SPORT Herenmode-tip 'SPORTSHIRTsl II.80 Peek&Cloppenburg Dat belooft wat V.N. tegen Z. Afrika Burgemeester Geertsema in mooiste woonplaats van Nederland verwelkomd Amerika ook daar niet vertegenwoordigd Kennedy ook naar Bonn en Londen? De ramp met de „Dara Amerika en Laos „Woningbouwverenigingen zijn meer exploitatiemaatschappijen geworden" DINSDAG II APRIL 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Jongen van twaalf redt twee kinderen De 12-jarige Freddy Revoet heeft gisterochtend te Utrecht het leven gered van een 2-jarig meisje en een baby van vier weken, die met een kinderwagen 't water van de Willem Arntzkade waren ingereden. De knaap had voor de deur van zijn huis met een vriendje wat zitten lezen, toen zij zagen, dat een kinderwagen met een vaartje van de kant in het water plonste. Freddy, die niet kan zwemmen, bedacht zich geen moment en sprong meteen het drassige water in. Hij ging een paar keer kopje onder, maar hij slaagde er toch in de 2-jarige Helène van der Tier en haar zusje Herma op de wal te brengen. De moeder van de twee kinderen had met een buurvrouw wat Weet je hoe ze die LIGTVOET ook wel noemen Jantje secuur staan praten en Helène was vast met de wagen, waar zij net boven uit kon kijken, aan de wandel gegaan. Al duwend zag zij pas op het laatste ogenblik, dat het mis ging. De wa gen bleef drijven, zodat de baby droog bleef. Haar oudere zusje kreeg wel water naar binnen, maar zij liep geen kwalijke gevolgen van het bad op. De ouders van de kinde ren zijn gisteravond Freddy komen bedanken. Fietser kreeg verloren tientjes terug Een verheugde Utrechtenaar heeft op het politiebureau een pak met honderden briefjes van 10, welke hij was verloren, weer op kunnen halen. Zij waren daar gedeponeerd door een eerlijke vinder. De Utrechtenaar, die op de Veluwe aan het fietsen was, kwam bij Ede tot de ontstellende ont dekking, dat hij zijn tas met de tient jes, die hij op zijn bagagedrager had gebonden, kwijt was. Hij was niet alleen blij, toen hij zi n verloren schat weer terugzag, doch ook ver wonderd. "no-iron structuur» grote Italiaanse m„<fe jj; boord open en gesloten I beorSn:m"Prakt,Khe Speciaal verlaagde Uil: woensdagpri/s IHH bijpassend pji weekend-shawltje B 1-9S GANGETJE 12 - Komen er „stillere" bromfietsen? Er wordt binnenkort een wette lijke regeling verwacht, welke ge richt zal zijn tegen het bromfiets- lawaai, aldus het Alg. Dagblad. De regeling zal het mogelijk maken niet alleen tegen de berijders die de grens van de toegestane geluids sterkte op te treden, maar ook tegen de fabrikanten ervan. Volgens het RAI-TNO-instituut voor wegentransportmiddelen te Delft, die de eisen voor deze nieuwe regeling heeft geleverd op verzoek van de minister van verkeer en wa terstaat, willen de fabrikanten eraan medewerken, een „stillere" bromfiets (Advertentie! te ontwerpen. In pamfletten, die maandagavond in Algiers zijn verspreid door het zgn. „geheime leger" wordt verklaard, dat van 2 tot 9 april in het gebied van Algiers negen aanslagen met plastie ken springstof zijn gepleegd. „Het geheime leger slaat toe waar en wanneer het wil", zo heet het in de pamfletten. De serie aanslagen van de afgelopen dagen is overigens slechts „een voorproefje van ernsti ger optreden". WASSENAAR Wassenaar heeft de nieuwe burgemeester, mr. W. J. Geertsema en zijn echtgenote maandagmiddag een hartelijk welkom bereid. Na de officiële installatie in een buitengewone raadsvergadering, die door vele genodigden