EERSTE KAMER HEEFT KRITIEK OP BOUWBELEID van motie Andriessen? DE WOLKENETERS I1ET STILLE EILAND Hoe staat net met uitvoering WOENSDAG 12 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 1 welk beleid hij „sterk liberaal en V minister Witte, die zeker niet tevre- A 1 den zou zÖn geweest met het beleid De debatten in de Eerste Kamer hebben er geen twijfel over aTfTaï laten bestaan dat bij de verschillende fracties ernstige kritiek be- moet worden afgeremd dan aange- staat over het beleid van minister Aartsen. De meeste bezwaren moedigd ten gunste van meer eenge- kwamen van de zijde van de KVP en de P.v.d.A., doch ook andere zinswoningen. De regering zal moe- fracties lieten zich niet onbetuigd, zij het dan dat de woordvoerders jat-) j TTTm j i_ x i j i -x i en ruimere woningen met een extra van de A.R. en de VVD zeiden het beleid van de minister wel te subsidie. Goedkope woningen be- kunnen volgen. hoeven z.i. ook niet van garages te De KV P-afgevaardigde ir. Kraaijvanger beantwoordde de vraag worden voorzien. Verder vroeg de of minister Aartsen, na de kabinetscrisis van vier maanden geleden ^vp ??re^er zichh®t niet beter 1 j zou zun de jaarlijkse rijksbijdragen nu wel op ae goede weg is, met een definitief „neen daarbij bij- huis te bekijken, waarbij de pre- gevallen door de socialist Broeksz, die zelfs zinspeelde op de moge- mie wordt ingetrokken wanneer lijkheid van een motie tegen de minister. blijkt, dat de huurder een inkomen heeft, dat een hogere huur recht- Tweede Kamer, neergelegd in de be- vaardigt. De daarmee vrijgekomen kende motie Andriessen over het bijdragen kunnen dan worden ge- tweede aantal van 2500 woningen. bruikt voor andere doeleinden. De heer Reyers (CHU) pleitte voor een vlottere afdoening van de aan- noodzakelijk Meer èn betere woningwetwoningen voor premieboW.^ extra er moeten komen. Op een ker voelde verder niets voor „einde bouwprogramma van drie miljard ioze» premieverleningen, eerder voor vragen deze 35 miljoen. De minister een redelijke huurverhoging, waar- ^an zicl1 fiet beroepen op verdere voor het tijdstip thans, met het Ir. Kraayvanger legde de minister overspanning op de bouwmarkt, 00g op de komende belastingverla- een aantal punten voor, die naar het wanneer deze 2500 extra woningen gjng gunstig achtte Om de woning oordeel van zijn fractie de uitgang zullen worden gebouwd. nood zoveel mogelijk te lenigen en de moeten vormen van s ministers be- ^cer Broeksz van de PvdA bouwcapaciteit zo veel mogelijk uit te leid- .nn stelde zich volledig achter dit betoog, nutten zijn, volgens de heer Reyers, De bouw van 70.000 woningwet- en ze- bopen, dat ir. Kraaijvanger versobering in de uitvoering van A-woningen met gelijke huren is voidoend€ invloed in zijn partij zou overheidsobjecten en stimulering van noodzakelijk, aldus spr. Tegen wo- hebben om het bouwbeleid van mi- de werkzaamheden van z.g.n. „Doe ningbouw in de vrije sector bestaat nister Aartsen te doen „ombuigen", het zelf-bouwers" aangewezen, geen bezwaar, maar voor koopwonin gen in de z.g.n. middensector moet prijsbeheersend worden opgetreden. Er zullen woningen moeten worden gebouwd, die uitgaan boven de ar beiderswoningen tot een door spr. gesuggereerd totaal van 35.000. Spe- culatiebouw van grote huizen in de vrije sector dient te worden tegenge gaan, terwjjl woningwetwoningen niet moeten worden bestemd voor hen, die 'n hogere huur zoilden kun nen betalen. In het algemeen zullen arbeiderswoningen van meer com fort dienen te worden voorzien, wil Nederland over een kwarteeuw niet belast zijn met een groot aantal ver ouderde woningen. Het huisvestingsbeleid zal in eer ste instantie gericht moeten zijn op de toekomst, aldus de KVP afge vaardigde; voor alle bevolkingsgroe pen is goede huisvesting gebiedende eis. MISSIONARISSEN MET 85e RAPTIMVLUCHT NAAR AFRIKA Gistermiddag zijn circa 60 missio narissen uit 9 landen met de 85e Raptimvlucht van Schiphol naar Afrika vertrokken. In Rome zullen zich nog een 10-tal