Mej. A. van Dijk 40 jaar onderwijzeres in Roelofarendsveen De eerste klas van 40 jaar terug weer in de bank „St. Petrus"parochie besloot jubilee met programma van hoog gehalte Kunst van woord en muziek en een stevige stoffelijke gave MAANDAG 1 MEI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 Hartelijke huldiging Het 40-jarig jubileum van mej. A. van Dijk als onderwijzeres aan de St. Ignatiusschool is een uniek jubileum, daar zij tevens 40 jaren voor dezelf de klas en zoals de inspecteur LO de heer L. Schipper uit Leiden het thans ook onderschreef daarbij nog de zwaarste klas heeft gestaan. Wij geloven daarbij niet te overdrij ven, als wij vaststellen dat zij meer dan de helft van de thans in leven zijnde mannelijke bevolking van Roelofarendsveen in haar klas heeft gehad. Vanzelfsprekend was het dan ook de mannelijke bevolking, die het leeuwenaandeel had in haar hulde betoon en de uitingen van dankbaar heid welke deze dag aan haar adres werden gericht Geen holle frazen maar spontaan gesproken woorden, welke meestal vergezeld gingen van een blijk van waardering dat er mocht wezen. En toch geloven wij dat het hoog tepunt van deze voor haar ongetwij- twijfeld onvergetelijke dag gelegen was in de morgenuren, toen meer dan duizend jongens en mannen in de parochiekerk „St. Petrus Ban den" aanwezig waren om met haar dank te brengen aan God voor het vele goede, dat hij juffrouw v. Dijk en Roelofarendsveen in haar per soon als onderwijzeres geschonken heeft. De plechtige H. Mis werd opge dragen door pastoor Th. Schoenma ker met pater Houtsma als diaken en kapelaan Bergenhenegouwen als sub-diaken. In zijn predikatie had pastoor tot tekst genomen „Laten wij onze God den Heer dankbaar zijn". Dankbaar omdat wij het voor recht hebben om in Nederland het bijzonder onderwijs te bezitten. Dat er hier altijd een zo goede katholie ke geest is geweest hebben wij voor al ook aan de katholieke school te danken, waarbij wij ook dankbaar moeten zijn, dat wij altijd in het bezit zijn geweest van goede en de gelijke katholieke onderwijskrach ten waarvan hij de jubilaresse van deze dag als voorbeeld stelde. De schola van het kerkkoor ging tijdens deze Mis voor in de Grego riaanse volkszang, terwijl de ge mengde zangvereniging „Vox Laeta" olv. haar directeur de heer Jan v. d. Meer bijzondere luister gaf aan deze kerkelijke viering. Onder het uitrei ken der H. Communie zong „Vox Laeta" o.m. „O bone Jesu" van L. Compère en „Exsultate Justi" van L. da Viadane. Voorts bracht de heer Jan v. d. Meer nog een prachtig orgelconcert van Handel ten gehore. Eveneens van Handel zong „Vox Laeta" na de H. Mis het bekende en machtige „Halleluja". De eerste eerste klas. Om half elf waren wij aanwezig bij de reünie van de allereerste eer ste klas van juffrouw van Dijk uit 1921. Hartelijke begroetingen met oude schoolvrienden, die in alle rich tingen waren uitgezworven. Natuur lijk namen zij plaats in de hen eens zo vertrouwde klas, waarna men olv. het hoofd der school, de heer M. Nieuwint, nog even het feestlied re peteerde. Receptie. Te elf uur nam in de Pancratius- zaal de officiële receptie een aan vang. In de rijk met bloemen ver sierde zaal nam de jubilaresse met haar naaste familie plaats aan de grote tafel voor het podium. Dit laatste was getooid met de binnen gekomen bloemstukken, fruitmand etc. Onder de hierbij talrijke aanwe zigen waren o.m. het schoolbestuur met haar voorzitter, pastoor Schoen maker, pastoor Bernefeld, em. pas toor v. d. Mark, Moeder Overste en enkele