Weerbericht PAARDEYLEES De tentoonstelling „Flora Nova" in Boskoop Benoemingen Bisdom Rotterdam Revaluatie schokkendste gebeurtenis voor het vak KLM deed goede zaken Militaire deskundige was spion Het weer in Europa MAANDAG 17 APRIL 1961 DE LEIDSE COURAN'l PAGINA 3 Lesvlieger kwam verkeerd terecht r _JL% VOOR PRIMA en vakkundige bediening NIEUWE LEIDSE PAARDENSLAGERIJ HOGEWOERD 135 (Advertentie) Een Fokker S-ll lesvliegtuig van de marineluchtvaartdienst is zaterdag ochtend tijdens een laagvlieg-oefening met de grond in aanraking gekomen en verongelukt. De twee inzittenden bleven ongedeerd. Het ongeluk ge beurde bij Wieringerwerf. Piloten ongedeerd Deense vliegtuigen botsten boven Betuwe Vanmorgen even over half twaalf zijn in de buurt van Zetten in de Betuwe twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en neergestort in de buurt van Eist. De piloot van één van de machines is met zijn val scherm neergedaald bij de veiling Zetten Andelst Hij kwam op een rij wielpad terecht. Er is nog een para chute gezien, die afdreef in de rich ting Hemmen. Ook de piloot van het tweede toestel is ongedeerd met zijn parachute geland onder Valburg. Het ongeluk is gebeurd met twee Deense machines van 't type F 86 K, die voor een paar dagen gestation- neerd waren op de vliegbasis Twen- the. De toestellen horen thuis op de Deense vliegbasis Aalborg. Het ene toestel is brandend neer gekomen achter een boerderij aan de Bredestraat te Herveld, gemeente Valburg. De tweede machine kwam eveneens brandend neer in de ge meente Valburg. De brandweer van Valburg blust de wrakken. Onderde len van de twee vliegtuigen zijn verspreid over Zetten en Valburg op de grond gekomen. Wrakstukken van verdwenen straaljager gevonden? Op de schorren tussen Brouwers haven en Zonnemaire zijn wrak stukken gevonden, vermoedelijk af komstig van de Nederlandse straal jager, die de vorige week tijdens 'n nachtelijke oefening boven de Zeeuwse eilanden met een Ameri kaanse straaljager in botsing kwam en daarna spoorloos verdween. Ge vonden werden een stuk van de koepel van de stuurhut, een stuk plastic glas en de helm van een straaljagerpiloot. Op de plaats waar de voorwerpen zijn gevonden is een helicopter van de marine gedaald voor een nader onderzoek. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kape laan te Rijswijk (St. Benedictus) de weleerw. heer J. W. Schrama, tot ka pelaan te Loosduinen (O.L.Vr. He melvaart) de weleerw. heer F. A. Harding, tot kapelaan te Voorburg (O.L.Vr. Hemelvaart) de weleerw. heer J. A. M. Saulenn, te Rotterdam (Christus Koning) de weleerw. heer J. M. de Koning, die kapelaan was te Voorburg (H. Martinus). Dief meldde zich noodgedwongen aan In de nacht van zaterdag op zon dag heeft de 17-jarige D. J. K. uit Zutphen ingebroken op het kasteel Doornwerth waar een oorlogsmu seum is gevestigd. Hij had 's middags het „Airborne-museum" in het kas teel bezocht. In de nacht is hij met een auto uit Zutphen teruggekomen en heeft hij zich toegang verschaft tot het museum. Met een schroeven draaier heeft hij een vitrine openge broken en een stengun, pistolen, een geweer en patronen meegenomen. Uit een niet afgesloten vitrine nam hij een geweer en een bajonet weg. Hij bracht de goederen naar de auto, die hij op de dijk bij het kas teel had gezet. Bij het keren van de auto reed hij van de dijk en kwam tegen een boom terecht. Hij zag geen kans 05 eigen gelegenheid weg te komen. Tegen de morgen is hij naar de kasteelbewaarder, de heer Van Klei gegaan. Hij vertelde dat hij iets ernstigs had gedaan. De heer Van Klei haalde hem binnen en waar schuwde de politie. De politie heeft proces-verbaal tegen hem opge maakt. Eindelijk recreatie centrum Friese Meren Maar woonboten moeten weg In het Friese merengebied zal een nieuw recreatie-centrum verrijzen dat aan 2000 personen