S)e CeidóeSouAont MOSKOU IS DOL VAN VREUGDE OVER GAGARIN Morgen grootse hulde aan ruimtevaarder DE MAANREIS KOMT IN ZICHT „Onsterfelijke naam", zegt Chroesjtsjef 100,- Roeanda Oeroendi Israels bevoegdheid om Eichmann te straffen Kennedy feliciteerde Chroesjtsjef DONDERDAG 13 APRIL 1961 51ste JAARGANG No. 15295 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telef. 2 0 9 3 5 Red. 20015. 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 33839 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10 30 03 - Abonn. 0,59 p. w., 2,55 p. mud., 7,50 p. kw., Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,50 BUREAUS: PAPENGRACHT 32 CARNAVAL IN MOSKOU RUIMTEVAART r\AT MEN IN MOSKOU in feest- stemming verkeert is wel te be grijpen; evenzeer dat de Amerika nen een beetje sip kijken. Kennedy heeft zich gisteren op zijn weke lijkse persconferentie niet laten kennen en heeft de Sow jet-regering geluk gewenst met de opmerkelijke prestatie van Gagarin. Hij heeft als verklaring er bij gezegd, dat een totalitair regeerd land nu eenmaal zekere voordelen heeft, daar het alle krachten kan samenbundelen om een bepaald doel te bereiken. Dat is natuurlijk wel juist, even als het feit, dat de Russen altijd een beetje roekelozer met hun 0 mannetjes omspringen dan de Amerikanen. Maar daarnaast blijft toch altijd één der voornaam ste oorzaken van het achterblijven der Amerikanen, dat men in het Westen er niet in geslaagd is om de brandstof van de Russen na te ma ken. De Russen kunnen nl. veel grotere en zwaardere ruimtevaar tuigen naar boven sturen en dat geeft hun een grote voorsprong. In elk geval is de eerste Russische bemande ruimtevlucht een knap staaltje van techniek, dat aller be wondering verdient. Opmerkelijk is daarbij ook, dat de Russen niet heb ben getracht om hun prestatie ge heim te houden totdat zij zeker wis ten, dat het experiment gelukt was. Zij hebben het risico van een mis lukking genomen en de lancering bekend gemaakt toen de „cosmo naut" nog alle kans had om het er niet levend van af te brengen. Wel zijn er aanvankelijk allerlei beschou wingen gepubliceerd, volgens welke de vlucht al eerder zou hebben plaats gehad en mei. de berichtge ving pas zou hebben geënsceneerd toen de proef gelukt was. Maar vol gens een officiële Amerikaanse er kenning, moeten de opgegeven tijd stippen wel degelijk kloppen met de Russische berichtgeving. Er is dus geen enkele reden om niet ruiterlijk toe te geven, dat de Russen een royale voorsprong heb ben op het gebied van de ruimte vaart. Met de conclusie van het Franse communistische blad „Huma- nité" zijn wij het evenwel niet eens. Dat blad ziet het feit dat de eerste ruimtevaarder een communist was als „wellicht van beslissende bete kenis voor de toekomst van de mens heid". Nu, zó erg is het nu ook weer niet. Wij hebben in de laatste tientallen jaren allerlei „eerste vluchten" mee gemaakt, zoals de eerste vlucht over het Kanaal (Blériot), de eerste vlucht over de Oceaan (Lindberg), de eerste vlucht naar Indië, om de wereld, enz. Dat waren alle mijl palen in de ontwikkeling van de luchtvaart, maar die ontwikkeling is tenslotte gedaan door de gehele mensheid en in samenwerking. Zo zal het ook gaan met de ruimtevaart. De Russen hebben thans een dui delijke voorsprong, maar het zijn nog slechts probeersels en de ruimte vaart zal nooit het monopolie van de Russen zijn. Zelfs niet, al zitten ze straks het eerst op de maan. Komt er mono-rail tussen Amsterdam-Schiphol? Besprekingen worden gevoerd tus sen de gemeentebesturen van Am sterdam en Amstelveen over 'n di recte verbinding Amsterdam-Amstel- veen-Schiphol en men overweegt of men hierbij geen gebruik zou kun nen maken van de zgn. mono-rail. Het voertuig hangt of staat bij deze wijze van voortbeweging op één