TSJOMBE WORDT UITGERANGEERD Waarschimliik overbrenging mm naar LeOpOldStad BOTSING MET V.N.-TROEPEN. Geforceerde vorming eenheidsstaat Amerika en r Cuba Laos wacht nog steeds op een wapenstilstand Chroesj'tsjef werpt de schuld op de V. S. De Gaulle neemt voorzorgs maatregelen De terreur in Angola De KJN.V.B.-pool korreltje MAANDAG 1 MEI 1961 51ste JAARGANG No. 15310 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN Het ziet er voor Tsjombe vrij somber uit Directeur: J. F J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef. 209 35 Red. 2001 5. 25594 - Advert.20 826 Klachten bezorging 33839 (tussen 1730 en 19.00 O.) Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w, 235 p. mnd., ƒ7,50 p.kw.. Francop.p. 8.-. Adv. 17 ct p.mm., Telefoontjes 1,50 Het Kongolese persbureau meldde ttt 1**1**1 1 vrijdagavond reeds, dat de confe- O O Katanga en de provincies Oost en Een woordvoerder van de VN. Ir Viktor Ndeka, chef van de veiligheidsdienst van Leopoldstad, heeft zon- gemÏÏk^at ^zich t^Portfïamvafta dag te Coquilhatstad verklaard, dat president Moise Tsjombe van Katanga de Dr0vincie Kasai een hotsimr heeft naar Leopoldstad zal worden overgebracht, waar hem voor zijn verblijf een voo?gedaan tussen de zestig dfar ge V1*J?.ter beschikking zal worden gesteld. legerde Ghanese militairen van d< Hij verklaarde dat dag en uur van overbrengmg niet tevoren bekend y en Kongolese troepen, zullen worden gemaakt. Volgens A.F.P. zou de overbrenging vandaag al ,T plaats hebben. Volgens V.N.-knngen m Leopold Het begint ernaar uit te zien, dat Tsjombe voorlopig gevangen blijft en ZÜ? ^rie Ghanese militairen er niet naar Katanga zal terugkeren. tw®e ongolese soldaten gesneu Waarnemers in Coquilhatstad zijn van mening, dat de centrale Kongolese veld- **et Ghanese garnizoen is ont regering in overeenstemming met de Ver. Naties is opgetreden om Tsjom- rapend en gevangen genomen. Ove be's macht te vernietigen en het afgescheiden Katanga terug te brengen de vrM,at>n£ der Ghanezen word' in de Kongolese staat als geheel. onderhandeld. Volgens V.N.-kringen in Elisa- bethstad zouden bij het incident in Port Franqui onder de V.N.-militai- ren tien doden zijn gevallen, onder ding voor Tsjombe's veiligheid op zich *e enkele Britse officieren van het heeft genomen en ervoor zal zorgen, Ghanese contingent. BOMBOWO DECRETEERT. De Franse zangeres Edith Piaf is opgetreden in Brussel. Prins Albert en prinses Paola woonden de voorstelling bij. In de kleedkamer kwam het prinselijk paar de zangeres gelukwensen met haar succes. Het schijnt dat de minister van dat niemand de kans krijgt de Ka- buitenlandse zaken der centrale rege- tangese president te vermoorden, ring Bomboko het in Coquilhatstad voor het zeggen heeft. Hij had zater dagochtend een telefoongesprek met de Kan tangese minister van bin- Voorts zouden de Kongolezen drie Zweedse militairen hebben gevangen genomen en mishandeld. Het incident zou verband houden met het bezoek van een minister van De conferentie van politieke lei- Kasai, die met het oog op de toene- CONFERENTTE GAAT DOOR. nenlandse zaken, Moenongo, Bombo- ders jn Coquilhatstad heeft, in afwe- mende spanning tussen leden van de ko zei: „Wij willen dat de Kongo- zigheid van Tjombe, eenstemmig Loeloea- en de Baloebastam naar lese leiders tot een akkoord komen. de overeenkomst, die president Kasa- Po* Franqui zou zijn gekomen. Plaat- Er zijn in Kongo al te veel doden ge- Voeboe met de V.N. heeft gesloten, seliJke Kongolese troepen zouden van vallen. Wij moeten tot een oplossing goedgekeurd. Hierin werd gezegd,' meninfi zito geweest, dat de V.N. dit komen". Moenongo had hem gevraagd dat de centrale