S)e GöldóeSoii^cmt PARIJS BELEEFDE EEN OPWINDENDE NACHT ööic MEN VREESDE PARACHUTISTENAANVAL OP DE FRANSE HOOFDSTAD Noodtoestand in heel Frankrijk MANNEN VAN GEWICHT Onbeperkte macht voor De Gaulle DE VLIEGTUIGEN KWAMEN NIET Frankrijk roept reservisten op MAANDAG 24 APRIL 1961 51ste JAARGANG No. 15304 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Gaulle voor een heet vuur Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 2001 5, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd„ 7,50 p. kw„ Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 kunnen makkelijk binnen door de brede deuren van de nieuwe bom op het Parijse station Gare de Lyon zijn twee spoorwegemployees en drie reizigers gewond. De toe stand van één hunner is zeer ernstig, De noodtoestand blijft twaalf da- zijn beide benen zijn verbrijzeld, gen van kracht. Voor verlenging De ontploffing veroorzaakte paniek daarna is goedkeuring van het par- i*1 l*et station, dat vol mensen was, lement vereist. die op treinen wachtten, om de zon- De prefecten, de belangrijkste dag buiten Parijs te gaan doorbren- regeringsvertegenwoordigers in de £en. Franse departementen, hebben op Ook op t naburige Gare d Auster- grond van de noodtoestand uitge- litz is een bom ontploft. Volgens de breide bevoegdheden, onder meer om eerste berichten werden verscheide- bijeenkomsten te verbieden, ver- ne personen gewond. Deze bom was dachte personen een gedwongen ver- i° bet bagagedepot achtergelaten, blijfplaats aan te wijzen en censuur Voorts is met een plastiek-bom een op te leggen. aanslag gepleegd op een marine bureau te Bayonne, in zuidwest- MAATREGELEN IN PARIJS Frankrijk. De ontploffing heeft ern stige schade aangericht, doch er De prefect van politie heeft alle werd niemand gewond, demonstraties, samenscholen en ver- Bij de gemeentehuizen van Neuilly gaderingen op de openbare weg in sur Seine en Courbevoie, twee voor de Franse hoofdstad verboden. steden van Parijs, zijn zaterdag plas- Nadat president De Gaulle zijn tieken springladingen tot ontploffing toespraak tot het Franse volk had gebracht. beëindigd, werden in Parijs ver- .De aanslag in Neuilly sur Seine scherpte politiemaatregelen geno- richtte slechts zware materiële scha men: mobiele gendarmes en „oproer- de aan. In Courbevoie werden tien politie" namen stelling bij belangrij- personen, die een bruiloft bijwoon- ke punten in de stad. De wacht bij den, gewond. Van één hunner is de pen om de veiligheidstroepen in het Elysée, de officiële ambtswoning toestand ernstig. In beide gevallen Frankrijk te versterken. van generaal De Gaulle, werd ver- was de lading in een telefooncel ver sterkt. Aan de achterzijde van het borgen. Zy zullen worden ondergebracht in paleis stonden vrachtauto's vol gen- Het Franse ministerie van voor- geregelde reserve-eenheden. Elemen- darmes bumper aan bumper. Naar lichting heeft zondagochtend ver- ten, die geen deel uitmaken van deze schatting bedroegen de versterkin- klaard, dat de in de nacht van za- geregelde eenheden, mogen noch gen ongeveer tweehonderd man. terdag op zondag te Parijs gepleegde kunnen wapens ontvangen. Soortgelijke voorzorgsmaatregelen bomaanslagen „deel uitmaken van Om het optreden van de orde- werden genomen bij de ambtswoning ecn plan der Algerijnse opstandelin- strijdkrachten niet te hinderen blij van premier Debré, evenals bij het gen, om in Frankrijk zelf een gevoel ven alle openbare manifestaties, ver- ministerie van binnenlandse zaken, van onveiligheid te doen ontstaan." gaderingen of optochten verboden. De Franse vakverenigingen van al- FORD Vraag eens naar de 5-daagse gratis proefrit bij ELAMn/I Official Ford Dealer voor Leiden e.o, en de gehele bollenstreek Haarlemmerweg 2-4,Leiden,Tel.33141 (Ad vei tentie). le politieke schakeringen zijn voor nemens vandaag, maandag, een pro teststaking van één uur te houden. Alle bonden hebben hun leden op geroepen zich van demonstraties te onthouden. De maatregelen, die de Franse re- Lagaillarde in Algiers. In de buurt van de Porte de Saint moout5Li^i| Claude wachten zwaarbewapende gering met het oog op de gebeurte- ^eeld dat ZV reservisten zal oproe- eenheden gendarmes bij hun tanks, nissen Algiers heeft genomen, De Franse premier Debré^®^^®®^^^°^+half^tw^^N^erlandsetjjd pantserwagens en jeeps, om bij het vatT^ worden samenge- eerste verontrustende bericht in ak- tie te kunnen