S)e £cicbe(Soii^ant MILITAIRE JUNTA WON HET PLEIT IN Z.-K0REA Vanavond uitspraak regering over vijfdaagse SF HET TOPGESPREK KENNEDY-CHROESJTSJEF Men staakt weer in Frankrijk 125,- DONDERDAG 18 MEI 51ste JAARGANG No. 15324 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Directeur: J. F. M. KOENS Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 - Eed. 20015, 25594- Advert. 2 0 82 6 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. nmd., 7,50 p. kw., Franco p.p. ƒ8.-, Adv. 17 et p/mm., Telefoontjes 1,50 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Donderdagochtend bleek in Seoel, De ministers, die huisarrest had dat de militaire junta, die twee da- den, mochten na de kabinetsvergade- gen geleden de macht in Zuid-Korea ring het regeringsgebouw verlaten, aan zich heeft cetrnkken. het nleit 7.W hphhon KlvMrhnsn- hun ViPixrPCMncrs. scrie poiuieKe structuur. gehouden ter gelegenheid van een plechtigheid, die werd gehouden om het welslagen van de militaire staats greep in Zudd-Korea te onderstre pen. In deze toespraak verklaarde luitenant-generaal Tsjang dat de door hem geleide militaire junta vooral het volgende nastreeft: 1. Uitschakeling van de corruptie in het regeringsapparaat. 2- Vestiging van een democrati- aan zich heeft getrokken, het pleit Zij hebben blijkbaar hun bewegings- gewonnen heeft. De afgezette Zuid- vrijheid herkregen. Koreaanse premier or. Tsjang Mion De afgetreden premier deelde na 7e"hJodïn meTde VS en*de heeft zich te omstreeks twaalf uur de vergadering mee, dat de regering ?XrB vriie tanden nauwer'wil aan plaatselijke tijd bij de leiders van de had besloten en bloc af te treden. 7n d Korea zal het Handvest staatsgreep gemeld, en wel - naar wij hopen, zei hij, dat bij de oplos- halen' Z""i-Korea zal het Handvest men zegt - op aanraden van de Ame- sing van de moeilijkheden bloedver- Strijd tegen het communisme. Hij verklaarde verder, dat Zuid der V.N. eerbiedigen en al zijn in- men zegx op aanrauen van ae ame- sing van ae moeinjKneaen Dioeaver- verplichtingen nako- rikanen. Daarop is de Zuidkoreaan- gieten zal worden vermeden en dat ternationaie verpncniingen BORDEN se regering formeel afgetreden. De er krachtiger tegen het communis- premier werd gedwongen naar het me zal worden opgetreden, zodat in- regeringsgebouw te gaan voor 'n spe- ternationaie steun kan worden ver- ciale kabinetsvergadering, waarop 't kregen. besluit tot aftreden viel. De overwinning van de militaire junta bleek ook uit de houding van de pers. De Zuidkoreaanse dagbla- W4 4R^CHT1W11\(ÏS* den brachten vandaag het nieuws rr van de militaire staatsgreep in een opmaak, die hun gehele voorpagina's besloeg. Zij legden er de nadruk op, dat het Zuidkoreaanse leger vere- r\e regering heeft deze week op nig{j achter de leider van de staats- U drieërlei wijze een dringende greep, luitenant-generaal Tsjang Do waarschuwing laten horen ter voor- Joeng, staat. Enkele van deze bla- koming van nog grotere en misschien den hadden "zich woensdag nog voor- onhoudbare spanningen in ons so- zichtig over de militaire staatsgreep ciaal- en financieel-economisch be- uitgelaten. Een woensdagavond door stel. de opperbevelhebber van het Zuid- Het eerste vermanend woord is Koreaanse veldleger, generaal Ham gisteren vergezeld gegaan van een Lim Lee, gedane bekendmaking, vrij drastische maatregel: minister waarin hij steun toezegde aan de Zijlstra heeft als zijn besluit meege- militaire junta, gaf wel de doorslag, deeld de eerder (op voorwaarde!) in De meeste Zuid-Koreanen schijnen het vooruitzicht gestelde belasting- het welslagen van de militaire verlaging niet per 1 juli a.s. te willen staatsgreep thans als een voldongen trale commissie voor georganiseera laten doorgaan, maar hopelijk wél op feit te aanvaarden. overleg in ambtenarenzaken oijeen- een later tijdstip. komien, om van de regering haar Men zal - dunkt ons - de argu- De doeleinden van de junta standpunt te vernemen inzake de menten, die de bewindsman in zijn werktijdverkorting voor het rijks nota aan de Tweede