missionarissen bij hen voegen. Voor de 51e maal had de Raptim-organisatie, die in 1949 is opgericht met het doel door coördi natie op de reiskosten der missiona rissen besparing te bereiken, daar voor een KLM-vliegtuig gehuurd. Het was een Super-Constellation. De voltallige groep bestond uit 25 vrou welijke en 35 mannelijke leden. Een groot aantal van hen zijn reeds eer der in Afrika geweest en keren van een in Nederland doorgebracht ver lof terug. Onder de missionarissen bevonden zich een 40-tal Nederlanders, 10 zus ters inbegrepen. De overigen zijn af komstig uit Ierland, Engeland, Bel- gië, Frankrijk, Duistland, Canada, 'ostenrijk en Italië. Dit jaar staan nog 5 Raptimvluch- ten op het programma. Kon geen eten meer tien In 't vaste vooruitzicht van 'n nieuwe aanval laaiend brandend maagzuur. Tot Bennies uitkomst brachten. Rennies doven de hevigste zuurbrand in enkele seconden op volkomen na tuurlijke wijze. Door hun weldadige samenstelling neutraliseren e alle overtollig maagzuur volkomen. Uw omgeving heeft er geen weel van dat U Rennies neemt, want water of zo kcmt er niet aan te pas Gewoon maar laten smelten op Uw tong! Haal van daag nog 'n pak Rennies bij Uw Apo theker of Drogist. (Advertentie) Autotechnische tips., Motie Andriessen De heer Elfferich (AR), die zich evenals de liberale afgevaardigde baron de Vos van Steenwijk in grote lijnen wel kon verenigen met het ministeriële beleid, zei met grote be langstelling- uit te zien naar de rea lisering van het verlangen van de Sterretje in Exodus' Kinderen wilden trotyl met lucifer aansteken Militair kreeg schrik van zijn leven Door het kordaat en koelbloe dig optreden van een dienst- pUchtig militair, heer P. v. d. Velden uit Tilburg, is een aantal kinderen, en waarschijn lijk ook hijzelf, aan een wisse dood ontsnapt. De heer v. d. Velden was met enkele andere leden van de Tilburgse zweef- vliegclub op de Goirlse heide bezig zijn sport te beoefenen, toen een paar kinderen hem om een lucifer vroegen. „Waarvoor hebben jullie die nodig"?, vroeg de militair. De kinderen wezen op een plek in de heide, waar ze iets hadden gevonden „met een touwtje er aan" en ze wilden nu het „zaak je" aansteken. Tot zijn ontsteltenis zag v. d. Velden het „zaakje", dat zo no dig aangestoken moest worden. Het was een hoopje kneedbaar trotyl met slagsnoer en slag houtje van 2 kg 125 gr. Ver schrikt joeg hij de jeugd weg met de mededeling, dat ze an ders allemaal de lucht in zou den vliegen. In zijn eentje be gon hij de vondst te demonte ren. Toen het gevaarlijke karwei achter de rug was bracht hij de springstof naar de Koning Wil lem Il-kazerne te Tilburg. Hier weigerde men de springstof op het kazerneterrein toe te laten. Van der Velden bleef wachten totdat de marechaussee het tro tyl van hem overnam. Er be staat grote kans, dat er op de heide nog meer springstof ligt, daar na oefeningen vermoedelijk achtergelaten. Het terrein zal nu worden afgezet. Aanvaring op Nieuwe Waterweg Om ongeveer half acht gisteravond deed zich ten gevolge van de mist ter hoogte van Maassluis een botsing voor tussen de Engelse kustvaarder Quentin (500 br. reg. ton en eigen dom van rederij Gibson in Leads) en een sleep van de „Blankenburg" van L. Smit en Co, die met twee bakken op weg was naar Southampton. De Quentin begon aan de reis naar Grangemouth. Beide schepen kregen betrekkelijk geringe schade. Bij de Engelse kustvaarder werd de boeg ingedeukt - het schip keerde terug naar Rotterdam - en bij de Blanken burg de achterbak. De twee schepen verspeelden bovendien een anker. De assistentie aan de „Blanken burg" bracht later nog een complica tie. Een der andere sleepboten van L. Smit en Co, de „Atlas" werd name- ljjfr de rivier opgestuurd om een der bakken over te nemen. Maar dit schip raakte aan de grond. De „Ar gus" nam daarop zijn taak over. Men verwacht dat de „Atlas" bij hoog wa ter zonder moeite vlot zal komen. Soms slaat een automotor niet aan door een euvel, dat zelfs de meest onhandige