or Jong en oud genoot van de Leidse Koninginnedag-feesten solo! VOORAL DE JEUGD KWAM AAN ZIJN TREKKEN De Oranje-wandeltocht was weer een der hoogtepunten Musiceren in het Van der Werff-park DINSDAG 2 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT De viering van Koninginnedag, dit jaar samenvallende met het feest van de Eerste mei, voor grote groepen Nederlanders nog altijd het traditionele feest van de arbeid, mocht zich over het algemeen verheugen in goed weer, al liet het zich in de vroege morgen niet zo bijzonder hoopgevend aanzien), waardoor vooral de jeugd - en met de kleinsten - de moeders hebben kunnen genieten van de vele gebeurtenissen, die overal in de stad hebben plaats gevonden. Er werd druk gevlagd, zo nu èn dan deed een niet al te straffe wind de kleuren breed uitwaaien tegen rijke en eenvoudige gevels, maar diezelfde wind was ook oorzaak dat de vlag uit de stadhuistoren het grootste deel van de dag zó in de vouwen kromp, dat vanaf de grond niet veel meer te zien was dan een kleurige stok. Vooral in de middag kreeg de stad een feestelijk aanzien door de vele op hun zondags geklede stedelingen, al of niet met kroost in de kinderwagen, naar de binnenstad tijgend. Om zeven uur in de vroege morgen werden de feestelijkheden reeds ingezet met een grote reveille door vier bands, te weten de Douwtrappersband, die aldus zijn naam wel eer aandeed, de band van ,Jahn" Jong Kunst Kunst en Genoegen en de band van de Sint Paulusgroep der katholieke verkenners. Met hun vrolijke klanken riepen zij langs de vier lange routes de Leidenaars wakker, hoewel velen van de gelegenheid op deze maandagmorgen wat uit te slapen, wel graag gebruik zullen hebben gemaakt. Aan muziek was er overigens geen gebrek, muzikale rondgangen vonden ook plaats in de middaguren en later op de avond; 's mor gens tinkelden de klanken van de twee carillons, in de stadhuis- en de oude Jacobstoren, over de daken en in de parken ruisten de wei nige fonteinen, die de stad rijk is. AAN MUZIEK WAS ER GEEN GEBREK DE KINDERSPELEN Het traditioneel onderdeel van Ko. ninginnedag: spelen en wedstrijden voor de schoolgaande jeugd. Op de sportterreinen aan de Zoeterwoudse Singel hebben ongeveer 1000 jon gens en meisjes in de leeftijd van 9 tot 12 jaar gistermorgen hun krach ten en behendigheid beproefd op zaklopen, ringsteken, hindernis-races en blokjesrapen. Het guxe weer een fris windje en af en toe een drui lerig begin van een regenbui, die ge lukkig op deze Koninginnedag niet heeft doorgezet kon aan 't en thousiasme van de jeugd geen af breuk doen. Met volle overgave is gestreden om de prijzen, meer ech ter nog om de eer van de overwin ning. Na de wedstrijden werd de jeugd door de vereniging getrakteerd. Van deze spelen maakte onze foto graaf een aantal foto's (zie de foto pagina), die een indruk geven van het plezier, dat de jeugd aan dit on derdeel van de viering heeft beleefd. POPPENKAST IN DE „BURCHT" In de morgenuren werd de jeugd en dan vooral de kleinsten be zig gehouden door Jan Klaassen. 