Minister wil trek van bouw vakkers naar Duitsland aan banden leggen Attracties op Scheveningse pier Bloembollen van huis tot huis Spionage in Engeland Kanonnen zwijgen in Laos De terreur in Angola De lotgevallen van Robinson Crusoë Zuster van president Kennedy DONDERDAG 4 MEI 1961 DE LETDSE COURANT PAGINA 4 WONINGBOUWNOTA IN TWEEDE KAMER Tocht naar Chartres Meer huizen voor beroepsmilitairen Tijdens de voortgezette behande ling van zijn nota over de woning bouw in de Tweede Kamer waar in hij o.m. 2500 gesubsidieërde wo ningen in 1961 meer beloofde en in voering van rijksgoedkeuring op de huizen in de z.g. „vrije sector" aan kondigde heeft minister v. Aartsen van Volkshuisvesting en Bouwnijver heid verklaard, dat ie -egering geen mogelijkheid ziet om op te t» eden tegen Nederlandse bouwvakarbeiders die in Duitsland ?aan werken omdat zij daar meer kunnen verdienen Er zal evenwel op korte termijn met de vakbonden overleg worden ge pleegd over de mogelijkheid op wel ke wijze de trek naar Duitsland eventueel kan worden afgeremd. Minister Van Aartsen ontkende gisteren, dat er verband bestaat tus sen de 2500 extra gesubsidiëerde woningen en de rijksgoedkeuring op de huizen in de „vrije sector". De rem op de vrije bouw was er vol gens hem toch wel,gekomen, omdat de aantallen in de eerste maanden van dit jaar zo groot waren, dat het totaal in 1961 misschien wel 36.00P had belopen in lpaats van de ver wachte 15.000. „Ik had liever gezien, dat de re gering op de bouwmarkt maar be paalde risico's had gelopen dan dat zij de terugkeer naar de iormale toe standen de vrije bouw had af gesneden", vond mr. D. Schuitema ker (WD), die dinsdag heel wat kritiek had geleverd op de brief van de minister. „Liever de hele premie- sector afschaffen en de zaak gezond maken door de huren van de oude huizen op te trekken. Als we nu de woningnood niet kunnen opheffen, wanneer dan?", zo vroeg hij zich af. Mgr mr Fr. Op de Coul doorkruist Afrika voor opbouw kath. onderwijs Mgr. mr. Fr. Op de Coul, direc teur van het Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding en presi dent van het Internationaal Katho liek Onderwijsbureau (OIEC), ver trekt zondag 23 mei per KLM naar Addis Abeba, waar hij de laatste ver gaderingen meemaakt van de Afri kaanse ministers van Onderwijs, die onder auspiciën van de UNESCO van 15 tot 25 mei in Ethiopië bijeen "zijn. In aansluiting op deze conferentie maakt mgr. Op de Coul een ruim 'n maand durende tocht door Afrika, waar hij overleg zal plegen met de autoriteiten van het katholiek on derwijs in de Afrikaanse landen. De bedoeling van de conferen tie in Addis Abeba is onder meer de plannen ten uitvoer te brengen, wei- ke de UNESCO in haar 11e algeme ne vergadering te Parijs heeft opge steld en welke ten doel hebben aan zienlijk bij te dragen tot de verste viging en uitbouw van het onder wijs in Afrika. De bedoeling van mgr. Op de Coul's reis is verder het ka tholiek Afrikaans onderwijs tot aan sluiting bij het Internationaal Ka tholiek Onderwijsbureau te bewegen. Vrachtauto tegen pakhuis: één dode Een vrachtwagen met aanhangwa gen uit Berkhout is gistermorgen in Gennep, blijkbaar doordat de rem men weigerden, tegen het pakhuis van een graanhandel gereden, waar door een groot deel van het pakhuis instortte. Een van de inzittenden van de auto kwam om het leven. Er werd een enorme ravage aangericht. De chauffeur, de gehuwde E. J. Schouten uit Hoorn, werd licht ge wond