Ontstellende documenten ADOLF EICHMANN OVER DE JEUGDJAREN VAN ALS JONGEN TIRANISEERDE EICHMANN REEDS OP SCHOOL Gehele waarheid over de Nazi-beul Eichmann TEL AVIV Met een vaart van 100 km. per uur snorde mijn auto over de weg van Haifa naar Tel Aviv. Naast mij zat Yossif Ben P. een reus met een tanige huid en een massief voorhoofd, een overlevende uit de kampen van de dood tijdens de laatste oorlog. In 1945 in Israël aangekomen werd deze Poolse man één van hen, die in Jeruzalem het hotel Koning David - in die tijd het hoofdkwartier van de Engelsen in het Midden-Oosten - in de lucht lieten vliegen. Op zijn gespierde onderarm tea ren de zes getatoueerde cijfers te zien, die het onuitwisbare kenmerk zijn van degenen, die de concentratiekampen hebben gekend„Auschwitz?" vroeg ik. „Nee, Belsen", mompelde hij. Yossif Ben P.is thans lid van de Veiligheidsdienst in Israël. Ik trachtte van hem inlichtingen te verkrijgen over Adolf Eichmann. „Want hij kent de dos siers", zo was mij toegefluisterd. Yossif Ben P. was echter niet bereid wat te vertellen. Hij zei gebonden te zijn aan de grootst mogelijke geheimhouding, doch hij wilde mij wel in contact brengen met zijn vrienden der zogenaamde „vrijwilligers-groepen", die zich tot taak hebben gesteld, ondergedoken Nazi- misdadigers op te sporen in de gehele we reld. Groepen, die ook de arrestatie van de Nazi-beulAdolf Eichmann" hebben bewerkstelligd! Mede-scholier tot zelfmoord gebracht cumenten, waaruit biykt, dat Eich mann op 13-jarige leeftijd naar Oos- tenrflk verhuisde, waar hy het gym nasium aldaar bezocht. Het dossier vermeldt daarover het volgende: ,,Meer dan enige andere stad voorzag Linz, sinds 1923, zijn buurman van jonge nazis. Vanuit al le hoeken van Oostenrijk overschreed een leeglopende jeugd de grens om De contacten, die Yossif mij bezorgde, stelden me niet teleur. De ontmoeting bijvoorbeeld met een zekere Dov ZDeze oude banneling, die tot de Stern-groep had behoord en gevochten, had voor de onafhankelijkheid van Israël, was Oostenrijker van geboorte. Na in 1945 in 't kamp Auschwitz te zijn bevrijd, werkte hij als „vrijwilliger" in de sector München-Wenen om bewijs materiaal te verzamelen over Nazi-misdadigers. Hij toonde mij een uitgebreid dossier. Op de omslag stond „Ostubaf E", afkor ting van „Obersturmbannführer Eichmann" en op 't schutblad een foto van Eichmann in SS-uniform met een handtekening van Eichmann. In het dossier viel mjjn oog direct op een wat vergeeld papier, een beschrijving van Eichmann. Het was ont dekt in de archieven van de Hauptverwaltung van de SS. Het geschrift was gedateerd op januari 1936 toen Eichmann tot Hauptsturmbannführer werd bevorderd en op dit document werd het volgende van Eichmann gezegd „Krachtig en impulsief persoon, die opmerkelijke kwaliteiten bezit. Hij kwijt zich op bijzonder uitmun tende wijze van de taken van organisatie en onderhan deling. Wat zijn werkterrein betreft: Bekend specialist" Wanneer men weet, dat het werkterrein van Eichmann de uitroeiing van de Joden ging worden, openbaart dit oordeel genoeg. Ontstellender waren echter nog de vele andere docu menten, die ik ter inzage kreeg. Over Eichmann's jeugd stond het volgende in de documenten: Adolf Eichmann, een bleke en puisterige jon gen, met een ziekelijke gelaatskleur, bracht zijn jeugd door in Solingen waar het geweld regeerde zoals in het gehele Ruhrgebied. Dagelijks barst ten bloedige