ImaGfij; èéy£msTM Mr. H. A. C. Branderhorst besprak bezwaren legen S.E.R. advies nieuwe wettelijke regeling Burgerlijke Stand De Geneefse conferentie over Laos Wilt IJ iets weten? DONDERDAG 18 MEI DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Het statuut der Kamers van Koophandel Hedenmiddag heeft mr. H. A. C. Branderhorst, secretaris van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, in de vergadering van de kamer een causerie gehouden naar aanleiding van het SER-advies, over een nieuwe wettelijke regeling van het instituut der Kamers. Na een kort overzicht van de ge schiedenis der Kamers van Koop handel zette de secretaris in een cau serie een aantal bezwaren uiteen te gen het door de SER uitgebrachte advies. De huidige wet loopt per 1 juni 1963 af. Als voornaamste bezwaren tegen het SER-advies noemde spreker de voorgestelde beperking van haar taak tot de regionale belangen. De basis van de Kamers rust op de on dernemingen van haar district en als zodanig zijn de Kamers zeker regio nale organen. Dit betekent echter niet dat daardoor de vraagstukken, welke de Kamers behandelen, uit sluitend regionaal kunnen worden beperkt. De onderwerpen welke van het bedrijfsleven uit bij de Kamers aan de orde komen hebben vaak be trekking op algemene en landelijke zaken, die verder reiken dan het geografisch bepaalde district. Als voorbeelden noemde spreker: de PTT-tarieven, wegenaanleg, rijtijden, economisch onderwijs, weeldebelas ting en O.B.-tarieven voor bepaalde artikelen. Een tweede bezwaar noemde spre ker het op vele punten voorgesteld toezicht van de SER. Bij de parle mentaire behandeling van de wet op de Kamers van Koophandel in 1950 is uitdrukkelijk naar voren gekomen dat de Kamers een geheel eigen structuur en karakter hebben en als zodanig wezenlijk verschillen van de lichamen der PBO. Het toporgaan der PBO - de SER - is een beleids- lichaam dat toezicht houdt op de PBO-lichamen. De Kamers staan van oudsher onder toezicht van de minis ter van economische zaken. Het mi nisterie van economische zaken is door middel van zijn directoraten middenstand, industrialisatie, orde ningsvraagstukken en economische voorlichting het bij uitstek geschikte en aangewezen orgaan om de aktivi- teiten der Kamers te beoordelen. De SER is daarop niet ingesteld en heeft wat het toezicht betreft steeds te ma ken met de PBO-lichamen die een ander karakter hebben. Deze toch zijn opgebouwd naar branches, heb ben verordenende bevoegdheid en zijn landelijke organisaties. Het overbrengen van het toezicht op de Kamers van de minister van eco nomische zaken naar de SER zou zakelijk een achteruitgang beteke nen en staatsrechtelijk de Kamers in het klimaat van een publiekrech telijke opbouw brengen waar zij naar hun aard niet thuishoren. Tenslotte ontwikkelde spreker be zwaren tegen het voorstel van de SER dat tenminste een kwart der le den van de Kamer tot de werkne mers zou moeten behoren. De mede zeggenschap der werknemers heeft zich met name na de laatste oorlog sterk ontwikkeld. Het komt spreker echter onjuist voor dat deze mede zeggenschap door het vaststellen van een vast percentage werknemers bij de wet wordt opgelegd. De Kamers Geboren: René, z.v. W. H. Guldemond en H. E. Ravensbergen; Catharina Maria, d.v. T. A. Rekelhof en W. G. Zandvliet; Catherina, d.v. H. v. d. Keur en A. C. v. Egmond; Johannes Gerardus, z.v. M. Slierings en S. Monfils; Hans, z.v. C. v. Musscher en A. Selier; Maria Anna Alij- da, d.v. L. de Mooij en A. E. M. v. Rij; Lilian Gerarda, d.v. J. Haasnoot en A. L. W. Naves; Maarten, z.v. E. Raimond en F. L. Bouwman; Ingeborg Maria, d.v. R. C. M. v. Schaik er. P. E. C. Stijgers. Overleden: M. C. Pijnaker, 72 j., man. Leidse Agenda DONDERDAG 18 MEI ARKA. Jaarvergadering, 8 uur, rest. v. d. Heyden. „Honderd jaar Sterrewacht", ten toonstelling in de Leidse