VERSCHENEN Primeur voor Nederland „Goddelijke Comedie" in Leiden VOORSCHOTENSE PAARDEBUS VERDWIJNT In de Bollenstreek heerst weer corsokoorts Nieuw onderzoek in zaak Van de Putten ZATERDAG 15 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT LEIDEN BEZIT 'n Ne derlandse primeur in de tentoonstelling „Eerbetoon aan Dante", die gister avond in de Leidse Laken hal is geopend. De exposi tie zal op geen enkele an dere plaats van Nederland worden opgesteld; zij ver trekt straks naar War schau en komt nu van We nen vandaan, waar zij voor het eerst werd uitgestald. Het is een zeer merkwaar dige, hoogst boeiende ex positie, een soort tour de force van de moderne Ita liaanse beeldende kunste naars. Ter gelegenheid van de kunst Quadriennale te Rome werd nl. aan een groot getal Italiaanse beelden, kunstenaars ge vraagd hun visie te geven op een tekstgedeelte of op geheel de „Goddelijke Co medie", het beroemde boek dat door Dante is geschre ven over zijn visionaire tocht door de Hel, het Va gevuur, Louteringsberg, en de Hemel. Naar de inner lijke inhoud betekent dit gedicht het weder-opgaan van de mens uit de zon de (Hel) door de Boete( Vagevuur) tot de vereniging met God, de He mel De verzameling tekeningen die het gevolg van de uitnodiging van het Quadriennale-bestuur waren, ge ven een merkwaardig beeld van het innerlijk leven van de moderne kun stenaar. Het valt op, dat zij zich snel ler laten inspireren door de specta culaire gebeurtenissen die zich in Dante's hel afspelen, dan door ver geestelijkte beelden uit het hemels paradijs'. De moderne kunstenaar beeldt graag de verwording van de mens uit, de ontmenselijking, en heeft hiervoor uiteraard in deze Goddelijke Comedie vele aankno pingspunten gevonden. Vooral de prachtige inzending van Fabri, een serie met vele vervolgen, verdient de aandacht. Elk artiest zingt hier Dante na, zoals hij gebekt is. Som migen hebben zich door Dante's grie zelige symboliek laten grijpen, an deren hebben slechts vage connec ties met deze gedichtenreeks en ge bruiken alleen een motief om b.v. de stalenboeken van de unieke nieuwe R D-collectie behang jaargang 1961. Onbegrensde mogelijk heden voor een prach tige begrenzing van „Uw kamer van Ik" Vraag de boeken (ge heel vrijblijvend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. KAASDRAGERS DIENEN VAN REPLIEK Beeld nit de tentoonstelling: „De valse prediker", getekend door Amerigo Bartoli. beweging uit te drukken. MEVR. DR. L. HIJMANS, lectrix in de Italiaanse taal, aan de Leidse universiteit, heeft deze tentoonstel ling op voortreffelijke wijze samen gesteld. De ongeveer 150 tekeningen van een dertigtal kunstenaars vullen de gehele Schottenzaal en aangren zende zalen van de Lakenhal. Lief hebbers van tekenkunst, liefhebbers ook van de „Divina Commedia" zul len op deze tentoonstelling enige welbestede uurtjes kunnen doorbren gen. De ambassadeur van Italië in Ne derland heeft gisteravond de ten toonstelling geopend, waarna mevr. Hijmans een lezing hield over deze tentoonstelling, over Italiaanse he dendaagse kunst en over de Godde lijke Comedie. RATH DOODEHEEFVER (Advertentie). Rijswijks personeel (voorlopig) niet korter werken Op voordracht van minister Toxo- peus is het besluit van b. en w. van Rijswijk tot invoering van de vrije zaterdag voor het gemeentepersoneel, waarbij tevens de werktijd van de 48-uurwerkers werd verkort, tot 1 augustus 1961 geschorst. B. en w. van