Peek&Cloppenburg BAILEYBRUG OVER SCHIPHOLWEG Verbetering rechtspositie kraamverzorgsters dringende noodzaak herenmode-tip jij Paren-Verkoop Stretch nylon ankfets VRIJDAG 5 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT Prins Jan stadhouder van Luxemburg Internationale filmweek in Arnhem Historie herleeft De internationale filmkeek, die zoals bekend van 5-10 juni in Arn hem wordt gehouden, zal dGor de staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. Y. Schol ten, in het Rembrandt-theater te Arnhem worden geopend. Het Ne derlands filmmuseum te Amsterdam zal tijdens de filmweek in Arnhem met een „reizende bioscooptent" te genwoordig zijn. Het filmmuseum zal met het in zijn collecties aanwe zige materiaal een „reizend bioscoop theater" uit het begin van deze eeuw reconstrueren. In het centrum van Arnhem zal een bioscooptent worden opgetrokken, die als theater zal die nen. Gedurende de filmweek zullen in de „reizende bioscoop" korte pro gramma's van films uit het begin van de filmhistorie worden vertoond. Ter gelegenheid van de 'interna tionale filmweek zullen de posterijen de correspondentie, die vanuit Arn hem wordt verzonden, van een spe ciaal poststempel voorzien. Dief ledigde nachtkastjes: f 1.000,- verdwenen Een insluiper heeft uit een huis aan de Van Meursstraat te Utrecht meer dan ƒ1000.— meegenomen. De dief verschafte zich toegang tot het huis door een openstaand tuimel raam boven de keukendeur. Het geld was geborgen in nachtkastjes op de eerste verdieping van de woning. Toto-winnaar van de wal in de sloot De 28-jarige J. H. S. uit Hen gelo is gisteren door de Alme lose politierechter veroordeeld tot twaalf weken gevangenis straf, waarvan acht voorwaar delijk, omdat hij grote hoeveel heden lood had gestolen bij twee industrieën in Hengelo. J. H. S. werd op een gegeven dag een der winnaars van de voetbaltoto. Hij kocht van de prijs dadelijk een auto, een tele visietoestel en nog veel meer. Hij geraakte tenslotte zwaar in de schuld. Hij besloot toen te gaan stelen en trok er per auto op uit. Zijn buit heeft in totaal 4400 kg lood bedragen. J LEIDEN K A T W IJ K I Br e e straat Voorstraat 1 muvertentie) Apothekers krijgen centraal gebouw van 6,5 miljoen In Utrecht, op het Kanaleneiland, zal een nieuw centraal gebouw ver rijzen van de coöp. apothekersver eniging „De onderlinge pharmaceu- tische groothandel". De kosten van dit project worden geraamd op zes en een half miljoen gulden. Het be drijf is tot nu toe verspreid over tien panden in de stad Utrecht. Met de bouw zal twee jaar gemoeid zijn. Bij de OPG is 90 pet. van de Neder landse apothekers aangesloten. Prins Jean heeft in de troonzaal van het groothertogelijk paleis de eed van trouw afgelegd aan de grondwet. Prins Jean is stadhouder geworden van het groothertogdom Luxemburg. Hij zal nu samen regeren met grootherto gin Charlotte. Foto: Prins Jean legt de eed af. Links premier Werner, rechts de heer Loesch, hofmaarschalk. (telefoto) Geen betaling per verzorgingsdag en invoering 5-daagse werkweek In een druk bezochte jaarverga dering van de Nederl. Kath. Bond van Kraamverzorgsters, gisteren te Arnhem gehouden, hebben de leden zich intensief bezig gehouden met haar rechtspositie, welke op ver schillende punten dringend om ver betering vraagt. De voorz., dr C. de Ruijter, heeft in zijn openingswoord verschillende van de bij de leden levende wensen aangestipt en daar bij laten uitkomen, dat het niet zo gemakkelijk is te bepalen