Peek&Cloppenburg Rijkspolitie kreeg geluidsband over kwestie Oudewater niet te horen elke woensdag jongensmarkt ANORAKS 11. DINSDAG II APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 [BJ EERSTE BABY VAKBEURS IN HILVERSUM In de Expohal in Hilversum heeft burgemeester mr. J. J. C. Boot, gisterochtend in de vroegte de officiële opening verricht van de eerste baby-vakbeurs. Toen de burgemeester na de opening met zijn vrouw en een kleinzoon een rondgang door dit domein van de baby maakte, zag hij zich op een gegeven moment met twee baby-poppen in de armen geplaatst tussen twee wiegen; een moeilijke situatie. Vierhonderd politie mannen op nachtelijke actie Speurzin getest Ruim 400 leden van het Amster damse politiecorps zijn in de afgelo pen nacht ingeschakeld om de schuld van verdachte Philippe Ripley vast te stellen Deze massale politieactie begon kort na het middernachtelijke uur en was ruim drie uur later vol tooid. De politiemannen legden tijdens deze ongebruikelijke uren 'n proeve af van hun speurzin, waardoor zij 't nuttige (politielogica) met het aan gename (een nachtje uit) verenigden. De vierhonderd Hermandads waren vooral geïnteresseerd in de schuld van Ripley, omdat de juiste beant woording van deze vraag mogelijk met een mooie prijs wordt gehono reerd. Daarom was het Amsterdamse cineactheater aan het Damrak van nacht bijna vol en daarom keken vierhonderd paar politieogen geboeid naar de celluloidbeelden waarop het wel en wee van Ripley werd ver teld onder de titel „Alleen de zon was getuige", een triller die volgen de week in roulatie komt. Vlak voor de ontknoping werd de film gestopt en konden de politie mannen op een formulier invullen waarom zij Ripley schuldig achtten. Toen de formulieren weer waren op gehaald werd de rest van „Alleen de zon was getuige" vertoond en wisten allen of ze het bij het rechte eind hadden of niet. De hoofdprijzen zijn een radio, 'n verrekijker, een kleinbeeldcamera en duizend sigaretten. Duitse leger doorboort zijn lepels „Eerst heropening van het onderzoek" In opdracht van de Rotterdamse officier van justitie, mr. I. H. van de Roemer, heeft de rijkspolitie te Oude water de technisch hoofdambtenaar van het ministerie van defensie, de heer F. H. van der Putten uit Bus- sum, ontboden om kennis te nemen van de geluidsband die de heer Van ê"-r Putten vorig jaar januari heeft maakt van 'n telefoongesprek met mevrouw Van der B. uit Oudewater. Deze bandopname, die volgens de heer Van der Putten een en" ander duidelijk zou kunnen maken omtrent de persoon, die mevrouw Van der B. in januari I960 zou hebben voorge steld de hoofdrol te spelen in een aanrandingsscène, die de heer Van der Putten zou moeten compro mitteren, heeft hij reeds ruim een jaar geleden aan de politie en justitie aangeboden. Zij hebben van dit aan bod evenwel nimmer gebruik ge- De lieer Van der Putten heeft gis teren na overleg met zijn raadsman, evenwel geweigerd de geluidsband in Oudewater af te draaien. Hoewel hij zaterdag na ontvangst van het verzoek om maandag naar Oudewa ter te komen in de veronderstelling verkeerde, dat het onderzoeik in. de Oudewaterse aanrandingsaffaire zou worden heropend, kreeg hij gisteren van zijn raadsman te horen, dat zulks niet het geval was. „Als het onderzoek toch niet wordt heropend, vind ik het gewoonweg absurd, dat de jusitie nu opeens uit een soort persoonlijke belangstelling de band toch wil horen", deelde de heer Van der Putten mede. De heer Van der Putten deelde mede, dat hij de geluidsband te allen tijde aan de justitie beschikbaar wil stellen, indien zij aanleiding mocht vinden het onderzoek in deze zaak te heropenen. Inmiddels is de heer Van der Put ten zaterdag j.l. door de recherche van de gemeentepolitie in Bussum gehoord in verband met zijn aangifte bij de Rotterdamse officier van jus titie wegens valsheid in geschrifte te gen de carrossieriebouwer Van der B. uit Oudewater. Deze valsheid in geschrifte zou in 1958 zijn ge- De heer Van der Putten meldde een en ander aan zijn superieuren, doch een vervolging zou zijn uitge bleven. Het procesverbaal over deze zaak zal de Bussumse recherche ter beschikking stellen van de Rotter damse officier van justitie. Vrijwillige brandweer man stichtte (vrijwillig) brandje „Om zich te doen gelden" Een lid van de Culemborgse Vrijwillige Brandweer, de 29-ja- rige v. d. H., heeft