PeekaCloppenburg Weerbericht Het zilveren jubileum van Jan van Es Getuigen tegen Eichmann Gratis gezellige ontspanning op Leidse Stadhuisplein elke woensdag jongensmarkt SHORTS Geslaagd weekend katholieke verkenners Het weer in Europa ZOETERWOUDE Het zilveren jubileum van de heer J. van Es, de 25-jarige dienstvervul ling bij de landbouwer J. C. van der Salm, is met grote spontaniteit ge vierd. Na de H. Mis van dankbaar heid in de kerk van de H. Kruis- veheffing waren de jubilaris en zijn echtgenole, zijn hoogbejaarde ou^ s en talrijke kinderen van de vroege morgen tot de late avond de eregas ten van de fam. v. d. Salm. Na het feestelijk ontbijt bood de werkgever zijn trouwe knecht onder hartelijke bewoordingen als feestge schenk een prachtig radio-toestel en een grote foto-reportage van Jan op zijn dagelijkse tocht door het dorp ten geschenke aan. In de voormiddag kwam burgemeester J. A. Detmers en mevr. Detmers-Berben namens 't gemeentebestuur de jubilaris geluk wensen. Zoals verwacht kon worden, werd er, door de grote populariteit van de jubilaris, bij de receptie van zeer grote belangstelling blijk gegeven. Deken Juffermans kwam zijn geluk wensen aanbieden en zeer vele Doe- ren, waar de jubilaris elke dag des morgens en 's avonds de melk komt halen, lieten zich vooral in geschen ken niet onbetuigd. Namens de LTB sprak de afde lingssecretaris zeer waarderende woorden over de trouw van de ju bilaris, vooal nu zovele landarbei ders het boerenwerk gaan verwis selen voor arbeid in de industrie. Spr. wenste ook de heer v. d. S°'m geluk met dit jubileum en bood na mens het hoofdbestuur van de LTB de jubilaris als bewijs van erkenning voor al de goede diensten aan één bedrijf gegeven, een fraaie gecalli- grafeerde oorkonde aan. De R.K. Land- en Tuinbouwarbei- dersvereniging was door het voltallig bestuur vertegenwoordigd en het was de bondsfunctionaris, de heer Th. A. Meester, die in een beschou wing over de grote waarde van de menselijke verhouding sprak, de goe de Verstandhouding van patroon en arb.eider niet alleen, maar ook van de wederzijdse medewerking hieraan van de echtgenoten van beide par tijen. Spr. was vol lof over deze hem bekend zijnde 25-jarige goede samen werking en richtte zijn gelukwensen zowel tot de patroon als tot de trou we knecht en bood daarbij een ge schenk aan. Ook het dag. bestuur van de KAB kwam gelukwensen, waarbij de voor zitter, de heer J. H. v. d. Ploeg, waarderende woorden sprak en na mens de KAB niet alleen voor de jubilaris, maar ook voor zijn vrouw een geschenk offreerde. Er waren zoveel geschenken, dat een der gasten de opmerking maak te: Jan is met de luxe wagen van zijn huis gehaald, er zal een trekker nodig zijn om hem thuis te krijgen. Het feest werd op de boerderij eerst laat in de avond beëindigd. Op het einde van de receptie en nog eens bij het afscheid dankte de jubilaris allen, inzonder de familie v. d. Salm, voor de schone viering van zijn jubileum. De zilveren jubilaris Jan van Es, zoals hij iedere morgen en avond de melkbussen bij de boeren in Zoeter- woude haalt en brengt. (Opname Van Bemmelen) (Advertentie). Bronzen smeedwerk deelde in „feestvreugde" Op het Stadhuisplein is gister avond gedurende enkele uurtjes weer in een permanente behoefte voor zien door het reproduceren, van dans muziek, waarop enkele honderden jongelui, aanvankelijk in droge om standigheden en later wat bemotre- gend, zich in uiteenlopende gemoeds stemmingen met dansen of wat daar mede samenhangt onledig hebben ge houden. Het was één groot kluwen, daar op dat plein onder de schutse van de ranke stadhuistoren, die op gezette tijden met