Sterre wacht, geopend van 1922 uur. VRIJDAG 19 MEI Gem. Bedrijfstechn. School. Ten toonstelling, in schoolgebouw, 14-16 en 19-21 uur. Emigratie-avond. (Voor ouders en familieleden van geëmigreerden), rest. v. d. Heyden, 8 uur n m. St. Christoffel (Handelsreizigers, etc.), 8 uur n.m., Harmonie. „Honderd jaar Sterrewacht", ten toonstelling in de Leidse Sterre wacht, geopend van 1922 uur. „St. Christoffel". Vergadering in „De Harmonie", aanvang 8 uur n.m.; ook voor dames en introducées. Kynologenclub „Rijnland". Zomer- zorg, 8 uur. ZATERDAG 20 MEI „Honderd jaar Sterrewacht", ten toonstelling in de Leidse Sterre- wach, geopend van 1417 uur. Toneelgroep „Imperium". Schouw burg, 8 uur. ZONDAG 21 MEI „Honderd jaar Sterrewacht", ten toonstelling in de Leidse Sterre wacht, geopend van 1922 uur. MAANDAG 22 MEI „Honderd jaar Sterrewacht", ten toonstelling in de Leidse Sterre wacht, geopend van 1012, van 14 17 en van 19 tot 22 uur. APOTHEKERSDIENSTEN Geopend Apotheek Centraal, Bree- straat 74, tel. 20552. zijn een orgaan van het bedrijfsleven zij rusten op de ondernemingen. De leden der Kamers zijn de vertegen woordigers van dat bedrijfsleven, van die ondernemingen. Wanneer de werknemers met een gefixeerd quo tum in de Kamers zouden komen, zouden zij als een bepaalde belangen groepering worden gezien en erva ren. Anders zou het zijn indien zij in de praktijk als vertegenwoordigers van de ondernemingen zouden wor den gezien en als zodanig mede het beleid van de Kamer dat uitsluitend op economisch gebied ligt, zouden bepalen. Zolang dit niet het geval is, schijnt het onjuist daarop vooruit te lopen en thans in de wet aan de werknemersgroepering als zodanig een grote, vaste plaats te reserveren in een lichaam dat op economisch terrein de ondernemingen van haar district vertegenwoordigt. Damescongregatie „St. Petruskerk" op bezoek bij pastoor Thomas De spontane invitatie van pastoor Thomas bij zijn vertrek is gisteren even spontaan beantwoord. Om half drie vertrokken een 40-tal dames per bus naar Leimuiden. Het werd een middag, zoals men van pastoor Tho mas verwachten kon en die nog lang in de herinnering zal blijven. Men voelde zich al vlug thuis in de ge zellig ingerichte serre, waar thee werd gedronken. Om 4 uur celebreer de kapelaan Vaneman een kort Lof, waarbij het congregatiekoor Holland se en Latijnse liederen zong. Na het Lof werd het gezellig samenzijn voortgezet, waarbij pastoor Thomas ook zo veel mogelijk aanwezig was. Na de boterham kwam „De bekende Toneelclub" op de planken. Alles te beschrijven laat de plaatsruimte niet toe, maar de pret werd uitbundig toen de dames: v. Oudheusden, Ros- dorff en De Greef verschenen als „drie zusters", waarbij mevr. v. Oud- Het gebeurde op een avond om streeks een uur of elf. Toneel van handeling: een station van de Neder landse Spoorwegen. Acteurs: een dame vóór, twee nixende en kles- sende beambten achter het loket van een bepaalde dienstafdeling. Mise en scène: de dame schuift een trein- brief met twee nog niet opgeplakte postzegels mitsgaders vijftien cent voor een treinzegel door het loket en verzoekt de zegels even te willen opplakken. Dialoog: „Nee, dat doen we hier niet, dame U moet die postzegels er zelf opplakken". De dame zag de „formele" redelijkheid van het ver zoek in. Ze nam de brief, die haar door het loket weer werd toegee- schoven, mèt de postzegel van tien en de postzegel van twee, die ze even tevoren uit een automaat had ge draaid, trok een handschoen uit, be vochtigde op de meest elementaire doch tevens meest klassieke wijze de rugzijde van de zegels en plakte die op de bewuste brief. Aldus rechtsgeldig gefrankeerd verscheen de brief weer achter het loket, waar de vijftien centen nog lagen te wach ten. „Zo is het goed, dame", zei de nog steeds nixende en klessende beamb te, want het was bijna