Ontwerp Amerikaanse vestiging in Leiden visie op televisie Geen zon, tóch bollenzondag Drs Schmelzer sprak met KVP-jongeren over christelijke sociale politiek ezr IJe lotgevallen van nobinson trusoë Een advertentie in dit blad wordt gelezen in dorp en stad MAANDAG 17 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 „Gloed uit as". Dit is de titel van een film die de NCRV zondagavond heeft vertoond en waaromtrent in een vorig pro gramma beelden op het scherm wer den gebracht. De film werd speciaal voor de televisie vervaardigd door een team van de Bayerische Rund funk, naar 'n scenario van R. Jungk, schrijver van het gelijknamige boek „Strahlen aus der Asche", opgeno men in Hiroshima. De kijker zal stel lig niet zijn ontkomen aan de opwek king tot bezinning* na het zien van zoveel geleden leed. Verder werd een duidelijk beeld vertoond van het leven in de thans- modern herbouwde stad. Er waren nog twee halve uren uitzending op telerecording, die toch wel de moeite waard waren: aansluitend bij de film een discussie onder leiding van de bekende professor Diepenhorst over de vraag „Wat nu?"; vooraf een een akter over de Joodse vrouw en tot besluit drie gedichten. Het behande lende probleem werd door de hoogle raren wel scherp belicht. Vóór de avond hebben liefheb bers genoten van de interland voet balwedstrijd van achter het ijzeren gordijn: Hongarije-Oost Duitsland. Hebt u gezien hoe zeer er vanwege de toeschouwers naar het Westen werd gezwaaid? Europees danstoernooi. Voor de vijfde maal had de Avro een Europees danstoernooi belegd. We zagen zaterdagavond twintig dansparen uit vijf verschillende lan den temidden van een bloementooi uit Keukenhof, in de grote zaal van het Kurhaus in Scheveningen aange bracht. Omdat het tevens Eurovisie was, had conmmentator Siebe van der Zee enige collega's uit deelne mende landen voor de microfoon ge bracht. En wie als bij verrassing eveneens op het scherm verschenen waren Lucie Freemann en Pelford, twee van de bekende figuren in de zesdelige filmstrip „Het is zover". Die twee figuren werden in de Duit se versie voorgesteld door Frau Scholz en de heer Lieven die beiden een aardig babbeltje hielden, noch tans niet verklapten over de ontkno ping van het Hitchcock-achtige drama. Men heeft het daarna zelf kunnen zien. Op het toernooi is ver der verschenen de 19-jarige Duitse filmster Heidi Bruhl, die daags te voren in ons land was aangekomen, voor de pers werd gesleept en die nu - hoe kon het anders - het filmliedje „Immer will ich dir gehören" ten beste gaf. Zo kregen de teenagers het volle pond. „Hou je aan je woord". Het joyeuze dichtersteam was deze keer op telerecording verzameld „we gens het verblijf van een der deel nemers in het buitenland", zoals de omroepster meedeelde. Waarom niet precies gezegd, dat Harry Mulisch als persverslaggever zit bij het gerecht in Israël inzake Eichmann? De uit zending was ook nu genoeglijk en af wisselend. Er werd gevraagd over de Antillen, getest omtrent woordmoei lijkheden en gezwoegd op limme- ricks. Jammer dat dit vijftal eerst in oktober terug komt. Komende uitzendingen. Vanavond richt de KRO zich we derom op Azië, middels Afganistan zelfs voor de vierde maal. Er is ver der een uitgebreide music-box en een programma over oude prentbrief kaarten. De hoofdfilm van dinsdag „Vreemd in eigen huis" is een boeiend familiedrama van de beken de regisseur Mankiewics. Voor de jeugd volgt woensdag het laatste deel van Liangs avonturen voor de KRO. 's Avonds is er de Vara met on lei- meer „Achter het nieuws". Laten we eens kijken, of Arie Kleywegt zich Een vierde deel vanmorgen in gebruik Nog geen eenvierde gedeel te van de fabriek, die aan de Rooseveltstraat te Leiden ge plaatst zal worden, is vanmor gen in gebruik gesteld door de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot. Bijgaande tekening geeft een beeld van het gehele gebouw, dat betrokken zal worden door de Minesota Mining and Manufacturing Company, een Amerikaanse maatschappij met in totaal 28.000 werkne mers, die zich toelegt op het maken van vele soorten isola tie, materialen, cellophaan kleefband, recorder-tape etc. De burgemeester