zaterdagmid dag te Culemborg brand ge sticht, aldus verklaarde de poli tie, alleen maar „om zich te doen gelden". Deze man, in zijn da gelijkse functie als loodgieter, was vorig jaar gezakt voor het examen als brandweerman. Dit heeft hem, volgens de politie, zo parten gespeeld, dat hij nog maar één doel had, zich voor zijn collega's te rehabiliteren. Hij wilde dit doen door een brand te ontdekken en zelfstandig te blussen. Om deze reden stichtte hij za terdagmiddag op de zolder van het woonhuis van de weduwe S. in de Zandstraat brand. Door omwonenden, niet door de brandweerman, werd het brand- je geblust. De politie vermoedde al direct brandstichting. Aanvan kelijk viel de verdenking op en kele andere personen, die na een uitvoerig onderzoek vrijuit gin gen. Tenslotte werd v. d. H. ver dacht, die inmiddels volledig heeft bekend. Hij is te Culem borg ingesloten en wordt don derdag voor de officier van jus titie te Utrecht geleid. made by Hazewind exclusief voor P&C waterafstotende poplin Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 4 jaar 75 12 |aar 17.75 Kleine stijging per maat. De lepels in de kantines van het Westduitse Bondsleger verdwenen de laatste tijd in zo'n hoog tempo in de zakken van de bezoekers, dat tegen maatregelen moesten worden getroffen. Alle lepels zullen nu van een gaatje worden voorzien om herkenning gemakkelijk te maken. Foto boven: Je kunt er wel leuk mee spelen, maar of je er ook gemakkelijk mee eten kunt? Foto onder: In elke lepel een gaatje, een vreemd gezicht... (Advertentie) Vijfdaagse werkweek voor Haags gemeentepersoneel De gemeenteraad van Den Haag heeft gisteren in principe besloten tot invoering van de vijfdaagse werk week voor het gemeentepersoneel in één keer en b. en w. gemachtigd, zo nodig in afwijking van formele voor schriften, het nodige te doen, om tot invoering van de volledige vrije za terdag te geraken. Naar ruwe schat ting zal per 1 mei de vrije zaterdag voor 50 a 60 procent van het ge meentepersoneel worden gereali seerd. Voor zover die invoering niet aanstonds mogelijk zal zijn dit zal kleine groepen betreffen zal over werk worden uitbetaald. De volledige realisering zal verscheidene maanden in beslag nemen. Concertgebouworkest naar de Ver. Staten vertrokken Zaterdag is het Concertgebouworkest naar de Verenigde Staten vertrokken voor een toernee, waarbij 43 con certen worden gegeven. Foto: Het Concertgebouworkest werd feestelijk uitgeleide gedaan door de KLM-har- monie. DRUK PROGRAMMA VOOR DE KATHOLIEKE INVALIDENBOND Ook deze keer heeft de Ned. Ka tholieke Invalidenbond „Sint Li- duina" zijn jaarvergadering gehou den in het prachtig gelegen Huize „Bergen" te Vught. Bij de verschil lende agenda-punten bleek telkens, dat men in het aanstaande seizoen belangrijke aktiviteiten wil nastre ven, als bijv. de Lourdereis, het vakantiewerk en een landelijk con gres. De bedevaart van invaliden naar Lourdes wordt gehouden van 8 tot en met 15 mei met het grote aantal deelnemers van meer dan vijfhon derd. Er zijn afdelingen van de bond, die meer dan de helft van hun leden uitzenden; Leiden bijv. had daartoe een spaaraktie op touw gezet. Verder worden deze zomer twee vakantieweken gehouden: van 24 ju ni tot 1 juli te Overloon en van 26 juli tot 2 augustus te Ugchelen. Ver leden jaar hebben rond 350 leden aan de goed verzorgde vakantiewe ken deelgenomen. Zondag 3 septem ber wordt in 's-Hertogenbosch een landelijk bondscongres gehouden, waaromtrent thans reeds mededelin gen zijn gedaan en waar instructie ve onderwerpen aan de orde zullen komen. Het jaarverslag van drs. v.d. Laar ging uitvoerig in op de betekenis van „Sint Liduina". Er is groeiend con tact met de zusterorganisatie in Bel gië; het aantal afdelingen bedraagt thans rond vijftig; de provinciale bonden hebben steeds meer behoefte aan onderling contact; aan vakantie werk en sportbeoefening werd ruim schoots aandacht besteed. In Leiden konden zelfs enkele diploma's wor den uitgereikt. In het bestuur waren aan de beurt van aftreden de heren dr. De Ruyter en mr. Sterk. Laatstgenoemde werd herkozen; voorzitter De Ruyter stel de zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd als lid van het dagelijks bestuur gekozen drs. M. B. M. van Gils; in de vacature van de voorzit ter werd secretaris v.d. Laar geko zen. Er werden hartelijke woorden van dank en welkom