S)e CaidóeGotiAcï/fit k SPOEDIG HERVATTING VAN EVIAN De strijd in Warschau s getto Alarm in Algiers GAAT TSJOMBE WEER- MEEDOEN? 60,- DONDERDAG 4 MEI 1961 51ste JAARGANG No. 15313 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Gaat Tsjombe door de knieën Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015, 25594* Advert. 2 0 8 2 6 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19 00 a.) Giro 10 30 03 Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv.' 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Salan ondergronds haar vermogen ligt om de voort vluchtige ex-generaals en kolonels te vinden, die na de ineenstorting van de putsch van vorige week in Alge- rië verdwenen. In Algiers worden pamfletten ver spreid, waarin wordt gezegd, dat ex- generaal Salan, één van de vier lei ders van de mislukte militaire op stand in Algerië, het bevel op zich heeft genoirien van de anti-Gaullis tische ondergrondse beweging van de Franse „colons" in Algerië. In de pamfletten, die ondertekend zijn met „geheime legerorganisatie" wordt ex-generaal Challe, de enige van de vier opstandige generaals, die zich in gevangenschap bevindt, een „verrader" genoemd. Het proces tegen generaal Challe begint 29 mei en zal waarschijnlijk drie dagen duren, aldus is van de zijde van het ministerie van justitie in Parijs vernomen. Salan, Zeiler en Jouhaud zullen bij verstek worden berecht. De vergrijpen, die hen ten laste worden gelegd, kunnen met de dood worden bestraft. Pierre Messmer, de Frapse minis ter voor het leger, heeft het kabinet meegedeeld, dat sinds het falen van de putsch 342 arrestaties in Frank rijk zijn verricht. Maar zij waren niet alle gehandhaafd, wegens gebrek aan bewijs. Voor 850 huiszoekingen was machtiging verleend. Louis Joxe, de minister voor Al gerië heeft het kabinet meegedeeld, dat 220 officieren en 200 ambtenaren in Algerië van hun functie ontheven zijn. 115 Leden van een plaatselijk gerecruteerde politie-eenheid waren gearresteerd. Belgisch koningspaar bij voetbalwedstrijd datie door de Duitsers van het War- schause getto. De Joden stelden zich wanhopig te weer. Duizenden Duitse militairen, ge- In het proces tegen Eichmann te wapend met machinegeweren alsof Jeruzalem heeft mevr. Zuckerman ZÜ de Russen gingen bestrijden, een en ander verteld over de liqui- trokken het getto binnen. De post waarvan mevrouw Zuckerman deel uitmaakte, telde twintig mensen, die tezamen over één revolver, enige granaten, twee geweren en zelfge maakte bommen beschikten. „Wij wisten dat zij ons zouden overwin- Getuigen in proces tegen Eichmann U HEBT GELUK, ALS f 60,- U NU SCHIKT Héél zeldzaam ziin die ge lukjes... Juist op net ogen blik dat u f 60,- fiebt uit te geven en erover denkt bin nenkort een goede regenjas te kopen, komt hier zo'n prachtkans, 'n Speciale aan- aanbieding, die alleen deze week geldig is. TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK De Franse minister van voorlich ting Terrenoire heeft gisteren na een kabinetsvergadering meegedeeld, dat alles er op wijst, dat de besprekingen in Evian „vrij spoedig" zullen begin nen. Voorts verklaarde de minister, dat president De Gaulle de bijzonde re bevoegdheden, die hij de vorige week in verband met de militaire op stand in Algerië op zich had geno men, zal blijven uitoefenen, totdat de Algerijnse kwestie op weg is naar 'n oplossing. Terrenoire zei verder, dat de Fran se regering alles zou doen wat in ALLES WEER GOED Aan twee fronten is deze week de kwestie van de bouw-activiteit weer volop aan de orde geweest: wat het regeringsbeleid en de be oogde uitkomsten ervan betreft, op basis van de woningbouwnota dd. 20 april, in de Tweede Kamer en ten aanzien van de sociale entourage meer in het bijzonder met betrek king tot de „verkorte werkweek" andermaal in de Stichting van de Arbeid. Na afloop van de beide nagenoeg gelijktijdig gegeven voorstellingen een dubbeltoneel zou zonder twij fel een fraai schouwspel hebben op geleverd! valt wel te conclude ren, dat „ales weer goed" is