Echtpaar Van Cleef (Oegstgeest) neemt deel aan Europees Danstoernooi Chefarine 4 Spoorwegongevallenraad behandelde treinramp bij Woerden Memorie van Antwoord op het streekplan voor het Bloembollengebied verschenen Er kcmt geen motel bij Sassenheim KOOP OP Li:I:H PI DINSDAG II APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 4 middelen tezamen werken aneller, krachtiger en langduriger. In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" elk op zichzelf al beroemd helpen elkaar en werken daardoor bij* zonder weldadig. Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste meag, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chelaron. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. <3.60 Agent brak neus bij vechtpartij In de nacht van zondag op maan dag is de Bredase politie-agent A. J- Quaytaal bij een vechtpartij gewond en met een gebroken neusbeen in 't St. Ignatiusziekenhuis te Breda op genomen. De agent bemoeide zich met een vechtpartij in de Toren- straat in Breda. Plotseling kreeg de agent van een onbekende zo'n klap op het gezicht, dat zijn neusbeen brak. Op een veiling te Londen zijn maandag vier nog niet eerder gepu bliceerde brieven van de bekende Nederlandsche schilder Vincent van Gogh voor een bedrag van ruim acht tienduizend gulden verkocht. Voor de vijfde maal wordt voor de TV zaterdagavond het Europees danstoernooi voor amateurs gehouden te Scheveningen. Elk der deelnemende landen (België, Denemarken, Engeland, Frank rijk en Nederland) vaardigt twee paren af voor Latin-American dansen en twee paren voor Ballroom dansen. Een van de Neder landse paren (op bovenstaande foto) is het echtpaar B. L. M. van CleefH. M. H. van Cleef-Otgaar uit Oegstgeest, dat dit jaar voor het eerst deelneemt in de Latijns-Amerikaanse groep. Bij de voor selecties waren de heer en mevrouw Van Cleef in vorige jaren steeds vijfde, doch nu zijn zij ook aangewezen om Nederland op dit toernooi te vertegenwoordigen. Het echtpaar Van Cleef werd derde bij de Nederlandse kampioenschappen Latin-American (voor het eerst deelgenomen) en is al drie jaar finalist voor Ballroom dansen bij deze kampioenschappen. In de negen jaar, dat zij zich intensief op het dansen toeleggen, hebben zij regelmatig uitnodi gingen voor buitenlandse danstoernooien gekregen, bijv. de landen- wedstrijden tegen Duitsland, Engeland, Oostenrijk en Frankrijk. Dit Oegstgeester echtpaar, opgeleid door Wim Lier uit Den Haag, is zes jaar geleden in de hoofdklasse amateurdansen gekomen. Dit toernooi gaat uit van de Avro. Verwarring over dagorders Op 21 november van het vorige jaar reed de machinist van een Brit se militaire trein nabij Woerden met een snelheid van ongeveer 85 kilo meter door een nieuw aangelegde wissel. De trein ontspoorde, kwam gedeeltelijk in een sloot terecht en twee mensen verloren het leven. Deze ongelukstrein had in verband met een in het ongerede geraakte spoorwegovergang op de bewuste dag een vertraging van acht minuten. Deze vertraging, zo heeft de voorzit- er van de spoorwegongevallenraad, mr. H. R. de Zaayer, tijdens een in Utrecht gehouden openbare zitting van deze raad medegedeeld, heeft een nog grotere ramp voorkomen. Als men deze acht minuten niet was ach tergeraakt op de dienstregeling, dan zou de Nord-West-Express zich in de enorme ravage van de verongelukte trein hebben geboord. De spoorwegongevallenraad heeft ruim twintig personen gehoord, die als getuigen en getuigen-deskundigen waren gedagvaard om de ramp op die novemberavond nog eens te re construeren. Aan de hand van deze reconstructie en de verklaringen zal de raad verslag uitbrengen aan de staatssecretaris van verkeer en wa terstaat Niets gezien Uit het onderzoek is gebleken, dat Verschenen is de Memorie van Beantwoording van GeJ. Staten van Zuid-Holland op het verslag van de