DE OPSTAND IN ALGERIË INEENGESTORT DE GAULLE GELASTTE „GEWELD TEGEN GEWELD" Franse vloot was reeds uitgevaren De situatie in Laos De Gaulle trad krachtig op Opstandelingenleiders gevlucht De laatste uren van de opstand Gen. Challe gearresteerd Op 1 mei geen winkelsluiting Weer kritiek punt voor kabinet WOENSDAG 26 APRIL 1961 51ste JAARGANG No. 15306 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De opstand ivas een zeepbel Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Lord Mayor van Londen in „Keukenhof" KENNEDY BELOOFDE STEUN Het Witte Huis te Washington heeft dinsdag bekendgemaakt, dat presi dent Kennedy president De Gaulle elke Amerikaanse steun had aange boden, die de Franse leider mocht nodig hebben in verband met de Al- gerijnse situatie na de revolte van grens Vertrokken1 Va" Franse opstandige generaals in Algerië. Volgens afgezwaaide militairen, die dinsdagmiddag met de „El Man- sour" in Port Vedres zijn aangeko men, hadden hun kameraden gewei gerd toestellen te vliegen die boven Frankrijk parachutisten zouden moe ten afwerpen. De opstand in Algerië is in de afgelopen nacht, kort na het middernachte lijk uur, ineengestort. De generaals, die de opstand leidden, zijn voort vluchtig. De regering in Parijs heeft meegedeeld, dat geheel Algerië onder controle is. Zowel de communistisch gezinde rebellen als de regering in Laos hebben zich bereid verklaard het vu ren te staken. Het staat nog niet vast wanneer het bestand zal in gaan. De opstandelingen hebben nog Volgens het Franse persbureau een laatste offensief ingezet. AFP is een arrestatiebevel uitge- De minister van buitenlandse za- Generaal André Zeiler heeft om één uur vannacht in burger het gebouw vaardigd tegen Jacques Soustelle, ken heeft meegedeeld, dat de rege- van de regeringsgedelegeerde in Algiers verlaten. De generaals Edmond een der leiders van de beweging voor ringstroepen zware verliezen lijden Jouhaud, Maurice Challe en Raout Salan vertrokken een half uur later een Prans Algeri6 Volgens 'n Frans en rich op vele plaatsen in het noor- met een vrachtauto van het leger. Zjj waren m uniform, maar zonder pet. persagentschap is Soustelle echter den moeten terugtrekken. Omstreeks 22.30 uur waren gezagsgetrouwe troepen begonnen het centrum uit zijn „oning verdwenen Hii wordt van Algiers te bezetten. Er vielen wat schoten en drie gendarmes werden thans door de politie gezocht gewond. Om 23.30 uur gisteravond kondigde een omroeper van het nog door de rebellen bezette radiostation van Algiers buiten adem aan: „Er is verraad. Komt allemaal naar het Forum". Vele duizenden mensen spoedden zich te voet en per auto naar het Forum. De kreet: „Algerië is Frans" werd gehoord. Onverwachts verzocht de radio de mensen naar huis te gaan, waarop de menigte 'zich begon te verspreiden. *-i t v Om 23.50 zei de omroeper: „Hier is de Franse radio en televisie". Het sta- Franse vloOt VOer Uit m o^trmmden Airier? tion was toen reeds in handen van de Franse overheid. De opdracht van letóedm van de Fr^e marinl te De Gaulle om de rebellie zonodig met gebruik van wapens neer te slaan, De ineenstorting van de opstand zetten daarop het gebouwman radio- werd voorgelezen. - was een gevolg van de krachtige re- Algiers. Vlak daarvoor had radio- Generaal Salan verscheen op het balkon van het gebouw van de rege- actie van generaal De Gaulle. Presi- Algiers nog een beroep op de kaoi- ringsgedelegeerde, gevolgd door generaal Challe. Zij probeerden het pu- dent De Gaulle had, als hoofd der tei|s gedaan om in bepaalde geval- bliek toe te spreken, maar de geluidsinstallatie werkte niet. Franse strijdkrachten, alle strijd- ien het bevel over de eenheden Vrachtauto s vol valschermtroepen verlieten de stad. Gezagsgetrouwe een- krachten in Algerië order gegeven waarvan zii deel uitmaakten over heden drongen in het centrum door. Er vielen nog wat schoten tot