Kamer onder dat Luitenant-generaal Tsjang Do Joeng personeel. Hiertoe is na een verga- besluit heeft geschoven, moeten bil- heeft donderdagochtend in de ont- dering van het Kabinet besloten, lijken, onder het beding, dat de koek vangstzaal van het stadhuis te Seoel, Aangenomen mag worden, dat de voor het concrete ogenblik zóver is dat door vijfhonderd man valscherm- ministerraad gisteren een compro- opgegeten, dat een verdere verdeling troepen werd bewaakt, een toespraak mis heeft gevonden. Of dit compro- Vanavond om acht uur zal de cen- _i in de zilveren rol /,H t |H vaV-N (Advertentie), Laatste hand aan Scheveningse pier Deze ongedwongen foto van dr. Adolf Scharf, de president van Oostenrijk, en H.K.H. prinses Irene, werd gis terochtend in Rotterdam aan de voet van de Euromast gemaakt, nadat de president en zijn charmante bege leidster deze bezienswaardigheid van de Maasstad hadden bezocht. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 mis geheel in overeenstemming is met de wensen van de ambtenaren bonden, moet worden afgewacht. Maar aangenomen mag worden, dat minister Toxopeus, die zich zo met vuur tegen de kabinetsmeeTderheid heeft verzet, denkt een kans te heb ben in de centrale commissie voor georganiseerd overleg tot overeen- steffing te kunnen komen. De inhoud van het compromis was gisteravond in Den Haag niet te krij gen. De ministers en de staatssecreta rissen, die het kabinetsberaad hadden bijgewoond, waren bijna allen op de gala-avond, die ter gelegenheid van het bezoek van de Oostenrijkse pre sident in Den Haag werd gegeven. Wij menen echter te mogen aanne men, dat voor de werklieden, de groep waarvoor nog geen 45-urige werkweek is vastgesteld, in ieder ge val per 1 juli iets zal worden ge daan. Een andere oplossing zou na melijk op onoverkomenlijke bezwa ren bij de organisaties stuiten. En minister Toxopeus zou zeker in een moeilijke positie komen te verkeren, als hij geheel met lege handen voor de centrale commissie zou verschij nen. funest zou kunnen gaan worden. Het was in feite al lang een pu bliek geheim, dat prof. Zijlstra zich zeer grote zorgen maakte over de ontwikkelingstendenzen van de laat ste maanden. Toen zich daar onlangs nog het zo pijlsnelle proces van de verkorte arbeidsweek aan toevoegde, was het wel duidelijk dat de be windsman zijn fiscale sprong niet zou aandurven. Financiële experts van uiteenlopende politieke^ pluimage hebben hem eigenlijk vóór het be kend worden van het negatief besluit al daarin volledig gesteund, zodat men - verwachten we - nu niet al te veel tegenwerpingen te horen zal krijgen. Hoogstens over de juiste mo tivering ervan. In de tweede plaats hebben zowel de minister van Sociale Zaken, dr. van Rooy, als zijn staatssecretaris, de heer Roolvink gisteren in de Eerste Kamer vermanende woorden doen horen. Vooreerst met betrekking tot het loonbeleid, waarvan wij nu de. tweede fase ingaan. De staatssecreta ris heeft daarbij nadrukkelijk ver klaard géén loonstop voor de eerst komende tijd op het oog te hebben, maar als het ware onmiddellijk be neden zulk een rigoureuse maatregel heeft hij wél een ernstige waarschu wing uitgesproken om uitermate voorzichtig te zijn met gevaarlijke loonsverhogingen, die niet uit de produktiviteit zouden kunnen worden betaald. Een soortgelijke waarschuwing plaatste de heer Roolvink óp de weg naar (verdere) verkorting van de arbeidstijd, waarbij hij de wel willende medewerking van het ge hele bedrijfsleven inriep. Als gunstig voorbeeld van werktijdverkorting ligt hier nu sedert enkele dagen het complex nieuwe voorstellen van het bouwbedrijf, waarin voor de reste rende werkweek en dus ten over staan van de op zaterdag te verliezen arbeidsuren pro duktiviteitsbe vorde rende beloften zijn gedaan, die het uiteindelijk resultaat niet ongunstig zullen beïnvloeden. In zijn verwijzing daarnaar heeft de staatsecretaris zon der twijfel bedoeld te zeggen, dat ook andere bedrijfstakken er goed aan doen, willen ze tot inperking van de arbeidstijd overgaan die niet ten koste van de