rail. De besprekingen bevinden zich nog in primair stadium. Aan een snelle verbinding A'dam-Schiphol wordt ernstige behoefte gevoeld. Moskou is in carnavalsstemming. Morgen zal majoor Gagarin te Moskou aankomen. De eerste ontvangst zal hem worden bereid op het dertig km van Moskou gelegen vliegveld van Vnoekovo. Hij zal hier worden begroet door premier en partijleider Chroesjtsjef, de leden van het presidium van het centrale comité der Sowjet-Russische communistische partij en minis ters. Ook het diplomatieke korps te Moskou is uitgenodigd de ontvangst bij te wonen. Moskovieten zullen zich scharen langs de dertig kilometer lange weg van het vliegveld naar het Moskouse Rode Plein, waar hem in een massa bijeenkomst een tweede ontvangst zal worden bereid. Waarschijnlijk zal hem dan de titel van „held van de Sowjet-Unie" worden verleend. De ouders van Gagarin, die in het gebied van Smolensk wonen, zullen naar Moskou komen, om de triomfale ontvangst van hun zoon bij te wonen. Gagarin's vrouw, Valentina, ontving het eerste nieuws van de ruimte vaart toen een buurvrouw kwam binnenhollen omdat Joeri in een der radio-uitzendingen werd genoemd. Toen Gagarin zijn historische vlucht maakte sliepen zijn twee dochters, Aljonoesjka, bijna drie jaar, en Galosj- ka, één maand, nog rustig. Mevrouw Gagarin wist dat haar man een belangrijke opdracht had; welke, had hij haar in verband met haar toestand niet willen zeggen. RUIMTE-POSTZEGEL „Tass" meldt, dat de Sowjet-Unie ter gelegenheid van de eerste be mande ruimtevlucht een postzegel heeft uitgegeven. Hierop is een deel van de aarde afgebeeld en een ruim tevoertuig in zijn baan. De postzegel, die gedateerd is „12 april 1961" heeft als opschrift „De Sow jet-mens ls in de ruimte". Er zullen, ter herden king van dit feit, nog twee postze gels in de Sowjet-Unie worden uit gegeven. TELEFOONTJE MET CHROESJTSJEF Chroesjtsjef heeft Gagarin woens dag in een telefoongesprek meege deeld dat zijn ruimtevaart hem tot een „onsterfelijk man" heeft ge maakt. Gagarin bedankte Chroesj tsjef in dit gesprek voor zijn geluks telegram, waarna hij zei: „Ik ben verheugd u te kunnen melden, dat deze eerste vlucht in de ruimte op geslaagde wijze is volbracht". Chroesjtsjef antwoordde: „Uw grote verrichting heeft roem voor ons land gebracht en u heeft grote moed aan de dag gelegd bij de ver vulling van uw verantwoordelijke taak. U heeft een onsterfelijke naam verworven als de eerste mens, die erin geslaagd is in de ruimte door te dringen". Daarop vroeg Chroesj tsjef Gagarin hoe hij zich gevoelde. Deze antwoordde: „Ik gevoel mij goed. Het gehele instrumentarium van het ruimtevoertuig heeft goed gewerkt. Gedurende mijn vlucht zag ik de aarde van grote hoogte. Ik kon zeeën, bergen, grote steden, rivieren en bossen onderscheiden". Hij voeg de hieraan toe: „Ik gevoelde mij goed in het ruimteschip, juist alsof ik er thuis was". Daarop zei Chroestsjef: „Ik ver heug mij erop u in Moskou te zul len ontmoeten. Daar zullen u en ik, tezamen met het gehele Sovjet-volle, deze grootse daad, deze mijlpaal op de weg tot verovering van de ruim te, vieren". Chroesjtsjef vroeg Gaga rin zijn hartelijke groeten aan diens vrouw en kinderen en aan zijn ouders over te brengen. Hij besloot met de ruimtevaarder het allerbeste toe te wensen. NU NAAR DE MAAN! De directeur van het Britse obser vatorium van Jodrell Bank, prof. Lo- vell, heeft woensdag op een pers conferentie gezegd, dat indien zijn oordeel over wat de Russen gaan doen, juist is, over vier of vijf ja^r een mens op de maan zal landen. Hij achtte de kans, dat de Amerikanen de Russen voorbij zouden streven en 't eerst een man op de man zouden heb ben, te verwaarlozen. TIJDSTIPPEN KLOPTEN Een woordvoerder van het Ame rikaanse bureau voor lucht- en ruim