RUSSEN WONNEN DE RACE OM DE RUIMTE De eerste bemande ruimtevlueht is gelukt Aeronaut veilig op de grond neergekomen De Gaulle doet geen concessies „Met ons of zonder ons deken-stoffenwevers Eichmann- proces Hij blijft toch maar WOENSDAG 12 APRIL 1961 51ste JAARGANG No. 15294 Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Rus won de ruimte-race Telef. 2 0 9 3 5 - Red. 20015, 25594 - Advert. 2 0 8 2 6 - Klachten bezorging 3 3 83 9 (tassen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10 30 03 - Ahonn. f 0,59 p. w., f 2,55 p. mild., 7,50 p. kw„ Franco p.p. 8.-, Adv. 17 ct p. mm., Telefoontjes 1,51 De Russen zijn erin geslaagd de eerste mens een ruimtereis te laten maken en hem weer veilig te doen landen. Vanmorgen is namelijk in de Sow jet-Unie een ruimteschip gelanceerd met een mens aan boord. Deze eerste ruimtevaarder is de Russische piloot majoor Joeri Aleksewitsj Gagarin. Het ruimteschip, „Wostok" geheten, weegt 4.725 kilo, de laatste trap van de draagraket niet mee gerekend. Terwijl het ruimteschip om de aarde draaide had men langs radio-grafische weg verbinding met Ga garin. Bovendien konden zijn gedragingen op het televisiescherm worden gevolgd. Om tien minuten voor half tien Moskouse tijd (7.20 uur Ned. tijd) meldde Gagarin, dat hij zich boven Zuid-Amerika bevond en dat alles normaal functioneerde. Om kwart over 8 Ned. tijd meldde hij, vliegend boven Afrika: „Ik doorsta de toestand van gewichtloosheid goed." Om vijf minuten voor half elf Moskouse tijd (vijf minuten voor half negen Ned. tijd) meldde radio-Moskou, dat Gagarin de landing had ingezet en even later kon worden gemeld, dat hij veilig op Russisch grondgebied was geland. Het ruimteschip landde om vijf minuten voor elf Moskouse tijd (vijf minuten voor negen Ned. tijd) in een van te voren vastgesteld gebied. Na de landing zei Gagarin: „Wees zo goed de partij, de regering en Nikita Chroesjtsjef persoonlijk te melden, dat de landing normaal is verlopen. Ik vóel mij goed en heb geen letsel opgelopen." Na vlucht rondom de aarde DE PERSOON VAN GAGARIN Gemeld wordt, dat Gagarin 27 jaar is, getrouwd is en een dochter heeft. Overigens is er niets van hem bekend. Wel hebben Russische ge leerden al eerder een uiteenzetting gegeven van de eisen, waaraan vol gens hen een astronaut dient te vol doen. Zo zou hij kleiner d^n nor maal en tenger moeten zijn vanwege de beperkte ruimte in de cabine en het feit, dat elk ons in de ruimte van betekenis is. Voorts moet het een man zijn, die erop getraind is om de geluidsbar rière te doorbreken en die dus in staat geacht moet worden zijn reac ties de baas te blijven als hij met grote snelheid door de ruimte vliegt. Hij moet voorts lichamelijk en geestelijk in topconditie zijn en ken nis bezitten van sterrenkunde, plant kunde, geneeskunde, elektronica, ra diotechniek en aardrijkskunde. „Ik omhels u", zei Chroesjtsjef Chroesjtsjef heeft Gagarin een telegram gestuurd van de volgende inhoud: „Ik feliciteer u van harte. Ik omhels u. Tot spoedig weerziens in Moskou". De naam van de eerste ruimte vaarder is ingeschreven in het gul den Boek van het centrale comité van de communistische jeugdbewe ging. Gagarin is nl. lid van de Komso mol, de organisatie van jonge com munisten in de Sowjet-Unie en sinds juni 1960 ook lid van de Russische communistische partij. Hij studeerde aan de technische school van Lioe- beretsk bij Moskou en is metaal smelter van zijn vak. Gagarin heeft ook een militaire opleiding gevolgd aan de technische school van Sara* tof en een militaire academie. WESTELIJKE REACTIES Men verwacht in westelijke diplo matieke kringen, dat de Russen zo veel mogelijk munt zullen slaan uit hun jongste succes op het gebied van de ruimtevaart. Men