uit de wagen gehaald. De 36- jarige ongehuwde A. Naber uit Berk hout, die eveneens in de auto zat, werd zo ernstig verwond, dat hij nog in de cabine is overleden. De minister wilde in geen geval de industriële bouw afremmen, om dat in de ons omringende landen industrieën vrij gebouwd mogen worden en Nederland de vestiging van grote buitenlandse ondernemin gen zou ontgaan als deze bouw te zeer aan banden zou worden gelegd. In februari had de KVP-fractie tijdens de behandeling van de de fensiebegroting aangedrongen op meer huizen voor beroepsmilitairen. Ze zullen er hu komen; van de 2500 extra huizen zijn er ook bestemd voor deze militairen. De nota werd tenslotte door dc Kamer voor ken nisgeving aangenomen. De nieuwe pier te Scheveningen, die begin juni in gebruik zal wor den genomen, krijgt een attractieve verlichting. Langs de zuidkant van de luifel boven een deel van de pro menade komt een blauwe band met witte golflijn van speciaal plastic platen, die met TL-lampen worden doorgelicht. Aan de noordzijde van de lange luifel waar een verlichting nodig is die op grote afstand zicht baar is, worden over een lengte van ongeveer 250 m om de twee meter persglaslampen aangebracht; om en om stralen deze lampen wit en groen licht uit. Het is de bedoeling, dat eerst alle groene lampen langzaam aan en uit gaan en daarna alle witte, zodat op enige afstand de indruk ontstaat, dat de horizontaal over het water gerichte lampen van kleur ver anderen. Daarnaast worden nog an dere onderdelen op bijzondere wijze verlicht, zoals b.v. de uitkijktoren, het zonneterras en de vlaggemasten. Tot de attracties van de pier zal ook behoren een elektronische kij ker, een bedrijfstelevisie-kamera, speciaal geconditioneerd tegen water en klimatologische invloeden. Het publiek kan de kamera zelf op af stand bedienen; de beelden nemen zij waar op enkele in de nabijheid opgestelde monitors. Rotterdam heeft eerste zelf-wasserij In Rotterdam is een primeur voor Nederland en andere Westeuropese landen in gebruik gesteld. Het be treft hier een zgn. „Coin Operated Laundry Store", een wasserij, waar het publiek zelf zijn was kan doen. Men behoeft slechts enkele munten in de wasmachine te werpen en deze doet dan zelf de rest: wassen, spoe len en centrifugeren. De volautomatische Rotterdamse wasmachine zal dag en nacht te ge bruiken zijn, omdat er geen bedie nend personeel nodig is. Binnen het uur levert de machine de was keu rig behandeld af; in de tussentijd kan men wat lezen of verder gaan met het breiwerkje. In Amerika, En geland, Zweden en Denemarken wordt reeds geruime tijd van der gelijke wasmachines een gretig ge bruik gemaakt. Kapelaan B. A. van Zijl t Vannacht is te Amsterdam over leden kapelaan B. A. van Zijl. Kap. Van Zijl werd te Naaldwijk gebo ren op 9 okt. 1908 en priester gewijd op 26 mei 1934. Hij was achtereen volgens kapelaan te 's Heerenhoek, Amsterdam (H. Gerardus Majella), Den Haag (H. Liduina), Haarlem (H. Liduina) en Amsterdam (H. Ag nes). De 35-jarige motorrijder W. Fal- ke uit Erica is gistermiddag door 'n trein gegrepen en gedood. Het on geluk gebeurde op een onbeveiligde overweg in de spoorlijn tussen Zuid Barge en Emmen. Er stonden enige mensen voor de overweg te wach ten, maar F. reed toch door. