WEEK VAN DE CüFOTO GRAFIE VAN 13 20 MEI Kinderherstellingsoord door bezuiniging gesloten Mgr Jansen in Banneux MAN WAANZINNIG GEWORDEN In het wilde weg met pistool geschoten Politie maakte gebruik van traangasbommen Arbeider viel van grote hoogte Regering bang voor ontbossing Vertellen van sprookjes legde hem geen windeieren De drank in de man.. Ontvangst bij De Quay WOENSDAG 10 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Koningin stelde TV- en FMJStmders in dienst WAARIN UW FOTOHANDE LAAR VOOR TAL VAN VER RASSINGEN ZORGT. U HOORT ER MEER VAN! Het kinderherstellingsoord „Ri vierhuis" in de Steeg zal het komen de seizoen worden gesloten uit be zuinigingsoverwegingen. Dit zei de algemeen voorzitter van het Cen traal Genootschap voor Kinderher stellingsoorden en Gezondheidskolo niën, dr W. J. Lojenga gaf een ope ningsrede op het 59ste gewone jaar lijkse congres, dat gisteren in de Phi- lipsschouwburg in Eindhoven werd gehouden. Dr Lojenga gaf een over- zicht van de huidige situatie van het genootschap, waarbij hij wees op de slechte financiële toestand. De bron nen van inkomsten zijn op het ogen blik beslist onvoldoende, zo merkte hij op. -Uitzending onvoldoende Met de subsidies van de gemeen ten gaat het over het algemeen wat beter. Dit kan helaas niet worden gezegd van de subsidieregeling van het rijk en de provincies. Vaak is het nodig, dat de afdelingen de artsen bij opsporing van patiëntjes remmen, omdat uitzending toch niet mogelijk is. De voorzitter zei hopen, dat de financiële toestand bij de viering van het zestigjarig bestaan van het genootschap reden tot optimisme zal geven. (Advertentie) Gistermiddag heeft H.M. Koningin Juliana in IJsselstein de officiële indienststelling verricht van de televisie- en FM-zenders. Foto: Nadat H.M. de Koningin op een knop had gedrukt verscheen zowel op 't televisietoestel, dat door H.M. werd bediend, als op de overige in de tent aan de voet van de 350 meter hoge zendertoren geplaatste televisietoestellen, het NTS-dia. Rechts prof.mr. L. W. G. Scholten, voorzitter van de raad van be heer van de Nederlandse Omroep Zender Maatschappij N.V., de NOZEMA. Een 36-jarige Amsterdammer, de fotograaf J. V. D., een ongehuw de man, die met zijn 70-jarige moeder een perceel bewoonde in de Andreas Bonnstraat in Amsterdam, heeft gistermiddag in een vlaag van waanzin, vanuit zijn woning met een pistool enige schoten in het wilde weg gelost. Er raakte bij dit incident echter niemand gewondDe man kon, nadat de politie traangasbommen had gebruikt, overmeesterd wor den. Hij is naar het Wïlhelminagasthuis overgebracht. Voort en een rabbijn de man nog „.tot andere gedachten te brengen, maar dat bleek onmogelijk. Welis waar nam hij de telefoon normaal op, maar op hun vragen kregen de hoofdinspecteur en de rabbijn slechts wartaal ten antwoord. Zo zei de man o.a.: „Er is niets meer aan te Uit opmerkingen, die zowel de fotograaf als diens moeder hebben gemaakt, heeft men afgeleid dat de man, die in de oorlogsjaren veel meegemaakt zou hebben, plotseling vele gebeurtenissen uit het verleden weer aan zich voorbij heeft zien gaan en daardoor in een vlaag van waanzin is geraakt. Gevaarlijke situatie doen, alle telexapparaten zijn kapot, alleen Londen werkt nog". Het ad vies om zich met de handen boven het hoofd naar buiten te begeven weigerde hij op te volgen. Traangas Kort na half zes besloot de politie in te grijpen. Onder dekking van karabijnschutters begaven twee agenten zich naar de voor- en ach terzijde van het huis, waarna zij precies tegelijk vier traangasbom men in de woning wierpen. Even la ter kwam de man naar buiten, waar enige agenten hem spoedig over meesterden. Voor alle zekerheid werden hem de boeien omgedaan, maar de man liet zich rustig naai de gereedstaande ziekenauto bren gen. Diep onder de indruk kwam daar na de bejaarde moeder van de man naar buiten. Tijdens het begin van de schietpartij had zij in de woning vertoefd, maar op advies van de bu ren was zij naar een hoger gelegen etage gevlucht. In een politie-auto volgde zij de ziekenwagen, die haar zoon