GAGARIN VERTELT OVER ZIJN RUIMTEREIS Gewichtloosheid leverde seen bezwaar op bereidingen getroffen Hij wil naar Venus en Mars Salazar's zorgen over Angola Kabinetswijziging in Lissabon VAN BERGE HENEGOUWEN Bezoek van Tito aan Bourguiba Ruimtevaart program van V. S. Proces- Eichmann VRIJDAG 14 APRIL 1961 51ste JAARGANG No. 15296 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Gagarin heeft de smaak te pakken Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015. 25594 - Advert. 20826 Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 n.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w„ 2,55 p. mnd., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes f 1,50 O I kom van de held". grote menigte bewoners van de Sow- jet-hoofdstad. Hij arriveerde aan boord van een verkeersvliegtuig van het type II- joesjin-18, dat werd begeleid door zeven straaljagers. De aankomst werd behalve per radio ook via de televisie uitgezonden. Deze televisie- uitzending werd via Helsinki en In Moskou zijn uitgebreide voor- Londen door de eurovisie overgeno- ~n voor het „wel- men> j}e beelden kwamen goed door. AAlerwege zijn maj00r, die het uniform van i_ -x versieringen en rode vlaggen en ba- 0fficier van de So wi et-luchtmacht Joen Gagarm, de Russische ruimtevaarder, heeft in een vraaggesprek nieren aangebracht. Vrijdagavond drate lieD Glimlachend van 't vliee- met het persbureau Tass verklaard, dat bij zich op zijn ruimtevlucht niet wordt er in het Kremlin een grote tuTe nai Cbroesitsief tot wie h?i alleen voelde. „Ik wist wel dat mijn vrienden, het gehele Sowjet-volk, ontvangst gehouden. Tegen de mu- 'trfm de houdingstaande zer' mijn vlucht volgden. Ik was er zeker van dat de partij en de regering ren van openbare gebouwen prijken [k ,d kameraad Nikita Serge- altljd bereid zouden zijn mij te helpen, als ik me in een moeilijke situatie de afbeeldingen van de veertien le- j'ewitïj dat de order van de rege- zou bevinden." den van het presidium van het een- r;nff en de taak die de comrriunis- Hij verklaarde, dat hij op eigen wens de vlucht had gemaakt. Toen hem trale comité der Sowjetrussische com- ti JL nartii mii heeft gegeven ziin deze taak was opgedragen, was hij begonnen met de opleiding. munistische partij. uitepvoerd De eerste geslaagde mim- Gedurende de vlucht was hij geheel geconcentreerd geweest op de uit- Men heeft in Moskou reeds dui- tevlucht is een feit" Hij zei dat hij voering van het vluchtprogram. „Ik wilde elk punt van de opdracht uit- zenden aanbiedingen van adspirant- _:rh popd voelde en 'bereid was elke voeren en dit zo goed mogelijk doen. Er was heel wat te doen. De gehele ruimtevaarders ontvangen. Vele nieu^e taak die de partij en de re- vlucht betekende werken." hiervan zijn uit het buitenland af- ger;na hem zouden geven uit te voe- Gevraagd naar zijn indrukken van de aarde, de zon, de maan en de komstig. De autoriteiten verklaarden yerVolgens werd' hij door sterren zei hij, dat de door de zon verlichte zijde van de aarde goed zicht- echter, dat de Sowjet-Unie over meer chroesjtsjef en andere Sowjet-lei- baar was. De continenten, eilanden, grote rivieren, grote watervlakten en dan genoeg eigen ruimtevaarders be. ders omhelsd. Nadat het Russische terreinplooien waren duidelijk waarneembaar. schikt. Onder de aanbiedingen wa- voikslied was gespeeld kon de ma- Vliegend boven Sowjet-gebied waren de grote vierkanten van de eollee- ren er twee van Londenaars, die naar ;oor zjjn famiiie begroeten. Zijn tieve boerderijen goed te herkennnen en men kon ook bouwland van wei- de maan wilden en één van een ze- ouders waren in tranen land onderscheiden. ventien jarige student uit Manches ter, die zich bereid verklaarde „over al heen te gaan". „Uiv order is uitgevoerdP' Gagarin in juichend Moskou Kinderen boden de ruimtevaarder en de eerste-minister bloemen aan. Ook Chroesjtsjef zelf gaf Gagarin 'n boeket. Deze gaf een deel ervan aan mevr. Chroesjtsjef. Nadat de majoor de buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigers had begroet, reed hij in een met bloe men versierde open auto met zijn vrouw en Chroesjtsjef naar 't Rode Plein in Moskou. Zaterdag persconferentie DE RUSSISCHE ruimtevaarder, Gagarin zal zaterdag a.s. te Mos- DE BOLVORM-VAN DE AARDE had geen moeilijkheden opgeleverd. Hij voelde zich in die omstandighe- Gagarin deelde mee, dat hij vóór den uitstekend. Alle handelingen zijn ruimtevlucht nooit hoger dan waren gemakkelijker, doordat armen 15.000 meter had gevlogen. Het zicht en benen geen gewicht hadden. Los- uit het ruimteschip was natuurlijk se voorwerpen zweefden door de ca- minder, maar toch nog heel goed. bine en zelf hing hij in de lucht. In Voor het eerst had hij de bolvorm die toestand had hij gewoon zijn - van de aarde met eigen ogen gezien, aantekeningen gemaakt. Alleen had majoor Joeri, Gagarin, is vanochtend kou een persconferentie houden, De geleidelijke overgang van licht hij zijn notitieboek goed moeten vast- op het Moskouse vliegveld Vnoeko- waarop buitenlandse corresponden- naar donker aan de horizon noemde houden. Ook eten en drinken was vo aangekomen, waar hij werd be- ten hem vragen kunnen stellen over hij een bijzonder mooi gezicht, met niet moeilijk geweest. De overgang groet door premier Chroesjtsjef, tal- zijn ervaringen tijdens zijn ruimte- kleuren die van oranje via blauw van gewichtloosheid naar het onder- rijke andere Sowjet-leiders en een vlucht. naar zwart verliepen. hevig zijn aan de zwaartekracht was - soepel verlopen. Hij zei, dat hij veel De maan had hij niet gezien. De ianger aan boord van het ruimte- zon was tientallen malen helderder schip had kunnen blijven. De duur dan op aarde en ook de sterren wa- van de vjUcht was echter van tevo ren zeer goed zichtbaar. In 't hemel- ren vastgesteld. Het werk aan boord beeld kwamen veel meer contrasten was vlot verlopen en zijn stemming voor dan wanneer men van de aar- was uitstekend geweest, de omhoog kijkt. De toestand van gewichtloosheid TOEKOMSTPLANNEN NIEUW-GVINEA JUSSEN do eerste Russische be- mande ruimtevlucht en net DA eehim. ii«i,«,iirAn uo.. Eichmann-proces het Gevraagd naar zijn toekomstplan nen zei Gagarin, dat hij zijn leven wilde wijden aan de nieuwe weten schap, die zich met de verovering van de ruimte bezighoudt. Hij zou graag naar Venus gaan om te zien wat de ze planeet achter haar wolken ver- x bergt. Ook zou hij willen onderzoe- Nieuw-Guinea m de verdrukking ge- jten er op jyiars kanalen lopen. De komen. Zoals men weet is munster maan^ dje het dichtst bij de aarde Luns deze week met Kennedy gaan zou binnen niet al te lange tijd praten over Amerika s houding m worden bereikt, meende hij. het conflict met Indonesië. Wat Ken nedy allemaal gezegd heeft, weten zijn eerste vlucht in een vliegtuig we niet, want minister Luns neett was vergelijken met zijn eer- niets los gelaten. Maar een ding we- gte ruimtevlucht. Het eerste vlieg- ten we toch wel en dat is, dat Ken- ^ujg kad een sneibeid van 150 km nedy het niet eens was met onze per uur gehad> het ruimtevoertuig opvattingen over NieuwGuinea. bewoog zich met een snelheid van Amerika wil geen narigheid 28.000 km per uur. Ook was er een 0 in Zuidoost-Azie, het heelt aanzienlijk verschil in hoogte, nl. an- belang bij vrede en stabili- d€rlialve km en 300 km. teit in dat deel van de wereld en wil in geen geval betrokken worden FEEST IN MOSKOU in onderlinge conflicten. Dat Neder land niet beginnen zal tegen Indo- Op het Moskouse Rode Plein wordt een kind begrijpen en vandaag ter ere van Gagarin 'n reus- avond in een radiorede gezegd, dat hij het ministerie van defensie heeft overnomen met het oog op de toe stand in Angola. Een verdere reor ganisatie van zijn kabinet zou vol gen. De Portugese premier deed een beroep op het land alle vereiste in spanningen te verrichten om Ango la en daarmee de integriteit van de natie te verdedigen. Volgens de nieuwe Portugese mi nister voor het overzeese gebied, heb ben de aar vallen van