FILMEN IN NIEUWKÓOPSE GARAGE Weerbericht „Kermis in de regen" misdaadfilm met heel gewone mensen Hevige vechtpartij in een Bussumse juwelierszaak DQNPERDAG 18 MEI DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Oplossing No. 511. Horizontaal: 1. krab,4. stek, 7. rag, 8. mees, 9. Alda, 11. stengel, 14. iet, 15. bajonet, 19. Aden, 20. naar, 21. Inn, 22. nipa, 23. eden. Verticaal: 1. kamp. 2. Ares, 3, bas tion, 5. telg, 6. kaal, 9. antennde 10 den, 12 een, 13. rad, 15. baan, 16. jeep, 17. tand, 18. aren. PUNT In het KLM-gebouw in Den Haag is een receptie gehou den ter gelegenheid van het afscheid van de heer I. A. Aler als president-directeur van de luchtvaartmaatscha ppij. Foto: de heer Aler kreeg van een paar stewardessen een hartverwarmende afscheidskus. ,Dat televisiepgogramma is tot nu toe maar vreselijk eentonig, vind je niet makker?" ZOETERWOUDE (H. R.) Bejaarden bezochten Ridderzaal De jaarlijkse uitgaansdag voor de bejaarden van de Hoge Rijndijk is weer een geslaagde dag geworden. Burgemeester Detmers en mevr. Detmers, die voor de eerste maal deze tocht meemaakten, bewogen zich met grote belangstelling onder de vele tochtgenoten. Met twee autobussen en enkele auto's gingen de bejaarden, die bij na allen van huis werden afgehaald, via Voorschoten en Wassenaar naar het Café Restaurant „Drievliet" te Rijswijk, waar de eerste verversingen werden aangeboden. Omstreeks één uur was er de in tocht op het Binnenhof in Den Haag voor een bezoek aan de Ridderzaal. Nadat allen het historische gebouw hadden betreden en op de plaatsen van de ministers en leden van de Raad van Staten hadden plaats ge nomen, werd door de Kamerwachter een duidelijke uiteenzetting gegeven van het ontstaan, de bouw en de restauratie van dit majestieuze ge bouw. Dat de Hoge Rijndijkers niet onverschillig zijn voor de politiek, bleek uit de grote belangstelling voor gen van de Eerste en Tweede Kamer, welke vanaf de publieke tribune enige tijd konden worden gevolgd. Na dit bezoek ging de reis langs mooie Hollandse wegen via Gouda en Oudewater naar het rustpunt „De kleine Betuwe' 'te Haastrecht voor 't gebruiken van de thee met gebak - aangeboden door de H.R.-banketbak- kers. Na dit intermezzo ging de tocht naar het Café-Restaurant „De Gou den Leeuw" waar een warme maal tijd werd geserveerd. Het was weer de 90-jarige W. J. van Beveren, die het Oranje-Comité, namens allen, hartelijk dank bracht voor het vele werk en de prettige dag. VOOR HET PRIESTERJUBILé De parochianen, die de verstrekte planten voor de versiering van de kerk hebben opgekweekt tot een hoogte van 1.25 cm., worden ver zocht deze zaterdagmorgen vóór 11 uur in de St. Janskerk te bezorgen. De uitreiking van de toegangsbe wijzen zal op 2e Pinksterdag niet in het Don Boscohuis, maar in het pa rochiehuis geschieden. Het comité verzoekt voor de fees telijke intocht op zaterdag en ook op de 2e Pinksterdag de vlag uit te ste ken. „Nog één keer die scène Waar is Diels? Laat Diels komen medewerkenden inclusief Jip Ster- _00_ „--.w man, de broer van Otto, die de func- want we gaan v tie van inspecient heeft en voorts Kees Brusse, regisseur van de een rolletje in de film speelt, in het film „Kermis in de regen", zegt het geweer komen. De licht jongens met knapen van koolspitslampen sjou- vriendelyk, maar wel zo dat je kan wen mee Pe scriptgirl zit intussen merken dat hij er nu ook eens een onverstoorbaar op haar stoel en eind aan