tegelijk plaats Voorzitter van Bloembollencultuur „Slechts de toekomst kan uitwijzen of op den duur de revaluatie van de gulden voor ons land en ook voor het bloembollenbedrijf wellicht heilzaam kan zijn," aldus de voorzitter van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, jhr, mr. dr. O F. A. H. van Nispen tot Pannerden, in de vanmorgen te Haarlem gehouden algemene vergadering der ver eniging. „De thans geleden verliezen veroorzaken in ieder geval voor veel bedrijven grote moeilijkheden," zei de voorzitter. Hij vervolgde: „Wij kun nen slechts hopen, dat de grote energie en werkkracht, waarvan de vak genoten onder'vaak wisselende omstandigheden steeds weer blijk hebben gegeven, hen ook thans weer in staat zullen stellen deze moeilijkheden te overwinnen." Spreker noemde de revaluatie van de gulden een der schokkendste gebeurtenissen voor het vak; zij betekent een even onver wachte als nadelige verrassing voor de exportbedrijven. Over de toekomst zei jhr. Van Nispen tot Pannerden, dat voor een goede en vlotte afwikkeling van het komende exportseizoen de grootst mogelijke medewerking van alle in stanties nodig zal zijn om de bedrij ven van arbeidskrachten te voor zien. Een soepele toepassing van de arbeidswetten mag uitdrukkelijk verlangd worden. Tentoonstelling in Stuttgart Als tweede belangrijke gebeurtenis noemde de voorzitter de in de paas dagen gehouden tentoonstelling van bloeiende bolgewassen in Stuttgart, voor deze tentoonstelling in dit zui delijk deel van Duitsland, getuige een bezoekersaantal van 80.000 in vier dagen, zeer verheugend, nog belangrijker was misschien het wel slagen van deze proefneming om pannen en kisten met gebroeide bol gewassen in dit seizoen over een af stand van 700 kilometer per auto te vervogren en in zodanige staat te kunnen tentoonstellen, dat zij tot na de sluiting in voortreffelijke staat zyn gebleven. GEEN VERGOEDING VOOR WATERSCHADE Aan de wens van de laatste ver gadering om van de regering een te gemoetkoming te verkrijgen in de geleden waterschade kon door de minister niet worden voldaan. De belastingcommissie is er echter in geslaagd met de geleden schade re kening te doen houden bij het vast stellen van de normen voor de ver kan bieden. Dit heeft de burgemees ter van Tietjerksteradeel, mr. W. M. Oppedijk van Fijn, meegedeeld. Het komt te liggen bij het nauwelijks 400 inwoners tellende dorpje Eernewou- de, dat het tot nu toe hoofdzakelijk van rietsnijden en vissen moest heb ben. De aanleg van dit recreatieterrein is mogelijk geworden door een ruil verkaveling. Het is ruim twintig jaar lang onmogelijk geweest nieuwe zo merhuisjes in deze omgeving te bou wen, omdat het natuurschoon er door bedreigd werd. Thans komen de huis jes op een complex van 70 hectare bij elkaar. Nadat de bouw van zo merhuisjes verboden was, zijn er in het Friese waterland steeds meer woonschepen gekomen en omdat daar schuurtjes bij werden gebouwd, werkten zij de ontsiering van de oevers ten zeerste in de hand. Er is een verordening vastgesteld die bepaalt dat de woonschepen bin nen drie jaar verdwenen moeten zijn. Verdachte van moord op weg naar Nederland Aan boord van het fabrieksschip „Willem Barendsz'" van de Neder landse walvisvangstexpeditie, dat uit Kaapstad naar Amsterdam onderweg is, bevindt zich ook de Duitser H. S., die verdacht wordt van moord op de Zuid-Afrikaner Rudolf Matthews. Deze werd het slachtoffer van een steekpartij aan boord van de „Wil lem Barendsz". De rijkspolitie te water in Amsterdam heeft hiervan telegrafisch bericht ontvangen. De politie in Kaapstad heeft de 25-jari- ge Duitser een voorlopig verhoor af genomen. Zoals gebruikelijk is met misdrijven aan boord van schepen in buitenlandse havens, zal het on derzoek in deze zaak geleid worden door de recherchegroep van de rijks politie te water