EERSTE GROTE SUCCES IN DELTA 0//ZEWOMSMG-T/P 8 Laatste caisson sloot Veerse Gat af Prijzen stegen niet meer dan met t1- pet. Echtpaar Roodenburg- een halve eeuw -Van der Mey getrouwd DINSDAG 25 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 alleen geldig woensdag 26 april a.s. Jongenspyama in uni poplin, met kraag en manchetten in contrasterende kleur. Gebiesd, (Advertentie). Koningin Juliana getuige van slot van gigantisch werk H.M. Koningin Juliana is gistermiddag getuige geweest van het plaatsen van de laatste caisson in het Veersche Gat. Vanaf het koninklijke jacht de „Piet Hein", waarmee zij gisterochtend uit Wolphaartsdijk vertrokken was, nam zij de werkzaamheden in ogenschouw. Omstreeks half drie arriveerde de „Piet Hein" in Vrouwenpolder, waar toen reeds duizenden belangstel lenden het invaren van de caisson gadesloegen. Vijf grote sleepboten trok ken het gevaarte naar het gat, waar nu zeven cassons naast elkaar liggen en de opening van 324 meter, die na december van het vorige jaar nog restte, definitief hebben gedicht. Om zes minuten over vier lag de laatste caisson op zijn plaats. De bur. gemeesters van Veere, Vrouwenpol der en Wissekerke, waren de eersten die officieel de caisson beklommen en met de hoed in de hand de ko ningin op de „Piet Hein" toejuichten en daarmee was de plechtigheid rondom de laatste caisson en 't Veer- se Gat voorbij. De koningin debarkeerde in Noord- Beveland, waar zij het boekwerk „Tussen afsluitdammen en Deltadij- lcen" kreeg aangeboden door de ar chivaris H. P. de Bruin en de tech nisch ambtenaar van rijkswaterstaat M. H. Wilderom. Ook ontving - de vorsting hier een mandje lamsoren, een plantje dat op de schorren groeit en min of meer als spinazie wordt toebereid. „Doe het zelf, dames Uw japon in 3 uur klaar „Iedere vrouw kan nu zelf haar jurk in drie uur maken", is de me ning van de directie van een onder neming die zeer binnenkort met de verkoop van zogenaamde geprefabri ceerde confectie gaat beginnen. De initiatiefnemers een Amsterdamse confectiefabrikant en een groot win kelbedrijf zijn van mening, dat zij met deze „wereldpremière" in een behoefte gaan voorzien. In het pakket bevinden zich alle onderdelen van de japon, waarvan de fournituren in de kleur worden bij geleverd. Alle moeilijke werkzaam heden, b.v. het knippen, het naaien van hals en kraag, het maken van de ceintuur of de knoopsgaten zijn reeds verricht. Men behoeft de ja pon alleen nog maar naar eigen maat af te werken. Volgens een door de genoemde di rectie verstrekt statistiekje worden jaarlijks in Nederland ongeveer elf miljoen japonnen aangeschaft. Daar van wordt circa de helft door de draagsters zelf gemaakt of in haar opdracht door een naaister. Koninklijke belangstelling voor Veerse Gat Veere was bedroefd Donderdag gaan de schuiven van de caissons dicht en wordt de stroom geblokkeerd. Iedere caisson heeft nl. acht openingen van vijf meter en in iedere opening bevinden zich weer twee schuiven van vijf meter hoog boven elkaar. De meest riskante fase van de sluiting moest geschieden in een week, waarin de kracht van de getij,stroom minimaal was. Hard moest er gewerkt worden in Vrou wenpolder om de laatste caisson bij dood tij te plaatsen. De tegenslagen kon men het hoofd bieden en toen vanmiddag om zes minuten over 4 de zevende caisson op zijn plaats lag en gezonken was, waren de talrijke autoriteiten van rijkswaterstaat dan ook meer dan te vreden. Luidruchtige vreugde Het gigantische werk was vol bracht en de stoomfluiten van de sleepboten en de andere vaartuigen die rond het Veerse Gat lagen, gil den de vreugde hierover dan ook luidruchtig uit. Tijdens hoogwater werd de caisson, die een afmeting heeft van 45.5 maal 20 maal 20 meter uit het bouwdok gesleept en gedurende de gehele eb op stroom gehouden. Sleepboten trok ken de afsluiter vervolgens op de drempel en verbonden hem met de reeds aan de grond staande caissons. Vrouwenpolder had zich ter gele genheid van deze heuglijke dag in feestelijk vlaggentooi gestoken. An ders was dat