Rijkswijk hadden de invoering ge steld op 1 maart Minister Toxopeus was er niet van overtuigd, dat de door de regering gestelde criteria voor de invoering van de werkweekverkorting in Rijs wijk zijn nageleefd. In Alkmaar is vrijdagochtend de eerste kaasmarkt van het nieuwe seizoen gehouden, welke zeer druk bezocht was. Deze „driehoeksfoto" kwam tot stand doordat de fotograaf profiteerde van het feit dat de toeristen de kaasdragers en die laatsten op hun beurt weer de toeristen fotografeerden. Gemeente heeft NZH vervanging gevraagd Wat gaaf geschilderd Is U in 't vak? Neen, 't is bever CETALAC Karavaan van 27 praalwagens start over een week Zaterdag 22 april om elf uur vindt de start plaats van het jaarlijkse corso, zegt het programma, maar het programma heeft gemakkelijk pra ten. Het rept met geen woord over de spanning, maar niettemin zal die volop aanwezig zijn. Want de wa gens moeten voor een belangrijk deel vrijdagmiddag om één uur zijn opgetuigd. Dan begint nl. de ten toonstelling van de corsowagens, die ieder jaar duizenden bezoekers trekt. Het publiek vindt het mach tig interessant te zien hoe men de laatste hand legt aan de imposante praalwagens. Zaterdagmorgen om zes uur star ten de praalwagens uit Lisse en gaan zij naar Sassenheim. Dan zit de taak van corsoconsul Van Driel er op. De corso-karavaan zal dit jaar 27 praalwagens tellen. Voorop rijdt De Gouden Koets, een bijzonder sier lijke en elegante wagen, die wordt gevolgd door „Tulpenpracht". De afdeling Lisse van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur komt hier achter met „Schilderij" en de afde ling Sassenheim brengt „Der zee ontrukt" in de stoet. De gemeente Hillegom haakt in op de „Houdt Ne derland rein-actie" met een wagen bestaande uit een enorme emmer met bezem, zo de spreekwoordelijke Nederlandse helderheid symbolise rend. De afdeling Voorhout van Bloembollencultuur voert „De Trom" een enorme trommel ten tonele. De karavaan telt twee drielingen: de Bollenstreek-Drieling, thans bestaan de uit Hilda uit Hillegom (Henny van Koeveringen) Lisa van Lisse (Joke Wevers) en Saskia van Sas senheim (Adri Philippo) en de Duit se drieling uit de stad Rhejjdt. De Bollen-drieling zal plaats nemen op de wagen „De Kroon" van de afd. Hillegom van Bloembollencultuur en de drieling uit Rheydt zit op de wagen „Paradijsvlinders". Een prachtig brokje tuinarchitectuur be looft de wagen van de Keukenhof te worden. De afdelingen Katwijk, Noordwijk. Voorschoten, Warmond en Wassenaar brengen gezamenlijk de wagen „Klompendans" en fabri kanten van houten emballage in de bollenstreek presenteren „Het loze vissertje". „Heraldiek" is de titel van de wa gen, die de afd. Bennebroek-Voge- lenzang naar voren brengt: een kas teel omgeven door heraldische mo tieven. Een groep kwekers uit De Zilk neemt deel met de wagen „Ro mantische Tuin". Een Postkoets van bloemen zal ook in de stoet meerij den. Daar zorgt de Bond van Detail- bloembollenhandelaren voor. Een zonnewagen is van de gemeente Lis se en de afd. Sassenheim brengt „Der zee ontrukt". Ruim twintig gezelschappen zullen 100 Miljoen extra voor ambtenarenpensioenen Minister Toxopeus heeft als be grotingswijziging bij de Tweede Ka mer aangevraagd een bedrag van 100 miljoen gulden een bedrag, geraamd voor de periode van 1 april 1960 tot half 1961 nodig voor het geven van voorschotten aan gepen sioneerd overheidspersoneel wegens vermindering van de korting