Ijskast nabij de Zuidpool IS BRITS-ARGENTIJNSE TWISTAPPEL de onderwijzers gaan er van huis ioi huis! O) <L> O CD CU CD CU O O DE LEIDSE COURANT Van tijd tot tijd duikt er aan de horizon een conflict tus sen Londen en Buenos Aires op. De inzet, te weten de Falkland Eilanden, is schijn baar klein, doch de hardnek kigheid waarmede beide par tijen hun standpunt verde digen, is een aanwijzing voor de belangrijkheid van die „Ijskast nabij de Zuidpool", zoals een Nederlandse zee man die eilanden bestem pelde. Bijzondere medewerking). \7IJFHONDERD kilometer ten Oos- ten van Straat Magellaen liggen enige eilanden, bewoond door weinig mensen en veel schapen die louter en alleen reeds door hun ligging de moeite lonen om ze nader te bekijken. Met min of meer lange tussenpozen verschijnt hun naam op de voorpagi na's der dagbladen, namelijk, als de Argentijnen aanleiding vinden om te verkondigen, dat zij (en niet de Brit ten) recht hebben op die eilanden. Wij bedoelen de Falkland Eilanden, die op het ogenblik (met de onder horigheden South Orkneys, South Shetlands, South Sandwich en Gra ham Land) een Britse kronkolonie zijn. Zij liggen deels in de Atlantische Oceaan, deels in de wateren der Zui delijke Poolzee. Zij worden zeer hoog geschat, omdat zij vermoedelijk te enigertij d een springplank zullen gaan vormen voor de exploitatie der Zuidpoolgebieden, welker ertsrijk dommen de fantasie van menige staatsman en „captain of industry" reeds prikkelen. Antarctica, het met eeuwige sneeuw en ijs bedekte vas teland om de Zuidpool, is nog niet in exploitatie genomen, maar naarma te de technische mogelij klieden zich ontplooien, nadert de dag, waarop die exploitatie wel uitvoerbaar zal zijn. Reeds fluistert men over het voorkomen van uranium onder die witte oneindigheiden wanneer er in het openbaar over uranium ge fluisterd wordt, is het tien tegen een, dat er in de binnenkamers der rege ringskastelen reeds ernstig wordt ge dacht en gewerkt aan uranium. Geschiedenis. HET was een Engels ontdekkings reiziger, John Davis, die de Falkland Eilanden ontdekte in 1592. Davis had reeds van zich doen spreken als de man, die gepoogd had, om de Noord een weg naar Indië te vinden. Later trad hij in dienst der Engelse Oost- Indische Compagnie. Na Davis kwa men er Franse avonturiers en ontdek kingsreizigers. Zij noemden de eilan den de Maloeïnen. De Fransen na men ze pas in 1764 in bezit. Een klei ne Franse kolonie woonde in die kale, barre streken tot in het begin der negentiende eeuw. Toen vertrok ken de kolonisten, maar Frankrijk handhaafde zijn rechten op de Falk land Eilanden. Niettemin vestigden zich de Britten er in 1833 en plantten er de Union Jack. Frank ijk protes teerde heftig tegen dit optreden „in strijd met het recht" en ook Argen tinië (toen nog maar een jonge mo gendheid) verhief, zij het beschei den, zijn stem tegen de Britse occu patie der eilanden. Frankrijk berustte al vrij spoedig in de nieuwe toestand. Anders de Ar gentijnen. Tot op de huidige dag gaan zij voort met te verklaren, dat de Falkland Eilanden Argentijns territo rium zijn. Historische en andere rech ten voeren zij aan ter staving van deze bewering. Soms zelfs maken zij een (symbolisch) dreigend gebaar in de richting der eilanden, doch dit vermag John Buil niet uit zijn rust op te schrikken. Hij heeft zich ste vig genesteld op de Falkland Eilan den en is niet van plan om er van daan te gaan. De toekomstige moge lijkheden van het Zuidpoolgebied en de mogelijkheden, die (indien er weer eens tijden van nood aanbre ken) de Falkland Eilanden ris steun punt voor Britse oorlogsschepen bie den, schat Londen voldoende