't Poppentheater Devilé gaf een door lopende voorstelling in de grote Burchtzaal voor een iedere keer weer „uitverkocht" huis. Jan Klaassen is nog steeds bijzonder populair bij de jeugd, zoals wel bleek uit de intense belangstelling, waarmee de voorstel ling werd gevolgd. De spanning was van de gezichtjes van de kinderen te lezen. De opnamen, die wij daar maakten, spreken voor zich. Tij dens iedere voorstelling mochten twee kinderen op het toneel komen om met behulp van de goochelaar zelf eens te toveren. Bijgaande foto toont met welk plezier aan deze uit nodiging door een tweetal gehoor werd gegeven, juist toen on2e foto graaf een ogenblik in de „Burcht" was (zie fotopagina). KLEUR EN KLANK OP DE KAAS MARKT In de namiddag was de Kaasmarkt het toneel van een even fleurige als klankrijke demonstratie van 't Chr. tamboer- en pijperskorps „Kunst en Genoegen", versterkt met de jeugd- band „Jong Kunst en Genoegen", 't 178 man tellende ensemble marcheer de en roffelde en blies dat het een lieve lust was, onder leiding van di rigent J. IJzerman en tamboer-mattre P. v. Oosterhout. Deze „taptoe" trok grote belangstelling van oud en jong. Enkele duizenden toeschouwers en toehoorders hadden zich achter de touwen rond het wijdse carré verza meld en na ieder geslaagd nummer klonk een waarderend applaus. De burgemeester was met een aantal bestuursleden van de Oranjevereni ging en enkele andere genodigden bij deze festiviteit aanwezig. Het decor, de lange rij oude hui zen aan de overkant van het water werkte tot het stemmingsbeeld op eigen wijze mee, vooral als de zon de hemelsblauwe uniformen met de scharlaken mouwomslagen van de muzikanten in een heldere gloed zet te. Fel klonken de roffels van de trommels, het donkerder geluid van de dieptrommen en de bassen van de Turkse trommen, de klank van het schaterende koper en de gedragen tonen van de pijpen en dwarsfluiten langs de wat troosteloze fabrieksge- vels tot een daverend ritmisch feest. Nadien werd in de muziektent in het Van der Werfpark een concert gege ven door de Harmonie-kapel „Werk- mans Wilskracht" waarvan vooral ge noten werd door de vele moeders met kinderwagens, die in het zon nige park hiermee hun aandeel in de feestvreugde genoten. Leidse Universiteit Geslaagd voor het kand.ex. Engel se taal. en letterkunde de heer C W. Schone veld te Leiden; voor het doet. ex. Engelse taal- en letterkun de de heer N. J. Meijer te Leiden. Het béstuur der Vereiiiging „Koninginnedag" te Leiden heeft ter gelegenheid van de verjaardag van de koningin, aan Hare Majesteit het volgen de telegram van gelukwens ge zonden Aan Hare Majesteit de Koningin Paleis Soestdijk Majesteit. Bestuur en leden van de ver eniging Koninginnedag-Leiden* tlw verjaardag feestelijk vie rende, feliciteren UWe Majes teit en Haar gezin eerbiedig. Wij spreken, met diep gevoel de overtuiging, de wens Uit dat het Uwe Majesteit gegeven moge zijn nog heel lar.g, te midden van ons volk, te kunnen blijven Werken. Vereniging Koninginnedag-Leiden L. QUESTROO, 2e voorzitter J. C. J. LAMBERMONT secretaris GEM AANKONDIGING MUZIEK De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat het op 4 mei a.s. tussen 19.00 en 21.00 u. verboden is in het openbaar of op vóór het publiek toegankelijke plaatsen muziek ten gehore te bren gen, of in voor het publiek tóegan- kelijke vetgunnihgs- en verlofsloka liteiten gelegenheid tot dansen te geven. solide sierlijk 1 Mei-feest van de Leidse K.A.B. Een opname van het wandelaarsdefilé gistermiddag in Lelden tijdens het Koninginnefeest. (foto: „De Leidse Courant") Feest in de Burgemeesterswijk Voor de veertiende maal in succes sie organiseerde het comité „Konin ginnefeest Burgemeesterswijk" op voortreffelijke wijze gisteren 't feest voor de kinderen van deze wijk. Da gen lang hadden de kinderen ge werkt en gezwoegd voor de optocht in de morgen. Het succes was er ook wel naar. 450 Deelnemertjes hadden of wel in groepsverband ofwel alleen