vechtpartijen uit tussen de communisten en nationaal-socialis- ten Op de netjes geschrobde trottoirs speelde Adolf met andere armzalige kinderen. Hij speelde oorlogje als hij niet in de eindeloze rijen stond voor de distributie van 100 gram margari ne. Het was het tweede jaar van de in flatie: Solingen was somber en koud, de huizen leken grijs, de mensen had den ingevallen wangen en schenen on der een zware last gebukt te gaan. De winkels waren leeg, grote wagens vol geallieerde officieren reden rond. De buitenlanders, Nederlanders, Zwe den, Amerikanen kochten alles, namen alles mee, van fototoestellen tot fa brieken toe. Duitsland scheen te koop voor de meest biedende. Het was een ware maalstroom van buitenlandse geldmiddelen: guldens, francs, dollars Ponden Sterling, maar de Duitse Mark devalueerde van dag tot dag. Een paar worstjes en een glas bier kostten 's middags 15 miljard en 's avond het dubbele. De arbeiders schreeuwden, twistten en dreigden niet terug te komen. De vader van Eichmann was genoodzaakt zijn klei ne fabriek van electro-mechanische toestellen te sluiten en weldra verge zelde de jonge Adolf hem gedurende het urenlang in de rij staan om de paar Marken van de werklozenuitke- ring te innen. De familie voedde zich met slappe soep en aardappelen. IJZEREN DISCIPLINE De ouders van Eichmann voedden Adolf met militaire discipline op. Ook groeide hü in een sfeer op, welke was verzadigd van haat tegen de Repu bliek Weimar, tegen de vreemdelin gen, die deviezen hadden en tegen de Joden, die „zijn vader hadden gerui- neerd door hun oneerlijke concurren tie", want „zij" beweerde vader Eich mann „hadden deviezen om de arbei ders en de grondstoffen te betalen" „Toen gebeurde er iets geheel on verwachts. Een oom van moederszij de nodigde de familie Eichmann uit om in Linz in Oostenrijk te komen wonen, waar de economische toestan den, naar het hem scheen, minder hard waren dan in het Ruhrgebied. De jonge Adolf vergezelde zijn ouders en z^jn broers Maar zijn vader, die van mening was, dat zijn opvoeding kwade gevolgen zou kunnen ondervin den van de Oostenrijkse slapheid, be sloot hem naar een internaat te Wer- nigrode in Thuringen te sturen. Het was een eenvoudig instituut, dat ech ter aanbevolen werd door een regi mentsvriend van zijn vader, hetgeen betekende, dat men er onder andere respect voor de godsdienst en voor de discipline leerde. In het strenge landschap van Thu ringen, tussen de geweldige pijnbo men en de watervallen, maakte het internaat deel uit van een grote vier hoek van zwarte stenen, vroeger mili tair hospitaal voor besmettelijke zie ken. De school werd geleid door een gepensioneerd officier en de met het toezicht belast e gedemobiliseerde ex- militairen sohreven de wet voor. Een honderdtal van dergelijke institu ten waren na de oorlog in Duitsland opgedoken: Eichmann leefde in het vervolg te midden van andere kost schoolleerlingen met ingevallen wan gen en ogen als uitgehongerde jakhalzen. Met de leus „een nieuwe moet eraan geloven" werd de jonge Eichmann door zijn medeleerlingen omringd, gegrepen en in de lucht ge gooid. Zijn dag begon om half vijf met het geblaf van een bewaker, ex- Feldwebel. De schoenen moesten vijf minuten later gepoetst zjjn en om tien voor vijf waren de jongens op het ap pèl voor de inspectie van de knopen en knoopsgaten. Een ontbrekende knoop betekende een pak slaag. Van uit de martelkamer van