commissie van rapporteurs over het Ingediende Streekplan Bloembollenstreek, welk plan, naar verluidt, 18 april aanstaande in openbare behandeling van Provinciale Staten zal komen. Rapporteurs hebben in hun verslag een groot aantal opmerkingen ge plaatst en verschillende verduidelijkingen gevraagd, zowel in het algemeen als voor de verschillende gemeenten in het bijzonder. De grootste belang stelling van rapporteurs bleek uit te gaan naar de vragen: agrarische be drijf of industrialisatie, alsmede naar de ontwikkeling van de woongebie den, i.e. de dorpskernen. sen bevolMngsaanwas, industrieves tiging en forensisme achten G.S. in het algemeen bevredigend. Bloembollencultuur op de eerste plaats In antwoord op de bemerkingen van rapporteurs onderschrijven G.S. de grote waarde van de streek voor de bollenteelt. Het beteelde opper vlak in het bollengebied bedraagt c.a. 2800 ha. Hiervan is 14 pet. be- teeld met hyacinthen, 35 pet. met tulpen en 24 pet. met narcissen. De overige 27 pet. bestaan uit andere producten, waarvan twee derden gla diolen. Hyacinthen eisen de beste gronden, deze zijn echter schaars en vrijwel geheel volgeplant. Behalve de genoemde 2800 h.a. is er nog een reserve aanwezig van ca. 500 ha. bollenland. Ten aanzien van de hyacinthencultuur bestaat de minste mogelijkheid tot continu-ge- bruik, aangezien de grond voor deze cultuur daardoor snel onbruikbaar zou worden. De bestaande 400 ha. hyacinthengronden zijn in wezen on vervangbaar en dienen zo veel mo gelijk ten worden gespaard. In de reserve van 500 ha. zit naar ver wachting nog een gering aantal h.a. voor deze teelt. In het Langeveld is grotnedeels hyacinthengrond van grote waarde verkregen. Van de uitbreiding van de bollen- gronden sinds 1950 is omstreeks 350 ha. verkregen door grondverbetering en 120 ha. door ruilverkaveling in het Langeveld. Ongeveer 50 ha. is sinds 1950 verloren gegaan bij de realise ring van gemeentelijke uitbreidings plannen. Industrie toegenomen. De industrie in de bollenstreek is, vergeleken met 1930 toegenomen. Een deel van de nijverheid vervult even wel een functie voor de agrerische bedrijven. Met de dienstensector is dit zelfs in overheersende mate het geval, zodat alles bijeengenomen de bollenstreek, ondanks de groeiende industrie, zeker een overwegend agrarische structuur vertoont. Voor industrie is een grondbehoefte tot 1980 geraamd van 40 h.a. Hierin kan echter binnen de stads- en dorps- gebieden ruimschoots worden voor zien. Het streekplan geeft voor deze gebieden ook geen bindende bestem ming, doch laat de nadere bestem ming aan de uitbreidingsplannen over. De bestaande verhoudingen tus- Industrievestiging in de gemeen te Voorhout wordt niet noodzake lijk geacht, gezien de bedrijvigheid in het nabijgelegen Sassenheim en de goede verbindingen met Lei den. G.S. verwachten een snelle ontwikkeling van de agglomeratie Leiden, doch wèl zodanig dat de bollenstreek geen woongebied voor forensen behoeft te worden. Gelet op de toch al dichte bevolking van dit gebied en de beperkte uit breidingsmogelijkheid van de ker nen, zal de vestiging van forensen zoveel mogelijk worden tegenge gaan. De woonkernen. In verband met het grote tekort aan grote duinterreinen hebben G.S. het duingebied ten noorden van Noordwijk vrijgehouden. Zij achten dit van zodanig belang, dat de lokale Noordwijfcse belangen daarvoor moe ten wijken. Er moet ergens een grens aan de bebouwing worden gesteld. Het streekplan voorziet binnen de dorpsgebieden van Noordwijk aan Zee en Noordwijk Binnen in een terrein van 59 h.a. voor woning bouw, welke ruimte naar hun me ning voor vele jaren voldoende is. De buurtschap „De Engel" te Lisse dient naar de mening van G.S. slechts uitgebreid te worden met en kele onmisbare voorzieningen. Dit geldt ook voor de industriële groei van Noordwijkerhout, deze zou de opzet van het streekplan te veel doorkruisen. Over de afgraving van de Ooster duinen bij laatstgènoemde gemeente, waardoor het beruchte en veel ge wraakte duinmeer zou ontstaan, zijn de besprekingen nog steeds niet tot een einde gebracht. G.S. wensen voorts geen motel langs de Warmonderweg bij Sas senheim. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft een aansluiting daar van op rijksweg 4 afgewezen. Boven dien zijn G.S. van mening, dat een de machinist van de trein, de heer G.G. de G. het zgn. LAE-bord niet gezien heeft. Dit bord geeft aan, dat er met een bepaalde snelheid moet worden gereden. Machinist De G. zou, toen hij Woerden naderde met een snelheid van 115 kilometer, bij het zien van he LAEbord, zijn snel heid tot 85 kilometer per uur terug gebracht hebben, omdat hij, zoals hij zei, dacht, dat er een 9 op het bord stond. Deze 9 had er ook in derdaad gedurende een tijd vóór de ongeluksdag gestaan, maar was juist op deze maandag gewijzigd in een 4. Mr. De Zaayer maakte de machi nist van de ongelukstrein erop at tent, dat hij, wanneer hij formeel had gehandeld, tot driemaal toe in Rot terdam kennis had kunnen nemen van deze verandering. Een dagorder waarin de veranderingen van 'n baan vak nadrukkelijk worden gepubli ceerd, moeten de machinisten daags voor hun dienst tekenen. Maar ook over deze aanschrijvingen en dagor ders heerst nogal wat verwarring. Enkele machinisten verklaarden, dat er tal van oude aanschrijvingen lig gen en dat de stapel van deze papie ren zo groeit, dat men er niet meer uit kan komen. De hoofdingenieur van de N.S., P- H. Claassen, verklaarde, dat het bord wel degelijk goed te zien was en dat men het cijfer 4 zelfs nog door licht gevende verf had omgeven. De sein- huiswachter die dienst had tijdens 't ongeval had om 20.10 uur het sein op veilig gezet om de militaire trein door te laten. Op het moment, dat de trein voorbijreed belde hij met 't station in Woerden en riep door de telefoon: „Wat rijdt dat kreng hard". Een seconde hierna ontspoorde de trein met donderend geraas. Een andere machinist, J. A. de Breij, die hetzelfde traject had gereden, verklaarde, dat hij ook niets van een aanschrijving wist. Van collega's had hij gehoord, dat hij op Woerden moest letten. Ook hij zei, dat het bord zeer slecht te zien was. Naar aanleiding van de publikaies rond het ongeluk in Woerden heb ben verscheidene reizigers de spoor wegen medegedeeld, dat zij rijdende in een trein over dit traject, een ge- schok hadden gevoeld. Na een on derzoek door de Spoorwegen bleek, dat enkele machinisten niet op de hoogte waren van de betrokken aan schrijving. Zij hebben allen 'n stren ge berisping ontvangen. Bij het begin van de zitting, die door de directieleden en hoofdamb tenaren van de Spoorwegen, leden van de rechterlijke macht en verte genwoordigers van de vakbonden werd bijgewoond, betuigde de voor zitter van de spoorwegongevallen raad zijn deelneming met de nabe staanden van dé slachtoffers van de ramp. motel aan een autosnelweg dient te liggen en dat is in het onderhavige geval niet zo. Een andere plaats voor een motel achten G.S. voorlopig niet aanwezig. Tenslotte zal het geprojecteerde rijwielpad bij Warmond zodanig wor den aangelegd dat de rust van de befaamde eendenkooi niet zal wor den verstoord. Zakkenrolster (80) kon het niet laten Door de oplettendheid van een 12-jarig meisje, Anneke Bobbel- dijk is te Amsterdam een zak kenrolster aangehouden op wie met recht het spreekwoord ,jong geleerd, oud gedaan" van toepas sing is. De zakkenrolster was n.l. 80 jaar. Haar eerste vonnis da teert van 1908. De moeder van Anneke was tijdens het markten in de Albert Cuypstraat ..aar portemonnaie kwijtgeraakt. Zij herinnerde zich, dat vlak bij haar een oude vrouw had gestaan. Zij stuurde haar dochtertje de ene