ENGELAND ZAL ZOLANG ER Churchill moest in 1944 de apenkolonie redden GIBRALTAR BEHOUDEN APEN OP 'T EILAND ZIJN! Kanonnier moest twintig jaar op de apen passen Engeland zal de belangrijke toegangspoort tot de Middellandse Zee blijven beheersen zolang het eiland Gibraltar in Engelse handen blijft en.zolang er apen op de rotsen van dit eiland blijven leven Inderdaad, apen, want er is een oude overlevering, die zegt, dat de Britten Gi braltar zullen moeten verlaten zodra er geen apen meer op dit eiland zijn Het is de Engelsen er dus veel aan gelegen, dat er apen op Gibraltar blijven en het is tot nu toe slechts eenmaal voorgekomen, dat de belang rijke Engelse bezitting in gevaar dreigde te komen door gebrek aan apen. Dat was in 1944. In dat jaar bracht Sir Winston Churchill een kort bezoek aan Gibraltar en bij die gelegen heid informeerde hij natuurlijk ook naar de apen. De man, die „officieel" met de zorg over de apenkolonie was belast, de kanonnier Wil fred Portlock, moest hem meedelen, dat er nog maar zeven apen overgebleven waren, drie mannetjes en vier vrouwtjes. kers verwacht werden was het leven op Gibraltar allerminst vervelend. Sommige apen waren namelyk apar te „persoonlijkheden". Kanonnier bij voorbeeld. Eens had dit dier zich ver grepen aan de voedselvoorraden en ik gooide een steen tegen de boom, waarin hij gevlucht was teneinde hem duidelijk te maken, dat ik boos was. Ik draaide mij om en liep weg maar nauwelijks had ik een paar pas sen gedaan of ik kreeg een steen in mjjn nek. Het was dezelfde steen, die ik naar zijn boom geworpen had Merkwaardige gewoonten Kanonnier had trouwens nog een andere rare gewoonte. Hij klom soms in mijn kantoortje en greep dan het een of andere boek, waarin hij ijve rig ging bladeren. Als er dan geen plaatjes in het boek stonden, gooide hij het nijdig in een hoek en ging woedend weer weg ONTDEKT GEBIED (iN'/oVAN HET TOTALE AARDOPPERVLAK) DE ONTDEKKING VAIM HET MYSTERIE zeer kieskeurig. Het lijkt mij bij voorbeeld onmogelijk een aap te vergiftigen. Eens probeerde een arts van het militair hospitaal een aap te verdoven door middel van een banaan, waarin morfine verstopt was. Het dier snuffelde aan de ba naan en wierp deze vervolgens naar het hoofd van de dokter. De dok ter stopte de morfine toen in de vorm van een capsule in een ba naan maar de aap peuterde de cap sule er uit, wierp die achteloos weg en peuzelde toen de banaan op! De apen van Gibraltar zijn ook op getreden voor de film en de televisie. Bij het maken van die film hadik eigenlijk de moeilijkste rol want ik moest voortdurend de rots op en af rennen om de apen onder controle te houden. Voor de radio hebben de apen overigens meer interesse. Beluister de ik eens een goed concert dan kon ik er op rekenen ook een aantal apen op bezoek te krijgen om mee te luis- De aarde waarop wy leven is een mysterieus gebied voor de mens, zo geheimzinnig en moeilijk te omvatten dat het tot in onze generatie heeft ge durende voor de mens alle gebieden van de aarde had betreden. En on- Toen Churchill dit vernam fronste hy de wenkbrauwen. „Portlock" zei hy, „ken jij dan niet de legende volgens welke Engeland Gibraltar zal moeten opgeven zodra de apen weg zyn?" Toen Portlock bevestigend antwoordde, zei Churchill: „Zorg er dan ook voor, dat er apen op Gibraltar blijven. Ik zal my van nu af aan persoonlyk met deze kwestie bemoeien Churchill hield woord want een week later landde er op het eiland een groot Amerikaans transportvliegtuig om acht uit Noord-Afrika afkomstige apen af te leveren aan Portlock. En van dat ogenblik af heeft de apenkolonie op Gibraltar zich weer uitgebreid. De Britse positie op Gibraltar was daarmede weer veilig gesteld dank zjj het persoonlyk ingrijpen van Sir Winston Churchill Ook is er eens een officiële klacht van een kolonel binnengekomen over de gedragingen van de apen. Hij werd geplaagd door een troep apen, die zijn fruit stalen, zijn aardappelen uit de grond haalden, zyn pantalon in stukken scheurden en in zijn bed hadden geslapen! Eens hebben de apen een aanval ondernomen op een school. Bij die ge legenheid maakten zij zich meester van de breiwerkjes van de kinderen en verwarden die volledig by