VERPLICHTE „W. A." Met afzonderlijke „pot" voor bezwaarden en eventueel ongedekte risico's Overzicht rechten en plichten GALA-DINER OP OOSTENRIJKSE AMBASSADE GRATIS -JfÊp VRIJDAG 19 MEI 1961 DE LEIDSE COTTRAN PAGINA 7 NA 24 JAAR Eindelijk is het er toch van gekomen: allen die deelnemen aan het ge motoriseerde wegverkeer, moeten zich verzekeren tegen de financiële ge volgen van een ongeluk, dat door hun schuld zou kunnen ontstaan. De studie, die aan de indiening van dit wetsontwerp is voorafgegaan heeft 24 jaar geduurd, 't is dus wel een doorwrocht werkstukWe willen echter onmiddellijk aannemen, dat de samenstelling van deze wet niet gemakkelijk is geweest, want hoe moet gehandeld worden als degene die schade veroorzaakt heeft, onbekend blijft; hoe indien hij, ondanks de ver plichting, niet verzekerd is omdat hij nalatig is gebleven of omdat de maatschappijen hem niet meer wensen te verzekeren? En hoe zal het gaan als iemand niet bij machte is te betalen, als het gaat om een gestolen voer tuig en indien de berijder vrijgesteld is wegens gemoedsbezwaren? De Oostenrijkse president heeft gisteravond een gala-diner aangeboden in de ambassade in Den Haag. Foto: Z.K.H. Prins Bernhard bewondert de witte anjer, die hij aangeboden kreeg van de 7-jarige Eva, dochter van de Oostenrijkse ambassadeur. Prinses Beatrix kijkt vrolijk lachend toe. 'T STAATSBEZOEK AAN NEDERLAND Koningin' Juliana, prins Bernhard, de prinsessen Beatrix en Irene, minis ter-president prof. dr. J. E. de Quay en minister mr. J. Luns waren gister avond gasten van de Oostenrijkse bondspresident dr. Adolf Scharf tijdens een galadiner in de Oostenrijkse ambassade. Bloemen voor de Koninklijke familie Bij aankomst aan de statige patriciërswoning aan de Haagse Koninginne gracht, waar de ambassade gevestigd is, overhandigden de vier dochtertjes van de ambassadeur dr. Afuhs bloemen aan de leden van de Koninklijke familie. De in een rose jurk geklede 13-jarige Viktoria mocht de Koningin bloe men geven. De in het blauw geklede 12-jarige Barbara en de 11-jarige in geel gestoken Gabriela overhandigden boeketten aan de prinsessen. Kleine Eva van 7 jaar, evenals haar oudste zus in een rose jurk, bracht haar bloe menhulde naar prins Bernhard. In de fraai versierde salons van de ambassade gingen de 34 gasten van dr. Scharf daarna aan tafel. Links van de Koningin zaten dr. Scharf, prinses Beatrix en prins Bernhard. Rechts van haar zaten prof. De Quay, prinses Irene en minister Luns. RIJWIELEN A. DE WIT's Handelshuis Oude Vest 111 Telef. 25328 (Advertentie) UITEINDELIJK is de vorm ge vonden van een waarborgfonds, waaruit de benadeelde zijn uitkering kan ontvangen als hij ten minste waar kan maken, dat niemand an ders hem de schade wil of kan ver goeden. De sociale strekking van de wet is: het slachoffer moet in elk geval geholpen worden. Een afzonderlijke „pot" wordt ge vormd voor hen die gemoedsbezwa ren hebben. Dat zijn degenen die geen enkele verzekering wensen. Het ontwerp voorziet in 'a „eigen recht", dat de verzekerde krijgt je gens de verzekeraar. Dat wil zeggen, dat de benadelde zich rechtstreeks kan wenden tot de assurantiemaat schappij en niet de veroorzaker van de schade behoeft aan te spreken. Indien de schuld vaststaat, moet de maatschappij direct betalen aan de benadeelde en niet via haar cliënt. GEEN SPITSVONDIGHEDEN! EEN VERZEKERAAR zal zich niet kunnen beroepen op uitsluitingen en juridische spitsvondigheden (waaronder de beruchte „kleine let tertjes" in de polisvoorwaarden). Wel is het de verzekeraar toegestaan de schade op de verzekerde te ver halen. Lukt dit niet, dan betekent dit een strop voor de maatschappij; voor alles echter moet de maatschap pij het slachtoffer betalen! De verzekeraar zal het zijn, die 'n opgave moet indienen van de verze kering bij het centrale register voor Oostenrijkse president vanmorgen vertrokken Cavalerietrompetters speelden het Oostenrijkse volkslied toen vanmor