Grote belangstelling bij opening R.K. Technische School Twee zilveren jubilea bij Coöperatieve Raiffeisenbank De wedloop om de ruimte De lotgevallen van Robinson Crusoë Spanning in Katanga WOENSDAG 12 APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT HILLEGOM secretaris, bood de heer Van Dam de gelukwensen aan. Het woord werd nog gevoerd door de inspecteur van het r.k. Technisch Onderwijs, rector F. Grent en de heer J. Kok, voorzitter van de KAB, afd. Hillegom. De heer F. Sijtsma van het architectenbureau Kuitens en Sijtsma te Hillegom vertelde een en ander over de nieuwe technische school, die in het uitbreidingsplan Elsbroek zal worden gebouwd. Het terrein beslaat een oppervlakte van ongeveer 6000 vierkante meter. Het gebouw zal berekend zijn voor 600 leerlingen. De gang, die het hele ge bouw zal doorsnijden, wordt 100 me ter lang. De breedte van de nieuw bouw wordt 56 meter en de hoogte zal op 12J/2 meter komen. Er komt tevens een behoorlijke gymzaal, een rijwielbewaarplaats voor 600 rijwie len en enige autoboxen. Na de kof fie werd een rondgang gemaakt door het gebouw. Tenslotte sprak de direkteur van de nieuwe school, de heer H. A. J. de Vreede, enige woorden van dank baarheid. Het schoolgebouw, dat thans in gebruik is genomen en waarin nog wel gedurende vijf jaren Belangrijke instelling de M° de voorzitter van ^^Staaf vnnr trphflp linllpimtrppk schoolbestuur mr. F. J. Gerritsen i0kalen, 2 handvaardigheidslokalen, VOOl geneie DOliensireeK en echtgenote ir. v. d. Maas en de 1 tekenlokaal, 4 theorielokalen en 1 Gisteren werd te Hillegom de la- heer Maas» direkteur van het ar- ^Ireïüekamer!' ck^ leraïenkamT/ en 1. rn„_t. .V u_-i -1—1.x.-- beldsbureau te Lisse. de concierge-loge. De leerlingen voor het eerste jaar komen uit Hillegom (55), Lisse (61), Sassenheim (18), Bennebroek (10), sianue van ae Kapelaans van ne pa- Namens het gemeentebestuur, dat Haarlemmermeer (20), Noordwijker- rorhie L Griinink pn T Zuidwest vertegenwtrdigd werd door de he- hout (11), Heemstede (2), De Zilk allen aan de school verbonden, pas- ren W. F van Dam, loco-burgemees- (7), Noord wijk (2), Warmond (3) en toor Theissen als bisschoppelijk com- ter en ^h. M. Punt» gemeente- Voorhout (1). missaris en de kapelaans Grypink en Zuidgeest als godsdienstleraren. On- 1 der de H. Mis sprak de pastoor een kort woord. Hij vond, dat er aanlei ding was om God te danken voor het behaalde resultaat, dat men nu een r.k. Technische School bezit. Na de H. Mis zaten het bestuur en genodigden aan een gezamenlijk ont bijt. Om "elf uur volgde de zegening van de kruisbeelden en de wijding van het gebouw dat gelegen is aan scho^gebouw1dtens?zaTdoen^doo'r P. F. Vergeer (voorzitter) en A. P. Versluijs (kassier) pastoor Theissen. Daarna kwamen allen in een der lokalen van de De 59ste jaarvergadering van de totaal aan toevertrouwde middelen, school bijeen, waar de voorzitter van Coöp. Raiffeisenbank had dit maal dus inclusief de credit saldi in lop- het schoolbestuur, mr. F. J. Gerrit- een feestelijk tintje, want er waren pende rekeningen en bijgeschreven sen, allen welkom heette. twee jubilarissen, die het feit her- rente, is in het afgelopen jaar met De heer Gerritsen was dankbaar dachten, dat zij 25 jaar aan de bank ruim 10% toegenomen. Hieruit voor de tijdelijke oplossing, die door