Weerbericht Ook Oran en Constantine sloten zich aan Nieuwe crisis om N. Guinea? Chroesjtsjef schreef Kennedy Missionaris vermoord in Angola Vandaag kalmte in Frankrijk Assemblée naar huis Het weer in Europa MAANDAG 24 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Geheel Algerië in de macht der generaals? Radio-Algiers, het station van de opstandelingen in Algiers, heeft zondagmiddag bekendgemaakt, dat het gehele gebied van Algerië met alle eenheden van de Franse strijd krachten en alle vliegvelden zich onder het gezag "an de generaals Challe, Jouhaad, Zeiler en Salan heeft gesteld. Volgens Franse officiële kringen in Parijs heeft echter slechts een klein aantal eenheden, voor het me rendeel parachutisten, de zijde van de opstandelingen gekozen. „De muiterij van een paar gepensioneer de generaals heeft het karakter van een putsch, dat zij van het begin af aan had, niet verloren", aldus ge noemde kringen. Generaal Pierre Bigot, de com mandant van het vijfde Franse lucht machtdistrict heeft zich onder com mando van generaal Challe ge plaatst, aldus heeft radio Algiers meegedeeld. Dit district omvat Al gerië. Voorts heeft radio-Algiers mede gedeeld, dat de opstandelingen het bestuur over de Oost-Algerijnse stad Constantine hebben overgenomen. Volgens betrouwbare te Parijs ont vangen berichten hebben twee ba taljons van het vreemdelingenle gioen en een aantal parachutisten afdelingen Oran bezet. De comman dant van het legerkorps te Oran, generaal De Pouilly, heeft de stad moeten verlaten. Hij had geweigerd zich bij de militaire opstand aan te sluiten. Tegenover de verklaring van ra dio-Algiers, dat met name de steden Algiers, Oran, Constantine en Mos- taganem de zijde van de opstande lingen hebben gekozen, wordt in Parijs alleen het verlies van Algiers en Oran toegegeven. Het ministerie van voorlichting in de Franse hoofd stad verklaarde zondag, dat Con stantine, Bone en Batna nog in vrije verbinding met Parijs staan. Ook was het hoofdkwartier van het vreemdelingenlegioen in Sidi bel Abbes aan De Gaulle trouw geble ven. Parachutisten speelden leidende rol. Naar verluidt bevinden zich der tig- tot veertigduizend Franse para chutisten in Algerië, terwijl het vreemdelingenlegioen, 'dat ongeveer 40.000 man t?lt, ook valschermregi menten omvat. Het eerste van deze j regimenten speelde een leidende rol KAhnt Ha rillVTltP 111 bü de machtsovername in Algiers in kl-UIiUl UC 1 U1IIIIC ill de nacht van vrijdag op zaterdag. Merkwaardigerwijze hebben de 800 militairen van dit regiment voor namelijk Duitsers onder Franse of ficieren er in januari van het vo rige jaar voor gezorgd, dat het bar- ricadenoproer tegen De Gaulle's Al gerijnse politiek op niets uitliep. Gedurende de eerste week van de actie van Lagaillarde en Ortiz was er een verbroedering tussen de op standelingen en de om hen samen getrokken legereenheden. Hieraan kwam een einde toen het eerste re giment parachutisten van het vreemdelingenlegioen de afzetting van het gebarricadeerde gebied over nam en de opstandelingen isoleerde. Zorgvuldig, voorbereid. In Parijs heeft men de indruk, dat de coup zorgvuldig is voorbereid en een zuiver militaire aangelegenheid is. Generaal Challe, de centrale fi guur, schijnt de politieke „activis ten" van uiterst rechts niet in zijn onderneming te hebben betrokken. De coup is voltrokken zonder dat een beroep werd gedaan op de ge voelens van een deel der Franse