Bloemencorso achteraf bezien Etlste prijlell in Hiu«g™ en Warmond De kunstkoe gaf melk Drukke bollenzondag in fleurig bollenland H. Mis op de Leidse Burcht werd doorong. 400 welpen en verkenners bijgewoond MAANDAG 24 APRIL 1961 DE LETDSÈ COURANT pagina 4 DE STREEKWEDSTR1JD-MOZA1EKEN DE JAARLIJKSE GROTE KRACHTPROEF in de Bollenstreek is weer gedaan en gelukt. Het geplande tijdschema kon op de minuut af wor den gehandhaafd, de verkeersmaatregelen van de rijkspolitie bleken weer doeltreffend, zó doeltreffend, dat er van enige chaos of moeilijkheden op de knelpunten van de route geen sprake was. De oplossing van deze pro blemen lag in handen van de mensen; een ander probleem lag echter bui ten de bemoeienis van stervelingen, het weer. Zag het er 's morgens uit naar het bekende gezegde „Het kan dooien, het kan vriezen", Aeolus en Pluvius hadden medelijden met de schare en bleven goedsmoeds binnen. De zon was zo vriendelijk later op de dag van haar aanwezigheid blijk te geven, aangespoord wellicht door haar conterfeitsel op een der corsowagens „Achter 't donkerste wolkje schijnt de zon". In de middag zette zij het corso luister bij door de vele kleuren een extra glansje te geven. De melkgevende kunstkoe in de stoet was wel het spekta kelstuk dat het langste in het geheu gen van vele toeschouwers zal blij ven hangen. Want het beest werd gedurende de gehele tocht op echte wijze gemolken. Dat ontlokte lach salvo's langs de lange weg, waarover het goedmoedige beest bij tijd en wijle de wijze kop schudde. Omdat het echter maar een kunstkoe was kon dat alleen gebeuren, wanneer de melkende boer aan een bepaalde speen trok. Waar het beest al die melk vandaan haalde was echter het geheim van de smid; het zal zuige- lingenmelk zijn geweest met een extra gehalte aan kalk. ROSEMARIE STRAUCH, de bloe- menkoningin van Rheydt (spe ciaal van Berlijn, waar ze talen stu deert, naar, Schiphol overgevlogen) troonde met haar hofdames Brigitte, Erika en Gisela op een der mooiste wagens van de stoet, „Paradij svlin- ders", een wagen, die door het corso comité voor de lieve gasten uit het Rheinland was bestemd. Erg behaaglijk was de temperatuur niet voor deze strapless-geklede hof stoet, maar, zorgzaam vleide „Jos" van Driel zijn pupillen de bontcapes om de blanke schouders, zodat zij, van de toch in de ochtend ietwat gure buitenlucht, geen hinder zouden hebben. Ihre Majestat Rosemarie vond op haar weg langs de boll en- dorpen heel wat supporters, want regelmatig werden enthousiaste kre ten „Rheydt, Rheydt!" gehoord. fVNS NUCHTERDER Nederlandse volk weet zulk enthousiasme maar mondjesmaat op te brengen. Hoe lieftallig de figuranten ook wa ren, zo zelden werden ze beloond met een applausje of een vriende lijke wedergroet. We zien schijnbaar alleen de bloemen des velds, de bloe men des volks worden daarbij dan wel wat over het hoofd gezien. En nu moge het waar zijn dat Ja- coba van de Keukehhofwagen, zacht gezegd, na zoveel andere jaren geen grote vondst meer is en dat de rood witte meisjes van een bekend siga rettenmerk hun mannequin-zijn met een wat verveelde trek op het gelaat demonstreerden, wat méér waarde ring voor de meisjes, die op natuur lijker wijze hun lieftalligheid tonen, zou toch wel prettig zijn geweest en bovendien getuigen van wat meer hoffelijkheid, ook al staat de door snee-burger van ons landje nu niet bijzonder om zijn hoffelijkheid be kend. LJET CORSO heeft zijn weg gevon- den naar de wereldpubliciteit door middel van film en radio. Daarom verwondert het ons wel eep beetje in het TV-journaal van de NTS zaterdagavond, opnamen van het corso te hebben moeten missen. De filmploeg van de Australische TV dacht er anders over. Niet alleen vrijdagavond in Lisse werden opna men gemaakt, maar ook zaterdag morgen in Sassenheim, en de Aus tralische