werd bijgewoond, defileerde voor het raadhuis een lange fleurige stoet van Wassenaarse jeugd, verenigd in jeugdorganisaties en sportverenigingen en deputaties van de verschillende scholen. En daarna kwamen verscheidene honderden ingezetenen hun opwachting maken bij burgemeester en mevr. Geertsema tijdens een geanimeerde kennismakingsreceptie. Or r de genodigden voor de installatievergadering van de Wassenaarse raad uevonden zich o.m. oud-burgemeester dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen en diens voorganger, de heer J. J. M. Wiegman, mr. H. A. Din ger van Kruiningen, chef van het kabinet van de commissaris der koningin, verscheidene burgemeesters om. van Den Haag en Leiden en vele omlig gende gemeenten, de Wassenaarse pastoors en predikanten, de hoofden van gemeentelijke diensten enz. Op de eerste rij van de publieke tribune was ook mevrouw Geertsema met haar drie zoons getuige van de instal latieplechtigheid. Nadat mr. dr. J. Hazenberg de nieuwbenoemde burgemeester had toegesproken en hem de ambtsketen had omgehangen, hield mr. Geertse ma een rede. Na dapk gebracht te hebben aan H. M. de Koningin voor zijn benoeming sprak de nieuwe bur gemeester hartelijke woorden van waardering tot zijn voorganger, dr. baron v. Wijnbergen, die met grote bekwaamheid de gemeente bestuurd heeft. Bij vele contacten met inge zetenen van Wassenaar was spr. on der de indruk gekomen van de grote waardering, die men voor zijn ambts voorganger heeft gehad. Waarderen de woorden sprak mr. Geertsema ook tot de loco-burgemeester, mr. dr. J. Hazenberg, die veelvuldig geroepen werd als waarnemend burgemeester op te treden, maar die daartoe de volledige bereidheid toonde en ook alle kwaliteiten in zich verenigde om die taak op voortreffelijke wijze te vervullen. Mr. Geertsema zeide nog geen ge fundeerd oordeel te hebben over de Wassenaarse vraagstukken. In één opzicht wilde spr. wel een uitspraak doen: Wassenaar is een schitterende woongemeente, een van de mooiste in het land. En er zal een krachtig „neen" gezegd moeten worden tegen iedereen en alles, waardoor deze functie van de gemeente in gevaar zou kunnen komen. Burgemeester-Kamerlid Vruchtbare combinatie Mr. Geertsema sprak als zijn over tuiging uit, dat er nauw samenge werkt moet worden met andere ge meenten. Aan het vinden van een basis voor zulke samenwerking zal ik gaarne mijn beste krachten wij den, aldus mr. Geertsema. Een com binatie van het burgemeestersambt en van het lidmaatschap der Twee de Kamer achtte spr. zeer wel mo gelijk; een dergelijke combinatie van functies kan naar beide zijden vruchtbaar werken. Met nadruk zei- de mr. Geertsema overtuigd te zijn van de noodzaak van een burgemees ter om in waarheid boven de par tijen te staan. Mr. Geertsema zeide als burgemeester te willen zoeken naar wat bindt en niet naar wat scheidt Gemeentelijk zelfstandigheid nieuwe stijl" Over de zelfstandigheid van de ge meenten zeide mr. Geertsema, dat de vroegere grote zelfstandigheid thans onbestaanbaar is geworden. De ge meentebelangen zullen steeds moe ten worden bezien tegen de achter grond van streekbelang en nationaal belang. Binnen dit raam zal een ge meentelijke zelfstandigheid „nieuwe stijl" kunnen opbloeien. Dit eist een bijzonder aanpassingsvermogen van gemeentebestuurders. Alleen door harmonieuze samenwerking is een optimaal resultaat te verwachten, al dus mr. Geertsema. De nieuwe bur gemeester besloot zijn toespraak met er op te wijzen, dat hij, in tegenstel