Weerbericht DE PIER IS OPEN GRATIS m? Voor Rijkspersoneel met 1 juli de vrije zaterdag De lotgevallen van Robinson Crusoë Reacties op Evian De bondsrepubliek Kongo Genève over Laos VRIJDAG 19 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Scheveningen heeft weer zijn pier. Z.K.H. prins Bernhard heeft van morgen om klokslag elf uur een scheepssirene in werking gesteld en met dit doordringende geloei, dat overgenomen werd door de mist hoorn van de Sch. 133, de logger „Harmonie", was de pier geopend. Zeven kinderen trokken vlaggetjes omhoog, die vrolijk in de wind wap perden. Het werd een beetje een carnavalssfeer, toen de ongeveer 2.000 genodigden op de pier waren, want plotseling brandde vuurwerk los en werden allerlei stoffen pop pen hoog de lucht in geschoten. Prins Bernhard was de eerste die, toen de fraaie houten hekken wa ren opengeschoven, de pier opstapte. Het was echt een nationaal gebeu ren, want alle drie de militaire ka pellen, de Koninklijke Militaire Ka pel, de Grenadier jagers en de Ma rinierskapel waren aanwezig. De K.M.K. speelde de speciaal voor deze gelegenheid door Jurriaan Andries- sen gecomponeerde „Scheveningse Piermars". Eindelijk dus, na achttien jaar, heeft Nederland weer zijn pier. Deze maand is het ook zestig jaar geleden dat de oude pier werd geopend. Dat was namélijk op 6 mei 1901. Aan het eind van de rechte weg op de pier, bij de driesprong naar de verschillende eilanden, wachtte de prins een verrassing. Van het kin- der- en amusementseiland af bracht een kinderkoor van een Haagse school hém een zanghulde. Daarna lieten de kinderen duizenden bal lonnetjes op, die in de frisse wind snel wegdreven. Het .grote gezelschap begaf zich hierna naar het verste punt van de kon «n «-hotol 381 meter lange pier: de visring van het toreneiland. Hier, op het dorado voor hengelaars, verwelkomde de „club van honderd", de hengelaars club waarvan vele kunstenaars en kleinkunstartiesten lid zijn, de grins. Het gebeuren werd door duizen den van de boulevard af gadegesla gen. Op het toreneiland werd de prins door de „Club van Honderd" een sleutelring met vis aangeboden. Plot selinge knallen deden de gasten de lucht in kijken. Daar zagen ze grote poppen, die statig naar het strand dreven. In het restaurant werd de prins en het gezelschap vervolgens een dronk aangeboden en met champagne werd geklonken op de toekomst van de pier. Vervolgens werden de prins een luchtfoto en een enig exemplaar van een souvenirboek over Scheveningen en over de pier aangeboden. Ruimere beloning voor commissarissen Werninks Beton In de op 17 dezer gehouden jaar lijkse vergadering van aandeelhou ders van Wernink's Beton- en Aan neming Maatschappij N.V. is het di vidend vastgesteld op 10%. De heer Mr. L. van Nouhuys werd als Com missaris herkozen. Het voornaamste punt der agenda was een voorstel tot verhoging van de beloning van commissarissen, welk voorstel op verzoek van de voorzitter door de directeur, de heer ir. A. Sitsen, werd toegelicht. Deze betoogde, dat de beloning van com missarissen hem sinds vele jaren een doorn in het oog is geweest, om dat zij niet in verhouding staat tot hetgeen commissarissen voor de N.V. doen. Daarom werd vorig jaar een statutenwijziging voorgesteld en aangenomen welke een ruimere be loning toeliet. Dit voorstel nu be helst een vaste gratificatie van 1000 met daaraan vastgekoppeld een bedrag van 500 voor elk pro cent dividend boven het primaire dividend van 5 procent. Dit bete kent, dat de beloning dit jaar 2500 zal bedragen, hetgeen spr. een stap in de goede richting noemde. De vergadering ging zonder enige