gesproken. Er kwamen verschillende voorstel len aan de orde. Ondanks de lande lijke inkomsten van fond 18.000, waaronder 8.000 rijkssubsidie, acht te het hoofdbestuur het nodig, de contributie-afdracht voor 1961 met één gulden per lid te verhogen. De afdeling Haarlem drong aan op uniformering van de statuten van plaatselij ké afdelingen; er waren verder suggesties uit de afdelingen Eindhoven, Venray en Etten. Ter inleiding van de jaarvergade- Dekschuiten gezonken, ijzerwerker verdronken Op het Noordzeekanaal ter hoogte van de Coenhaven in Amsterdam zijn gisterochtend twee met balen geperst ijzerafval geladen dekschui ten gekapseisd en gezonken. De bei de opvarenden vielen in het water. Een kon door handreiking worden gered, doch de ander, de 41-jarige ijzerwerker G. Thomassen uit Zaan dam, is verdronken. Omtrent de oor zaak van 't ongeval tast men in'het duister. „Verdronken" Duitser oorlogsmisdadiger? Het mysterie rond de „verdron ken" Duitser H. Gerdes schijnt nog lang niet aan een oplossing toe te zijn, nu ook al verondersteld wordt, dat hij een oorlogsmisdadiger zou zijn, die probeerde van het toneel te verdwijnen. Daarvoor zou hij zijn vriendin gevraagd hebben zijn nieu we auto in de Rijn bij Huissen te duwen. Verleden week werd Gerdes dus in een hotel te Montabaur (Rijn land) gearresteerd, doch daarna weer op vrije voeten gesteld. Nu is hij opnieuw gearresteerd. De officier van Justitie te Bielefeld acht het nL niet onmogelijk, dat Gerdes dezelfde is die tot het einde van de oorlog in het Nazi-rijk een hoge post heeft be kleed. Hij zou gouwleider zijn ge- wees in het district München/Opper Beieren. Behalve die verdenking van nationaal-socialisme tegen hem, wordt Gerdes nu ook beschuldigd van oplichting van een verzekerings maatschappij. „Stormachtige" ontwikkeling van avond lycea Tijdens een gisteren in Utrecht ge houden bijeenkomst van de „Stich ting contactcentrum bedrijfsleven", heeft dr. G. Stellinga, voorzitter van de „Vereniging van avondlycea in Nederland" de ontwikkeling geschetst van het onderwijs aan deze lycea. Hij noemde deze ontwikkeling storm achtig. Het aantal leerlingen aan avondlycea in de jaren 1958, '59 en '60 bedroeg resp. 2783 (11 scholen), 3119 (12 scholen) en 3363 (13 scho len). Er slaagden van 1948 af in to taal 2553 kandidaten, van 1954 tot en met 1960 slaagden er 1681 kandida ten. De driejarige jongen C. H. Troost is te Berkel door een passe rende auto gegrepen toen hij plotse ling de weg overstak. Het kind was op slag dood. EICHMANN VLUCHTTE OVER DE HALVE WERELD Het is de angst die Eichmann, moordenaar van miljoenen joden, over de halve aardbol heeft gedre ven. Steeds weer op de vlucht voor -zijn achtervolgers, de vertegenwoor digers van het volk dat Eichmann wilde uitroeien. Als een opgejaagd dier trok Eichmann door de wereld. In onze kaart geven wij nu 'n over zicht van deze tocht van de angst. In mei 1945 dook Eichmann onder in de bergen van Oostenrijk, maar de Amerikanen wisten hem spoedig te arresteren. De belangrijkheid van hun vangst ontging hen echter, daar Eichmann zijn papieren had vervalst. Als een „normale" nazi werd hij in een kamp gezet. Hij wist echter te ontvluchten en verdween naar Span- ring heeft drs. Broeren, inspecteur van het bijzonder lager onderwijs te Nijmegen, een voordracht gehouden, geheel afgestemd op het karakter van de invalidenbond. je. Het schijnt dat hij vanuit Spanje verschillende keren nog naar Duits land en Oostenrijk is geweest. Met valse papieren, hem vermoedelijk door Skorzeny (de „bevrijder" van Mussolini) geleverd, kwam hij in Zuid-Amerika terecht. Hij wist dat men hem zocht en deze angst deed hem practisch van jaar tot jaar een ander land kiezen, maar steeds keer de hij weer naar Argentinië terug. In 1959 vinden wij hem in de Ara bische wereld, waar hij werkzaam is geweest als „olie-expert". Hij moet bemerkt hebben dat men hem ook in Kuweit achtervolgde, want hij keer de plotseling met grote spoed naar Argentinië terug. Dit was zijn laat ste vlucht want een paar maanden later sloeg Israël toe. De val klapte dicht en Eichmann zal terecht moe ten staan in naam van zijn miljoe nen slachtoffers. Wat hij verwacht weten wij niet, maar uit zijn vlucht over de halve aarde spreekt duidelijk de angst die hij voor de gerechtig heid voelde.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7