klaterende klokkenstem- metjes een vleugje vaderlandse klan ken uitstrooide, welke evenwel ver dronken in de cacophonie van hot en cool jazz. Het was niet het dwarre lend wereldje uit de jeugd van onze ouders, die wel iets meer nodig had den dan de vierkante meter waarop thans fanatiek twee-emmertjes-water gehaald worden. Boven op de balus trade van het stadhuis kon men zich op een hoger standpunt stellen om een goed overzicht te krijgen van 't betere duw- en trekwerk. Hier ook rookten wichtjes van 14, 15 jaar hun sigaretje, terwijl zij met een wereld wijs gezicht de inspannende verrich tingen van hun collega'tjes „tieners" beneden hen in zich opnamen. Er viel overigens weinig vreugde te bespeuren op de stenen dansvloer. Het leek vaak meer op lopende- bandarbeid met hortende en stoten de robotbewegingen. Opmerkelijk was het „freewheelen" na elk afge draaid nummertje, omdat „het juist zo lekker ging". Er werd natuurlijk veel gedanst en ritmisch handjes ge schud, maar er waren ook veel toe schouwers, die, voor zover ze niet hangerig en landerig (door de druil- regen?) hun aandeel in het feest af wachtten, met gemengde gevoelens het aangenaam verpozen bij „vrolij ke muziek" op zijn waarde toetsten. Tijdens deze „elck wat wils"-bij- drage in de Leidse Koninginnedag viering hebben tenslotte enkele lief hebbers van orde en beschaving het bronzen smeedwerk van de fraaie stadhuisdeur op het plein onder han den genomen. De ingang ging men met staven te lijf en op de statige krullen onder de gekruiste sleutels vierde men zijn vernielzucht bot. Eén krul verdween er helemaal. Het dansen schijnt tóch niet voldoende te boeien De rechtbank in Jeruzalem heeft maandag de behandeling van de zaak tegen Eichmann voortgezet met het horen van een aantal getuigen, die de wreedheden beschreven, die de Nazi's kort na het uitbreken van de oorlog tegen de Oost-Europese Jo den hebben begaan. Eén van deze getuigen, de in Po len geboren Zvi Pachter, verhaalde van een „dodenmars" van 2.000 Jo den van Rubesjof naar Lublin, in Polen, een afstand van 120 km. Op een vraag van de procureur-ge neraal hoeveel van de 2.000 Joden, die uiteindelijk waren vertrokken, waren terecht gekomen, antwoordde de getuige: „Misschien honderd". Een klein aantal van de overleven den, waaronder de getuige, wist uit eindelijk Russisch gebied te berei ken, waar zij door de Joodse bevol king werden opgenomen. Een volgende getuie vertelde over de onmenselijke behandeling van de Joden in het ghetto van Sanok. Een derde getuige legde verklarin gen af over de gruwelen tegen de Joodse bevolking van het Poolse dis trict Ciechanow. Ook daar waren de Joden in een ghetto ondergebracht, waar zij aan de wreedste en meest onmenselijke behandeling werdén blootgesteld. Tijdens deze getuigenverhoren ver loor één der toehoorders op de pu- 1 blieke tribune zijn zelfbeheersing en schreeuwde naar Eichmann: „Bloed hond, moordenaar". Snikkend werd de man uit de zaal geleid. Later bleek, dat van zijn 62 familieleden er slechts vier de oorlog hadden overleefd. DINSDAG 2 MEI 1961 DE LEIDSE TWINTIG JAAR WEGENS_ DOODSLAG ENGEUNA FEENSTRA Het Amsterdamse Gerechtshof heeft vanochtend de 29-jarige los- werkman J. J. T. uit Amsterdam, die op 7 april 1960 in de woning van een hoofdinspecteur van politie aan de Ter Gouwstraat in Amsterdam-oost het 17-jarige in Amsterdam werken de Leeuwarder meisje Engelina Feenstra van het leven beroofde, we gens doodslag vergezeld van een ze dendelict, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twintig jaar met aftrek en terbeschikkingstelling van de regering. COURANT PAGINA 3 solide katoenen cord, stoer kampmodel met 3 royale zakken Speciaal verlaagde J. H. prijs leeftijd 6 Jaar Kleine stijging per maat O.7. 