naar het gasthuis bracht. Dodelijk ongeval Omstreeks vier uur gistermiddag is bij de „Compagmie Neérlandaise de l'Azote" te Sluiskil de 40-jarige, uit Geel (België) afkomstige con structie-arbeider S. Smets veronge lukt. S. voerde op de CNA werkzaam heden voor de firma „Fabricon" te Brussel uit. Zittend op een u-balk van een ijzeren trap, bevestigd aan een in aanbouw zijnde constructie- toren in de ureumafdeling, heeft de Belg naar alle wa-rschijnlijkheid het evenwicht verloren. Hij viel van een hoogte van tenminste vijftien meter en was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd. Voor het eerst heeft mgr M. A. Jansen een officieel bezoek aan Banneux gebracht tijdens het Ne derlandse ziekentriduum, dat van 6 tot 9 mei werd gehouden en waar aan een 150 zieken uit alle delen van Nederland hebben deelgeno men. De Bisschop arriveerde zondag om 10 uur in Banneux op de Espla nade, terwijl touringcars uit Duits land, België, Luxemburg en Neder land steeds meer pelgrims aanvoer den. Er zijn zondag zeker een 4000 pel grims in Banneux geweest. Vóór de Pontificale Hoogmis hield mgr Jan sen een preek naar aanleiding van het evangelie van de zondag: „De Vader zelf heeft u lief" en wees de gelovigen op hun goddelijk kind schap, waardoor zij door God be mind worden. Hij schetste ook de plaats van Maria in het geloofsleven en vroeg heel speciaal het gebed van de pelgrims voor het a.s. Con cilie, omdat hier iets groots gaat ge beuren, dat beslissend zal zijn voor de komende eeuwen. De Pontificale Mis werd door dui zenden gelovigen op het grote plein gevolgd, ondei hen bevonden zich zeer veel Nederlandse pelgrims (180 uit het Bisdom Rotterdam ook Leidenaars en 220 uit het Bisdom De officier van Justitie bij de het geld gebleven is, is niet meer na rechtbank te Arnhem, mr. J. van te gaan. IJsendoorn, heeft gistermiddag drie De raadsman mr. D. Siep bestreed jaar gevangenisstraf met aftrek en het standpunt van de officier, dat voorwaardelijke terbeschikkingstel- hier sprake is van een samenraapsel Kort na drie uur kreeg de politie ling van de regering geëist tegen de van verdichtsels. Mr. Siep vroeg pri- van het bureau Linaeusstraat in de 28-jarige ex-autohandelaar H. H., die mair vrijspraak, omdat het bewijs hoofdstad een melding dat de bewo- wordt verdacht van oplichting van niet zou zijn geleverd en subsidiair ner van een benedenhuis in de An- een bejaarde weduwe voor 28.000 clementie wegens verzachtende om- dreas Bonnstraat zijn omgeving on- gulden en van nog enkele andere standigheden. Uitspraak over veer- veilig maakte door het lossen van personen. Volgens de officier zou hij tien dagen. een tweetal pistoolschoten. Onmid- totaal bijna 40.000 gulden door mid- dellijk daarop begaven enige inspecr del van het vertellen van onware teurs zich met ongeveer twintig verhalen hebben geïncasseerd, agenten naar de bewuste woning. Terwijl de politiemannen via enige nabijgelegen huizen naar perceel nr 18 slopen, vuurde de bewoner daar- Duitser, Zuid-Afrikaner in hechtenis Haagse politierechter „Vindt u dat nou een voorbeeld - voor uw gezin als de politie u op- tWeede echter zoefde door een van heid gesteld. Tot de voorwaarden be- brengt en u hier moet terechtstaan, Verdachte is ook betrokken ge weest bij een fraude met huurauto's; hiervoor is hij op 3 juni 1958 door van wederom tweemaal kort achter de rechtbank te Arnhem veroordeeld elkaar .Eén schot ketste af op een tot twee jaar gevangenisstraf. Eind hard voorwerp in de woning, een 1959 werd hij voorwaardelijk in vrij de ramen naar buiten. dat hij onder geen beding zo vroeg de Haagse politierechter aan J. G. K. uit Voorschoten. „En het is Gezien de ernst van de situatie meer in de handel mocht gaan. Niet- riep de politie daarop de hulp in temm begon hij een handeltje in 2de allemaal de schuld van de drank, van de karabijnbrigade die spoedig, hands auto s met van de weduwe zo voegde hij eraan toe. gewapend met traangasbommen ter geleend geld. Evenals vroeger zijn Want K. was lastig geweest m een plaatse was Ook de brandweer en autoverhuurinrichting werd deze