tussen de diverse partijen, die aanvankelijk zo fel tegenover elkaar stonden. In de stichting heeft men ver standig eraan gedaan de stukken te lijmen, die door een bijzonder on handig manoevreren van de rege ring waren gemaakt. Het principieel geschilpunt over de plaats en het prestige van dit college tegenover de regering is in der minne ge-_ schikt en over de zakelijke punten zal binnenkort opnieuw worden be raadslaagd. Het is vooral goed, dat men heeft ingezien bij de voorgaan de oiitmoeting wederzijds wat on tactisch te werk te zijn gegaan. Door de regering met zo abrupt „neen" te zeggen tegen het eensgezind door werkgevers en werknemers geno men besluit tot invoering van de vijfdaagse werkweek in het bouw bedrijf; door de bouwwereld door niet uit eigen beweging met bepaal de garanties te komen voor een compensatie van de te verliezen ar beidsuren, zoals wèl andere bedrijfs takken dat hebben gedaan, welke verzekeringen het voor de regering mogelijk, althans veel gemakkelij ker zouden hebben gemaakt op ver antwoorde wijze en aanstonds vol mondig „ja" te zeggen. Maar lang nakaarten heeft ook hier weinig zin; het voornaamste is, dat de sfeer weer is opgeklaard, dat de bouwers de hun van harte gegun de vrije zaterdag tóch krijgen en dat men vooral serieuze plannen op ta fel gaat leggen om in de resteren de werktijd ook werkelijk tot de produktiviteit te komen, die de krachtigste bestrijding van de wo ningnood en van de tekorten op an dere gebieden garandeert. Op het andere front - dat van de Tweede Kamer bleken giste ren niet alle partijen zó tevreden over de afloop van het debat over de bouwnota van minister van Aart- sen, maar tot ernstige consequenties heeft dat bepaald niet geleid. De ontevredenheid beperkte zich ech ter in hoofdzaak tot het liberale kamp, waar men d'e besnoeiingen van de regering ten aanzien van de „vrije sector" in het bouwbedrijf heel moeilijk kan verkroppen, maar daar mag men de grote winst tegen over stellen, dat de overige „rege ringspartijen" he' kabinet na zijn ommezwaai ten aanzien van het to taal aantal te subsidiëren woningen eigenlijk geeh stroobreed meer in de weg hebben gelegd. Daarvan ge tuigden gisteren de replieken na de verdediging van mr. van Aartsen, waarbij met name zelfs de heer Van Eibergen, die de gangmaker was van de beruchte december-crisis, teen woord meer in het midden racht. Als -ok voor het parlemen taire debat mag gelden, dat wie zwijgt, toestemt, kan mr. Van Aart sen met de geruststelling naar huis zijn gegaan, dat de Kamer in grote meerderheid dan misschien nog niet tot groot enthousiasme is gekomen; voor de komende maanden zal hij verder waarschijnlijk in een zekere mate van rust kunnen waar maken, dat hij nu na de beleidsveranderin gen, in zijn nota aangekondigd, de foedkeuring van het parlement zal unnen wegdragen. Dat wil allemaal uiteraard niet zeggen, dat nu plotseling alle moei lijkheden, die een glad verloop van de gehele bouwactiviteit kunnen bedreigen, van de baan zouden zijn. De problemen van de spanning op de arbeidsmarkt, de grote zuigkracht op de arbeiders van over de gren zen, de tekorten aan baksteen e.d. blijven zorgvolle zaken, maar zij gaan gepaard met de weliswaar schaarse troost, dat men zich erbij neer moet leggen en dat ze niet met voor de hand liggende (politieke) middelen te bestrijden zijn. Hopelijk x kan een verbeterde sfeer in de Koningin Elizabeth en Prms Philip van Engeland brengen een staatsie- bouwwereld achter ook daar weldra bezoek aan Italië. Foto: Tijdens haar bezoek aan een kinderpaviljoen van wat meer soelaas bieden. het Rode Kruis in Rome deelde Koningin Elizabeth toffees uit. (telefoto) Voor het begin van de tweede helft van de woensdag in Brussel gespeelde voetbalwedstrijd tussen Barcelona en HSV Hamburg, begaven koning Boudcwijn en konin gin Fabiola, die de wedstrijd bijwoonden, zich naar het veld om de spelers van beide elftallen aan zich te laten voorstellen. De kennismaking met de Spaanse voetbal lers deed vooral de koningin veel