automobilist kan verhelpen, wanneer hij maar weet wat hij doen moet. Een wel sprekend voorbeeld is de niet startende automo tor bij vochtig weer. De start motor werkt perfect, maar wat men ook probeert, de mo tor van de auto slaat niet aan. Veelal is het vocht daar dan de oorzaak van. Om dit euvel te verhelpen behoeft men slechts de mo torkap te openen en met een droge en schone doek de bou gies, de bougiedraden en de binnenkant van r'e verdeler- kap schoon te wrijven. Er zijn auto-eigenaren, die bij het woord „verdelerkap" onthutst opkijken. Zij dienen te weten, dat de verdelerkap het apparaat in de motor ruimte is, waaruit (bij een viercilindermotor) vijf dra den steken. Vier van de dra den gaan naar de bougies; de vijfde loopt naar de bobine. Een verdelerkap is heel eenvoudig droog te wrijven. Men maakt de twee verende clippen los en de kap is af te nemen. Na het droo'gwrijven dient men er op te letten, dat de nokjes op de verdelerkap weer keurig in de uitsparin gen in de verdeler passen. Na het afdrogen van deze vochtig geworden motor-on derdelen zijn in negen van de tien gevallen de start- moeilijkheden verholpen. NOG GEEN WERKTIJDVER KORTING VOOR KRUIDENIERS In Bilthcven is gisteren de jaar vergadering van de Christelijke Krui- deniersbond gehouden. De bonds voorzitter, de heer P. Renkema, deelde mede, dat in kruidenierskrin gen nog geen eensgezindheid be staat over de werktijdverkorting van het personeel. Deze zaak wordt nog nader bestudeerd. Wel verklaarde de heer Renkema, dat in ieder geval het belang van de consument de doorslag zal geven. Tijdens de middagvergadering heeft prof. dr. F. L. Muiswinkel een referaat gehouden over „vertikale prijsbinding". Aelherklanken DONDERDAG 13 APRIL 1961 HILVERSUM I, 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V.d. vrouw. 11.15 Gram. 12 00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 Uit het bedrijfs leven, lezing. 13.00 Nws., meded. en beursber. 13.30 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Bariton en piano. 14.30 V. d. vrouw. 15.05 Muzik. biografie. 16.00 Gevar. progr. 17.00 V.d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 V.d. jeugd. 18.30 Lichte muz. 18.45 Sportpraatje. 18.50 Gesproken brief. 18.55 V. d. kind. 19.00 Gevar. progr. 20.00 Nws. 20.05 Concertgebouwork. (Om pl.m. 21.05-21.15 interviews). 22.05 Toespraken. 22.30 Nws., beurs ber. v. New York en meded. 22.45 Act. 23.00 Sportact. 23.10 Nwe gram. HILVERSUM H, 298 m. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.15 Gram. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor bejaarden. 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gewijde muz. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.04 Gram. 12.25 Wij van het land, praatje. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Lichte muz. 13.35 Chan sons. 14.00 Splijtstof, hoorsp. (herh.). 14.40 Gram. 15.30 Koorzang. 16.00 Verkenningen in de Bijbel. 16^20 Cel lo en piano. 16.55 Gram. 17.00 V.d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.40 Beurs ber. 17.45 Politiekapel. 18.15 Sport- rubriek. 18.30 Meisjeskoor en instrum. kwintet. 18.50 Sociaal perspectief. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Lichte muz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. praatje. 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 21.50 Periodieken-parade. 22.00 Interker kelijke samenkomst, rep. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverdenking. 22.55 Boek- bespr. 23 00 Platennieuws. 23.30 Ver gelijking van vergelijkingen: Home rus en Gorter, lezing. 23.55-24.00 TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20.20 Achter 't nieuws. 20.30 De wereld van vandaag, polit. lezing. 20.40 Kent gij het landReizen door Nederland. 