be volking van Algerië zoals op 13 mei 1958 en 24 januari 1960, de „bar- ricadenopstand" in de stijl van de militaire staatsgreep van Franco. Nieuwe opperbevelhebber. Premier Debré heeft meegedeeld, dat generaal Jean Olie, stafchef van de Franse strijdkrachten, is benoemd tot opperbevelhebber van de Franse troepen in Algerië. Salan in Algiers. Generaal Salan, één van de Fran se opstandige generaals, is uit Ma drid in Algiers aangekomen, zo heeft het radio-station van de op standelingen zondag bekendgemaakt. De 62-jarige generaal Salan was in november naar Spanje gegaan, nadat hem wegens kritiek op de Al gerijnse politiek van president De Gaulle een verbod was opgelegd om naar zijn woning in Algerië te rug te keren. De generaal kwam om half elf zondagochtend in Algiers aan. Een woordvoerder van het Spaanse mi nisterie van voorlichting verklaarde, dat er onverwijld een onderzoek zal worden ingesteld naar de omstandig heden, waaronder generaal Salan heeft kunnen vertrekken uit Spanje, waar hij onder politietoezicht stond. Het is niet bekend of Pierre La gaillarde met de generaal naar Al gerië is gegaan. Castro voor de t.v. De Cubaanse premier Fidel Castro is zondagavond voor de televisie in Havanna verscheen. In hetgeen van zijn toespraak in Amerika werd op gevangen maakte hij geen gewag van de landingen van vorige week op Cuba. Men kon niet zeggen of de rede vers voor de microfoon was uit gesproken of van een band af uitge zonden. Er werden een aantal pun ten in behandeld, die geen verband hielden met de landingen van vori ge week. De televisiecamera's lieten 'n „ge hoor" zien, maar het applaus klonk nogal kunstmatig. In de rede werd gezegd: „Als er een aanval komt, zul len wij daaraan weerstand bieden op een wijze die uitgaat beven hetgeen waartoe wij ons in staat achten." Castro heeft vier uur en 25 minu ten gesproken. Hij zei dat er aan zijn kant 87 mensen zijn gesneuveld. Er zouden 82 invallers gedood zijn en 458 gevangen genomen. In Havanna is officieel meegedeeld, dat er zaterdag in het moerasgebied van Zapata 178 gevangenen zijn ge maakt Onder hen bevindt zich de zoon van Antonio de Varona, één van de leiders van de Cubaanse revolu tionaire raad. De Britse „Sunday Express" heeft zondag gemeld, dat de Britse minis ters bang zijn voor een nieuwe crisis in het Verre Oosten. Het Cubaanse avontuur zou volgens de ministers leiden tot deze nieuwe crisis. In re geringskringen, aldus de „Sunday Express" gelooft men, dat Chroesjt- sjef nu president Soekarno van In donesië volledig zal steunen bij een eventuele poging om Nederlands Nieuw-Guinea te veroveren. Chroesjtsjef zal de Russische mi litaire hulp aan Indonesië rechtvaar digen met een verwijzing naar het Amerikaanse optreden tegenover Cu ba en betogen, dat hij slechts de „bevrijdingsmacht steunt". Een po ging om de Nederlanders met geweld uit Westelijk Nieuw-Guinea te ver drijven zal echter onmiddellijk ten gevolge hebben dat Australië en En geland hierbij betrokken worden, al dus het blad. Premier Chroesjtsjef heeft presi dent Kennedy een boodschap gezo den, waarin hij zegt, dat „onweerleg baar is komen vast te staan dat de Ver. Staten medeplichtig zijn aan de aanval op Cuba". „De Sowjetregering is niet uit op voordelen of voorrechten op Cuba. Wij hebben er geen bases en willen er ook geen bases vestigen". Naar aanleiding van Kennedy's verklaring, dat wellicht raketbases op Cuba zouden