waren verbonden, t.w. de heer P. F. blijkt, dat de bankkcrn gezond is de medewerking van de heer Evers, Vergeer, bestuurslid en sinds 7 jaren en volkomen is berekend voor de die op harmonieuze wijze het belang voorzitter van de bank en de kas- taak, die haar in het economisch be- van 't technisch onderwijs en eigen- sier, de heer A. P. Versluijs. Nadat stel dezer gemeente is toebedacht", belang wist te dienen, verkregen de voorzitter in enige gevoelvolle Hierna herdacht de voorzitter het was. Hij dankte 't gemeentebestuur woorden het overlijden had herdacht feit, dat de kassier, de heer A. P. de ambtenaren van de departemen- Van de leden de heren L. J. Beugels- Versluijs, thans 25 jaar als zodanig ten van onderwijs, kunsten en we- dijk, A. F. Koks en H. van Schie, aan de bank is verbonden. „Gjj hebt" tenschap, en de rijksgebouwendienst, welke laatste ruim 31 jaar heeft deel aldus spreker, „in al deze jaren ber- die ertoe hadden meegewerkt dat er uitgemaakt van het bestuur, gaf hij gen werk moeten verzetten, en dit uiteindelijk een school is gekomen een uit voerig overzicht van de geheel alleen, zonder enige hulp of JJ" werkzaamheden van de bank in het assistentie, hetgeen echter geen en- afgelopen jaar. „Als wij deze werk- kele afbreuk heeft gedaan aan uw gere r.k. Technische school plechtig in gebruik genomen. Die morgen werd er in de St. Josephkerk een plechtige H. Mis opgedragen door pastoor H. J. A. Theissen, met assi stentie van de kapelaans van de pa- WARMOND rekeninghouders werd betaald een bedrag van ƒ2.037.812, aan effecten werd uitgegeven 17.660. De winst bedroeg ƒ5.371,99. Nadat een en an der door de kassier nog uitvoerig was toegelicht, werd besloten tot vaststelling van de balans en winst en verliesrekening over te gaan, waarbij besloten werd aan de belas ting-reserve een bedrag toe te voe gen van 1340.Tevens werd be sloten een bedrag van 1000.te storten in het jubileumfonds, ge sticht voor het volgend jaar te vie ren 60-jarig bestaan van de Bank. Als lid van het bestuur werd ge kozen de heer J. Sikking en als lid van de raad van toezicht de heer D. Koudijs. Bij het punt mededelin gen wees de heer De Vroomen, be stuurslid, op het verheugend feit, dat de voorzitter, de heer F. Vergeer, zijn.25-jarig jubileum als bestuurs lid van de bank herdacht. Het was voor spr. een behoefte de heer Ver geer hartelijk dank te zeggen voor het vele werk, dat deze als bestuurs lid, laatstelijk als voorzitter, voor de bank heeft gedaan. „Gij hebt" aldus spr., „in deze jaren getoond de juis te man op de juiste plaats te zijn. Met grote tact wist gij steeds de u voorgelegde problemen te benade ren, waarbij gij u steeds liet leiden door uw groot sociaal gevoel. Hier door was er in onze bestuursverga deringen steeds een aangename sfeer, welke een waarborg was voor goede en doeltreffende besluiten. Het hoofdbestuur in Utrecht heeft eveneens grote waardering voor uw leiding en zij heeft mij verzocht de door haar aan u toegekende oorkon de te willen uitreiken, waaraan ik thans gaarne gevolg geef". Namens het bestuur bood spr. hierna de heer Vergeer een prachtige assortiments kist sigaren aan, waarbij hij de hoop uitsprak, dat de heer Vergeer nog vele jaren de Bank in zijn verdere ontplooiing zou mogen leiden. De heer Vergeer bracht de spreker een woord van