meent, dat de Russen dit succes vooral als propagandamiddel zullen gebruiken. Professor sir Bernard Lovell, di recteur van het observatorium van Jodrell Bank, noemde het Russische succes „de grootste prestatie in de geschiedenis van de mensheid". D.e_ Italiaanse ruimtedeskundige professor Arturo Crocco, sprak van een „verbazingwekkende prestatie". Als de astronaut werkelijk niets overhoudt van zijn vlucht, zijn wij een nieuw tijdperk ingetreden, al dus Crocco. MEER BIJZONDERHEDEN Tass meldde later nog, dat Gagarin op 9 maart 1934 in het district Gzhatsk in het gebied van Smolensk is geboren Zijn ouders werkten daar op een collectieve boerderij. In 1941 ging Gagarin naar school. Door de inval van de Duitsers moest hij ech ter zijn studie afbreken. Na afloop van de oorlog verhuisde het gezin Gagarin naar het stadje Gzhatsk. Tij dens zijn studie in Saratof volgde Gagarin een opleiding tot piloot In 1955 ging hij naar de luchtvaartschool in Orenburg. Gagarins vrouw heeft in Orenburg een medische opleiding gehad. Zij hebben twee dochtertjes (eerder was. gemeld dat zij één kind hebben) van resp. twee jaar en een maand. Gaga- rins vader is meubelmaker. VLUCHT DUURDE 7 KWARTIEi; De vlucht van Gagarin heeft pre cies een uur en 48 minuten geduurd. Hij werd om 7 minuten over 7 de lucht ingeschoten en landde om 5 minuten voor 9. Hij heeft eenmaal rond de aarde gedraaid. AMERIKA KOMT ACHTERAAN Hugh L. Dryden, de plaatsvervan gend directeur van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (N.A.S.A.), heeft dinsdagavond op een congres van ruimtevaart-deskun digen in Washington meegedeeld, dat nog slechts één proef moet wor den genomen voordat een Ameri kaans bemand ruimtevaartuig zal worden gelanceerd. Deze proef zal in „de komende weken" worden genomen. Een pers bericht, dat de eerste Amerikaanse ruimtevaart na 28 april kan worden verwacht is „optimistisch", zo voeg de hij hieraan toe. Het Am ikaanse ruimtevaartuig zou een hoogte van circa 240 km moeten bereiken en op 320 km af stand van de lanceerbasis Cape Ca naveral in zee vallen. Over het tijdstip dat een beman de satelliet zal worden afgeschoten wilde Dryden slechts meedelen, dat dit vóór het einde van het jaar zou geschieden. President Kennedy heeft verklaard dat Amerika geen mens de ruimte zal insturen voordat vaststaat, dat hij veilig kan terugkeren. Ook de Rus sen hebben herhaaldelijk te kennen gegeven, dat zij pas een ruimtevaar der zouden lanceren als zijn terug keer verzekerd is. Niettemin is van tijd tot tijd gemeld, dat er Russische ruimtevaarders omgekomen zouden zijn. In Amerika zijn zeven astronauten m opleiding. De Russen zouden er in totaal 6 voorbereid hebben op een vlucht. Behalve Gagarin zijn dit: Deze woensdagochtend in Moskou vrijgegeven foto toont de Russische Aleksei Gratsjef, Aleksei Beloekonef, piloot, majoor Jorie Aleksejewitsj Gagarin, die in het Russische ruimteschip Gennaidi Mikailof, Iwan Katsjoer en „Wostok" enkele malen om de aarde heeft gereisd en daarmee de eerste An Istsjak. menselijke ruimtereiziger is geworden. De Franse president, generaal Charles De Gaulle, heeft dinsdagmid dag in de danszaal van zijn paleis, het Elysée, een persconferentie van vijf kwartier gehouden, die door meer dan achthonderd journalisten, diplo maten en vooraanstaande personen is bijgewoond. Hij waarschuwde de lei ders der Algerijnse opstandelingen, dat Frankrijk, indien de Algerijnen zich bij een toekomstige stemming, waarin zij van hun recht tot zelfbe schikking gebruik zouden maken, tegen samenwerking en samengaan met Frankrijk zouden uitspreken, al le hulpverlening aan Algerië zou sta ken, zijn onderdanen naar het va derland zou terugbrengen en 't half miljoen Algerijnse arbeiders, dat