onge- „alle middelen, met inbegrip van het te nemen. .Enkele officieren' heb- 02.15 uur. gebruik van wapens, aan te wenden ben getoond het door de generaals De opstandelingenleider die het langst in het regeringsgebouw in Algiers om de opstand tot staan te brengen, challe Salan Touhaud en Zeiler in- bleef, was ex-kolonel Godard. Hij zei tot journalisten: „Het enige wat er vervolgens neer te slaan en tenslotte genomen stendpunt niet te tegrijpen. voor mij overblijft, is een kogel door mijn hoofd te schieten." Even later te liquideren". In een aantal richtlij- jjet js uw plicht hun plaats in te verliet hij het gebouw. nen voor de strijdkrachten verklaar- In Parijs heeft een gevoel van opluchting zich van de bevolking meester de De Gaulle, dat „niets noodzakelij- gemaakt toen de ineenstorting van de opstand bekend werd. Vrijwilligers, ker, niets dringender was, dan be- die zich bij het Grand Palais hadden verzameld om indien nodig deel te spoediging van de ineenstorting, die nemen aan de verdediging van Parijs, zongen de „Marseillaise" en gingen reeds is begonnen", naar huis. En dat het De Gaulle ernst was President De Gaulle en zijn medewerkers zijn tot 02.00 uur in het Elysée bleek dinsdagavond toen werd me- bijeen geweest. Toen trok de president zich in zijn appartementen terug degedeeld, dat de Franse Middelland en kort daarna werden alle lichten in het gebouw gedoofd. Er was weer se-Zee-vloot begonnen was de haven een opstand bezworen. van Toulon te verlaten. De vloot om vatte de kruiser „Colbert", die gis teren juist uit Casa Blanca was aan gekomen, de vliegdekschepen „Arro- Gezagsgetrouwe troepen, die onder manches" en „Lafayette", een tien- meer waren uitgerust met pantser tal torpedobootjagers en ongeveer auto's, zijn dinsdagavond om onge- Salan zelfmoord had gepleegd, het- tien escorteschepen. veer half elf begonnen uit een voor- geen later weer was tegengesproken. stad van Algiers op te rukken naar was woensdagochtend vroeg Generaal Olié, de bevelhebber der het centrum van de Algerijnse hoofd- pén van Ha C1?a11®' rustig in Algiers. Er was maar wei- Franse troepen in Algerië, beval in stad .Deze opmars werd uitgevoerd ,iAh °P_s^and» nig te merken van reacties op de in- een radiotoespraak de trouw geble- door dienstplichtigen, mannen van de De lord mayor van Londen, sir Bernard Waley-Cohen, die op het ogenblik de gast is van de gemeente Amsterdam: heeft gisterochtend een bezoek gebracht aan de „Keukenhof" in Lisse. L^j foto toont sir Bernard (rechts) met naast zich de burgemeester van Lisse, mr. Th. M. J. de Graaf, temidden van de bloemenweelde van de Keukenhof. plicht hun plaats nemen en uw eenheden aan te voe ren", aldus radio-Algiers. GENERAALS OP DE VLUCHT Nadat eerst in Parijs officieel was ,:.i, *"6 iiitiivcii vau icav.uw uc in- een rauimoespraaK ae iruuw geuie- vAti ïc niAaLI Le* j overgege- eenstorting van de opstand in de ven troepen „geweld met geweld te hSf' ïJiSÏÏÏS! «Til ?r nacht- De meeste mensen in Algiers beantwoorden". De generaal zei, dat ptriic ™orhchting in waren reeds dinsdagavond, toen Oran de verantwoordelijkheid voor bloed- n. J vArmlcf' en Constantine in handen van de vergieten „neerkwam op degenen ™°ï?eiIY ^lïaIIe had regeringsstrijdkrachten waren geval- die een bewind wilden invoeren dat Ha» ÏÏÏf ïïfvïïf ?r gez°n: len' van oordeel dat de opstand af- niet dat van de staat is", n» ?ru,oifzz\ u V8f m\ d gelopen was. In de nacht is in het Toen zij merkten, dat het menens ïüiH nS ter beschikking centrum van de stad hier en daar was, trokken de rebellerende para- a. Ook was gemeld, dat generaal wat geschoten maar in de meeste chutisten, die zondagavond de W.