in de havenstad (Amsterdam) waar het schip thuis hoort. Blijkens het verslag over 1960 der KLM bedroegen de bedrijfsuitkom- sten 612.213.000 tegen 545.381.000 in 1959. De bedrijfskosten bedroegen 530.917.000 (v.j. 465-992.000), waar van salarissen, lonen en sociale las ten 212.765.000 (v.j. 182.549.000), meterialen, diensten van derden en div. 243.595.000 (v.j. 208.261.000) en brandstoffen en smeermiddelen vliegtuigen 74.557.000 (vorig jaar 75.182.000). Resterende winstsaldo voor belas tingen en exclusief voorbereidings- kosten bedraag 829.000 (ƒ12.087.000) Voor voorbereidingskosten nieuwe vliegtuigen wordt dit jaar niets uit getrokken tegen v.j. 8.994.000. Uit de voorziening voor belastingen naar de winst is over 1960 vrijgekomen 9.500.000 12.330.000), waarna 'n winst voor '60 resteert van 10.329.000 15.423.00). Voorgesteld wordt toe te voegen aan de voorziening voor diverse risico's 3.056.403 en een di vidend uit te keren van 5 (v.j. 7) pet. Straalvliegtuigen Wat het gebruik van de nieuwe straalvliegtuigen (DC-8) betreft meldt het verslag, dat deze behalve een grotere snelheid, ook een be langrijk groter laadvermogen heb ben. De produktiecapaciteit van een DC-8 is meer dan het drievoudige van die van het laatst aangeschafte vliegtuig met zuigèrmotoren, de DC- 7C. Dit geeft een indruk van de schoksgewijs verlopende toeneming van de produktie, als gevolg van de indiensttreding van de nieuwe vlieg tuigen. Ook in 1961 zal deze invloed zich in het bedrijf doen gevoelen, aangezien in de loop van dit jaar nog vijf DC-8 vliegtuigen zullen worden afgeleverd. De produktiekosten (zon- Ter gelegenheid van het honderd jarig bestaan van de Vereniging voor Boskoopse Culturen wordt van 13 tot en met 23 april een grote bloe mententoonstelling gehouden in de beurshal van hotel Florida en in de daarnaast bijgebouwde houten tent, welke tentoonstelling donderdag door H.K.H. Prinses Irene officieel werd geopend. Bekend arrangeur. Het arangement van de tentoon stelling is van de heer J. J. M. Vogel uit Vlaardingen. Ook bekend van de Floriade in Rotterdam. Na deze ten toonstelling gaat hij en Nederlandse inzending verzorgen op de grote bloemententoonstelling, die binnen kort in Turijn zal worden gehouden. De naam Flora Nova wil zeggen, dat men op de expositie een groot aantal nieuwe planten en variëteiten kan zien. De belangrijkste bloemen en planten die geëposeerd zijn, zijn rodondendrons en azalea's. Ook kan men er de Japanse es doorn zien, grote groene struiken met ingesneden blad, die groen, soms roodachtig zijn. De grote exemplaren zijn meestal dertig jaar of ouder. Prijzen. De jury heeft de produkten van meer dan 40 exposanten moeten be oordelen. De uitslag is als volgt: Grote ereprijs: J. A. Boer, firma Vuyk van Nes, Proefstation voor de Boomkwekerij, firma H. den Ouden en Zn. Ereprijs: Hugo H. Hooftman N.V., Joh. Spek, firma Le Feber en Co, fa. M. Koster en Zonen. Eerste prijs: firma F. J. Grooten- dorst en zn., Jan Spek, Felix en Dijk huis N.V. Tweede prijs: firma P. van Nes Az, firma Adr. van Nes, firma Otto en Zonen, W. Brand en Zonen en J. Stregn jr., firma W. de Bruin Gz., firma K. Rosbergen en Zn. Speciale prijzen inzendingen nieu wigheden: A. firma Le Feber en Co, B. firma Vuyk van Nes, C: W. Brand en Zonen-J. Streng jr. der verkoopkosten en kosten voor verzorging van de passagiers) voor een retourvlucht Amsterdam-New York bedragen voor een DC-7 onge veer 75 cent per ton/km, voor een DC-8 daarentegen slechts ongeveer 46 cent, dus 40 pet. minder. Koningin haalde Amerikaanse vriendin af en blèef onopgemerkt Onopgemerkt door de vele honder den bezoekers, die de promenaden en restaurants van Schiphol bevolkten, is koningin Juliana zondagmiddag korte tijd op de luchthaven geweest. Niemand sloeg acht op de grote hof- auto, die om half een over het