TUINIER MET PLEZIER! PIECK Waar ieder kind Moeder blij mee kan maken zomerschoentjes van DUSTER 9.95 Met Pinksteren stralend nieuw in Zorgeloze, altijd elegante bonneterie DINSDAG 9 MEI 1961 DE LEID SE COURANT WASSENAAR GEMEENTERAAD: Wat te doen met wachtgebouwtje van de H.T.M.? Maandagavond heeft de Wasse- naarse gemeenteraad onder voorzit terschap van burgemeester mr. W. J. Geertsema een korte agenda behan deld. Bij de ingekomen stukken was een adres van de firma Van der Lee, die in het stationsgebouw van de H.TJVL aan de Lange Kerkdam een winkel exploiteert. Deze winkel was tot voor kort ook op zondagen en betrof. De Hoge Raad heeft echter onlangs de uitspraak gedaan, dat dit soort gelegenheden niet gelijk gesteld kan worden met stationsrestauraties. De firma van der Lee heeft nu de gemeenraad verzocht, het mogelijk te maken, dat de verkoop in het ge bouwtje op de tot nu toe gebruike lijke wijze wordt voortgezet, totdat aan het einde van het jaar de tram lijn zal worden opgeheven. Burgemeester en wethouders had den de raad voorgesteld, dit stuk in hun handen te stellen voor het uit brengen van preadvies. Mr. C. A. van Gorcum (P. v. d. A.) vroeg het college met deze zaak spoed te betrachten, aangezien de betrok kene in een moeilijk parket zit. Bo vendien vroeg spr. het college te willen bevorderen, dat ook na de op- JUISTE PLANTDIEPTE WATERPLANTEN Een beplanting in de vijver verhoogt de aantrekke lijkheid, bovendien geven de waterplanten voedsel aan de vissen, rechtstreeks of via kleine waterdiertjes - het plankton - en ze zorgen, dat er voldoende zuurstof in de vijver voorkomen, het water moet voldoende zicht baar blijven, pas daarom op voor snelgroeiende of voortwoekerende planten. Ligt de vijver tussen de vaste planten of bloemen, dan sluit zijn beplanting bij deze omgeving aan in een gazon plaatsen we langs de vijverrand enkele planten die het water aangeven. De beste tijd voor het planten van waterplanten is mei-juni, als het water warm genoeg is. Echte waterplanten: waterpest, los zwevend in het water, sterkgroeiend, dichtbebladerde takjes, goede waterreiniger, kikkerbeet, drijvend op het water, kleine ronde blaad jes als van een waterlelie met een kleine gele bloem, waterlelie, in de bodem wortelend, bladeren drijvend, sterkgroeiende soorten 0,51,5 meter waterdiepte, bloemen wit, geel of rood; zwakgroeiende soorten voor kleine vijvers, waterdiepte 0,3—0,6 meter, bloe men in vele kleuren. Oeverplanten: zwanenbloem, waterdiepte tot 0,3 meter, driekantige bladeren en bloemschermen met rose .bloemen. kleine lisdodde, waterdiepte 0,21,00 meter, sierlijke rietachtige plant, met op sigaren lijkende bruine kolven. pijlkruid, waterdiepte tot 0,5 meter, mooi, pijlvormig blad en witte bloemen, kalmoes, waterdiepte tot 0,3 meter, rietachtig gewas met gele. eetbare wortelstokken, gele lis, waterdiepte tot 0,3 meter, gele irissoort. Moerasplanten: waterklaver, tot 20 cm hoog wordende, drietallige bla deren, witte bloemen, slangenwortel, op aaronskelk lijkende witte bloemen, dotterbloem, bekende voorjaarsplant met gele bloemen. In de vijver kan men aan de kant of in het midden plantbakken metselen, die met grond worden gevuld. Waterlelies worden in een mand gezet, die gevuld is met graszodengrond en oude mest. De plant wordt met omgebogen ijzerdraad vastgezet en de grond afgedekt met 35 cm grind. De mand wordt met stenen be zwaard in de vijver geplaatst, is de vijver te diep dan komt hij op stenen te staan. Bij natuurlijke vijvers kunnen we de oeverplanten kweken in een strook van opeengestapelde turven, die iets boven het water uitsteken. De genoemde moeras- planten kunnen worden aangevuld met primula, dag lelie, vergeet-mij-niet en verschillende soorten varens. heffing van