een spel. De apen hadden ook een zwak voor bier en eens hebben Amerikaan se soldaten de dieren bier te drinken gegeven. Een van de apen was zo dronken, dat hij by een sprong naar een tak van een boom missprong en neersmakte op de grond. Ik vermoed, dat hy twee takken zag en precies de verkeerde wilde grijpen. In andere opzichten waren de apen teren. Als zij echter via de radi o 'n hond hoorden blaffen, werden ze woe dend omdat zy het beest zelf nergens konden vinden Er behoeft trou wens geen enkele twyfel te bestaan ten aanzien van de intelligentie van apen. Ik heb ze bijvoorbeeld fruit kwekers zien helpen bij het plukken van vruchten maar ik heb ook een aap bezig gezien, die behoedzaam achter een aardappel-potende boer aanliep en voorzichtig alle juist gepote knollen weer opgroef. De man zal er zich later wel over verwonderd heb ben, dat er niets opkwam. Hoewel ik nu nog maar kort weer in Engeland terug ben, loop ik nu toch al weer met de gedachten rond spoe dig weer een bezoek te brengen aan de apen van Gibraltar maar dan als .burger". Apen, die voor Engeland van zo'n grote waarde zyn (Copyright Opera Mundi) danks alle techniek en wetenschap zjjn er nog steeds gebieden waarvan wy maar nauwelyks voldoende weten. Ook ontbreken er van heel wat stre ken nog steeds goede landkaarten of luchtfoto's. Dat de mens slechts heel langzaam de geheimen van de aarde heeft kunnen ontsluieren, bhjkt duide lijk uit onze grafiek. Hierin geven wy een overzicht van de mate waarin de aarde werd ontdekt. Achter de lyn van onze grafiek verbergt zich de onder- zoekingsdrang van de mens, sinds de eerste schepselen, aarzelend hun di recte omgeving verkenden, is deze lyn op onze grafiek omhoog gekropen. Hoe meer er van onze aarde werd ont dekt, des te hoger stijgt de grafische lyn, tot het moment waarop gezegd kan worden dat wij de gehele aarde hebben ontsluierd. Om onze wereld te ontdekken heeft de mens een ontzagwekkende prestatie moeten leveren, waarin geen verschrikking hem bespaard bleef en waarin de mens op zyn beurt geen misdaad heeft bedreven die niet bedreven is. Krygstochten, hebzucht, economi sche noodzaak, wetenschappelyke be langstelling e.d. het zyn allemaal mo tieven die bijgedragen hebben tot de ontdekking van 't land en water op de aarde. Ook het pure toeval heeft soms een handje geholpen. Zo kwam Ca- brai in 1500 per toeval aan de oost kust van Zuid-Amerika terecht hoe wel hy eigenlijk op weg was naar de zuidpunt van Afrika. In de periode van 1500 tot 1600, werd er een enorme vooruitgang ge boekt, bij het ontdekken van onze we reldbol. Zonder twyfel heeft de wens van de heersers van Europa, om het toenmalige handelsmonopolie van de Arabieren te verbreken, een belang- ryke rol by de stroom van ontdekkin gen uit die tyd, gespeeld. Thans kunnen wij zeggen dat prak tisch 100 pet. van al het land en water op aarde, bekend is. Dat er deson danks nog tal van vragen en pro blemen over de aarde blyven bestaan blijkt duidelijk uit de omvang van het afgelopen geofysisch ja r. Voorlopig blijft de aarde dan ook een planeet van de problemen. nmaiiiiniiiimHiiigiiiuiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiirnHiiiiiiiiniiininininiiniiipiBiB In 1956 bezocht prinses Margaret Gibraltar en daarbij kwam zij ook naar de apenkolonie. Op de foto is zij in gezelschap van de goeverneur Sir Harold Redman, majoor C. A. Norton en Wilfred Portlock. Zie hier zijn belevenissen Wilfred Portlock is kortgeleden met pensioen in Engeland teruggekeerd, Dertig jaar diende hy by de Britse marine en van die dertig jaar was hy twintig jaar lang „officieel" door de legerleiding belast niet de zorgen over de merkwaardige apenkolonie op Gi braltar want die apen gaan de hoge Britse legerleiding nog steeds zeer ter harte. In dit artikel vertelt Portlock l\pt een en ander van zijn ervaringen en avonturen met de apen op Gibraltar. Ik heb niets tegen het leger, zegt Portlock. Ik heb ook altijd met ple zier gediend maar eigenlijk heeft men van mij min of meer een halve aap gemaakt... Ik was by de marine ge gaan om wat van de wereld te zien maar alles wat ik er van gezien heb was de rots van Gibraltar en... de apen natuurlyk. Hoe vaak heb ik in