Acht jaar geëist tegen man die op vrouw schoot Aap woont 2 dagen in torenspits Tweejarig meisje in Noordwijkerhout verongelukt De lotgevallen van Robinson Crusoë A. van Dijk 40 jaar voor de klas Twintigduizend jongens kregen van haar eerste onderricht WOENSDAG 26 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Een moeilijke man Met watjes in zijn oren omdat het knallen van schoten hem zo nerveus maakte, ging de 38-jarige wasser/ kelner J. R. uit Rotterdam zaterdag nacht 23 oktober met 'n schietklaar pistool in zijn hand naar de bar waar zijn èx-vrouw Tonnie werkte. Zij zag, dat hij op haar richte en liet zich achter de tapkast vallen. Achter haar schoot een kogel de muur in. Nog meer gingen er af en twee mensen in de bar werden ernstig gewond. Gisteren, toen R. voor de recht bank in Rotterdam terecht stond, zei hij, dat hij zijn vrouw niet had wil len raken, wel de glazen op 'n plank boven haar hoofd. „Als Wilhelm Teil" was het com mentaar van de president. „U kunt totaal niet schieten; een keer had u het gedaan om te kijken hoe 't pis tool werkte. Bovendien is zo'n vol automatisch pistool levensgevaarlijk; de schoten zijn er uit voor je het weet". „Het was onverantwoordelijk", gaf verdachte toe. Verdachte had het pistool in Bel gië gekocht „uit voorzorg en om de vrouw schrik aan te jagen". Toen hij het wapen probeerde kwamen de kogels heel ergens anders terecht dan hij dacht. Het bleek, dat hij reeds vijf maal veroordeeld was. De laatste keer in 1954 tot vier jaar en terbeschikking stelling van de regering. Toen was hij, eveneens na een ongelukkige liefde, de vröuw en man met een mes te lijf gegaan. Toen hij met proefverlof kwam was hij met Ton nie getrouwd. Het huwelijk ging mis. Een moeilijke man werd hij ge noemd; de vrouw wilde niet met hem verder. Om haar terug te winnen is hij haar gaan achtervolgen. Met vriendelijke woorden, maar ook met bedreigingen. De officier van Justitie achtte po ging tot moord bewezen en eiste acht jaar gevangenisstraf en opnieuw terbeschikkingstelling van de rege ring. De verdediger wees erop, dat R. psychisch geen gevangenisstraf verdraagt en volgens de conclusie van het psychiatrisch rapport in een inrichting thuis hoort. Hij wordt ver minderd toerekeningsvatbaar geacht. Uitspraak over veertien dagen. AUTO-RALLY ZEEVERKENNERS .3RANDAAN" Op zondag 7 mei a.s. houdt de Zeeverkennersgroep Brandaan voor Den Haag e.o. een auto-rally, waar aan ook scooter- en motorrijders kun nen deelnemen. Naast het bezorgen van sportief genoegen aan de deel nemers voor wie een aantal fraaie prijzen beschikbaar is, beoogt het oudercomité met deze rally de zee verkenners financieel in staat te stel len de hoognodige uitrusting te kun. nen aanvullen. Naar gelang ervaring worden de deelnemers ingedeeld in A- of B- klasse. Voor de beste prestaties wor den voor elke groep o.m. twee wis- sélbekers en 4 radiotoestellen be schikbaar gesteld. De aanmelding kan tot en met woensdag 3 mei a.s geschieden aan het adres Johan van Hoornstraat 41, Den Haag, tel. 720330 en van 12.30 uur af aan de startplaats bij fabriek Van der Heem, Maanweg, Den Haag, waar om 13.30 uur het startschot zal worden gelost door admiraal E. H. L. Pröpper. Het inschrijvingsbedrag be draagt 11,-. Iedere deelnemer/deelneemster, die zich vóór of op 3 mei a.s. aanmeldt, ontvangt een aardige verrassing. De prijsuitreiking zal 's avonds om streeks 8 uur geschieden in Drievliet door de hoofdvlootaalmoezenier mgr. J. F. F. de Sain. STRAATROVERS IN AKTIE Twintig minuten na elkaar zijn gisteravond in Den Haag twee straat roven gepleegd. Beide malen werd een wielrijdster door een haar pas serende bromfietser haar tas ontrukt. In de ene zat geen geld, in de twee de veertig gulden. Al twee dagen lang nu toeft een maandagmorgen bij een dierenhan delaar" ontvluchte rhesu: -aap in de spits van een toren van de Vredes- kerk in