de tramlijn het gebouw tje in stand gehouden zal worden. Ook de heer W. Boender (P. v. d. A.) achtte het voor het publiek van groot belang, dat het wachthuisje behouden blijft. Burgemeester mr. Geertsema wilde namens het college de toezegging doen, dat de zaak zo spoedig moge lijk in behandeling komt. De burge meester heeft de Officier van Jusitie verzocht, hangende het besluit van de raad, geen verdere acties tegen de firma te ondernemen. Over de mogelijkheid om het gebouwtje ook na de opheffing van de tramlijn te behouden zullen B. en W. zich nader beraden. Het adres werd daarna in handen gesteld van B. en W. voor het uitbrengen van een preadvies. Hetzelfde geschiedde met een ver zoek van de heer A. Sluimers om ontslag als hoofd van de openbare school in de Van Zuylen van Nije- veltstraat. Mr. Geertsema nog inwoner van Den Haag. Stilzwijgend ging de raad akkoord met een gunstid advies aan Gedepu teerde Staten in verband met de tijdelijke woonplaats van de burge meester. Mr. Geertsema heeft H.M. de Koningin n.l. verzocht voorlopig tot 1 januari a.s. ontheven te worden van de verplichting, zijn vaste woon plaats binen de gemeente te heb ben. Mr. Geertsema woont nog, zoals bekend, dicht bij de Wassenaarse gemeentegrens in het Haagse park Marlot. Crediet gas- en electrische apparaten. Voor de voortzetting van het in huurkoop verstrekken van elektrische en gas-toestellen via de gemeente bedrijven stelde de raad een bedrag van 50.000 beschikbaar. Tot nu toe werd voor deze huurkoopfinanciering ƒ150.000 gebruikt. Tot eind 196U werden op deze wijze 608 toestellen aan ingezetenen geleverd, waarvan 469 keukengeisers. De raad stelde gelden beschikbaar voor nieuw meubilair en overgordij nen en de verbetering van de ver lichting in de Pius X-school. Een bindende vakantieregeling voor sla- gersbedrijven werd vastgesteld, met de stem van de heer F. M. van der Stap (Gemeentebelang) tegen. Tot onderwijzer aan de openbare ulo school aan de Schout bij Nacht Door manlaan werd benoemd de heer M. Bron, onderwijzer aan de school van de neutrale schoolvereniging te 's-Gravenhage. De benoeming is no dig geworden in verband met de toeneming van het aantal leerlin gen aan de school, waardoor het sa laris van een 8e leerkracht door het Ryk vergoed wordt. Bij Uitgeverij Cantecleer te Utrecht verscheen „Kerkboek", een modern uitgevoerd misboekje voor eerste en tweede klassertjes. De fors uitge voerde tekeningen van John L. To renbeek zijn in een per pagina wis selende kleur afgedrukt met de korte, eenvoudige tekstjes van Aat van Nie, betrekking hebbend op de delen van de H. Mis, zullen de klein tjes niet veel moeilijkheden hebben. Brood van de Hemed, ook een uit gave van Cantecleer, Utrecht, werd eveneens verzorgd door John Toren beek en Aat van Nie. Het is een goed hulpmiddel voor ouders om hun kind voor te berei den op de eerste H. Communie en de H. Mis. Verhalenderwijs wil het de kinderen een inzicht geven van deze voor hen zo grote gebeurtenissen. Ook hier weer de forse lijn van de te keningen, welke direct aanspreken, en een simpele tekst, aangepast aan de leeftijd van het kind. Uitgeverij „Helmond" liet tevens een door Lea Smulders samengesteld „Communie Album" verschijnen waarin het eerste-communlekantje alles kan (laten) aantekenen wat op deze grote dag betrekking heeft. Na tuurlijk naam en datum, verder handtekeningen van ouders en be zoekers. Er is plaats voor foto's en prentjes en voor namen van de an dere Communiekantjes, voor de ca deautjes die het kind kreeg en voor nog veel meer. Tussen dit alles staan een zevental korte verhaaltjes en het geheel is kundig en kunstig geïllus treerd door A. Sevenster. De Verre Reis van Jozef en Judit, door Lea Smulders. Uitgeverij Cantecleer, Utrecht