de oorlogsjaren bijvoorbeeld niet ge wenst, dat men my overplaatste naar het front, alleen om eindelyk wat ,rust te krijgen. Natuurlyk, ik heb een afwisselend leven gehad en ik kreeg ruimschoots myn deel wat avontuur en romantiek betreft maar 't was toch allemaal an ders dan ik verwacht had. Nu kan ik U weinig over de wereld maar veel over de gedragingen e.d. van apen vertellen Volleerde zakkenrollers Wist U bijvoorbeeld, dat apen wpr- kelyk volleerde zakkenrollers zyn? Ik kan het U verzekeren. Ze beroven je zonder dat je er erg in hebt. Ik heb het een groep toeristen eens laten zien toen zij zich beklaagden, dat de apen handschoenen en vulpennen hadden ge kaapt. Ik maakte de „schatkamer" van de apen open e toen bleken de apen heel wat meer te hebben gerold dan handschoenen en vulpenn. lagen in de „schatkamer" niet min der dan een dozijn ruitenwissers van auto's, een paar fototoestellen, enige colliers, portemonnaies en brillen Eens trok een aap een camera uit handen van een jonge Amerikaanse en drukte by toeval op de sluiter. Toen de film ontwikkeld was, bleek dat het dier een foto had gemaakt, die een goede vakfotograaf geen slecht figuur had doen slaan... Apen zyn ook ware meesters in het openen van damestasjes, waaruit ze poederdozen en lippenstiften graaien. Lippenstift eten zij op met veel smaak Ook lusten ze graag melkchocolade maar ze weigeren gewone bittere cho colade. Kauwgom wantrouwen ze he vig. Eens gaven Amerikaanse solda ten drie apen kauwgom maar ze ge raakten dermate met 't kleverige psul verlegen, dat ze er nooit meer van wilden weten. Evenals olifanten vergeten ook apen zoiets nimmer. In een lentenacht De meeste zorgen baarden mij mees tal hun totaal onverwachte uitstapjes Als Indianen trokken de apen dan op oorlogspad. Kort na de oorlog bijvoor beeld toen een sergeant van de RAF met zyn vrouw de wittebroodsweken doorbracht op Gibraltar. Omdat hun kamer pal tegenover de rots lag en er verder niets tegen over was, lieten zij 's nachts het (liuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiliiliiiniiiiiiliiliililiiininiiiiuiiiliiliiliiiniiiiiiiiiiiiiuiuiuB Ook koningin Elisabeth bezocht de apen tijdens een bezoek aan Gi braltar. De kanonnier Wilfred Portlock raam open staan in de hoop, dat de lichte bries wat frisse lucht in het slaapvertrek zou brengen. Zy hadden echter niet gedacht aan de apen Want uitgerekend in die nacht trok ken zij er, aangevoerd door Alex, een krachtig mannetje, op uit en zij gin gen regelrecht naar het huis, waar de jonggehuwden op dat moment slie pen. Natuurlyk zagen zy onmiddellyk het openstaande venster. Alex wipte op de vensterbank en gluurde naar binnen. Toen alles rustig bleef, glip te hij de kamer binnen en dat was het sein voor de anderen om hun lei der geruisloos te volgen. Wat zich toen verder afspeelde, laat zich begrijpen. De apen trokken voorzichtig de lakens van het bed. De dame werd wakker. Ze ging recht op bed zitten en gilde alsof zij vermoord werd. Onmiddellyk renden de deug nieten, elkaar verdringend, naar het venster en zochten een goed heenko men maar de lakens en gordijnen gris ten zy mee! Buiten begonnen zy daar over onderling ruzie te maken, waar- by de lakens aan repen werden ge scheurd. Op dat ogenblik kwam ik ter plaatse. Ik joeg de apen haastig weg want ik had niet de minste lust na der bij dit avontuur te worden be trokken en verder wist ik drommels goed, dat by het huwelyk •■•an het jonge paar niet de formule „tot de apen ons scheiden" gebezigd was Vorstelijke bezoekers In mei 1954 kwamen koningin Eli sabeth en de graaf van Edinburgh naar de apen kijken maar of ze er nu een voorgevoel van hadden, dat er belangryke personen te verwachten waren of niet, ze waren in elk geval in geen velder of wegen te ontdekken. Voor de zekerheid had ik echter vijf apenbabies in een kooi ingesloten. Toen de auto van de hoge gasten in zicht was liet ik ze los. En zie: toen zij uit de auto stapten was plotseling nagenoeg de hele troep apen com pleet. Ook prins Charles en prinses Anne hebben een bezoek gebracht aan de apen en later ook nog prin ses Margaret. Maar ook als er geen hoge bezoe-

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11