nog aan toe, dat onmiddellijke invoe- discussie accoord met dit voorstel, ring van de 45-urige werkweek voor QANGETJE 12 TEL. 29006 (Advertentie) Twee uur per week korter werken het overheidspersoneel produktiever. lies, spanningen, prijsstijgingen e.d. Het rijkspersoneel krijgt per 1 juli in het vr«e bedrijfsleven zou kun- nen veroorzaken. de volledige vrije zaterdag. Voor de Volledig VOORSCHOTEN BESCHERMING BURGERBEVOLKING kop en schotel tegen inlevering van vijf gele kroonkurken van Menken koffiemelk Vraagt Uw melkhandëlaar MENKEN KOFFIEMELK is ook verkrijgbaar via de afnemers van de Leidse Melkinrichting N.V. DE LANDBOUW (Advei ten tie). administratieve ambtenaren, die al korter werken dan 45 uren per week, In antw00rd op een vl.aag tijdens wordt dit mogelijk door een werk- de persconferentie verklaarde minis- tijdverschuiving. Voor de werklieden ter Toxopeus nadrukkelijk, dat hij Persoonlijk volledig alle argumenten die smds 1 mei al merendeels 46,5 voor het regeringsbesluit kon onder- unr per week werken - wordt de sclwijven Tevens werd medegedeeld tevens toelichting op de laatste wekelijkse werktijd dan 46 uur, ver- ëLSSflfti,' deel van het siotoefen;ng deeld over vijf werkdagen van negen tigduizend'wérkiiedên^n'rijksdienst an^lSmcherminï^volk^ê^tte unr en twaalf minuten. Pas oP 1 ja- op het ogenblik noglanger dan 45 ^"zUn ^voering6 uiteen, waarom Zoals gebruikelijk houdt de BB afd. Voorschoten elk jaar aan het einde van het winterseizoen een perscon ferentie. De BB geeft dan een over zicht van de stand van zaken en geeft georganiseerd overleg de regering ^ntioneVwaï^ heeft geadviseerd verder te ,„an0n1ru/ lc ^arvQn t nuari 1962 zal de werktijd voor deze groep tot 45 uur worden verkort. duidelijk neen geauviseera veraer ie j- Het ligt voor de hand, dat dezelfde gaan, dan zij nu bereid is te doen, J regeling zal worden ingevoerd voor kan hierdoor uiteraard geen conflict- ""fn het personeel van gemeenten, pro- situatie tussen de regering en de ge- ;g'?e vincies en andere publiekrechtelijke hele commissie ontstaan. De rege- /root A «SoijTn lichamen. Wat er precies in de drie ringsdelegatie in deze commissie is I een groot A-gebied geworden, grote gemeenten gaat gebeuren, is immers afhankelijk van de richtlij- op dit moment nog niet bekend. Mi- nen die de regering haar geeft, nister Toxopeus wilde vrijdagavond slechts meedelen, dat hij de wethou ders van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam ertoe heeft uitgenodigd op zeer korte termijn te bespreken, wat nu in deze 3 gemeenten zal moeten gebeuren. Namens de regering heeft minis ter Toxopeus deze beslissing van het kabinet donderdagavond in een bij eenkomst van de centrale commissie Studentenfilm trok volle zaal in Leidse academie of een groter B-gebied. Voorschoten is nu A-gebied met de bedoeling, dat haar BB potentieel op een groter ge bied kan worden ingezet. Er zullen nu 24-uur-diensten worden ingesteld met een vast bedieningscorps, zoals bij de brandweer en met dat doel voor ogen werden reeds noodwacht- plichtigen opgeroepen en opgeleid. De rol van de blokploeg-nieuwe stijl beperkt zich in het vervolg dan ook tot het geven van voorlichting aan de bevolking in blok of wijk en tij- 200 miljoen meer voor defensie? Het is te verwachten, dat de regering hij de volksvertegen woordiging plannen aanhangig zal maken om het defensie plafond van 1850 miljoen voor 1962 en 1963 met f200 miljoen te verhogen. Deze verhoging is noodzakelijk geworden door 't volledig wegvallen van de Amerikaanse steun. Wil Neder land zijn verplichtingen in de NAVO nakomen, dan zal het