ling tot sommige geruchten, geruime tijd in Wassenaar hoopt werkzaam te kunnen blijven. Er werden, nadat de buitengewo ne raadsvergadering gesloten was, nog toespraken gehouden door mr. v. Berckel, burgemeester van Noord- wijk, die mr. Geertsema verwelkom de in de burgemeesterskring van de Duinstreek en door loco-burgemees ter Blink van Warfum, de gemeente in Groningen, waar mr. Geertse'ma enkele jaren werkzaam geweest is als burgemeester. Nadat mr. Geertse ma deze toespraken had beantwoord, werd een theepauze gehouden. Défilé Daarna namen burgemeester en mevr. Geertsema op het raadhuis bordes het défilé in ogenschouw van Wassenaarse verenigingen en scho len. De muziekvereniging Excelsior met drumband en de drumbands van de Middenstand en v.m de Chr. gym nastiekvereniging Irene luisterden 't défilé met muziek op. Tegenover het bordes was door de Wassenaarse af deling van de Kon. Algemene Vere niging voor Bloembollencultuur een fraai bloemenmozaiek gelegd, dat als tekst droeg „Moge de zon over Was senaar schijnen" Tijdens het défilé, dat door de Wassenaarse Oranjever eniging was georganiseerd, bood Ma ria Vogels, dochtertje van de secre taris, de burgemeeser een boeket bloemen aan. Burgemeester Geertse ma werd namens dé burgerij toege sproken door de voorzitter van de Oranjevereniging, de heer H. W. Dunnewolt, en sprak daarna 'n dank woord voor het hartelijk welkom, dat hem en zijn echtgenote was bereid. Met het Wilhelmus, gespeeld door Excelsior, werd het défilé besloten. Daarna begon in de raadzaal de re ceptie voor de burgerij, die door en kele honderden ingezetenen werd bezocht. De speciale politieke commissie van de Verenigde Naties heeft maandag een resolutie aangenomen, waarin sancties tegen Zuid-Afrika worden bepleit om de regering Ver woerd te dwingen haar apartheids politiek te verlaten. De resolutie verkreeg echter niet de tweederde meerderheid, die voor aanvaarding in de Algemene Vergadering is ver eist. Een grote groep Afrikaanse lan den had o.m. voorgesteld: verbre king van de diplomatieke betrekkin gen, volledige stopzetting van het handelsverkeer, geen havenfacilitei ten voor Zuid-Afrikaanse schepen en geen landingsrechten voor Zuid- Afrikaanse vliegtuigen. De resolutie kreeg 47 vóór- en 29 tegenstemmen; achttien landen ont hielden zich van stemming. Tot de tegenstemmers behoorden de Ver enigde Staten en Engeland. Met 93 tegen 1 stem (Portugal) en zonder onthoudingen werd een re solutie van vijf Aziatische landen aangenomen, waarin alle leden-sta- ten wordt verzocht individueel af zonderlijk of collectief optreden te gen Zuid-Afrika te overwegen. Nigeria verbiedt alle handel. De Nigeriaanse regering heeft offi cieel alle handel met Zuid-Afrika verboden. De minister van handel en industrie, die dit in het parlement meedeelde, zei, dat enige bedrijven zich niet stoorden aan het onoffi ciële verbod, dat vorig jaar werd afgekondigd als teken van afkeuring tegen de apartheidspolitiek. Een delegatie van twintig perso nen uit Nederland en Nederlands Nieuw Guinea heeft maandag te Port Moresby de kleurrijke openings plechtigheid bijgewoond van de wet gevende raad van Australisch Nieuw Guinea in zijn nieuwe vorm. Voor de eerste maal in de geschie denis van het Australische deel van het grootste eiland ter wereld zaten gekozen Papoea's in de luchtgekoelde zaal, die uitziet over de baai van Port Moresby. Het aantal' Papoea's in deze raad is kleiner dan in de Nieuw-Guinea-raad die vijf dagen geleden