Bussum. Verscheidene po gingen om het dier te vangen hét plaatsen Van een kóoi met voedsel, het uitzwavelen van de ruimte waar in het beest vertoeft zijn op niets uitgelopen. De koude van de eerste nacht heeft het beest goed doorstaan. De aap is dichtbehaard en vermoedelijk afkom* stig uit hoger gelegen gebieden, die aan de eeuwige-sneeuwlinie grenzen. Gistermiddag heeft de dierenhan delaar een nieuwe vangkooi geplaatst, die men ook in de jungle voor het vangen van apen gebruikt HU hoopt hiermee wel succes te hebben. DRIE MAANDEN WEGENS OPLICHTING De Haagse rechtbank heeft giste ren de 58-jarige H. M. Van W. ver oordeeld tot een gevangenisstraf van drie maanden met aftrek van voor arrest. Van W. die reiziger van be roep is, handelde in anti-roestpasta. Vorig jaar juni kwam hij in finan ciële moeilijkheden. Om aan geld te komen ging hij toen naar een dertig tal klanten in Den Haag, en haalde de potten anti-roestpasta die hij hun verkocht had. weer têrug. Hij zei de potten nodig te hebben voor een demonstratie, omdat zijn demonstra tiemateriaal op zou zijn. Hij beloofde de potten spoedig weer terug te brengen. In werkelijkheid verkocht hij ze echter voor een tweede maal aan andere afnemers. Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur is op de Hoogweg by de hoek met de Gooweg, het tweejarig dochtertje van de familie De Jong, wonende Gooweg 40, door een vrachtauto van Van Gend en Loos overreden, zonder dat de bestuurder het gemerkt heeft. He kind speelde met haar broertje op de Hoogweg - de verbindingsweg tussen de Gooweg en het Westeinde - toen de uit de richting Noordwijker hout komende auto vanaf de Gooweg de Hoogweg inreed. Volgens verkla ring van de chauffeur zijn de kinde ren aan de kant van de weg gaan staan om de auto te laten passeren en hijzelf meende de kleintjes veilig Voorbijgereden te zijn. Even later werd echter het meisje met zware verwondingen levenloos langs de weg Vonden. Zich van niets bewust, was de chauffeur op het Westeinde ge stopt om goederen te lossen toen hem de ontstellende tijding van het on geluk bereikte. De Rijkspolitie stelt een onderzoek in. Rooms-rode coalitie in België België heeft een nieuwe regering. De heer Theo Lefevre (CVP) is eerste- minister en heeft economische coördinatie, de heer Paul Henri Spaak (so cialist-Frans) beheert buitenlandse en Afrikaanse zaken en is vice-premier. Foto: De politieke tegenstanders Paul Henri Spaak (links) en Theo Lefevre verenigd in een kabinet, een coalitie tussen katholieken en socialisten. (telefoto) roelofarendsveen Nr. 18. Robinson besloot ook de zondag tê vierên zo als de beschaafde mensen. Hij maakte een kalender. Niet ver van de grot stonden vier bomen. In de eerste kerfde hij voor iedere dag een streep. Een teken in de tweede boom duidde iedere zeven dagen. Dit waren dus de weken, terwijl de inkervingen in de derde de maanden vertegenwoordigden. De vierde boom hoopte Robinson niet te behoeven gebruiken. Zijn mondvoorraad begon echter stilaan te vermin deren. Op het strand had hij de meeste mosselen óp- gebruikt, terwijl ook de voorraad cocosnoten aan het slinken was. Wat zou hij nu aanvangen? Een wel uniek jubileum zal zon dag 30 april met enige luister in Roelofarendsveen gevierd worden. Immers, is een 40-jarig jubileum bij het onderwijs op zich reeds een ge beurtenis, die beslist niet alle dagen te vermelden valt, dan mag toch zeer zeker aan een 40-jarig jubileum aan dezelfde school en zelfs 40 jaren voor dezelfde klas niet in stilte worden voorbijgegaan. Zelfs de be scheidenheid van de jubilaresse, mej. A. van Dijk, kan dit keer niet ver hinderen, dat zij nu eens in het zon netje wordt gezet. En dat doen wij dan ook met een gerust hart, want dat is juffrouw Van Dijk zoals ze in Roelofarendsveen algemeen be kend is aan de plaatselijke be volking en dan vooral wel aan de mannelijke bevolking, verplicht. Hiermede