waarbij de grote groep van kraamverzorg sters organisatorisch gesproken moet worden ingedeeld. Spreker prees zich gelukkig te kunnen meedelen, dat er ten aanzien hiervan prettige banden bestaan met de ILA3.0. Dit is zeer voornaam voor de al gemene belangenbehartiging. Er zijn de laatste jaren nogal stemmen op gegaan om alle organisaties, waar-1 van de leden werkzaam zijn, als zie ken verplegende, bejaardenverzorg ster en maatschappelijke werkster en kraamverzorgster, in een federa tie onder te brengen. Dit is echter niet zo'n eenvoudige zaak, omdat 't ibelang van de ene groep aanzienlijk verschilt met dat van de andere. Bovendien heeft men drie groe pen te onderscheiden, n.l. die van de kraamverzorgsters, gezinsver zorgsters, die van de ziekenverple- genden en op de derde plaats die van leidinggevende personen. Waar zal men die drie groepen in haar to taliteit moeten onderbrengen. Dit zal afhangen van degenen die wer ken aan het Nederlands organisatie schema. Waar het hier gaat om de kraamverzorgsters, meende spreker toch wel te mogen stellen, dat deze hun beroep zouden kunnen uitoefe nen met vrijwaring van materiële zorgen. Spreker kon zich dan ook volkomen achter de wens plaatsen om de salarissen van de kraamver zorgsters op te trekken tot die van de gezinsverzorgsters. Betaling per verzorgingsdag. Men wil ook af van de irreële re geling van betaling per verzorgings dag. Er zal dus alles op alles gezet dienen te worden om van deze re geling af te komen. In dat verband moest spreker bezwaar maken te gen de merkwaardige argumenten, welke door verschillende kraamcen- tra worden aangevoerd, als zou het loslaten van die regeling van beta ling per verzorgingsdag het aantal zieken in de hand werken. Men is daar namelijk van oordeel, dat be taling per maand sommige kraam verzorgsters zou bewegen zich eer der ziek te melden dan bij betaling per dag. Spreker hoopte dan ook van ganser harte, dat met mede werking van de Nederlandse kruis verenigingen deze regeling zo spoe dig mogelijk* zal worden opgeheven. deze zaterdag Ui Ee" Y^rHeilgeleeenheld 0m een P"r EXTRA te kopen. In unl en fantasie 95 per 2 paar per paar 1,7S WERKLOOSHEID AFGENOMEN De geregistreerde arbeidsreserve is in de loop van april verminderd van 34.965 tot 28.638 mannen. Het aantal werkloze vrouwen daalde van 3449 tot 3230. 't Aantal openstaande aan vragen steeg voor mannen van 65.983 tot 71.596 en voor vrouwen van 39.873 tot 41.463. Deze cijfers zijn be kend gemaakt door het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid. T.V.- en f.m.-feest in IJsselstein Ter gelegenheid van de officiële indienststelling van de televisie- en fm-zenders te IJsselstein op dinsdag 9 mei, waarbij de koningin tegen woordig zal zijn, zal een aantal auto riteiten, onder wie de leden van de raad van beheer van de Nozema en functionarissen van de PTT door het gemeentebestuur in de oude kas teeltoren worden ontvangen. Dit ge zelschap zal worden begroet door de „weleer trotse bezitter van de burcht: heer Gijsbrecht van IJsselstein en door zijn gade, vrouwe Baerte van Heukelom". In de middaguren wordt een grote kindertoptocht gehouden, die in ogenschouw wordt genomen door ko ningin Juliana. In de avonduren zal bij gunstig weer op het bordes van het stadhuis een „uitzending" plaats hebben van een programma, te ver zorgen door een aantal medewerkers van de Haagse Comedie en een mu ziekgezelschap. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms. Alberto Dodero (8-5); Australië: ss. Hector (11-5), ins. Oranje (11-5); Brazilië: ms. Gaasterland (8-5); Brits-Oost-Afrika: ss. Si Kiang (11-5); Canada: ss. Rot terdam (7-5), ms. Leada (8-5), ms. Westerdam (11-5); Chili: ms. Pericles (8-5), ms. Tannstein (11-5); Indone sië: ss. Braunschweig (8-5); Ned. An tillen: ss. Breda (8-5); Ned. Nw. Gui nea: ms. Serooskerk (8-5); Nw. Zee land: ms. Oranje (11-5); Suriname: nis. Kreon (8-5); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms. Edingburgh Castle (7-5), ss. Grootekerk (8-5). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Helikopterpilqot trouwt in stijl Vandaag zal de 29-jarige helikop tervlieger J. Menge, verbonden aan Aero Ypenburg N.V., met zijn bruid je, mej. M. Banis, per helikopter van de luchthaven Rotterdam naar de helihaveft in Rotterdam vliegen om in de Maasstad in de echt te worden verbonden. De „trouw-helikopter", met de bruidegom als bestuurder, zal omstreeks het middaguur in Rotter dam aankomen. Van de helihaven zal het paar zich naar het stadhuis begeven. Piloot Menge heeft o.m. reeds deelgenomen aan de Neder landse expeditie Nederlands Nieuw- Guinea en heeft voorts geruime tijd als helikopterbestuurder in Iran ge werkt. TROUWEN PER HELIKOPTER GAAT NIET DOOR Als gevolg van de straffe wind zal de „trouwhelikopter", waarmee heli koptervlieger J. Menge vandaag zijn bruid mej, M. Banis van de luchtha ven Rotterdam naar de Helihaven in de Maasstad zou vliegen, geen doorgang vinden. Baileybrug uitkomst voor drukke Schipholweg De in de afgelopen maanden plot seling uitermate druk bezette Schip- hollweg heef' in de buurt van het viaduct bij de rijksweg Amster dam—Den Haag een baileybrug ge kregen, die een uitkomst vormt voor het vrijwel onoplosbare pro bleem hoe vele tonnen materiaal, nodig voor de uitbreiding van Schip- hols banenstelsel, over deze weg naar het vliegveld moesten worden ver voerd. De materialen worden per schip aangevoerd door de Ringvaart en ten noorden van de Schipholbrug gelost. Vandaar wordt het transport thans verzorgd over een dwars door het land evenwijdig aan de rijksweg aangelegde 2 km lange hulpweg. De vrachtauto's behoeven thans de Schipholweg niet meer te kruisen, maar rijden dank zij de baileybrug „over het verkeer heen". De frequentie van het verkeer op de Schipholweg bedraagt tegenwoor dig 16.000 tot 18.000 voertuigen per dag. Dit verkeer nog dagelijks te doorkruisen met 500 vrachtauto's zou onoverkomelijke bezwaren met zich meebrengen. Nu het aanvoerprobleem is opge lost hoopt men in oktober met de verlenging van de 2550 meter lange baan 01-19 gereed te zijn. Deze baan zal dan 3200 meter lang zijn. Boven dien werkt men thans aan de geheel nieuwe baan 09-27, die na de om legging van het gedeelte van de Haagweg, dat in het noordwesten aan Schiphol grenst een lengte van 3300 meter zal krijgen. De 42-jarige K. Schraal, machi nist van de sleepboot „Raipd" is in de afgelopen nacht in de kleine sluis te IJmuiden te water geraakt en verdronken. De heer Schraal die af komstig was uit Hilversum, was ge huwd en vader van vier kinderen. 