te Hollandia is geïnstalleerd. Twaalf van de zevenendertig leden van deze wetgevende raad zijn in heemsen. In de Nieuw-Guinea-raad zijn van de acht-en-twintig leden er drie-en-twintig Papoea's. Daar tegen over staat, dat de wetgevende raad in Port Moresby al sinds tien jaar bestaat. De Nederlandse delegatie bestond uit de minister van binnenlandse za ken, mr. Toxopeus, de staatssecreta ris van binnenlandse zaken, mr. Bot, vijf leden van de Nederlandse parle mentaire delegatie en een groep van zes personen, die de zusterraad in Hollandia vertegenwoordigde. Te zamen met de afgevaardigden van Engeland, Frankrijk, Nieuw-Zeeland Begunstigd door Ideaal weer werd maandag c i het terrein van het St. Bonaventura Lyceum aan de Mariënpoelstraat voor de tweede maal het jaarlijkse schoolbasketbal- toernooi georganiseerd en ook nu met groot succes. Deelnemende ploe gen waren: Sted. Gymnasium, Fruin- laan; Rembrandt Lyceum, Burggra ven laan; Titus Brandsma ULO, Vrouwenkerkhof; St. Bonaventura- lyceum, Mariënpoelstraat (2 teams). Vaak spannend was de strijd in vele ontmoetingen waarbij „St. Bo naventura I" gemakkelijker in de eindstrijd kwam dan het Rembrandt- Lyceum. Het tweede team van „St. Bonaventura" verloor de derde plaats door tegen Titus Brandsma ULO na spannende strijd met 22-14 te verliezen. Evenals vorig jaar ging de eindstrijd uiteindelijk tussen het Rembrandt Lyceum en het St. Bo naventura Lyceum I en voor de tweede maal zegevierde laatstge noemde met 19-32, ondanks met rust tegen een 15-14 achterstand te heb ben opgezien. De totaal uitslagen waren: St. Bo na ven tura-Lyceum I-St Bonaven- tura-Lyceum 2 32-8; Rembrandt-Ly- ceum-Sted. Gymnasium 4615; Titus Brandsma ULO-Si. BonaventuraLy- ceum 1 8-34; St. Bonaventura- Lyc. 1-Sted. Gymnasium 78-12; St Bona ventura Lyc. 2-Rembrandt Lyc. 22- 26; Sted. Gymnasium-Titus Brands ma ULO 12-54; Titus Brandsma ULO -Rembrandt Lyc. 26-31; St Bona ventura Lyc. 2-Sted. Gymnasium 34-17; Titus Brandsma ULO-St. Bo naventura Lyc. 2 22-14; Rembrandt Lyc-St Bonaventura Lyc. 1 19-32. Einduitslag: 1. St. Bonaventura Lyc. 1 (le prijs, beker, geschonken door pater rector dr. W. Geurts o.f.m.); 2. Rembrandt-Lyceum, me daille; 3. Titus Brandsma ULO; 4. St. Bonaventura 2; 5. Sted. Gymna sium. Onder groot enthousiasme werden door de heer A. J. Kallenberg de prijzen uitgereikt. WIELRENNEN SWIFT COMBINATIE Uitslagen 4e trainingsrit Amateurs: 72 km.: 1. P. v. d. Berg, Voorhout, 1 uur 57 min. 45 sec; 2. W. Hilgersom, Stompwijk; 3. W. v. d. Berg, Leiden; 4. J. Hilgersom, Stompwijk? 5. A. Prangers, Leider dorp; 6. F. v. d. Broek, Leiden; 7. B. Kruit, Leiden. Nieuwelingen, 56 km.: 1. C. v. d. Hulst, Zoeterwoude, 1 uur 34 min. 5 sec.; 2. F. Leeman, Leiden; 3. J. Chrispijn, Leiden; 4. A. Sikking, Warmond; 5. F. Brittijn, Leiden; 6. J. v. Diemen, Oegstgeest Adspiranten, 22 km.: 1. B. Bakvis, Leiden, 36 min. 21 sec.; 2. R, Blans- jaar, Leiden. Bij de ronde van Rijsbergen in Brabant (Nieuwelingen), 80 man met 50 km. ging J. v. Amsterdam (Swift), Leiderdorp 23 ronden aan kop om toch in de eindspurt te win nen. In Zaandam ook een succes voor Swift Over 25 km. won de aspirant P. de Jong, R.A.veen in de sprint met 4 lengten voorsprong. Bij de nieuwelingen, 60 km. ver trokken 60 man: 1. C. Weyers, Hil- legom, Bollenstreek; 2. B. Wolswyk, Alphen, Swift werd dertiende. en hoge Australische autoriteiten za ten zij in een halve cirkel om het sprekersgestoelte. De Verenigde Staten waren, even als te Hollandia