gen om half elf president dr. Adolf Scharf van Oostenrijk met de Ko ninklijke trein van het Haagse sta tion SS naar Wenen vertrok. De pre sident bracht van dinsdag tot heden een staatsbezoek aan de koninklijke familie. Met snelle hofauto's waren de koningin, de prins, hun hoge gast en het gevolg een kwartier eerder kop en schotel tegen inlevering van vi|f gele kroonkurken van Menken koffiemelk Vraagt Uw melkhandelaar van 'Huis ten Bosch vertrokken, be geleid, door 21 motorrijders van het wapen der Koninklijke Marechaus see. De erewacht bjj Huis ten Bosch was betrokken door manschappen en kapel van de Koninklijke Luchtmacht in ceremonieel tenue. Op het station nam de president afscheid van de kamervoorzitters, de vice-premier, de Nederlandse am bassadeur in Wenen, de hoogse mi litaire bevelhebbers, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland en andere hoogwaardigheidsbekleders. Op het perron werd de erewacht, het wapen van de Koninklijke Mare chaussee en het trompettercorps van de cavalerie in ceremonieel tenue geïnspecteerd. Vervolgens namen de Koningin en de Prins afscheid van het gevolg van de president, waarna de president afscheid nam van de burgemeester van Den Haag, het koninklijk gevolg, mevr. Afuhs, de leden van de am bassadestaf, de consuls-generaal en de consuls. Daarna nam hij op de hem eigen hoffelijke wijze afscheid van de Koningin en de Prins, welk af scheid hartelijk beantwoord werd. MENKEN KOFFIEMELK is ook verkrijgbaar via de afnemers van de Leidse Melkinrichting N.V. DE LANDBOUW (Advertentie) MGR. P. A. MOORS CELEBREERT IN CIRCUS Op 2e Pinksterdag, 11 uur, cele breert mgr. P. A Moors, bisschop van Roermond, de H. Mis in de ma nege van het Duitse circus Williams, dat die dag in Maastricht zijn tour nee door Nederland begint. De preek houdt pater Schoenig SAC, die door de Paus is belast met de zielzorg on der de circusmensen. Een jongens koor o.l.v. pater Laetus OFM ver zorgt de gezangen. De H. Mis is voor eenieder toegankelijk. „Blanke huid en gele commandant Door of namens de Japanse am bassade hier te lande is aan de Ne derlandse regering geen toezegging gedaan, dat de film „Blanke huid en gele commandant" Japan niet zou mogen verlaten. Aldus minister Luns in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Van Dis (SGP.). De heer Luns deelt voorts mee, dat de film niet aan de filmkeu- kieuringscommissie in Nederland is aangeboden. De heer Luns herinnert er tenslotte aan, dat aan de Japanse regering, zowel via de Japanse am bassadeur te Den Haag als via Hr Ms ambassadeur te Tokio, reeds is meegedeeld, dat vertoning van de film in kwestie niet bevorderlijk was voor de Nederlands-Japanse be trekkingen. Bij het bezoek van de Oostenrijkse president Scharf aan Volendam, werd hem door een Volendammer visser T/nT rim ilfnr een model van een vissersscheepje y (yJL£jJ\ 1Jj±J}1o£j aangeboden Er zijn gemotoriseerde voertuigen, waarvan geen kentekenbewijs be hoeft te worden afgegeven, b.v. de bromfietsen, de landbouwtrekkers en de transportwerktuigen. Hiervoor komt t.z.t. ook een bewijs of een codeteken op het voertuig. ƒ50EIGEN RISICO. EEN ZEKER „eigen risico" blijft een erkende clausule. Men heeft ge meend een bedrag van 50.voor rekening te kunnen laten van de verzekerde. Dat is natuurlijk juist, niet alleen uit een oogpunt van ad ministratieve aard, maar ook als sti mulans tot voorzichtigheid. Dit laat ste is vooral van toepassing op de jeugdige branierijder, die er maar op los kart, zelfs al is hij nog geen 16 jaar en die nog maar al te graag gebruik maakt van een bromfiets van een vriendje. Wij zien ze dage lijks op de weg. Anders staat het met de militaire wagens, de dienstauto's enz. De staat der Nederlanden behoeft niet ver zekerd te zijn, omdat zij de meest kapitaalkrachtige onder de wegge bruikers is. Evenwel berusten op haar dezelfde verplichtingen als op een assurantiemaatschappij, dat wil zeggen dat zij evenmin