komen. Lagaillarde, die bij verstek wegens zijn aandeel in de barricadenoproer tot tien jaar dwangarbeid is veroor deeld, heeft zich bij de troepen onder De Franse regering heeft meege- generaal Challe gevoegd aldus het radio-station van de opstandelingen. in een televisie-uitzending bekendgemaakt, dat een poging der opstande lingen om een gewelddadige en verrassende aktie in het gebied van Parijs te ondernemen, moest worden verwacht. In Algerië stonden vliegtuigen klaar om op te stijgen. Debré verklaarde, dat de regering maatregelen had genomen. Aan alle eenheden der strijdkrachten was opdracht gegeven alle middelen aan te wenden om deze waanzinnige poging af te slaan. de luchtmacht was in staat van Met ingang van middernacht werd het opstijgen en landen op alle alarm en tanks van het leger en de vliegvelden verboden. Debré wekte de bevolking op om zodra de sirenes klinken „in grote gangswegen. gendarmerie beschermden de toe- getalen naar de vliegvelden te gaan om de soldaten van hun vergissing te De parachutisten stonden zondag- overtuigen." Deze oproep van premier Debré, bracht veel opwinding in avond op vliegvelden in Algerië ge- Parijs. De oproep werd spoedig gevolgd door een verzoek van het ministe- reed om met gevorderde burgervlieg- rie van binnenlandse zaken aan de bevolking om het landen of opstijgen tuigen naar het moederland te vlie- van vliegtuigen en para-militaire akties dadelijk te melden. gen, aldus het communiqué. Franse burgers verzochten in de nacht van zondag op maandag om wa- De Franse regering heeft vanmor- pens, en tanks stonden in de straten van Parijs. Op de Seine-bruggen in gen bekendgemaakt, dat het vlieg- Parijs waren autobussen neergezet, die in geval van nood als versperring verbod voor Franse en buitenlandse konden dienen. Uit Marseille en Toulon werd bericht, dat op strategische burgervliegtuigen van hedenmorgen punten versperringen waren aangebracht. Op de rolbanen van de vlieg- negen uur af weer is opgeheven, velden in de omgeving van Parijs waren obstakels geplaatst. Ook buitenlandse militaire vlieg- Het Franse ministerie van voorlichting heeft echter vanmorgen omstreeks tuigen mogen weer boven Frankrijk half acht een communiqué uitgegeven, waarin werd gezegd, dat er op dat vliegen. De vluchten van Franse mi- ogenblik geen aanwijzing was dat de plannen van de generaals met hun litaire vliegtuigen zullen echter on- parachutisten zullen worden uitgevoerd. Het was echter nog te vroeg om der streng militair toezicht blijven, te zeggen, dat het gevaar geweken is, aldus dit communiqué. De regering aldus de bekendmaking, heeft maandagochtend het zondag ingevoerd vliegverbod weer opgeheven. Ongeveer duizend gendarmes heb- Ongeveer vierhonderd vrijwilligers, hoofdzakelijk militante leden van de ben president De Gaulle in de nacht Gaullistische U.N.R., hebben uniformen gekregen en zijn vervolgens tot van zondag op maandag bewaakt, maandagavond „met verlof" gegaan. DE PLANNEN DER denmorgen zijn OPSTANDELINGEN van de opstandige generaals in de loop van zondag bekend geworden. De oorzaak van dit alarm was het De regering was op de hoogte van dagavond, na een kabinetszitting, in opvangen van een bericht van gene- elke bijzonderheid van de plannen, Frankrijk de noodtoestand afgekon- raal Challe, waarin deze opstande- waaronder het tijdschema van de digd. De vier generaals, die de op- lingen-generaal vroeg, waarom de operaties. stand leiden en kolonel Yves Go- vliegtuigen met de parachutisten De radar tastte het uitspansel af, dard, de vroegere leider van de in- niet waren vertrokken. vliegvelden werden voorzien van Iichtingendienst, zullen voor de Volgens het communiqué van he- hindernissen, de jachtafdeling van krijgsraad worden gebracht. Vrijwilligers vóór in het onrustige Parijs Generaal De Gaulle heeft zater- Ambtenaren en officieren in Al gerië moeten „bij afwezigheid van plaatselijke autoriteiten" gehoor zamen aan minister Joxe, minis ter van staat voor Algerijnse za ken en generaal Olie, de nieuwe opperbevelhebber van de Franse troepen in Algerië. In Frankrijk heeft de politie de woningen van rechtse extremis ten doorzocht en een aantal ar restaties verricht. Het personeel van de veiligheids dienst en de prefectuur van poli tie in Parijs moet op zijn post blijven. Militaire verloven zijn ingetrok ken. Lucht- en scheepvaartverkeer met Algerië is stopgezet. Radio-zendamateurs