middernacht en dus tijd voor een ogenblik ver ademing na een drukke dagtaak. Hij plakte met routinegebaar-zegeltje- o ver-spons je het blauwe treinzegel- tje naast de twee postzegels, schoof het loket dicht en ging verder met nixen en klessen. Nu ja, dat laatste zal dan wel over dienstzaken zijn geweest. Geslaagd aan de Leidse Universi teit voor het kand.ex. Geschiedenis de heren mr. F. Veis te Alkmaar en Th. J. Meijer te Leiden. Namens de Bouw- en Exploita tiemij. Elsrijk te Amstelveen heeft architect Webbers uit Amsterdam aan het Leidse schildersbedrijf W. J. Pasman opdracht gegeven tot het uitvoeren van binnen- en buiten- verfwerken aan 144 woningen te Amstelveen. K.A.V.-toneelgroep gaf geslaagde uitvoering Tweemaal per jaar geven de leden van de stedelijke en de Leonardus- KAV bijna allen acte de presence, en wel bij de moeder-ochtend in ok tober en, zoals ook gisteravond, bij de uitvoering van de KA V-toneel groep in het St. Antonius-clubhuis. Het spel van deze toneelgroep mag dan ook werkelijk gezien worden. In de twaalf jaar van haar bestaan is de groep onder de bezielende leiding van het enige mannelijke lid, regis seur H. Kien jet, er in geslaagd om een goede plaats onder onze ama teur-toneelclubs te veroyeren. De vele kluchtige verwikkelingen waarin de speelsters werden gewik keld in het stuk „Loes weet er raad op", maakten het voor hen niet ge makkelijk. Mevr. v. Kampen was in de rol van Daatje de dienstbode, ver rukkelijk en de oorzaak van talrijke lachsalvo's bij het publiek. Ook me vrouw Rijsbergen, als de visvrouw Kaat Mossel, gaf een goede personi ficatie. Men kon ook bemerken dat de drie debutanten zich goed optrok ken aan het spel van hun meer ge routineerde collega's, waarbij wij ook mevr. Nijssen als Loes beslist niet mogen vergeten. De presidente, mevr. Uphoff-Vis- ser, was deze avond dan ook twee maal opgetogen en wel bij haar ver welkoming over de goede opkomst. Aan het slot over de heerlijke avond, die de toneelgroep de leden had be zorg. Een welverdiend applaus en voor iedere speelster een doos bon bons was de dank van leden en be stuur voor deze kostelijk avond. Bij de opening heeft mevr. Uphoff- Visser nog een lans gebroken voor de Kinderbedevaart naar Lourdes en besprak zij de mogelijkheid om eens een gehandicapt kind van een der leden zo'n Lourdes-reis te bezorgen. De leden beantwoordden dit initia tief demonstratief door 10 pet. der reiskosten bijeen te brengen. Namens de Stichting Assisten tenflat Boerhaave, werd het uitvoe ren van bestratingswerken rondom de assistentenwoonwijk Boerbaave opgedragen aan de firma A. Heet- veld Jr te Leiden. Architect A. van Riet te Oegst- geest, heeft namens P. Nederlof het bouwen van een bungalow aan de Kanaalweg onderhands opgedragen aan de firma J. van Riet te Leiden. Gisteren heeft de heer G. Pieterse het feit herdacht dat hij 25 jaar ge leden in dienst trad bij de n.v. Chr. B. A. Deckers Zn., carosseriefa- brieken te Leiden. De dag werd begonnen met een H. Mis uit dankbaarheid, opgedragen in de parochiekerk van de H. Johan nes' Onthoofding te Zoeterwoude, waarna de jubilaris met zijn echt genote en overige gezinsleden het ontbijt nuttigden ten huize van di recteur Th. C. Deckers. Hierbij was ook de oudste directeur, de heer Ch. B. A. Deckers aanwezig. Nadien volgde een huldiging in de cantine van de fabriek, in bijzijn van het voltallige personeel. Hartelijke woorden werden hier gesproken en verschillende geschenken aangebo den. Het feest werd besloten met een feestelijk diner, waarbij ook de di rectieleden aanzaten. heusden in plaats van met de rozen krans, met mattenklopper en vim bus bewapend was. Het was koste lijk! De tijd vloog om en allen wa ren teleurgesteld toen omstreeks 8 uur de chauffeur van de autobus de serre binnenstapte, ten teken dat het vertrektijd was. Dankbaar en vol daan