in Frankrijk werkt, weer naar Algerië zou zenden. Het viel diplomatieke waarnemers op, dat de president niet wilde in gaan op de redenen, die de Algerijn se rebellenleiders hebben opgegeven voor hun niet verschijnen te Evian, waar de Frans-Algerijnse besprekin gen 7 dezer hadden moeten aanvan gen. De Gaulle maakt een verzoenings gezind gebaar tegenover de opstan delingen met zijn verklaring dat Ben Bella en de andere leiders der Alge rijnse rebellen, die in Franse han den zijn, veel meer vrijheid zullen krijgen, zodra het Frans-Algerijnse overleg daadwerkelijk is begonnen. Hij voegde hieraan toe, dat Ben Bel la c.s. op vrije voeten zouden wor den gesteld en naar Marokko terug gezonden, indien er een einde zou komen aan de vijandelijkheden in Algerië. Volgens kringen, die in nauwe ver binding met de Franse regering staan, is dit De Gaulle's laatste aanbod voor onderhandelingen met de rebellen leiders. President De Gaulle vertrekt woens- Sinds 1770 heeft plaatsing voor (Advertentie) dagavond uit Parijs voor een reis van vijf dagen door Zuid-West-Frank rijk, waar hij spreekbeurten zal ver vullen. Men verwacht, dat hij zater dag a.s. zijn belangrijkste toespraak te Bordeaux zal houden. EERSTE REACTIE ONGUNSTIG De eerste reactie in kringen der Algerijnse rebellenleiders in Tunis op de verklaringen van generaal De Gaulle was ongunstig. Men meent in deze kringen, dat de twee oplossingen, die De Gaulle voor een oplossing van het Algerijnse vraagstuk handhaafd, nl. een samen gaan van een nieuwe Algerijnse staat met Frankrijk of een afscheiding, voor de Algerijnse opstandelingen onaanvaardbaar zijn. De eerste, het samengaan, wil de Algerijnse voor lopige regering slechts als een poli tiek element in overweging nemen. En de tweede oplossing, die der af scheiding, houdt volgens de rebellen het gevaar van een verdeling van Algerië in. Als een atoombom Naar aanleiding van de jongste persconferentie van president De Gaulle schrijft de „New York Times" dat diens soherpe verklaringen over Algerië als een atoombom zijn inge slagen. Al te letterlijk opgevat, zou den zij kunnen worden uitgelegd als het einde van de onmiddellijke hoop op een oplossing van het Algerijnse conflict. Het Franse, rechts-radicale blad „Aurore" schreef, dat de van ver schillende zijden geuite vrees, dat De Gaulle ter wille van het op gang brengen der onderhandelingen nieu we concessies aan de opstandelingen zou doen, niet is bewaarheid. De ge neraal heeft duidelijk gemaakt, dat Frankrijk alle mogelijke bewijzen van zijn verzoeningsgezinde geest heeft gegeven, doch de militaire si tuatie goed in de hand heeft. De gematigde rechtse „Figaro" schreef, dat men de uiteenzetting van De Gaulle in enkele woorden samen vattend zou kunnen zeggen, dat hij tegenover de opstandelingen zonder omwegen heeft verklaard: „U kunt het nemen of niet." De gematigde linkse „Paris-Jour" meent, dat De Gaulle de Algerijnse opstandelingen heeft duidelijk ge-; maakt, zich niet door de opstande lingen te willen laten bedillen en In Jeruzalem is gisterochtend vroeg het geruchtmakende proces tegen Nazi-massa-moordenaar Adolf Eichmann desnoods' zonder de voorlopige Alge- begonnen. De foto toont Eichmann, bewaakt door twee politiemannen, in zijn door kogelvrij glas omgeven be- rijnse regering het overleg met de klaagdenbank in het Beth Ha'am. (telefoto) Algerijnen zal beginnen. Het gisteren begonnen proces tegen Eichmann, dat met zoveel spanning tegemoet gezien werd en dat de aan dacht trok van honderden persmen sen, heeft al spoedig zijn sensationele kant verloren. Toen de zitting van 't gerechtshof vanmorgen om 8 uur werd hervat, was de rechtszaal maar half vol. Het ging trouwens slechts om procedure-kwesties. Gideon