plat form naar de ingang van de ICA-hal reed. Daar stonden leden d(«* Koninklijke marechaussee, van de Rijkspolitie en een vertegenwoordi ger van de KLM gereed om haar te begroeten. Onze landsvrouwe kwam naar Schiphol om daar persoonlijk een Amerikaanse vriendin af te halen, mevr. E. M. H. Taylor-Clifford, die reeds vaker in ons land is geweest. Na een hartelijke begroeting in de ontvangstkamer stapte de koningin met haar vriendin in de hofauto en vertrok, even onopgemerkt als zij was gekomen. VOORSCHOTEN Opening Toonschaal '61" He denavond om half acht zal burge meester L. de Kool de fototentoon stelling „Toonschaal '61" in het Cul tureel Centrum officieel openen. In deze tentoonstelling is opgenomen een door de vereniging van Neder - landsche Gemeenten en de Stichting ter Bevordering van de Amateurfo tografie reizende expositie, uitge bracht onder de naam „De plaats waarin wij wonen". Tienduizendste bezoekster is binnen De talrijke bezoekers aan de Boskoopse bloemententoonstel ling Flora-Nova maakten nood zakelijk, dat verscheidene ver keersmaatregelen genomen wer den. De Boskoopse Rijkspolitie, geassisteerd door een aantal collega's uit de omgeving, regel de het verkeer echter voortref felijk, waardoor alles van een leien dakje liep. Het bezoek is boven verwach ting geweest tot nu toe. Reeds zaterdag bleek de invloed van de vijfdaagse werkweek, want vóór 12 uur waren al meer dan duizend bezoekers het gebouw binnengelaten. Zondagmorgen waren reeds vroeg de bezoekers in Boskoop, doch er werd pas om 1 uur geopend en gedurende de gehele middag hield de stroom aan. Regelmatig stonden een 300 auto's geparkeerd. Om ongeveer drie uur bleek, dat men de tienduizendste bezoeker kon verwachten. Kort na half 5 was het zover. De koopster van het tienduizendste entree-biljet was de 17-jarige mej. Veronica v. d. Vegte uit Reeuwijk, die vergezeld van de heer P. J. Dou- ma uit Deventer en haar ouders de tentoonstelling bezocht. Namens de commissie werd haar door de heer J P. Hage een bloeiende azalea aangeboden, namens Plant Propaganda Hol land enkele boeken en namens het siertuincentrum een ge schenkenbon en namens de di rectie van restaurant Florida een fles champagne. Ook na deze tienduizendste bleef de stroom van bezoekers aanhouden, zodat belangstellend wordt uitgezien naar de vijftien- of twintigduizendste bezoeker. Een van de meest vooraanstaande militaire deskundigen van Israël, lui tenant-kolonel Israël Baer, is 30 maart ln Jeruzalem gearresteerd, ver dacht van spionage. De 49-jarige ge pensioneerde luitenant-kolonel, mili taire medewerker van het onafhan kelijke blad „Haaretz", werd jaren lang beschouwd als een der belang rijkste deskundigen van de generale staf. mogensbelasting. Op dit punt zijn daardoor tal van incidentele bezwa ren voorkomen. In studie is nog steeds het vraag stuk voor een betere verpakking, beter fust, zowel voor verzending en opslag in Nederland, als voor ver zending naar de afnemerslanden, al dus de voorzitter. In de bedrijven dient de vrije zaterdag zich aan. Wil dit niet tot achteruitgang in de be drijfsvoering en in de prestaties lei den, dan zal niet alleen bij de werk nemers begrip moeten worden ge bracht voor een zo rationeel moge lijke arbeidsmethode en arbeidsinzet, maar zal zeker meer dan voorheen de leiding van het bedrijf daarvoor oog moeten hebben. Het is te verwachten dat een nauwkeurig afwegen van deze vraag stukken in het bedrijf zal leiden tot meer investeringen in mechanische hulpmiddelen. Ook ten aanzien van de admini stratieve arbeid, die vooral in de grotere bedrijven problemen schept, vroeg de voorzitter zich af of wel voldoende gebruik wordt gemaakt van de op dit gebied zo ver gevor derde mechanisatie en eveneens of niet juist op dit terrein samenwer king van bedrijven tot goede resul taten zou