der AOW en AWW op het eigen pen sioen. In dit bedrag zijn ook begre pen de pensioenverhogingen vanwe ge de huurverhoging per 1 aug. 1957 en 1 april 1960. In de HBG-hallen te Lisse is men reeds druk bezig met de Opbouw van het bollencorso. Vele wagens staan kant en klaar in het stro. Daar moeten alleen de bloemen nog op gestoken worden. Op de foto de paarden, die de „Gouden Koets" zul len trekken. voor de muzikale omlijsting van het corso zorgen. Voor de 22ste april gelden speciale verkeersmaatregelen. De regeling is echter zo, dat allen die op tijd komen de corsoroute zonder veel ongerief kunnen bereiken. VERHAAL VAN ZIEKENGELD PLANTA-SCHADE BEDRIJFS VERENIGINGEN Wat betreft de mogelijkheid van verhaal van ziekengeld door bedrijfs verenigingen in geval van arbeids ongeschiktheid, toegeschreven aan het gebruik van ziekteverwekkende stoffen bevattende margarine, wordt vernomen, dat de N.V. Van den Bergh en Jurgens hangende het on derzoek naar het causaal verband en de eventuele verwijtbaarheid, on mogelijk nog enige aansprakelijk heid kan erkennen. Het bestuur van de federatie van bedrijfsverenigingen heeft besloten zich alle rechten voor te behouden en de verdere ontwikkeling af te wachten. Het bestuur heeft de N.V. hiervan mededeling gedaan. De zeventienjarige wielrijdster I. de S. uit IJzendyke is gistermid dag bij het oversteken van de pro vinciale weg te IJzendijke door een passerende auto gegrepen en om het leven gekomen. De paardebus in Voorschoten al vanaf '42 brengt dit typische ver voermiddel de schoolkinderen van de Rijndijk naar Voorschoten-Dorp en 's avonds weer terug gaat nu toch verdwijnen. Desgevraagd deel de men ons van de zijde van de NZH mee, dat van de gemeente Voorscho ten reeds een verzoek is binnenge komen ter vervanging van dit antie ke vervoermiddel een bus te laten rij den, speciaal dus voor het vervoer van die schoolkinderen. Of de NZH op dit verzoek zal ingaan en wan neer dat zou kunnen gebeuren, kon men ons nog niet vertellen. Wanneer de blauwe tram van Leiden Den Haag wordt opgeheven en tevens de tram van de HTM (welke lijn, zo als bekend, door de NZH wordt over genomen), dan komen er zoveel mo gelijkheden en niet te vergeten óók moeilijkheden om de hoek kijken, dat men voor een (mogelijke) verbin ding VoorschotenDorpHaagse Schouw nog geen definitieve plan nen heeft kunnen maken. De kans, dat er een geregelde verbinding dus niet alleen voor de schoolkinderen tussen deze twee punten komt, acht men bij de NZH echter heel goed mogelijk. Wij geloven niet, dat er iemand in Voorschoten een traan zal laten, wan neer de paardebus gaat vertrekken. En toch zal bij het verdwijnen van dit echt „Voorschotense" vervoer middel uniek voor Nederland, zoals de bestuurder, de heer H. Zandber gen, ons dezer dagen vertelde, iets uit het dorpsbeeld verdwijnen, waarnaar de inwoners van Voor schoten bepaald niet meer met ver wondering zullen kijken, maar waar aan men toch wel zo gewoon is ge raakt, dat het even vreemd zal zijn, wanneer de paardebus 's morgens en 's middags niet meer zijn ritje over de Leidscheweg maakt. „Buitenlanders kijken echter hun ogen uit, wanneer ze ons voorbij zien komen", vertelde de heer Zand bergen, „vooral bij de Vink", waar ze's zomers nog wel eens op het terras zitten". Hoe zo'n vreemd vervoermiddel in Voorschoten terecht is gekomen? Vóór de oorlog was er ook aan de Rijndijk een school voor lager onder was van de