een 70-tal groepen gevormd, die al len in hun eenvoud, maar alles zeer goed verzorgd, een fantastisch geheel vormden. De R.K. Harmonie en de verken nersband zorgden voor een feeste lijke omlijsting. De jury had 't wel erg moeilyk om de prijswinnaars te bepalen. Een greep uit de prijzen volgt hieronder: Grote groep: 1 't Spinnewiel-groep, 2 Hier komen de Jantjes, 3 Pipo de Glown. Middengroep: 1 Paddestoelgroep, 2 Houdt uw stad rein, 3 Vier Chinezen groep. Kleine groep: 1, 2 Chinese meisjes, 2 Ronald Pereboom, 3 Floor v. Zijl en Koen Brouwer, De kinderen van de wijk iUllen geen verlangen gehad hebben om de stad in te gaan. Kinderspelen, ver- Van het politierapport GEEN VOORRANG VERLEEND Een ernstige verwonding aan zijn rechtervoet liep zaterdag een 22-ja- rige timmerman uit Leiden op, toen hij op de wegkruising Lindenstraat- Leliestraat geen voorrang verleende met zijn motor aan een stationcar. De auto reed van de Leliestraat naar de Herenstraat en de motorrij der van de Leliestraat de Ver. Bloe mistenstraat op; een aanrijding volgde. Door de EHD werd de on fortuinlijke motorrijder naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. VERDACHT GEVONDEN... Een 22-jarige bankwerker uit Lei den is zondag door de politie van Leiden aangehouden, verdacht van diefstallen. De man beweerde een grote hoeveelheid chocolade, die hij bij zich had en die afkomstig was Uit een zaak in Warmond, te hebben „gevonden". Deze vreemde „vinder" was op zijn weg nog een aantal kost bare zaken' tegengekomen, zoals een leren tas, een fototoestel, een zonne bril en een schuifmaat. Het meest vreemde was echter, dat deze voor werpen tevoren uit een afgesloten wagen in Leiden waren ontvreemd. Hij mag er nu over nadenken of hij een ander motief kan vinden om zich er Uit te praten Door de politie van Leiden zijn twee 16-jarige scholieren uit Leiden aangehouden, die er van worden verdacht vorige week uit een school aan de Timorstraat een bandrecor der en een versterker te hebben ge- atoleri. De traditionele Oranje-wandeltocht, georganiseerd door de Vereniging „Koninginnedag" in samenwerking met de Wandelkring Leiden e.o., de Gem. Schoolsportcommissie en de Leidse Jeugdaktie, vormde ook dit jaar weer een van de hoogtepunten in het middagprogramma van de Leidse Koninginnedag-viering. Er heerste gistermiddag in „De Burcht", de startplaats van de tocht, weer de gebruikelijke drukte van afmarcherende groepen en individuelen, waaronder zich - haast vanzelfsprekend - wederom de 74-jarige „opa" C. W. Oostvcen bevond als nestor van de Leidse lange-afstand-tippelaars. Toen de laatste deelnemer was gestart hadden 19 groepen met een totaal van 350 deelnemers (sters) en ruim 300 individuelen zich op pad begeven om via een prachtig parcours - De Kooi-Leiderdorp-Hogé Rijndijk - hun sportieve wandeling te maken. Te circa kwart voor vijf verzamel den zich de deelnemers(sters) op de Hoge Rijndijk en marcheerde de lange met vlaggen opgeluisterde stoet achter' het muziekkorps „Trouw en Durf" naar „Den Burcht", terug, waar de gebruikelijke prijsuitreiking plaats vond. De tocht bereikte zijn hoogtepunt toen „T. en D." voor het stadhuis halt hield en front maakte en de burgemeester, vergezeld van de wethouders Van Schaik en Drij- ber, het bestuur van „Koninginne dag", de gem. insp. van het onder wijs,' de heer B. Swanenburg, de heer G. Steinbach (LJA) en enkele genodigden, op de stadhuistrap ver schenen om het voorbijtrekken van de fleurige stoet gade te slaan. Ver