van Lei den produceerde vanmorgen deze tekening van de archi tect J. de Bert en A. Doore- waard te Rotterdam, door een microfilm in een vergrotings apparaat te plaatsen, waarna de genodigden een beeld kre gen van de omvang van deze nieuwe Amerikaanse vesti ging in Leiden. weet te redden uit de stof die met de doping-affaire van Sita Posthumus is opgeworpen. Het donderdagse toneel stuk heet „Mijn hart is in het hoog land", is geschreven door William Saroyan en wordt voor de VPRO ge regisseerd door Jack Dixon. Het verbeide zonnige weer aan de kust is zaterdagmiddag al wegge vaagd door een dik wolkendek. Dit heeft echter niet verhinderd, dat ve len naar de Bollenstreek zijn geko men. De Keukenhof had dit week einde bijna 60.000 bezoekers, van wie 40.000 op zondag. Ongeveer de helft kwam uit Ne derland, de overigen waren voorna melijk Duitsers, Fransen en Belgen. Zij reisden zaterdag met 140 en zon dag met 320 autobussen naar Lisse, zaterdag brachten 4000 en zondag 9500 personenauto's een bezoek. Duizenden kwamen per fiets, brom fiets en scooter en ook van de bus diensten werd druk gebruikt ge maakt. Gisteren was het in Lisse geen topzondag, hoewel het drukker was dan vorige week. Er was vooral veel bezoek uit Duitsland. De politie heeft weinig moeite gehad met het regelen van het verkeer. Zelfs bij „Het Haagse Schouw" zijn niet veel op stoppingen geweest. Aangezien de nieuwe omleggingen dikwijls langs de mooiste bollenvelden leiden zijn hiervoor zelfs al dankbetuigingen ontvangen. Ook in Bennebroek bij de Linnaeushof is meer verkeer ge weest dan tot dusver. Hier was wel van enige filevorming sprake, die echter snel verwerkt kon worden. Jeugdig' Congres van centrale jongerengroep Ongeveer tweehonderd leden van de centrale jongerengroep van de KVP hebben dit weekeinde deelge nomen aan het jaarlijkse congres, dat ditmaal onder de titel „De mens in arbeid en vrije tijd" in het confe rentie-oord „Woudschoten" in Zeist werd gehouden. De discussies leidden onder meer tot de conclusie, dat het onderwijs in de ontwikkelingslanden in de ruimste zin moet worden bevorderd. Ook dient aandacht te worden be steed aan de vorming van het mid den- en topkader en voorts moet worden gestreefd naar sociale recht vaardigheid. Op het gebied van de sociale verzekeringen was men una niem van oordeel, dat het doortrek ken van de kinderbijslagvoorziening naar het gehele volk een logische stap betekent in de ontwikkeling van de sociale volksverzekering. De uit keringen zouden dienen te worden verleend van het eerste kind af. Voorts was men van mening, dat deze verzekering geheel naar het type van de AOW en de AWW zal moeten worden opgebouwd. Tijdens de plenaire zitting die zon dagmiddag werd gehouden en die mede werd bijgewoond door de mi nister van sociale zaken, mej. dr. M. A. M. Klompé, de waarnemend frac tievoorzitter van de KVP, de heer W. J. Andriessen, alsmede door eni ge leden van de Tweede Kamer, werd het jongerencongres toegespro ken door drs. W. K. M. Schmelzer, staatssecretaris van algemene zaken. Sprekende over het christelijke sociale beleid merkte drs. Schmelzer op, dat christelijke politiek beoogd op het terrein van de staatkunde die verhoudingen en dat kader te schep pen, waardoor de mens de beste mo gelijkheden en kansen heeft om zijn doel te bereiken. Christelijke sociale politiek is terecht uitermate ambi tieus. Zij wil het algemeen belang behartigen en zij kan de diverse be langen in de samenleving niet los van elkaar zien, aldus de staatssecre taris, die daar nog aan toevoegde, dat men ook in de politiek eerlijk moet zijn. Sprekende over de betekenis van christelijke politiek in het interna tionale bestel meende de staatssecre taris, dat ook een klein land als Ne derland wel degelijk wezenlijke in vloeden kan uitoefenen. Ons gezag in het buitenland hangt ten nauwste samen met onze prestaties in 't bin nenland. Binnen de Europese ge meenschap ligt in de naaste toekomst nog veel werkterrein voor onderlin ge samenwerking en gezamenlijke opbouw. Speciaal voor de jongeren is in een christelijke partij een bij zondere opdracht weggelegd, aldus staatssecretaris Schmelzer. de