GEDROSTE CUBANEN BESCHOTEN CUBAANSE VLIEGVELDEN Castro beschuldigde de V.S. Algerijnen geven toe Indon. rebellen-generaal geeft zieh over Kwestie voor de Verenigde Naties Invasie op Cuba? Hof te Jeruzalem bevoegd De opstand verloopt Kongo en de V.N. Zuiveringen in Rusland S)e Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 17 APRIL 1961 51ste JAARGANG No. 15298 Fidel raakt in t nauw Telef. 2 0 9 3 5 Red 20015. 25594 Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 8 3 9 (tossen 17.30 en 19.00 o.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 Drie vliegtuigen hebben zaterdag een aanval gedaan op de grootste lucht machtbasis van Cuba, die 13 kilometer ten westen van Havana ligt. Een opslagplaats van ammunitie werd getroffen. Een uur na de lucht aanval waren er nog zware ontploffingen te horen. Er zouden zeven doden zijn. Eén van de aanvallende toestellen werd neergeschoten, toen het om de regeringsgebouwen van Havana cirkelde. Brandend viel het neer. Fidel Castro kondigde via de radio een nationale mobolisatie af. Hij zei dat er bij de Verenigde Naties een klacht zou worden ingediend over „deze rechtstreekse agressie door de Verenigde Staten." De premier deelde mee, dat verscheidene vliegtuigen van Amerikaanse makelij (type B-26) het eiland gelijktijdig op verschillende punten hadden aangevallen. Hij noemde Havana, Santiago de Cuba, en San Antonio de los Banos. Eén vliegtuig was brandend weggevlogen. HET WAREN GEVLUCHTE CUBANEN De oud-premier van Cuba en nu hoofd van de revolutionaire raad dr. José Miro Cardona heeft in New York verklaard, dat de aanvallen zijn uit gevoerd door uitgeweken leden van de Cubaanse luchtmacht. In Miami (Florida) is zaterdag een B- 26 bommenwerper met de kente kenen van de Cubaanse luchtmacht met motorstoring geland. Het is vol gens Cubaanse ballingen één van de toestellen, die de aanval op Cuba hebben uitgevoerd. EEN NEW YORKS RADIOSTA TION HEEFT VANOCHTEND (MAANDAGOCHTEND) MEEGE DEELD, DAT 'N INVASIE-STRIJD MACHT OP' T ZUIDEN VAN CUBA AAN LAND IS GEGAAN. HET STA TION CITEERDE EEN CUBAANS RADIOSTATION. In anti-Castro kringen te New York en Miami kon het bericht van de in vasie niet worden bevestigd, doch José Cardona, de voorzitter van de Cubaanse „revolutionaire raad" in New York heeft verklaard, dat „de strijd voor de bevrijding van Cuba vanochtend bij zonsopgang is begon nen". Het New Yorkse radiostation berichtte later, dat de invasie van tegenstanders van Fidel Castro op Cuba is begonnen en dat dit door zo wel het radiostation van het Cubaan se leger als de rebellen is gemeld. De landing zou zijn uitgevoerd in de provincie Oriente. Cardona zei: „De Cubaanse patri otten in de steden en bergen zijn vanochtend met zonsopgang de strijd begonnen om ons vaderland van het despotische bewind van Fidel Castro en de wrede onderdrukking van het internationale communisme te be vrijden". Uit Cuba is gemeld, dat opstande lingen zijn geland in de provincie Matanzas. Reeds enkele maanden be strijdt het Cubaanse leger rebellen in het Escambray-gebergte. Het eerste toestel, gevlogen door een Cubaan, was zwaar beschadigd door luchtafweer. De bommenrekken waren leeg. De piloot vertelde, dat hij een luitenant van de Cubaanse luchtmacht was, en een uur voor de aanval van de basis bij Havana was opgestegen - vanwaar zei hij niet. Hij is o.m. boven de basis San An tonio geweest. Toen hij het vliegveld verliet werd hij door Cubaanse vluchtelingen toegejuicht. In het andere, niet-beschadigde vliegtuig bevonden zich twee Cuba nen. De Cubaanse luitenant ver klaarde, reeds maanden lang met 2 collega's plannen te hebben gemaakt om te vluchten. Donderdag meende hij„ dat zijn vluchtplannen waren verraden. Zaterdagochtend steeg hij op van Campo Libertad en beschoot op het vliegveld van San Antonio de los Banos het toestel van zijn colle ga, die hem zou hebben verraden en drie andere toestellen. Honderden Cubanen hebben zon dag langzaam langs de lijken van de zeven