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinderen. Tous a Chartres, Allen naar Char tres. Dit was de roep die de vorige weken in heel de Franse studenten wereld weerklonk. Naar het voor beeld van Charles Péguy, trokken dit weekeinde 12.000 studenten van alle religie en stand van Parijs naar Chartres, om zich te bezinnen over het onderwerp van dit jaar „Het Ge loof'. Met twee bussen waren ook 65 Nederlandse studenten er heen gegagn (hieronder 9 uit Leiden). In twee dagen werd er onder een perfekte leiding druk van gedachten gewisseld in alle maar denkbare ta len. Aangezien het tempo nogal hoog lag en de wegen niet al te best wa ren, moesten enkele lopers, door blaren gekweld, de zware tocht op geven. Het Franse Rode Kruis gaf hun een prima verzorging en in de verzamelplaatsen van de uitvallers werden de gesprekken op gelijke voet vervolgd. De glo-iekroon op de ze tocht was de aankomst in Char tres met een gezamenlijke H. Mis in de kathedraal. Duizenden jongens en meisjes zeer vermoeid, velen hin kend, maar allen met een enorme vreugde, verzamelen zich rond het altaar. Het orgel juicht, trompetten schallen en uit alle kelen klinken fier de gezangen van de H. Mis. Na de zegen galmt de kerk van het en thousiaste slotlied „Terre entière chante ta joie au Seigneur, Alleluia Alleluia." Dan zet de groep zich in beweging en gaat, ia een laatste groet aan Notre Dame de Sous-Terre, naar de gereedstaande treinen die ons terug zullen brengen naar Pa rijs. De voettocht naar O.L.V. van Chartres is verleden tijd, maar voor ons ligt de tocht van 1962. Hopelijk zal er dan een veel grotere Neder landse groep heen willen gaan, om met elkaar en met de studenten van alle naties deze mooie Pelgrimstocht te ondernemen. Routier, K. Kortmann (Rubis J55) KARDINAAL ALFRINK CONSA CREERT VOORMALIGE HERVORMDE KERK Zondag 18 juni a s. zal door kar dinaal Alfrink de Mariakerk te Di- dam worden geconsacreerd. Deze kerk met toren, een der fraaiste bouwwerken van de Rijnlandse laat- Gothiek werd 18 januari 1954 over genomen door het kerkbestuur der St. Martinusparochie te Didam van de Hervormde Gemeente aldaar. Op 18 juni 1961 zal het 5 jaar ge leden zijn, dat met de restauratie van deze kerk en toren werd be gonnen. De restauratie werd uitge voerd door de N.V. Jos Neijenhuis te Arnhem Onder leiding van het architectenbureau Ir. J. G. Deur en Ir. C. Pouderoyen te Nijmegen. Behalve de financiële medewer king van het ministerie van O. K. W. via de commissie Monumenten zorg, de provincie Gelderland en de gemeente Didam, alsmede van het aartsbisdom, werd door de parochia nen van Didam een bedrag van on geveer een kwart-miljoen zelf bij eengebracht. Deze kerk, die de pa rochiekerk wordt van een nieuwe parochie, die in Didam ontstaat door de splitsing van de St. Martinuspa rochie, is de vierde parochiekerk in de 10.000 zielen tellende gemeente Didam. Nederlandse particulieren, die hun vrienden in het buitenland bloem bollen als geschenk willen zenden, zullen dat in de toekomst kunnen doen zonder de tussenkomst van een erkend exporteur, zoals nu nog voor schrift is. Het geschenkpakket mag dan echter niet zwaarder zijn dan drie kg en er moet een uitvoerver gunning worden gevraagd bij 't pro- duktschap voor siergewassen in Den Haag of bij het bedrijfschap voor de bloembollenhandel In Haarlem. Het bestuur van het produktschap voor siergewassen heeft tot het invoeren van deze nieuwe regeling besloten op advies van zijn commissie van bijstand voor bloembollen, en on danks bezwaren van het bedrijfschap voor de bloembollenhandel. De nieu we regeling, die analoog is aan die welke reeds voor