Hausner, de openbare aan klager, ging voort met zijn antwoord op de stelling van de verdediging, dat de rechtbank niet bevoegd zou zijn deze zaak te behandelen. Het proces wordt gevoerd in het Hebreeuws, doch de thans 55-jarige Eichmann luistert door een koptele foon naar de vertaling in het Duits. Het nieuwe donkere costuum en de zw^ar omrande bril geven hem een voorkomen, dat absoluut niet doet denken aan de hautaine Oberstorm- bannführer van de SS, die verant woordelijk was voor de „Endlösung der Judenfrage", de fysieke vernie tiging van miljoenen mensen. De twee bewakers achter hem, die tot taak hebben een eventuele zelf moordpoging te verhinderen, houden hem nauwlettend in het oog als hij zijn neus snuit of een aantekening maakt voor zijn verdediging. Overi gens zit hij rustig, zich weinig bewe gend; een onderworpen, teruggetrok ken figuur, zonder enige dreiging. Wij zullen trachten te bewijzen, aldus Hausner, dat Eichmann de uit roeiing van Joden in Europa be raamde, organiseerde en uitvoerde. (De verdediging heeft gesteld, dat Eichmann persoonlijk niet verant- woordijk is). „Wij stellen, dat Adolf Eichmann meer was dan alleen maar een ra dertje in de Nazi-machine". Het publiek in de inmiddels vol gelopen rechtszaal was muisstil, toen Hausner met stemverheffing zei: „Er is geen vergeving voor deze misda den en zij kunnen niet worden ver geten. Wij kunnen slechts hopen en vertrouwen, dat de kinderen anders zullen zijn dan hun ouders en dat de zoon niet zal worden gestraft voor de zonden van zijn vader". De wetten van de Nazi's kunnen niet worden aangevoerd om de mis daad te verontschuldigen, aldus de openbare aanklager. Dit waren geen wetten, maar niet te rechtvaardigen uitingen van willekeur. De afgevaardigde van het district Japen-Waropen in de Nieuw-Guinea- raad, Eliezer Bonay, heeft maandag avond zijn ontslagaanvrage weer in getrokken. Volgens welingelichte kringen hebben diverse raadsleden maandagmiddag tijdens informele besprekingen er bij Bonay ernstig op aangedrongen, zijn verzoek om ontslag in te trekken. Zij wezen er op dat zijn uittreden schade zou be rokkenen aan het relief en het aan zien van de raad, gezien zijn ver diensten als bestuursambtenaar en het grote vertrouwen, dat blijkens de verkiezing in Japen-Waropen in hem is gesteld. Bonay hoorde deze lofuitingen zwijgend aan, maar na dat de aanwezigen naar huis waren gegaan verzocht hij het raadslid van Zeeland, die in het bezit was van zijn ontslagbrief, hem de brief terug te geven. Als gevolg van de zware regen val van de afgelopen dagen is maandagnacht een breuk ontstaan in de dijk van de Maas bi de plaats Beez bij Namen. Een brede stroom van water en modder baande zich een weg door de plaats, een twaalftal huizen isolerend. De spoorlijn tussen Luik en Parijs werd aanvankelijk versperd, doch in de loop van dins dag konden de treinen weer stap voets passeren. Tamelijk zacht De Bilt woensdag 10.00 uur. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het vasteland van West- Europa is de luchtdruk tijdelijk flink gestegen, zodat er een hogedrukge- bied ontstond, dat zich uitstrekte van Spanje naar de Oostzee. Het ho- gedrukgebied trekt langzaam naar het oosten weg, terwijl tegelijkertijd een lagedrukgebied op de Oceaan na derbij komt. In verband daarmee komt er meer bewolking, terwijl de regenkansen eveneens toenemen. De wind houdt eehter een zuidelijke komponent, zodat tamelijk zachte lucht blijft aanstromen. ZON- EN MAANSTANDEN 13 April: zon op 05.49; onder 19.33; maan op 05.22; onder 17.25. Hoogwaterstanden 13 April. v.m. 1.59; n.m. 2.20. KORRELTJE Als u wilt lat men op u vertrouwt, vertrouw dan op anderen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1