chef d'équipe, mr. Donanov, was zó enthousiast, dat hy er in de gauwigheid nog 'n kort speelfilmpje achteraan plakte met als hoofdfiguur de Hillegomse gemeenteambtenares Gerda van den Aardwegh. Maar niet alleen de Australiërs waren op het appèl, ook de BBC, ook de Suid-Afrikaanse „Uitsaai", de Spaanse omroep en zelfs een uit Arabië waren aanwezig, terwijl ook een team van een Duitse TV-maat- schappij zaterdag films van het cor so heeft opgenomen. Nogmaals: waar bleef Bussum za terdagavond? l^APITEIN VERMEULEN yan de rijkspolitie was zeer tevreden. De maatregelen, die elk jaar worden vastgesteld, hebben weer uitnemend voldaan. Er was geen enkele, opstop ping en de afvoer van het grote ver keer, na het voorbijtrekken van de stoet, vond op regelmatige wijze plaats. De politie was ook zeer te spreken over de houding van het pu bliek, die nergens iets in de weg legde. Van niet te onderschatten be tekenis is het vliegtuig geweest, dat in mobilofoon-verbinding stond met de centrale post op het groepsbureau van Lisse. Zo gauw er ergens maar iets dreigde mis te gaan, zag men dat vanuit de hoogte en ging er een seintje naar beneden. De drie kilometer lange stoet kwam, zowel aan de kop als aan de staart, precies op tijd aan het keerpunt te Bennebroek, en later op de middag weer terug in Sassenheim. Eén wa gen heeft pech gehad, namelijk nr. 21, „Mechanisatie". Ter hoogte van de Kalkzandsteenfabriek tussen Lis se en Hillegom liep de trekker van de wagen warm en moest worden vervangen. Even later kreeg deze echter een lekke band. Toen werd het geval er maar uitgesleept en bleef verder langs de kant staan. Dat is pech hebben in dubbele graad. Overigens worden de wagens reeds drie weken van tevoren door de deskundigen van de R.P. ge keurd, teneinde mankementen langs de route zoveel mogelijk vóór te zijn. Zaterdagmorgen heeft een uit 3 personen bestaande jury de moza- ieken, welke in elke gemeente afzon derlijk tot le prijswinnaars waren verklaard, nogmaals kritisch beoor deeld en onderling vergeleken. De organisatie van de streekwedstrijd, volgends de door de streekcommissie volgens de door de streekcommissie handen van de VW-Noordwijker- hout. Het resultaat van die beoordeling was, dat het mozaïek voor het huis Ondanks het regenachtige weer in de ochtend heeft de Bollenstreek, die gisteren in volle fleur stond, een bij zonder grote drukte gekend. Was za terdag, de corsodag, door de ver- keersomleidingen wel eens 'n beetje rommelig, de zondag gaf vrijwel geen verkeersopstoppingen te zien. Opont houd duurde doorgaans niet langer dan enige minuten. De drukte van het weekend in de Bollenstreek weerspiegelt zich in 't aantal bezoekers van de nationale bloemententoonstelling „Keukenhof" in Lisse. Zaterdag kwamen daar 30 duizend bezoekers in 5.000 personen auto's, 500 autobussen en duizenden andere vervoermiddelen. Deze bol lenzondag bracht 40.000 bezoekers naar Lisse met onder meer 7.000 per sonenauto's en 450 autobussen. Van de bezoekers van „Keuken hof" kwam naar schatting de helft uit Nederland en 35 procent uit W. Duitsland. Er waren pok veel Bel gen. van de fam. Langeler, v. d. Endelaan 12 te Hillegom, tot het mooieste klei ne mozaïek van de streek werd ver klaard. Dit mozaïek achtte de jury tevens het mooiste van het geheel, zodat ook de ere-prijs de fam. Lange ler ten deel viel. Als mooiste grote mozaïek beoordeelde men dan van de Land- en Tuinbouwschool te War mond. In de categorie kleine mozaïeken was de tweede prijs dit keer voor de fam. C. M. Jonkman, Hoofdstraat 50 te Sassenheim, die in de twee vorige jaren op de eerste prijs beslag wist te leggen. De derde prijs was voor het zwaanmozaïek van de fa. Nyssen aan de Prinsen weg te Voorhout. De zeer fraai uitgevoerde Mona Lisa van de fa. Colijn aan de Jac. v. Beierenweg te Voorhout verwierf