tevaart (NASA) heeft verklaard, dat er geen reden is om te twijfelen aan de juistheid van de officiële Rus sische mededelingen over het tijd stip waarop de ruimtevaart heeft plaats gehad. Het bureau is tot deze conclusie gekomen aan de hand van „alle gegevens die ons en andere bronnen van de Amerikaanse rege ring ter beschikking stonden". Sommige Engelse bladen hebben nl. de juistheid van de officiële Rus sische berichten over het tijdstip van de eerste bemande ruimtevaart in twijfel getrokken. Zij meenden nl. dat de vlucht reeds enkele dagen geleden moet hebben plaats gehad. De wetenschappelijke correspon dent van de „Daily Telegraph" schreef, dat het tijdschema zoals dit door officiële instanties was gepu bliceerd „niet klopte". De „Daily Express" meende dat de ruimtevaart ongeveer zes dagen ge leden móet hebben plaatsgehad, maar dat dit „om propaganda-doeleinden" geheim is gehouden. De Sowjet-Unie zou nooit bekendheid hebben gege ven aan de vlucht wanneer de mo gelijkheid bestond dat de ruimte vaarder zou omkomen. Het geven van een lopend verslag is een uit stekende publiciteit. „Maar de ver klaring, die majoor Gagarin na zyn ruimtevaart zou hebben afgelegd, lijkt door een functionaris in Mos kou te zijn geschreven". Het wordt in Moskou niet waar schijnlijk geacht, dat de namen van de geleerden, die deze proef moge- lijkt door een functionaris in Mos- bekendgemaakt. De Russen hebben nooit bekendge maakt, waar zij hun raketten lance ren. In westelijke kringen te Mos kou wordt echter aangenomen, dat de bases zich in Toerkmenistan aan de kust van de Kaspische Zee bevin den. JOERI GAGARIN Joeri Gagarin is pas woensdag tot majoor bevorderd, zo meldt Tass. De Russische minister van defensie, maarschalk Rodion Malinofski, heeft woensdag een order uitgevaardigd, waarin gezegd wordt, dat luitenant Gagarin tot majoor is bevorderd, „daar hij op het punt staat een weer galoze heldhaftige prestatie te leve ren tot meerdere eer van 't Sowj et- vaderland." ALS U DEZE WEEK NOG f 100,- KUNT BESTEDEN... U bent goed af als u deze week zo'n kostuum uit onze befaamde Twen-kollektie kiest voor uw f 100,-. Zoveel voordeel zult u zelden in een maal binnenhalen, 'n Spe ciale aanbieding die alleen deze week geldig' is. TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK TWEN-COSTUUM Moskovieten juichen om hun ruimtevaarder aizCpZt Met een dag vertraging is het eerste caisson voor de sluiting van het Veersegat geplaatst. Uit deze foto blijkt duidelijk de hoogte van het betonnen gevaarte. Halve gebr. kip f 1.95 Alléén: PETER LEENEN Gangetje 14 De beheerschapscommissie der Verenigde Naties heeft woensdag een resolutie aangenomen over het houden van een volksstemming over de kwestie van de Mwami (koning) van Roeanda en het houden van al gemene verkiezingen in Roeanda Oeroendi in augustus aanstaande onder toezicht der Verenigde Na ties. Slechts België stemde tegen, 83 landen stemden voor en drie landen (Advertentie) Frankrijk, Spanje en Portugal onthielden zich van stemming. In de resolutie wordt gezegd, dat België op geen enkele wijze zijn be voegdheden aan plaatselijke instel lingen en politici kan overdragen zolang geen passende democratische instellingen in het leven zijn geroe pen en het beheer niet met instem ming van de Verenigde Naties is be ëindigd. Het nieuws over de eerste menselijke ruimtevaarder, de Russische majoor-vlieger Joeri Gagarin, heeft het Russische volk woensdagochtend enthousiast gemaakt. Met spandoeken liepen de Moskovieten door de straten van de Russische hoofdstad, (radio-foto) HOOGSTRAAT 1-2 LEIDEN (Advertentie) In zijn woensdag gehouden pers conferentie heeft president Kennedy de door de Sowjet-Unie tot stand ge brachte eerste menselijke ruimte vlucht een hoogst indrukwekkend