21.00 TV-spel. Het filmfestival in Cannes zal op 3 mei worden geopend met de pre mière van Otto Premingeris film „Exodus". De produktiekosten van de film hebben meer dan 20 miljoen gulden gevergd. Jill Haworth (foto), een 15-jarig meisje uit het Engelse graafschap Sussex, speelt een voor name rol in de film. In de film zul len we voorts zien Paul Newman, Eva Marie Saint, Ralph Richardson, Peter Lawford en Sal Mineo. Winkels in kerkdorpen op zondag enkele uren open Staatssecretaris Veldkamp heeft naar aanleiding van een verzoek van het Tweede Kamerlid de heer v. d. Wetering (CHU), gedaan tijdens de begrotingsbehandeling, in een nota medegedeeld, dat in 333 Nederland se gemeenten het bepaalde winkels is toegestaan ook op zondag open te zijn. In het zuiden van het land betreft het hier 194 gemeenten, waarvan het merendeel kerkdorpen zijn. Hier heerst al vanouds de gewoonte op zondagochtend na de missen inko pen te doen. In andere delen van 't land is vrijstelling gegeven in een aantal bad- en seizoenplaatsen. Ook in enkele grensgemeenten is op zon dag voor enkele uren de verkoop toegestaan. Openluchtbioscoop op Scheveningse strand In de komende zomermaanden zal van een dergelijke bioscoop. B. en W. van Den Haag hebben hun goedkeuring thans verleend tot de oprichting aan de initiatiefnemer, de Hongaar Vilmos Körösie. Op het strand zal een zes meter hoge beton nen paal worden geplaatst waaraan een opklapbaar projectiescherm wordt bevestigd. Trek van bouwvakkers naar Duitsland Er is een toenemende trek van Ne derlandse bouwvakarbeiders naar de Duitse grensgebieden. Dit is eens te meer vastgesteld door de directeur van het districtsbureau voor arbeids voorziening in Gelderland, de heer C. J. Bakker, die wees op het grote tekort aan timmerlieden en metse laars in ons land. Op dit moment al zjjn 500 meer bouwvakarbeiders dan vorig jaar naar de Oosterburen ver trokken. Verschillende Nederlandse aanne mers zijn met personeel en al over de grens gegaan om daar „prefab-hui zen te bouwen. Door het neerstorten van een r 109 men op het Scheveningse strand rots zijn dinsdag in een grot bij waarschijnlijk terecht kunnen in een Mardin in Zuid-Turkije zes mensen openluchtbioscoop op een gedeelte om het leven gekomen. De slacht- van het volkszeebad. Vorig jaar be- offers waren herders, die tegen een stonden er al plannen tot oprichting zware regenbui schuilden. 33 Krelis vond hem an het voeten einde van het bed, schreiend als 'n klein kind. De spanning was uitein delijk toch te groot voor hem ge worden; het verdriet dat grootvader niet in de hemel zou zijn, had hem zo diep gegrepen dat hij in snikken was losgebarsten. Krelis nam hem mee naar de woonkamer waar Trien hem een glas water liet drinken. „Ge had niet naar grootvader toe mogen gaan", knorde ze. „Ge bent nog veel te jong om urenlang bij een dooie mens te blijven, helemaal alleen. Ik heb je overal gezocht en ik heb doodangsten om je uitge staan". Toen hij niet antwoorde en zacht jes bleef nasnikken zei ze: „Morgen als hij mooi in de kist ligt, dan mag je naar hem gaan kij ken. Wij samen, Gijsbert, wij zullen nor\ O J-lii hpm pflnn ROMAN door Waller Breedveld bidden". „Zou grootvader in de hemel zijnvroeg hij. „Natuurlijk is hij daar. Waar zou hij anders zijn?" vroeg Trien. „Hij was pront en eerlijk en beter hoeft een mens niet te zijn om in de he mel te komen als hij dood is". „Maar hij heeft me dikwijls ge slagen" zei Gijsbert met vurige ogen. Trien keek hem stomverbaasd aan, er gleed een eigenaardige trek over haar gezicht en in haar ogen kwam een fel lichtje toen ze zei: „Daar zal de Lieve Heer hem een pluim voor op d'n hoed steken. Ge hebt veel patsen gehad, maar ik geloof nog veel te weinig. Maar daar zeuren we nou niet meer over" voegde ze er glimlachend aan toe. „Ze zullen met jou wel raad schaffen". „Wie wordt hier nou boer?" vroeg hii. „Gij, Gijsbert, als ge daar de jaren voor hebt. Maar tot dan toe zullen ze er iets op moeten zien te vinden. Ik denk dat Krelis bedrijfsboer zal worden tot gij zover bent". „Dat vind ik goed" zei hij met op gewonden stem. „Ik hou van Krelis en hij kan me best leren". „Ze zullen jou niet vragen wat gij goed vindt, manneke", zei Trien met een plagerige glimlach. „Ik