aan een verhoging van de de fensieuitgaven niet kunnen ontkomen. Op het departement van Defensie wordt nu nage gaan op welke wijze het weg vallen van de Amerikaanse hulp zo voordelig mogelijk kan worden opgevangen. Het zal nog wel enige tijd duren voor men met deze plannen gereed is. Voor het indienen van de begroting 1962 zijn geen nadere bijzonderheden te verwachten. voor ons onbegrijpelijke besluit". Niet in gevaar ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Santa Ines" (24/5); Australië: ms „Willem Ruys" (22/5); ms „Giessenkerk" (23/5); ss „Orion" (25/5); Brazilië: ms „Eemland" (22/5); Brits Oost-Afri- ka: ss „Gange" (25/5); Canada: ms „Salta" (22/5); ss „Groote Beer" (22/5);; ms „Elise Schulte" (24/5); Chili: ms „Achilles" (24/5); ms „Buchenstein" (25/5); Ned. Antillen ms „Socrates" (23/5); ms „Loch Garth" (25/5); Ned. Nw. Guniea: ms „Seine Lloyd" (24/5); Nieuw-Zee- land: ms „Willem Ruys" (22/5); ms „Port Adelaide" (25/5); Suriname: ms „Marathon" (24/5); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: ms „Oran jefontein" (23/5); ss „Waterman" (24/5). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpaketten ge ven de postkantoren. In diplomatieke kringen in Belgrado verluidt, dat twee gewe zen functionarissen van het Albaan- se ministerie van buitenlandse za ken twee weken geleden terechtge steld zijn wegens spionage voor de Sow jet-Unie. Bij schietoefeningen in de buurt van Barcelona werden woens dag twee politiemannen gedood en veertien gewond als gevolg van het voortijdig ontploffen van een gra naat. Van zes der gewonden is de toestand ernstig, zij het niet levens gevaarlijk. «ui. v.v/411141XCOAV, DE JAARCLUB „Bismillah" voor georganiseerd overleg ter kern het Leidse Studentencorps trok gisr hens een ra®P- Vier man wordt vol nis gebracht van de centrales van. teravond enige honderden genodigi doende geacht. Zij zullen nu geen overheidspersoneel. Over deze be- den naar de vertoning van de kleu- speciaal redders- of EHBO-werk slissing was geen discussie mogelijk, ren-speelfilm „Raven zijn zwart", ^neer d0®n> maar geven aan de Cen- want de kwestie werd niet opnieuw die enige leden in het afgelopen jaar trale P°s^ hun waarnemingen door en in het overleg gebracht. De regering hebben gemaakt. Het gehele gebeu- vraSen zonodig om assistentie, heeft beslist en deze beslissing is de- ren in de filmzaal van de Leidse aca- Burgemeester L. de Kool moest finitief. Wel hebben de centrale or- demie, waar tientallen met 'n staan- mededelen, dat de belangstelling van ganisaties in deze bijeenkomst dui- plaats genoegen moesten nemen, en Publiek teleurstellend gering delijk blijk gegeven van hun teleur- waar openings- en dankwoord ge- "lykt te zyn. Een verheugend ver stelling. Na afloop sprak men zelfs sproken werden, gevolgd door een schijnsel is het echter, ^dat er van de van „ernstige ontstemming over dit receptie, deed ons denken aan een vaf1... lops®1611 n toenemende kleinbeeldfoto in een lijst van de tellrng is waar te nemen. In twee bij drie meter. Het filmpje van I960 rijn 2 padvinders geslaagd voor een half uur stond nl. op het peil ee" BB-cursus. In 196i waren dit 12 van een amateurfilm, die ongetwij- Pahvmders. In 1961 heeft Voorscho- feld op de bijval van ouders, ooms, ,een "egin gemaakt met het ïn- tantes en andere naaste familieleden strueren van noodwachtplichtigen geten groepen nu profiteren, beslist kan bogen, als gezonde vrijetijdsbe- voor de zgn. ABC-dienst Voorlopig niet in gevaar brengen. Zij heeft steding, maar die als speelfilm zich rijn ln voorschoten 8 dienstplichtigen daarom het advies van de