Cafe; zo lastig, dat de caféhouder de de G.G. en G.D. waren in de inmid- zaak een bodemloze put. Met telkens politie had opgebeld, dels geheel ontruimde straat aanwe- nieuwe argumenten kreeg hy toch „En dat doet een caféhouder niet zjg_ nieuwe geldbedragen van de weduwe gauw," meende de officier te mogen en andere goedgelovige mensen los. constateren. Wartaal De officier noemde verdachte in Hoe dan ook, de drank had ver zijn requisitoir een gevaar voor de dachte weer parten gespeeld, want Via de telefoon poogden de hoofd- maatschappi hij heeft in Arnhem reeds eerder was daar narigheid inspecteur van politie W. van der talloze slachtoffers gemaakt. Waar door ontstaan. _jOp het politiebureau hadden de moeilijkheden zich voortgezet en de arrestant had toen vernielingen ge pleegd. Verdachte kon een bewijs van de burgemeester overleggen, dat die schade inmiddels is betaald. „En dat was ook een heel bedrag," aldus de rechter. „Dat drinken moet maar eens af gelopen zijn," vond de officier en als stok achter de deur eiste hij, behalve 40 gulden boete of 20 dagen hechte nis, een voorwaardelijke gevange nisstraf van twee weken. „Nogal erg veel," was het oordeel van verdachte. „Nogal erg weinig," stelde de rech ter als zijn opinie. Doch hij veroor deelde niettemin overeenkomstig de eis van de officier. De 26-jarige hulpdrukker A. v. d. B. uit Diemen, die maandag door de Amsterdamse politie is aangehouden, heeft bekend in de afgelopen maan den uit veertig in Amsterdam ge parkeerde auto's goederen te hebben gestolen. De politie vond in zijn wo ning inderdaad een grote hoeveel heid van deze goederen: fototoestel len, kijkers, enz. De man kon worden aangehouden Premier De Quay heeft gisterochtend op zijn kabinet de nieuwe Amerikaan- doordat een handelaar aangifte deed se ambassadeur in ons land, de heer John S. Rice, ontvangen. Bij het ver- bij de politie, dat v. d. B. hem een trek van zijn gast stelde de premier onze fotograaf in de gelegenheid even fototoestel te koop aanbood en hij een plaatje te maken. dit zaakje niet vertrouwde. Haarlem). Wegens de koude volgden de zieken de H. Mis vanuit de over dekte kapel naast de Esplanade. Om 3 uur 's middags celebreerde de Bis schop ook het plechtige Lof, waar onder hij alle zieken zegende met het Allerheiligste. Na de plechtigheid onderhield de Bisschop zich geruime tijd met de zieken. Hij had voor ieder van hen een bemoedigend woord. Na het Lof werd aan mgr Jansen door het diocesaan comité een groot beeld aangeboden van de Maagd der Armen ter plaatsing in een of an dere kerk van zijn bisdom. Leiden was vertegenwoordigd door een tiental pelgrims. Politie regisseert verkeer van Utrecht naar Den Haag De politieverbindingsdienst te Den Haag zal op Hemelvaartsdag proe ven nemen met verkeersleiding op de rijksweg van Utrecht naar Den Haag en Rotterdam, ter voorkoming van moeilijkheden zoals die zich op Tweede Paasdag op die weg hebben voorgedaan. Daartoe zal een onbe mande mobilofoon-installatie te Schoonhoven worden geplaatst, die automatisch ontvangt en utizendt. Vanmorgen is de installatie op de watertoren in Schoonhoven geplaatst en is mobilofooncontact gemaakt De Tweede Kamer heeft zich gis- worden opgelegd, dit ter voorkoming met Bilthoven en Den Haag. Deze teren beziggehouden met een wets- van ontbossing. proef slaagde uitstekend en zal mor- ontwerp dat een aantal nieuwe be- gen worden herhaald. De bedoeling palingen bevat ter bewaring van Minister Marijnen en staatssecre- js> het rij verkeer op drukke dagen bossen en houtopstanden (de Bos- taris Seholten, die het ontwerp moe- zodanig te controleren dat verschil- wet). De regering wil, dat in de toe- ten verdedigen, vonden bij de Ka- lende weggebruikers b.v. vanaf het komst iedere eigenaar die van plan mer steun voor de grote lijnen van verkeersplein Oudenrijn Utrecht in is bossen en houtopstanden te kap- het ontwerp, maar op details was er de richting Vianen worden geleid pen, daarvan melding maakt bij de toch wel verschil van mening. De of via IJsselstein de provinciale weg geëigende instanties. Bij kappen