wetenschappelijk succes genoemd, waarvoor iedereen de grootste be wondering heeft. De president heeft zowel aan premier Chroesjtsjef als aan de Russische astronaut Gagarin zijn gelukwensen doen toekomen. Kennedy sprak de hoop uit, dat de Verenigde Staten in de loop van dit jaar de achterstand, die zij op dit ge bied tegenover de Sowjet-Unie heb ben, zullen kunnen inhalen. Hij wees er op, dat een totalitair regiem bepaalde voordelen bezit, om dat het gemakkelijker zijn kracht kan concentreren. De president zei de eerste Rus in de ruimte niet als een teken van verzwakking van de vrije wereld te beschouwen, doch „ik beschouw de totale mobilisatie van mensen en dingen ten dienste van het commu nistische blok van de laatste tien jaar als een bron van groot gevaar voor ons, en ik zou willen zeggen dat wij voor een groot deel van de rest van deze eeuw met dit gevaar zullen moeten leven". Geen andere instantie In de zitting van gisteren in het Eichmann-proces heeft de openbare aanklager Hausner de bevoegdheid van het hof om Eichmann te berech ten verdedigd. „Indien het hof de stellingen van de verdediging aan vaardt, is het niet waarschijnlijk, dat Eichmann door enige andere recht bank zal worden berecht. Geen enkel land heeft zijn uitlevering gevraagd, of gesteld dat het het recht bezit om hem te berechten. Eichmann zal niet strafrechterlijk worden vervolgd, in dien deze rechtbank zich onbevoegd verklaart hem te berechten,,' aldus Hausner. De openbare aanklager stelde dat, wanneer er een misdaad tegen het Joodse volk is gepleegd, een Israëli sche rechtbank het recht heeft de bedrijver ervan te berechten. „Dit is in overeenstemming met de algeme ne leerstellingen van het internatio nale recht", aldus Hausner. Hij ver klaarde dat het, met het oog op de internationale stemming en de kou de oorlog, onmogelijk was gevolg te geven aan het voorstel der verdedi ging, om Eichmann door een inter nationaal gerechtshof te doen be rechten. „Er bestaan ook geen door de voormalige geallieerden uit de twee de wereldoorlog gevormde interna tionale rechtbanken meer voor de berechting van oorlogsmisdadigers. Hetzelfde geldt voor het na de oor log in Tokio ingestelde militaire ge rechtshof. Wat had Israël moeten doen? Had het soms de V.N. moeten vragen een internationaal gerechts hof voor de berechting van Eichmann in het leven te roepen?". Vandaag geen zitting Vandaag, donderdag, houdt de Slechts vernieuwing kan behou- rechtbank geen zitting, daar die dag den; achter raakt wie stil blijft staan, in Israël de nagedachtenis wordt ge- (Potgieter) eerd van alle Joden, die in Duitse concentratiekampen om het leven zijn gekomen. Het proces wordt vrij dag te acht uur Nederlandse tijd her vat. Er wordt vandaag in geheel Is raël twee minuten stilte in acht ge nomen. De vlaggen zijn halfstok ge hesen. Duizenden Israëliërs woonden een herdenkingsplechtigheid in Jeruza lem bij, waarbij de as van in Duitse concentratiekampen om het leven ge komen Joden, wier stoffelijke over schotten werden verbrand, in 'n ge meenschappelijk graf ter aarde werd besteld. Dit nammer bestaat uit 16 pagina's Iets minder zacht DE BILT, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Over Schotland trok een depres sie naar het noordoosten, waarvan het front vanochtend Nederland be reikte. Het erbijbehorende regen- gebied was toen echter vrijwel ver dwenen. Tegelijkertijd naderde een depres sie, die gevuld is met onstabiele lucht, in een langzaam tempo Ier land. Deze storing zal de kans op enke le buien later doen toenemen. Het wordt daarbij wat minder zacht. ZON- EN MAANSTANDEN 14 April: zon op 05.47! onder 19.35; maan op 05.49; onder 18,41. H oogwaterstanden 14 April: v.m. 2.47; n.m. 3.09. KORRELTJE

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1