Centrale beneden het niveau van kritische be- opgeroepen. Commissie niet willen volgen. Het oordeling bevindt. De jongelui heb- Na de redevoering van de burge- verschil van één uur per week ge- ben een uiterst simpel verhaaltje be- meester gaf de heer B. J. van Santen durende een half jaar lijkt niet groot, dacht en daar een paar honderd me- nog een toelichting op de grote BB- maar in het geheel speelt het volgens ter film op verschoten, die werd aan- oefening, die op het terrein van Huize minister Toxopeus toch wel een he- gevuld met stroken van een kleurige Bijdorp werd gehouden. De heer langrijke rol. De minister voegde hier vacantiefilm uit Spanje Het dilettan- Gerth van Wijk gaf antwoord op de tisme sprak wel het duidelijkst uit gestelde vragen en verklaarde nog de tekst, die als een soort condolean- eens duidelijk, waarom door de re- ce werd uitgesproken/De 8 mm film gering was overgegaan tot reorga- heeft 600 gulden gekost, aldus ver- nisatie van de BB. meldt een toelichtend stencil, en van Op woensdag 17 mei om 20.00 uur elke 10 meter opgenomen film werd werd een grote gezamenlijke slotoe- 4 meter gebruikt. Wat er aan knip- feninggehouden van de B.B. met de sel overbleef hebben de makers ge- E.H.B.O. Verenigingen. Deze slotoe- bruikt voor een grappige montage, fening had als uitgangspunt een die het „binnenkort in dit theater" zwaar bombardement ten Z.O. van moest inleiden. Lichtpuntjes waren Voorschoten op een militair doel met ook de goede opnamen van stieren- o.a. brisant- en fosforbommen. Nog vechters in Spanje en flitsende mon- Zuidelijker een kernexplosie, tage van een studentenfeest, dat ove- in tegenstelling met de grote B.B. rigens met het verhaal weinig van oefeningen van voorgaande jaren, die Gisteravond heeft de raad van de doen heeft. Camera, montage en re- meer langs de openbare weg plaats gemeente Hillegom onder voorzit- gie waren van Frits Boersma, terwijl hadden, werd deze slotoefening op terschap van burgemeester jhr. -mr. de róllen gespeeld werden door Con- een afgesloten terrein gehouden nl. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pan- nie Bogaard (zij kreeg bloemen), op de terreinen van het internaat der nerden vergaderd. De raad besloot Wichert Hoekert en Hans Schneider. Zusters van Huize Bijdorp, zodat de o.a. tot verhoging van de kinderta- De muziek was van Kan Sioe Ling, Voorschotense burgerij er niet vevel rieven van de zweminrichting van Rob Goudzwaard, Jaap Haasbroek van heeft gemerkt, vijf tot vijftien cent. en Rob Kaptein. HILLEGOM Raad van Hillegom stelde paal en perk aan bromuitwassen in de Hoofdstraat Nr. 37. Het gezelschap begaf zich terug naar de grot. Enige zware rotsblokken waren onder het natuur geweld losgeraakt. Indien Robinson niet gevlucht was zou hij er zeker door verpletterd zijn. Met een hefboom gelukte het hem de grot opnieuw vrij te maken. Zijn verblijf was nu tweemaal zo groot als voordien. Het geluk had hem nog steeds niet verlaten, zelfs niet Jacques Coup de Fréjac, directeur van de voorlichtingsdienst in Alge- rië, heeft donderdag verklaard, dat de autoriteiten op grond van bepaal de aanwijzingen vrezen voor demon straties in llgiers op zaterdag, de openingsdag van de vredesbesprekin gen in Evian. Volgens geruchten zullen de Euro peanen mogelijk een staking van 24 uur houden. Er zijn aanwijzingen, die doen vrezen, dat er kleine betogin gen zullen zijn, welke zich tot grote demonstraties zouden kunnen ont wikkelen, aldus Coup de Fréjac. In Algerië zijn donderdagavond vier springstofaanslagen gepleegd, die één dode hebben geëist. Op een plein te Bone werd een