S)e CöidaeSou/ïct/rit HET LUDEN DER JODEN IN LITHAUEN Het gruwelijke verhaal lijkt eindeloos Na de opstand in Algiers Hoogterecord eiste één dode Het verraad van George Blake Noodweer in Frankrijk Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 5 MEI 1961 51ste JAARGANG Jeruzalem accentueert de opluchting der bevrijding Telel. 2 0 9 3 5- Red. 20015, 25594 - Advert. 20826 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19 00 n.> Giro 10 30 03 - Abonn. f 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw„ Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm„ Telefoontjes 1,50 De eerste getuige in het Eichmann- zen in Stiermarken. De Joodse ge- proces was donderdagochtend mevr. meenschap in Wenen heeft Murer Frieda Mazia, een voormalige ver- als plaatsvervangend districtscom- pleegster uit Sosnoviece in Oost- mandant verantwoordelijk gesteld Silezië. Zij vertelde, dat er naar voor de dood van 80.000 Joden, schatting 100.000 Joden in Pools- Abraham Karsik, thans een smid Silezië woonden, toen de Duitsers in Israël, vertelde van de bezetting dit gebied binnentrokken. In de eer- van Bialystok, op 27 juni 1941, nog ste dagen van de bezetting staken geen week na de aanval op de Sow- de Duitsers synagogen in brand, jet-Unie. Enkele dagen nadat zij de waarbij de Joden die zich in de ge- stad waren binnengetrokken arres- bouwen bevonden levend verbrand- teerden de Duitsers 5000 Joden van den. 17 tot 50 jaar, die op een zandvlakte in de nabijheid werden doodgescho- Vervolgens vertelde mevrouw Ma- ten. zia over het recruteren van Joden in februari werd het ghetto van uit Sosnoviece voor dwangarbeid. Bialystok, een stad die vóór de Eerst werden de Joden van de straat Duitse inval 50.000 Joden telde, door opgepakt door Duitsers die in vracht- de SS van de buitenwereld afgeslo- autos rondreden, „als hondenvan- ten. gers die jacht maakten op loslopen- De Lithause stad Kovno (Kaunas) de honden". Later kreeg de plaatse- werd begin augustus 1941 door de lijke Joodse raad bevel om voor ar- Duitsers bezet, zo vertelde dr. Aron beidskrachten te zorgen. Peretz. Toen 15 augustus een ghetto De volgende getuige, dr. Meir werd ingericht, waren reeds 18.000 Dvorjzecki, beschreef het lijden van van de 40.000 Joodse inwoners ver- de Joden in Wilna, nadat de Duit- moord, sers in juni 1941 Oost-Polen waren binnengetrokken. Een vrouw had hem verteld hoe ongeveer 10.000 Jo den in een bos in de omgeving wer-' den doodgeschoten. Zelf was zij als een wonder aan de dood ontsnapt. Dr. Dvorjzecki vertelde, dat hij tegen het einde van de oorlog deel uitmaakte van een groep Joodse ge vangenen, die van het concentratie kamp Dachau naar elders werden overgebracht. Bij Baden-Baden in Zuidwest-Duitsland werden zij uit de derdagavond stenen en rotte aard- trein gehaald en naar een meer ge- appelen gegooid naar de politie en bracht. „Wij realiseerden ons dat zij soldaten in jeeps, die in de straten van plan waren ons te verdrinken". van ae patrouilleerden om toe- Een tevoren afgesproken teken werd zicht te houden op de naleving van gegeven, waarop de gevangenen zich het uitgaansverbod, in het bos verspreidden. 83 Vluch- in het centrum schoten de solda- telingen werden gered door een co- jen jn de lucht om het verzet te bre- lonne Franse tanks. ken> Waarnemers schrijven het ver- Dr. Dvorjzecki verklaarde, dat de Zet van de bevolking voor een deel officier die belast was met de uit- ^oe aan het verbod om 's avonds na roeiing van de bewoners van het negenen nog op straat te zijn. ghetto van Wilna een zekere Frank Murer was. „Hij woont thans in Oos- jn kringen van anti-Gaullistische tenrijk en is een hooggeplaatst amb- ballingen in Madrid is donderdag