12 laar 6.®" Afgelopen dagen had te Leimuiden een week-end plaats voor de pa trouille-leiders en assistent patrouil le-leiders uit het district Leiden, waaraan 11 patrouilles deelnamen van de verschillende troepen uit het district. Niet alleen Leiden was ver tegenwoordigd, ook Warmond, Was senaar, Zoeterwoude, Voorschoten en Katwijk. Zaterdagmiddag ontvingen de ver kenners op de speelplaats van de R.K. Technische school „Don Bosco" hun opdrachten, die hen brachten op een afstand van ongeveer 8 kilometer rond Leimuiden, vanwaar elke pa- BIOSCOPEN. De films in de week van 28 april- 5 mei zijn door de KFC als volgt ge keurd: Trianon: „Immer v/ill ich dir gehö- ren" alle leeftijden. Casino: „Enkele reis naar de hel", 18 jaar. „De brave soldaat Schweijk'" alle leeftijden. Lido: Luxor: „Handel in minderjarigen", volwassenen. Studio: Afgekeurd. Rex: „De- dictators", 14 jaar, (Vanaf dinsdag), dgl. 2.30, 7.15, 9.15 uur, znd. 2.30, 4.45, 7.15, 9.15 uur. Bij 'n botsing tussen een vracht auto en 'n bus met arbeiders in Tur kije bij de Syrische grens zijn maan dag 14 mensen om het leven geko men en 33 gewond. In Oesoemboera, Oost-Kongo, zijn tot op heden elf personen aan hondsdolheid gestorven. De soldaten van de internationale politiemacht schieten thans alle loslopende honden dood. De 71-jarige heer P. Jansen te Papendrecht, is gisteren in de ach ter zijn woning lopende vliet ver dronken. De man was gewend vroeg op te staan. Vermoedelijk is hij door de duisternis misleid in de vroege ochtend in de vliet terecht gekomen. trouille een voettocht (Hike) maakte naar de terreinen rond de R.K. kerk van het landelijke Leimuiden. Het week-end geleid door hop man A. C. J. Duindam (ass.-districts- comm. voor verkenners) en pater Wiro daarbij bijgestaan door een keur van leiders uit het district had een vlot verloop, en mocht zich ver heugen in een prima weersgesteld heid. Rond zeven uur kwamen de pa trouilles het terrein opgewandeld, de tenten werden opgezet in het bos en de boombaard achter de kerk, en de officiële opening van het kamp vond plaats rond de grote vlaggemast bij de kleuterschool. Een uiterst geslaagd kampvuur volgde, eindigend in het avondgebed en de nachtrust. De zondag was van instructieve aard. De H. Mis werd in de kerk op gedragen door pater Beekman, schip per van de St. Paulusgroep. Daarna werden de patrouilles ge splitst in 5 groepen, die allereerst in groepsbespreking enkele min of meer actuele onderwerpen behandelde, en daarna twee uur lang instructief werden bewerkt. Zeer geslaagd was daarbij een natuurwandeling onder uiterst deskundige leiding, die flora en fauna rond de Braassem en de Drecht bestudeerde; voorts was er een instructie over het acteren (iets wat nogal eens verwaarloosd wordt in deze kringen); zeer instructief was ook het primitief koken, waarbij zonder gebruik van pannen zeer goede resultaten werden verkregen bij het braden van vis en vlees, het maken van brood, en het bereiden van woudlopersmaaltijden. Tenslot te was er een ploeg bezig met een terrasje in te richten voor de Pas toor van Leimuiden, de zeereerw. heer C. W. Thomas, die tevens aan het einde van het week-end een aantal nestkastjes kreeg aangeboden, ter plaatsing in het bos. Na de maaltijd werd een mario netten-voorstelling in de openlucht gegeven, en kwam al te spoedig het einde van dit bijzonder geslaagde week-end, waarbij de jongens boor devol ideeën terug konden gaan naar hun eigen verkennerstroepen. WARMOND 140- EN 60-JARIG ZAKENJUBILEUM Op 1 mei 1821 werd