handgranaat geworpen, waardoor een tienjarig Europees kind werd gedood en ne gen Europeanen werden gewond. Op standelingen hebben te Castiglione bij Algiers uit een auto een granaat in een koffiehuis geworpen. Twee personen werden gewond. Twee plas tieken bommen in Algiers richtten alleen materiële schade aan. Het Kongolese persbureau heeft ge meld, dat Kongolese leiders op hun conferentie te Coquilhatstad hebben besloten, dat de toekomstige bonds republiek Kongo uit achttien staten zal bestaan. Alle provincies van Kon go zijn verdeeld in verscheidene nieu we staten. Het persbureau heeft de grenzen van deze nieuwe staten niet aangegeven. Waarnemers te Brussel, waar het bericht van het persbureau donder dagavond werd ontvangen, hebben opgemerkt, dat president Tsjombe van Katanga en de Loemoembistische regeringsleider Gizenga niet ge noemd zijn als staatshoofden. Waarnemers te Leopoldstad wezen erop, dat de besluiten van de con ferentie te Coquilhatstad op 't ogen blik alleen maar een theoretische waarde hebben, daar drie van de zes provincies zijn vertegenwoordigd door regeringen in ballingschap. Uit Coquilhatstad is verder verno men, dat Tsjombe donderdag voor 'n raad is geleid, die een onderzoek in stelt naar de dood van Loemoemba. Men bracht Tsjombe over van de villa waar hij gevangen wordt ge houden, naar het gerechtsgebouw te Coquilhatstad. Ieder een stuk Sahara President Bourgniba van Tunesië zei gisteren dat Frankrijk de exploi tatie van de Sahara spoedig zal moe ten reorganiseren, opdat de omrin gende landen hun regelmatig aan deel krijgen. Wij beschouwen de Sahara als een grote binnenzee, zo zei de president op een persconferentie, de omUggen- de staten hebben recht op een aan deel in de exploitatie van de Sahara- olie. Tunis, Algerije en Marokko zijn het er over eens, dat er een systeem moet komen zoals dat wordt toege past in Iran, Irak, en Arabië. Bourguiba erkende dat Frankrijk het pionierswerk in de Sahara heeft verricht. Frankrijk moet met de Afri kaanse landen blijven samenwerken, zowel op financieel als op technisch gebied, verklaarde hij. Van gezaghebbende niet-commu- nistische zijde in Genève is verno men, dat op de conferentie over Laos „een bemoedigende mate van over eenstemming" tussen Oost en West bestaat. Vrijwel alle sprekers heb ben gezegd, dat Laos neutraal moet worden en dat ook de landen, die niet aan de conferentie deelnemen de neutraliteit van Laos moeten eerbie digen. Er bestaan echter nog niet-ge- ringe meningsverschillen, met name wat betreft de organisatie die op de neutraliteit van Laos moet toezien. Voor de eerste maal woonde de Zuid-Vietnamese delegatie de con ferentie bij. De rechtse Laotische af vaardiging blijft de zittingen boy cotten, uit protest tegen de aanwe zigheid van linkse en neutralisti- sche delegaties. De leider van de Indiase delegatie, de minister van defensie Krisjna Menon, sprak zich donderdagmiddag uit voor het Sowjetvoorstel, beslui ten van de internationale controle commissie eenstemmig te laten ne men. (Slechts voor procedurekwes ties zou een enkelvoudige meerder heid voldoende zijn). Menon bepleit te een nauwgezette uitvoering van de akkoorden van 1954, met name handhaving van de internationale controlecommissie in haar huidige vorm. Zoals bekend hebben verte genwoordigers van India, Polen en Canada in de commissie zitting. De conferentie die thans bijeen is moet maatregelen nemen om te voorko men dat de Laotische regering een einde maakt aan de werkzaamheden van de commissie, zoals in 1954 ge schiedde, of dat opnieuw vijandelijk heden uitbreken. Versnipperde politiek