heb al horen mompelen dat er 'n voogd zal komen voor jou en dat zal die me neer wel zijn, die het vorig jaar hier is 'geweest. Ge kent hem nog wel". „Oom Vincent?" vroeg hij gespan nen. „Ja, die is het. Andere familie is er niet. Ik denk dat ze hem wel zullen roepen en dan zal hij wel zeg gen wat er met jou moet gebeuren" „Misschien neemt hij me mee naar de stad", zei Gijsbert met schitte rende ogen. Daar schrok Trien van. „Zou je dat graag willen?" vroeg ze. „Ja, dat wil ik", antwoordde hij zelfbewust. „Ik wil wel iets meer zien van de wereld dan dit ver vloekte eiland waar nooit iets te be leven valt". Ze lachte hem uit en sloeg dan met een moederlijk gebaar haar arm om zijn schouders: „Ik zal het hen zeggen als de begrafenis is afgelo pen" zei ze. „Misschien mag je wel meegaan". „Komt oom Vincent hier naar toe, Trien?" vroeg hij opgewonden. „Dat zal toch wel", meende ze. „Er moet toch iemand van de familie achter de kist aanlopen". Vircent Orion kwam inderdaad. Hij droeg een oud-modische zwarte pandjesjas en een hoge boord. Hij zag er werkelijk zeer indrukwek kend uit, vond Gijsbert. Oom Vincent liep vlak achter hem toen de dode naar het kerkhof werd gedragen. Dat vond hij niet goed; hij voelde zich heel stuntelig daar zo alleen te lopen in z'n stijf zwart pak, dat de kleermaker inder haast in elkaar had geroffeld. Daar om draaide hij tot hij raast oom Vincent liep en toen voelde hij zich veel geruster. Alle mannen van het eiland liepen mee aan achter het lijk en alle vrouwen waren in de kerk. Later waren ze allen op De Stee waar enorm goed gebuffeld werd van het brood met de belegen kaas. Gijsbert mocht er niet bij zijn toen na het glaasje brandewijn oom Vincent met Constant van Heijst, Rijckaart en Krelis zich terugtrok ken in de opkamer om beraad te houden. Het duurde lang eer ze daar mee klaar waren, maar toen Gijs bert eindelijk geroepen werd, was hij zo opgewonden dat hij stond te beven op z'n benen. Oom Vincent lachte hem vriende lijk toe en wees hem te gaan zitten op de stoel naasrt de zijne. Toen maakte hij een uitnodigend handge baar naar Constant van Heijst en deze zei, nadat hij heel plechtig op zijn stoel was gaan zitten, met de handen tegen elkaar gevouwen: „Het doet mij genoegen, jonge Gijsbert Cabus, dat het mij vergund is jou te zeggen wat wij omtrent jou beslo ten hebben. Ik moet je vooraf zeg gen dat hetgeen ik je nu ga mede delen bekrachtigd moet worden door de kantonrechter. Dat wil zeggen, de kantonrechter moet de voogden aanwijzen, maar wij hebben de in druk, dat deze je oom Vincent Orion en ik zullen zijn. Wij menen dat het voor 'n jonge boerenzoon als jij er een bent, niet voldoende is, dat hij niet meer weet dan hij op de lagere school heeft ge leerd. Daarom zul je naar de stad moeten en je zult zr moeten gaan wonen". Hij hield even op en keek glim lachend naar de jongen, die met rode konen tegenover hem zat en hem de woorden uit de mond scheen te kijken. „Bevalt het jou dat je naar de stad zult gaan?" vroeg hij. „Ja, dat wil ik" antwoordde Gijs bert zonder aarzelen. Heftig voegde hij er aan toe: „Als ik bij oom Vin cent en tante Akke mag wonen". „Ja, dat mag" zei Constant van Heijst met zijn teerste glimlach. „Het doet ons buitengewoon veel genoegen dat meneer Vincent Orion zich bereid heeft verklaard jou in zijn gezin op te nemen. Bereid je er dus op voor dat je heel gauw ons eiland zult gaan verlaten". De jongen knikte, stil zat hij voor zich uit te kijken, om dan ineens hevig te gaan schreien. Maar dat vond hij blijkbaar zo beschamend, dat hij opstond en hard de kamer uitliep. Hij was er zo vol van dat hij geen raad meer wist met zichzelf. De droom, die begonnen was een jaar geleden, toen oom Vincent onver wacht naar het eiland was gekomen en die hem nadien vrijwel dag aan dag had beziggehouden, was nu werkelijkheid geworden. Hij zou naar de stad gaan en daar een me neer worden zoals zijn vader ge weest was. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8