wil maken. w?cbt> terwijl zij zo nu en dan de tekst en beschrijving van het milieu Het is vijf uur 's middags m controleert, want het is haar taak Nieuwkoop. Van twee uur af was erop toe te zien dat er geen onwaar- schijnlijke veranderingen in twee men al doende met het opnemen.elkaar plaa6ts vinden van een scènetje, dat moet dienen t Buiten de garage staat de gestolen in de nieuwe speelfilm „Kermis m au^0> ^ie v00r de gelegenheid al voor de regen", die in september van dit de helft met een andere kleur is jaar uitkomt. Plaats van handeling: overgespoten, garage van De Rooij in Nieuwkoop Aan de gespannen gezichten kan men zien, dat men eindelijk aan het echte filmen toe is. Joris Diels (rechts) en Guido de Moor. Op de voorgrond Kees Brusse. haal zichtbaar gemaakt. De misdaad wordt gepleegd om een middelgrote Brabantse stad dicht bij de grens. Misdaad in Nederland, zo zeggen de makers, is zelden groots" en juist dat kleine en gewone geeft reliëf. Het bepaalt ook de sfeer van de film, die als er namen moeten worden ge noemd, eerder zal aansluiten op „La Strada" dan op een of andere kei harde misdaadfilm. De regie is in handen van Kees Brusse, zijn vrouw Mieke Verstrae- te maakte het scenario naar een ge geven van Joop v. d. Broke. Medewerkers zijn o.m. Andrea v. Domburg, Ko van Dijk, Mieke Ver- straete, Joris Diels, Guido de Moor en Sacco v. d. Made. „Zegt u er vooral bij dat we zo'n enorme medewerking hebben gekre gen van de heer De Rooy, die ons laat betijen in deze prachtige ruim te. Het laatst wat we horen en zien is: „jongens nog een keer die scène en laten we danKees Brusse in leren jekker loopt weer naar de camera om het voor te doen en de camera, op rail, wordt langzaam naar hem toegereden. Een film ma ken is ook een vak.zonder vrije zaterdag waarschijnlijk. 20 Meisjes wonnen de honderdduizend Twintig atelier-meisjes van de confectiefabriek Gazan N.V. in Schie dam zijn vandaag de koning te rijk. Met elkaar hebben zij in de staats loterij de honderdduizend gewon nen. Een naaister op het atelier, me vrouw Bijl van der Klift had het gelukslot in z'n geheel gekocht bij de heer J. M. Brouwer aan de Benthui- zerstraat in Rotterdam. Het clubje speelde al geruime tijd in de staats loterij mee. Ondanks een begrijpe lijke hoera-stemming, die er sinds de heuglijke mededeling van de heer Erouwer, op het atelier heerst, wordt getracht normaal door te werken. Het geld is in gedachten bijna al op gemaakt.. De winnaressen zijn veel al in de leeftijd van 17 tot 22 jaar en met een hoofdje vol trouw- en andere plannen. Morgen gaan zij het geld in Den Haag halen en eerlijk verdelen. Bij terugkomst op het ate lier zal de chef ongetwijfeld, net als vandaag, „extra muziek opzetten". (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te ■11.15 uur) MINDER ZONNIG Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen noord en noordwest. Over het algemeen iets lagere middagtemperaturen. Het weer in Europa HELSINKI zwaar bew. 13 0 STOCKHOLM half bew. 17 4 OSLO zwaar bew. 21 11 KOPENHAGEN onbew. 15 7 ABERDEEN zwaar bew. 10 7 LONDEN zwaar bew. 17 7 AMSTERDAM onbewolkt 18 6 BRUSSEL onbewolkt 17 8 LUXEMBURG onbewolkt 16 6 PARIJS half bewolkt 19 11 BORDEAUX licht bew. 18 10 GRENOBLE regen 21 11 NICE regen 21 14 FRANKFORT onbewolkt 18 4 ZURICH half bewolkt 16 6 GENEVE regen 19 9 LOCARNO regen 21 19 WENEN zwaar bew. 14 6 BELGRADO half bew. 15 6 ROME licht bew. 25 10 AJACCIO regenbui 22 13 MADRID onbew. 