bijzondere dank voor de tot hem gerichte felicitatie, het aan geboden geschenk en de door het hoofdbestuur aan hem toegekende oorkonde. Spr. wees er op, dat de Bank in zijn hart een bijzondere plaats innneemt, omdat zij een be langrijke plaats inneemt in het eco nomisch bestel van Warmond. Hij had zijn taak steeds gezien als een dienende taak om te helpen waar hulp nodig en mogelijk was en waar bij het sociale element een belang rijke plaats moet innemen. Na de gebruikelijke rondvraag, die geen zaken van bijzondere aard naar vo ren bracht, werd de bii eenkomst ge sloten, doch men bleef nog geruime tijd bijeen om dit dubbel jubileum op prettige en aangename wijze te herdenken. ïrzetten^cn^dit NOORnWTÏVPt>Tï0TTT die aan haar doel beantwoordt. De officiële opening zaamheden bezien", aldus spreker, nauwgezetheid en accuratesse. Hier- kunnen wij voor de bank een ver- voor heeft ons bestuur grote wapx- De opening geschiedde daarna door heugende voortgaande ontwikkeling dering en respect, en wij hebben dan de inspecteur fctij het jnijverheidson- constateren. Het bedrag aan ingelegd ook gemeend aan deze bijeenkomst spaargeld nam aanmerkelijk toe. Het een meer feestelijk karakter te moe derwijs ir. H. M. v.d. Maas. Wat lezers schrijven ten geven. Uw verantwoordelijkheid is in al deze jaren zeer groot ge- HOE ZIT HET EIGENLIJK MET zou verwerpen. HET PLAN-KERKWEG TE ROELOFARENDSVEEN met het uitbreidingsplan Kerkweg weest; 1w??r./,J bebt deze ve.rant' niet akkoord gaan, hetgeen praktisch J°0S?1i!%e,d.. Tl &scbTOO™d an inhield, dat ook de provincie dit plan daarb" bebt gu.het bemjs geleverd, u verwerpen dat uw benoeming destijds een goe- In de laatstgehouden vergadering de keus is geweest. Uw bereidwillig- van de raad kon echter met vreugde J}eld on? de mensen te helpen om kennis worden genomen van het be- hen met raad en daad bij te staan. Nieuwe Wetering, 6 april richt, dat nadere pogingen - om toch de vriendelijke wijze, waarop gij een gunstig advies van de Planoio- n steeds te woord stond, heeft u Herhaaldelijk wordt gevraagd: „Hoe gische Dienst te verkrijgen - alsnog a'Jer sympathie en achting doen zit het toch met de Kerkweg?" De succes hadden opgeleverd. Dit houdt win,nen; °ns bestuur hebben wij een zegt: „Het gaat door." De ander in, dat met redelijkheid verwacht reeds de gelegenheid gehad u van beweert: „Het gaat niet door", en mag worden, dat de provincie dit °nze waardering te doen blij- weer anderen stellen: „Het duurt nog plan ook zal gaan goedkeuren, nadat *en en by deze gelegenheid hebben wel anderhalf jaar voordat het in dit eerst echter tet visie gelegd en wij t niet alleen by woorden gelaten. Den Haag uitgemaakt is of aan de door de raad aangenomen is. Kerkweg te Roelofarendsveen een Na deze procedure komt de uit Ik hoop, dat God u de kracht zal schenken uw verantwoordelijk werk DRONKEN AUTOBESTUURDER GEARRESTEERD Vannacht is de 52-jarige koopman J. van K. uit Roterdam gearresteerd, die onder drankinvloed verkeerde en met zijn auto enige botsingen had gemaakt. Een particulier die hem na deze escapades zag doorrijden zette een achtervolging in. Toen hem bij de woning van de koopman inder daad bleek dat deze dronken was, lichtte hij de politie in. De koopman werd in hechtenis genomen. Zijn rij bewijs werd in beslag genomen. aantal huizen wel of niet