de geschenkzendin gen bloemen door particulieren geldt, moet nog in een verordening van 't produktschap worden vastgelegd. In de overdekte veemarkthallen in 's-Hertogenbosch zal op Tweede Pinksterdag, maandag 22 mei, een internationale hond enten toonstelling worden gehouden. Ongeveer duizend honden van 75 rassen zullen worden geëxposeerd. George Blake, een Britse regerings ambtenaar, is woensdag in Londen tot 42 jaar gevangenisstraf veroor deeld wegens het uitleveren van ge- heimen aan de Russen. Blake heeft tijdens de laatste wereldoorlog in Nederland gewerkt voor Britse agen ten. Hij is via Frankrijk en Spanje naar Engeland gevlucht. Blake, die een talenkenner wordt genoemd, heeft van 1943 tot 1948 bij de Britse marine gediend. In 1948 kwam hij bij de buitenlandse dien sten. Zijn eerste post was vice-consul in Seoel. In 1950 werd hij door de communisten geïnterneerd. In 1951 tijdens zijn verblijf in een Noord- koreaans gevangenkamp, zou hij tot de conclusie zijn gekomen, dat het communistische systeem beter was dan het westerse en de overwinning verdiende. Na zijn vrijlating keerde hij naar Engeland terug, waar hij in het hu welijk trad. Lord chief justice Parker zei, dat de door Blake aan de Sowjet-Unie verstrekte inlichtingen van 't groot ste belang waren. Zijn verraad maakte een groot deel van de Bntse inspanning „volkomen nutteloos". Volgens Parker was het Blake niet om geld begonnen. Hij was een vurig aanhanger van het communisme ge worden. Naar alle eenheden van de linkse opstandelingen in Laos is woensdag het bevel het vuren te staken uitge gaan. Kapitein Kong Le, de aanvoer der van de linkse valschermtroepen en de guerrillastrijders van de Pa- thet Lao, heeft zich daartoe bereid verklaard op voorwaarde, dat de re geringstroepen het vuren eveneens staken en onverwijld vredesonder handelingen beginnen. Hij heeft de regerig uitgenodigd bevoegde verte genwoordigers te sturen naar het dorp Na-Mon, 10 km ten zuiden van Vang Vieng, of naar een andere plaats tussen de fronten. Ook de Laotische regering in Vien tiane heeft woensdag haar troepen bevolen het vuren te staken. De plaatsvervangende premier, generaal Hosavan, maakte bekend dat de re gering het voorstel van de rebellen had aanvaard om de militaire opera ties aan alle fronten met ingang van woensdag stop te zetten. Volgens het radiostation „D$ stem van de Pathet Lao" heeft prins Soe- vanna Phoema voorgesteld, dat links, rechts en neutralisten, los van de onderhandelingen over een wapen stilstand, besprekingen beginnen over interne politieke kwesties. Met name zouden de vorming var een coalitie regering en de samenstelling van de delegatie naar de veertien mogend- hedenconferentie kunnen worden be sproken. Deze besprekingen zouden vrijdag in Nomon, een plaatsje op ca. 10 km ten zuiden van Vang Vieng kunnen beginnen. In West Palm Beach in de Ame rikaanse staat Florida is een man ter dood veroordeeld, die heeft bekend een rechter en zijn vrouw te hebben ontvoerd en hen in de Atlantische Oceaan te hebben verdronken. In Florida worden executies uitgevoerd door middel van de elektrische stoel. 