genoegen. nen, maar voor ons leven zouden zij een hoge prijs betalen". De eerste dag hadden de Joden met hun ge brekkige wapens de Duitsers terug geslagen, maar deze kwamen terug met tanks, die weer met Molotof- cocktails werden bestookt. Van 19 april tot midden mei 1943 streden de Joden in georganiseerde groepen, daarna werd de strijd voortgezet in de ruïnes, kelders en riolen. Mevrouw Zuckermann vertelde, dat zij na een tocht van twee dagen door de .riolen met enkele overle venden uit het getto was ontkomen. Met hulp van de Poolse ondergrond se had het groepje Joden kunnen onderduiken. Als volgende getuige werd echtgenoot, Jitzjak Zuckermann, ge hoord. Hij vertelde hoe hij buiten het getto van Warschau te werk was gesteld bij de aanleg van dammen en het droogleggen van moerassen. „Wij moesten tien tot twaalf uur per dag tot onze hals in het water staan en daarna in dezelfde natte kleding slapen. Gemiddeld stierven er twaalf mensen per dag, met inbegrip van degenen die werden doodgeschoten". In antwoord op vragen van de openbare aanklager zei hij,' dat het niet juist was aan te nemen, dat andere Joodse gemeenschappen geen verzet hebben geboden. Volgens hem waren er verzets-organistaties in Bia- liystok, Cestochowa en Krakau en zelfs in de concentratiekampen Tre- blinka en Auschwitz. Ook hadden Joodse partisanen gestreden in de wouden van Wit-Rusland, Oekraine en Litouwen. Een vooraanstaand lid van de Isra- Advertentie) eiische communistische partij, dr. KONINGIN DEELT SNOEPGOED UIT Adolf Abraham Bermann, heeft woensdag verslag uitgebracht van 'n bezoek dat hij een paar weken na zijn bevrijding door het Russische leger aan het dodenkamp Treblinka had gebracht. Hij zei over een afstand van vele kilometers schedels en beenderen en hopen schoenen waaronder die van duizenden kleine kinderen, te heb ben gezien. De nationaal-socialistische autori teiten te Warschau hebben, aldus dr. Bermann, stelselmatig gestreefd naar de hongerdood van kinderen. Halve gebr. kip f 1.95* Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 Gedurende de nacht van woensdag op donderdag was de stad Algiers geheel van de rest van het land af gesloten. De gehele stad was omsin geld door zwaar bewapende troepen van leger en politie, die alle verkeer uit en naar de stad tegenhielden. Op tal van belangrijke punten waren versperringen opgeworpen. Ook in de stad zelf waren omvangrijke maat regelen getroffen voor de bewaking van overheidsgebouwen. REGENJAS De algemeen vertegenwoordiger der Franse regering in Algiers, Mo rin, die woensdagavond naar Parijs (Advertentie) had zullen vertrekken, stelde zijn vertrek op het allerlaatste ogenblik uit. Naar donderdagmorgen werd ver nomen, hadden de maatregelen ten doel om voorbereid te zijn op mo gelijke verrassende aanvallen van commando's van de „geheime leger organisatie", die volgens ontvangen inlichtingen van plan zouden zijn ge weest aanslagen te plegen op bepaal de autoriteiten of gebouwen op te blazen. De nacht is in Algiers ove rigens kalm verlopen. Het weer en de ruimtevaart In Cape Canaveral wordt het niet uitgesloten geacht, dat de eerste Ame rikaanse bemande ruimtevaart niet voor zaterdag, maandag óf dinsdag zal plaats hebben. De weersverwachting voor vrijdag in het gebied van de Bahama-eilan- den, waar een ruimtevaartuig moet neerkomen, is niet gunstig, aldus heeft een woordvoerder van de NA SA, het bureau voor lucht- en ruim tevaart, meegedeeld. 