de laatste weken in Angola ten doel „de Euro peanen uit te roeien wanneer zij Afrika niet verlaten". Drie dagen geleden kwamen in Ucua dertien Europeanen en een groot aantal Afrikanen bij gevech ten met opstandelingen om het leven. Op verschillende punten in Noord- Angola zijn donderdag aanvallen ge daan door terroristen. Bij de blan ken zijn verscheidene doden geval len. De aanvallers leden ernstige verliezen. Volgens een nog niet bevestigd be richt zou ook het dorp Landana aan gevallen zijn. Na afloop van zijn besprekingen met de Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer heeft president John Kennedy van de Ver. Staten op het bordes van het Witte Huis in Washington een communiqué voorgelezen aan de verzamelde persvertegenwoordigers. Kennedy noemde bij deze ge legenheid Adenauer, die hier over de schouder van de Amerikaanse presi dent kijkt, „een vriend, een groot Europeaan en een eminent leider van zijn land." (telefoto) ORIGINELE BENDIX KOELKASTEN 120 liter slechts 398,— of contant of kosten. 9.50 en 3 maanden ƒ99.50 zonder rente AALMARKT 4—12 TELEFOON 32176—21782 (Advertentie). Dr. Antonio Salazar, de Portugese Versterkingen voor Angola. nesië, kan - - daarom behoeft Nederland met ge- achtige parade gehouden, die vier sust te worden. Maar Soekarno acht tot vijf uur zal duren. De ruimte- men in staat om te gaan vechten en vaarder zou vandaag op het vlieg- premier, heeft enkele wijzigingen in om daarbij steun te zoeken van Sow- veld Vnoekowo aankomen. Op 't Ro- zijn kabinet aangebracht. Hij gaat Portugese troepen zijn gisteren jet-Rusland. Zo'n man moet men te de Plein zou hij de Sowjet-leiders zelf de portefeuille van defensie be- (donderdag) in Port Amboim, Ango- vriend zien te houden en proberen ontmoeten, onder wie premier en heren. la, aan land gegaan. Voorts zijn in hem koest te houden. En als het toch partijleider Chroesjtsjef. Volgens een Vervangen zijn de ministers van Noqui, Ambriz en Ambrizete, (N.- eens mis gaat? Dan krijgen we van dagorder van maarschalk Malinofski, defensie, van het leger en van de Angola) mariniers geland. Portugese Amerika de raad mee om de ver- de Russische minister van defensie, overzeese gebiedsdelen, alsmede de oorlogsschepen patrouilleren voor standigste te zijn en toe te geven, zullen vrijdag in Moskou, de hoofd- staatssecretarissen voor het leger en d® kust ®P. de rivier de Zaïre Dat is in ronde woorden het Ameri- steden van de republieken en m de voor de overzeese gebiedsdelen. (Kongo). Ook m de baai van Loean- kaanse standpunt. „helden-steden" Leningrad Stalin. 0ok de stafchef Tan de striidkrach- da /1Jn oorlogsschepen gestatio- wh bmnpn daar boos over wor- grad, Sebastopol en Odessa ter ere UOK ae SK«c"ei van ?e neerd. den en menen, dat je als bondgenoot van de eerste ruimtevlucht 21 saluut- te"' sen<™' ""f' J a L^nda hee" de Politie woens- van Amerika veel slechter af bent schoten worden gelost. Premier Salazar heeft donderdag- dagavond een grote razzia gehouden. dan als tegenstander - het zal weinig - helpen, want landjes, die nog geen hand hebben om een vuist te maken, zijn bij de Amerikanen niet in tel. En bovendien: wij lopen toch niet naar de Russen. Van de Engelsen behoeven we al evenmin hulp te verwachten in ge val van een gewapende Indonesische aanval. Zij verschoten al van kleur toen er door mr. Bot op gezinspeeld werd in een overigens verkeerd be grepen uitlating. Laten we ons geen illusies maken: wij staan met ons Nieuw-Guinea al leen. Slechts Australië, geeft de voor keur aan ons bewind in het weste lijk deel van Nieuw-Guinea, maar als er een einde aan zou komen, zeggen ze: „pech gehad" en gaan betrekkingen aanknopen met Djakar ta. Overigens staan we in de wereld bekend als kolonisators, die nog vast willen houden aan een stukje kolo niaal bezit en dat in een tijd, dat iedereen niet hard genoeg op het kolonialisme kan schelden. Dat een gematigd koloniaal be wind in sommige gevallen toch wel eens beter kan zijn dan onafhanke