Kongolese regering be.zoek hadden georganiseerd en de naar de redenen waarom Tsjombe ZOu medewerken aan de toepassing mbiister beschermden. a* van de reSplutie van de Veiligheids- de raad waarin o.m. werd aangedron- gf- gen op het vertrek van het buiten- landse personeel, dat niet tot de V.N. wordt vastgehouden. Volgens Bomboko verkeerde Katangese president in goede zondheid. Hij mocht zich vrij Coquilhatstad bewegen, maar hij behoort, mocht de stad niet verlaten. Bom- De conferentie deed voorts een boko voegde hieraan toe, dat de con- beroep op de Loemoembagezinde ferentie van Kongolese leiders die troepen in de provincies Oost en Ki- door Tsjombe wordt geboycot^ ge- voe de burgerlijke autoriteiten niet woon doorgang vindt. Bomboko verklaarde nog: „Of Tsjombe zal worden vrijgelaten zal afhangen van de ontwikkeling der gebeurtenissen. Wij hebben te gen Loemoemba gevochten, die Kon go wilde vernietigen en wij zullen op dezelfde wijze strijden tegen een ieder, die Loemoemba's voorbeeld zou willen volgen". Bomboko zei verder, dat president Kasavoeboe, „in overeenstemming met de 21 februari j.I. door de Vei ligheidsraad over Kongo aanvaarde resolutie", besloten had, „Tsjombe's schadelijke politieke raadgevers" naar Brussel terug te sturen. Hij zei ook, dat de conferentie te Coquilhatstad een resolutie had aan meer te steunen. In het andere ge val zouden zij als opstandelingen worden beschouwd. ZOEKT een goed Horloge voor ƒ30.- en ƒ40.- of het aller beste van ƒ200- en ƒ300.-? v. d. WATER, Haarl.straat 20? heeft het Grote keuze In alle prijzen en merken. (Advertentie). Prins Soevanna Phoema, de neu- dat zondag aldaar is vernomen, dat tralistische oud-premier van Laos, de Indische premier zich met zijn vaard, waarin de „obstructie" van heeftzaterdag^ verklaard, dat de ko- Russische ambtgenoot Chroesjtsjef de Katangese afvaardiging werd ver- ninklijke Laotiaanse regering binnen en met president Hot Tsji Minh van oordeeld. Voorts werd in deze reso- ^8 uur afgevaardigden naar Xieng Noord-Vietnam in verbinding heeft lutie de ontwapening geëist van de Cjmeang moet zenden, als zij werke- gesteld in een poging om totstand- Katangese marechaussee, indien deze vre^e wenst, zo meldt het Rus- koming van een bestand in Laos te geen gevolg wilde geven aan door sische persbureau Tass. Xieng Choe- bespoedigen. president Kasavoeboe of door de Kon- ang is de zetel van het linkse tegen- Van diplomatieke zijde wordt te golese opperbevelhebber, generaal bewind in Laos. Nieuw Delhi echter vernomen, dat Moboetoe, uitgevaardigde orders. Het rechtse bewind onder leiding de eerste Russische reactie op het Verder werd in de resolutie het van prins Boen Oem, dat in Vientia- Indische initiatief „ruw" is geweest, terugtrekken der „buitenlandse huur- ne is gevestigd, had eerder voorge- De Sowjet-Unie zou hebben ver- lingen" in Katanga geëist, hetgeen steld in het „Niemandsland" tussen klaard, dat het uitstel bij het sluiten zo nodig met hulp van de Verenigde Vientiane en Loeang Prabang, de re- van een bestand in Laos vooral wordt Naties zou moeten geschieden. sidentie van de vorst van Laos, on- veroorzaakt door de „uitbreiding van Bomboko zei, dat Tsjombe bij het derhandelingen te voeren over een de Amerikaanse raadgevende mili- begin van de conferentie van politie- bestand. Een vertegenwoordiger van taire groep in Laos", ke leiders in Coquilhatstad onaan- de rechtse strijdkrachten heeft zater- In Nieuw Delhi maakt men zich vaardbare voorwaarden had gesteld, dag tevergeefs op de voorgestelde ernstig bezorgd, dat een verder uit zoals ongeldigverklaring van de over- plaats op een afgevaardigde van de stel bij het bereiken