gebouwd voering van het plan zelf meer in n°g vele jaren in het belang van onze instelling te kunnen verrich- mag worden." „Hoe zit het nu eigen- eigen sfeer te liggen, lijk?" De aankoop van enige gronden tan, zulks zeker ook in het belang tegenover de kerk door de gemeente van de Warmondse gemeenschap". Het antwoord hierop is als volgt: voor parkeerruimte enz., de defini- De heer Versluijs toonde zich zeer Een jaar geleden werd uit bepaalde tieve afwerking van de Kerkweg getroffen door de vriendelijke woor- kringen h t idee geopperd om aan zelf, alsmede de te verwachte wo- den tot hem gericht. „Het is voor de nieuw aangelegde Kerkweg te ningbouw aldaar wettigen de ver- mij een grote voldoening", aldus Roelofarendsveen een aantal wonin- wachting, dat er dan te zijner tijd spreker, „dat de bank zich mag ver gen te gaan bouwen. Een grote moei- aldaar een harmonisch geheel tot heugen in een goede financiële ge lijkheid was echter dat het geldende stand gebracht zal worden, waar- zondheid en dat ik hieraan mijn uitbreidingsplan dit niet toeliet. De door ook een beter contact - zowel steentje heb mogen bijdragen, is voor kwestie kreeg de aandacht van de verkeerstechnisch als maatschappe- mij de grootste beloning". Hierna gemeente en nadat deze instantie lijk - tussen Floraweg-Geestweg en werd als secretaris voor deze ver haar standpunt bepaald had, werd de bestaande dorpskern bevorderd gadering benoemd de heer Th. R.^ de zal worden. een „uitbreidingsplan Kerkweg" ont worpen. Nu kan men ontwerpen wat men wil maar het bestuur van Vroomen. Aan de orde kwam hier- Begrijpelijk is dat door de diverse na de rekening en balans over het soms onvolledige - berichten men jaar 1960. Hieruit bleek, dat aan de provincie Zuid-Holland heeft nu niet meer weet hoe de zaken er nu spaargelden was ingelegd 865.210; eenmaal het recht ieder uitbreidings- eigenlijk voor staan, plan al of niet goed te keuren. Moge deze korte uiteenzetting der- Wil men vooraf reeds de mening halve verhelderend werken. aan terugbetaalde voorschotten was ontvangen 60.252, terwijl van de centrale bank was ontvangen een in de provincie polsen, dan kan men Ik dank de redactie inmiddels voor be<Jrag van 1.709.687. Aan spaar- advies vragen aan de Planologische de mij verleende plaatsingsruimte. Dienst, een adviesorgaan van de pro vincie zelf. J. S. WAGENAAR, Deze Planologische Dienst kon Voorz. KVP-raadsfractie gelden was terugbetaald 624.428, terwijl aan voorschotten werd ver strekt 86.148. Aan de centrale bank werd overgemaakt 1.787.254, aan Nr. 7. Robinson had nog geen tijd gehad om adem te scheppen, of een nieuwe golf wierp hem op het' strand, waar hij uitgeput in bezwijming viel. Hij was de enige overlevende van de bemanning. In de nacht luwde de storm. In het oosten rees de zon en Robinson ontwaakte. Hij keek yerbaasd om zich heen. Hij was alleen in een vreemd land. Ongerust spitste Robinson de oren op mogelijke ge luiden. Misschien waren er wilde dieren! Op tivaalf wielen langs steile wand Een glazenier in Hamburg, die op het ogenblik werkt aan het glazen dak van de enorme nieuwe hal van de centrale groentenmarkt, heeft voor zijn tochten langs de steile glaswanden, die hij zelf bouwt, een wagentje ver vaardigd, dat op twaalf autoped-wieltjes met luchtbanden staat. Het wa gentje wordt aan een