de directeur kwamen ieder uur van de dag kre ten van leerlingen, die er hun straf ondergingen. Voor het ontbijt en na het avondeten moesten de jongens ruim een uur in ganzepas het plein rondlopen.... De directeur regeerde als opper machtig heerser. Hier was het Duits land zonder zwakheid, hier regeerden de woorden: gehoorzaamheid, respect liefde voor het vaderland. Dergelijke kweekscholen van het Derde Rijk be stonden reeds dertien jaar voor de op komst van het nationaal-socialisme. De jonge Eichmann leefde daar on der het regime van de concentratie kampen de kampen welke hij, vijftien jaar later zelf zou gaan leiden en al deze ventjes met bleke wangetjes die „Deutschland Uber Alles" zongen, die het regime van Weimar verfoeiden en de Joden haatten, zouden later de ziel van de stormbataljon van de „brui ne hemden en van de SS gaan vor men" „BEGAAFDHEDEN" VAN DE JONGE EICHMANN Over het gedrag vna Eichmann ver klaarde het dossier het volgende: ,,Op dertienjarige leeftijd had hij reeds nei gingen tot martelen en enkele jaren later toen hij op de school in Linz, Oostenrijk, kwam, dreef hij een klein Joods jongetje tot zelfmoord. Op een dag kwam er een nieuwe leerling op het internaat van Wernl- gerode Hij heette Cohen en zijn va der was koopman te Halle Cohen! brulden de jongens, een Jood. Is Je vader soldaat geweest? Natuurlijk niet, zoals alle Joden". Gedurende de volgende weken peins den de leerlingen op middelen om de nieuw aangekomene te plagen: Ze besmeurden zijn kleren, ze lieten hem op een vier meter hoog dak klimmen en daagden hem uit eraf te springen. „Spring Cohen, spring! Laat zien dat Joden niet bang zijn!" De jongen sprong, viel op zijn knie. en toen be gon het van voren af aan.... De jonge leerlingen, de toekomstige SS'ers dan sten om hem heen terwijl ze krijgs kreten uitstootten. Op zijn schriften schreven ze: „Jood, zoon van een Jood, zoon van een woekeraar". De jonge Eichmann was onder de aanvoerders. Hij was het, die net had uitgevonden om in het bos sa lamanders en slangen te zoeken, die dan in het bed van de kleine Cohen werden gestopt. Terwijl het kind, ge sohrokken van de reptielen, die tus sen zijn lakens kropen, uit het bed sprong, trapten zijn medeleerlingen hem, onder leiding van Eichmann. Op aanraden van de directeur werd de kleine Cohen van school genomen Het kind stierf twintig jaar later in een concentratiekamp, vermoord door dezelfde mannen, die hem des tijds op sohool hadden gemarteld... De jonge Eichmann maakte, hoe wel hij niet bepaald begaafd was voor de studie, vorderingen op Wernige- rode. Een van zjjn leraren, dr. Wera, boeide hem vooral. Deze leraar haat- «IIMUlMUilIHMBWilMIWiaillilBgBIIIMWiMlIlllll—■aillHlB—M» Door: PETER ALEXANDROV te alles wat buitenlands was, -en ie der, die niet Duits was. Bij wijze van gebed liet hij 's morgens de leerlin gen opzeggen, dat de machthebbers van Berlijn, Joden en Marxisten wa ren. Hij sprak van het grote Duits land, van de verwoestende invloed van 't Christendom van de mythe van de twintigste eeuw over de superiori teit van 't Germaanse ras. Voor hem was 't het vertrouwen in een nieuw Duitsland, dat de mensen uit de kete nen van Versailles zou bevrijden. Uit de tijd van de jeugd van Eich mann was er in het dossier ook nog een knipsel uit een socialistisch blad uit Halle met een bericht dat ouders klaagden over de methoden op de school. Een jonge leerling, Ulrich genaamd