BLOEMENFREULES EN BLOEMENJOFFERS Boronia spant de kroon in populariteit ^/n hei land der buideldieren BH DE LEIDSE COURANT t Purperen Diuris is de mooiste orchidee Sommige Nederlandse immigranten vonden als bloemenkwekers en bloe- menexporteurs een goed bestaan in Australië. Vooral orchideeën bieden daar te lande goede commerciële kansen. BOEMERANG en wildernis, steentijd- mensen en schapenboeren, grote steden en uitgestrekte woestijnen, cowboys en immi granten, kangaroes en andere buideldie ren het zijn allemaal dingen, waarvan ,men' wel weet, dat ze in Australië te vin den zijn. Maar over de bloemen, over de vele typisch-Australische bloemen, daarover is heel wat minder bekend. Voor mij was het tenminste een openbaring, toen ik in het Vijfde Werelddeel die bloemenpracht met zijn kleurenweelde en zoete geuren ontdekte. Toen ik naar Australië ging, dacht ik, dat de dorre woestenijen daar de in drukwekkendste uiting waren der natuur. Maar Australië's1 bloemenpracht stelde mij op aangename wijze teleur. Mag ik U iets vertellen over deze .teleurstelling'? Boronia EEN der mooiste Australische bloemen, die in veel gebieden van Australië voor komt, is de Boronia. De Boronia is eigenlijk een niet geheel juiste benaming, want er zijn tientallen Boronia-soorten. Zij ver- verschillen wat betreft de kleur en andere uiterlijkheden, doch alle hebben zij een stralende schoonheid en geurige pracht ge meen. De Italiaanse plantkundige uit de achttiende eeuw Francesco Borona leeft voort in de naam der plant. De Boronia bloeit in gulle overvloed aan lage heide- achtige struiken, Eén enkel Boronia-bloem- pje maakt een kamer gedurende twee a drie weken geurig, zó sterk is de heerlijke lucht van die bloem. Boronia is een echte voorjaarsbloeier. Ja, reeds als de winter ten einde neigt, ver schijnen de eerste bloemen. De kleuren van de Boronia variëren van bleek-rose tot kers rood, al is er ook een bruinbloemige soort, de Boronia megastima. De Bruine Boronia is dè rhèest populaire aller Australische bloemen. De bloembladen zijn van een mooie bruine tint aan de buitenkant, terwijl de binnenkant veeleer geelgroen is. In wilde staat vindt men de Bruine Boronia vrijwel uitsluitend ten zuiden van Perth in West-Australië. In andere delen van het land der Buideldieren wordt hij echter veel gekweekt. Geen bloem spreekt zo sterk tot de verbeelding der Australiërs als de Bruine Boronia. Het is voorgekomen, dat ruwe mijnwerkers en geharde schapenboeren met iets van tederheid in hun stem over die bloem spraken, als ik het gesprek Boronia- waarts leidde. De Boronia is een verre nicht van de l Australië's mooiste export. Sydney, de hoofdstad van N.S.-Wales in Austra- lië heeft het beste klimaat voor het kweken van prachtige orchideeën. Een andere orchidee-achtige plant, die in Australië veel voorkomt, is de Rotslelie (Dendrobium speciosum). Vooral ter oost kust vindt men hem. De kleur varieert van wit tot citroengeel. De geur is zoet. De Rotslelie leent zich bijzonder goed om als corsage te worden gedragen. Dit is de re den, dat sommige bloemisten hem kweken. Op zijn mooist en best kan men de Rots lelie zien in de rotsachtige omtrek van een aantal kleine baaien in het zuiden van Nieuw-Zuid-Wales. Daar groeit en bloeit hij namelijk in grote overvloed en in volle pracht. De allermooiste Australische orchidee is naar mijn mening de Purperen Diuris (Di uris punctata), een gracieuze, dubbel- gestaarte bloemenfreule zacht-lila tot don kerpaars van kleur. Een heel enkele maai komt het voor, dat deze bloem-van-zeer- goeden- huize crème-kleurig is. Duizenden en nog eens duizenden van die bloemen zag ik in de lente bloeien op de berghel lingen van Queensland, Victoria, Nieuw- Zuid-Wales en Zuid-Australië. Zelden ont waarde ik groter bloemenpracht. Zelden ook was ik zo ontroerd by de aanblik van even fleurige als statig-sierljjke bloemen- schoonheid. De bewoners van een land als Australië, dat zó rijk is aan wilde orchideeën en dat een zo gunstig klimaat heeft voor die bloe- menaristocraten. hadden en hebben natuur» Gebaarde Groenhoorn, die in alle staten van Australië - behalve in Queensland - gevonden wordt. sinaasappel, de citroen en ander citrus- planten. Niet alleen de Australiërs, ook de Chinezen zijn dol op de Bruine Boronia. Dit komt, omdat de geur van de Bruine Boronia heel veel lijkt op die van de bloem (Chloranthus inconspicuus), die de Chine zen gebruiken om thee te parfumeren. De Australiërs gebruiken een nichtje in de eerste graad van de Boronia in het