hoog om geen stap te wijken voor Argen tijnse verzoeken of dreigementen. Een enkele maal zelfs vond Londen het nodig, wat te grommen en een oorlogsschip met een (eveneens sym bolische) speciale opdracht naar dat verre Zuiden te dirigeren. Zoals het zich nu laat aanzien, zullen de Falk land Eilanden voorlopig wel Brits blijven. Buurman Noorwegen. DAT Noorwegen een belangrijke mogendheid in de Zuidelijke IJszee is, weten slechts weinigen. Toch is het, juist met het oog op een even tuele exploitatie van Antarctia, van belang, dit feit niet uit het oog te verliezen. Opmerkelijk is het, dat Engeland jegens Noorwegen (ook toen er nog geen sprake was van een Atlantisch Pact) heel wat verzoenen- der was en is in het Zuiden dan je gens de Argentijnen (die reeds schermen met een leuze a la Mon roe!). Waaruit bleek dit? In 1739 ontdekte de Fransman Bouvet in de Zuidelijke Atlantische Oceaan een onbewoond eiland, dat hij Bouvet Eiland doopte. Bijna een eeuw later, in 1825, werd er boven dit eiland een vlag gehesen, niet de Franse, maar de Britse Union Jack. Heft was kapitein Norris, die deze daad volbracht en het eiland daar door (symbolisch) trok binnen het Britse Rijk. Weer een eeuw later, in 1927, sloeg een Noorse walvis-expeditie haar ten ten op Bouvet Eiland op, hees er de Noorse vlag en verklaarde het eiland tot Noors gebied. Londen wees op het bezo.ek van Norris, maar de Noren hielden voet bij stuk. Zij bouwden er een radio-zender en lie ten de Engelsen praten. In 1928 was het meningsverschil over Bouvet Eiland uitgegroeid tot een diploma tiek geschil tussen Oslo en Londen, maar in november van dat jaar liet Londen, vrij onverwacht, alle rech ten varen. Op 27 februari 1930 werd Bouvet Eiland bij de wet als beho rende tot de Noorse gebieden ver klaard. Hetzelfde geschiedde met c-en an der onbewoond eiland in de Zuide lijke Poolzee, namelijk Peter I Eiland. Dit was in 1821 ontdekt door de Russische admiraal Von Belling- hausen. Deze marine-officier betrad het eiland evenwel niet. Het duurde tot 1929, alvorens mensen er voet aan wal zetten, en wel tot een Noor se walvis-expeditie in dat jaar het eiland als basis uitkoos, er de Noorse vlag hees en het eiland tot Noors ge bied verklaarde. Op 23 april 1931 werd Peter I Eiland officieel door Noorwegen ingelijfd. De Noren hadden een open oog voor de toekomstmogelijkheden van het verre, barre Zuiden. Dit bleek opnieuw, toen op 14 januari 1939 het Noorse kabinet besloot om het deel van het Zuidpoolcontinent, gelegen tussen de Falkland Eilanden (Gra- hamland) en het Australische deel van Antarctis (dus alle gebieden tus sen 20 gr. W.L. en 45 gr. O.L.), te verklaren tot Noors hoogheidsgebied. Het motief: tot dan toe was dat reus achtige gebied uitsluitend geëxplo reerd door Noorse onderzoekers en geen enkele mogendheid had er zijn vlag gehesen. Zo werd Noorwegen in een bestek van tien jaar tijds een Zuidpool-mogendheid van betekenis, buurman (en toekomstig rivaal?) van Groot-Brittannië en Australië. „Be- voren Rijkdom", aldus kenschetste een Noors patriot die onbewoonde ge biedsdelen van Noorwegen in 't ver re Zuiden. DE VOORRAADPOST OP DE FALKLAND EILANDEN. Foto boven: Het gezelschap viert het Mid-winterfeest op de kortste dag: 21 juni! Foto midden toont leden van de post aan het werk op de basis Wall Mountain and Sier ra du Fief te Port Lockroy. Foto onder: De woonbarakken te Port Lockroy met de berg Luigi di Savoia op de achtergrond. gulden aan wol en voor dertig miljoen gulden aan walvistraan uitgevoerd. Het onderwijs stelde natuurlijk bij zondere eisen gezien de schaarse be volking en de omstandigheid, dat er