prestatie te laten ko men, maar uit compensaties elders te betalen. De moeilijkheid, die er op het ogenblik ten aanzien van de ambte naren bestaat, loopt hier levensgroot doorheen. Naast de produktiviteits- factor - die daar nog wel is op te vangen, lijkt ons - speelt het voor- beeldgevend effect voor een grote meerderheid van het kabinet een zeer zware rol. Vandaar, dat die meerderheid blijkbaar ook op die weg een waarschuwingsbord wil plaatsen; tegen de zin van minister Toxopeus zelfs een verbodsbord. Misschien slaagt deze er nog in zulk een bord van een ennigszins mild on derschrift te laten voorzien! anders zou de spanning wellicht ten top kunnen stijgen. Op deze nogal wilde zee van het sociale beleid dezer dagen heeft de regering zojuist een scheepje te wa ter gelaten door de SER een proeve van een arbeidsvoorwaarden - ofwel loonwet voor te leggen, die op wat langer termijn de vervanger zou kunnen zijn voor de nu nog steeds wat vreemde verhouding in de loon- bepalingen tussen overheid en be drijfsleven. Men moet - lijkt ons - deze poging om het loonbeleid bij 't tMurgffe8Vtoen/enVetoejSchene Maar Aan de Scheveningse pier, die vrijdag a.s. door Z.K.H. Prins Bernhard ral daarover een volgende keer wat worden geopend, wordt de laatste hand gelegd. Belangstellenden nen nu mcer nog een groot bord met de woorden: Verboden toegang De Parijse vakverenigingen van bus- en metropersoneel hebben be sloten vandaag een staking van 24 Ook om mee te nemen. uur te houden. Zoals gemeld, heb- Advertentie) ben ook de Franse bonden van spoor- - Eintritt Verboten. Datum staat nog niet vast De Amerikaanse onderminister voor buitenlandse zalten, Chester Bowles, heeft woensdag in Washington ver klaard, dat president Kennedy een ontmoeting met premier Chroesj tsjef „in overweging" heeft, doch dat nog geen beslissing is genomen. Voor de senaatscommissie van bui tenlandse zaken zei hij, dat de be slissing bij de president ligt, en dat deze zijn besluit op een door hem geschikt geacht tijdstip zal bekend maken. Diplomatieke kringen in Washing ton menen, dat het voor negen-en- negentig procent zeker is, dat de be sprekingen tussen Kennedy en Chroesjtsjef omstreeks 3 of 5 juni in Wenen zullen beginnen. Zij verwach ten dat Kennedy vandaag na zijn terugkeer uit Canada, een perscon ferentie zal houden of anders vrij dag. Gewoonlijk betrouwbare kringen in Wenen zeiden, dat het honderd procent zeker is, tenminste voorzo ver de Russen betreft, dat Chroesj tsjef voornemens is Kennedy begin juni in Wenen te ontmoeten. De Oostenrijkse autoriteiten heb ben reeds een begin gemaakt met de voorbereidingen voor de bijeenkomst tussen de beide staatslieden. Er wor den meer dan 1.000 journalisten en filmoperateurs in Wenen verwacht, die merendeels in kazernes buiten de stad zullen moeten worden onder gebracht. Premier Chroesjtsjef is vandaag van een reis door Armenië en Geor gië naar Moskou teruggekeerd. KENNEDY OVER DE NAVO De Amerikaanse president Kenne dy heeft woensdag in een toespraak tot het Canadese parlement gezegd, dat de Verenigde Staten bereid zijn, de mogelijkheid te overwegen van de vorming van een zeestrijdmacht met raketten waarvan zowel de eigendom als de beschikking multi lateraal is. De Verenigde Staten zijn bereid regelingen te ontwerpen voor een beheer over Amerikaanse raket wapens, dat voor de andere Navo- landen aanvaardbaar zal zijn. Het militaire machtsevenwicht is in verandering. De strijdkrachten van de Navo werden in het begin opgezet om het hoofd te kunnen bie den aan een grootscheepse conven tionele aanval in een tijd; waarin al leen het Westen kernwapens had. Chileens episcopaat verkoopt bezittingen Het Chileense episcopaat bestu deert op het ogenblik de mogelijk heid alle bezittingen der Kerk in Chili te verkopen, inclusief land en onroerende goederen. Met de op brengst daarvan willen de bisschop pen de wederopbouw van de Èerk financiëren, vooral de oprichting van kerken en scholen. De aardbeving van 1960 heeft de Kerk in Chili een miljardenschade toegebracht aan