staalkabel op en neer bewogen. Bungalow-bouw Door het ar chitectenbureau de Koning en Sie- zen te .Hoofddorp is namens P. en J. Warmerdam het bouwen van een dubbele bungalow aan het Westeinde opgedragen aan de firma G. J. Klein Gunnewiek te Noordwijk. De grote wedloop tussen Amerika en Rusland, wie van beide landen het eerste een mens in de ruimte zou brengen, is door Ruland gewonnen. Beide landen hebben ontzaglijke bedragen besteed aan hun ruimtepro jecten. Het nieuws van de eerste be mande ruimtevlucht vormt de cli max van een 20-tal jaren van weten schappelijke inspanning en minstens 2 jaar intensieve training van Russi sche en Amerikaanse kandidaat- ruimtevaarders. De Russen, die de Amerikanen aldoor net voor zijn ge bleven, hebben dus de strijd gewon nen. Men verwacht niet, dat de Ameri kanen vóór het einde van april of begin mei hun eerste ruimtevaarders zullen lanceren. En dan zal het nog maar gaan om een schot omhoog plus landing zonder meer en niet om een vlucht rond de aarde. Zoals bekend hebben de Russen in 1957 het hondje „Laika" de ruimte ingeschoten. Het dier zat in een sa telliet, die een baan rond de aarde beschreef. Het hondje kon echter niet geborgen worden en werd daardoor het eerste ruimteslachtoffer, als de Russen tenminste niet eerder proe ven met levende wezens hebben ge daan, die niet bekend zijn gewor den. In 1958 schoten de Russen het hondje „Albina" rond 450 km ver de ruimte in. Het dier werd geborgen en kreeg later jongen. In augustus 1960 wenJen de honden „Strelka" en „Belka" gelanceerd. Zij draaiden rond de aarde en werden later terug gehaald. Eerder in dezelfde maand slaagden de Amerikanen erin als eer sten een capsule, die een baan rond de aarde had beschreven, te bergen. In mei 1960 hadden de Amerikanen al twee aapjes, „Able" en „Baker", die een vlucht omhoog van circa 480 km. hadden gemaakt, geborgen. In februari 1961 lanceerden zij de chim pansee „Ham", die veilig terugkeerde na een vlucht van rond 220 km. Miljoen Belg. francs voor schilderij van Kees van Dongen Op een veiling van moderne schil derijen in Antwerpen is dinsdag een schilderij van Kees van Dongen voor meer dan een miljoen Belgische franken verkocht. Zijn doek „Ame rikaanse in Venetië" bracht iets meer dan 70.000 gulden op. Een ander werk, „De gondelier", ging van de hand voor 30.000 gulden. Met andere doeken waren de schilderijen van Van Dongen afkom stig uit een particuliere verzameling. De „Amerikaanse in Venetië" werd gekocht door een Londense kunsthandelaar. Ten gevolge van de sancties van president Tsjombe tegen de Ver enigde Naties en de versterking van de V. N.-troepen is de toestand in Katanga gespannen. De 400 man Ethiopische troepen in Kabalo zijn versterkt met 200 van hun landgenoten, die per vliegtuig zijn overgebracht. De Verenigde Na ties hebben ongeveer 200 Katange- zen, die bij de gevechten gedurende het afgelopen weekeinde werden ge vangen genomen, per vliegtuig van Kabalo naar de basis Kamina ge bracht. Daar worden zij bewaakt door 800 man Indiase troepen, Ghur- ka's. Katangese militairen hebben rond om de basis versperringen opgewor pen en hierachter stellingen betrok ken. Ook de Indiase troepen hebben zich verschanst. Voorts hebben de Katangezen de spoorweg- en tele foonverbindingen afgesneden en de weg in noordelijke richting onder mijnd. Op 100 km afstand is een groep van 70 Ierse V.N.