eerw. Zusters van Huize St. Jacobus, pater U. Houtsma, kapelaan Bergenhenegouwen de inspecteur van het LO inspectie Alphen a. d. Ryn de heer L. Schopper uit Leiden, Pater Houtsma biedt de jubilerende schooljuffrouw een geschenk aan loco-burgemeester de heer N. Turk (burgemeester Kolfschoten was we gens vakantie verhinderd), weth. H. P. v. d. Poel, dr. Muskens en echt genote, de hoofden van scholen uit de naaste omgeving, alsmede de tal rijke collega's van heden en uit het verleden aan de school verbonden. De leiding van deze receptie be rustte in handen van het hoofd der school, de heer M. Nieuwint. Na een welkom tot de talrijke aanwezigen betreurde spr. het, dat de 87-jarige vader van de jubilaresse wegens ziekte niet bij de viering van dit prachtige jubileum aanwezig kon zijn. Begrijpelijk was ook de afwe zigheid van haar heerbroer mis sionaris in Brazilië en haar zuster eveneens in vroegere jaren onder wijzeres te Roelofarendsveen en thans als missiezuster werkzaam op Java. De heer Nieuwint deelde hier bij mede, dat' ten behoeve van hen dit feest opgenomen wordt op de ge luidsband, zodat zij toch kennis zul len nemen van hetgeen op dit feest te gebeuren staat. Vervolgens deel de hij mede, dat op 1 mei 1961 mej. van Dijk precies 14910 dagen aan het onderwijs in- Roelofarendsveen is verbonden, waarvan 7453 dagen onder het hoofd A. J. Zwartelee, 3013 onder de heer L. C. de Jong en pre cies 4444 onder zijn persoon de heer Nieuwint. Hierbij vermelde spr. ook dat de heer Zwartelee, thans woon achtig in Leiden, vanwege zijn hoge ouderdom niet aanwezig kon zijn. In hartelijke bewoordingen schil derde spr. hetgeen juffrouw v. Dijk voor de school en Roelofarends veen in deze 40 jaren heeft bete kend, en wenste haar toe nog vele jaren van goede gezondheid. Namens het schoolbestuur sprak pastoor Th. Schoenmaker een geluk wens uit. „Als het om uw leerlingen ging was niets u te veel en hebt u zich helemaal gegeven. Vanmorgen heb ik hiervoor dank gebracht aan God alsook omdat de Veen u reeds zo lang in haar midden heeft mogen hebben". Als stoffelijke waardering overhandigde pastoor een geschenk onder couvert. De eerste leerlingen uit de eerste klasse van de jubilaresse op het oude schoolplein na veertig jaar weer eens verenigd. Klas op klompen. Intussen hadden op het toneel de allereerste klas van 1921 met daar voor de klas van thans 1961 zich ge zamenlijk op het toneel opgesteld. En toen het doek open ging kreeg men een frappant tableau te aan schouwen, want de grote mannen van thans hadden zich zo gekleed, dat de klas van 1921 weer realistisch te zien was. In korte broek en shirt, met zwar te kousen en op klompen, zoals in die tijd de gebruikelijke kleding was, dienden zij zich aan, met als contrast de klasjeugd van 1961. Na men hen dan nam de heer Ad van Beek het woord. Wij hebben heel wat voorbereidingen moeten treffen om de hele klas uit alle windstreken weer bijeen te krijgen. En al is de een misschien nu wat kaler of ge zetter geworden, aanwezig zijn zij allemaal. Na zijn gelukwens en dankwoord voor de eerste wijze lessen overhan digde hij de jubilaresse namens haar allereerste klas een boekenbon en stelde haar de gemaakte groepsfoto in het vooruitzicht. Met het zingen van een speciaal vervaardigd feest lied op een wijze, zoals in 1921 ge leerd, sloot de klas 1921 haar aandeel in de viering af. Namens het hoofd der pauselijke missiegenootschappen en het aposto laat der hereniging - waarvan mej. van Dijk hoofdzelatrice is - sprak pa ter Houtsma een woord van