moeidheid deerde niet meer en maakte plaats voor trots, omdat al len ook dit jaar weer zonder uitval lers de 15 km. lange tocht hadden uitgelopen. Na een korte toespraak van de heer L. Questroo, vice-voorz. van „Koninginnedag", ontvingen de deel- nemers(sters) die de tocht voor de eerste maal volbrachten een fraa.e herinneringsmedaille, terwijl de ove rigen het jaarcijfer ontvingen. De grote triomfator was opa Oostveen, die de tocht voor de vijfde achter eenvolgende maal goed had vol bracht en derhalve het bronzen her- inneringskruis aan zijn lange reeks van trofeëen mocht toevoegen. zorgd door de dames van het comi té, poppenkast en goochelen door de heer J. Spiering, gaven voldoende afleiding terwijl de grote, met vier paarden bespannen, postkoéts van Gebr. de Jong de jeugd de gehele dag noodde om rondjes door de wijk te rijden. De heer A. W. Faselaar en zijn ac tieve medewerkers (bestuursfuncties kent men niet in dit comité) moeten wel een onuitputtelijke fantasie, maar ook energie bezitten om dit feest telkenjare zo succesvol te doen verlopen en het voor de kinderen tot een der hoogtepunten van 't jaar te maken. Voor de grotere jeugd was er 's avonds een gezellige sfeer rond het grote rad van avonturen. UITSLAGEN VAN DË KINDERSPELEN De einduitslagen waren als volgt: Jongens groep 4: 1ste t.m. 6de pr. rêsp. Freddy v. d. Kwaak, André Hertzen, Benno Nieuwenhuizen, Al fred v. d. Made, Wim Betteman en Jan Wolter. Groep 8: lsté t.m. 5de prijs, resp. Adri Weber, Rob Steehouwer, Dick Fljleh, Hahs Vi sen Cas Olivier. Groep 3: 1ste t.m. 6de prijs resp. Jan v. Egmond, Hans Koldenhof, Pe ter v. Dent, Henny Toren, Joop de Romijn en Joop Agterhorst. Groep 9: 1ste t.m. 5de prijs resp. Matti Ouwerkerk, Wouter Baars, W. v. Berneveld, Wim Èllert, Kees v. Velzen. Groep 12: 1ste t.m. 5de prijs, resp. Bert Bruin, Koos Ossenvoort, Piet Smittenaar, Wim Weisz, Bram Beau fort. Groep 13. 1ste t.m. 5de prijs, rêsp. Jan Sieraa, Robbie Schinkel, Hans Koorzang en maskerspelen Gisteravond vond in het St. Anto- nius-clubhüis aan de Mare, een Vie ring van het feest van de arbeid, het feest van St. Joseph, de werker plaats, waartoe de afdeling Leiden van de Kathólieke Arbeidersbewe ging het initiatief had genomen. Het programma was samengesteld door de cultuursectie van de KAB en bestond uit zang, declamatie en en kele maskerspelen door Joop Koe- Borghart, Berri de Zwijger en Renee v. Dooren. Groep 15: 1ste t.m. 5de prijs, resp. Nico Stuwart, Alan v. Canbergh, H. Ouwerkerk, Cor Otto. Reservegroep. 1ste prijs: Ton Hum- me, 2de prijs Peter Peekamp. Meisjes groep 1: 1ste t.m. 7de prijs resp. Jeanne de Lange, Annie v. d. Weyden, Marianne v. d. Woude, A. Honders, Joke Vierkant. Groep 2: 1ste t.m. 7de prijs, resp. Maria Bonte, Ineke de Vos, Ali Jongsma, Ivonne Devile, Petra Per- quet, Helga Kengen en José Woot. Groep 5: 1ste t.m. 5de prijs resp. Elma v. d. Kraan, Mansje de Vrind, Janneke Ravensbergen, Cokkie v. Haaien en Ida Stikkelorum. Groep 6: 1ste t.m. 5de prijs resp. Adri Hijman, Liesbeth v. d. Zon, Wil- ma Nagtegaal, Elsje v. Lierop en J. de Koning. Groep 7: 1ste t.m. 5de prijs resp. Willy Valk, Elsje v .Leeuwen, Anby Groenendijk, Anneke v. d. Burgt, M. v. d. Poel. Groep 10: 1ste t.m. 10de prijs, resp. Betsy Borst, Ineke Heuvelman, Joke Tervooren en Anja du Pau. Groep 11: 1ste t.m. 4de prijs, resp. Joke v. Velzen, Annie Nijs, Marijke Moonen en Yvonne Franken. Groep 14: 1ste t.m. 3de prijs, resp. Joke Schuehard, Neeltje de Romein en Rie