mag trach ten er onderuit te komen, maar dient te betalen als haar schuld vast staat. Ook zal de staat moeten bijdragen aan het waarborgfonds en wel naar verhouding van het aantal in dienst zijnde voertuigen. De verzekeraars, dus de maat schappijen of onderlinge waarborg fondsen, moeten officieel worden toegelaten en zijn verplicht een ze kerheid van 200.000 te storten. Te gen een ministeriële afwijzing staat beroep open bij de Kroon. DE STRAFFEN. HET ONTWERP bevat ook een aantal bestraffingsmogelijkheden en wel op het niet verzekerd zijn maxi maal drie maanden hechtenis of dui zend gulden boete, met een bijko mende straf als intrekking van het rijbewijs voor max. één jaar of bij herhaling voor vijf jaar. Bovendien kan als bijkomende straf een bijdrage van 3000 worden gevorderd, te storten in het waar borgfonds! Deze straffen zijn niet mals en het is te hopen, dat ze zon der aanzien des persoons zullen worden opgelegd. Het komt ons voor, dat op de schouders van de politie een zware last komt te liggen, want zij zal het in eerste instantie toch zijn, die de schuldigen moet ontmaskeren. Van haar moet ook de benadeelde de no dige hulp ontvangen liefst met voort varendheid, want het mag niet zó zijn, dat iemand jaren moet wachten op zijn geld, gelijk b.v. in Soester- berg het geval is, waar de brokken van 1956 heden ten dage nog langs de weg liggen als gevolg van juri dische touwtrekkerij. (Nadruk verboden) J. HOLTSLAG POP VOOR PRESIDENT Twintig dagen voor mishandeling belastinginspecteur De 21-jarige C. T. J. V. uit En schede is gisteren door de politierech ter in Almelo veroordeeld tot twin tig dagen gevangenisstraf, waarvan tien dagen vorwaardelijk, omdat hij op 13 april de heer Ballintijn, hoofd- inpecteur van de rijksbelastingen in Almelo heeft mishandeld. De hoofdinspecteur werd op straat door enkele jongelui uit Enschede aangehouden. Zij vroegen hem of hij „hier iets wist te zitten". De heer Ballintijn begreep de vraag niet en wilde doorlopen. V. heeft hem daar op zo mishandeld, dat het bloed hem over het gezicht stroomde. De offi cier van justitie eiste zes weken ge vangenisstraf waarvan drie voor waardelijk. De jongeman gaat zich dikwijls te buiten aan drankmisbruik en daarom legde de politierechter hem ook een verbod op om café's te bezoeken. Echtpaar bij verkeersongeluk gedood Op het kruispunt Quatrebras in de rijksweg LeeuwardenGroningen is gisteravond een personenauto, die de rijksweg overstak in de richting Dok- kum, gegrepen door een vrachtauto uit Oude-Pekela, die in de richting Groningen reed. De personenauto werd 200 meter meegesleurd en aan de rechterkant van de weg tegen de gevel van een woning geworpen. De beide inzittenden, de 56-jarige landbouwer A. Noordenbos uit Oos- ternijkerk, en zijn echtgenote mevr. J. Noordenbos—TeTpstra, werden bij dit ongeval op slag gedoood. Bij een hevige antobotsing op een kruispunt nabij een der grens overgangen te Venlo zijn gistermid dag de zes inzittenden van twee Gisteren, op de derde dag van zijn staatsiebezoek aan Nederland, heeft de Duitse auto's gewond en naar het president van Oostenrijk, dr. Adolf Scharf, een bezoek gebracht aan Volen- St. Joseph-ziekenhuuis te Venlo dam, waar hij zich inscheepte op het koninklijke jacht „Piet Hein" voor overgebracht. Een der gewonden, de een boottocht naar Lelystad en een bezoek aan dit centrum van „het nieu- Dr. A. Scharf heeft gistermiddag een bezoek gebracht aan de Zuiderzeewerken. Foto: het gezelschap tijdens 66-jarige mevr. Verbeek uit Straelen we land". Foto: enige kinderen boden de hoge bezoeker een pop in Volen- de rondgang in het dieselgemaal „Wortman" in Lelystad. Rechts van president- Scharf, ir. F. L. van der Bom, die (D.) is daar later aan de opgelopen dammer kostuum aan, waarmee president Scharf, getuige deze zonnige foto de bezoeker rondleidde. verkondingen overleden. bijzonder ingenomen was.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7