geluk wens. „Door uw werk hebt gij de kinderen liefde bijgebracht voor het missiewerk en de godsdienstige vor ming, die gij aan deze jonge, hiervoor nog geheel openstaande jeugd, hebt meegegeven heeft er zeer zeker toe meegewerkt, dat in Roelofarends veen zovele priesterroepingen geko men zijn. Als geschenk overhandigde spr. een historische atlas van het Christendom. De plaatselijke missie- zelatricen brachten een gelukwens op rijm en een prachtig bloemstuk. De oud-collega's. De heer Nieuwint sprak vervol gens namens haar oud-collega's. Dit waren er niet minder dan 84, waar van 5 overleden en waarvan men er tenslotte, over de gehele wereld ver spreid, 74 had weten te bereiken. Na mens hen werd haar een album waarin alle namen vermeld waren alsmede een geschenk onder couvert, overhandigd. Als loco-burgemeester sprak de heer N. Turk de gelukwens namens het gemeentebestuur van Alkemade uit. Bij uw komst in 1921 naar Roe lofarendsveen zal u zeer zeker niet gedacht hebben, dat u in 1961 hier letterlijk en figuurlijk in de bloeme tjes gezet zou worden. Dat dit thans gebeurt, hebt u ten volle verdiend, mede omdat de taak in de eerste klas een zeer zware is. Ongetwijfeld heeft uw Brabants bloed hetwelk kan bruisen maar ook bevat gulheid, liefde en gemoedelijkheid U dit zware werk mogelijk gemaakt. Na haar vele verdiensten geschilderd te hebben deed spr. de gelukwens van het gemeentebestuur vergezeld gaan van een prachtige fruitmaand. Als voorz. van de Kath. Actie sprak de heer Jp. van Rijn namens de ge hele Roelofarendsveense bevolking. „Eens hebt u een reis gemaakt naar Rome, aldus de heer Van Rijn, maar bij uw thuiskomst betreurde u het, dat u niet in de gelegenheid was ge steld om de Paus te zien. Om u dit alsnog mogelijk te maken, wordt u nu namens de bevolking van Roe lofarendsveen een bedrag overhan digd, hetwelk u in staat zal stellen deze reis nog eens over te doen." Namens haar hedendaagse colle ga's op de school voegde de heer Nieuwint hieraan onder het uitspre ken van een welgemeende geluk wens, nog een zak- en snoepcentje voor deze reis toe. De inspecteur van het L.O., de heer heer L. Schipper, bracht in zijn ge lukwens de bekwaamheden van mej. van. Dijk als onderwijzeres tot uit drukking. „Niet alleen bekwaam, maar gij hebt bewezen in het onder wijs nog steeds met uw tijd mee te gaan. Tot slot sprak de heer L. C. de Jong, die enkele aardige herinne- Redenen tot dankbaarheid „¥K BEN BLIJ, dat het erop zit", zei gisteravond de herder van de zilveren St. Petrusparochie, pastoor W. E. Blok, voldaan nadat in de Stadsgehoorzaal het doek voor de laatste maal was gevallen op de feestavond, de waardige afsluiting van een feestweek, die het vijfen twintigjarig bestaan van de parochie diep in de herinnering der parochi anen zal hebben gegrift. „Het zit er op en na alle spanning van tevoren over het verloop van de herdenking kan ik zeggen, dat alles prima is ge gaan". Hiermee had pastoor Blok geen woord teveel gezegd, want iedereen zal het er over eens zijn ge weest, dat het resultaat van het or ganiseren en ijveren van het aktie- comité af was. De slotdag werd gis teren ingezet met een luisterrijke so- ringen ophaalde uit de tijd, toen hij nog als hoofd aan de school ver bonden was. Nadat alle aanwezigen in de gele genheid gesteld waren de jubilaresse geluk te wensen, besloot de ge mengde zangver. „Vox Laeta" o.l.v. Jan v. d. Meer het officiële gedeelte met het „Zegekoor" uit het orato rium „Judas Maccabaeus" van Han- dele en nu wij op de verjaardag van