Uit Vientiane zijn donderdag af gevaardigden van vier Laotiaanse politieke partijen naar Genève ver trokken, die daar zullen optreden als adviseurs van de delegatie van de rechtse regering van prins Boen Oem. Deze afgevaardigden moeten een tegenwicht vormen tegen de af vaardiging van de linkse Pathet Lao- beweging, die aan de veertienmo- gendheden conferentie over Laos deelneemt. De nationale vergadering in Vien- HELSINKI licht bew. 12 5 STOCKHOLM zw. bew. 16 7 OSLO regen 20 7 KOPENHAGEN geh. bew. 18 9 ABERDEEN regen 12 9 LONDEN geh. bew. 18 7 AMSTERDAM zw. bew. 15 8 BRUSSEL regen 17 5 LUXEMBURG licht bew. 16 7 PARIJS onbew. 20 7 BORDEAUX mist 20 9 GRENOBLE geh. bew. 13 11 NICE half bew. 15 11 BERLIJN half bew. 18 8 FRANKFURT zw. bew. 10 6 MÜNCHEN onbew. 18 3 ZURICH licht bew. 16 6 GENèVE onbew. 15 10 LOCARNO zw. bew. 14 7 WENEN zw. bew. 16 3 INNSBRUCK regenbui 20 8 BELGRADO onbew. 16 5 ROME onweer 23 12 AJACCIO zw. bew. 19 12 MADRID onbew. 23 9 MALLORCA licht bew. 24 12 LISSABON onbew. 27 15 op de gevaarlijkste ogenblikken. Het enige verlies, dat tiane stelt, dat de Pathet Laobewe- ging slechts een klein deel van het hij door het natuurgeweld had geleden, was zijn spin. 0_„0 Robinson dacht maar steeds aan de komende winter, Laotiaanse volk omvat en dat alle die hij ieder ogenblik verwachtte. Maar de winter andere Laotiaanse partijen evenveel kwam niet. 'Wel viel er meer regen, zowel overdag als recht hebben om aan de Geneefse 's nachts. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ONGEVEER DEZELFDE TEMPERATUREN Half tot zwaarbewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige, tijdelijk vrij krachtige wind tus sen west en noord. Ongeveer dezelfde temeraturen als van- Het tveer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. PAUZE Morgen: Vigilie van Pinksteren. GEEN ZONNE-BRIL OP OF LUIKEN DICHT. Naar onze smaak is Pinksteren een van de heerlijkste feesten. Onze smaak is goed, want de Kerlk denkt er ook zo over. Zij begint morgen al met de vóórvreugde en houdt het na Pinksteren 24 zondagen vol met de na-vreugde en dan is het al hartje winter! Maar Pinksteren zelf is een echt zomerfeest, vervuld en over stroomd van de weldoende ziele-ver- warmende zonneschijn van Gods Hei lige Geest. Er zijn mensen, die als de zon schijnt de gordijnen dicht doen of (ook als ze geen zieke ogen hebben) zonnebrillen dragen. Zo kun nen we ook Gods Heilige Geest bui tensluiten of in ons verduisteren. Open dus uw hart. PUZZEL No. 505. Hor. 1. zwemwiek, 3. wiel, 5. bijwoord, 6. lied, 7. voorzetsel, 9. slede, 10. bekende afkorting, 12. bos god, 14. ieder, 15. metaalsoort, 16. aanwijzend voojmaamw., 17, eiken schors, 19. deel van de mast, 21. bank noot (afk.), 22. gebod, 24. stok, 25. nevenschikkend voegwoord, 26. plomp, 27. snoer van een hengel. Vert. 1. dag der week (afk.), 2. ge vangenis, 3. soort van hert, 4. mu zieknoot, 5. gem. in N. Brab., 8. puistje, 9. wijnmaat, 11. hinderen, 13. graafwerktuig, 16. soort hond, 18. af val van stro, 20. verouderd woord voor kwaad, 21. vruchtje, 23. tel woord, 25. voorzetsel. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 504. Hor. 1. hamster, la, 8. Ot, 10. A.D., 12. &en, 14. pa, 15. les, 17. dor, 18. legio, 19. tra, 21. mei, 23. ei, 24. alk, 26. Ne, 27. Ni, 28. leg, 30. garnaal. Vert. 2. al, 3. mas, 4. ton, 5. et, 6. palster, 9. markies, 11. de, 13. engel, ;14.Po, 16. sla, 17. dom, 20. r.i., 22. en, air, 25. kea, 27. na, 29. ga. PUNT conferentie deel te nemen. „De dames van het bureau heb ben zich over u beklaagd, meneer Mulder".

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3