worden aangelegd tegen de Ver. Staten en de implicatie dat Amerika dan het recht heeft Cuba aan te vallen zegt Chroesjtsjef: „Mijnheer de president, u slaat een bijzonder gevaarlijke koers in. Denkt u daar eens over na". Verscheidene landen in de nabij heid van de Sowjet-Unie hebben hun grondgebied ter beschikking van de Ver. Staten gesteld voor de aanleg van bases, die tegen de Sowjet-Unie zijn gericht. Wanneer de Amerikaan se regering meent, dat de maatregelen die zij onlangs tegen Cuba heeft ge nomen wettig zijn, dan moet zij toe geven, dat andere landen' niet min der het recht hebben overeenkom stige maatregelen te nemen met be trekking tot landen „op wier grond gebied voorbereidingen worden ge troffen die een bedreiging van de veiligheid van de Sowjet-Unie vor men". „Wij zijn die mening niet toege daan". „Wanneer de Ver. Staten in de Ver. Naties met „de imperialistische en kolonialistische landen" willen mee gaan is dit een kwestie van opvat ting. Maar wat tegen Cuba is bedre ven is geen kwestie van opvatting. Dit was eenvoudig bandietisme, zon der meer". Kennedy heeft te kennen gegeven, dat hij op deze boodschap niet zal antwoorden. Vrijdagmorgen heeft de 34-jarige Italiaanse Capucijnermissionaris, pa ter Petrus Joannes van Triëst, de dood gevonden onder de messen der Angolese opstandelingen. Driehonderd opstandelingen bele gerden het strategisch belangrijke plaatsje Damba, ongeveer 80 km van de Kongolese grens, dat slechts door een afdeling van de plaatselijke in heemse politie en door 40 inderhaast bewapende Portugese planters verde digd werd. De opstandelingen over vielen Damba met machine-geweren en messen. Pater Petrus deed een poging hen tot rede te brengen. Het enige resultaat was, dat hij werd vermoord en na zijn dood ver schrikkelijk verminkt. Pater Petrus is de tweede missio naris, die in de onlusten van Angola de dood gevonden heeft. Terwijl de noodtoestand van kracht blijft en de regering zich op maatre gelen tegen de opstandige generaals beraadt is het in geheel Frankrijk volmaakt kalm. In Parijs functioneren de openbare diensten normaal. Op de kantoren en fabrieken wordt normaal gewerkt. Veel Parijzenaars werden eerst door hun ochtendbladen op de hoogte ge bracht van de spanning, die de afge lopen nacht heeft geheerst. Het vliegverbod is na de angstige uren van vannacht opgeheven, de luchthavens Orly en Le Bourget zijn heropend, maar het militaire vlieg verkeer staat onder scherpe 'controle. Alle grote vakbonden en de meer derheid van de politieke partijen hebben opgeroepen tot een algemene staking van een uur vanmiddag om 17.00 uur als protest tegen de putsch. De gehele nacht hebben zich bij het ministerie van binnenlandse zaken vrijwilligers voor een te vor men militie gemeld. Ongeveer 1.500 Parijzenaars zijn ingeschreven. Het parket van het departement Seine heeft een onderzoek tegen „X" geopend. „X" zijn „degenen die, zon der daartoe het recht of een wettig motief te hebben, enig militair bevel op zich hebben genomen". Dit kan met de dood worden bestraft. Morgen (dinsdag) komt de Natio nale Vergadering normaal bijeen. Zij zou toch moeten bijeenkomen in verband met het feit dat president De Gaulle, krachtens artikel 16 van de grondwet, speciale bevoegdheden aan zich heeft getrokken. Het is evenmin uitgesloten dat het parle ment vandaag nog symbolisch verga dert. Een woordvoerder van het hoofd kwartier van de Franse troepen