onze geëerbiedigde koningin, ook me juffrouw van Dijk als het ware een dag koningin van Roelofarendsveen gemaakt hebben (aldus de heer Nieu wint in zijn slotwoord) met het zin gen van „Domine Salvam fac" van Giesen. Hierna kwam uit de Veense bevol king een grote stroom mej. Van Dijk haar gelukwensen aanbieden. Een zeer belangrijke ontbrak natuurlijk niet n.l. de muziekver. „Liefde voor Harmonie", welke met een muzikale serenade de manifestatie van hulde en dank completeerde. Dinsdag 2 mei zal de viering van dit jubileum op school door de onderwijzers en de jeugd worden afgesloten. lemnele hoogmis, waaraan bijzondere glans werd verleend door het pa rochiële koor, en 's avonds waren de parochianen in groten getale naar de Breestraat gekomen om in de Stads- zaal de festiviteiten af te ronden door volle aandacht te schenken aan een programma, dat een cultureel karak ter droeg. F^E VOORZITTER van het feest- comité, de heer S. Menken sprak een welkomstwoord tot al zijn gasten, in het bijzonder mgr. Th. M Beukers, die op bijzondere wijze met de pa rochie verbonden is geweest en deze avond weer „gewoon pastoor" was, deken W. P. M. Haring als de goede buur die beter is dan een verre vriend, en de kapelaans en oud-ka pelaans van „St. Petrus". „Er zijn voor onze parochianen re denen van dankbaarheid aan te wij zen bij dit feest", aldus de heer Men ken, „we hebben een prachtig kerk gebouw, we zijn dankbaar voor de talrijke priesters, die voor ons gees telijk heil werken en werkten en er bestaat in onze gemeenschap een voortreffelijke medewerking ten aan zien van de vrijetijdsbesteding. De parochie kent een bloeiend vereni- ginsleven en het onderwijs is uitste kend, maar laten wij allen onze schouders eronder zetten om tot ver wezenlijking van het Parochiehuis te komen en een betere behuizing te verkrijgen voor het jeugdwerk". De heer Menken besloot zijn toespraak met de wens uit te spreken, dat de geest van saamhorigheid in de paro chie zo mag zijn, dat allen, die thans niet meer behoeven te bouwen aan 'n kerkgebouw, de kathedraal scheppen die nodig is voor onze onsterfelijke ziel. Majestueus „Te Deum" De feestgangers hebben vervol volgens trots geluisterd naar hun eigen koor, een hecht ensemble, dat onder leiding van de heer H. Rijn beek als een juichend instrument het achtstemmige „Te Deum" van Hen drik Andriessen uitvoerde. Het werd een gave vertolking van een hoge eisen stellende compositie, een ma jestueuze lofzang, waarmee het he ren- en knapenkoor veel respect af dwong. Dr. G. Bots begeleidde zeer beheerst en ondersteunend op het elektronisch orgel, dat zo gemakke lijk een „gevaarlijke boeman" kan worden. ^/OOR EEN GLORIEUS hoogtepunt v op de avond zorgde Joop Stok- kermans, die in de feestwijzer een veelbelovend parochiaan werd ge noemd, doch die naar onze smaak de beloften reeds uitnemend heeft ver vuld. Zijn pianistische kwaliteiten en muzikale opvatting laten hoegenaamd niets meer te wensen over en zo heeft hjj gisteravond een feestvierend auditorium doen verstillen in intens genieten van zijn kunst. Voor een groot deel vertolkte hij aan de vleu gel werken van vertegenwoordigers der romantiek, maar de barok werd door hem niet vergeten: een verfijn de, moeilijke Sicilienne van Bach en twee korte etude-achtige sonates van Domenico Scarlatti werden door zijn feilloos raffinement tot juweeltjes van muziek. De romantiek werd door Joop Stok- kermans gepresenteerd in de Rap sodie op. 119 van Joh. Brahms, ge speeld met een voortreffelijk gevoel voor nuancering, .