- buitenwijken is het volkomen rustig Algerijnse stad Oran bezet hadden gebleven. zich gistermdidag in de richting van Algiers terug. Het gehele departe- PARUS BLEEF WAAKS ment was toen weer in rege ringshanden. aIn Parijs, waar men met alle mo- Ook de prefect van Constantine, Algerië op een grandioos fiasco moest gelijkheden rekening hield, was gis- Roux, die maandag jl. werd afgezet DE GAULLE WON *T*OEN WU GISTEREN schreven, dat de opstand der generaals in uitlopen, konden wij moeilijk den> ken, dat dit zó spoedig bewaarheid zou worden. teravond de bewaking van de stad t°en zijn standplaats door de opstan- tegen onverhoedse luchtaanvallen delingen werd bezet, telefoneerde weer begonnen. Het Parijse vliegveld dinsdagavond naar Parijs, dat hij zijn Het fiasco kwam vannacht en was' 0rly werd gesloten en de rolbanen functie weer uitoefende. De opstan- volkomen; zelfs geen mensenleven werden versperd, zoals in de vorige dige valschermjagers hadden zich in behoefde er aan te worden opgeof- nachten. hun kazernes teruggetrokken. Vannacht zouden meer Franse ferd. Men meende, dat de opstand zorgvuldig was voorbereid; ook in troepen uit West-Duitsland naar Parijs meende men dat, gezien de Frankrijk overgebracht worden. Twee VERGEEFS MOBILISATIEBEVEL Op het laatste nippertje hebben de voorzorgsmaatregelen, welke geno- troepentreinen wachtten op vertrek vier generaals, die het gezag over zijn. Maar het blijkt nu, dat de gene- °P het station Offenburg in Zuid- Algerië aan zich hadden getrokken, raals zich volkomen misrekend heb- west-Duitsland en twee Franse ba- dinsdagavond nog een bevel tot al ben. Zij hadden niet gedacht, taljons met gepantserde verkennings- gemene mobilisatie doen uitgaan, 't 0 dat het Franse volk in het moe- auto's zijn uit St. Wendel en Saar- Was evenwel te laat. De opstandige derland zich in zó groten ge tale achter de president zou scharen en in het bijzonder hebben zij zich vergist in de trouw van de Franse soldaten in Algerië. Vandaar dat de opstand, welke er zo gevaarlijk uit zag, als een zeepbel uiteenspatte, zo dra bleek, dat het De Gaulle ernst was en dat de president niet zou schromen geweld tegenover geweld te stellen. Achteraf gezien, zouden de opstan dige generaals De Gaulle geen betere dienst hebben kunnen bewijzen. Het prestige van de president is er enorm door gestegen. De voorstanders van een Frans-Algerië, die door dik en dun de fictie wilden handhaven dat Algerië een Franse provincie was en moest blijven, kunnen nu wel voor goed hun biezen pakken en alle hoop laten varen. Maar aan de andere kant hebben de rebellerende Algerijnen ook geen reden om te juichen. „Zelfs de meest verbeten aanhanger van de FLN aldus schrijft de „New York Herald Tribune" moet nu weten, dat niets kan worden gewonnen met verzet tegen generaal De Gaulle". Ook Ferhat Abbas zal er goed aan doen, wanneer hij spoedig weer Evian gaat opzoeken om te gaan onderhan delen. Voor de Fransen is deze snelle af loop van het Algerijnse avontuur een opluchting. „Weer is De Gaulle de man geweest tussen Frankrijk en een ramp", schrijft „France Soir". De ramp is afgewend en de ster van ge neraal De Gaulle, die wat begon te zakken, is opnieuw zo hoog geklom men als nooit tevoren. .ikuil Bolletje/' xWUtilll l//// inde zilveren rol 'Onn mVN (Advertentie) Een beeld uit Algiers: tijdens een toespraak van ex-generaal Edmond Jouhaud op het Forum in Algiers houden opstandige parachutisten het opdringende publiek tegen. Dit is een van de eerste telefoto's die vanuit Algiers Parijs hebben bereikt nadat, na het verlopen van de opstand, de verbindingen tussen Algerië en het moederland zijn hersteld, (telefoto) veiligheidspolitie en gendarmes. Kort daarop verlieten vrachtauto's met op standige parachutisten de stad. Uit een gebouw werd geschoten op de binnentrekkende troepen. Drie gendarmes werden gewond. Andere gendarmes beantwoordden het vuur ongeveer een kwartier lang. Gendarmes, die in de omgeving van van hoofdpostkantoor waren doorgedrongen, zochten dekking ach ter bomen en keken uit naar sluip schutters. Op dat