is dan meteen vastge steld, dat juffrouw Van Dijk 40 ja ren les gegeven heeft aan de jon gensschool en wel 40 jaren in de eerste klas van de St. Ignatiusschool. Om eens te illustreren wat deze 40 jaren betekenen, zij vermeldt, dat talrijke vaders, die zelf in de klas van juffrouw Van Dijk gezeten heb ben, nu hun kinderen bij haar ook weer in goede handen weten. Na tuurlijk hebben wij met onze foto graaf een bezoek gebracht aan juf frouw Van Dijk en gelukkig stemde zij er in toe met haar klas van 1961 op de foto te gaan. Voor ons als oud leerling riep dit begrijpelijk weer enkele en alleen maar aangename herinneringen op. In wezen was er niets veranderd. Op haar geëigen de vriendelijke wijze bracht zij ook nu nog de jongens de eerste begin selen in het onderwijs bij. Het ging alles juist zoals wij het vroeger ge leerd hadden. Er was niets veran derd. Missiewerk. Zelfs haar niet aflatende ijver voor het missiewerk was evenals vroeger in haar klas merkbaar. Hier van getuigde een 3tapêltje boekjes „Missiefrónt" van de paters Laza risten, welke na de schooluren door haar aan huis worden afgeleverd. Trouwens wie durft er nee te zeg gen als juffrouw Van Dijk aanklopt om een missie-almanak of -kalender te verkopen. Wie herinnert zich niet de jaarlijkse „KinrisheidsoptncW waarbij enkele jongens tot zwarte nikkers omgetoverd, een beroep de den op uw milddadigheid voor de Missie. Daarnaast herinnert het grootste gedeelte van de mannelijke bevolking zich natuurlijk ook nog hoe juffrouw Van Dijk hen voorbe reidde op de grote plechtige dag van de Eerste H. Communie. Ongeveer tweeduizend jongens heeft zij de passende eerbied voor dit grote ge beuren bijgebracht. Dit houdt tevens in, dat ^ij eveneens bijna tweedui zend jongens als leerling in haar klas gehad heeft. En dat dit haar niet teveel geweest is, bracht zij overduidelijk tot uitdrukking door ons te vragen: „Vindt u het geen lieve jongens, die nu in mijn klas zitten?" En dan te bedenken, dat zij dit al zei, toen wij nog bij haar in de klas zaten. Inderimd in nes is juffrouw Van Dijk nog veranderd en haar liefde voor haar werk is be slist nog zoals in haar eerste jaren. Zelfs haar Brabantse afkomst heeft zij na deze 40 jaren nog niet ver loochend, want op 7 mei 1899 te Ber gen op Zoom geboren is het nu aan haar spraak nog te horen, dat zij 'n geboren Brabantse is. Haar taak als onderwijzeres begon zij in 1919 te Heerle, een plaats tussen Roosen- stompwuk Boerenleenbank De voorzitter van de Raad van Toezicht, de heer C. v. Swieten, gaf bij zijn openings woord van de vergadering in de zaal van „Het Blesse Paard" een kort overzicht van het verloop in de agra rische sector over het jaar i960. In het algemeen waren de resulta ten goed te noemen en dit weerspie gelde zich ook in de resultaten van de eigen bank. Het tegoed van de spaarders was met 204.000.- gtildén g .tegen. Het aantal rekeninghouders was ook toegenomen en de omzet gaf een stijging te zien van ruim 2 millioen. Voor het lopende jaar zijn de rentepercentages als volgt vastge steld: hypth. 4 3/4, met andere zeker heid 4 3/4, rek. cour debet 5 en cre- diet 1 en spaarbank ongelimiteerd 3. De heer v. d. Ham bracht namens de fin. comm. een gunstig verslag uit. Na dank voor de verrichte werk zaamheden aan het aftredende lid, de heer Ham, werd tot nieuw lid be noemd de heer v. Maren. De rekening en balans werden zon der op- of aanmerkingen goedge keurd, alsmede het voorstel van het bestuur om de winst 1960 te verdelen in onderhoudsreserve 2000.