ontploffing in assendelft: een dode De achtjarige Jopie Verwer, die zondagmorgen bij de ontploffing in een woning te Assendelft met ern stige brandwonden naar het gemeen telijk ziekenhuis te Zaandam moest worden overgebracht, is aan de ge volgen van deze brandwonden over leden. Het negenjarige zusje verkeert nog in levensgevaar. Over de oorzaak van de ontploffing tast men nog volko men in het duister. Kunstmatige ademhaling hielp wonderwel Jongetje na negen min. nog gered 'n Buurman van 't gezin Dolfsma uit Grafhorst (gemeente Isselmui- den) is erin geslaagd het driejarig zoontje van de heer Dolfsma, negen minuten nadat het bewusteloos uit het water was gehaald, door kunst matige ademhaling in het leven te houden. Boven verwachting had de behandeling van de buurman, die op dit gebied geen enkele ervaring had, succes. Het knaapje kwam weer bij kennis en maakt het thans redelijk goed. De vader van het jongetje was op een weiland aan het werk toen hij zag, dat het ventje in het water viel. Hij slaagde er pas twee minuten la ter in, hem uit de modder te halen en meende, dat de jongen al over leden was. Op weg naar huis met de jongen ontmoette hij de buurman, die meteen kordaat optrad. ige bromfietsers op slag gedood Zaterdagavond laat zijn de 16-ja- rige scholier A. van Houten en de even oude timmerman C. Marijnissen, beide afkomstig uit Bavel, onder de gemeente Gilze Rijen in botsing gekomen met een autobus. Zij wer den enige tijd na het ongeval le venloos ter hoogte van de Boslaan aangetroffen. De betrokken bus chauffeur heeft van het ongeval niets gemerkt. KORT GEDING OM VERBLIJFSVERGUNNING VAN BABY Voor de president van de recht bank in Den Haag zal donderdag ochtend 20 april een kort geding die nen, waarvan de verblijfsvergunning van een Oostenrijkse baby de inzet is. De Katwijkse advocaat en procu reur mr. W. M. A. Kalkman en het echtpaar S. de Leeuw uit Oegstgeest hebben de Staat der Nederlanden ge dagvaard, omdat de minister van jus titie heeft geweigerd de verblijfs vergunning te verlengen van een baby, waarvan de heer Kalkman tij delijk voogd is en de heer en mevr. De Leeuw de pleegouders zijn. Het echtpaar De Leeuw bracht de baby, die op 1 juni 1960 in Oostenrijk werd geboren, enige tijd geleden mee naar Nederland. De minister ver strekte een verblijfsvergunning voor het kind. Thans heeft hij laten we ten, dat deze vergunning, die vrijdag 21 april afloopt, niet zal worden ver lengd Aan de Oostenrijkse ambassade heeft het ministerie gevraagd, maat regelen te treffen voor het terug brengen van 't kind naar Oostenrijk. De voogd en de pleegouders stel len, dat hier sprake is van machts misbruik door de minister. Zij me nen, dat de vreemdelingenwet onjuist wordt toegepast, omdat er in dit ge val geen sprake van kar zijn, dat de betrokken buitenlander als een onge wenste vreemdeling wordt be- Dodelijk verongelukt na twee weken huwelijk De 27-jarige G. J. Kfukkert is gis termiddag in de buurtschap Har- briinkhoek te Tubbergen door een auto aangereden en zo ernstig ge wond, dat hij een half uur later in het R.K. ziekenhuis te Almelo over leed. De heer Krukkert was veertien dsgen geldeen gehuwd. Gezellig studentenvliegfeest werd een succes De Delftse studentenaeroclub heeft haar dertigjarig bestaan gevierd met een goed georganiseerd en gezellig vliegfeest op de Rotterdamse lucht haven „Zestienhoven". Het ging er uiteraard bij dit festyn nogal studen tikoos toe. De kelners der Delftse sociëteiten liepen in vol ornaat met verversingen rond om de diverse be sturen van studentenverenigingen, alle eveneens in vol ornaat, te be dienen. Een van de leden van de ju bilerende aeroclub gaf een bijzonder geslaagde demonstratie zweefvliegen ter opening van het feest. De Marine- luchtvaartdienst vernietigde een denkbeeldige duikboot, wat nog een extra oefening voor de luchthaven- brandweer betekende. Het Hunter- team van de Koninklijke Luchtmacht gaf een voortreffelijk staaltje stunt- vliegen weg. Veertien leden van de eerste Nederlandse Parachutistenclub maakten een sprong.De KLM toonde de DC-8 en de Amerikaanse lucht macht, gestationeerd op Soesterberg. bracht vier