tenaar. Onlangs las ik dat hij in aan- gezegd, dat generaal Salan de lei- wezigheid van de Oostenrijkse mi- djng 0p zjck heeft genomen van een nister van justitie medailles heeft klandestiene macht van 1500 tot 1600 uitgereikt aan boeren gewapende Europeanen ven vele Mo- Murer is thans inderdaad voorzit- hammedanen in Algerië om de strijd ter van de landbouwkamer van Lie- voor een Frans Algerië voort te zet ten. In deze kringen verwacht men, dat nog veel meer aanhangers van de n y I j "beweging voor een Frans Algerië rrillS JCM OSCCllQCl zich bij Salans gewapende macht zullen aansluiten. Ex-generaal Maurice Challe is don- „Ik zweer als lmtenaiit-vertegen- derd een arrestantenauto van woordiger van de groothertog - - Europeanen in Algiers hebben don- Eén dag betaalt U voor deze fleurige, allerleukste KATOENEN JONGENSPAKJES in een grote verscheidenheid van nieuwe, frisse kleuren een echte Coster-stuntprijs LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudesesingel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg Weit-Kruiskade 35. (Advertentie) VQnden. Een bemande ballon van de Ame rikaanse marine heeft een hoogte van 34.593 meter bereikt en hiermee een nieuw record gevestigd. Het oude record van 31.333 meter stond op naam van kapitein Joseph Kittinger van de luchtmacht. De ballon, die een open gondel had, werd bemand door twee offi cieren in ruimtevaartcostuums. Het opstijgen geschiedde van een vlieg- dekschip in de Golf van Mexico. Eén van de twee officieren, de Amerikaanse luitenant Jacob Pra- ther is evenwel om het leven geko men toen de ballon een noodlanding maakte in de Golf van Mexico. Dc ander liep geen verwondingen op. Over de wijze, waarop één der of ficieren is omgekomen, wordt 't vol gende gemeld: De gondel van de ballon had zich, na het neerkomen op het water, con form de plannen van de ballon os- gemaakt en bleef in zee drijven. Tij dens he. ophijsen van de ballonvaar - ders door een hefschroefvliegtuig, viel luitenant Prather van de kabel van het vliegtuig in het water terug. Kikvorsmannen doken hem onmid dellijk na, doch hij was reeds bewus teloos toen hij uit het water werd gehaald. Hij overleed ongeveer an derhalf uur later. De ballonvaarders waren gekleed in een zelfde uitrusting, als de eer ste Amerikaanse ruimtevaarder zal dragen tijdens de ruimtevlucht. Zij droegen instrumenten tot een ge wicht van ongeveer elf kilogram en vermoedelijk hebben deze de omge komen ballonvaarder gehinderd bij zijn pogingen om zich drijvende te houden. Na 333 jaar gelicht De romp van het 17e eeuwse Zweedse oorlogsschip „Vasa", dat op zijn eerste reis in 1628 zonk, is don derdag in Stockholm in een droog dok geplaatst. Het schip heeft 333 jaar lang op de bodem in de haven van Stockholm gelegen. Op 24 april j.L, na 5 jaar bergingswerk, slaagde men erin het naar de oppervlakte te brengen. Nadat de lekken gedicht en het grootste deel van het water eruit ge pompt was, bleef de „Vasa" donder dag drijven. Daarna werd het schip weggesleept. Men heeft al een aantal geraamten van verdronken bemanningsleden ge- Koninklijk paar bij dodenherdenking Het koninklijk paar, vergezeld door mr. A. B. Roosjen (links), gefotogra feerd tijdens het défilé langs het nationaal monument aan het slot van de herdenkingsplechtigheid, gistermiddag. wooraiger van oe gnraoerfogde Santé-gevangenis naar het Par ij se mule heeft erf groothertog Jan van „Challe gatja^j>ver op 26_apnl, C In Rotterdam geboren erf groothertog Luxemburg donderdag tijdens een besloten plechtigheid in de feestzaal van het groothertogelijk paleis in Luxemburg de functie van stadhou der aanvaard. nadat hij de revolte van de generaals in Algiers geleid had. Challe werd ongeveer