26 12 MALLORCA licht bew. 29 14 LISSABON onbewolkt 24 14 rechts van de wegOnderwerp: een gestolen auto wordt verhandeld. Het is een scènetje van schatten wij Belangrijke bestanddeel van de ar beid aan een film is, dat hebben we gisteren al wel gemerkt, wach ten. Eergisteren is men bijvoorbeeld buiten de garage al de hele dag (Advertentie) twee minuten. Guido de Moor, de doende geweest een scène te filmen, hoofdrolspeler in deze film, moet ™aaFbii s'eeds verlangend naar de hemel keek, smekend om een vanuit de schemering van de garage- zonnetje. Simon van Collem, bekend hal naderbij komen wandelen, hij van de televionistische „Oude draai- doos", kwam ook een kijkje nemen, moet peinzend kijken, op de knop En 'Kees Brusse manipuleerde met van zijn paraplu sabbelen en dan aspirientjes, komt van links Joris Diels, die met een sigarettenstompje tussen zijn tanden het type van de louche han delaar heeft aangenomen; ze begin nen een gesprek. „Werkt u nu hard aan zo'n film?" vroegen we de heer Velleman van Cinecentrum. „Elke dag" zegt hij, „tot een on bepaald uur in de middag of avond. Alleen zondag en op de Pinkster- Buiten op het dak van de tweede- £agen „Kermis in de regen" is 'n speel film over een aantal min of meer gewone mensen, gegroepeerd rond om een misdaad. Deze mensen wor den, veelal ondanks zichzelf, bij deze misdaad betrokken en het raderwerk van gewone alledaagsheden, die daar op invloed hebben wordt in het ver hands handel in auto's aan de pro vinciale weg naar Nieuwkoop staat een bord, dat ook al voor de film bedoeld is: Anton Wasman, auto onderdelen. Het bord op het dak heeft ons misleidt op zoek naar ga rage De Rooy. Een film maken is geen sinecure. Brusse pluist elke scène uit en be trekt zijn spelers in het overleg. Joris Diels komt met nieuwe voor stellen: zouden we niet beteren Kees Brusse geeft aanwijzingen aan dan wordt tegen een uur of vijf be- Guido de Moor. De „klap" wordt ten sloten de stand van. de camera te behoeve van de fotograaf 'n eindje veranderen, ten gevolge waarvan 'n gedraaid. Deze klap wordt voor de andere hoek van de garage moet aanvang van de scène vóór de camera worden leeggeruimd, waarbij alle gehouden. Duitser sloeg met ijzeren staaf In een juwelierszaak in Bussum heeft zich gistermiddag kort voor 't sluitingsuur een hevige vechtpartij afgespeeld tussen een 25-jarige Duit ser F. J. V. uit Osnabrück, van be roep bankwerker en de 36-jarige ju welier P. Kaasschieter. De Duitser is aangehouden, omdat hij vermoede lijk slechte plannen heeft gehad. De Duitser wilde een cadeautje voor zijn moeder kopen, zo zeide hij, en kon ongeveer 200 mark besteden. Hij vroeg hangers, colliers en horlo ges te laten zien. De juwelier vol deed aan dit verzoek en spoedig lag er een verzameling uitgestald. De klant wilde, zo verklaarde de heer Kaasschieter later, nog iets meer zien. Spoedig lag er voor een bedrag van ongeveer 2000 gulden op de vi trine. De klant vroeg hem of aan een bepaald collier een ander han ger gemaakt kon worden. Toen hij hiermee bezig was, kreeg hij plotseling met een ijzeren staaf een stevige klap op zijn hoofd, zo dat hij bloedend gewond werd. Hij bleef overeind en wist de volgende klap af te weren. Er ontstond daar op een vechtpartij, waarbij hij kans zag de ijzeren staaf af te nemen en de Duitser daarmee de volgende klap toe te dienen. Er sneuvelden terloops enige ruiten van de vitrine, zodat