in Veere, waar men de sluiting van het Veerse Gat niet bijster enthousiast heeft begroet. De vissers moesten naar Coüjnsplaat, om hun bedrijf gaande te houden, maar Gistermiddag is de laatste doorlaatcaisson in het Veerse Gat geplaatst. Aan boord van het koninklijke jacht de een herhaling van de ramp van 1953 „Piet Hein" volgde H.M. de Koningin de gebeurtenissen. Geheel links de commissaris der koningin in de provin- wil men ook hier niet riskeren. cie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Gasembroot; tweede van rechts ir. A. G. Maris, directeur-generaal van rijks waterstaat. Tijdens de behandeling van de Cubaanse kwestie door de speciale politieke commissie van de Verenigde Naties vielen verscheidene afgevaardigden in slaap. Foto: De afgevaardigden van Finland en Noorwegen zagen hun bu ren de vertegenwoordigers van de Maleise federatie en Nigeria, in een diepe slaap. Jaarverslag 1960 Ned. Bank Voor de ontwikkeling van de na tionale economie is 1960 een uitzon derlijk voorspoedig jaar geweest. De stijging van de gemiddelde arbeids- produktiviteit was ruim voldoende om de stijging der lonen op te van gen. De zeer gunstige ontwikkeling van de produktiviteit maakte 't voor het bedrijfsleven gemakkelijk zich te richten naar het door de regering ge geven consigne, dat de loonosverho- gingen niet mochten leiden tot prijs stijging. De stijging van het gemid delde niveau der prijzen van het le vensonderhoud bleef daardoor be perkt tot 2 Yt procent. Als gevolg van de spanning op de arbeidsmarkt nam de neiging, om door verbetering van Woensdag 26 april zal het feest zijn aan de Hoge Morsweg nr. 114. Op die dag zullen de heer en mevr. A. Roo denburg-Van der Mey de dag her denken dat zij vijftig jaar geleden elkander in de kerk van Hazerswou- de-Groenendijk voor pastoor Keulers het jawoord gaven. Met het bruidspaar viert onze krant op een bepaalde manier het jubileum mee. Want niet alleen dat de familie Roodenburg 50 jaar trouw de Leidse Courant leest, als aardige bijzonder heid kan ook worden gemeld, dat juist een halve eeuw geleden de grootouders van de bruid, het echt paar G. v. d. Mey-Van der Star van Hofwegen-Woubrugge, in de zondags- bijlage van onze krant stonden ver eeuwigd, eveneens wegens het gou den huwelijk. Vol trots toonde mevr. Roodenburg bij ons bezoek de thans wat vergeel de krantenfoto, die als een familie reliek trouw in het foto-archief wordt bewaard. Dé heer Roodenburg zelf heeft nog een bijzondere herinnering aan die tijd. Gezeten in de met veel bloem stukken gesierde huiskamer vertelde hü ons met nog veel genoegen dat hij kort na zijn huwelijk aan de Groe nendijk een winkeltje dreef, waar van hijzelf de toonbank had geschil derd. Op een avond de verf was nog lang niet droog kwam de oude heer Borst als gewoonlijk de Leidse Courant bezorgen en schoof die eveneens zoals gewoonlijk op de toonbank, zonder te merken dat deze nog kersvers en nat in de verf zat. Een hele poos, zo vertelde ons de heer Roodenburg nog nagenietend, heeft de kop van de Leidse Courant in de verf van de toonbank afgedrukt ge staan! De heer Abraham Roodenburg, ge boren 24 april 1887 te Hazerswoude- Groenendijk, als jongste van drie kinderen in een gezin, dat al vroeg de vader verloor, is in Leiden geen onbekende. Een kwarteeuw, nl. van 1927 tot 1952, is hij de bekende con cierge geweest van de Ambachtschool aan de Haag weg. Zijn zilveren jubi leum aldaar betekende tevens een af scheid met pensioen. Oorspronkelijk was de heer Roo denburg hovenier en bollenkweker, eerst in Hazerswoude en later in Veur, maar toen in de twintiger-der tiger jaren de nog steeds beruchte malaise kwam, moesten de bakens verzet worden. De heer Roodenburg legde het agrarische bijltje er bij neer en trok naar Leiden om zjjn functie bü de Ambachtschool te aanvaarden. Toen telde de school driehonderd leerlingen, bij zijn afscheid waren dat er 700; hij heeft dus de grote groei van de school van nabij mee- Oude liefde roest echter niet. Nog steeds behoort het tuinieren tot zijn liefste