mogen hun apparaten niet gebruiken. Bomaanslagen Op het Parijse vliegveld Orly is zondagochtend vroeg, bij een bom aanslag een man om het leven ge komen. Twee personen werden licht gewond. De bom zat in een kast. Bij een aanslag met een plastiek- Hartstochtelijk beroep op Franse volk Zondagavond laat deed premier Michel Debré, via de Franse televisie, onaangekondigd een beroep op het Franse volk. Nadat de Franse premier Michel Debré zondagavond laat via de televisie een beroep op de Franse burgers had gedaan om in geval van een aanval van valschermjagers uit Algerië naar de vliegvelden te snellen, ont stond grote drukte rondom het ministerie van binnenlandse zaken, omdat er geruchten gingen dat daar wa pens zouden worden uitgedeeld aan de Parijzenaren. Foto: Wapens waren er nog niet, maar aan jonge bur gers werden wel helmen, en militaire kleding uitgereikt en schoenen, die we hier op de binnenplaats van het ministerie van hand tot hand zien gaan. President wendt zich tot het Franse volk In een via radio en televisie tot het Franse volk gehouden redevoe ring heeft president De Gaulle zon dagavond bekend gemaakt, de in de grondwet voorziende bijzondere be voegdheden op zich te hebben geno men op een tijdstip, waarop de in stellingen van de republiek, de on afhankelijkheid van de natie, de onschendbaarheid van haar gebied of de uitvoering van haar interna tionale verplichtingen ernstig en onmiddellijk worden bedreigd. Sprekend over het „afschuwelijke en onzinnige Algerijnse avontuur" noemde de generaal de opstandelin gen „een groep ambitieuze en fana tieke officieren, die de natie niet kennen". Hun onderneming kan al leen maar tot een nationale ramp leiden, aldus de Franse president. De Gaulïe, die in uniform gekleed was, verklaarde met grote nadruk, dat hij de houder van de legitieme macht in Frankrijk is. „Ik zal deze legitieme macht blijven behouden, wat ook moge gebeuren, tot aan het einde van mijn mandaat of tot zo danig tijdstip waarop ik daarvoor niet meer de nodige middelen zal hebben of zal hebben opgehouden te leven". „Ik verbied alle soldaten de op standelingen te gehoorzamen", al dus De Gaulle. „Het lot van de op standelingen moet zijn zoals in de volle strengheid van de wet wordt voorzien". „In naam van Frankrijk gelast ik, dat alle middelen ik zeg: alle mid delen worden toegepast om de weg voor deze mannen (de opstan delingen) te versperren". Ik verbied iedere Fransman, en vooral iedere soldaat ook maar één van hun orders uit te voeren. Het argument als zoude het plaatselijk nodig kunnen zijn hun leiding te aanvaarden, onder het voorwendsel van operationele of administratieve plichten, mag niemand misleiden. In verband met het ongeluk, dat over het vaderland is gekomen en met de dreiging, die op de republiek is gelegd ,heb ik, na het officieel ad vies van de grondwetgevende raad, de minister-president, de voorzitter van de Senaat en de voorzitter van de Nationale Vergadering te hebben V\\\UII O////, inde zilveren rol V J ingewonnen, besloten artikel 16 van onze grondwet toe te passen. Ik zal, zo nodig rechtstreeks, de maatrege len nemen, die mij door de omstan digheden geboden voorkomen. De Gaulle eindigde met de oproep: „Frangaises, Fransen, helpt mij". Dit nummer bestaat uit 12 pagina't Koude tiacht Randstoringen van een ten zuiden van IJsland gelegen lagedrukgebied hebben het afgelopen weekeinde het weer in Nederland bepaald. Met deze storingen samenhangende fronten veroorzaakten in het grootste deel van het land 1 tot 3 mm regen. Plaat selijk kwam ook onweer voor. Het laatst gepasseerde front is in West- Duitsland dicht bij onze oostgrens tot staan gekomen. Achter dit front stroomde polaire lucht binnen, ten gevolge waarvan op sommige plaat sen de temperatuur de afgelopen nacht tot 2 graden daalde. In de po laire lucht ontwikkelt zich een rug vanhogedruk. Deze zal vannacht passeren. Er wordt dan weinig be wolking en plaatselijk nachtvorst verwacht. Een tamelijk actieve sto ring beweegt zich over de Oceaan n de richting van het Engelse Kanaal. Waarschijnlijk zal deze morgenmid dag al het weer in Nederland gaan beïnvloeden. ZON- EN MAANSTANDEN 25 April: zon op 05.23; onder 19.54; maan op 13.58; onder 03.30. Hoogwaterstanden 25 April: v.m. 11.42; n.m. KORRELTJE Niet vallen is mislukken, maar (Advertentie) blijven liggen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1