die in Halle woonde, kon de lichame lijke mishandelingen, die op het in stituut zo in de smaak schenen te val len, niet langer verdragen en liep weg Er vloeide een schandaal uit voort en de ouders van Ulrich dienden een aan klacht in tegen enige leraren, schuldig aan het gebruik van geweld. Tot sta ving van hun woorden gaven zij ook de namen van de jongens op aan wie de directeur stelselmatig opdracht gaf om het aantal klappen, dat werd uit gedeeld, op te schrijven. Ook de naam van de jonge Eichmann kwam op de ze lijst voor. Hij was het, die de „boekhouding" hield van de klappen, die iedere jongen moest ontvangen. Eichmann, die er om onbekende rede nen niet van hield, dat men hem by zijn voornaam noemde en van zijn vrienden verlangde, dat ze hem met zijn familienaam aanspraken, had de bijnaam „Revolverschnauze" ge kregen. De reden daarvan was waar schijnlijk zijn hortende manier van spreken. Het verblijf van Eichmann op deze school zou zeker onopgemerkt zijn voorbijgegaan zonder die klacht wel ke in het dagblad werd opgenomen. Hetzelfde gebeurde met een tweede klacht, afkomstig van de koopman Max Cohen en gericht aan het Minis terie van Nationale Opvoeding. Hij verklaarde, dat zijn zoon van twaalf jaar regelmatig mishandeld was en dat men salamanders en slangen in het bed van zijn kind had gestopt. De geschriften in het dossier ver tellen echter niet, wat er toen pre cies is gebeurd maar wel zijn er do- zicli in Duitsland naar het dichtbij- zijnde centrum van de SA of SS te be geven, waar men hun een kaart van de nationaal-socialistische partij gaf. De jonge recruten ontvingen een Mark per dag, het bier was gratis en ze werden gekleed. Adolf Eichmann ging weldra dezelfde weg volgen, maar in afwachting hiervan, vervolgde hij zijn studies aan het lyceum van Linz". KIND TOT ZELFMOORD GEDREVEN Op deze school werd zijn gezag ver zekerd:. Hier komt het dossier tot de tragi sche gebeurtenis van de Joodse leer ling van het gymnasium, die zelf moord pleegde en waaraan de jonge Eichmann niet vreemd was. De ge beurtenis wordt in een apart document bevestigd door een Israëlische burger die medeleerling van Eichmann was in Linz. „Een mager jongetje, met dikke brilleglazen, zoon van een Joodse han delsvertegenwoordiger uit Linz, was een voortdurend mikpunt voor de leer lingen en leraren Geduldig onderging hy gedurende lange tjjd de flauwe grapjes waarmee hij werd overladen. Op een dag joegen Eichmann en een tiental jongens hem in een hoek van de speelplaats en gingen hem te Ijjf. Men verweet de jongen, dat hij een socialistische vader had. Aangemoe digd door de andere jongens sleepte Eichmann de jongen over het plein, verscheurde ztyn kleren en smeet hem op de knieën. De jongen, gek van pyn beet in de hand van zyn beul en niet meer te houden stortte hij zich ver volgens op zijn belagers, brullend als een wild dier. Het schuim stond op zijn vervormde mond: „Moordenaars" brulde hy. De jood is gek geworden, omsingel hem!" schreeuwden de jongens. On der geschreeuw en gelach van de leer lingen, werd de arme in een cirkel ge sloten. Als in een arena draaide hy rond, blind door de tranen en het bloed, op de rand van een flauwte. Toen de bewaker tussen beide kwam ademde de jongen nauwelijks, zo was hy aan alle kanten getrapt. I$j werd naar huis vervoerd en twee dagen la ter vernam men op school, dat hij zich in zijn kamer had opgehangen.... Naast het antisemitisme