van een wapen- eenkomst die president Kasavoeboe linkse troepen geacht. Men wilde het stilstand in Laos mogelijk zal leiden met de V.N. had gesloten. Hij had vandaag nog eens proberen, ook de overeenkomst van de vorige conferentie in Tananarive verbro ken, waarop werd besloten een Kon- gelese statenbond te vormen. Hij was Het staatshoofd van Cambodja, prins Norodom Sihanoek, heeft voor- esteld het bestandsoverleg in Pnom tot' een militaire actie in Laos, die dan op initiatief van de Verenigde Staten zou worden ondernomen. De V.S. hebben de zeshonderd Ame rikaanse burgers, die nog in Cnba zijn, de raad gegeven het land te verlaten om verdere moeilijkheden met het regime van Castro te ver mijden. Dit is zondag door ambtena ren van het Amerikaanse ministerie meegedeeld. Radio-Havanna meldt, dat de Cu baanse premier Fidel Castro in een onderhoud met een vertegenwoordi ger van het Venezolaanse dagblad „El Nacional" heeft verklaard, dat Cuba „op het geschikte tijdstip de hand zal leggen op de Amerikaanse basis Guantanamo". Hij voegde hier aan toe: „Dit zal langs wettige weg geschieden, opdat de V.S. een der gelijk voorval niet als voorwendsel voor een inval in Cuba zullen kun nen gebruiken". Radio-Havanna meldde zondag, dat Cuba een waarschuwing van Costa Rica heeft verworpen, waarin dit land dreigde met een verbreken der diplomatieke betrekkingen, wanneer er nog meer terechtstellingen zouden volgen van leden der tegenrevolu- tionaire strijdkrachten, die verleden week, na een mislukte invasiepogin gen, op Cuba gevangen zijn geno men. In het Cubaanse antwoord wordt gezegd, dat de regering-Fidel Castro niet zal toestaan dat „een buiten landse regering zich mengt in za ken, die uitsluitend onder haar be voegdheid vallen". De correspondent te Havanna van het Milanese dagblad „Corriere della Sera" meldt dat Fidel Castro, na ontvangst van een boodschap van de Paus, veel gevangenen op vrije voe ten heeft doen stellen. Gearresteerde priesters werden vrijgelaten en de universiteit van ViUanueva en andere Katholieke in stellingen mochten hun deuren weer openen. (Advertentie) schuldig aan het voeren van een eigen Penh te laten plaats vinden. Hij zou politiek op elk gebied. Tjombe's verblijfplaats. Gemeld wordt, dat president Tsjom- .,- be en zijn minister van buitenlandse krachten m Laos sterke druk uit op zaken Kimba tot nu toe worden vast- verscheidene fronten. Cambodjaanse vliegtuigen ter be schikking van de afgevaardigden hebben gesteld. Volgens westelijke kringen in Vientiane oefenen de linkse strijd- gehouden in de woning van president Eketbi van de provincie Evenaar President De Gaulle heeft regelin- Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medege- Coquilhatstad. Dit huis, waarheen deeld, dat het tempo van de Russi- gen getroffen voor zijn directe op- de twee Katangese leiders vrijdag sche hulp door de lucht aan de op- volging ingeval hij zou worden ver- be- standelingen in Laos, dat de laatste moord, zo is zaterdag te Parijs ver- van paar dagen enigszins was afgenomen, nomen. De naam van deze opvolger zaterdag weer aanzienlijk was opge- wordt geheim gehouden. Volgens on- werden overgebracht, wordt waakt door commandotroepen generaal Moboetoe, Gen°raal Moboetoe verklaarde, dat voerd. het Kongolese leger de verantwoor- bevestigde geruchten zou dit Leon malige diplomaat die al twintig jaar een trouw aanhanger van De Gaulle is. De Franse veiligheidsdienst gaat er van uit, dat de geheime organisa tie, die achter de opstand in Algiers zat, wellicht nieuwe acties zal on dernemen. Een moordaanslag op het staatshoofd wordt zeker niet uitge sloten geacht. De Gaulle's opvolger zou