bij de opening van de Nieuw-Guinea-raad, het enige lid van de Zuid-Pacific commissie, dat ook hier bij de plechtigheid niet was vertegenwoordigd. In zijn openingsrede maakte de heer Dallas Brooks gewag van de plaatselijke samenwerking op be stuurlijk gebied tussen het Austra lische en net Nederlandse deel van het eiland. „Wij geloven zeide hij dat deze bestuurlijke samenwer king ten voordele heeft gestrekt van de bevolking in beidt gebiedsdelen en van groot nut is geweest, omdat de ambtenaren van beide gebieden lering konden trekken van elkanders ervaring bij de uitoefening van hun taken". Gouverneur Platteel sprak in zijn rede eveneens over deze samenwer king, toen hij verklaarde „dat zij sedert 1957 nog is versterkt, zich heeft ontwikkeld op de meest vriendschappelijke wijze en op ver schillende manieren vruchten heeft gedragen". In diplomatieke kringen in Was hington houdt men ernstig rekening met de mogelijkheid, dat president Kennedy, wanneer hij volgende maand naar Parijs gaat, ook een be zoek aan Londen zal brengen. Men meent, dat ook een bezoek aan Bonn zou worden overwogen. Volgens een ontwerp-reisschema zou Kennedy na zijn bezoek aan Parijs van 31 mei tot 2 juni, de volgende dag naar Bonn reizen en omstreeks 5 juni naar Londen vliegen. Het weekblad „U.S. News and World Report" schreef, dat Kenne dy een „grote twee"-ontmoeting met Chroesjtsjef zou overwegen en te voren met zijn collega's van het westelijk bondgenootschap wenst te confereren. De brand aan boord van het Britse schip „Dara" heeft aan 212 mensen het leven gekost, zo is maandag of ficieel in Bahrein bekendgemaakt. 565 Opvarenden hebben er het leven afgebracht. Het 5.030 ton metende schip is maandag in de Perzische Golf ge zonken, toen sleepboten trachtten 't uitgebrande wrak naar een haven te brengen. Volgens een woordvoerder van de rederij bestaat er weinig hoop, dat er nog overlevenden zullen wor den gevonden. Toen het schip in de golven verdween, bevonden zich geen mensen meer aan boord. Prins Soevanna Phoema, de voor malige neutralistische premier van Laos, zal op uitnodiging van de Ame rikaanse regering een bezoek aan Washington brengen. Hij zal daar voor zijn bezoek aan Moskou onder breken. In Parijs ziet men de uitno diging van Washingon als een grote concessie aan het Britse standpunt. De prins is vandaag uit Parijs via Belgrado, Praag en Warschau naar de Sowjet-hoofdstad vertrokken. Hij is van plan, op 18 april in Washing ton aan te komen. Naar men ver- Nacht zal hij op 21 april naar Mos kou terugkeren. Vandaar zal hij op een nader bekend te maken datum doorreizen naar Peking. DE BRAND OP DE „BLOEMGRACHT" Vandaag is in het centrale zieken huis in Türkü (Finland) overleden de 24-jarige zeeman Andrea. Stoter, uit Best, die bij de bran 3 op Eerste Paasdag op het Nederlandse schip „Bloemgracht" in de haven van Tür kü ernstige brandwonden had opge lopen. Zijn huid was voor ongeveer negentig procent verbrand. De andere Nederlandse gewonde, de 23-jarige Gerrit van Zanen uit Scheveningen, wordt nog steeds verpleegd. Aangezien ook zijn huid grotendeels verbrand is, vreest men voor zijn leven. Zoals bekend kwamen bij de brand op de „Bloemgracht" drie opvaren den, twee Nederlanders en 'n Span jaard, om het leven. De kok van de kustvaarder, Hendrik Brouwer, kon na een behandeling van vier dagen uit het ziekenhuis ontslagen wor den. Het Poolse nieuwsbureau meldt, dat er bij het vroegere concentra tiekamp Auschwitz massagraven zijn