gemeente, maar die werd bij gebrek aan een voldoende aantal leerlingen opgeheven. De gemeente moest toen echter zorgen, dat het geringe aantal kinderen, dat nog in die buurt woonde, vervoer kreeg om de school in het dorp te bezoeken. Een Noordwijkse busondernemer werd gecharterd om tweemaal per dag een rit te maken, tot in '42 hier voor geen benzinetoewijzing meer werd gegeven. En toen heeft de paardebus zijn intrede gedaan en tot nogtoe is het zo gebleven ook, on danks de vele pogingen van de ge meente Voorschoten om hierin ver andering te brengen. Een aardige bijzonderheid is nog, dat deze bus in de oorlog dienst deed als „zie kenwagen" voor het vervoer naar de Leidse ziekenhuizen. Nu rijdt de paardebus dus op zijn laatste wielen. Het kan misschien nog even duren, maar verdwijnen gaat hij. Voor het zover gekomen is, von den wij het aardag bijgaande foto af te druklken als een soort her innering uit een tijd toen het paard nog een gewaardeerd dier was bij het vervoer. (Opname „Leidse Cou rant"). Het bijna 2-jarige dochtertje van de familie Blokzijl te Meppel is gistermiddag in de Oude Vaart ge raakt en verdronken. Het kindje was op een gegeven moment aan de aandacht van de moeder ontsnapt. Toen men ging zoeken vond men het in het water. Het ambtenarengerecht te Amster dam, dat gisterochtend wederom de zaak Van de Putten te behandelen kreeg, heeft een hernieuwd onder zoek gelast, omdat het tot nu toe ge dane onderzoek onvoldoende geacht wordt op de kernpunten van het con flict De vitale punten zijn in het kort: is de betrekking van de klager, VCA- officier ter standplaats Amsterdam, opgeheven met ingang van 1 april 1960? Indien deze vraag met ja be antwoord moet worden, zijn er dan bezwaren tegen de aanstelling van de klager als hoofd van de inspectie bij dezelfde dienst in Amsterdam ct' een der andere compagniën? Was de overplaatsing van de heer Van de Putten naar Nieuw-Millingen werke lijk in het belang van de dienst? Be tekende de overplaatsing naar Nieuw-Millingen een degradatie voor de heer Van de Putten? Het ambtenarengerecht is nu tot de conculsie gekomen, dat de stukken in deze zaak onvoldoende zijn. V ertegenwoordiger verduisterde 70 mille Een 43-jarige hoofdvertegenwoor diger A. J. F., deel uitmakende van een Handelsmaatschappij voor Dek kleden te Utrecht is gearresteerd verdacht van verduistering van on geveer 70.000 gulden, ten nadele van zijn werkgever. De verduistering is geschied door middel van malversa ties in de administratie. Bij het eerste verhoor gaf verdachte toe ongeveer twintigduizend gulden te hebben ver duisterd. Van het verdwijnen van de overige vijftigduizend is nog geen verklaring gevonden of gegeven. Wel is bekend, dat de hoofdvertegenwoor diger in zeer goede doen was en in een prachtig huis woonde. Terug naar moeder de vroutv Het eerste bataljon van de „King's Own Scottish Borderers", dat twee laar dienst heeft gedaan in de westelijke zone van Berlijn, is naar huis ver- trokken. Op het station BerlijnSpandau zorgden burgemeester Willv Brandt, de commandant van het Engelse garnizoen in de stad en vele officieren voor het officiële afscheid. Het niet-officiële gedeelte vL het afscheid was evenwel veel moeilijker: daar kwamen zelfs acrobatische toeren aan te pasIn de twee jaar, die de Britse militairen in Berfijn hebben doorgebracht, njn er 36 met Westberlijnse meisjes getrouwd.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7