hobbies en de keurig verzorg de tuin achter de koning is daar het bloemrijk bewijs van. Verder ver zorgt hij met liefde een mooi aqua rium en houdt hij zelf zijn woning maar „goed in de verf". Mevr. Roodenburg, van haar meis jesnaam Cornelia Anna van der Mey, werd 24 juli 1889 in Hazerswoude- dorp geboren en is dus rond 2 jaar jonger dan haar man. Reeds spoedig na haar geboorte vertrok het gezin Van der Mey echter naar Groenen dijk. Daar diende de thans gouden bruid later ook bij de familie Wesse- ling, een naam, die in de geschiede nis van de Leidse Courant niet onbe kend is en vandaar is zij ook met Abr. Roodenburg getrouwd in de „Scheepjeskerk", zoals oude Groe nendijkers de Carmelietenkerk nog wel noemen om de windvaan, die de vorm van een scheepje heeft. Mevr. Roodenburg heeft altijd, on danks de zorgen voor het grote gezin, zonder hulp het huishoudelijke werk gedaan. Geen wonder dus dat zij dat werk ging missen toen de kinderen zo langzamerhand uitvlogen. Zij vond echter al spoedig grote voldoening in het vervaardigen van fraoie hand werken, die zij maakt voor een kloos ter, waar een van haar zusters is in getreden en waar deze handwerken worden verkocht ten bate van het missiewerk. De zorgen gingen aan het echtpaar overigens niet voorbij. Elf kinderen kwamen er. Acht zijn daarvan nog in leven (zes zonen en twee dochters), waarvan zeven getrouwd. Die heb ben samen ook weer 21 kinderen en sinds een maand of twee is de familie verrijkt met de eerste achterklein dochter. Het gouden feest zal woensdag worden ingezet met een H. Mis in de Leonarduskerk aan de Haagweg. Voor de verdere viering gaat men naar Noordwyk, een schoonzoon van het bruidspaar is daar nl. de eigenaar van het bekende „Hof van Holland" waar vrienden en bekenden van half drie tot vier uur gelegenheid hebben de feestelingen geluk te wensen. de secundaire arbeidsvoorwaarden werknemers tot zich te trekken, hand over hand toe. Aldus opent dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandsche bank zijn beschouwingen in het ver slag over 1960, waarin de centrale bank; blijkens de verlies- en winst rekening, een nettowinst heeft ge maakt van 19,4 miljoen, welk be drag geheel aan de staat is uitge keerd. Over 1959 heeft de bank een nettowinst gemaakt en aan de staat uitgekeerd van 23 miljoen. Mede onder invloed van de ver scherpte concurrentie op de arbeids markt, is de drang tot invoering van de 5-daagse werkweek in de loop van het verslagjaar aanzienlijk toegeno men. Ruw geschat was per 1 januari 1961 voor 30 procent der werkne mers een arbeidstijdverkorting van gemiddeld twee uur per week door gevoerd. De binnenlandse prijzen werden in 1960 vrijwel niet beïn vloed door de conjuncturele expan sie. De huurmaatregel van 1 april I960 heeft het huurniveau van de goede vooroorlogse arbeidswoning doen stijgen tot circa 220 procent van het huurniveau van 1950. Het verslag constateert, dat de jongste huurverhoging inderdaad heeft bij gedragen tot de voor het herstel van een meer normaal functionerende woningmarkt noodzakelijke over- brueeing van de afstand tussen huur niveau en kosten van rendabele nieuwbouw. Pornografische films in beslag genomen De Amsterdamse zedenpolitie heeft bij de hoofdstedelijke fotograaf W. de G. een grote hoeveelheid pornogra fische films in beslaggenomen. De films werden door de fotograaf ge maakt en vervolgens door hem in opdracht van de Amsterdamse tijd schriftenhandelaar D. gecopieerd. Zij waren bestemd voor het buiten land. De politie heeft behalve de fo tograaf en de tijdschriftenhandelaar nog vier Amsterdammers gearres teerd, die betrokken zijn geweest bij de vervaardiging en de verspreiding van de films. De vijftigjarige Franz Josef Müller, die in de oorlog commandant is geweest van drie arbeidskampen voor Joden in Polen, is maandag te Mosbach, in West-Duitsland, tot le venslange gevangenisstraf veroor deeld. Müller, een voormalige ser geant van de SS, werd in 22 gevallen schuldig bevonden aan moord.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7