaf Bernard Drukker een afscheidsconcert op het carillon van de Munttoren in de hoofdstad. Diorama's dwingen tot bezinning werk, dat in 70 door Titus werd verwoest, in kleuren tot leven bren- De diorama's vertellen ons steeds gen. weer iets anders, maar blijven in drukwekkend en dwingen onwille keurig tot bezinnen. En daarom al zijn ze zo'n aantrekkelijk facet van de lessen, die de Bijbel ons geeft en waarvoor de belangstelling goddank verhevigd is. Ook het Nieuwe Tes tament is ruimschoots vertegenwoor digd: o.a. de opdracht van Jesus in de (helaas gotische) tempel, de vlucht naar Egypte een somber, groots tafereel met vluchtende leeu wen op de voorgrond en de storm op het meer van Genesareth, waar de apostelen kennelijk stoere vis sers de Meester over de opge- zwiepte golven zien naderen en de elementen bedwingen. De rijke jon geling, rijk van schoeisel tot de bon te hoofddoek, stelt er Jesus teleur en in de Hof van Gethsemani wacht Christus biddend op de beulsknech ten, die in de verte door de poort binnendringen. rl HET BIJBELS MUSEUM ston den wij, bestormd door vele ge dachten en herinneringen, stil bij de originele Torah, een Joodse gebeds rol. welke in de oorlog door Duitse Jezus en de rijke jongeling, één van de 28 kleurrijke bijbelse diorama's Willemskerk. \7AN DE OPENING van de Sche- veningse pier hebben ze maar een dolle boel gemaakt, vindt u ook niet? U heeft het natuurlijk wel ge lezen en ook u bent uiteraard blij, dat we weer een nationale loop plank hebben. Twintig jaar hebben we het zonder moeten doen en om zo'n juweel als we nu hebben mo gen de bloemetjes wel eens dartel buiten worden gezet. Prins Bern- hard en de 2000 genodigden hebben dapper gepiere-waaid, want er een stevige Hollandse bries, die de „Piermars" van Jurriaan Andries- sen, die in een vrolijke bui gedacht heeft „vooruit, laat ik maar mee doen", een minder feestelijk trekje gaf. Een tijd lang ging alles in stijl voort. De prins werd „verrast" het programma was tevoren geheel uitgestippeld door een zanghulde van een kinderkoor, dat daarna een wolk van ballonnetjes opliet. Aan vele van die apparaten zaten, bui ten bezwaar van 'spiers schatkist, toegangskaartjes 1 vast als attractief element. Op het verste punt van de pier, op het toreneiland, raakte de plechtig heid een beetje in een mallemolen. Wat hier gebeurde was nog niets vergeleken bij het vuurwerk op klaarlichte dag. Hier van ontgaat ons de diepere zin, maar we weten helemaal geen touw vast te knopen aan de verwelkoming van de prins door de „club van hon derd", vissende kunstenaars of ar tistieke vissers, wellk „gebeuren" door duizenden vanaf de wal werd gadegeslagen. Het verslag in de krant gisteren laat ons hieromtrent gewoon maar in de mist. Ziehier waarvan sprake is: een visring (waarschijnlijk met sleu tels) en later een sleutelring met vis. Plotselinge knallen deden de gasten de lucht in kijken. Daar zag men grote stoffen poppen, die statig naar het strand dreven. Tot zover het pier-gebeurem Het lijkt ons een pier toe waar we nog veel pret van kunnen bele ven. Vooralsnog kunnen wij de ex ploitanten aanbevelen een ballet groep van piertjes te engageren en vanzelfsprekend pierementen, flink wat pierementen, en pieremachochels rond de pijlers voor een tochtje over de baren. En dan maar hopen, dat er geen pieromanen komen, zoals 18 jaar geleden, die het feest bederven. EEK. S toerdoenerij zwaar betaald Toen zijn medeleerlingen de 18- jarige Eddy van Loo, van de rijks kweekschool te Doetinchem, vroe gen of hij zou durven springen uit een raam, dat vier meter boven de begane grond lag, antwoordde hij prompt: „Ja, maar dan moet ik er vijf gulden voor krijgen". De vijf gulden was gauw bijeen gezameld en Eddy klom op de ven sterbank. Zijn kameraden zagen, dat het met hun vriend ernst was en poogden hem van zijn sprong te weerhouden. De jongen rukte zich echter'los en viel naar beneden. Hy werd later naar het ziekenhuis ver voerd met een' verbrijzeld been en een gebroken enkel. BERNARD DRUKKER GAF LAATSTE CARILLONCONCERT Met een programma van afscheids liedjes uit de moderne amusements sector (Sag beim Abschied, Helaas het is voorbij, Bloesem van serin gen e.d.) heeft de 51-jarige Amster damse stadsbeiaa^ier Bernard Drukker gistermiddag afscheid geno men van het carillon van de Munt toren, dat hij gedurende anderhalf jaar als eerste Nederlandse lichte muziek-beiaardiers heeft bespeeld. Op 24 mei a.s. vertrekt hy met de „Willem Ruys" uit Rotterdam naar Australië, waar hij in Surfers Para dise (warm vakantieoord op 40 mijl van Brisbane) tezamen met zijn vrouw en drie dochters (een van zes en een tweeling van drie jaar) een nieuw bestaan hoopt te kunnen opbouwen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11