Delta-Daggers boven het grastapijt. Chinees verdronken bij vechtpartij in Amsterdam Een vechtpartij tussen een viertal in Amsterdam wonende Chinezen en enige Chinese bemanningsleden van het in de Amsterdamse haven liggen de Zweedse schip „Atlantic Queen" heeft zaterdagavond het leven gekost aan een 23-jarige Chinees. De vecht partij ontstond op de brug over de Nieuwe Zijds Kolk in „Donker Am sterdam". Door een tot nu toe onbe kende dader werd de kleinste van de groep Amsterdamse Chinezen plotse ling in het water geduwd. De man, die waarschijnlijk niet kon zwemmen, kwam nog enkele malen boven, maar geen van de omstanders poogde hem te redden, zodat hij weldra verdronk. Later in de nacht heeft de politie 'n vijftal Chinezen, opvarenden van de Atlantic Queen gearresteerd. Aanlei ding tot de vechtpartij was een an dere ruzie, die dinsdag jl. in een eet huis in de Amsterdamse binnenstad was uitgevochten tussen de Chinezen van het Zweedse schip en een aantal in de hoofdstad woonachtige Chine- In de Bredase Chassee-klooster- kazerne heeft zich, naar zondag be kend is geworden, een geval van nekkramp voorgedaan. De betrokken militair aldus deelde desgevraagd de kazernecommandant, kolonel L. H. Lefevre de Montigny mee, was al enige tijd afgezonderd wegens een andere ziekte, waarna de nekkramp als complicatie is geconstateerd. De zieke is naar een barak in het St. Ignatius-ziekenhuis in Breda over gebracht. Verdere maatregelen zijn in de kazerne niet genomen. heidi brühl op party in amsterdam Op de tienkamp in het Amsterdam se City-theater heeft gisteren Heidi Brühl aller harten gestolen door haar natuurlijk en gezellig optreden. Zij was het centrum van 75 jongens en meisjes, die uitgeno digd waren, waarbij ook de besten van de Nederlandse teenager-sterren tegenwoordig waren. Onder hen za gen we: The Blue Diamonc^ Willeke Alberti, The Fouryo's, Ria Valk en Herman van Keken. De party was be gonnen met de vertoning van de nieuwe film van Heidi: Immer will ich dir gehören, waarin ook de Ne derlandse Dutch Swing College Bctid meespeelt. In de pauze van de film voorstelling 's avonds heeft Heidi Brühl liedjes uit haar film gezongen. Een busje reed zondagmorgen op de Groeneweg in Oud-Beijerland tegen een boom. De tweejarige baby van het echtpaar B. uit Heineoord kwam hierbij om het leven. De ouders werden zwaar gewond in het Zuiderziekenhuis te Rotterdam op genomen. Het busje werd geheel vernield. A etherklanken DINSDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.fAVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Wterst 9.40 Morgenwijding. 9.55 Boekbespr. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Pianospel. 11.15 Voor de zieken. 12.00 Hamondorgelspel. 12.20 Rege- ringsuitz.: voor de landb. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Promenade- ork. 13.00 Nieuws., meded. en beurs- ber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradia. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zangrecital. 16.00 De uitstervende salpetermijnen, lezing. 16.15 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.20 De dierenwereld en wij, lezing. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Samenzang. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.40 Lichte muz. 22.00 Kamermuz. 22.30 Nieuws. 22.45 Journ. 23.00 Gram. 23.55 24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Mor gengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleu ters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 10.50 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12;00 Middagklok noodklok. 12.05 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.40 Dansmuz. 14.05 Schoolradio. 14.35 Voor de plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.: De padvindersbewe ging in Nederlands Nieuw Guinea, door W. J. H. Voliksmaars. 18.00 Lichte muz. 18.30 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Zang. 19.30 SUS-krant voor heel Neder land. 20.00 Mil. ork. 20.25 Gram. 20.30 Avondcollege. 21.00 De opstandige, hoorspel. 21.55 Gram. 22.25 Boek bespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Gehuwd en ongehuwd, lezing. 22.55 Cabaret. 