kunnen leiden. Het is ver heugend dat ook hiervoor een „werk- methodenonderzoek" wordt voorbe reid. Dit zal tot eyen verrassende resultaten leiden als het reeds inge stelde werkmethode-onderzoek in de bedrijven heeft afgeworpen, aldus de voorzitter. Baer, die in Wenen werd geboren heeft als lid van de Traelmann-co- lonne van de internationale brigade aan de zijde van de republiek in de Spaanse burgeroorlog gevochten. Tot 1950 was hij verbonden aan de Is raëlische generale staf, later volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de militaire geschiedenis aan de univer siteit van Tel Aviv. In opdracht van het ministerie van defensie schreef hij een geschiedenis van de Israëli sche strijdkrachten. Hij werd aangehouden 's avonds 30 maart, kort nadat hij een Oost- Europesee diplomaat documenten over de Israëlische verdediging zou hebben overhandigd. Baer zou sinds 1956 uit ideële overwegingen hebben gespioneerd. Hij trad onlangs toe tot de partij van Ben Goerion, de Ma- pai, en bepleitte in artikelen nau were banden met het westelijk kamp. In de Israëlische pers werd zon dagochtend veel aandacht aan de „spionagezaak-Baer" gewijd. De re geringsgezinde bladen wijzen erop, dat Baer reeds vele jaren geen toe gang meer had tot de belangrijkste Israëlische militaire geheimen. Zij wijzen er wel op, dat Baers spiona ge vooral gevaarlijk was doordat hij betrekkingen onderhield met 'n groot aantal hoge Israëlische officieren. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond, Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK OPKLARINGEN Plaatselijk opklaringen en aanvankelijk hier en daar enige regen. Weinig verandering in temperatuur, Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tus sen noord en oost. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: temp. gist. max. min. HELSINKI zwaar bew. 11 —1 STOCKHOLM licht bew. 15 —1 OSLO half bewolkt 14 0 KOPENHAGEN mist 12 5 ABERDEEN regen 14 6 LONDEN geheel bew. 16 8 AMSTERDAM geh. bew. 14 10 BRUSSEL mist 14 6 LUXEMBURG half bew. 15 4 PARIJS mist 18 7 BORDEAUX mist 13 5 GRENOBLE zw. bew. 18 8 NICE zwaar bew. 18 12 BERLIJN zwaar bew. 13 9 FRANKFORT regen 17 5 MUNCHEN zwaar bew. 16 5 ZURICH regen 17 7 GENEVE zwaar bew. 13 7 LOCARNO regen 14 8 WENEN half bewolkt 18 5 INNSBRUCK half bew. 18 6 ROME half bewolkt 22 16 AJACCIO zwaar bew. 19 11 MADRID zwaar bewolkt 9 MALLORCA zwaar bew. 21 12 LISSABON onbewolkt 19 11 PAUZE Vandaag: Anicetus, paus en marte laar t 166. NIEUWE HAAR MODE. Ofschoon Petrus pas een eeuw te voren gestorven was, is Anicetus reeds de 10e in de lijst van opvol gers op de H. Stoel. „Anicetus, een Syriër, stond onder de regering van keizer Marcus Aurelius aan het hoofd van de Kerk. Hij verordende, dat de geestelijken geen lang haar zouden dragen." Lang haar dragen was onder bovengenoemde keizer in de mode gekomen en van modieuze priesters moest de paus niets hebben. Wij geloven niet, dat er in deze pau selijke zienswijze intussen veel ver anderd is! PUZZEL No. 517. Horizontaal: 1 vogel, 4 hijswerktuig, 6 vaartuig, 7 stap. 9 water in N. Brab., 10 donkere zolder in molens, 11 zie aldaar (afk-), 12 oude benaming v. liter, 13 kade, 14 deel van de hand, 16 boom der tro pen, 17 munt in Japan, 18 venster, 19 afkorting van item, 20 hemelli chaam, 22 voegwoord, 23 pers. voor- naamw., 24 waarschuwing (figuur lijk), 25 spelonk. Verticaal: 1 vaandeldrager, 2 vo gel, 3 maanstand, 4 danspartij, 5 rund, 7 puntig voorwerp, 8 vettige rook, 10 bout van een varken, 11 vis, 12 deel van het gelaat, 13 ongegronde mening, 15 bijwoord, 16 tweetal, 18 getroffen, 20 mens, 21 hak werktuig, 22 voornaamw., 23 bijwoord. Oplossing morgenavond. PUIST „Och, kom je vanavond niet thuis eten? En ik heb nog juist wel je lie velingskostje klaargemaakt.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3