-militairen geïso leerd, die het krachtstation bewaakt dat de basis van elektriciteit voor ziet. Katangezen hebben de vlieg velden van Manono en Albertstad bezet om te voorkomen dat V.N.- troepen worden aangevoerd. Een woordvoerder van de Ver. Naties heeft het blokkeren van de bankrekeningen van de Volkerenor ganisatie in Elisabethstad „een bui tengewone maatregel" genoemd, die slechts wordt genomen „door twee landen die met elkaar in oorlog zijn". Als gevolg ondervindt het V. N.-personeel moeilijkheden bij aan kopen, o.a. van vliegtuigbenzine. SPORT BRIGITTE BARDOT HOUDT MET FILMEN OP Als haar contract begin volgend jaar afgelopen is, zal Brigitte Bardot uitscheiden met filmen, zo heeft haar agent dinsdag meegedeeld. Brigitte moet nog drie films af maken. Ze weet nog niet of ze defi nitief een punt achter haar filmcar rière zal zetten, maar volgens haar agent zal ze in elk geval twee of drie jaar niet meer voor de filmcamera's verschijnen. WILKES EN BLEYENBERG NAAR CENTRALE TRAINING Faas Wilkes (Fortuna '54) en Wim Bleyenberg (Blauw Wit) zijn alsnog uitgenodigd om deel te nemen aan de centrale training van het Neder lands A-èlftal. Zoals bekend traint het Nederlands elftal vandaag in Delft. Wilkes zal aan deze oefen- bijeenkomst echter niet kunnen deel nemen, daar hy staat opgesteld in het Limburgs elftal, dat vanavond in Geleen zijn jaarlijkse wedstrijd om de „Coupe Coenegracht" tegen het team van Belgisch Limburg speelt. Het gerecht te Ansbach heeft dinsdag de voormalige commandant van het concentratiekamp Gusen, Karl ChmieleWski, die ook in het kamp Vught de leiding heeft gehad, wegens 282 bewezen gevallen van moord tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld alsmede levenslang ver lies van burgerrechten. Dinsdagmiddag op het spitsuur heeft op een brug even buiten het Londense Waterloo-station een fron tale botsing plaats gehad tussen een elektrische trein en een stoomloco motief. De bestuurder van de elek trische trein werd gedood. Zestien gewonden moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Weegbrugdek te koon; als nieuw, oppervl. 5x2 m. 5-delig zware houten bad- dings. N.V. Gebr. Blonk's Graanhandel. Kort Galge water 12, Leiden, tel. 25232 Te koop: een racefiets in prima staat, merk RIH., hoogte 22 inch. G. Belt, Weipoortseweg 52, telef. 01715412, Zoeterwoude. <2* Zoekt U een mooi maar vooral degelijk rij wiel, hetzij sport of tour. Valk a.d. H. Schouw heeft een behoorlijke keus. Komt U eens kijken, het verplicht U tot niets. Em- po, B.S.A., Union, Burgers. <2 Studente, eindexamen gym. alpha, heeft enige uren beschikbaar voor bij lessen L.O., Latijn, Grieks en moderne talen. Br. on der no. 8744 bur. v. d. bl. 2" Nog altijd zyn wij het voordeligst^ Door onze goede opleiding en lage telef. 24246. 2 Wel een rijbewijs maar lang niet meer gereden? Vraagt prijs voor onze oefenlessen. Autorijschool v. d. Hoogen, Waardstraat 37, tel. 24246. Leiden. <2* Aangeb.: inzinkb. Sin ger trapnaaimachine (ringspoel), in pr. staat 75.-; moderne Naumann handnaaimach., als nieuw, van 265.- voor 125.-. He renstraat 23, Leiden, telef. 32027. 2 Ervaren chauffeur, in bezit van alle rijbewijzen, biedt zich aan. Noord- veenweg 3, Nieuwe Wete ring

Leidse Courant | 1961 | | pagina 11