lijkheid, heeft de Kongo bewezen. Maar voor deze les is men blind; men geeft liever de schuld aan de Belgen, die verzuimd hebben de Kongolezen te leren hoe zij zichzelf moesten regeren. Nederland is daar reeds aan begonnen, maar als Ne derland doet wat men de Belgen ver wijt te hebben nagelaten, deugt dat ook al niet. „Marionetten", zegt men dan. Of denkt men dat Soekarno het beter kan? Binnenkort gaat hij weer op reis; wij zullen dat reisje met belangstelling volgen en speciale President Tito van Joegoslavië is op het ogenblik in Tunesië als gast van Habib Bourguiba. De handen ineen aandacht hebben voor de wijze, geslagen en breed lachend maken Tito en Bourguiba hier, staande in een open auto, een triomfale tocht door waarop hij ontvangen wordt. juichend Tunis. In een bijeenkomst van de com missie voor de ruimtevaart van het Amerikaanse Huis van Afgevaardig den is ernstige kritiek geoefend op het Amerikaanse ruimtevaartpro gramma. Het democratische lid An- fuso wilde een onderzoek door het Congres naar het ontwerp-,.Mercu ry", het Amerikaanse programma voor het maken van een bemande ruimtevlucht. „Ik wil mobilisatie, want wij zijn in oorlog. Ik wil dat het programma twee maal sneller wordt uitgevoerd, dan aanvankelijk in het voornemen lag. Ik zou gaarne zien, dat de Ame rikanen nu eens ergens 't eerst mee zijn, b.v. met het zenden van een mens naar de maan. En ik weet dat dit kan, indien wij onverwijld over gaan to-t ontwikkeling van vaste kernenergiebrandstof voor lanceren van onze raketten", aldus Anfuso. De directeur van de Amerikaanse organisatie voor de lucht- en ruim tevaart, Webb en zijn plaatsvervan ger dr. Dryden, hebben erop gewe zen, dat de V.S. op het gehele gebied van het onderzoek van de ruimte niet bij de Sowjet-Unie ten achter zijn, „ook al hebben de Russen op zienbarende successen behaald". Zij verklaarden, dat de Russen 'n voorsprong hebben gekregen bij het lanceren van ruimtevoertuigen, om dat zij daar vier jaar eerder mee be gonnen zijn dan de V.S. Het ontwerp-„Mercury" kan niet worden versneld, ook al zou er nog zoveel geld voor beschikbaar worden gesteld. Webb en dr. Dryden ver klaarden, daf de V.S. in de loop van dit jaar of begin 1962 zullen pogen een man in de ruimte te zenden. er geen zitting. Maandagochtend zal de rechtbank zich over haar compe tentie uitspreken. Het argument van de verdediging, dat Eichmann slechts bevelen uit voerde, is krachteloos, aldus Haus- ner, want dan zou alleen Hitier schuldig zijn. En die zou zich nog, als staatshoofd, op onschendbaarheid kunnen beroepen. Ook het hooggerechtshof in West- Duitsland, zei hij, wijst in geval van oorlogsmisdaden beroep op hoger bevel af. Hausner verklaarde overigens te zullen bewijzen, dat Eichmann ver der is gegaan dan zijn instructies en dat hy dit maar al te graag deed. Dit nummer bestaat nit 16 pagina's Plaatselijk enkele buien De Bilt, vrijdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een lage druksysteem met afzon derlijke centra strekt zich uit van Spitsbergen tot de Britse eilanden. Om dit lagedrukgebied stroomt lucht van polaire oorsprong via de Golf van Biscaje in de richting van ons land. In verband met de onstabili teit van deze lucht komen er af en toe buien voor, waarvan er enkele van onweer vergezeld gaan. Door de aanvoer van polaire lucht wordt de warme lucht boven het vasteland langzaam teruggedrongen. De ko mende 24 uur zullen de temperatu ren overdag dan ook opnieuw iets lager worden. De kans op enkele buien blijft bestaan. ZON- EN MAANSTANDEN 15 April: zon op 05.45; onder 19.37; maan op 06.16; onder 19.56. 15 April: n.m. H oogwaterstanden 15 April: v.m. 3.32; n.m. 3.53. De openbare aanklager in het pro- ces-Eichmann, Gideon Hausner, heeft vanochtend zijn argumentering, dat de rechtbank wel degelijk bevoegd Geluk is het enige waarvan u meer is, voltooid. Zaterdag en zondag is bezit, naarmate u er meer van geeft KORRELTJE

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1