„Traumerei" van Schuman populair, maar steeds aangenaam en een Etude de Con cert van Gabr. Pierné, een vitale compositie als een klaterende water val van tonen, waarmee Joop Stok- kermans groot succes boekte door z'n imponerende techniek. De pianist be sloot zijn recital met de Nocturne op. 27, nr. 2 van Ohopin en van dezelfde componist diens prachtige Ballade op. 23 in een meesterlijke interpretatie van herhaaldelijk tot ontlading ge brachte muzikale spanningen. Het dankbare publiek liet Stokkermans maar node weer gaan. Vóór de pauze nog zong „het puik van zoete kelen" van „St. Petrus", hét knapenkoor, twee alleraardigste volksliedjes, een Italiaans en een Frans. Pittig en toch glaszuiver klonk „La Gironetta" en meer gedragen ,.La Taveyanne", een wiegelied. Een grote verdienste was de weergave van „Zigeunerleben" van Schumann, een prestatie, zowel van jongens als van de dirigent, de heer Rijnbeek, die de jongensstemmen voldoende disci pline heeft gegeven om dit lied met zijn grillige aard mooi te doen uit komen. Het is alleen jammer, dat de tekst over het algemeen zo weinig tot haar recht komt; aan de uitspraak zou echt wel meer zorg besteed moe ten worden. RUIM EEN UUR lang heeft ten slotte mevrouw Hélène Oosthoek het abele spel „Elckerlyc" voorge dragen, in uiterste concentratie op de 15 uit te beelden rollen. En het moet gezegd, dat het publiek haar zijn volle medewerking heeft ge geven door evenzeer geconcentreerd en geboeid de pelgrimage van de menselijke ziel in zich op te nemen. Met veel expressie en afwisseling in de verschillende figuren, waar voor zij zich van kunstzinnige mas kers bediende, heeft Hélène Oost hoek reliëf gegeven aan de strijd van Elckerlyc na de aankondiging van de Dood, dat hij zich klaar moet maken voor de reis naar de eeuwigheid. Hij zoekt troost en raad bij allen, die hem in zijn leven zo na stonden, maar alleen de door de penitentie genezen Deugd vergezelt hem, als Elckerlyc zijn „rekeninge moet doen voor den oversten Here". Ovationeel was het applaus voor deze voor drachtskunstenares, die de lang niet eenvoudige middeleeuwse tekst zo voortreffelijk door handelingen weet te accentueren. Tien mille voor Parochiezaal Van grote dankbaarheid getuigde de heer Menken, die aan het ein de van deze schone avond het re sultaat bekend maakte van de krachtsinspanning der parochia nen, die hutje bij mudje hadden gedaan voor het parochiecadeau: de bouw van een Parochiezaal. Zeventienduizend gulden zijn er nog nodig. „U hebt bij elkaar ge bracht 9200 en door toezeggin gen zal dit bedrag binnenkort op lopen tot 10.000 gulden. „Harte lijk dank", aldus de heer Menken. Het slotwoord sprak pastoor Blok, die dank bracht aan allen, die tot het welslagen van dit feest had den meegewerkt, met name het zangkoor „Joop Stokkermans en Hélène Oosthoek. HAZERSWOUDE (H. R.) Herdenkingssamenkomst In sa menwerking met de Oranje Vereni ging van Koudekerk belegt de plaat selijke Oranje Vereniging op donder dag 4 mei om 20.30 uur in de Koude- kerkse Gereformeerde Kerk een her denkingssamenkomst voor hen die vielen in de laatste wereldoorlog. Als sprekers zullen optreden pater drs. A. H. Lesger, Orde Praemonsta- tenzers van het St. Norbertusgym- nasium te Heeswijk, ds. J. Wilschut, Gereformeerd predikant te Zeist en ds. A. Oliemans, Nederlands Her vormd predikant te Dordrecht. De Koudekerkse zangvereniging Soli Deo Gloria zal enkele verzen zingen, terwijl de heer J. Vonk het orgel bespeelt.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6