23.25 Gram. 23.5524.00 Nieuws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 29.00 Journ. AVRO: 20.20 Filmklucht. 20.40 Kor te film. 21.0022.30 Speelfilm. :ht weggelegd, aldus ^-| „De onbekende uren" waren van Agaath van Ree Het Boekenweekgeschenk 1961: „De onbekende uren" is geschreven door de Amsterdamse schrijfster Agaath van Ree (pseudoniem voor mevr. A. Meyer-Hirsch). In een oplaag van 200.000 exemplaren is dit „geschenk" tijdens de laatste boekenweek ver spreid. Uit 24 ingezonden manuscripten koos de jury eenstemmig „De onbe kende uren", waarvan naar goed ge bruik de auteursnaam niet bekend werd gemaakt, daar die door de ont vangers van het geschenk geraden moest worden. De eerste prijs in deze aan de boe kenweek verbonden prijsvraag werd gewonnen door mej. H. Th. Honig uit Den Haag. Zij ontving een boeken- bon ter waarde van 150 gulden. Jongen omgekomen bij raadselachtige ontploffing Gistermorgen omstreeks kwart over negen heeft zich door onbekende oorzaak in het woonhuis van de fa milie P. J. Koolhaas aan het Smeek- even in Assendelft een ontploffing voorgedaan, waarbij de achttienjarige zoon is omgekomen. Bij de ontplof fing werd een binnenmuur wegge slagen, waaronder de jongen werd bedolven, Na de ontploffing ontstond een begin van brand. De bewoners van het huis en de familie Verwer uit Amsterdam, die bij hen logeerde, konden met hulp van omwonenden ternauwernood ontsnappen. De achtjarige Jopie Ver wer en zijn negenjarige zusje Nellie liepen ernstige brandwonden op. Over de-oorzaak van de ontploffing tast men nog in het duister. Nr. 11. De maaltijd had Robinson nieuwe krachten gegeven. Hij wilde uitvissen waar hij zich precies be vond en of er geen mensen in de buurt waren. Op enkele kilometers glooide een hoge heuvel. Hij begaf er zich vol moed naar toe en beklom hem on danks de ondraaglijke hitte. Vanaf de top stelde Robinson onmiddellijk vast, dat hij zich op een verlaten eiland bevond. Langs alle zijden bossen, rotsen en de zee. Nergens een huis. In de verte lagen enige eilanden verspreid. Met de moed in de schoenen daalde hij de heuvel af, toen hij onverwacht aan de voet een grot ontdekte, vlak voor een kleine vlakte. -2* Te koop: kinderledi- kantie, rond model met verchroomde rand, met hemeltje, bedje en verde re toebehoren, als nieuw, pr. 75.-. Zuidweg 11, Rijp- wetering, tel. 229. 2 Aangeboden: mooie 4- kamer-portiek étage in Den Haag-west, op goede stand, huur 57.- p.m. Ge vraagd: woning in Kat wijk of directe omgeving G. Langeweg, Notenplein 142, Den Haag. 2 Tegen 1 mei of 1 juni a.s. gevraagd huishoudster intern, in klein gezin, zelf standig kunnende werken. V.g.g.v. Hulp van werkster aanwezig. Reiskosten wor den vergoed. Mevr J. A. van Rooijen, Utrechtse- weg 2, IJsselstein (U). Gratis proefles in onze nieuwe Opel. Snelle dus voordelige opleiding. Ook theorielessen tegen geredu ceerde prijs! Rijschool Frans Goddijn. Madoerastraat 29, Garenmarkt 5, tel. 34430, Lei den. 2 Nachtelijke tobberijen Ualma Dragées brengen overspannen zenuwen tot rust. 2,- bij elke drogis* 2 Graszoden aangeboden in elke hoeveelheid. J. L. Philippo. Margrietstraat 5 Leiden, tel. 26414. Kinderrijwielen vanaf 49.50; sportrfjwielen vanaf 89.-. Ook Rudge en Simplex voorradig. Firma Dusoswa, Turfmarkt 1-3, tel. 24409. 2 B.z.a. net r.k. meisje voor de morgenuren, met diploma huishoudschool; reeds als zodanig werkz. en van zeer goede getui gen voorzien. Br. onder no. 8805 bur. v. d blad. 2 Bloemist vraagt knechtje, 16 ir. J. Ver- mij. Westeinde 34b, Ros- lofarendsveen. 2 Iedereen en zonder borg, kredieten van 250 t.m. 4000 voor aankoop meubelen, ledikanten, karpetten, gordijnen, wo ningtextiel, rechtstreeks van fabriek. Uiterst soe pele betaling. Strikte ge heimhouding. Vraag vrij blijvend inlichtingen. Postbus 1083. Rotterdam. 2 'n rusthuis Zonneweelde Oranjelaan 2 Oegstgeest wordt gevraagd zo spoedig mogelijk zelfst. hulp boven de 20 jaar. 2 Bijverdienste. Wij vra gen voor verschillende plaatsen agenten of be zorgers voor het regelma tig verspreiden van huis aan huisreclame. Br. rich ten aan: Postbus 4022 te Rotterdam.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5