in West-Duitsland heeft geruchten, als zouden de troepen zich bij de putsch hebben aangesloten, volkomen onge grond genoemd. In de garnizoensste den van Baden-Wuerttemberg is het volkomen rustig. De Amerikaanse dienst voor lucht en ruimtevaart (Nasa) heeft zater dag bekendgemaakt, dat de Verenig de Staten in de komende dagen een „Mercury" ruimteschip in een baan om de aarde zullen pogen te brengen met een robot aan boord, die kan ademen, transpireren en spreken. De cabine, die door middel van een „Atlas"-raket in de ruimte wordt ge bracht, zal eenmaal om de aarde wentelen en daarna op zee worden geborgen. Deze proef is een voorspel voor de eerste poging een mens in een „Mercury"-cabine in de ruimte te brengen en veilig op aarde terug te krijgen. De bedoeling is, dat het ruimte schip op honderd kilometer van de aarde zijn baan beschrijft en een snelheid van 28.000 kilometer per uur bereikt. Het moet na een ruim tevaart van een uur en vijftig minu ten op ongeveer vijfhonderd kilo meter ten oosten van de Bermuda- eilanden in de Atlantische Oceaan terechtkomen. EERSTE RUIMTEVAARDER WAARSCHIJNLIJK DOOD Eduard Bobrofski, de Franse ra dio- en televisiecorrespondent, die dezer dagen verklaarde, dat niet Yoeri Gagarin, doch Sergei Iljoesjin, de zoon van de Russische vliegtuig bouwer, de eerste ruimtevaarder is geweest, heeft zondagavond tijdens een televisieuitzending in Londen verklaard, dat Sergei Iljoesjin waar schijnlijk dood is. Hij noemde een bericht, als zoude Iljoesjin na een auto-ongeluk in een ziekenhuis zijn opgenomen, een voorbereiding voor de bekendmaking van zijn dood. Op een vraag of hij zijn informa ties had van iemand, „die het had gezien", antwoordde Bobrofski be vestigend. De vijftiende zitting van de Alge mene Vergadering van de V.N. is za terdag te 12.04 uur Nederl. tijd ge ëindigd, nadat alsnog een geamen deerde resolutie over de financiering van de operaties der V.N. in Kongo tot 31 oktober as. was aanvaard. Op voorstel van de politieke com- nissie besloot de Assemblée een stemmig de kwesties van ontwape ning, verbod van kernwapenproeven en de besprekingen over eventuele beperking van de atoommogendhe- den in de volgende zittingsperiode in september te behandelen. Kom en ontdek in onze paskamers voor uw figuur een nieuwe elegance, een hartveroverend charmante lijn. De lijn van Belligna! Gebaseerd op de beste nieuwste modelijnen en daarom de „foundation" voor alles wat u deze lente dragen gaat. co Leuke Teenag;er-bra van sanfor poplin met gebor duurde cup. Voorgevormd model, precies naar de nieuwste modelijnen. Ver stelbare schouderbandjes en rugsluiting. Cup A-A- Wit. Japonmaten o qk 36 t/m<42 Strapless beugel bh - voor gevormd model met 3/4 cup, met Amerikaanse foam. Voorpand geheel dubbel, rug van elastiek. Deze bh is op zes verschillende ma nieren te dragen. Cup A-B. Wit. Japonmaten 38 t/m 44 5.50 Poplin bh met korte door gestikte maagband en elas tieken inzet. Brede verstel bare rugsluiting. Rondge- stikte cup met versterking, waardoor perfekte pasvorm. Ook voor volslanke figuren. Cup A-B-C Wit. Japonmaten 38 t/m 48 4 5Q Light weight step-in; twee zijdig rekbare Amerikaanse tule elastiek met tailleband. Panel van dubbel nylon is schuin opgeknipt. Daardoor extra bewegingsvrijheid, steungevend. In wit. Small - medium - large - extra large 6.95 VROOM DREESMANN Uw Warenhuis 3? Werkster gevraagd, twee morgens per week. Aanmelden na zes uur: Roodenburgerstr. 