ten opzichte van pastoor Tho mas, het bestuur en de speelsters, voor al het genotene, vertrok men, nagewuifd door pastoor Thomas, voor wie zijn gezellige pastorie die avond, na alle drukte, wel heerlijk rustig geweest zal zijn. Balleschool Hendriks SINDS VORIG JAAR heeft mevr. Hendricks de jaarlijkse leerlin gen-uitvoering verplaatst van één van de kleinere zalen van Leiden, naar de Schouwburg. Dit betekent een grote verbetering. Op de kleine tonelen van de diverse zalen, die ge bruikt werden, was 't gebrek aan ruimte soms fnuikend, om verder maar niets te zeggen over de slechte geluidsinstallatie waartegen de lera res de strijd moest aanbinden. Ook nu werd gedanst bij muziek via een bandrecorder - wij prefere ren evenwel een levende pianist aan de vleugel. Ook wil het ons voorko men, dat het geprojecteerde geluid meermalen tê zwak was voor de werkers op het toneel, waardoor de rithmiek wel eens wat in het ge drang kwam. Een lijvig programma lag gisteren voor ons, een programma van 'hap jes en snapj es,* dat voor de leidster een vermoeiende geschiedenis was. Maar er was veel ambitie onder de leerlingen. Choreografisch kan op zo'n avond moeilijk vernieuwing vastgesteld worden. Het zijn veelal de traditionele ensembledansen, met hier of daar een variant, en een en kele maal een prestatie, die meer op vallend is. Het openingsstuk was „Narcissus": dat was te Loog gegrepen. Het gaat erom de gevoelens van de muziek visueel te versterken en daarvoor was de soliste te jeugdig. De ensem bles van het jonge volkje waren wel aardig geslaagd. Ook de Tinnen sol daatjes deden nauwgezet hun best. Dan liep er weer eens wat uit de hand bijvoorbeeld in het ensemble van de Patineurs en in de Boeren dansen. Wanneer een solo-danseresje een Valse Lente danst of Clair de Lune mag zij zich niet laten afleiden door een bekende achter de coulissen of in de zaal. Dat schaadt de roman tiek. Hoewel niet origineel, was „Het Circus komt" toch wel een opgewek te vertoning. Na de pauze was er voor veertien leerlingen gelegenheid om in „Die Poppenfee" hun beste beentje voor te zetten en van de diverse solisten prijzen wij bovenal de „Spaanse pop" Tenslotte volgden er nog vier en semble-dansen, alle werkstukken van mevrouw Hendricks. En al moge daarin misschien wel een of ander gefaald hebben, zij maakten althans een spontane en frisse indruk. Aan de kostumering was voortreffelijke zorg besteed. Er was veel applaus in in de goed bezette schouwburg en voor de balletleidster eerbetoon, bloemen en geschenken. J. KORTMANN Oude Leidse kletskoek Bij de school aan de v. d. Werf- straat, de school van de Zusters van Liefde, om het hoekje van de Peli- kaansteeg was een klein snoepwin keltje, zoals in het liedje van mevr. Manna de Wijs-Mouton. Voor een halve cent had je inderdaad een enorme keus. Onder 't glazen deksel van een laag vitrientje lagen de heer lijkheden xiitgestald. Een cent in je kinderhandje betekende een kapitaal. De eerste vrijdag van de maand gingen we klasgewijs naar de zuster- kapel. Onze eerste stap, letterlijk en figuurlijk, op het gladde pad naar de heiligheid! De spiegelgladde kapel- vloer, de typische nonnenlucht, de hemelse gongslag van de klok, de stille zwarte ruggen van de biddende zusters, gaven ons zulk een immens besef van onbereikbare volmaakt heid, dat de moed ons in de schoenen zonk. Het „O salutaris Hostia" zon gen we wel met volle overgave, maar het nam niet weg, dat we met ze nuwgiechels weer opgelucht buiten stonden. Ons broertje of zusje haalden we elke dag plichtsgetrouw af van de bewaarschool. Een somber groot lo kaal met lage banken. Een wacht lijst bestond er toen nog niet, ieder overbelast moedertje kon daar haar kleine afgeven. Er kon immers altijd nog wel opgeschoven worden voor 'n kleutertje van amper 2 of 3 jaar. Met hun bonte mouwschortjes voor, de