Tegelaar. voets' Maskertheater. Verschillende, overigens wel aan wijsbare omstandigheden waren oor zaak, dat het bezoek niet overmatig groot was. Voorzitter K. F. de Bree zei in zijn welkomswoord, dit enigs zins teleurstellend te vinden, maar aan de andere kant ook wel weer te kunnen begrijpen. Onder de aanwe zigen was een afvaardiging van de Raad van Cultureel overleg. Voorts gaf blijk Van zijri belangstelling ka pelaan Lemmers. Pastoor Emmert vari de Kruisherenparochie in Zoe- terwoüde, geestelijk adviseur van 't district Leiden der KAB heeft een korte toespraak gehouden, waarin hij zeide, dat de arbeider niet alleen is voor het onderhoud van, maar ook om inhoud te geven aan het leven. Na het welkomstwoord van de heer De Bree verscheen het r.k. ge mengd koor „Santa Lucia" uit Zoe- terwoude op de planken, onder lei ding van dirigent F. Cappendijk. 't Kleine koortje, dat over uitstekend stemmenmateriaal bleek te beschik ken, zong op verdienstelijke wijzé een groot aantal nummers van zeer verschillende geaardheid. De zaal van het St. Antoniusclubhuis is moei lijk te bezingen, maar behalve zo nu en dan een klein misgreepje, bleek het koor goed geschoold en goed ge- diciplineerd. Dirigent Cappendijk is overigens niet voor een kleintje ver vaard, gezien de keuze van de uit gevoerde werken. In het lied „De twaalf rovers" zong de heer P. Loos een goede solopartij. Voor zover niet a capella gezongen werd, werd het koor op de piano begeleid door mevr. Polderman-v. Hees uit Leidschen- dam. Als intermezzo werd het ge dicht „St. Joseph", een wat Vondé- liaanspoëem van Jan Muller, gede clameerd. Na de pauze volgde het op treden van Joop Koevoets' masker- theater, met enkele korte stukjes. Joop Koevoets zelf speelde een der figuren. Ook leidde hij met enkele woorden de kunst van het masker spel bij de aanwezigen in. De prijzen. De naar: schoolgroepsprijzen gingen O.L.S. Zuidsimgel (2550 p.), Wisselbeker en lauwertak; Da Costa- sphool (2050 p.), 2e prijs (lauwertak) O.L.S. Storm Buisinghstraat (2025 p.) 3e prijs (medaille); O.L.S. Du Rieustraat (1800 p.), 4e prijs (me daille); Pr. Marijkeschool (1725 p.), 5e prijs (medaille). Buiten de prijzen vielen: O.L.S. Du Riéüstraat II; Kon. Julianaschool I en II; Jan Ligthart- school; Alb. Schweitzerschool. Wandelgroepen junioren: le prijs (wisselbeker en lauwertak), gym nastiek ver. „Sparta" (2550 p.); 2e prijs (lauwertak) w.s.v. „De Rip pers", Rijpwetering (2275 p.), ,3e pr. (medaille) w.s.v. „W.I.K." Leiden (1900 p.). De 2 groepen van de w.s.v. „Zwieten", Zoeterwoude, liepen bui- ten mededinging mee. HET FEEST WERD UIT GEKNALD. Koninginnefeesct 1961 werd in Lei den letterlijk uitgeknald met een prachtig vuurwerk, afgestoken op het Schuttersveld. Een half uür lang werden pijlen de lucht ingeschoten, die soms met alleen een daverénde knal uiteenvlogen en dan weer als een sterreregen omlaag kwamen. Gro te stukken werden op de grond ont stoken. Er waren bij dit vuurwerk enkele zeer fraaie showstukken, die het publiek zeer op prijs stelde. Om negen uur was het iets begon nen te regenen, maar gelukkig was het om tien Uur toen het vuur werk de lucht in moest weer vol komen droog en kon ook het Slot van het feest een droog einde halen. Een belangrijke traditie op Koninginne dag: goed weer, had zich ook nu weer tot het einde toe voortgezet. Op Koninginnedag gaf de Leidse Harmoniekapel „Werk mans Wilskracht' Werffpark een concert. „De Leidse Courant")

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2