leerplicht bestaat. In de hoofdstad Stanley is een rijksschool met pLm. 250 leerlingen. Op het land zijn acht scholen, welker onderwijzers de in totaal 130 leerlingen aan huis bezoe ken. Na enige weiken trekt de (am bulante) onderwijzer dan weer ver der en kunnen de kinderen genieten van vacantie met veel huiswerk. Wat de bestuursvorm betreft, geldt, dat het gebied half gedemocrati seerd is. De door de koning van En geland benoemde gouverneur laat zich bijstaan in zijn taak van bestuur door een uitvoerende en een wetge vende raad. Vier van dit uit twaalf leden bestaande „parlement" worden door de bevolking gekozen, de ove rigen hebben ambtshalve zitting of worden door de gouverneur be noemd. De rijkste man der Falkland Eilanden is ongetwijfeld de gouver neur zelf, want hij verdient jaarlijks 17.500. en geniet bovendien een re- presentatie-toelage van 5.500. Aan zo'n beloning kan een Neder landse plattelandsburgemeester met 2500 gemeentenaren in de verste ver te niet tippen! Post komt er zelden op de eilan den, want slechts eenmaal per maand doet een postboot uit Montevideo Stanley aan. Vandaar brengt een stoombootje de post naar de andere nederzettingen. Toch van betekenis. ER moge dan niet veel te vertellen zijn over de Falkland Eilanden, toch worden zij van betekenis geacht. Dit blijkt reeds hieruit, dat de Britse re gering in volle oorlogstijd mannen en schepen ter beschikking stelde om een nauwkeurige studie te maken van de onderhorigheden (Graham Land, South Sandwich, South Ork neys en South Shetlands). Vrijwel al deze (ei)landen zyn bedekt met sneeuw en ijs. Plantaardig leven komt er nauwelijks voor. Vroeger was de walvistraan-industrie er nog wel belangrijk, maar tegenwoordig wordt de meeste traan in volle zee in „scheepsfabrieken" gemaakt. In de periode 19261938 werden reeds tal van exploratiereizen naar die ge bieden gemaakt. De resultaten waren blijkbaar zo belangwekkend, dat de Britten besloten om er in 1943 een grote expeditie heen te sturen. Niet veel te vertellen. OVER de Falkland Eilanden is eigenlijk verder niets zo heel veel te vertellen. Zij strekken zich (met de onderhorigheden) uit over een land- en watergebied tussen 20 gr. en 50 gr. W.L., ten zuiden van de 50e breedtegraad, en tussen 50 gr. en 80 gr. W.L. ten zuiden van de 58e breed tegraad. Op dat reusachtige gebied wonen in totaal pl.m'. 2500 mensen. De voornaamste plaats is Stanley, die circa 1400 inwoners telt. De sociale en politieke verhoudin gen zijn op de Falkland Eilanden in menig opzicht ideaal. Schulden heeft de kolonie niet. De walvissen in de omringende zeeën en de 600.000 schapen, die op het land hun voedsel vinden, houden de mensen in het le ven en 't bestuursapparaat draaien de. Per jaar wordt voor vier miljoen Klimaat, natuurlijke gesteldheid, levensmog lijkhedendat waren enige van de onderwerpen, die de leden der expeditie moesten bestu deren. Meteorologische stations en postkantoortjes werden gebouwd en ingericht. Geologen, biologen en weerkundigen bestudeerden jaren lang al wat er huns inziens de moeite waard is. Inzonderheid ook de reac ties van de mens op constante lage temperaturen (Pool-oorlog!) werden in het oog gevat. Mannen uit Enge land, Schotland, Canada, India en Australië maakten deel uit van de ex peditie. En nog steeds gaan die on derzoekingen verder. „Men" verneemt er weinig over, omdat „men" steeds weinig verneemt van al wat in de binnenkamers der hogere politiek wordt uitgebroed. Maar dat de Falkland Eilanden be langrijk zijn, daaraan behoeft „men", en behoeven dus ook wij, niet te twij felen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11