vee voeder, daar dat .nichtje' een geneesmiddel is tegen ingewandsstoringen van het vee. Als de Boronia bloeit, is de bloem alom te koop in de Australische bloemenwinkels. Toch is de vraag naar Boronia steeds groter dan de aanvoer. Ook in het buitenland zijn Brown Boronia. Van deze plant bestaan 80 variëteiten. Deze vreemde Australische orchidee groeit ge meenlijk op een plaats waar brand is geweest. de ogen opengegaan voor de schoonheid en de geur van Boronia, zodat de plant reeds hier en daar bij voorbeeld in Engeland en de Verenigde Staten wordt gekweekt. Elleboog-orchidee. Een van de merkwaardig- heden in de wereld der orchideeën. Let op de behaarde tong. De plant is maar klein, nog geen twintig centimeter hoog lijk een open oog voor de commerciële mogelijkheden, die de orchidee biedt. In den beginne waren het uitsluitend liefheb bers, -die orchideeën gingen kweken. Kort na hen evenwel gingen ook de beroeps- kwekers het met die bloemen proberen. Nog steeds zijn er immigranten, die niet weten, dat hun nieuwe vaderland een lo» nende orchideeënhandel drijft op Amerika. Per vliegtuig verzenden de bloemenkwekers onder wie ook enige Nieuw-Australiërs van Nederlandse herkomst hun orchi deeën naar Californië, alwaar zij bij de filmdiva's, dollarprinsesjes en ander uit gaande vrouwen een gretig onthaal vinden en een goede prijs. Bloemenjoffers Australië is het klassieke land van de Gomboom of Eucalyptus. Weet U, dat deze ,Boom der dorre Streken' soms prachtige bloesems heeft? Ik wist het niet. Toen toon de een vriend mij een bloeiende Schar laken Gomboom en ik zag een weelderige overvloed van rode bloesem. Het is een typisch-Australische bloem, die tevens de merkwaardigheid vertoont, dat niet de bloembladen, doch de meeldraden rood ge kleurd zijn en dat zij het ,rode effect' van de bloem veroorzaken. Er zijn nog veel meer bloemen in Austra lië. Ik liet er slechts een paar de revue passeren. Een enkel cijfer. Er groeien in het land der Buideldieren 470 soorten or chideeën! Terecht zijn de Australiërs trots op hun bloemenschat, maar misschien zijn zij ook wel eens een klein beetje te enthou siast! Ik kreeg die indruk namelijk, toen men mij een gevlekte lelie vertoonde, een zeer mooi kweekproduct. Inderdaad! Maar ik had een vage herinnering, dat ik die bloem al eens eerder gezien hadin Europa. Intussen, „een klein beetje teveel" doet niets af aan de bloemen schoonheid. En pracht, ik vond ze in Australië, in het Land der Kangaroes. En eerlijk gezegd: De Aus tralische bloemen maakten op mij een die per en blijvende indruk dan die wonderlijke schoonheid en geur zijn toch eigenlijk de belangrijkste dingen als het om en over bloemen gaat. Welnu, bloesemschoonheid en bloemen- spring-in-het-veld's NIVANO - Nadruk verboden) De lange punten van deze bloem geven de orchidee een spin-achtig aanzien. De bloem heet daarom de „gewone spin". j Orchideeën De aristocraten in de wereld der bloemen zijn de orchideeën. Zij zijn in Australië in groten getale vertegenwoordigd. Een zeer mooie, daar in het wild voorkomende or chidee is de Spin-orchidee (Caladenia pa- tersonii), die in de lente in tal van streken van Australië bloeit. De lange, dunne spit sen doen zó sterk denken aan spinnepoten, dat het op enige afstand wel eens moeilijk te zien is, of men met een bloem dan wel met een zeer grote spin te doen heeft. Zelfs een enkele blik op een foto van die orchi dee is al voldoende om de juistheid en de toepasselijkheid van de naam te begrijpen! Elke plant in de regel met een hoogte van bijna veertig centimeter draagt twee of drie grote bloemen. Ze zijn wit of crème van kleur met vlekken, die gewoonlijk kar mozijn, doch ook wel eens rose, geel of geelgroen van tint zijn. Als men die prach tige spinnebloemen, tronende op harige stengels, op een lichte bries ziet wiegen, kan het niet anders of men komt onder de bekoring van de voornaamheid, de schoon heid en de beheerste warmte van die bloemenfreule! BEHALVE bloemenfreules zijn er ook bloemenjoffers in Australië. Zij zijn van eenvoudige huize. Haar geslacht is minder bekend, maar niettemin mogen haar schoon heid en bekoorlijkheid er wezen. Ik denk, bij voorbeeld, aan de Fringe-Myrtle' (Caly- trix Sullivanii), een drie voet hoge struik met' stralend-witte sterbloemen. Deze .bur gerlijke stèrre' leeft in wilde staat in het Grampians District in de Staat Victoria, maar zij verwierf zoveel faairi, dat zij nu ook elders in Australië gekweekt wordt.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 17