23 DODEN BIJ AUTO-ONGELUK In centraal-Birma is een autobus met zestig pelgrims in een ravijn ge stort. Drie-en-twintig inzitenden wer den gedood en dertig gewond. De chauffeur, die dronken bleek te zijn, sloeg na het ongeluk op de vlucht, doch werd later gearresteerd. De correspondent te Loeanda van het Portugese blad „Diario Popular" heeft gemeld, dat de opstandelingen in het noorden van Angola door blij ven gaan met aanvallen en plunde ren van afgelegen dorpen en plan tages. Alle plantages in het gebied van Maquelo do Zombo zijn geplunderd. Drie posten op ongeveer dertig kilo meter van deze plaats zijn uit voor zorg ontruimd, aldus deze correspon dent. De opstandelingen hebben woens dagavond weer drie dorpen aange vallen. Hoewel zij goed bewapend waren, werden zij door de Portugese verdedigers teruggeslagen. Reorganisatie Portugese regering Woensdag is opnieuw een reorga nisatie van de regering Salazar of ficieel bekendgemaakt. Deze reor ganisatie houdt de benoeming in van vier nieuwe ministers, namelijk voor buitenlandse zaken, binnenlandse zaken, onderwijs en corporaties. Dit is de tweede grote wijziging in het kabinet binnen een maand. De eerste had plaats op 13 april, kort na het begin van grootscheepse aan vallen op Europeanen en Portugees- gezinde Afrikanen in Angola. Engelse spion Dit is de 38-jarige in Rotterdam ge boren Engelsman George Blake, die wegens spionage voor de Sowjet- Unie in de jaren 1951 tot 1959, woensdag in het roemruchte Londen- se gerechtsgebouw „Old Baily" is veroordeeld tot 42 jaar gevangenis straf. Blake heeft bekend zich in ge noemde jaren bij herhaling aan spio nage te hebben schuldig gemaakt. Een Amerikaans zeilschip van 29 meter lengte, de „Albatross", dat dienst deed als schoolschip, is dins dag in de Golf van Mexico gezonken in een hevige storm. Zes mensen, on der wie de vrouw van de kapitein, die onder de brug opgesloten zaten, zijn ten onder gegaan met het schip, dat in een minuut tijds zonk 290 km noordwest van Key West. HOE RAKEN WE DAT KWIJT? De Deense brandweer zoekt naar stig naar een middel om 36 ton ver gif, dat vroeger in de landbouw ge bruikt werd, kwijt te raken. Het ver gif leent zich niet voor verbranding, is te samengesteld om geneutrali seerd te worden door andere chemi sche stoffen en kan ook niet ergens in een diepe kuil weggestopt wor den, omdat het bronwater hierdoor vergiftigd kan worden. Het Deense ministerie van landbouw heeft de hulp ingeroepen van scheikundigen, die moeten uitmaken of het in zee gestort kan worden zonder dat het een gevaar gaat worden voor de vis stand of baders. De hoeveelheid ver gif is ruim voldoende om alle 4 y? miljoen inwoners van Denemarken te doden. De 76-jarige heer H. v. d. Meu- len is gisteren te Apeldoorn om het leven gekomen, toen hij zonder uit te kijken plotseling de weg overstak en werd aangereden door een mili taire jeep met aanhanger. Radio Havanna heeft gemeld, dat de leider van de mislukte invasie op Cuba, kapitein Manuel Artime, gis teren gevangen is genomen. Hij zou zich tot dusver schuil hebben gehou den in de moerassen van de Cochi- 'nos-baai, in afwachting van een kans om naar de Verenigde Staten te kun nen vluchten. In Pakistan zijn vijf geologen tijdens het oversteken van een diep ravijn over een touwbrug, omlaag gestort en gedood. Woensdagochtend heeft zich 'n ontploffing voorgedaan in een vuur- fabriek te Caracas, die minstens drie huizen heeft verwoest en gehele ge zinnen in hun slaap heeft gedood. Tot dusver is bekend, dat veertien personen zijn omgekomen. Nr. 25. De volgende dag werd Robinson uit zijn slaap gewekt door een ongewoon geluid. Het regende beken. Vanuit zijn grot staarde hij naar het onweer. Grote bliksemstralen flitsten door de lucht en geweldige donderslagen deden de