vijf-en-een- half uur ondervraagd. Volgens jus titiële kringen leek hij volkomen ont- De plechtigheid nam met toespra- spannen, onder het roken van een Nederland is er ook nog enigszins bij betrokken, daar Biake de zoon is De voormalige employé van het van EnSclse en «A Ne- Koninklijk paar bij dodenherdenking te Baarn Te Baarn werd de dodenherden king bijgewoond door H.M. de Ko ningin en ZJC.H. Prins Bernhard. Drie minuten voor acht arriveerden de ko ningin en de prins op het Baarnse stationsplein, waar zij een bo quet van paarse bloemen legden bij het monument der gevallenen. Door een zeeverkenner van de Mangkwane- groep en een gids van de Maria Go- retti-groep werd de vlaggeceremonie verricht Door ongeveer 3.000 inwo ners van Baarn werd de stille tocht die op de Brink begon en de doden herdenking op het Stationsplein mee gemaakt. ken en al nauwelijks drie kwartier in PÖP beantwoordde hij alle vragen Britse ministerie van buitenlandse derlandse moeder en in Rotterdam beslag. ZOEKT U moderne of klassieke modellen Gouden V erlovingsringen v. d. WATER. Haarl.straat 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op 't graveren kunt U wachten. zaken George Blake, die woensdag geboren is. tot 42 jaar gevangenisstraf is ver- De vader van GeorSe Blake was een Britse diplomaat. George volgde (Advertentie) veroordeeld. De Westberlijnse politie heeft vrijdagmorgen de ex-sergeant van de oordeeld wegens het uitleveren van SS, Heinz Jentzsch, gearresteerd, die Britse geheimen aan de Sow jet Unie, middelbare studies in Amsterdam, ervan verdacht wordt medeplichtig - .x t, te zijn geweest aan de moord op 400 zal 111 hoger beroeP De Britse premier Macmillan heeft gevangenen van het kamp Gusen tü- De aan Blake opgelegde vrijheids- ^?nd^rd5g+ P.. het LagerhJ"s ver" dens het Nazi-bewind. Zijn gevangen- klaard, dat hij overweegt of er aan neming is een uitvloeisel van 't pro- straf is de langste, welke in de mo- vullende maatregelen kunnen wor- ces tegen de vroegere kampcomman- derne Britse juridische geschiedenis den getroffen „om Groot-Brittannië dant Chmielewski, die kortgeleden Jc nit„cnrft te vrijwaren voor verraad van deze levenslange gevangenisstraf werd 00,t door een rechthank is mtgespro aard". ken. Premier Chroesjtsjef en zijn (b)aardige vrienden Macmillan zei ook: „Ik kan de le den verzekeren, dat Blake's verraad geen onherstelbare schade heeft aan gericht. Hij had met name geen toe gang tot de geheime gegevens over de landsverdediging of inlichtingen op het gebied der kernenergie". Omtrent Blake's gevangenschap in Noord-Korea verklaarde Macmillan: „Er bestaat geen twijfel aan dat hij, tezamen met een aantal anderen, die door de Chinese communisten wa ren geïnterneerd, tot op zekere hoog te slecht is behandeld. Hij werd echter niet aan een her senspoeling onderworpen, zoals die op de gevangengenomen geallieerde militairen werd toegepast". Macmillan deelde mede, dat Blake, nadat hij in 1953 door de Chinese communisten was vrijgelaten, terdege door de Britse veiligheidsdienst aan de tand was gevoeld. Hij stelde vast, dat Blake klaarblijkelijk uit vrije wil tot zijn communistische opvat tingen is gekomen. Blake's handel wijze was niet voortgesproten uit vreesaanjaging gedurende zijn ge vangenschap. Evenmin was hij be zweken onder andere soorten van druk, die onder bepaalde omstandig heden op politieke gevangenen wordt uitgeoefend. „Onder deze omstandigheden valt niet gauw verdenking op een man, die zijn land een achttal jaren goed had gediend, die in elk opzicht een normaal en eerbiedwaardig bestaan scheen te leiden, doch die had be sloten zijn land wegens ideologische Premier Chroesjtsjef heeft een delegatie van de organisatie van