5-Daagse werkweek. Verder zal men zich hebben te be moeien met het probleem van de 5- daagse werkweek. Uit het door de secretaris, de heer J. Ots, uitge brachte jaarverslag bleek, dat Ne derland ongeveer 2000 katholieke kraamverzorgsters telt, waarvan er 1430 in de katholieke bond zijn op genomen. De Bond telt 57 afdelin gen en heeft te kampen met een groot verloop. Per 1 januari 1960 be droeg het aantal leden 1441, welk aantal op 31 december 1960 terug liep tot 1430. Niet minder dan 284 nieuwe leden meldden zich aan, ter wijl er 295 hadden bedankt. Als op volger van rector P. J. van Steijn, die tot pastoor werd benoemd, is tot geestelijk adviseur aangesteld de moderator van de St. Jacobusstich- ting te Wassenaar, de w.e. heer C. Schut, die in deze jaarvergadering hartelijk welkom werd geheten. Uit het verloop der besprekingen bleek verder, dat de vakantie van de kraamverzorgsters is gebracht van 14 op 18 dagen, welke mededeling uiteraard met gejuich werd ontvan gen. Duits teenager-idool kwam met belangrijke verklaring Met een KLM-lijntoestel uit Mün- chen is gisteren op Schiphol de 21- jarige Rex Gildo, een Duitse teenager- gearriveerd. Hij speelde in een 9-tal films o.a. met Conny Froboess. Rex vertrekt na zijn televisie-optreden in Nederland naar Berlijn voor opna men van een nieuwe film waarin ook Vico Torriani te zien zal zijn. De film heet „Robert und Bertram". Na de filmopnamen komt hij weer terug naar Nederland om op te treden in Blokker op het aldaar door Ben Es- sing, de zoon van de burgemeester, te organiseren festival. De uiterlijk veel op een Italiaan gelijkende Rex „mijn overgroot moeder was Italiaanse" heeft nog geen plannen om in het huwelijk te treden. „Ik ben nog veel te jong om me te binden", besloot hij bij zijn aankomst op Schiphol. „Prinses Julianatoren" wordt koninklijk De uitspanning „Prinses Juliana toren" aan de Amersfoortse weg in Apeldoorn zal over enkele dagen een andere naam dragen. Dezer dagen kreeg de eigenaresse van de uitspan ning, mevr. J. Stolk-Middelink, be richt, dat de koningin het verzoek, dat mevr. Stolk ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van haar uit spanning had ingediend, om de „Prin ses Julianatoren" te mogen herdopen tot „Koningin Juliana-toren", heeft ingewilligd. De Koningin Juliana toren, waarop deze dagen de nieuwe naam zal worden bevestigd, werd in 1910 geopend en droeg achtereen volgens de namen „Belvedere", Ju lianatoren", „Prinses Julianatoren" en in de oorlogsjaren „Julia- toren". In een onoverzichtelijke bocht van de Lagedijk te Zaandijk is de 31-jarige motorrijder C. J. Laarkamp uit Wormerveer in botsing gekomen met de bromfietser G. H. G. uit Koog aan de Zaan. Beide mannen werden ernstig gewond opgenomen in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam. Hier bleek, dat de motor rijder een schedelbasisfractuur en de bromfietser een hersenschudding had Over de Schipholweg is een Baileybrug van 88 meter lengte gelegd. Deze brug vormt de oplossing van het opgelopen. In de loop van de dag is probleem om de vele tonnen materiaal, die nodig zijn voor de uitbreiding van het banenstelsel van Schiphol, de motorrijder aan zijn verwondin- over deze zeer drukke weg te vervoeren. gen bezweken. Stille getuigen van Nazi-terreur Dr. Adolf Abraham Bermann, een van de leiders van Israëlische communis tische partij, deed woensdag met een sober gebaar het bodemloze leed van de Nazi-terreur door de rechtszaal in Jeruzalem waren, toen hij als getuige in het proces-Eichmann een paar kinderschoentjes toonde, die hij had opgeraapt toen hij in 1945 een bezoek bracht aan het dodenkamp Treblinka. Tienduizenden Joden, onder wie vele kinderen, zijn hier door hun beulen op misselijk makende wijze omgebracht De telefoto geeft een beeld van het ontroerende moment.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9