gevonden met de resten van man nen, vrouwen en kinderen. Van vele slachtoffers waren de handen met ijzerdraad bijeengebonden. Een groep rebellen, gewapend met geweren en messen, heeft zon dagmorgen vroeg negerarbeiders op een koffieplantage in Noord-Angola aangevallen, zo meldt het Portugese persbureau. Aan beide zijden zouden slachtoffers gevallen zijn. Bij overstromingen tengevolge van zware regenval zijn in een dorp op 75 km en noorden van de Syrische stad Aleppo dertien mensen om het leven gekomen. Talrijke lemen hut ten werden weggespoeld. Bij een botsing op de oprit van het viaduct Liesboslaan te Breda is de 22-jarige bijrijder A. Gevaert uit Meulenbeke (België) om het leven gekomen. De chauffeur werd licht gewond. Het ongeluk gebeurde, toen de grote wagen, een vlastruck met oplegger, tegen een geparkeerde Belgische vrachtwagen botste. Afscheid van de heer A. J. Schoneveld is twee jaar penningmeester en jaar secretaris van .Eensgezindheid" geweest. Bovendien vierde men Mr. W. J. Geertsema, zojuist omhangen met de ambtsketen van burgemeester van Wassenaar, in gezelschap van zijn echtgenote cn de vroegere burgemeester van Wassenaar dr. S. F. A. C. M. baron van Wijnbergen eveneens met echtgenote. „Als ik het woningbezit van de feest in het besef dat de heer Scho- huidige woningbouwverenigingen be- neveld z\jn gaven van hoofd en kijik, dan ben i'k bang dat het ideë hart voorlopig nog in dienst kan van „vereniging" in gedrang gaat blijven stellen van de Federatie komen.. Het zijn meer exploitatie- van Woningbouwverenigingen te maatschappijen geworden". Aldus Leiden, waarvan hij voorzitter is. de heer A. J. Schoneveld in een De heer Schoneveld sprak behar- laatste woord", dat hij sprak op een tenswaardige woorden. Onder meer afscheidsbijeenkomst in Leiden. over de taak van de bestuursleden Groot was de belangstelling bij der woningbouwvereniging die in hef afscheid van de heer Schone- steeds ernstiger mate beslag gaat veld als secretaris van woning- leggen op de vrije tijd van deze bouwvereniging „Eensgezindheid", functionarissen. ^Het karakter van Hoewel een afscheid altijd wee- de woningbouwvereniging gaat on moedig stemt was er toch ook iets der de huidige woningbouwpolitiek van feestvreugde in de bovenzaal verloren" aldus de heer Schoneveld, van „De Harmonie" aan de Bree- en ik zou graag zien, dat het bou- straat, daar de secretaris tevens wen van goedkopere woningen met zijn veertigjarig jubileum vierde. Hij betaalbare huren ook door anderen dan de woningbouwverenigingen zou geschieden. De heer Schoneveld liet ook meer optimistische en blijere woorden horen, onder meer toen hij dankte voor de overweldigende hul diging die hem deze middag was be reid .Besturen van plaatselijke wo ningbouwverenigingen en ook van instanties buiten Leiden waren hier bij tegenwoordig geweest, evenals de wethouder van openbare werken, de heer A. J. Jongeleen, die de heer Schoneveld dank bracht voor het vele goede werk dat hij in het be lang van de goede huisvesting in Leiden heeft gedaan. Vele geschen ken, voornamelijk fruitmanden, vie len de heer en mevrouw Schoneveld ten deel. Sprekers waren o. m. de heer Niekerk, namens de Nat. Wo ningraad, de heer Gosen, namens de afd. Zuid-Holland van genoemde raad, de heer Van Katwijk, namens de federatie, de heer Gerritsen, na mens vier zusterverenigingen en de heer B. de Klerk Wolters, voorzitter van het „Eensgezindheidsbestuur".

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4