slachtoffers van de luchaanval- len gedefileerd. De lijken lagen op gebaard, bewaakt door militairen. Cubaanse bladen schreven zondag, dat de aanvallende vliegtuigen uit de Ver. Staten waren gekomen. De Cubaanse revolutionaire raad, die een eind wil maken aan het re gime van Fidel Castro, heeft te Mia mi meegedeeld, dat er zes vliegtui gen aan de luchtaanvallen hebben deelgenomen. Eén ervan is in zee gestort, maar de vijf anderen zouden veilig in het buitenland zijn geland. De Amerikaanse mipister van ma rine, John Conally, heeft zondag in een televisietoespraak gezegd, dat de V.S. niets te maken hebben met de bombardementen op de drie Cubaan se bases op zaterdag. flRDFIFND VFR7FT OP CUBA Ruim een week geleden deelde de Amerikaanse pers mee, dat de voor bereidingen voor een invasie op Cu ba, samenvallend met een binnen landse opstand, waren voltooid. De invasie zou worden gesteund door scheepsgeschut en luchtaanvallen. Circa 5000 vluchtelingen hebben in de Ver. Si 3n en Guatemala een militaire opleiding ontvangen. President Kennedy heeft enkele dagen geleden verklaard, dat Ameri kaanse strijdkrachten niet bij een in vasie op Cuba betrokken zullen zijn, maar dat de Amerikaanse regering niet vijandig staat tegenover de Cu baanse vluchtelingen. CUBAANSE KLACHT VOOR V.N. De politieke commissie van de Ver Naties heeft zaterdagavond nog de Cubaanse klacht tegen de Ver enigde Staten besproken. De verga dering zou aanvankelijk maandag worden gehouden, maar werd ver vroegd in verband met het bombar dement op drie Cubaanse vliegvel den. De Cubaanse minister van buiten landse zaken Raul Roa stelde de Ver. Staten volledig verantwoordelijk voor het gebeurde. Amerika wil met be hulp van geweld trachten zijn ge schillen met Cuba te regelen. De Amerikaanse afgevaardigde Ste venson, noemde de Cubaanse be schuldigingen „geheel ongegrond". Hij toonde een foto van één der vliegtuigen, die zaterdag in Miami is geland, waarop Cubaanse kentekens zichtbaar zijn. Deze vliegtuigen mo gen niet naar Cuba vertrekken en alle vliegvelden van waar uit akties tegen Cuba zouden kunnen worden ondernomen staan onder bewaking. Stevenson citeerde de piloten, die hebben verklaard van vliegvelden op Cuba te zijn opgestegen en her innerde aan de verklaring van presi dent Kennedy, dat de Amerikaanse strijdkrach I n niet tegen Cuba zul len worden gebruikt. De Sowjet-afgevaardigde Zorin zei, dat Cuba „niet alleen staat", en dat de Sowjet-Unie „bereid is Cuba te helpen". De Ver. Naties moeten geen genoegen nemen met de verklaring van de Amerikaanse afgevaardigde, „maar spoedig maatregelen nemen om, al is het laat, de agressie tegen Cuba een halt toe te roepen." Met medeweten van de Ameri kaanse autoriteiten is op Amerikaans grondgebied agressie tegen Cuba voorbereid. Duizenden contra-revo lutionairen zijn opgeleid voor een in vasie. „Thans zijn de militaire ope raties begonnen." Daarop werd de zitting tot maan dag (16.30 uur Ned. tijd) verdaagd. Drie kleine kleutertjes Strijk en zie: glanzend strak vloeit de lak. Eén Flexa schilderfeest geeft jarenlang voldoening! Veertien Japanse spoorwegar beiders z(jn bij Idzoe, in midden Ja pan onder gesteente bedolven door dat een tunnel instortte. Een der ar beiders kon in zwaar gewonde toe stand bevrijd worden. Men vreest dat de dertien andere arbeiders zijn om gekomen. Een jong Nederlands industrieel, de 37-jarige heer Anton Wolf, is za terdag bij Ancona dodelijk veronge lukt. De auto van de heer Wolf is om nog onbekende redenen van de weg afgeraakt en tegen een boom te plet ter gereden. VRIJETtJDSVERF - KWALITEITSVERF (Advertentie). De Franse president, generaal Charles De Gaulle, heeft zondag een rondreis door Frankrijk van vijf da gen beëindigd met een toespraak te Bordeaux, waarin hij er de nadruk op legde, dat de politiek van vrede en samenwerking, die zijn regering in Algerië nastreeft, „berust op over wegingen van het gezonde verstand". De Gaulle herhaalde, dat Frank rijk bereid is