grond beven. In het gebergte, weerklonk het geluid van het onweer De Amerikaanse acteur Peter Lawford en zijn echtgenote, een zuster van zodanig, dat Robinson vreesde onder de grot te zul- president Kennedy, arriveerden per trein in Parijs. Het paar was op door- len worden bedolven. Maar plots hield het onweer op reis naar Cannes, waar het tijdens het filmfestival de première van de met een oorverdovend geluid. film „Exodus" zal bijwonen. Peter Lawford speelt in deze film. Oud zeer leeft voort in de Engelse taal IN de zeventiende en de achttiende eeuw waren de Engelsen en de Hollanders geduchte concurrenten. De Hollanders waren toen in Enge land bijzonder weinig gezien en wat zij deden, had een ongunstige klank. Deze naijver en strijd vonden hun neerslag in de Engelse taal, zodat er nog heden ten dage tal van Engelse uitdrukkingen met het woordje .Dutch' gebruikt worden, waarin .Dutch' een weinig gunstige betekenis heeft. Enige voorbeelden ter illustra tie van deze bewering. Soms betekent .Dutch' vals, ver keerd, schijn, bij voorbeeld in .Dutch defence' (schijnverdediging). Zegt Amerikaan, dat U „in Dutch" met hem bent, dan bent U beslist niet bij hem in de gunst. Zegt een Engelsman van iemand, dat „he talks like a Dutch uncle", dan bedoelt hij te zeg gen, dat de man graag strafpredi katies houdt. Dat-men in de Engels sprekende landen een kikvors wel een .Dutch nightingale' noemt, is vrij algemeen bekend, maar dat .Dutch metal' klatergoud betekent, weten slechts weinigen. Zegt men van iemand, dat hij .double Dutch' is, dan bestempelt men hem eigenlijk als een volkomen onmogelijke vent, ja, soms zeis als een deugniet. Verliest iemand honderd gulden en een Engelse vriend zegt: „Nu ja, tweehonderd zou erger geweest zijn. Troost je dus!", dan geeft hij de verliezer .Dutch com fort' of .Dutch consolation', dus schra le troost. Dat men spreekt van 'a Dutch treat', als iedereen op een feestje voor zich betaalt, weet U na tuurlijk, maar als een Engelsman, die gevraagd is op een feest, tegen zijn verwachting in bemerkt, dat het gaat om ,a Dutch treat', dan kan hij zijn verontwaardiging luchten door te zeg gen: „This beats the Dutch!" oftewel (in het Nederlands): „Dat is het top punt!" Mensen, die kriskras de straat over steken, passen de methode van Dutch crossing' toe. Doet een man na een glaasje bier wat stoer of vechtlustig, dan is hij bezield met .Dutch courage' (alcoholmoed). Praat deze door .Dutch courage' bezielde figuur bo vendien wartaal, dan kan zijn Engelse toehoorder zeggen: „I am a Dutchman if I can understand him" oftewel „Ik laat me hangen als ik die vent be grijp". Wij allen kennen het bekende rijmpje: „In matters of trade the fault of the Dutch is giving too little and asking too much". De grondgedachte van dit rijmpje vindt men terug in de uitdrukking „a Dutch bargain", die betekent „een koopje, waarop we een borrel moeten drinken" of „een transactie, waarbij alle voordeel aan een zijde ligt". We willen het hier bij de ongunstige betekenis van .Dutch' laten. Wel wil len wy nog memoreren, dat Dutch' en .Duits' in sommige Amerikaanse uitdrukkingen en benamingen iden tiek zijn, bij voorbeeld in .Dutch clock' (een Schwarzwalder klok) en .Dutch toys' (in Neurenberg gemaakt speelgoed). En met deze voorbeelden besluiten wij onze kijk door onze .Dutch mirror' (spionnetje) op de taal van onze Angelsaksische vrienden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4