ogenblik zei de omroeper van de zender van de opstandelingen met opgewonden stem: ,.Er is ver raad. Komt naar het Forum, alle maal." Burgers spoedden zich te voet of in auto's naar het Forum, het grote plein voor het regeringsgebouw. Dui zenden mensen stonden een tijdje later voor het gebouw en riepen: „Al gerië Frans". Onverwacht verzocht de radio de menigte naar huis te gaan. Zwijgend gaven de meesten ge hoor aan deze oproep. Enkele honder den bleven. Zij zagen de ex-generaals Challe en Salan op het balkon van het regeringsgebouw verschijnen om hen toe te spreken, maar de luid sprekers functioneerden niet. Even later gingen zij het gebouw weer bin nen. Bijna een uur later werden scho ten op het Forum gehoord. Later bleek, dat alleen ex-kolonel Godard zich nog in het regeringsgebouw be vond, maar ook hij was even later verdwenen. Om kwart over twee werd voor het laatste een paar scho ten gelost. De opstand was voorbij. Ex-generaal Challe is gearresteerd en in een militair vliegtuig op weg naar Parijs. Van officiële zijde in Algiers is het bericht bevestigd. Over het lot van de drie overige opstandige oud-generaals Salan, Jouhaud en Zeiler werden geen mededelingen verstrekt. Challe zal, zodra hij op het mili taire vliegveld te Villacoublay aan komt, naar de Santé-gevangenis in Parijs worden overgebracht. Daar zal hij in staat van beschuldiging wor den gesteld, omdat hij zonder wettig motief een opstandige beweging heeft georganiseerd. Op dit misdrijf staat in Frankrijk de doodstraf. De commissie van overleg van de middenstandsvakcentrales ziet geen aanleiding te adviseren op 1 mei hun winkels te sluiten. De commissie heeft dit meegedeeld aan de drie in de „commissie detail handel" samenwerkende organisaties van winkelpersoneel. Deze had telegrafisch haar teleur stelling uitgesproken over plannen van ondernemingen in het zuiden en oosten des lands om op 1 mei, waarop Koninginnedag dit jaar wordt ge vierd, de winkels open te houden. De commissie van overleg blijft bij haar eerder gegeven advies, het per soneel op 1 mei zo veel mogelijk des middags of de gehele dag vrij te ge ven voor zover plaatselijke en regio nale omstandigheden dat mogelijk maken, doch niet tot sluiting over te gaan. Vandaag beslissing? Het kabinet der ministers is tot diep in de nacht bijeen geweest om een standpunt in te nemen ten aan zien van de vijfdaagse werkweek. Vanmiddag heeft de socialistische oppositie in de Tweede Kamer na de interpellatie over dit onderwerp een motie ingediend. Brandende vraag voor het kabipet was in hoeverre de motie voor de regering nog aanvaardbaar zal zijn. Een kabinetscrisis kan het directe gevolg zijn. Waarschijnlijk zal stem ming over de motie eerst Iaat in de middag of anders morgen aan de orde komen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wisselend bewolkt De Bilt, woensdag 10 uur. Een depressie, die van de Oceaan afkomstig was, is gisteren ten wes ten van de ingang van het Engelse Kanaal belangrijk dieper geworden, zodat in zijn omgeving zware stor men opstaken. Vannacht begon de depressie zich echter weer snel op te vullen, terwijl de kern over het Kanaal in noordoostelijke richting bewoog. Op de westkust van Frank rijk stond toen echter nog 'n zware westerstorm. Het front van de de pressie drong vanmorgen tot 't zui den van ons land door, maar 't bracht hier niet veel regen. Een ander deel van het front veroorzaakte wel veel neerslag in Zwitserland. Na 't voor bijtrekken van de opvullende depres siekern komt ons land in een zuid westelijke tot westelijke luchtstro ming, die koele Oceaanlucht aan voert, - waarin naast verspreide op klaringen ook enkele buien voorko men. ZON- EN MAANSTANDEN 27 April: zon op 05.19: onder 19.57; maan op 16.09; onder 04.19. H oogwaterstanden 27 April: v.m. 1.21; n.m. 1.42. KORRELTJE

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1