en het Na tionaal Socialisme van de beul ver meldt het dossier nog een andere bij zondere trek va. ^Eichmannzijn hartstocht voor paarden o.a. Hij hield er zoveel van dat hy zjjn vrjje uren doorbracht in de stal van baron Von Hirsch, waar de stalknechten hem soms toestonden de glanzende ruggen van de volbloeden te strelen Op een dag stond een neef van ba ron Hirsch hem toe zelf een zwarte merrie te bestijgen doch hjj gaf het dier een tik met zjjn rjjzweep zodat het steigerde. Eichmann maakte een verschrikkeljjke val. Terwjjl men hem terugbracht naar de stal, erbarmeljjk en bloedend, met enkele gebroken vin gers en een ontwrichte enkel, hoorde een van de knech'en hem mompelen „Ik haat baron Hirsch, ik haat alle Joden, ik zal ze dit nog betaald zetten" GEVLUCHT Tussen 1925 en 1933, dat wil zeggen tot het moment dat Hitier het bewind in handen neemt, leidt Eichmann vol gens het dossier een nogal chaotisch leven. Hij moet werken om te verdie nen en de recherche van de Duitse en Oostenrijkse politie trachten te ontlo pen, die hem achtervólgen in verband met zjjn politieke activiteiten. Hjj is een vurig aanhanger van Hitier en een hartstochteljjk propagandist van het nationaalsoci. 'isme. Gedurende deze acht jaren treft men hem nu eens aan in Solingen dan in Linz, in Keulen en zelfs in Berljjn waar hjj in een schandaal gewikkeld geraakte door het verleiden van de zestienja rige dochter van zjjn hospita. In 1932 toen hjj als vertegenwoordiger van de Vacuum Oil Company op de motor Oostenrjjk doorkruiste kreeg hjj een ongeluk en liep een schedelbasisfrac- tuur op. Hjj herstelde weer maar in juni 1933 werd hjj door de maatschap- pjj ontslagen, want zjjn politieke op vattingen, die hjj openljjk naar voren bracht, mishaagden een gedeelte van zjjn clientèle. Zo komen wij in augustus 1933. De Oostenrijkse politie vervolgt hem. Hij vlucht naar Duitsland en daar heeft hij geen andere uitweg dan in het Oostenrjjkse Nazi-legioen te gaan, dat in Beieren ligt, in het kamp Lech- feld bjj Passau. Hier oefende men de toekomstige soldaten en de toekomsti ge kolonne, die de Anschluss van Oos tenrjjk met het Reich moet bespoedi- gen. Pruisische reserveofficieren maak ten de Oostenrjjkse nazis vertrouwd met het gebruik van het bajonet, de knuppel, het mes en de revolver. Eich mann verbleef drie maanden in dit op leidingskamp waarna hjj werd over geplaatst naar de staf van de SS in Passau, afdeling verbinding. Daarna in januari 1934 werd hjj naar de Oos tenrijkse SS gezonden, welke in het kamp van Dachau was gelegerd. Hjj was er gedurende ongeveer vier en een halve maand toen op een dag een Mercedes kwam opdagen, bestuurd door een chauffeur in zwart uniform welke voor het hoofdgebouw van het kamp stopte. Een uur later reed Eich mann, begeleid door Kaltenbrunner, richting Munchen. De twee mannen stapten uit voor het beroemde „brui ne huis" hart en ziel van de Natio- naalSocialistische party. In de och tendzon bedekten de hakenkruisvlag- gen de voorgevel van het sombere ge bouw. Kaltenbrunner en Eichmann gingen snel tussen de twee rijen jon ge mannen in bruine pakken door, die groetten met gestrekte arm. Dan ver wijderen Kaltenbrunner en zyn metge zei zich voor een geheim onderhoud in een kantoor. De bekende Franse journalist Victor Alexandrov heeft in Israël - ontmoetingen gehad met groepen Israëliërs, die byna vijftien jaar gezocht hebben naar Adolf Eichmann, de grote