jonge Cubaanse rebellen ontvangen. Naast de redenen te verraden", aldus Mac- Russische premier de Cubaanse delegatieleider Joel Eglesias. millan. In het Normandische departement Eure heeft donderdagavond een zwa re regen- en hagelstorm gewoed, waarbij drie mensen zijn omgeko men en ten minste zestig personen werden ge' .t n, van wie tien ernstig. In Mortain vielen gedurende enkele minuten hagelstenen van één ons, die echter voor ca. een miljoen N.F. schade hebben aangericht. Duizenden fruitbomen zijn door de storm, die op sommige plaatsen een snelheid van 150 km/u bereikte, ont worteld, Wegen zijn door omge waaide bomen geblokkeerd en talrij ke huizen en gebouwen zijn bescha digd. In enkele dorpen is ca. de helft van de inwoners dakloos geworden. Koningin Elisabeth bij de Paus Hedenochtend te kwart over elf heeft paus Johannes koningin Elisa beth van Engeland in privé-audiën- tie ontvangen in zijn grote particu liere bibliotheek, op de drempel waarvan hij persoonlijk de vorstin verwelkomde. De route, welke de stoet met het koninklijk gezelschap door een aan tal opeenvolgende zalen van het Va ticaanse paleis naar de bibliotheek volgde, was, om de gebeurtenis gro tere luister bij te zetten, langer dan gebruikelijk gemaakt. Koningin Eli sabeth, die een zwarte sluier met daarop een diadeem droeg, werd be geleid door de major-domus. Achter haar liep prins Philip en kwamen de overige leden van het gezelschap. Het bezoek aan het Vaticaan volg de op de beëindiging hedenochtend van het door het Britse vorstelijke paar aan Italië gebrachte staatsbe- 1 zoek. De koningin en prins Philips waren dinsdagavond met hun jacht „Brittannia" van Sardinië in Napels aangekomen. Zij namen vanochtend op het Quirinaal afscheid van presi dent Gronchi en echtgenote en be gaven zich daarna naar de zetel van de Britse legatie bij de H. Stoel. Dit nummer bestaat nit 16 pagina's Geringe kans op regen PARASIETEN De regering van de Russische fe deratie heeft bepaald, dat alle Sow- jet-burgers, die een „parasitair le ven" leiden, voor een periode van twee tot vijf jaar in arbeidskampen zullen worden ondergegbracht. Het persbureau Tass meldt, dat dit geldt voor „alle volwassenen, gezon de burgers die geen eerlijk werk wen sen te verrichten, sociaal nuttig werk uit de weg gaan en als parasieten léven, zodat zij de grondwettelijke plicht van een sow jet-burger niet vervullen". De maatregel zal ook van toepassing zijn op mensen, die slechts voor de schijn werken. Het betrokken decreet staat de overheid toe bezittingen in beslag te nemen, die zijn „verkregen zonder eerlijke arbeid". DE BILT, vrijdag 10.00 uur. Het KNMI deelt .mede: Aan de voorkant van een Oceaan storing, die gisteren ten zuidwesten van Engeland was gelegen, stroom de gisteren in de loop van de dag warme lucht via Frankrijk naar on ze streken. In deze warme luchtstro ming ontwikkelde zich een onweers storing, die vannacht met grote snel heid over zuid-oost-Engeland en ons land naar de Noordzee trok. Aan de achterkant van de on weersstoring stroomde vanmorgen met een krachtige zuidwestelijke wind weer koelere lucht het land binnen. Op de Oceaan nadert een nieuwe depressie, die in noordooste lijke richting koerst. Voor deze de pressie ligt een gebied van hogere luchtdruk, dat via Engeland lang zaam oostwaarts trekt. De kans op regen is dan ook'de komende 24 uur gering. Waarschijnlijk zal slechts in het binnenland op enkele plaatsen nog een regenbui vallen. ZON- EN MAANSTANDEN Mei zon op 95.02; onder 20.12; maan op 01.05; onder 10.0! Hoogwaterstanden 6 Mei: v.m. 7.01; ;n.ra. 7.33. KORRELTJE Wie wil leren zonder boeken, schept water met een zeef.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1