in vVarmond de slagerij geopend van Arie van der Vooren. Thans, 140 jaar later mocht dit feit in familie- en zaken- kring worden herdacht, en konden de verschillen tussen het ambacht toen en nu aan een nadere beschou wing worden onderworpen. Het slachten gebeurde eertijds in de open lucht, over keuring werd wel heel anders gedacht dan in de tegenwoor dige tijd, en vooral het aanbod van vlees in de winkel geschiedde op een wijze, waarom we nu wel eens zou den moeten lachen. In die 140 jaar hebben de opeen volgende voorouders van de tegen woordige eigenaar him leven in dit bedrijf gesleten. De tegenwoordige eigenaar, de heer P. M. v^cL. Vooren, daarbij trouw terzijde gestaan door zijn zoons Kees en Piet, is reeds 60 jaar werkzaam in het bedrijf, door zijn overgrootvader 140 jaar geleden opgericht. In deze laatste 60 jaar is het bedrijf geworden tot een keurig en verantwoord geleid bedrijf. Te vens was de eer v. d. Vooren van ouds lid van de Ned. Kath. Slagers- bond, welke bond dan ook meende, aan de heer P. M. v. d. Vooren de bondsmedaille by dit jeubileum te moeten uitreiken. Dit geschiedde rond het middaguur door de voorzit ter van de afdeling Leiden, de heer G. P. Bergers, die in welgekozen be woordingen de heer v. d. Vooren huldigde, en hem de bondsmedaille opspeldde namens het hoofdbestuur. Vanzelfsprekend ontbrak het de firma en de heren v. d. Vooren niet aan belangstelling, getuige mede het groot aantal bloemstukken, dat de slagery en het huis sierde. (Meegedeeld door het KNML Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ENKELE BUIEN Wisselend bewolkt met enke le buien. Matige tot krachtige zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gisteren max. min. HELSINKI STOCKHOLM OSLO ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON PAUZE Morgen: vinding van het H. Kruis. DE LEVENSBOOM. Keizerin Hélena, moeder van Con- stantijn de Grote, heeft zich veel kosten en moeiten getroost het Kruishout terug te vinden, waaraan Christus de zonden van de mensheid heeft gedragen en uitgeboet. Haar streven werd met welslagen be kroond. Een gedeelte van het gevon den kruis schonk de keizerin aan Jerusalem, een gedeelte aan Constan- tinopel (de nieuwe keizersstad, ge noemd naar haar zoon) en het derde gedeelte nam zij mee naar Rome, waar het thans nog berust en ver eerd wordt in de basiliek van het ,,H. Kruis in Jerusalem". In het ge bed van de Mis noemt de Kerk het kruis „de levensboom", herinnerend aan de levensboom, die „midden op het plein" staat in het Boek der Open baring. onbew. 8 -6 zw. bew. 11 2 1. bew. 15 3 half bew. 14 5 h. bew. 13 8 onbew. 14 8 regen 16 10 regen 17 10 regen 14 8 zw. bew. 15 11 zw. bew. 18 12 zw. bew. 18 9 zw. bew. 21 12 zw. bew. 16 10 regen 16 9 onbew. 12 4 regen 14 6 geh. bew. 16 8 zw. bew. 21 6 zw. bew. 15 11 1. bew. 13 5 geh. bew. 16 1 1. bew. 22 15 onbew. 8 1. bew. 19 9 zw. bew. 27 12 zw. bew. 25 9 zw. bew. 22 13 PUZZEL No. 531. Horizontaal. 1. bundel, 3. bekend dier, 5. bijl, 7. lengtemaat (afk.), 9. persoonlijk voornaamw., 10. gem. in N. Brab., 11. sint (afk.), 12. onbekende, 14. vreemde munt, 16. zeepwater, 17. zangstem. Vertikaal: 1. afval van steen, 2. welaan, 3. spil van een wiel, 4. puistje, 6. mannelijk dier, 8. oude Spaanse munt, 9. zijtak Donau, 11. vogel, 13. plaats op Ameland, 14. voorzetsel, 15. afnemend getij. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 530. Horizontaal: 1. spoor, 6. wee, 7. roe, 8. are, 9. een, 10. stelt. Vertikaal: 2. present, 3. oordeel, 4. zwaan, 5. meent. PUNT Het dagelijks babbeluurtje ofwel buurvrouwen onder elkaar.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3