alleen optreden in de periode totdat een nieuwe president is verkozen. In het dorp Moecaba in Noord-An- gola is zondag acht uur lang een ge vecht geleverd tussen 22 dorpelingen twintig burgers en twee soldaten en ongeveer tweehonderd opstan delingen tegen het Portugese gezag. De dorpelingen hielden tenslotte stand in de kerk, waarvan zij de dear barriceerden. Zes van hun dorpsge- HJVÏ. de Koningin heeft Wim Kan, de leider van het ABC-cabaret, benoemd noten hadden voordien het leven ge- tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Op het gemeentehuis in Aalsmeer laten, reikte burgemeester G. G. Loggers de onderscheiding uit Corrie Vonk moest de onderscheidingstekenen natuurlijk eerst even bewonderen. Op het ogenblik dat de aanvallers de kerkdeur bestormden, daagde redding op. Een jachtvliegtuig van de Portugese luchtmacht, dat rea geerde op een verzoek om hulp, be stookte de aanvallers mH machine geweervuur en tenslote met revol verkogels. Toen nog twee vliegtui gen verschenen hesen de opstande lingen de witte vlag. Tevoren hadden de dorpelingen via de radio een boodschap uitgezon den, waarin zij zeiden: „Wij sterven. Wij zijn door onze munitie heen". Toen hun munitie op was, vochten zij bij de kerkdeur verder met mes sen en bajonetten. Zij slaagden er daarop in zich in de kerk terug te trekken en de deur te barriceren. De aanvallers zouden door het ge weervuur van het jachtvliegtuig zwa re verliezen hebben geleden. Dit is een van de vele aanvallen van opstandelingen op dorpen en boerderijen in Noord-Angola in de laatste tijd. Er zouden in totaal hon derden doden zijn gevallen. Er komen nog steeds versterkin gen uit Portugal in de West-Afri kaanse kolonie aan. Voor de hoofdprijs van de voet balpool is nog geen enkele melding binnengekomen van 15 goed. De kans bestaat dus dat de hoofdprijs 84.454 (bijeengebracht door 459.691 deelnemers) gaat naar een pooler in Almelo, die 14 goede uitslagen raad de. De tweede en derde prijs zijn 42.227, groot De totale inleg voor de sporttoto was 563.028. DE SPORTTOTO 12 3 NederlandHongarije X Aston Villa-Sheffield. W. X Blacburn RoversNewc. U. X Blackpool-Manchester City X Bolton Wand.-Preston N.E. X Chelsea-Nottingham Forest X Everton-Arsenal X Leicester City-Birmingh. C. X Manchester Un.-Cardiff C. X Tottenham H.-W.Br. Albion X Westham United-Burnley X Wolverhamton W.-Fulham X Sheffield United-Mi'1 ilesbr. X Swansea-Ipswich X Charlton A.-Leeds United X student A Blusé uit Oud-Alblas zijn vermoeide benen uit in het hotel te genover het paleis. Het is een tradi tie geworden, dat het collegium van het Leidse studentencorps de jarige vorstin een oorkonde aanbiedt welke oorkonde door de estafettelopers wordt meegedragen. De sprint naar Soestdijk verliep ook vannacht zonder moeilijkheden en een trotse praeses van het studentencorps, de heer A. H. D. Ingen Housz, bood sa men met de andere bestuursleden de koningin om even vóór half elf vanochtend deze oorkonde aan. Daar mee was tevens het sein gegeven voor het massale défilé dat hierop volgde. Laatste bollenzondag bracht record-drukte Van de vroege zondagmorgen af tot diep in de avond zijn de Neder landse hoofdwegen bijzonder druk geweest. Hiermede werd reeds rekening ge- tiouden, omdat met de vrije zaterdag en de vrije eerste mei in de ons om ringende landen, veel bezoek van vreemdelingen verwacht werd. Dit bezoek bleek zondagavond reeds drukker te zijn dan dat van de Paasdagen. De aanloop van de stroom kwam zaterdagavond en zett« zich steeds omvangrijker op zon dag voort. Vooral langs de grenspos ten tussen Nieuweschans en Elten was het bijzonder druk. Langs Wem- hout akan de zuid-grens trokken