vernielde scholen, kerken en ande re gebouwen. Thans als het Westen wil voldoen aan. de eisen van de jaren zestig, moet het in twee richtingen werken. In de eerste plaats moet de conven tionele strijdmacht van de Navo drin gend worden versterkt. De Verenig de Staten zijn met het oög hierop bezig maatregelen te nemen ter ver groting van de sterkte en de beweeg lijkheid van hun strijdmachten. Om dezelfde reden zullen de Amerikaan se strijdmachten in Europa blijven. In de tweede plaats moet het vast staan, dat kernwapens ter beschik king blijven staan van het gehele Navo-gebied. Deze wapens dienen te allen tijde onder een strikt en soepel politiek beheer te staan, dat in overeenstemming is met de be hoeften van alle Navo-landen. De Verenigde Staten zullen om hun bedoelingen duidelijk te maken vijf duikboten met Polaris-raketten in het Navo-gebied stationeren, en later nog meer. „Behalve dit over wegen wij de mogelijkheid tenslotte een Navo-zeemacht met raketten te vormen, die in de ware zin van het woord multilateraal is wat de eigen dom en het beheer betreft, indien onze bondgenoten dit wenselijk en uitvoerbaar achten zodra de doelen van de Navo anders dan op het ge bied van de kernwapens zullen zijn bereikt." VEEL GELUK MET UW f 125,- wegpersoneel een staking van 32 uur afgekondigd, die donderdagochtend om 04.00 uur is begonnen. Het werk zal echter bijtijds vrijdagmiddag te 12.00 uur worden hervat om de bewoners van de grote steden in staat te stellen, het Pinksterweek- einde naar buiten te gaan. Behalve de werknemers van het Parijse openbare vervoersbedrijf, zal ook het personeel van de posterijen, de belastingsdienst en zekere onder delen van het openbare onderwijs 24 uur staken. Voorts zou het per soneel van de nationale elektrici- teits- en gasbedrijven worden opge roepen voor een staking van vier Deze acties zijn bedoeld om de looneisen van de werknemers in de openbare en genationaliseerde be drijven kracht bij te zetten. De be trokken vakbonden vinden, dat hun leden steeds ten achter gesteld zijn bij him collega's in het particuliere bedrijfsleven. Zij willen een loons verhoging, die hoger ligt dan de vier procent die de regering de ko mende maanden wil geven. Bij een amfibie-oefening voor het Westduitse eiland Borkum zijn dinsdagavond drie Westduitse mili tairen verdronken. Bij het verladen van pantserwagens gleed een amfi bievoertuig met 21 militairen in de zee en verdween vrijwel onmiddel lijk onder water. Van de inzittenden konden er slechts achttien worden ge red. ZOEKT U EEN gouden ring voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Besluit dadelijk. Deze week behoeft u voor een modieus kostuum - perfektvan snit en afwerking - niet méér te be talen dan f 125,-. Ongelofe lijk, inderdaad, 'n Speciale aanbieding, die alleen deze week geldig is: TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK KOSTUUM Hoogstraat Leiden Dit nummer bestaat uit 20 pagina's Meer bewolking Het hogedrukgebied tussen Schot land en IJsland, dat het weer hier te lande beheerst, nam nog iets in betekenis toe, maar verplaatste zich ook nog langzaam in zuidwestelijke richting. Een van Groenland afkomstige de pressie naderde vanmorgen Noord- Noorwegen. Een bij deze depressie behorende hoevelheid vochtige lucht bewoog zich over de Noordzee naar het zuiden. In deze lucht komt veel bewolking voor, maar ook al hon derden kilometers voor deze lucht uit vormen zich boven de Noordzee wolkenvelden, die vanmorgen de Waddeneilanden bereikten. Aangezien 'n uitbreiding van deze bewolking in zuidelijke richting moet worden verwacht, zal er mor gen meer bewolking zijn dan van daag, hetgeen tot gevolg zal hebben dat de middagtemperaturen lager zullen worden. De fronten, die de vochtige lucht uit het noorden begrenzen, brengen geen regen van enige betekenis. ZON- EN MAANSTANDEN 19 Mei: zon op 04.41; onder 20.32; maan op 08.44; onder Hoogwaterstanden 19 Mei: v.m. 6.15; n.m. 6.39. KORRELTJE Vergeef vaak uw naaste, nooit u- zelf.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1