den ze daar ook hun middagdutje, de kleine kopjes diep gebogen over hun gekruiste armpjes. Je kon dan een speld horen vallen in de propvolle klas. Gezegend het zustertje, dat met eindeloos geduld de kleintjes de hele lange dag bezig hield met matjes vlechten en versjes zingen, ze ver dient een hoge plaats in de hemel. En wat is er van jou geworden, klein ventje, dat meestal in de uiter ste hoek met je rug naar de klas ge knield lag, als straf voor je steeds terugkerende weerspannigheid? Mis schien ben je nu wel professor in de pedagogie, want je wist het immers toen al beter? De weg van school terug liep over de prachtige Hooigracht of als we wilden over de Middelweg, waar schele Mie woonde. Een Leids straat typetje, dat, naar men zeide, haar schamel lijfje bij haar leven al aan de Academie had verkocht. Leiden groeide toen al uit zijn wieg, de meisjesschool werd te klein en 'n nieuw werd gebouwd aan de Haar lemmerstraat. Een met voor die tijd hypermoderne opzet, compleet met centrale verwarming. Ook toen kon de bouwtijd wel eens tegen zitten. Vanaf 1 september PRONONCE voor PETTICOATS voor dames en meisjes, o.m. opblaasbaar. (Advertentie) kwamen elke morgen voor negen de meisjes met hun wit gesteven schort jes, hun zwarte kousenbenen in zwarte hoge vsterschoenen, informe ren of de school al begon. Als dan de portierster meewarig „neen" schud de, stonden de studiekoppen bedroefd en hunkerende te staren naar het nieuwe paleis van wetenschap, maar, wij, die het leren helemaal niet be langrijk vonden, joelden en dansten van plezier. We renden als gekken door het nauwe steegje naar de Apothekers- dijk, bang, dat we misschien nog wel eens teruggeroepen zouden worden. De zeildoeken tassen met de nieuw gekafte boeken werden op een hoop gesmeten, want er was altijd wel iemand met een heerlijk lang spring touw en ook de knikkers kwamen voor de dag, die zaten in de zak, die met twee banden om je middel vast gestrikt was. De mooie gladde al basten knikkers, 16 voor één cent! De hijskrijsers (wat 'n naam!) kon je wel weggooien, dat waren van die nare kalken dingen, die plakten tegen je lippen en hadden geen enkele waarde. De grote grijze stuiters na tuurlijk wel, maar dat was toch meer voor het spel van de jongens. Zo verdiept konden we niet wezen in het spel of we zorgden, dat we op tijd kwamen voor het eten, want on herroepelijk, als we telaat kwamen, vonden we de hond in de pot! OMA R.K. BRIDGECLUB „S.V.A." De uitslag van de voorlaatste avond van de pa ren wedstrijd is als volgt: Groep Zwart: 1. Dames Bik 4 (26); 2. v. Haasteren-Abswoude 4 (23); 3. Mevr. Werter-Bonnet 2 (22); 4. Bik- Middelbeek 2 (19); 5. Veerman-v. d. Ruit 2 (18); 6. v. d. Post-Weber 2 (13); 7. Dieben-v. Wijk C (13); 8. hr. en mevr. Cuppen 2 (9); 9. Jeuster- Winkelmolen 2 (9); 10. hr. en mevr. v. d. Drift 0 (8). Groep rood speelde de eerste avond van de bekerwedstrijd, met de volgende uitslag: 1. Dames Bisschop-v. Woort, 72 p. 2. hr. en mevr. v. Niekerk 70 p. 3. dames Doove-v. Loon 69 p. 4. dames Borsboom-Bouzia 67 p. 5. hr. en me vr. Bernsen 64 p. 6. hr. en mevr. v. Leeuwen 59 p. 7. hr. en mevr. de Ridder 57 p. 8. Brockens-Beikels 46 p. ACCOORD OVER COALITIE IN LAOS De Sowjetmlnister van buitenland se zaken Gromyko heeft woensdag middag op de Geneefse conferentie over de kwestie Laos een ontwerp- verklaring over de neutraliteit van Laos ingediend. Gromyko bracht te vens 'n ontwerpakkoord over de te rugtrekking van buitenlandse troe pen en buitenlands personeel uit Laos ter tafel en stelde o.a. de eis, dat de clausule in het verdrag van de ZO- AVO (Zuidoost-Aziatische Verdrags organisatie), waarin Laos wordt ge noemd als een gebied, dat door het verdrag wordt bestreken, zal worden geannuleerd. Waarnemers in Genève menen, dat het Westen moeilijk kan instemmen met het Russische voorstel, bepaal