het nieuwe Algerië, „dat nu aan het ontstaan is te helpen, wanneer het dat wenst. De voor waarde hiervoor is: vrede en samen werking". Hy liet uitkomen dat het alterna tief was: algehele staking van de Franse hulp aan Algerië. Het schijnt dat De Gaulle's vast beslotenheid enige uitwerking heeft gehad op de leiders der Algerijnse opstandelingen in Tunis. Van gewoonlijk welingelichte Tu nesische zijde is zondagavond ver nomen, dat de Algerijnse opstande lingenregering president Bourguiba van Tunesië heeft medegedeeld, dat zij besloten heeft afgvaardigden naar Evian te zenden voor onder handelingen met Frankrijk. In Tunis wordt begin mei genoemd als tijd waarin de onderhandelingen zouden kunnen beginnen. Verwacht wordt, dat de opstande lingenregering haar besluit woens dag aanstaande bekend zal maken. De rechtbank van Jeruzalem heeft zich bevoegd verklaard om Adolf Eichmann, de voormalige SS-kolonel, die ervan beschuldigd wordt de uit roeiing van miljoenen Joden georga niseerd te hebben, te berechten. Vanmorgen om 9 uur plaatselijke tijd heeft de rechtbank van Jeruza lem haar zesde zitting geopend. Pre sident Landau maakte bekend, dat de rechtbank zich bevoegd verklaart, in weerwil van de door Eichmanns verdediger, Servatius, aangevoerde bezwaren aangaande „de partijdig heid van de rechters" en „de onbe voegdheid van het hof". De president deed de beklaagde op staan en vroeg hem vervolgens of hij zich schuldig acht of elk van de 15 punten van de. tenlatselegging. De voormalige SS-kolonel Adolf Eichmann antwoordde „niet schuldig" op elk van de hoofdpunten van *de tenlastelegging. „Niet schuldig in de zin van de tenlastelegging", zo voeg de hij eraan toe. Paus Johannes heeft zondag een bisschop van de Oosterse ritus tot aartsbisschop gewijd volgens de Griekse ritus. In Lisse werd zaterdagmiddag een kinder-bloemencorso gehouden, deze drie cowboys te paard oogstten bij het publiek veel succes. De Indonesische rebellenleider generaal-majoor Kawilarang heeft zijn troepen die 25.000 man tellen, opnieuw onder bevel van het Indo nesische leger gesteld. Dit betekent, dat van de opstandige beweging van de Permesta niet al te veel meer is overgebleven. Op de hellingen van de berg Lo- I kop op Noord-Celebes, nog geen tien I kilometer van de plaats waar dè op- I stand ruim vier jaar geleden werd I beraamd, heeft een vertegenwoor- I diger van Nasoetion, de minister van Defensie, de terugkeer Een beeld van de ruimtevaart van majoor Joeri Gagarin: reeds gekleed in v.an ru™ duizend man, die de acht- zijn ruimtepak is de majoor-vlieger (toen nog luitenant) met de bus op |ien Permesta-bataljons van Kawi- weg naar de raket „Wostok", waarin hij een tocht om de aarde zou maken. ,arang vertegenwoordigen. (radio-foto) Kawilarang is vroeger kolonel in het Indonesische leger en militair at taché bij de ambassade in Washing ton geweest. Anders dan andere hooggeplaatste opstandelingen had hij, toen hij zich bij de rebellen aan sloot, de regering van Soekarno niet afgewezen; evenmin was hij uit het leger ontslagen. Nu heeft hij de op dracht gekregen, orde en rust in Noord-Celebes te herstellen. Reuter vernam van betrouwbare zijde in Djakarta, dat de overgave van Kawilarang vermoedelijk het einde betekent van de grote gewa pende opstand tegen de Indonesische centrale regering, die in 1958 begon. Kawilarang zei tegen journalisten, dat het zijns inziens geen zin had, de onderlinge conflicten te laten voortbestaan. Hij was bereid te trach ten, andere opstandelingen die on der bevel staan van overste Ventje Loemoeral ook tot overgave te bewegen. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft zaterdagavond met 62 tegen 5 stemmen en bij 32 onthoudingen de Afro-Aziatische re solutie aanvaard, waarin terugtrek king van alle vreemde strijdkrachten, niet behorend tot de internationale politiemacht, en alle politieke advi seurs uit Kongo wordt bepleit. De landen die tegen stemden wa ren Nederland, België, Portugal, Zuid Afrika en Uruguay. Tot de landen die zich van stemming onthielden be hoorden de Verenigde Staten en En geland. Het artikel, waarin voor deze terug trekking een tijdslimiet van 21 dagen werd gesteld, verkreeg niet de ver eiste tweederde meerderheid: 40 lan den stemden voor, 36 tegen en 23 onthielden zich van stemming. Een artikel, waarin België wordt ver zocht de beslissingen van de Veilig heidsraad na te leven kreeg 77 stem men voor en 0 tegen (22 landen ont hielden zich'van stemming). Een ar tikel, dat beoogt de internationale politiemacht te laten optreden, wan neer de evacuatie zou uitblijven, werd met 49 stemmen voor 26 tegen en 22 onthoudingen verworpen. Een tweede Afro-Aziatische reso lutie volgens welke het Kongolese parlement ten spoedigste onder be scherming van de Verenigde Naties moet bijeenkomen, alle politieke ge vangenen moeten worden vrijgelaten en een nieuwe verzoeningscommissie dient te worden ingesteld, werd met 60 tegen 16 stemmen en bij 23 ont houdingen aangenomen. Engeland en de Verenigde Staten stemden voor, de Sowjet-Unie en Frankrijk en Bel gië onthielden zich van stemming. Een Sow jet-voorstel, 'n tijdslimiet van eveneens drie weken te stellen voor bijeenroeping van het parle ment, werd met 53 tegen 29 stemmen en bij 17 onthoudingen verworpen. Een derde Afro-Aziatische resolu tie, krachtens welke een commissie moet worden opgericht voor een on derzoek naar de moord op Loemoem- ba werd met 45 tegen 3 stemmen (Kongo, Spanje en Portugal) en bij 45 onthoudingen - w.o. de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk - aan vaard. Het resultaat van de debatten in de Algemene Vergadering, die langer dan een maand hebben geduurd, is dus dat de resolutie van de Veilig heidsraad van 21 februari is beves tigd, en dat pogingen worden onder nomen om een toenadering tot de verschillende tegenover elkaar staan de groeperingen tot stand te bren gen. Zoals bekend gelastte ook de Veiligheidsraad terugtrekking van alle militaire en para-militaire per soneel en politieke adviseurs uit Kongo. Sowjet-republiek Tadjikstan en de lieder der communistische partij al daar zijn ontslagen en uit de partij gezet. Zij worden beschuldigd van schen ding der Leninistische beginselen be treffende het leiderschap en van de normen van het partij leven, onrecht matige begunstiging van derden en misleiding van partij en staat. Zij worden ook beschuldigd van verval sing van de katoenoogstcijfers. ZOEKT U een goed Horloge voor ƒ30.- en ƒ40.- of het aller beste van 200- en 300.-? v. d. WATER, Haarl.straat 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen en merken. (Advertentie). 'it oummer bestaat uit 12 pagina's Weinig verandering in temperatuur WEINIG verandering in tempratuur De Bilt. maandag 10 uur. Het KN MI deelt mede: Een storing boven Frankrijk, sa menhangend met een hoeveelheid koude lucht in de hogere luchtlagen, bepaalt nog steeds het weer in Duits land, Frankrijk en onze streken. Kleine regengebieden met daartussen opklaringen drijven over ons land. De nieuwe Oceaandepressies nemen nu een wat meer noordelijker koers. Een depressie, die gisteren ten wes ten van Schotland ontstond, trok al uitdiepend snel in noordoostelijke richting. Een volgende Oceaanstoring neemt ook in diepte toe en buigt eveneens meer in noordoostelijke richting af. Tussen deze beide druk- systemen ontwikkelt zich een hoge drukgebied, dat thans Schotland na dert. Door de aanwezigheid van dit hoge drukgebied en de lage druk bo ven Frankrijk en Midden-Europa blijft de luchtaanvoer naar ons land uit richtingen tussen noord en oost. In het temperatuurverloop komt dan ook maar weinig verandering. ZON- EN MAANSTANDEN 18 April: zon op 05.38; onder 19.42; maan op 07.49; onder 23.22. H oogwaterstanden 18 April: v.m. 5.29; n.m. 5.50. KORRELTJE De „Prawda" meldt, dat de pre- Ernst is enthousiasme onder con- mier van de lcatoenverbouwende trole van het verstand.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1