kant op on derzoek uit en zelf ging ze de andere richting uit. Anneke had geluk. Zij her kende de vrouw en riep haar moeder, die de vrouw verzocht haar tas open te maken. Daarin bevond zich inderdaad de porte monnaie. Nadat de moeder bij een winkelier de politie had op gebeld, kwam deze even later de oude kennis ophalen. Werkloosheid nam weer verder af De werkloosheid in het district Lei den, ressorterende onder het Gewes telijk arbeidsbureau Leiden en om vattende de gemeenten Leiden, Alke made, Leiderdorp, Oegstgeest, Voor schoten, Warmond en Zoeterwoude, is gedaald van 204 geregistreerde mannelijke werknemers in februari tot 147 per ultimo maart, een daling dus van 57 mannelijke arbeiders. In percentage van de beroepsbevolking komt de arbeidsreserve neer op 0.4 tegen 0.7 voor de provincie Zuid-Hol land en 1.3 voor het gehele land. De sterkste teruggang is te vinden bij de groep bouwvakkers, waarvan de cijfers voor febr. en maart resp. lui den 29 en 7. De metaalbewerkers daalden van 10 naar 7, kantoorperso neel van 21 naar 13, voor de land- en tuinbouw waren de cijfers 14 en 10. De andere groepen vertoonden geen wijziging of slechts een geringe da ling. De vraag steeg in nog groter ver houding dan die van de daling, nl. van 348 in februari tot 578 per einde maart. Vooral in de bouwnijverheid, de metaalbranche en de textielbran che is een sterk toenemende vraag merkbaar. Ook de vraag in de vrouwelijke be roepen is nog steeds groot, vooral bij „kleding en reiniging" (38), handels- personeel (35), administratieve sec tor (54), textielarbeidsters (44) en niet te vergeten huishoudelijk perso neel, waarnaar een vraag staat ge boekt van 125 werkneemsters. De geregistreerde arbeidsreserve van vrouwen nam slechts in geringe mate af. Eind februari stonden 43 vrouwen als werkzoekend ingeschre ven tegen 37 einde maart. De vermindering van de arbeids reserve wordt sterk beïnvloed door 't seizoen; van zgn. seizoenwerkloosheid is in het rayon Leiden dan ook geen sprake meer. De geregistreerde arbeidsreserve van mannen is volgens het departe ment van sociale zaken en volksge zondheid in maart gedaald van 48.358 tot 34.965. Het aantal werkloze vrou wen daalde van 3968 in februari tot 3448 eind maart. De daling was het grootst in de bouwnijverheid, metaal nijverheid, textielindustrie en het transportbedrijf. Militair, half jaar bewusteloos, overleden Dezer dagen is in het militair hos pitaal aan de Springweg in Utrecht de dienstplichtige huzaar H. W. A. C. Ingenhou uit Afferden, die diende bij het 41ste tankbataljon, overleden aan de gevolgen van een ongeluk, dat verleden jaar 17 oktober is gebeurd. De militaire vrachtauto, waarin hij zat, werd op die datum op een onbe waakte overweg in de buurt van Meppel door een trein gegrepen. De heer Ingenhou raakte bij dit ongeluk bewusteloos en is niet meer bij ken nis gekomen. Morgen vindt na een rouwdienst in de parochiekerk te Afferden, die om half tien begint, de begrafenis met militaire eer plaats. Jongen bij spelen op vlot verdronken De tienjarige Berend Meyer u!t Groningen is gistermiddag door ver drinking om het leven gekomen. De jongens was met twee vriendjes aan het spelen op een stuk omdijkt land achter de „Noordnederl. Scheeps werven" aan he Winschotenrdiep. De kinderen vermaakten zich met een zelf gemaakt vlot. Midden op de wa- terpla- verloor Berend 't evenwicht en viel in het water. Arbeiders slaag den er in de drenkeling op het droge te brengen, maar kunstmatige adem haling mocht toen niet meer baten. Poolgelden verduisterd De gemeentepolitie van Haren heeft de 41-jarige G. L. K. aange houden omdat hij ervan wordt ver dacht een bedrag van ongeveer 1200 gulden te hebben verduisterd ten na dele van de voetbalvereniging Haren. Als secretaris-penningmeester van de toto-commissie van de voetbalver