do tweede prijs bij de grote mozaïeken en de derde prijs ging naar Hillegom en wel naar de heer J. P. Weijers, die tegenover zijn woning Meerstraat 210 een fraai lentemozaïek gelegd had. Door gebrek aan verse nagels was de kwaliteit van dit vorige week reeds gelegde mozaïek echter wel iets achteruitgegaan. ook gedurende hun leven in zich moeten voelen. Het Evangelie van deze zondag in gedachten brengend zei pater Beekman: „laten wij blij zijn. wij hier bijeen kunnen zijn om de H. Mis te vieren." Na de H. Mis werden de gewijde tulpen uitgereikt aan leiders, leid sters en jongens van de troepen en hordes uit Leiden en enkele plaatsen uit de omgeving, die deze St. Joris viering op de „Burcht" hadden mee gemaakt. Een slotwoord werd gesproken door districtscommissaris A Buis, ge volgd door de muzikale afscheids groet van de St. Paulusband. 's Avonds is door de troepen en hor des, voor zover dat mogelijk was by dit slechte weer, kampvuur gehouden. KIND DOOR TREIN GEGREPEN Op de onbeveiligde overweg te Vortum-Mullem gemeente Vierlings beek, waar verleden week ternau wernood twee kleuters aan de dood ontsnapten, is zaterdagmiddag een ongeluk gebeurd, dat aan het zesja rig zoontje Tony van de familie M. Deenen te Vortum-Mullem het leven gekost heeft, 't Kind werd overreden door de trein, die om kwart voor 2 van station Vierlingsbeek naar Ven- lo vertrok. Het kind overleed vrij wel onmiddellijk. Regen aan een stuk bij St. Jorisviering Het druilerige regentje heeft zondagmorgen geen afbreuk kunnen doen aan de feestelijke stemming, waarin door de welpen en verkenners van het district Leiden het jaarlijkse St. Jorisfeest werd gevierd. En geregend heeft het aan één stuk, van het moment dat op de tinnen van de oude burcht de vlag werd gehesen tot na de plechtige H. Mis, die daar in de sfeervolle omgeving van dit stukje Leidse historie werd gevierd. De burcht had deze zondagmorgen iets weg van een kerk zonder dak; in het midden, onder een zeildoek, werd de H. Mis opgedragen en ongeveer 400 welpen en verkenners stonden zoveel mogelijk weggedrukt in de nissen van de oude muren om beschutting te vinden tegen de gestadig druppende regen. Een misschien wat ongemakkelijke wijze om de Heilige Geheimen te vieren, maar uitermate passend in het spel van verkennen. Dit St. Jorisfeest stond in het teken geldelijk offer tijdens de collecte voor van de offervaardigheid, dat vooral de voltooiing van de St Joriskapel op benadrukt werd door de aanbieding Overasselt. wrn zelfgemaakte bloemstukjM, die 0nder hoorngeschal en tromgerol. la er naar door de troepen en hordes fe, van de g, Paillu£band werd%óór relt gekozen mensen werden ge- de de nationale vla „ehes(,n bracht, en door het brengen van een waarna naJnen. allen door |e welp Dikkie Ven en de verkenner John van der Meyden de welpen- en de verkennerswet werden gezegd. Com missaris J. Duindam sprak hiera een korte begroeting, waarin hij de wel pen en verkenners opwekte door een goede viering van de Eucharistie van deze feestdag iets bijzonders te ma ken. De plechtige H. Mis werd opgedra gen door districtsaalmoezenier A. Lemmens, met assistentie van pater Wiro Hooy (diaken)) en pater H. Beekman (subdiaken). Tijdens de of fergang brachten de jongens hun bloemstukjes en fruitmanden tot voor het altaar, hiermee de offervaardig heid symboliserend. Pater Beekman benadrukte tijdens zijn predikatie de feestelijke gedach te, die de leden van de verkennersbe weging vooral op deze dag maar Onder een zeildoeken afdak werd in de stromende regen zondagmorgen in „Den Burcht" te Leiden de H. Mis gelezen tijdens de jaarlijkse St. Joris viering. (opnamen „De Leidse Courant") Het hijsen van de nationale driekleur, onder hoorngeschal en tromgeroffel van de St. Paulusband.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4