vele Fransen, Belgen en Luxemburger voor dit lange weekend naar Neder land. Zeker driekwart van de stroom buitenlanders bewoog zich naar het westen des lands. De bollenvelden en de stranden bleken weer sterke magneten. Dit leidde zondagmiddag tussen Den Haag en Hillegom, maar vooral in de buurt van Lisse tot een uitermate druk verkeer, dat mede dank zij de vliegtuigsurveillance van de Rijkspolitie nog vrij vlot verliep. Nog nooit is het bezoek aan de bol lenstreek zo druk geweest als deze zondag Middelnunt was het nationale bloemenpark .Keukenhof', dat naar schatting tussen de 50 en 60 dui zend bezoekers trok. Van de meer dan 700 autobussen en de tienduizen den personenauto's op de parkeerter reinen was minstens 60 procent uit West-Duitsland afkomstig. Het Ne derlandse bezoek was ook zeer groot. Vandaag, de eerste mei, wordt een ongeveer even groot aantal beboekers verwacht. Prijswinnaars Ned. Klassiek Verbond Het Nederlnads Klassiek Verbond heeft ook dit jaar weer twee prijs vragen uitgeschreven voor gymnasias ten en lyceïsten. Voor de artistieke prijsvraag waren er ruim honderd inzendingen, voor de literaire kwa men 19 Nederlandse en 7 Latijnse op stellen binnen. Prijswinnaars voor de artistieke prijsvraag zijn o.a. Ie prijs: Aad Stolwijk, St. Bonaventure Ly ceum. 2e Prijs René Segaar, Wim van Kuilenburg, beiden Rembrandt Ly ceum, Hans Overduin, Ohr. Ly ceum. Eervolle vermelding Trees Elias, Chr. Lyceum, allen te Leiden. De prijzen bestaan uit boekenbon- nen. Leidse studenten-estafette- ploeg gaf het sein voor défilé te Soestdijk De leden van de studenten esta fetteploeg uit Leiden komt de eer toe, vandaag de eerste stappen te hebben gezet naar Soestdijk. In de afgelopen nacht startte deze uit der- tig leden bestaande ploeg. „Kijk eens mammie, een koeen De studenten legden ieder onge- kijk eens, mammie, een molen veer 2 kilometer af en om half ze- Kijk daar, pappie, een aardig ven vanochtend strekte de Leidse meisje...." TER AAR Auto reed te water Gezin door snel optreden gered Zondagmorgen begaven het echt paar RÖling en een paar kinderen zich per auto langs de Oostkanaalweg naar Langeraar om de H. Mis van 8 uur te gaan bijwonen. Gekomen bij de bocht nabij Kattenbrug ging het plotseling mis. Inplaats van de bocht te nemen, reed de auto recht door en kwam in het water terecht. Gelukkig werd het ongeluk direct bemerkt door mevr. Van 't Kruis, die zich te water begaf en met behulp van hel pers er in slaagde alle inzittenden uit de auto te redden en behouden op het droge te brengen. Dank zij het moedige gedrag van deze vrouw werd een grote ramp voorkomen en ble ven de gevolgen beperkt tot schrik en natte kleren. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Dezelfde temperaturen De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Op de Oceaan be vindt zich een lagedrukgebied. Een aktieve kem is hierin opgenomen. Deze naderde vanochtend Ierland, maar zwenkte toen in noordelijke richting af. Het front dezer depressie beweegt langzaam over de Britse eilanden naar het oosten, n verband daarmee kan er ook in ons land hier en daar wat regen vallen. De wind blijft uit zuidelijke richtingen waaien, terwijl er in de temperatuur maar weinig verandering komt. Een oud-lagedrukgebied boven Centraal-Europa, dat in het uiterste noordoosten van ons land vandaag tijdelijk regen bracht, vult geleidelijk verder op. ZON- EN MAANSTANDEN 2 Mei: v.m. 4.39; n.m. 4.49. H oogwater standen 2 Mei: zon op 05.10; ónder 20.05; maan op 22.04; onder 06.34. Wanneer U nog niet in staat bent uw naasten lief te hebben, weestdan tenminste beleefd tegen hen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1