eniging „Haren" had K. het beheer over de gelden van de voetbalpool. De door de leden ingeleverde pool- formulieren leverde hij niet in. maar hij gooide ze in het Hoornsediep. Het geld, dat hij moest afdragen wendde hij ten eigen bate aan. K. zal voor de officier van justitie van Groningen worden geleid. Mede omdat bezoekers van recep ties meestal gebruik maken van auto's, heeft de gemeente Baarn be sloten voortaan geen alcohol meer te schenken tijdens officiële recepties van gemeentewege. Het besluit is ge nomen na een daartoe uit de raad voortgekomen verzoek, waarbij werd opgemerkt dat ook gemeentebestu ren op deze manier aan een alcohol vrij gemotoriseerd verkeer kunnen medewerken, zo heeft de burgemees ter van Baarn, mr. F. J. van Beeck Calkoen, ons desgevraagd medege deeld. De tweejarige jongen Antonie de Jong is vannacht in een zieken huis in Haarlem overleden, nadat hij fistermiddag te water was geraakt, ijn moeder had haar twee kinderen in een zandbak in de Haarlemmer hout laten spelen en miste de jongen na enige tijd. Zij vond het kind in een sloot langs de Hildebrandlaan. Kindertelevisie „Televisie in het leven van onze kinderen" is de titel van een boek, waarin drie Amerikanen onder meer hebben vastgelegd wat kinderen in een grote Amerikaanse stad zo al op de telvisie kunnen zien tussen 4 en 9 uur. In de uitzendingen kwam 12 moor den, drie zelfmoorden, een terecht stelling door middel van een guillo tine en voorts bijna onafgebroken werven" aan het Winschoterdiep. De onderzoekers hebben voorts bere kend, dat Amerikaanse kinderen tus sen de drie en zestien jaar een zesde van de tijd, dat zij niet slapen, voor het televisietoestel doorbrengen. uw voeten moeten een leven lang mee! Rampschip „Dara" in Perzische Golf gezonken HONGAARS ELFTAL SAMEN GESTELD Zondag a.s. wordt in Boedapest de wedstrijd Hongarije-Oost-Duitsland voor de voorronde van het toernooi om de wereldtitel gespeeld. Zoals men weet zijn Hongarije en Oost- Duitsland samen met Nederland in groep 4 van deze voorronden inge deeld. De coach en samensteller van Hongarije, Lajos Baroti, heeft voor de wedstrijd de volgende ploeg ge formeerd: Doel: Grosics; achter: Matrai en Dal- noki; midden: Solymosi, Sipos en Ko- tasz; voor Sandor, Gorocs, Albert, Tichy en Fenyvesi. Reserves: doel: Szentmihalyi, ach ter: Sovari, midden: Bundzsak en voor: Kuharszki. Het spelen van Sandor en Tichy staat in verband met niet volledig genezen blessures nog niet vast. Het is de bedoeling van Baroti, dat het zelfde vijftiental spelers naar Rotterdam zal komen voor de wed strijd tegen Nederland, op zondag 30 april in het Feijenoordstadion. Hoe kwam de pers aan gegevens voor publicatie? Culemborgge raad zeer ontstemd De gemeenteraad van Culemborg heeft maandagavónd zijn ernstige ontstemming uitgesproken over pu- blikaties, die in de Nederlandse pers zijn verschenen. Het waren medede lingen uit een vertrouwelijk rapport inzake een onderzoek door een raads commissie over het feit, dat 't veri ficatiebureau van de vereniging van Nederlandse gemeenten, de jaarstuk, ken van de gemeente over 1956 en 1957 niet had afgetekend. Burgemeester H. A. J. M. van Ko- ningsbruggen stelde staande de ver gadering een onderzoek in en raads lid voor raadslid werd, evenals de wethouders, gevraagd of iemand de stukken aan de pers had verstrekt. Alle 15 leden van de Culemborgse raad ontkenden. Ook de gemeente secretaris, de aanwezige notulist en de gemeentebode ontkenden. In de Perzische Golf is het Engelse schip „Dara", dat zaterdagochtend na een hevige explosie in brand is ge vlogen, volkomen uitgebrand, gezonken. Bij de brand aan boord van het rampschip zijn meer dan honderdvijf tig mensen om het leven gekomen. De foto de laaiende „Dara" op de plaats des onheils.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8