50 CS» Aangeb.t electr. naai machine, in koffer, als nieuw demonstratiema chine), volle garantie, van 350.- voor 185.-. Herenstr. 23, Leiden, tel. 32027. S* Gevr.: net meisje en leerling serveerster. Zon dags vrij. Vacantie te re gelen. Aanmelden na 20.15 uur: Restaurant Bernsen, Breestraat 157. 3? Aangeb.: Berini M21 in zeer goede staat, 's Avonds na 7 uur: Schelpenkade 60 Leiden. 5? Behangen? Alle mate rialen voor elke beurs. Grootste keus modern be hang (R. en D.). Grond- gen Rich. J. Blok, Hogewoerd 62, tel. 23123. Erkend be hanger. 3? Huis Leiden. Te koop: herenhuis met tuin, be v.: 6 kamers, leeg te aanvaar den. Te bevr.: tel. 20730. 2* Door de bank in beslag genomen langzaam was machines worden tegen lagere prijs aangeboden. Inl. Postbus 2, Zoeterwou- de. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK NACHTVORST Vannacht weinig wind, plaatse lijk nachtvorst en hier en daar mist. Morgen overdag op de meeste plaatsen droog weer met opklaringen, zwakke tot matige wind uit, zuidelijke richtingen en ongeveer dezelfde tempera turen als vandaag. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max. min. HELSINKI geh. bew. 14 -2 STOCKHOLM 1. bew. 15 1 OSLO h. bew. 18 9 KOPENHAGEN onbew. 16 9 ABERDEEN zw. bew. 8 6 LONDEN onbew. 16 4 AMSTERDAM mist 14 5 BRUSSEL h. bew. 16 5 LUXEMBURG zw. bew. 13 7 PARIJS h. bew. 15 5 BORDEAUX mist 15 6 GRENOBLE regen 11 8 NICE regen 15 11 BERLIJN 1. bew. 21 10 FRANKFORT regen 17 11 MüNCHEN motregen 19 8 ZURICH regen 11 7 GENèVE geh. bew. 11 7 LOCARNO h. bew. 12 9 WENEN regen 14 9 INNSBRUCK regen 21 9 BELGRADO zw. bew. 9 ATHENE geh. bew. 16 ROME zw. bew. 18 10 AJACCIO zw. bew. 16 12 MADRID h. bew. 22 6 MALLORCA zw. bew. 20 13 LISSABON zw. bew. 19 12 PAUZE Heden: Euphrasia Pelletier, stich teres van „De Goede Herder" t 1868. Morgen: Markus, evangelist. HET LIGT ER MAAR AAN Het ligt er dikwijls maar helemaal aan, in welke omstandigheden iemand wordt opgevoed, of hij „iets" van zijn leven terecht brengt, ja dan neen. Wij hebben op zijn tijd, vooral in de jeugd, allen een steuntje nodig, het zij van het ouderlijk huis, hetzij van een biechtvader, hetzij van een zo sympathieke instelling als „De Goede Herder". Het grote huis ligt zo be scheiden achteraf aan de Hoge Rijn dijk; de bewoonsters zijn (wereld wijze) slotzusters. Wanneer O.L. Heer nog eens op aarde kwam, zou Hij dit huis echter zeker met een be zoek vereren, want de edelmoedige taak van de zusters en de toewijding van de jeugdige pensionaires zou Zijn bijzondere belangstelling hebben. PUZZEL No. 522. Hor. 1. kledingstuk, 4. grond die bij een hoeve behoort, 6. lengtemaat, 7. voorzetsel, 9. schei kundig element (afk.), 10. geloofs held, 15. aanwijzend voornaamw., 16. ieder, 17. roofvogel, bewoont het Hooggebergte der Alpen, 20. jongens naam, 21. soort onderwijs (afk.), 22. maand van het jaar, 24. snoer van een hengel, 25. gesloten. Vert. 1. vet der melk, 2. lengtemaat (afk.), 3. Zeeuwse hoeve, 4. bijwoord, 5. hooghartig, 8. opium, toebereid om te roken, 9. gem. in N. Brab., 11. meisjesnaam, 12. voorzetsel, 13. laag schoven op de dorsvloer, 14. meisjes naam, 17. kwaad, 18. op die plaats, 19. ontgonnen land, 22. lengtemaat (afk.), 23. geheel de uwe (afk. Lat.). Oplossing morgenavond. PUNT ,We moeten deze weegschaal einde lijk maar eens voor de badkamer kopen....'»

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3