de clausule's uit het ZOAVO-ver- drag te schrappen. Dit zou namelijk het begin kunnen zijn van een vol ledig opdoeken van de verdragsor ganisatie. Wel zou men de bewuste clausule's kunnen handhaven, maar ze in de praktijk niet toepassen. Een Sowjetvoorstel, de internatio nale controlecommissie eenstemmig beslissingen te laten innemen, is in westelijke kringen evenmin in goe de aarde gevallen. In feite betekent dit de instelling van een veto. GEM AANKONDIGING VERKEER imvjw'j vu 9 a anviiyriivi Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de Falckstraat, de Julianakade en de Bernhardkade met ingang van heden voor de duur der bestratings werkzaamheden aldaar, zijn afge sloten voor het verkeer met alle vortuigen, rij- en trekdieren en vee, in beide richtingen. (Advertentie) Bij het feest van de Leidse Sportstichting Straatdemonstraties zevenhandbal In het kader van het zilveren feest van de Leidse Sportstichting werden gisteravond in de Sumatrasttaat een tweetal straatdemonstraties zeven handbal gegeven, die voornamelijk tot doel hadden aan deze tak van sport wat meer bekendheid te ge ven. Het programma omvatte een wed strijd tussen de junioren en senioren- ploegen van HVL (Leiden) en Olym- pia (Den Haag), waarbij een bevre digend aantal toeschouwers achter eenvolgens twee wel zeer opper machtige Haagse ploegen in deze spectaculaire tak van sport aan het werk heeft gezien. Hoewel de HVL-junioren de score openden, maakte Olympia spoedig gelijk en toen het na 8 minuten 12 werd kwamen de doelpunten met de regelmaat van de klok en kwam HVL er eenvoudig niet meer aan te pas. Ruststand 110 voor Olympia. Na rust iets meer tegenspel van HVL met als resultaat 3 treffers waarna de Olympia-junioren nog even hun superioriteit demonstreerden en de eindstand op 415 brachten. Top scorer was Roy Geurp met zes prachttreffers. Bij de seniorenontmoeting bood HVL aanvankelijk dapper tegenstand en wist tot dTiemaal toe de score in evenwicht te houden tot aan de stand van 33. Toen schakelde Olymapia over op een hoger tempo, met als resultaat dat de rust inging met de stand 48. Na rust ongeveer hetzelfde spel- beeld met zeer snelle overrompelen de aanvallen van het Haagse zeven tal, waartegen HVL veelal geen ver dediging wist te stellen. Eindstand 814 voor de Olympiërs, die voor hun prachtige demonstratie een wel verdiend applaus in ontvangst moch ten nemen. Al met al een zeer geslaagde pro paganda voor de handbalsport. Nederlanders veroordeeld wegens oneerlijke concurrentie Een Nederlandse fabrikant van schoenenmachines en een van zijn technische medewerkers zijn giste ren in Pirmasens in Duitsland we gens oneerlijke concurrentie en huis vredebreuk veroordeeld tot geldboe tes van resp. 50 en 100 Mark, om dat zij, tijdens de schoenenbeurs in Pirmasens, hadden getracht in de nacht heimelijk foto's te maken van moderne schoenenmachines van een Duitse fabrikant. De autoriteiten wilden geen me dedelingen doen over de identiteit van beide personen. Bij hebben toegang tot de tentoon stellingsruimte verkregen onder het voorwendsel, dat zij nog iets uit hun stand moesten halen. Wachtslieden zagen in een van de hallen flitslicht en riepen daarop de twee Nederlanders ter verant woording. Zij waarschuwden ook de politie. De hoofdstad van Australië. Uw vriend heeft gelijk mejuffrouw de hoofdstad van Australië is inderdaad Canberra en niet Melbourne. ACCOORD IN LAOS Inmiddels hebben de drie delega ties op de vredesconferentie te Na Mon in Laos woensdag in beginsel overeenstemming bereikt over de vorming van een coalitieregering. Men werd het ook in principe eens over de vorming van een commissie voor toezicht op de wapenstilstand. Deze zal bestaan uit vertegenwoor digers van de drie groepen de re gering van Vientiane, de Pathet Lao en de voormalige neutralistische re gering van prins