Nazi-beul, en hem tenslotte arresteerden in Argentinië. Van hen kreeg hjj lnlich- 1 tingen en inzage in documenten over Eichmann, die Alexandrov in staat stelden tal van bjjzonderheden over het leven en handelen van deze beul te beschrjjven. Op deze pagina publiceren wjj thans - een artikel van Alexandrov, dat in het byzonder over de E jeugdjaren van Adolf Eichmann handelt, waarover tot nu toe weinig is gepubliceerd. TirriiTiiwuTTiiwirTTri i»i •■"liiiK iiua-ii :l liirni"!;!. lil i l OPDRACHT VAN KALTENBRUNNER Hij had hem opgemerkt, toen Eich mann In 1932 de Nazi's voorzag van een kaartsysteem van de inwoners van Linz, die tegen de Anschluss wa ren gekant: socialisten, joden en an- ti-nazis. Een dergelijke yver kon niet anders dan goed zijn voor de moeiiy- ke opdracht, die Kaltenbrunner beslo ten had hem uit te laten voeren, na mely k medewerking verlenen aan de beruchte „zuivering" van de party, waarvan op 30 juni 1934 kapitein Roehm, chef van de SA (Sturm Ab- teilung) en een honderdtal van zjjn aanhangers slachtoffer wérden. Daar voor nam Eichmann, met een valse introductiebrief en ge kleed in een uniform van de SA, de trein naar Beriy'n. Daar aangekomen begaf hy zich dadelyk naar het huis van een zekere Franz Stoessel. kers geweest met wie hy uit Oosten Franz was een van de dienstmak- ryk vluchtte om zich in Duitsland in het Oostenrijkse legioen te begeven. Maar terwql Eichmann bij de SS was gegaan, had Stoessel zqn strepen als Sturmfuhrer verdiend by de SA van Roehm. Na het uitwisselen van enkele alledaagse opmerkingen overhandigde Eichmann hem zpn brief. Stoessel keek hem snel door en verscheurde deze: „Ik wist niet dat je aan onze kant stond Adolf", zei Stoessel. „Ik ga vanavond terug naar Mun chen en ik heb de komplete lyst no dig van de mannen waarop wij kun nen rekenen in Brandenburg en in Oost-Pruisen", antwoordde Eich mann. „DE volgende dag in Munchen over handigdo Eichmann aan Kalten brunner de lijst met de namen van de mannen, waarvan Hitier en Goe- ring zich enige dagen later gingen ontdoen. Franz Stoessel werd een van de eersten die werden vermoord door de zwarte SS.. MUSEUMBEWAARDER. Na dit blyk geven van goede wil aan zqn meesters, had Eichmann niets anders te doen dan zyn belo ning af te wachten. Deze kwam spoe dig in de vorm van een aanstelling by de SD (Sicherheitsdienst) in okto ber 1934 en van een mutatie, enige tijd later by het „Joodse museum van Himmler". (by de staf). Gedurende twee jaar leefde Eichmann rustig te midden van eredienst voorwerpen, die uit de synagoges waren gestolen. Hy soreerde ze svstematisch en hy trachtte hier zelfs Hebreeuwse woor den te leren. Toen Heydrich in 1936 bij de SD een departement van Joodse Zaken instel de werd Eichmann daar op zyn ver zoek, geplaatst als specialist van het zionisme. Een jaar later, in 1937. nam Heydrich het initiatief een specialist naar Palestina en Egypte te zenden, met de oodracht zich op de hoogte te stellen van de zionistische kringen en verder om contact op te nemen met Haj Amine el Husseini, Moufti van Jeruzalem. Eichmani werd hier voor aangewezen en, voorzien van een diplomatenpaspoort, geleverd door Ernst Wilhelm Bohle van de NSDAP te Hamburg, die hem voor deze ge legenheid de titel verleende van vi ce-consul met inspektieopdracht in het buitenland, vertrok hy naar Pa lestina. COPYRIGHT OPERA MUNDI -

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10