de sierad°n over de grond rolden. Ook de Duitser werd ernstig ge wond. Het werd een fikse vechtpar tij. Mevr. Kaasschieter snelde de winkel uit om hulp te roepen, en spoedig was een groot aantal men sen voor de winkel verzameld. De juwelier werd overwinnaar in het gevecht en wist de Duitser bloedend en wel de winkel uit te werken, waar hij door de menigte werd opgevan gen en aan de inmiddels gewaar schuwde politie werd overgegeven. Hij was met vakantie maandag in Nederland gekomen en wilde met Pinksteren weer verdwijnen. In de auto vond men nog een speelgoed pistool. „ARGONAUTISCH AVONTUUR". De Hilversumse padvindersgroep „De Argonouten" die in 1960 de ma nifestatie „Hellas in Hilversum" or ganiseerde, maakte in de zomer van dat jaar een reis naar Griekenland. De mytische, halfhistorische Argo- nauten tocht werd nagevaren. De heer J. Roelof sen, lid van de groep, schreef over deze tocht een boek. Mr. H. Scholle schreef een woord vooraf. De leider van de groep, mr. P. L. Mulle, reikte gisternamiddag in het Goois Museum examplaren uit aan de vertegenwoordiger van de Griekse ambassadeur in Nederland en aan burgemeester J. J. G. Boot van Hil versum. De zaakgelastigde overhan digde mr. Mulle the scout medal of distinguished services. MATROOS VERDRONKEN Tijdens het zeeklaarmaken van 't motorloggerschip VL97 „Prinses Ju liana" van de Doggermaatschappij N.V. De Vlaardingen is vanmorgen de 24-jarige matroos Andries v. Eijk uit Den Haag van de loopplank ge vallen en in de Koningin Wilhelmi- nahaven verdronken. Na ruim een half uur dreggen kon het stoffelijk overschot worden geborgen. De man was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter. HARTVERWARMEND AFSCHEID VOOR IR ALER PAUZE (Morgen: Celestinus V, kluizenaar en paus, t 1296). PAUS OP DE DRAAGSTOEL Iedereen weet, dat paus Johannes XXIII niet graag op de „sedia gesta- toria", de draagstoel zit. Hij laat zich dragen, omdat, zoals Z.H. ver leden jaar toelichtte, alle mensen hem zo goed mogelijk willen zien. De paus doet veel liever „gewoon". Maar een paus kan zich niet onttrekken aan de vele langdurige ceremonieën en plichtplegingen, waarmee zijn ambt in de loop der historie is om ringd. Hij mag dan van zichzelf over tuigd zijn een gewoon mens te zijn (wat hij ook is), voor de katholieke wereld is hij, als opvolger van Pe trus, de zichtbare plaatsvervanger van het onzichtbaar Hoofd der Kerk, Christus (dat hij óók is). In dat ambt wordt een paus ceremoniële hulde gebracht. Of het naar onze Hollandse begrippen niet wat minder kan? Misschien wel. Maar de paus is bisschop van Rome en moet dus met de Italiaanse mentaliteit reke ning houden. PUZZEL No. 504. Horizontaal: 1. knaagdier, 7. muzieknoot, 8. jongensnaam, 10. in het jaar onzes Heren (afk. Latijn), 12. vreemde munt, 14. familielid, 15. onderricht, 17. schraal, 18. ontelbaar, 19. baan voor balspel, 21. maand van het jaar, 23. voedsel, 24. zwemvogel, 26. scheikundig element (afk.), 27. scheikundig element (afk.), 28. land bouwwerktuig, 30. schaaldiertje. Verticaal: 2. teuwoord, 3. ttwaalf gros, van knopen, 4. denkbeeldige in houdsmaat, 5. voegwoord (Fr.), 6. pel grimsstaf, 9. zonnescherm, 11. lid woord, 13. hemelgeest, 14. rivier in" Italië, 16. groente, 17. traag van be grip, 20. rechten inbegrepen (afk.), 22. voegwoord, 24. schijn, voorko men, 25. papegaai in N.-Zeeland, 27. voorzetsel, 29. gebod.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3