zal meeste adhesie betuigde de socialis- bij Krimpen aan de IJssel kunnen een her-inplantingsplicht kunnen tische afgevaardigde mej. Schilthuis. nemen. Indien deze proef slaagt, zal Deze zou het liefst zien, dat de rege- dezelfde methode ook voor andere 1 ring op korte termijn komt met een wegen worden toegepast. nationaal bosplan. De recreatie is hierbij zeer gebaat. HAAGS JONGETJE OVER Tussen de regering en een aantal LEUNINGBRUG GEWAAID Kamerleden bestaat echter verschil Gistermiddag is de zesjarige Jo- van mening over de bevoegdheden han Taal uit de Ripperdastraat in van de lagere publiekrechtelijke li- Den Haag in het Haagse verversings- pedood. 111 hechtenis chamen. Het wetsontwerp wil de ge- kanaal gevallen. Hij liep over de O meenten de bevoegdheid geven, een leuning van een brug en heeft waar- kapverbod op te leggen voor die bos- schijnlijk door een windruk 't even- Maandag is aan boord van de wal- sen en houtopstanden, welke binnen wicht verloren. De politie heeft an- visvaarder Willem Barendsz, die des hun territoir vallen. Een deel der derhalf uur gedregd, zonder de jon- ochtends in de Rotterdamse haven Kamer wil deze bevoegdheid beper- gen te kunnen vinden. Om kwart van een tocht naar de Zuidelijke ken tot de bebouwde kom. Een an- over zes heeft de heer J. Kooper, die IJszee was teruggekeerd, aangehou- der deel - voornamelijk bestaande met zijn drie zoons in een bootje naar den de 25-jarige Duitse matroos H. uit kvp-afgevaardigden - wil van een het jongetje was gaan zoeken, het H. G. S., die wordt verdacht van kapverbod door de gemeenten eigen- stoffelijk overschot van het knaapje doodslag op of van tware mishande- lijk niets weten. gevonden. ling de dood ten gevolge hebbend van de 39-jarige Zuid-Afrikaner R. t Matthews, m verband hiermee he- Loren heeft zich gehoed v. belangstelling vonden zich maandag eveneens voor O O een onderzoek aan boord de Amster damse officier van justitie mr J. J. Abspoel en de groepscommandant der recherchegroep zeehaven Am sterdam der rijkspolitie te water, adjudant G. H. Dolman. De Duitser, die is ingesloten in het hoofdbureau van politie in Amsterdam, zal voor de rechter-commissaris worden ge leid. Vechtpartij Matthews werd gedood tijdens een vechtpartij tussen hem en de Duit ser op 9 april van dit jaar aan boord van de jager A.M. 7 in de Zuidelijke IJszee, 170 km van Kaapstad, waar de Willem Barendsz, geassisteerd door een aantal jagers, op de wal visvangst was. De bemanning van de A.M. 7 bestond uit vele nationa liteiten. Matthews bleek, zoals vol gens de heer Dolman uit het onder zoek is komen vast te staan, een wrok tegen de Duitser te hebben, hetgeen hij uitte door deze voortdu rend te beledigen en met wurging te dreigen. Op de bewuste dag had S. zich bij de kapitein beklaagd over het feit dat M. hem gedreigd had te zullen doden. Nadien was hij naar zijn hut gegaan,, waarheen M. hem volgde. Hij mishandelde S., schopte en sloeg hem en probeerde hem de keel dicht te knijpen. S., die bijna stikte, nam ten einde raad zijn mes en stak hiermee de Zuid-Afrikaner enige malen in de rug. Deze overleed kort hierna. Sporen van wurging Het stoffelijk overschot en de da der werden aan -boord van de Wil lem Barendsz overgebracht. Daar constateerden twee scheepsartsen dat de Duitser sporen van wurging aan de hals had. Ook had hij kneuzingen opgelopen aan zijn linkerzijde. In verband hiermede moest hij enige dagen in het scheepshospitaal wor den verpleegd. Het stoffelijk over schot van M. werd in Kaapstad be graven. De politie aldaar was echter niet bevoegd stappen tegen de Duit ser te ondernemen omdat het mis drijf buiten de territoriale wateren was gepleegd. De man zal daarom eventueel in Nederland moeten wor den berecht. De verslagene stond be kend als een onaangenaam recalci- Ook de Italiaanse filmster Sophia Loren is aanwezig bij het internationale trant mens, die steeds wilde vech- filmfestival van Cannes. Indien Sophia in het openbaar verschijnt, wordt ten. zij belaagd door bewonderaars en fotografen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7