7 Hoogstraat-Leiden Tot compromis bereid De Kongolese minister van binnen landse zaken, Adoela, heeft woens dag in een vraaggesprek voor de ra dio gezegd, dat president Tsjombe van Katanga om toestemming heeft verzocht weer deel te nemen aan de conferentie van Kongolese leiders te Coquilhadstad. In conferentiekringen is vernomen, dat nog geen antwoord op het verzoek is gegeven, maar dat de kwestie in studie is. Adoela zei voorts, dat Tsjombe niet naar Leo- poldstad zal worden overgebracht. Een ambtenaar van de veiligheids dienst van de regering te Leopold- stad heeft woensdag echter gezegd, dat vrijdag twee vliegtuigen uit Leo- poldstad te Cocquilhatstad zullen aankomen en dat Tsjombe en andere gedelegeerden naar Leopoldstad' zul len worden vervoerd. De autoriteiten van de centrale re gering hebben woensdag kennelijk Tsjombe's vliegtuig in beslag geno men. Het toestel werd gebruikt voor het overbrengen van een afdeling militairen van Coquilhatstad naar Leopoldstad. Tsjombe's bemanning bestuurde het vliegtuig, een Douglas DC-4. Verder meende men woensdag te Coquilhatstad te weten, dat een aan tal vertegenwoordigers van de cen trale regering op de conferentie be reid is tot een of andere vorm van compromis met Tsjombe. Hiertoe be horen de minister-president, Ileo, de vice-premier, Bolikango, en minister Adoela. De conferentie, zo zei men, loopt thans op haar eind. Overeenkomst met V.N. Justin Bomboko, de Kongolese mi nister van buitenlandse zaken, heeft meegedeeld, dat Hammarskjoeld de overeenkomst tussen president Ka- savoeboe en de V.N. over reorgani satie van het Kongolese leger heeft goedgekeurd. Het akkoord geldt vol gens de minister ook automatisch voor het Katangese leger van Tsjom be. Zij die Kasavoeboe niet gehoor zamen, zijn onderdrukkers, aldus Bomboko. Enkele leden van de strijdmacht van de Verenigde Naties hebben woensdagavond te Leopoldstad ge zegd, dat bij Franqui-haven de lij ken van 24 Ghanese soldaten in een rivier zijn gevonden. De mannen zouden door kogels zijn gedood. In het hoofdkwartier van de strijd macht van de Verenigde Naties te Leopoldstad wilde men deze berich ten bevestigen noch ontkennen. Er is een onderzoek aan de gang. Sedert vrijdag worden in het ge bied van Franqui-haven Ghanese mi litairen vermist. Gizenga Van betrouwbare zijde te Leopold stad is woensdag vernomen, dat de Loemoembistische regering te Stan ley stad de consuls van Nederland, Italië, Griekenland, Groot-Brittan- nië, de Verenigde Staten en Frank rijk enige dagen geleden op het mi nisterie van binnenlandse zaken heeft ontboden en hen eraan herinnerd heeft dat de consuls van een rege ring, die het Loemoembistische re gime van Gizenga niet heeft erkend, kunnen worden uitgewezen. .ifowil Bolletje/' u11ti11 in de zilveren rol -S ZOEKT U EEN gouden ring voor een dame of heer? v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Vrij warm (Advertentie) Keukenhof boekte 600.000ste bezoeker De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Ten westen van Schotland hand haaft zich een lage drukgebied met ten zuiden er van een Oceaanstoring die in de richting van de ingang van het Engelse Kanaal koerst. Aan de voorkant van deze storing stroomt een hoeveelheid warmere lucht via Frankrijk naar onze streken. Het doordringen van deze warmere lucht gaf aanleiding tot plaatselijk regen. Morgen zullen aanvankelijk opkla ringen voorkomen met vooral in het binnenland vrij warm weer. Naar mate de storing bij het Engelse Ka naal dichterbij komt, neemt even wel de kans op regen of onweers buien weer toe. Gistermiddag is de 600.000ste be zoekster de toegangspoort gepasseerd van Europa's grootste bloementuin de Keukenhof. Uit handen van de bestuurders van Keukenhof ontving mej. P. van der Kamp de zilveren tulp. Mej. Van der Kamp, verpleeg ster, wonende te Scheveningen, staat /ON- FN MA ANSTANTIFN op het punt te emigreren naar Aus- 1*1 A All 31 All DEii tralië. Nog net op tijd heeft zij dus gistermiddag nog van de bloemen pracht kunnen genieten. A.s. zondag wordt nl. de Keuken hof gesloten, ruim een week eerder dan vorige jaren. Deze vervroegde sluiting is in hoofdzaak toe te schrij ven aan het nate voorjaar, waardoor de bloemen eerder tot bloei gekomen zijn dan in vorige jaren. Ondanks 't minder goede weer kwamen dit jaar gemiddeld per dag meer bezoekers naar de Keukenhof dan vorig jaar. 5 Mei: zon op 05.04; onder 20.10; maan op 00.03; onder 09.02. Hoogwaterstanden 5 Mei: v.m. 6.18; n.m. 6.45. KORRELTJE Ervaring is de moeder van alle zekerheid. (Leonardo da Vinei)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1