Het verhaalt de belevenisen van een klein jongetje en meisje tijdens de uittocht van de Joden uit Egyp te. We lezen weer van de wonderen die God door Mozes verrichtte en dit alles wordt gezien door de ogen van deze Jozef en Judit zodat er een prachtig verhaal voor onze jonge kinderen is ontstaan. Natuurlijk staan er „plaatjes" in dit boekje en wel zeer aardige zwart wit tekeningen. Wij houden van elkaar, door Lea Smulders, verschenen bij Uitgeverij „Helmond" te Helmond. Een nieuw lees- of voorleesboek vol verhaaltjes en versjes, plaatjes om te kleuren en puzzels. Het is weer een erg leuk geheel geworden, zoals we dat van deze schrijfster wel gewend zijn. De kinderen lezen het vlot en door de korte stukjes leent het zich uitstekend voor het verhaaltje-voor-bedtijd. De illustra ties zijn van K. van Lent. DE „EERSTE NEDERLANDSCHE" In het verslag van de hoofddirectie der Eerste Nedrelandsche over het boekjaar 1960 wordt melding ge maakt van een aanzienlijke stijging van de produktie. Deze was 25,1 hoger dan in 1959, nadat de productie ten opzichte van zijn voo» Anger (1959) reeds met 17,5% was geste gen. De productie beliep f 462.752.435 tegen vorig jaar f 370.037.066, het verval f 184.453.059, zodat de porte feuille per saldo met 278.299.376 (vorig jaar ƒ226.882.559) toenam. Het cijfer van de netto-vooruitgang overtrof dat van verleden jaar met bijna 23%. De verzekeringsstand op ultimo van het boekjaar kwam daardoor op ƒ2.749.730.115. De portefeuille heeft inmiddels de mijlpaal van twee drie kwart milliard gulden reeds ver achter zich. DE NIEUWE EERSTE NED. Het premie-inkomen van de NEN nam met 4.460.480 toe en bereikte daarmede een hoogte v. 45.005.205. Na aftrek van het aandeel van her verzekeraars beliep het premie inkomen e.r. ƒ35.456, 239 (v.j. ƒ31.305.562). Daartegenover namen de scha den e.r. toe van 16 784.455 tot 19.939.790. De beleggingen van de maat schappij stegen van f 48.993.484 tot 51.752.882. De gemiddeld op deze belegginge gekweekte interest be droeg 4,31 pet. (v.j. 4,17 pet). Het saldo van de verlies- en winstrekening beliep 2,640.414 (v.j. ƒ2.59.068). één van de nieuwe PANTSER creaties. Voor de werkende vrouw, speciaal ontworpen en vervaardigd van de aller beste krimp vrije stoffen. In wit, roze, bleu, groen en oker. Haarlemmers Ir. 228 Telefoon 20510 32* Gevr. voor Ruteck's Lunchroom en Cafetaria, Stationsweg 7-17, Leiden: serveerster. verkoopster, buffetbediende, net per soon in alg. dienst. Inlich tingen omtrent loon en arbeidsvoorwaarden zijn dagelijks verkrijgbaar bij de gérant op bovenstaand adres. 32* Berini-, Batavus-, Rap-. Solex- Puch- Magneet- DKW-. Monarscoot-. Gazel le-, Locomotief-, Union- bromfietsen, uit voorraad le verbaar. Van ij p. Haarlem merstraat 295 Korevaarstr 6 Woensdag markt. Pr. kwaliteit mooi superwit rib heren sportgoed, alle maten 1.98; mooi soepel damesondergoed, ook gro te maten 1.98; pr. nylon- onderjurken, rijk kant 4.98. Hoek Stadhuisplein. Japie. dralori fTe koop aangeboden: olsel'ey, bouwjaar 1948, met prima motor. Hugo de Vriesstraat 38, Leiden. Munsterman, Leimuider- dijk 344. Nieuw Vènnep. fSt Anjerstek te koop, plus min. 1800 Brenner en 2000 Rode Sim. G. Rodewijk, Floraweg 114, R.A.Veen. 3P Vermager zonder moei te met Gracial, 50 dragees 1.98. Bij apoth. en drogist Gulf-smeerstation. Se rieuze aandacht voor uw kostbare auto. Gulf-servi- ce. Verdamstraat 6. MOEDERDAG 14 MEI Model 56 - .Leuk, vlot schoentje van wit textiel- vlechtwerk. Met sterke, verende poro-zool. Of maak moeder blij met naadloze nylons va. 1,99 nylons met naad v.a. 1.98 S» .Rosine' geeft de hoog ste prijs voor goud, zilver en juwelen Grote keuze in verlovingsringen, gou den, zilveren en verzil verde artikelen. Het adres voor alle reparaties en uurwerken. Steenstraat 16, teL 26854. Nieuwe auto's zonder chauffeur. Nieuwste 1961 modellen o.a. Taunus 17M Opel Rekord, Volkswa gens, Anglia, Consul. Voikswagenbusjes m. open dak. Garage Werkhoven. Maredijk 34a, tel. 22300— 32735. een leuke moderne plastic fotoUjst in diverse kleuren, of een aardig mo dern schilderijtje voor rig, huis of slaapkamer, vindt een grote sorte ring bij „Rembrandt", Haarlemmersfcr. 