- en ge- wone reserve ƒ3188.53. Hlêrna be- Mej. A. van Dijk in de eerste klas handelde mr. Haverkamp van de van de S. Ignatiusschool te Roelof- Centrale Bank het onderwerp „Cre- arendsveen, dietverlening". Na een uitvoerige uiteenzetting over het ontstaan van het crediet gaf spr. een overzicht van de voorwaar den waaraan een credietverlening moet voldoen en besprak daarna uit voerig over de „zekerheid", vroeger hoofdzakelijk bestaande uit hypo theek en borgtocht, doch dat in de na-oorlogse jaren ook vele andere vormen te zien geeft, zoals Borgstel lingsfonds voor de landbouw (bij weinigen bekend) credietverzekering, solvr'nliteitsverzekering, cessie van vorderingen, verpanding effecten, levensverzekeringspolissen, enz. De credietverlening neemt een steeds grotere vlucht en spr. ziet ook voor de boerenleenbanken hier nog een grote taak weggelegd. He aftredende lid van het bestuur, de heer J. Suyten, werd met grote meerderheid herkozen, evenals het aftredende lid van de raad van toe zicht, de heer A. N. v. d. Brink. De statutenwijziging en de daarmede verband houdende wijziging van het huishoudelijk reglement wat neer komt op het feit, dat in de toekomst bij verkiezing van leden van bestuur of raad van toezicht de voordracht van het bestuur maar één candidaat hoéft te Worden te bevatten, werd zonder noemenswaardige discussie aanvaard. Bij zijn slotwoord sprak de heer v. Swieten zijn spijt er over uit, dat zo weinig spaarders zich de moeite ge troosten hun spaarboekjes ter con trole en rentebijschrijving aan te bie den. Er wordt voldoende bekendheid aan gegeven en toch verschijnen maar even meer dan de helft van de spaarbankboekjes. Een afdoende con trole is pas mogelijk als elk boekje wordt aangeboden. Man is vrouw volgens het geboorteregister Voorlopig zal het huwelijk dat op 3 mei aanstaande gesloten zou worden tussen de 32-jarige landbouwer Johannes A. v. Eek uit Hoogeloon en mej. A. Win- termans uit Duizel niet door kunnen gaan, omdat de man in het geboorteregister als 'n vrouw genoteerd staat. Er zal een correctie aangebracht móeten worden en deze zal vele maanden in beslag nemen. De heer Van Eek moet een dokters verklaring zien te krijgen, waar in zijn geslacht onomstotelijk vaststaat, dit document wordt doorgezonden naar de officier van justitie in Den Bosch. Deze moet beslissen of in het geboor teregister van Hoogeloon een wijziging kan worden aange bracht. Daarna zal iedereen nog gelegenheid geboden worden in beroep te komen. Ook dit vraagt tenminste twee maanden. Eerst daarna kan het huwelijk geslo ten worden. daal en Bergen op Zoom, waarna zij in 1921 te Roelofarendsveen het be gin maakte van dit thans zo merk waardige jubileum. Ruim 35 jaar heeft zij hiervan gewoond op Noord einde 204 en de laatste 5 jaar in de Narcissenstraat 19. Gedurende deze 40 jaren heeft zij thuis altijd onder het zorgzame toezicht gestaan van haar thans 87-jarige vader en, zoals zij ons zeide, zelfs nu krijg ik nog wel eens een vermanend woord van hem. Viering jubileum. Na bovenstaand zal het duidelijk zijn, dat juffrouw Van Dijk door deze 40 Jaren niet alleen een 2eer geziene figuur in Roelofarendsveen is geworden, maar dat nu zelfs ge sproken kan wórden van een niet weg te denken persoonlijkheid. Be grijpelijk daarom, dat aan dit prach tige jubileum niet zonder meer zal worden voorbijgegaan. Zelfs de Hoógmis wordt er zondag in de pa rochiekerk „St. Petrus Banden" voor verschoven en zal op plechtige wijze te 8.30 uur uit dankbaarheid worden opgedragen. Alle oud-leerlingen zijn hierbij uitgenodigd en worden ver zocht naar volgorde van binnenkomst van voren af aan aaneengesloten plaats te nemen. Om elf uur is er in de Pancratiuszaal een officiële bijeenkomst, waarna te 1 uur voor alle inwoners van Roelofarendsveen de gelegenheid aanwezig is om juf frouw Van Dijk met haar jubileum geluk te wensen. Laat het worden een huldebetoon van dankbaarheid, en voor juffrouw Van Dijk een feestdag. Dus de vlag gen uit! Prins Bernhard bracht bezoek aan Kennedy Z.K.H. prins Bernhard heeft dinsdag een bezoek gebracht aan president Kennedy. (Deze foto is door ANP-foto radio-grafisch uit New York ontvangen)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8