Soevanna Phoema. De commissie zal samenwerken met de internationale controlecommissie bij de oplossing van eventuele mili taire geschillen. Vrijdag begint het overleg over de samenstelling van de coalitieregering. De Pathet Lao wenst, dat dit een voorlopige regering zal zijn. Het in Na Mon bereikte akkoord toont aan, dat het rechtse bewind in Vientiane gewonnen is voor 't stand punt van de Pathet Lao. Anderzijds heeft de vertegenwoordiger van de neutralistische prins Soevanna Phoe ma meegedeeld, dat hij, op voorstel van de regering in Vientiane, belast is met de taak de drie prinsen Soevanna Phoema, prins Boen Oem van de rechtse groep en prins Soe- vannoe Vong van de Pathet Lao uit te nodigen voor een ontmoeting te Xiengchoeang. Steek nog eens op zo'n ouderwetse sigaar Een WILLEM U, een BALMORAL, een CARL UPMANN of een echte IMPORT BRAZIEL of HAVANA. Sigarenhandel C. WALENKAMP Prinsessekade 1 Leiden Telef. 21126 Het staatsbezoek President naar de Zuiderzeewerken De derde dag van het staatsbezoek van de Oostenrijkse bondspresident, dr. A. Scharf aan ons land is van ochtend begonnen met een bijna an derhalf uur durende autorit van Den Haag naar Volendam. De route leidde langs een serie landelijke ge meenten in Noord- en Zuidholland, waar vele inwoners zich langs de weg hadden opgesteld om de stoet gade te slaan. Ook reed de president tijdens deze tocht door de Velser tunnel onder het Noordzeekanaal door. In Edam stonden enige honderden kinderen in de straten, allemaal vro lijk zwaaiend met rood-witte vlagge tjes. Om precies kwart voor twaalf arriveerde de president en zyn ge volg in Volendam. Daar werd de ho ge bezoek, ontvangen door de bur gemeester, mr. F. J. J. M. Boelens. Het hele vissersdorp was uiteraard uitglopen om bij de intocht aanwezig te zijn. Dr. Scharf, die zes jaar geleden ook een bezoek aan Volendam heeft gebracht, was kennelijk in zijn schik met de vrolijke ontvangst die hem vanochtend ten deel viel. Kort na twaalf uur begaf de presi dent zich aan boord van de „Piet Hein", waar de directeur-generaal van de rijkswaterstaat, ir. A. G. Ma- rih aan hem werd voorgesteld. De overige leden van het gevolg en van de eredienst embarkeerden op de di rectieboot van waterstaat, de dr. ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler". Dondspresident Scharf nam blaats op het achterdek van de „Piet Hein". Vriendelijk terug wuivend naar de achterblijvers dankte hij Volendam voor het onthaal, dat hem kennelijk bijzonder had getroffen. In Lelystad In de salon van de „Piet Hein" ge bruikte de president 1 et noenmaal, waarna ir. A. G. Maris, directeur- generaal van rijkswaterstaat, zijn ho ge gast in vogelvlucht een en ander vertelde over de droogleggingswerk zaamheden van de voormalige Zui derzee. Daarover kreeg hij trouwens nog meer te horen in het expositie gebouw van de Zuiderzeewerken in het eenzame Lelystad, waar het ge zelschap om kwart voor twee de- barqueerde. De landdrost van het openbaar lichaam van de Zuidelijke IJsselmeerpolders, ir. A. P. Minder- houd, was in het kleine haventje ter begroeting aanwezig. Ook Lelystad bood op deze zonnige dag de Oosten rijkse bondspresident en zijn gevolg een naar de omstandigheden moge lijke. feestelijke ontvangst. Van alle schepen, kranen, barakken en een zame huizen in deze kleine gemeen schap wapperde de nationale drie kleur. Het leek er zelfs op, alsof de hele 300 leden tellende bevolking was uitgelopen, zo druk was het op de kade van de werkhaven, waar en kele tientallen kinderen, zwaaiend met Oostenrijkse vlaggetjes, de Bondspresident een hartelijk welkom bereidden. De uiteenzettingen in het expositiegebouw werden later aan schouwelijk gemaakt tijdens de te rugkeer naar Muiden langs de noor delijke dijk van Zuid-Flevoland, die nog in aanbouw is.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2