208-223, 3? Kredieten voor aan koop van auto's, machines, motoren, tractoren, vee, enz. Hypotheken van 4'/»%. Ook t op-hypothe ken. Ass.kant. J! Schouten Boetzel.str. 93, Alphen M720 steen maken de kraaien Gevolg: straks kolendamp en rook. Onze speciale kraaienkorven voorkomen alle narigheid. Jac. Stou ten, mr. schoorsteenveger sinas 1875, Schelpenkade 23, telef. 21751. Perzisch kleed, piano's. bur. Mooi Perzisch kleed, prima Duitse kruissnarige piano's, rundlederen club fauteuils, gasfornuizen, fasstellen, antieke hoek ast, grote babycommode, alle soorten bureaus, in koop antiek. Nieuwe Rijn 60, bij hoek Hooigracht, telef. 22150. 3? Woensdagmarkt. Schot se damespettycoats, hoe bestaat het, 98 ct.; kinder- pyamajasies 69 ct. twee stuks 1 gld.; pr. kwaliteit damesslips tot 50, 98 ct; grote slopen 1.25. Hoek Stadhuisplein. Japie. Gevr.: banketbakker. Zelfstandig kunn. werken. Vakantie te regelen. Bak kerij Deegenaars, Tromp straat 44, Leiden. 32* Aangeb.: wit kanten bruidsjapon, maat 40. een maal gedragen. Bakker. Noordeinde 162a, Roelof- arendsveen. stokken, alsmede een gro te partij essenpalen. Leo Hoogenboom, Nieuwe We tering, tel. 01713—320. Aangeboden: tweeling kinderwagen, in pr. staat. A .v. d. Helm. Burg. Kem- penaerstraat 30, Voorscho- :n, legkasten. „Wienese" ladders, trappen en stei gers voor aannemers, tim merlieden, loodgieters en schilders. Fabrieksprijzen Hout, board, triplex, lijs ten Komt eens vrijblij vend kiiken en prijs vra gen. „De Houtha* Hoge- woerd 99, tel. 22536. 3? Auto kopen of verko- Êen, even bij: Van den erg aanlopen. Hoogland se Kerkgracht 42, Leiden, tel. 30692. 21 Speciaalzaak gasfor nuizen: Etna compleet 245.-. met thermostaat 270.-; Halier 299.-; koel kasten 130 liter 399.-; koel kast met gelijktijdig 4-pits gascomfoor; gecombineer de wasmachines met cen trifuges; grasmaaimachi- nes vanaf 36.50. Bernard Schulte, Voorhout, telef. 02532—7306. 32* OvergangaleefUJdf Mi graine? Ongezonde teint? Jeugc istjes? Verstopping? Vetzucht? Nattermann's bloedzuiverende thee no. 8 helpt! Groot pak 1.85 bU eike drogist dag 14 mei: zellige foto der zal er zijn. Vanaf kaartfoto's Koopman, telef. 31701 gauw moeder- Laat een ge- maken. Moe- heel blij mee 3.75 drie brief- bijStudio Hooigracht 96. *9* Monarscoot De bromfiets scooter Prijs geheel compl 798.- In 3 pr kleuren. VaD Zijp, Haarlemmerstraat 295, Korevaarstraat 6 32 'n Foto is altiid 'n wel kom geschenk! Foto-stu dio Koopman, Hooigracht 96. tel. 31701 maakt voor U mooie, vlotte brief kaartfoto's, vanaf 3 75 per 3 stuks; pasfoto's vanaf 1.per 3 stuks. 32* Te koop: prima bank stel, prima binnenwerk, moet opnieuw overtrok ken worden met tafel; tel. 30040, Terweeweg 92 Postzegelverzamelaars. Ook uw kinderen zijn m onze winkel welkom. Er zijn insteekboeken met postzegels van 3, 5 en 8 ct. per stuk. Van Leeuwen'? postzegelhandel, Lokhorst- straat (Pieterskerkgr.) *S* Vakantie-weningruil: 2 a 3 weken juli-augustus. Aangeb. voor keurig gezm: riante flat op mooi punt in Arnhem. 5 6 slaappl Gevr. woning aan zee. La- gerwen, Laan van Presik- naaf 28. Arnhem. T Aangeboden: zwart witte drie-in-een kinder wagen combinatie-rei s- wieg-wandelwagen), in pr. staat. Te bevr.: Mod dermanstraat 92, Leiden. Een advertentie in dit blad wordt gelezen in dorp en stad

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11